Ie Jaargang. No. 146. S)e£^icbobe Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, i/ 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco Jper post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2»/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg van gisteren.) Aan de orde is: 5e. Benoeming vah een onderwijzer jhiet verplichte hoofdacte aan de school 'der 3e klasse no. 2 (van der Werfstraat). Voorgedragen worden le. F. C. de Graaf te Voorschoten; 2e. J. J. Eildlers te Meppel en 3e. D. C. de Bruijn te Leiderdorp. r Benoemd wordt de heer F. G. die Graaf Jfl Voorschoten. 6e. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de school Ider 3e klasse no. 3. (Korte Mare). Voorgedragen worden lo. J. J. Eil- ders te Meppel, 2o. D. C. de Bruijn te Leiderdorp en 3o. G. van' der Zan den te Loenen ^gem. Apeldoorn.) Benoemd wordt de heer J. J. Eilders ïe Meppel. 7e. Benoeming van eesn onderwijzer !met verplichte hoofdacte aan de school ;3e klasse no. 8. (Heerenstraat.) Voorgedragen worden lo. D. C. de Bruijn te Leiderdorp2o. G. van der Zanden te Loenen (gem. Apeldoorn) en 3o. B. ten Wolde te Kallenhote (gem. Steenwijkerwold). Benoemd wordt de heer D. C. die .Bruijn te Leiderdorp. 8e. Voorstel oip Prof. Dr. W. Martin Voor den duur van het verlof Van den ^conservator te benoemen tot tijdelijk con servator van het Stedelijk Museum, op een salaris, berekend naar een wedde van f 600 per jaar. Dit voorstel wordt van de agenda afge- yoerd. 9. Verzoek van Mej. M. Tillema om eervol ontslag als le onderwijzeres in Ide handwerken aan de school der 3e kl. no. 6. (Paul Krügerstraat.) B. en >Vi stellen voor het /ontslag' eervol te verleenen. Aldus besloten 10e. Verzoek van N. Brouwer om eer- •Vol ontslag als Directeur der Kweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen. B .en W. stellen voor het Ontslag op de meest eervolle wijze te ver leenen met ingang van 1 September - aanstaande onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door den heer Brouwer aan het onderwijs in deze ge meente bewezen. (Applaus.) Het voorstel wordt goedgekeurd. 11e. Verzoek van het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Ge- ïiitrix" om het kosteloos gebruik van de Stadsgehoorzaal, ten behoeve van dë tentoonstelling van teék'eningen en voor het houden der algemeene vergadering. B. en W. stellen voor hqt verzoek in te willigen. Aldus besloten. l"2e. Verzoek van het bestuur der Ver. tot bevordering van den Bouw van Werk manswoningen, om goedkeuring tot ex tra afschrijving op de balanswaarde der terreinen in „de Kooi". B. en W. stellen voor aan adressante toestemming te verleenen tot het doen eener extra afschrijving van f4500 zijnde de opbrengst van de door haar aangegane overeenkomsten met de Electr. Spoorwegmaatsch. en de Ned. Herv. Gemeente betreffende hare ter reinen aan „de Kooi". Aldus besloten. 13e. Verzoek van het bestuur der Ver. tot bevordering van den Bouw van Werk manswoningen orn goedkeuring dat de eigen deelneming der Vereeniging in de uitvoering van het plan Geeregracht— Levendaal—Zijdgracht, wordt bepaald op f 18000. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Aldus besloten. 14e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van de nieu we school 4de klasse no. 1, aan de Ha- verstraat. B. en W. vragen een crediet aan van f 54.000, zijnde de totale kosten van den bouw, waarvan i/4 deel door het iRijk wordt vergoed. Goedgekeurd. 15e. Voorstel tot beschikbaarstelling Van gelden voor den bouw vajn een af- deeling voor jeugdige idioten nabij het gesticht Endegeest. B. en W. vragen een crediet aan van f210.000 waarin begrepen is 110.000 voor de electrische installatie, (Goedgekend. 16e. Voorstel tot kostelooze overna me in eigendom en onderhoud bij de gemeente van het gedeelte van de So- phiastraat, gelegen tusschen den Mare- singel en de Buitenlaan. B. en Wi. stellen voor de gemeente van M. de Tombe, J. Th. Breedeveld en de Wied. A. van Donkelaar te doen overnemen boven omschreven deel van de Sophiastraat, nadat de tegenwoor dige eigenaars f 250 in de gemeentekas voor het behoorlijk in orde maken der straat zullen hebben gestort. \Goedgekeund^ 17o. Verzoeken van J. N. Boogaards en van G. Splinter en J. Brandt om ver gunning tot demping van gedeelten sloot langs den Maresingel. 18o. Verzoek van W. J. de Haan om vergunning tot demping van een gedeel te sloot in de Medusatraat. B. en W. adviseeren aan beide adres santen de gevraagde toestemming te verleenen onder de gewone voorwaar den. Dit voorstel wordt teruggenomen. 19o. Voorstel tot verhuring van het benedenhuis in de Nieuwsteeg no. 10a, aan Chr. J. Wijnbeek. B. en W. stellen voor het beneden huis van perc. Nieuwsteeg 10a. voor den tijd van 5 jaar te yerhuren aan Chr. J. Wijnbeek tegen f225 's jaars. Goedgekeurd. 20o. Voorstel tot onderhandsche op dracht van het leggen van beton- en ge- wapend-betonvloeren in de te bouwen school aan de Haverstraat aan de Naaml. Vennootschap „Werninlds Beton fa briek." B. en W. stellen voor het leggen van beton en gewapend-betonvloeren in de nieuwe schooi ondershands op te dragen aan de Naaml. Venn. Wer - nink's Betonfabriek voor f3017. Goedgekeurd. 21 o. Voorstel tot wijziging van art. 19 van het „Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente Leiden." Ingevolge de gedane toezegging heb ben B. en W. een wijziging van het werldiedenreglement voorgesteld, waar door aan de gemeente-werklieden tij dens hun verblijf onder de wapenen, indien zij gehuwd, of ongehuwd en kostwinner voor anderen zijn, 80 pet. en indien zij ongehuwd zijn en slechts voor zich zelf te zorgen hebben, 35 pet van hun loon ontvangen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 22o. Verzoek van de firma Rijsewijk en Co. te Zutphen, om te besluiten dat voor werken, uitgevoerd onder beheer van of namens de gemeente Leiden, uit sluitend Nederlandsche cement zal wor den verwerkt. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Aldus besloten. 23o. Verordening regelende de samen stelling en inrichting van de Plaatselijke Schoolcommissie te Leiden. Hierbij komt in behandeling het voorstel-Sijtsma, om te bepalen, dat minstens vier leden van de commissie vrouwen moeten zijn. B. en W. ontraden de aanneming van dit voorstel, omdat in de nieuwe ver ordening geen enkele bepaling voor komt, die de benoeming van dames te genhoudt en de plaatselijke schoolcom missie zelve van het nut van dames- leden ten volle overtuigd is. Voorgesteld wordt het ledenaantal der commissie uit te breiden van 12 tot 16 en de zittingsduur der leden van 3 tot 4 jaar te verlengen. De heer Sijtsma, zijn voorstel hand havend, verklaart zich de houding dier Schoolcommissie niet te kunnen verkla ren. Wel heeft zij een platonische lief desverklaring voor opname van vrouwen afgelegd (Gelach), maar'daaraan hebben wij feitelijk niets. Als de Schoolcommis sie van meening is, dat dames in de commissie moeten zitten, waarom gaat zij dan niet met spr's voorstel mede? Nog nimmer is een vrouw benoemd. Spr. meent dat er in het onderwijs een te mate ral istische geest heerscht en ver wacht van de vrouwen een meer idealis tische richting. Een aantal van 4 dames voor de commissie is als minimum njet te veel en uit billijkheids oogpunt bepleit spr. de aanneming van zijn voorstel. De heer v. d. Eist deelt namens' de Commissie voor de huishoudelijke ver ordeningen mede, dat zij geen aanleiding heeft geh^d, tot bjjzp(ntu&*& opmerkingen. De heer Carpentier Alting zegt, dat een van de beginselen waarom de Schoolcommissie uitbreiding van haar le dental wenschte, was de opname van da mes. Om den Raad te binden, wat het aantal dames aangaat, meent spr. niet wenschelijk van toevallige omstandighe den hangt af of er meer of minder da mes zitting zullen hebben. Laat de Raad de verordening ongewijzigd aannemen. De heer Vergouwen ontkent dat er een bijzondere materialistische geest in ons onderwijs heerscht. 't Is wenschelijk, dat de commissie vrouwelijke leden zal tellen, ook omdat de vrouw een belang rijk deel van de opvoeding voor haar re kening heeft. Spreker is echter niet voor een vastgesteld aantal. De heer Z w i e r s is tot de conclu sie gekomen, dat een bindend voorschrift niet gewenscht is, omdat het kan voor komen, dat er niet voldoende krachten beschikbaar zijn. De heer Roem prijst het handwerk onderwijs in Leiden, dat den Haag tot voorbeeld heeft genomen. Als de school commissie dus toch dames wenscht dan ziet zij wel heel ver, nog verder dan de heer Sijtsma. (Gelach). De heer S ij t s m a repliceert. Door zijn voorstel zullen de dames nooit de overhand krijgen. Ten slotte moet de Schoolcommissie niet uitmaken, wie daar in zitting hebben, maar de Raad. En dat in Leiden geen geschikte dames zou den zijn, gelooft spr. niet. Als de heer Zwiers getrouwd was, zou hij dat ook wel weten (Gelach). De heer Pera zet uiteen de moeilijk heden, die zich bij het vervullen van vaca tures voordoen. De heer Fokker verdedigt het voor stel Sijtsma. Een vaste regeling ver dient ook daarom de voorkeur, opdat niet naar wisselende inzichten dames be noemd wonden. Spr. acht het voorstel- Sijtsma een alleszins gewenschte veilig heidsklep. Nadat de heer Zwiers zijn meening nog verduidelijkt heeft, komt het voor stel-Sijtsma als amendement op art. 1 der verordening in stemming en wordt Verworpen met 24 tegen 5 st. Vóór stemden de heeren de Boer, van der Eist, Fokker, Sijtsma en P. J. Mulder. De overige artikelen en daarna de ge- heele verordening worden angewijzigd vastgesteld. Voorstel tot kostelooze overname in •eigendom en onderhoud bij de gemeen te aan de Oranjeboomstraat, de Cathrij- nestr. en een gedeelte van de Geere gracht. Goedgekeurd. De neutraliteits-quaestie. Motie van orde van den heer Focke- ma Andreae naar aanleiding van het antwoord van B. en W. op de door hem in den Raad gedane vraag omtrent de voordrachten voor onderwijzers. Deze motie luidt als volgt: De raad, gezien de inlichtingen door B. en W. gegeven naar aanleiding van de vraag, in den raad gedaan omtrent de voordrachten voor onderwijzers instem mende met de daarin uiteengezette be ginselen vertrouwende op het beleid van B. en Wu bij het opmaken dezer voordrachten, gaat over tot de orde van den dag. De heer Fockema Andreae, deze motie toelichtend, dankt B. en W. voor hun antwoord. Juist heeft spr. zijn vraag zoo vaag gesteld, omdat het gold een netelige quaestie en Spr. wilde B. en W„ gelegenheid geven te antwoorden zoo veel als zij noodig oordeelden. Spr. wenschte niet te treden in de bevoegd heden van B. en W. en acht het antwoord van B. en W. volkomen juist. Het doet spr. genoegen, dat B. en W. dit antwoord gegeven hebben en daarom heeft spr. de motie voorgesteld. De heer Pera gaat dieper op de neu- traliteitsquaestie in. Om de gedachjten te kennen in de lageronderwijswet neer gelegd, moet men rekening houden met den heerschenden volksgeest in de jaren van de vorige eeuw, die uitdruk king kreeg in het artikel der /nieuwe Grondwet, welke de souvereiniteit op droeg aan het huis van Oranje. Waar de leuze Oranje en Nederland hoog gehouden moet worden, kan /de Overheid in haar school geen onderwij zers dulden, wier anti-monarchale ideeën, leiden tot ontbinding van den staat In dit verband zegt spr. onaangenaam te zij" geti|Off^n $oor cle .uitdrukking van B enW.. in hun preadvies, dat zij geen inquisitoriaal onderzoek voor de staat kundige richting van den sollicitant wen- schen te doen. Is dit onderzoek inderdaad inquisito riaal Wie dit beweert verliest uit heit oog, hoe d!e wet gehandhaafd moet worden. Een aantal openbare onderwijzers heb ben te kennen gegeven, zich niet meer aan de bedoeling der wet te houden. Is het inquisitoriaal den onderwijzer naar zijne meening te vragen? Zoo ja, dan/ mag men gerust zeggen, dat onze natio nale veerkracht is prijsgegeven. Een te genstander van het Koningschap zal de nationale gezindheid bij kinderen slechts met Siberische koude kunnen inpren ten. Spreker critiseert verder het pr$ advies 'en kan niet meegaan met de motie van de heer Fockema Andreae, hoezeer spr. ook vertrouwen stelt in B. en Wl De heer Fokker onderschrijft het standpunt van B. en W., als zij zeggen bij de sollicitanten na te gaan of zij zich be hoorlijk van de'taak, hun bij art. 35 der Lager Onderwijswet opgelegd kwijten, en evenzeer als spr. beaamt, dat in de school een onderwijzer geen anti-monar chale denkbeelden mag verkondigen. Als men dit alles zegt, schermt men echter met windmolens en de vrees, die B. en W. schijnen te hebben van het te genovergestelde is volkomen ongegrond. Spr. weet echter niet wat B. en W. bedoelen met het blijk geven op eenigs- zins ostentatieve wijze van eene anti-mo narchale gezindheid. Geeft men reeds aanstoot als men openlijk verklaart voorstander te zijn van het Huis van Oranje, doch mocht dit eens zijn uitgestorven een republiek te begee- ren boven het bestuur van een Duitschen prins, een opinie die spreker ten volle deelt? De heer Sijtsma heeft gezocht naar eene zielkundige verklaring van het feit, dat de vraag van den heer Fockema An dreae zoo bijzonder vaag was gesteld. Kwam het misschien omdat het den heer Fockema Andreae zwaar moet zijn ge vallen als liberaal, als volgeling van Thor- becke, als strijder der vrije gedachte, te zien dat hij zijn denkbeelden niet meer aan de vrije worsteling der geesten kan overlaten? Hoe het zij, ook het antwoord van B. en W. is van hetzelfde gehalte; men kan aan de hand ervan veel mee doen en veel mee nalaten. Spr. gaat mede, waar B. en W. een inquisitoriaal onderzoek naar de richting van den sollicitant afkeuren. De zaak toch is van niet zooveel belang als men wel voorgeeft. Vóór de rede van den heer Ossendorp heeft men niet over het onderwijs geklaagd; ook daarna zijn geeln klachten gehoord. Spr. is veertien jaar onderwijzer geweest, doch heeft nooit iets vernomen, wat aanstoot heeft gegeven. Op de bekende vergadering werd deze zaak uit paedagogisch oogpunt besproken, 't Is theorie geweest en men ging naar school toe en volgde weer de oude practijk. Is er ooit reden tot klagen in Leiden geweest? Er was zoo'n storm niet opgekomen, als de heer Meerkerk niet met zijn ingezonden stuk was geko men en toen heeft de rechterzijde de ge legenheid aangegrepen om de /openbare school te bestrijden. Geroepneen, neen. De heer S ij ts m a is verheugd, dat het anders is. Eerst als de onderwijzer in de school ariti-monarchale denkbeelden verkondigt, behoort hij daar geweerd. Dit is echter niet het geval. Maar stel eens, dat deze geest onder de onderwij zers heerschte, aan wie de schuld? Niet allereerst aan de .onderwijzers maar aan hunne opleiding, die men dan in andere richting moet sturen. Er gaat een democratische stroom onder de on derwijzers, die meerendeels gerecruteerd worden uit de kleine klassen, die demo cratisch voelen en denken. Wil men dit veranderen dan moet men andere voor waarden aan de opleiding stellen, en be ter salarieeren opdat de klasse der meer- gegoeden zich aan 't onderwijs kunnen geven. Spreker is overtuigd, dat de on derwijzers hun plicht doen en voorspelt, dat de heele beweging op niets zal uit- loopen en het onderwijs niet schaden. Spr. wil niet door een onderzoek naar hunne gezindheid de onderwijzers maken tot huichelaars door het voorgeven van een andere dan hun werkelijke meening of tot slachtoffers hunner overtuigim liet speet .spreker (d,aaromA dat de heer Fockema Andreae zijn vraag stelde, of schoon hij meegaat met B. en W. Wat nu de motie van orde aangaat^ spr. kan daar slechts voorstemmen als de 3de alinea, „instemmende met met de daarin uiteengezette beginselen" ver valt. Anders zal spr. tegenstemmen. De heer Vergouwen maakt de schrapping van de derde alinea afhanke lijk van zijn stemmen vóór de motie- In de appreciatie van de kwestie, die nu aanhangig is, verschilt spreker met den heer Sijtsma; hij acht ze van het grootste belang, ofschoon spreker niet ontkent dat het een netelig vraagstuk is. Steeds is art. 35 der Lager Onderwijswet een bron van groote verdeeldheid geweest en ook nu nog is het een open vraag, hoe het moet worden uitgelegd. Van bijzonder belang is dit vraagstuk, omdat het groot ste deel van ons volk nog steeds van de openbare school gebruik moet ma ken. Wij kunnen echter niet anders doen dan ons houden aan de wet, die hier de scheidsrechter is. Nu is misschien de ver oordeeling - der politieke neutraliteit wel uit art. 35 te distilleeren, maar spreker meent, dat zij daarin niet ligt. Dat deze kwestie thans hier aan de orde is geko men, ligt geheel in de lijn der ontwikke ling van het openbaar onderwijs. Spreker heeft zelf een openbare school bezocht toen ademde deze nog een godsdienstigen geest; er werd gebeden; de naam van God werd niet verzwegen; maar toen een nieuw hoofd kwam, veranderde dit alles. Thans heerscht een geheel andere geest; een materialistische, naturalistische strooming bezielt de onderwijzers en al moge nu deze materialistische denk sfeer niet zoo'groot zijn als b.v. „Het Volk" beweert, zij is toch sterk genoeg om er rekening mede te houden. Spr, wenscht iemand, die, republikein zijnde, van zijne gevoelens op school niet doen blijken, van school ook niet te we ren. Een onderzoek naar de richting der sollicitanten wenscht spreker niet; dit toch zou insluiten, dat anti-monarchalen niet voor benoeming in aanmerking kwamen, maar even logisch zou er het gevolg van - zijn, dat onderwijzers als Gerhard, Berg- meijer, Lamers e.a. om hun beginselen voor ontslag zouden worden voorgedra gen, en dit acht spreker eene aanranding van de persoonlijke vrijheid. B. en W. zouden zich hierdoor op een glibberig pad begeven en het beste komt spreker voor, dat B. en W. naar bevind van za ken handelen. Wordt de motie onveranderd aange nomen, dan bereikt men slechts dat de onderwijzers min of meer gekortwiekt worden. Willen zij invloed op de school uitoefenen, dan zullen de onderwijzers dat wel zoo doen, dat zij vallen buiten het bereik van B. en W. De motie dus voor zooverre die instemming betuigt met de beginselen is van nul en geener waarde. Spreker ziet in de toekomst op richting van bijzondere neutrale scho len en meent ten slotte, dat zooals de wet thans luidt, B. en W. slechts excessen kunnen voorkomen. De heer Aal berse, zich hoofdza kelijk aansluitend bij den heer Vergou wen, zal zich tot een kleine aanvulling bepalen. Het heeft spr. verwonderd, dat de heer Fockema Andreae met het pre advies van B. en W. tevreden was. Want dit was eigenlijk geen antwoord op diens vraag. Immers prof. Fockema Andreae kon nooit bedoeld hebben een onderzoek naar staatkundige overtuiging; veeleer be oogde zijn vraag een onderzoek naar de paedagogische denkbeeldenof de sollici tant staat op het standpunt, dat aan kin deren op school geen politieke of gods dienstige dogmata onderwezen kunnen worden. Men heeft geijverd voor de openbare school voor ieder toegankelijk en daar om moesten de godsdienstige dogmata met zorg geweerd. De onderwijzers, die de school voor allen toegankelijk wen- schen hebben de logica aan hun kant als zij de politieke dogmata eveneens willen weren om aan ouders van anti-monarcha le gezindheid geen aanstoot te geven, om niemand te kwetsen. Spr. heeft altijd opj het standpunt gestaan, dat de school te genover de kinderen op nationaal, gods dienstig, zedelijk gebied een taak te veri vullen heeft; een standpunt, waarvan de juistheid thans ook door vele wari me voorstanders der openbare school wordt ingezien, nu ten opzichte van die school het neutraliteit beginsel wordt doorgezet op nationaal gebied. De heer Fpcken^a Andreae dus zal be*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1