Uit Stad en Omgeving.. Ie Jaargang. No. 146; 3)e £eicbolre Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Zorgt voor uw kiesrecht! De voorloopige kiezerslijst is nu in de verschillende gemeenten ten stadhuize ter visie gelegd en verkrijgbaar gesteld. ledereen kan zich daar gaan overtui gen, of hij op de lijst voorkomt, en zoo hij niet er op staat, terwijl hij meent kiesgerechtigd te zijn, heeft hij tot en met 15 April recht tot reclameeren. Ook de besturen onzer kiesvereni gingen kunnen en zullen wel niet nalaten te controleeren, of hun man netjes op de lijst staan. Voor wie het om een of andere reden te lastig zou zijn om te reclameeren, hij wende zich tot het bestuur zijner kiesver- eeniging, dat gaarne bereid zal zijn voor hem op te treden. Het is noodig, dat ons kiezerskorps op volle sterkte gebracht en gehouden wordt. Nog pas heeft men te Schiedam kun nen zien, hoe de Katholiek met slechts één enkele stem meerderheid geko zen werd! Nationale. Bloemententoonstelling. Haarlem, 24 Maart. De sombre wolken, die gisteren boven Jiaarlem dreven, hebben den openings dag der groote bloemententoonstelling 'toch niet door regenbuien bedorven, al heeft dan ook het gulden zonnetje ont broken om den luister van het geheel te vergrooten. Aan het effect der openingsplechtigheid is echter niets te kort gedaan en voor een uitgebreid auditorium hebben de spre kers hun redevoeringen gehouden. Zoo wel de gespierde taal van den heer Krela- ge als h'et energieke woord van mini.ster (Talma lieten niet na indruk te maken, maar vooral sympathiek was de rede van Haarlem's burgemeester, de eenige, die herhaaldelijk door applaus werd onder- ebroken. Een nationaal belang, noemde Jhr. Bo red, de bloembollencultuur, al is dan ook .Hollandduurzaam de bevoorrechte streek die voor het grootste deel er het mono polie van bezit. En met stem verhef fing en een gerechtvaardigde fierheid mocht de burgemeester getuigen, dat waar he laas in ons nationaal streven, vaak, wan neer men tot zekere hoogte is gekomen, een rustige zelfgenoegzaamheid intreedt, die tot achteruitgang leidt, bij de bloem bollencultuur steeds de leuze is geble- van het Exelsior, altijd hooger. Hulde bracht jhr. Boreel aan het geslacht der Krelagesaan onzen onvergetelijken Kre- lage en met warme instemming wer den deze woorden begroet die veertig jaar als voorzitter zijn groote gaven ten dienste dezer vereeniging besteeddie, van hem weet een dankbaar vaderland de na gedachtenis te eeren. En zijn zoon, sinds 1906 staande aan het hoofd der vereeni ging zal de traditie der familie hoog hou den, moge onder zijn presidum aldus besloot Jhr. Boreel de grootsche gé- dachte in het besluit van 1 December 1901 tot oprichting van een Krelagestich- ting ten uitvoer worden gebracht. Toen de Prins, die midden vóór het podium gezeten was tegenover het borst beeld van H. M. de Koningin, prijkend tysschen groen en bloemen, begeleid door den heer Krelage, het podium betrad om de tentoonstelling officieel te openen, werd Z. K. H. met spontaan handgeklap begroet. Met forsche, tot in de uiterste hoeken der zaal duidelijk verstaanbare stem, las de Prins zijn toespraak voor, die daverend en langdurig werd toege juicht. Z. K. H. zag er zeer welvarend uit. In die zaal deed de volgende groep ceremoniemeesters, saamgesteld door den heer J. Ruijs (Heemstede) dienst, n.l. de heeren j. Korthals Altes, F. Breitenstein, IJ. C. Burkens, Dolleman, F. Everard, mr. F. C. van Jriall, mr. Diemes Kool, P. Lucassen, Jhr. von Mühlen, Roessingh, John Ruijs, Jhr. Coehoorn van Sminia, mr. C. W. Thone van Duijvené de Wit •en M. J. Waller. De uitstekende handha ving der orde en goede verdeeling der be schikbare plaatsen mogen niet onvermeld blijven. Het bezoek aan de tentoonstelling fluurde zeer lang, Z, K. H. liet zich over al inlichten en deed voortdurend zijn hoo- ge belangstelling blijken. Bij de collectie ve inzending van Lisse mocht de heer Arie Guldemond den Prins van voorlich ting dienen, ook van „Chantecler" gaf de Prins zijn ingenomenheid te kenne11. Niet minder vol lof was de hoo.ge be zoeker over de tijdelijke tentoonstellingen De éénig mooie seringen collectie van de gebroeders D. en J. Keessen (Aalsmeer) de fraaie verscheidenheden hyacintlien en tulpen, waarvoor den heer O. van der Meij (Lisse) een prijs werd toegekend, de tulpen verzamelingen der heeren M. van Waveren en Zn. (Hillegom) die buiten mededinging was, de uitgezochte bego nia's, waarmede de heer D. Baardse Dz. (Aalsmeer) eene bekroning verwierf; de heerlijke amaryllis, een der weinige groote bloemen, die hoe dichter men ze beziet, hoe fraaier ze wordt, ingezonden door de firma W. Warmenhoven en Zn., (Hillegom), de reeds gisteren besproken Freesia enz. werden alle docr den Prins met aandacht bezichtigd. Evenals iedereen, die het hoofdgebouw binnentrad, was ook Z. K. H. verrukt over de bloemenschat, hier ondergebracht en verscheidene inzenders mochten een goedkeurend woord van Z. K. H. in ontvangst nemen. Zoo b.v. de heer We zelenburg wiens prachtvolle collectie de jury een gouden medaille heeft waardig gekeurd; de heeren M. Kosier en Zonen voor hun zachtgele en witte Azalea's ter- wl ook de Prinses Juliana rhodondrcns in den handel gebracht door die heeren C. B. van Nes en Zn. (Boskoop) zeer 's Prinsen aandacht trok. Eeu aardige atten tie was die van den heer B. Hoogenboom (Sassenheim) die te midden van een mand bloeiende tulpen het portret van ons prin sesje had geplaatst, waarmede Z. K. H. blijkbaar ingenomen was. Ook thans nog na de aanvullende opsomming blij ven van de vele honderden inzendinge" er talrijke onbesproken. Wij zagen bijv. be langrijke groepen van de heeren C. Eg- gink te Voorschoten, ,W. van Veen te Leiden, P. Heemskerk Jzn., te Rijns- burg, D. J. Tas en Zn., J. C. Hohn, D. M. Spaargaren en Zn., allen Aalsmeer; Felix en Dijkhuis, Aalsmeer, van Wave- ren en Kruijff, Sassenheim, Oebr. den Older, Leiden. Wat nu de industrieele en andere inzen dingen aangaat, deze zijn in afzonderlijke kiosken ondergebracht. De heeren M. C. Schouten en Co. te Leiden exposeeren een bloembcllensortecnuachine (Holl. fa brikaat.) Sinds vijf jaren brengen de hee ren Schouten hun machine in den han del en in dien tijd hebben zij er veel verbeteringen, noodig gebleken in de practijk, aangebi~acht. De machine sor teert tien verschillende grootten tegelijk. Z. K. H, liet zich de werking van het mechanisme door firmanten verklaren. Ook het tentje der Tuinbouw-Onderlinge mocht den hoogen bezoeker herbergen. De gegevens omtrent de vrijwillige onge vallen-verzekering in het tuinbouwbedrijf werden nauwkeurig gadegeslagen. Het portret van den heer Lovink, den oud- dir-gen.. van Landbouw, begroette de Prins met den uitroep: O, dat is een be kende. Van de geriefelijke oud-Engelsche tuinbouwineubelen laat de heer H. Voor- neveld te Zeist de bezoekers profite'eren op verschillende deelen van het .uitge strekte terrein zijn de mooie witte banken geplaatst, vanwaar men een keurig over zicht heeft over liet geheel. De Chili-salpeterproducten stellen aanschouw!ijk voor de vooruitgang in het gebrui k van kunstmeststof; voorts exposeeren zij het verloop der proeven, die in 19089 met kunstbemesting pp hyacinthen, tulpen en narcissen zijn ge nomen de Amsterdamscne superfosfaat- fabriek heeft naast haar .tentje een zuil opgetrokken ,de waarde van het jaar- lijksch verbruikt aantal K.G. superfos faat aantoonend. De firma Boeke en Huidekoper, op landbouwkundig gebied een welbekende, exposeert de Mélotte ploegen en Grief Cultivators. Nog an dere firma's komen met ijzerwaren en andere ai dkelen voor land- en tuinbouw voor den dag, waarnaast aangetroffen worden exposanten van bloemvazen, her- inneringsvoorwerpen enz. Op het verdere van zijne .wandeling kwam de Prins aan de KunstzaaJ. In dit artistieke gebouw, tevens onlfc- vangstzaal voor vorstelijke personen, is door den heer A. L. Koster (Haarlem), een verzameling schilderijen van niet xniinder dan 61 nummers ondergerbacht van de bekende ine.esters £n aUe yoje- men of bloemvelden voorstellende. De heer Koster had de eer den hoogen be zoeker te moge-n ontvangen, die plaats nam in de fijnbewerkte zetels (afkomstig van de firma J. B. Hellen te Amster dam) en werd hem verzocht in het„livre d'or", een kunststuk van bindwerk, zijn handteekening te willen plaatsen, waar aan Z. K. H. volgaarne voldeed. Daarna schreven ook de andere autoriteiten hun naam in 't gedenkboek. De Prins bezichtigde voorts de fraaie collectie schilderstukken welke interre- sante verzameling de hooge instemming van Z. K. H. mocht venverven. Om halftwee was het Koninklijk be zoek afgeloopen en werd naar de wo ning van den Commissaris der Koningin gereden waar de lunch gebruikt werd. Ook thans stonden weder vëien langs den weg geschaard, die den Prins hartelijk toejuichten. Aan het dejeuner, dat een intiem ka rakter droeg, zaten Z. K. H. aan, de adL judant van den Prins, Minister Talma, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, Z.-Holland en Zeeland, de heer Ernst H. Krelage, mr. J. C. de Marez Oyens, voorzitt.r Internationale Jury, de heer Joh. de Breuck, Secretaris-penning meester de heer T. Van Waveren, Voor zitter Tentoonstellingscommissie, de bur gemeesters van Haarlem >en Heemstede en mevr. douarière Visser van Hazers- woude. Ten slotte nog een en ander over de verwarming, een der moeilijkste vraag stukken, naar het W. v. B. zegt, die zich bij de voorbereiding der tentoonstel-i ling voordeden. Door de welwillende! houding der Ned'erlandsche Maatschappij voor Centrale Verwarming te 'Amster dam zijn alle bezwaren uit den weg ge ruimd. Door den grooten afstand der gebou wen en tevens om verschillende ketels te demonstreeren is niet één enkele ver warmingsbron genomen, maar worden de drie gebouwen elk afzonderlijk ver warmd. De gebouwen aan de Paviljoenslaan worden verwarmd met het s n e 1 c i r c u- 1 a t i enWi arm watersysteem, waar bij het water door middel van een pomp in snelle circulatie door het gebouw wordt gevoerd, 's Nachts wordt de pomp uitgeschakeld en circuleert het water door het verschil in zwaarte van het wa ter uit eigen kracht. In de beide andere gebouwen, de Kunstzaal en het gebouw aan den Dreef, vvoidt het 1 a ge'd r u k-w a r m w a te rsy- s t e e m toegepast. Voor het verwarmen van het water worden origineele ketels gebruikt van het bekende Strebelwerk te Mann heim. De ketel voor hét circulatie- warmwatersystee m is een z.g. te gen stroom geledenketel met een verwarmend-oppervlak van 15Vs vierkan te Meter. In het gebouw aan den Dreef staat een tweede ketel van dit type van 7 vierkan ten i/.Meter verwarmend-oppervlak. Voor de Kunstzaal is een z.g. Rova- ketel gebruikt. Deze ketel onderscheidt zich van de andere door een verhoogd nuttig effect en is het aangewezen mo del om kleinere broeikassen en bollen schuren te verwarmen. De ketel hier op gesteld heeft een verwarmend-oppervlak van 3,10 vierkante Meter. Deze ketels worden tot in de kleinste afmetingen geleverd. Een groot voordeel is ver-> grooting van den ketel bij uitbreiding der verwarming. Bovendien mag evenmin onverimeld1 blijven, dat verschillende firma's tuin sieraden beelden en vazen ter opluiste ring beschikbaar stelden en de heeren O. v,an Wiaveren en Kruijff te Sassen heim de groote tentoonstellingsgebou wen aan de West- en Zuidzijde van het terrein bereidwillig ter beschikking stel den. Uit alles blijkt hoe ontzaglijk omvang rijk de voorbereidende arbeid is ge-' weest. Al mogen hier o fdaar foutjes aan kleven, een woord van oprechte hulde komt toe aan de tentoonstellingscom missie met haar energieken voorzitter, den heer T. van Waveren (Heemstede) en voorts bestaande uit de heeren D. Baardse Dz. (Aalsmeer) B. de Bruin (Boskoop), H. Burger Mzn. Beverwijk), Jac. Wi. Bijvoet (Overveen) A. Fripink te (Sassenheim), J. M. C. Koog (Haarlem) G. J. van Meeuwen (Heemstede), J. C. M. Mening (Aalsmeer), J. v. d. Meij Gz. (Lisse), J. H. v. Nes (Boskoop), Jhr. L. J. Quarles van Ufford (den Haag), A. L. Koster (Heemstede), J. Ruijs (Heemstede) en H. A. Roel vink (Hillegom) Secretaris. Aan dit woord van hulde verbinden wij volgaarne een woord van, gel uk- wen sch voor het behaalde succes. Dinsdagavond te half negen bood het Hoofdbestuur van den Bond van Bloem bollenhandelaren aan de leden van' het eere-comité, van de jury en de tuin- bouw-pers een gezellig samenzijn aan in de zaal van Hotel Roozen jn den Hout. Een vijftigtal personen waren daar ver- eenigd, onder wie behalve bovengenoem- den, werden opgemerkt dé voorzitter van de internationale jury, Mr. De Ma rez Oyens, de Kamerleden Ferf en Jhr. Mr. van Lennep en de burgemeester van Heemstede. De voorzitter van den Bond, de heer G. Kruijff, van Sassenheim, hield een toe spraak in Fransche taal, waarin hij den aanwezigen het welkom toeriep en er op wees, hoe gaarne de Bond de gasten had uit genoodigd van de zustervereni ging en de verschillende nationaliteiten) hier wilde vereenigen. Deze welkomstgroet werd met alge meen applaus beantwoord en gevolgd door de volksliedéren, die door een orkestje werden gespeeld. Daarna onderhielden de aan\vezigén elkander .in gezelligen kout. De heer De Marez Oyens, het woord vragende, bracht den president van den Bond in het Fransch dank voor dé vrien delijke ontvangst. Spreker wees er op, hoe vandaag de schoone cultuur van ons Land, nieuwe soorten van bloemen zijn; bewonderd, en bracht hulde, niet alleen aan den handelsgeest, maar ook aan dé energie, het onderling vertrouwen en de samenwerking, die zooveel heeft tot stand gebracht. Hij dronk toeslotte, on der algemeene toejuiching, de gezond heid v,an voorzitter en secretaris. Nog geruimen tijd bleef men, onder aangenaam gesprek en de vroplijke to nen der muziek, bijeen. Gisteravond te goed zes uur ving het officieel diner aan in den huize Funckler. Er was een hoofdtafel met daarop lood recht vier bijtafels. Alle keurig versierd met bloemen en zilveren lustres, die kaar sen droegen. Boven aan de zaal een lint- versiering, waartusschen gekleurd elec- trisch licht. Aan de hoofdtafel, als voorzitter, de president van de feestvierende vereeni ging, dan de commissarissen van H. M. de Koningin in Noord-Holland, ZuicLHoT land en Zeeland, de burgemeesters van Haarlem en Heemstede, de voorzitter van het regelingscomité en aan de bijtafels de leden der internationale jury, de feest commissie enz. Bij den aanvang van den maaltijd bracht de voorzitter, de heer E. H. Krelage, een geestdriftigen dronk uit op het Ko ninklijk Huis; oip H- M. de Koningin en op H. M. de Koningin-Moeder, als beschermvrouwe der vereeniging, op Z. K. H. den Prins en Prinses Juliana. Het orkest deed daarop het Wilhelmus hoo- ren. Met geestdrift stemden allen in met een driewerf hoera. Aan het dessert nam de voorzitter, de lieer Krelage, het 'eerst het woord om te spreken tot den vertegenwoordiger der reigeering, den heer Löhnis, inspecteur van den landbouw. Spr. noemde het een groote eer, de hoofden van drie provin ciën hier te zien, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland, waarvan de beide eersten een waarborgsom hebben beschikbaar ge steld en de laatste een som gelds in con tanten. Verder betuigde hij zijn dank aan de gemeente Haarlem, die zooveel voor de ze tentoonstelling heeft gedaan, aan de gemeente Heemstede, waar men heeft gewedijverd in steun. Juist door samenwerking van de ver schillende takken van tuinbouw is een zoo schoon geheel verkregen. Spr. bracht verder o.a. hulde aan den voorz. der internationale jury, mr. de Ma rez Oyens. Ten slotte deelde de voorzitter medé, dat de Alg. vereeniging voor Bloembol lencultuur eenparig besloten heeft het eerelidmaatschap aan te bieden aan mi nister Talma, de commissarissen der Ko ningin; mr. Q. v. Jieohoven, mi. J. O. Patijn en mr. H. J. Dijckmeester en aaQ mr. J. C. de Marez Oyens (Applaus.) De heer mr. G. van Tienhoven, com missaris van H. M. de Koningin in N.- Holland, noemde Haarlem de bloemen stad van Nederland ien verklaarde ten* hoogste dankbaar te zijn voor de groote i eer hem en zijn nieuwe collega's aange-; daan. Meer nog dan voor den tuinbouw voel de spreker voor de bloembollencultuur^ omdat wellicht het worden meer is dan het zijn, de bloem meer dan de vrucht. Is het niet de ontwikkelingstijct der vereeniging die voor de bestuurders' de schoonste is geweest? Moge hier nu ook het zijn satisfactie geven en eenmaal de tijd komen dat van dien Dollard tot de Schelde zal kunnen worden gewezen opj een bloemenland met Haarlem als hoofd stad en onder den tegen woo rdigen voor zitter, op wien spreker ten slotte een heil dronk uitbracht. Daarna voerde de commissaris van Z. Holland, staatsraad in buitengewone dienst, mr. Patijn, "het woord en ver klaarde het toe te juichen, dat N. en Zuid-Holland wedijveren in den bloe menteelt Spreker bracht een dronk uit op den heer Krelage als steller van "het gedenk- boek. Het is van groot belang dat er men- schen zijn aan een vereeniging, leiders die haar omhoog willen brengen. Met eerbied wordt teruggedacht aan den ouden heer Krelage; moge het de ver-, eeniging nooit aan mannen ,als Krelage ontbreken. Mr. Dijckmeester, commissaris van Zeeland, sprak daarna. Hij uitte zijlnf blijdschap, dat in zijn provincie d'e cul tuur zich uitbreidt, Waar dat geschied: is, ging de toestand van den arbeider vooruit. De cultuur is nog slechts in'j haar begin in Zeeland en daarom beveelt spreker Zeeland aan bij het hoofdbestuur der vereeniging. Uit persoonlijke herinneringen jweet spreker hoeveel kracht er van den ouden; heer Krelage uitging en wil den hoogge-l schatten vader in den zoon huldigen^ waarom hij dezes gezondheid dronk. De heer Löhnis sprak namens de ré- geering. Hij betreurde, dat dé heer Lo vink niet tegenwoordig was, die zeker met zijn gedachten hier zal verwijlen. Hij roemde het vereenigingsleven van dezen tijd, waardoor een innige verhouding is- ontstaan. Gaat er kracht uit) van de vér- eenigingen, dan kan de regeering steu nen. Mr. Marez Oyens sprak in "de Eranu sche taal, wees er op, dat Haarlem zoo vele groote mannen heeft voortgebracht' uit zelfde geslachten als de "Enschede'sj en Boreel's. Hij dronk op Haarlem. De burgemeester van Haarlem her dacht de traditie der familie Krelage en, de medewerking aan de tentoonstelling' door de gemeente Haarlem. Daarna volgden nog tal van toesprad ken. LEIDEN, 24 Maart. Van het 4e Regiment-Infanterie zijn gisteren 4 miliciens van de lichting 1910 overgeplaatst bij de nieuw opgericht Mitrailleur Afdeeling, te 's Gravenhage in garnizoen. De fourier G. van Heijningen, van het 4e Regiment-Infanterie is door den kolonel, commandant van dat Regiment, bevorderd tot fourier-instructeur bij den staf van het 3e Bataljon te Gouda. Het aantal ingeschrevenen op des voorloopig vastgestelde kiezerslijst bé-| draagt 6859, dat is 99 meer dan \ten| vorige jare, toep het ,aantal 6760 bé-^ droeg. J I De Studenten-roeivereenigingi Njord hield gisternamiddag haar gebrui kelijke voorjaarswedstrijden op het Gal* gewater. 1 Over een baan van 1000 M. werden! achtereenvolgens gehouden wedstrijden voor tweeën sciffs en vierriéms gieken^ terwijl de jongens van de Zeevaartschool in hun tweerieinssloepen voor afwissei ling in het wedstrijdprogramma zorg den. Zes ploegen waren voor het nummet vierriems gieken ingeschreven en de uiti blagen waren als volgt: ie heat: A. M. Pino, Th. EÜnkSchuüN nian, st. J. v. Slingelagdt, 6 na. 12 9

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1