De Schoolpenning. Gemengd Nieuws. JB. Benoeming plaatsvervangend brug wachter in het dorp Woubrugge, met al- gemeene stemmen werd uit een tweetal. lT. Schijf en Tensen van Alfen, eerstge noemde benoemd. C. Schoolgaande kinderen. De voorzitter brengt het verzoek ter tafel van de Ouders om op het raads besluit terug te komen, opdat hunne kin deren de openbare school te Roelof arendsveen kunnen blijven bezoeken. De heer Van der Voorn, blijft dat besluit onbillijk vinden met het oog op de Ouders, het voerdeel is meer schijn, dan wezen, dat muisje k kan wel eens een staartje hebben. De heer Lieve rse vraagt of het da- gelijksch bestuur de kosten al berekend had, ook van het overzetten. De voorzitter antwoordt, dat die kosten nog niet berekend zijn, doch die zullen niet hoog zijn. eenige schoolbe- hoeften, schriften enz. plus het overzet- terf, meerdere kosten komen er niet. De heer Van d er Voorn, wijst nog op den veranderden toestand bij vroeger, nu hebben wij een leerplichtwet. De heer Lieverse had in een vo rige vergadering zijn stem gegeven met het oog ciJ de kosten der gemeente, daarom had hij nu wel dat voordeel wil len weten, was dat voordeel niet groot dan zou hij die kinderen liever te Roe- lofarendsveen laten. De voorzitter zegt dat er wel 15 onderteekenaren zijn, doch dat er maar één persoon is die dat zaakje op touw heeft gezet, op het stuk hebben ouders geteekend die nog geen kinderen op school hebben, zelfs een die in de eerste vijf jaren nog geen schoolgaand kind heeft; straks loopt het bedrag dat Wou- brugge voor die kinderen aan Alkemade moet betalen over de drie honderd gul den, een som niet verantwoord tegenover de andere ingezetenen, een te sterke be voordeeling van dat deel tegenover de andere. De heer Van der Geest is van oor deel dat voer die kind-eren zich wel meer interesseeren; hij zou die arme ouders willen helpen, omdat zij zelf niet het schoolgeld kunnen betalen, waren er onder, ze zouden evenals Dr. Willink hun kinderen zenden waar ze wilden. De heer H e e n k zou niet op het ge nomen besluit terug willen komen. De heer van der Geest, zou toch gaarne een weg vinden ter bemiddeling, 't zij dat de ouders iets bijdroegen, enz. De voorzitter is van oordeel dat als er van de zijde van Roelofarendsveen belang is om d-e kinderen daar school te laten gaan, 'er ook dan eenige actie van daar behoorde uit te gaan, een of ficieus schrijven van hem omtrent die zaak werd in den Raad aldaar behandeld en afgewezen. De heer van Dam bespreekt de rech ten der ingezetenen, ook in andere deelen der gemeente en dat toch ieder het zelf de recht had, Waar zou het dan toch heen als ieder zoo behandelde als de bewoners van dein hoek van de Veen, om als hun een besluit van den Raad niet bevalt dadelijk maar gedreigd wordt met een grensscheiding,, hij vindt zoo'n handel wijs lang niet netjes. De heer van der Geest vraagt of er kans zou zijn dat de Gemeente den Veenderpolder door die kwestie kwijt zou raken. De voorzitter is van oordeel dat Idie vrees voorbarig is, om een grens scheiding te verkrijgen, is er meer noodig, dan een kwestie van schoolgaande kin deren, tal van gemeenten zijn er waar de kinderen een grooten afstand naar school moeten afleggen. De heer L i e v e r s e vraagt of de Ka tholieke Ouders dan niet bij Kerk- of armbestuur kunnen aankloppen om hulp, dan was de zaak gered. De voorzitter antwoordt, dat h£t plaatselijk bestuur gaarne die ouders zou' terwille zijn, doch dat tot heden niemand van die zijde op den voorgrond- treedt, het bezwaar van het overzetveer is niet het bezwaar, die ouders vinden het on derwijs te Roelofarendsveen majf in hun geest als te Woubrugge. De heer Lieverse vraagt om ver daging om te zien of uit Roelofarends veen ook pogingen gedaan worden in het belang van die schoolgaande kinderen. De heer van der Voorn, zegt dat 1 April, (de datum dat het contract op gezegd is,) aanstaande is. De voorzitter antwoordt, dat de tijd geen bezwaar is om te onderhandelen. De heer van derGeest was er voor het genomen besluit omtrent die kinde ren maar weder in te trekken. De heer Van Dam kan daar mede in stemmen, indien de ouders of anderen dat mogelijk willen maken. Het voorstel-L i e v e r s e, om de nadere behandeling van deze zaak aan te hou den in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het Kohier hondenbelasting werd daar op vastgesteld tot een bedrag van f 171. Daaiop werd de vergadering tijdelijk gesloten ter behandeling van den hoofd, omslag. Na heropening kwam ter tafel het ver zoek der stoombootmaatschappijen om een steiger, liefst het eigendom van de gemeente. De heer van Dam vraagt of die zaak genoeg in voorbereiding was. De heer H eënk zou de bestaande toe stand willen behouden. De heer Peters zou gaarne verbete ring zoodat men met paard en wagen be hoorlijk aan den steuger kan komen. De voorzitter acht het een emeen- te belang en zou voor een gemeenfestei- ger zijn, indien de gemeente er geen fi- nantieele schade door leed. De maat schappijen moesten zich voor minstens 10 jaren verbinden. Besloten werd den gemeente-opzichter de kosten te leten berekenen en de maat schappijen daarover aan te schrijven. De voorzitter vraagt f 10 subsi die voor het „Groene Kruis" en bepleit het nut van tentoonstellingen die van haar zullen uitgaan, alsmede dat de ge meente voerdeel heeft van de afd. alhier, wegens het ontsmetten van goederen en vervon van zieken, Na eenige bespreking toegestaan. De voorzitter bespreekt het groote nui van een politiehond, doch de kosten van aanschaffen zijn gjoot. Verschillende leden voeren hiervoer het woord. Daarop wordt den voorzitter verzocht met andere gemeenten daaromtrent saam te werken. Bij de rondvraag bracht de heer Lie verse ter sprake, de ingezetenen die buiten de dorpen wonen vrij te stellen van hondenbelasting. De Voorzitter antwoordt, dat de wei dit verbiedt, belasting moet over alle ingezetenen gelijk verdeeld worden. De heer v. d. Geest maakt den voor zitter attent op het onderhoud der spuit te Hoogmadebij de laatste sneeuw buien schijnt daar lekkage geweest te zijn in het spuitenhuis. De Voorzitter zal er nota van ne men. De heer He enk wijst op den slech ten weg te Hoogmade, nabij de Herv. kerk aldaar. De Voorzitter zal de erven Sprong met het onderhoud belast, er mede in kennis steilen. De heer Lieverse vroeg nog inlich tingen omtrent de schoorsteenbouw. De Voorzitter zegt dat dit in orde kormt met de regeling der nieuwe brand weer. Daarna sluit hij de vergadering. Gisteravond hield de vereeniging schoolpenning haar jaarvergadering in het gebouw der St. Jozefsgezellenver- eeniging. De voorzitter, de Weleervv. heer P. J. H .Sp;engers opende de vergadering met het gebed waana hij wees op het „eenig noodige" als het ware in deze tijden van beroering in het onderwijs, waarover de spreker van dezen avond mr.r in den breede zou uitwijden, het steunen der katholieke school. De penningmeester, de Welee. w. Heer J. M. H. H. Moerel kreeg daarna het woord tot het uitbrengen van het jaar verslag waaraan we het volgende ont- Ieenen Was er in het vorige jaar een daling in het bedrag der ingezamelde gelden te bespeuren, ook dit jaar was de opbrengst weer beneden het peil van het voor gaande gebleven en wel met 'n bedrag van f773.21. In het geheel was nu ingezameld f4218.^7 waarvan in de Parochie van O. L. Vr. Onb. Ontv. f 1692.74, in de Parochie van St. Petrus f 1349, in de Pa rochie van O. L. Vrouw Hemelvaart f 1113.15. Het laten bezichtigen der nieuwe school op het Rapenburg bracht op f63.88. De achteruitgang weet de penning meester aan het zich terugtrekken der meergegoeden, hetgeen hij zeer te be treuren achtte, daar het toch eereplicfot is bij te blijven dragen, nu het school bestuur, aangemoedigd door de ruime opbrengst der „Schoolpenning" in de eerste jaren, de last heeft aangedurfd1 van een nieuwe school. Blijft dan uwe gave offeren, aldus eindigde de ZEerw. zijn verslag, blijft de „Schoolpenning" steunen boven al les, omdat zij beoogt het heil van wat u lx)ven alles dierbaar moet wezenhet heil der onsterfelijke zielen uwer kinde ren. Na dit verslag, waarvocr den Eerw. penningmeester met hartelijk applaus werd dank gebracht hield de HoogEerw. Deken de volgende rede: Anders dan in vorige jaarvergaderin gen vraag ik ditmaal uwe aandacht niet allereerst of hoofdzakelijk voor onze bij zondere Leidsche Schoolbelangen, maar voor de zaak van het Onderwijs in het algemeen. Laat ons eerst even het verleden ge denken. Dat heeft rijn nut. Hopeloos scheen eens voo^ een veertig jaren tegen het oppermachtig Liberalisme de strijd. De godsdie.istloozc Staatsschool moest vOiksschool zijn, voor de geheele natie de school. En om dat verderfelijke plan te verwerkelijken, deinsde men voor niets te ug. Met de belastingpenningen van allen bekostigde re vrijzinnige partij het zoogenaamd neutraal onderwjjs, dat voor haar alleen bruikbaar was. En Katholie ken en geloovige protestanten moesten dan maar uit eigen middelen in hunnen nood voorzien. Wat toen gebeurd is, weten wij allen. Overal in den lande en altijd weer zijri bijzondere scholen opgericht. Met voor- hejldige of ie vaardig.ieid en vo.hardiig hebben de verdrukten zich geweerd, zon der ooit in het aangedaan onrecht te be rusten. En zoo dwongen zij ten leste, na j en, den tegenstander om redelijk te wj den. Daarvan geeft de subsidiewet vap Kuyjier getuigenis. Toch hebben wij geen victorie te roe pen. Het is er nog verre af. Nog bestaat er in zake van het Onderwijs geen gelijk recht. Maar die terugblik geeft althans moed. En de toekomst ondervragend, zeggen wij wel voorzichtig met Vondel „Wie kan Gods oordeel en Voorzienig heid gron'deeren", maar om er Tii goede verwachting aan toe te Voegen: „Het wettig strijden gaat voor 't heerlijk tri- om feeren." Zien wij nu om ons heen. In de laat ste weken zijn er opmerkelijke dingen gebeurd. Wie hoorde niet van Ossen- dorp en zijne rede over de volstrekte neutraliteit. Hetgeen die voorzitter van den Bond van Nederl. Onder wjjzers te berde bracht, komt wat 't aanstoote- lijke betreft hierop neer. In verband met de houding van onderwijzers bij de Juliana f eesten, veiklaarde hij het voor. den ondei wijzer onrechtmatig en ondoen lijk de kinderen te laten voelen waarom ze moeten ieestfieren bij de geboorte van een Koningskindhen te leeren inzien, waarom het Koningschap de voorkeur zou verdienen boven de republiek. Der gelijke dingen, zeide hij, zijn op de la gere school uit den booze, zijn in strijd mei den eisch eener verstandige opvoe ding e i met het recht der minderheden. Dat was koren dp den molen der so cialisten. Toen de stedelijke Overheid van Rotterdam, onder bedreiging van ontslag, aan ha. e onderwijzers beteeken- de, dat zij in nationalen geest, met Oran je en het Koningschap tot grondslag, oude.wijs moesten geven, hield grootre denaar Troelstra de proiestrede. Van andere muzikanten in het neutraliteitsor- kest, dat nog voortduurt, wordt kort heidshalve gezwegen. Stippen we alleen aan, dat de Bond van Nederlandsche Onderwijzers met overgroote meerder heid zijnen voorzitter volgt, en dat ook hier ter stede het meerendeel dér open bare onderwijzers dien kant is opge gaan. Wel heeft middelerwijl het hoofdbe stuur van genoemden Bond een manifest uitgevaardigd, dat, niet zonder rechtte rugkrabbelend" genoemd is bij den eer sten aanblik, den indruk d^r Ossendorp- sche rede verzwakt. Maar op de neutra- liieitsmeeting van laatstleden Zondag te Amsterdam, waar de bondsvoorzitter de socialisten als de eenige medestanders in den strijd huldigde, ontkende hij, Ossen- dorp, elke tegenspraak tusschen iedevoe- ring en manifest, en verklaarde hij van zijne woorden niets terug te nemen. Ove rigens hebben, buiien dat manifest om, de meeste bondsafdeeiingen hunne goed keuring aan het gebeurde gehecht. De nëuiraliteitsmotie van den Bond is bij referendum aangenomen met 24S9 te£en 606 stemmen en 150 blanco; en der halve moet het grootste getal der open- bai e onderwijzers geacht worden op het Ossendo.psciie standpunt te staan. Maar waarom dat hier besproken. Het gaai buiten ons om, heeft men gezegd, of mettertijd de liberalen in de gemeen tescholen het veld zullen ruimen voor de opdringende socialisten. Dat is niet zoo. W'ij zijn belanghebbende en belangstel - lende toeschouwers. Het is ons volstrekt niet onverschillig op welke wijze de kin deren worden opgevoed in de staats school. Daarbij en vooral, valt er uit het gebeurde het een en ander voor ons te leeren, bijzonder voor de hardleerschen onder ons. Eji die zijn er. Toen het Mandement onzer Bisschop pen in 1868 aan de Katholieken van Ne derland den duren plicht voorhield om voor .een in alle opzichten Katholiek' en godsdienstig onderwijs hunner kinderen te zorgen, klonk daarbij de waarschu wing ,dat het niet katholiek onderwijs met den dag meer en meer voer onze kinderen onbruikbaar en uiterst gevaarlijk dreigde te worden om het dagelijks veld winnend ongeloof. Maar hoeveel meer nog dan toen, klemt thans dat bisschop pelijk wond de roomsche gewetens. Want klaar als de dag openbaart zich nu in tal van openbare onderwijzers het so cialisme. Alleen om dat stelsel gaat het in de rede van Ossendorp. En wee de schol-en, waar met het gezag en het aan zien van den opvoeder aan de veredeling van den volksgeest en de vorming van het hart gearbeid wordt op socialistenmanier. Wanr het socialisme is de vernietiging van al het edele en verhevene in den m-ensch, het grootste zedelijk bederf in onze maatschappij, de geestelijke onder gang van velen En niemand bewere, dai de socialist onderwijzer bij de kinderen zijne beginse len wel zal opbergen om geen aanstoot te geven. Burgemeester -en Wethouders van Rotterdam noemden het in hun cir culaire onaannemelijk, dat een onderwij zer in de school zal handelen in strijd met hetgeen hij bui .en de school in het openbaar verdedigt. Zoo is het. Op ge noemde neutraliteitsmeeling verklaarde de bandssecretaris van geen bijbel op schooi te willen weten, maar moest liet, dan zou hij de bijbeischc vernalen aan de kinderen als sprookjes voorstellen. Ja, neutraal on derwijs, onderwijs zopder kleur, onder wijs, waarin d»e geestesrichting van den onderwijzer als een gedresseerd hondje dood gaat liggen, is onzin en onmogelijk heid. Hoe het in het bijzonder voor de Os- sencorpsche partij ondoenlijk is haren aard fce verbergen, blijkt genoeg uit haar manifest. Opzet ervan is aan te toonen, dat de Bond geen*socialistische strevingen be zit. De bondsleden, wordt daar verze kerd, willen bij de kinderen eerbied voor wet cn overheid en grondwettig hoofd va,i4 dep slaat aap kweeken. Als men dat zoo hoort, varen ze met Burgemeester en Weth. van Rotterdam in écn schuuitje. Let echter op het einde. Die stedelijke overheid, welke aan hare onderwijzers ambtenaren een onderwijs in nationalen geest voorschijft en de on willigen met ont slag bedreigt, heeft volgens hen groot on gelijk. Zij maakte zich schuldig aan grove rechtsverkrachting en aanslag op de grondwettelijke vrijheid. En heel dat ver weer mist dus klaarheid en waarheid. Heel dat verweer, dat stout en boud be gint met de ontkenning van socialistisch bedrijf, verloopt zoo in de verdediging der roode neutraliteit. Laat ons nu verder van dat schoolru- moer zwijgen om ons nog eens te herinne ren wat ter zake van het onderwijs room sche plicht is. Het onderwijs, waar de invloed van de Kerk en den godsdienst is verbannen, het zoogezegd kleurloos of neutraal on derwijs mag door de katholieken niet goedgekeurd, veel minder nog aangepre zen of ten nadeele van het Katholieke onderwijs bevorderd worden. In een enkel geval ,als namelijk de ge legenheid voer het noodige onderricht op een roomsche school ontbreekt, kan van dat onderwijs gebruik gemaakt wprden, altijd echter op voorwaarde, dat er niets onderwezen werde in strijd met den gods dienst en de zedeleer. Het vertrouwen dei Katholieken alleen waardig is het onderwijs, waar het maat schappelijk onderricht met het godsdien stige ten nauwste verbonden is, waar het Katholiek beginsel in alles zijn invloed doet gevoelen en geheel dat onderricht doordringt. Kortom alleen de roomsche school kan onze school zijn. Wie zich zou inbeelden zijn plicht te hebben vervuld mei een bepaald godde loos en verderfelijk onderwijs te vermij den, vergist zich. Wie vrijheid van keu ze denkt te hebben tusschen staatsschool eh eigen school, en daarnaar handelend, aan het godsdienstloos onderwijs de voor keur geeft, doet verkeerd. Eerst dan toont iemand zich waarlijk katholiek, wanneer hij voor een degelijk katholiek onderwijs zijner kinderen, zooveel mogelijk, zorg draagt. Dit alles is bijna letterlijk uit het Man dement onzer Bisschoppen. Ten volle ook de aandacht waardig blijft dan de verma ning, dat de ouders, die moedwillig de staatsschool voor hunne kinderen verkie zen. „Hoe, vragen Bisschoppen, zouden „die ouders hun gedrag voor God kun- „nen verantwoorden? Is hun kind niet „voor alles een Christen, een kind Gods, "een lid der Katholieke kerk? Heeft God „het hun niet vooral geschonken, opdat „zij het, Hem ter eere, in geloof en hei ligheid voor den hemel zouden opvoe- „den? En zij laten zonder vrees een zoo „onoverlreffelijk middel om in de groote „zaak te slagen, ongebruikt? En zij be ijveren zich niet, om althans voor een „gedeelte zich van die gewichtige taak „te ontlasten op anderen, die doen zullen „wat zij niet bij machte zijn genoegzaam „door zichzelven te doen?" En hoort nu het slot van het Bisschoppelijk woord: „Ieder moge voor zich de redenen we- „gen, die hij meent te kunnen hebben „om zoo te handelen (om zijne kinderen „naar niet katholieke scholen te zenden) „maar hij wege ze in de schaal des hei- „ligdoms, voor de oogen van God. Wat „ons betreft, wij nemen niet op ons, ie- „mand hieromtrent lichtelijk gerust te „stellen." Aan dat zwaarwichtig woord behoeft niets toegevoegd. Houden wij het in eere. Herhalen wij het, waar dat past, geeft bij anderen, die blijkbaar den ernst ervan niet begrijpen en aan den plicht der chris telijke ouderliefde met groot gevaar voor hun eigen ziel ,niet voldoen. Houden wij het in eere. Onze Bisschoppen hebben het, gelijk zij verklaren, hunne verantwoorde lijkheid bij den Oppersten Rechter ge dachtig, gesproken, na eerst 's hemels verlichting afgesmeekt en rijpelijk beraad slaagd te hebben. En in de volle uitoefe ning van hun opperherdërlijk gezag heb ben zij het gesproken, in den naam van Christus. Houden wij het dan in eere, en aitijd meer. Blijven wij voor ons Katho liek onderwijs werken en bidden, ijveren en offeren. En met een groot hart dat gedaan Geen liefdewerk, zoo schoon en lofwaar dig, zoo nuttig eai noodig het kan niet genoeg herhaald als het werk onzer scholen. Waar, bij het neutraal onderwijs, minder aan den godsdienst de aandacht wordt gegeven dan aan regen of mooi weer; waar de godsdienst o zoo eerbiedig wordt doodgezwegen, daar besluipt zeer gemakkelijk eerst onverschilligheid in het geloof, koelheid en twijfel, dan minachting en ongodsdienstigheid die harten der kin deren daar wordt zeer gemakkelijk in het opkomende geslacht het heilig geloof min stens geschokt en verzwakt. En onze kin deren hebben een sterk geloof noodig, een grondige godsdienstkennis vooral in onze dagen, nu de geloofswaarheid ons wordt betwist, zegt Mgr. Gibier, als een hoop graan, waaraan de muizen knab belenals een kleed, dat men ons wil af rukken; als een huis, dat men steen voor steen afbreekt. Zij hebben een sterk geloof noodig, niet het minst ook omdat de ver lokking ten kwade zoo sterk en veelvuldig is in onze dagen. Of leert de ondervinding van iederen dag ons niet, dat het zelfs met de volle wapenrusting van den gods dienst altijd een moeitevol werk blijft zijne hartstochten te bedwingen en de verlei ding te weerstaan. Blijven wij dan, en met een groot hart, voor ons Katholiek onderwijs werkeji en bidden, ijveren -en offeren; bewaren en verdedigen we zorg zaam in onzfc kinderen het erfdeel der Vaderen, ons heilig Geloof. Nog een enkel woord tot besluit. Nal het verslag van den penningmeester kan het kort zijn. Ook ons schoolbestuur ont ving dit jaar groote giften, eerstens die,; waarvan in de vorige jaarvergadering mel ding gemaakt is, te weten de vijfhonderd! gulden, gelegateerd door den heer Wil lem Koblenzweij, en de duizend gulden,- welke op den avond zelve dier vorige jaar vergadering werden toegezegd. Daarbij kwam dii jaar nog een andere, even aanzienlijke gift van duizend gulden. Gaar ne zeggen wij hierbij hartelijk dank voor die vorstelijke gaven, in de hoop, dat die voorbeelden navolging zullen vinden. Ook acht ik het een aangenamen plicht openlijk dank te betuigen aan het bestuur van de schoolpenning en aan de koliek- tanten en zelatricen van het Liefdewerk. Het schoolbestuur, aat hun bereidvaardi ge hulp niet missen kan, wenscht huif vooral waakzamen ijver en nooit ontmoe digde volharding in die vervulling der ver dienstelijke taak, bij het zamelen dergioo- te en kleine aalmoezen. In onze parochiale scholen ontvangen] thans onderricht zevenhonderd en twintig] kinderen. De oude school met vijftien onderwijzers behalve het Hoofd heeft 565 leerlingen, waarvan 362 op school' Pelikaanstraat en 203 op school Haar lemmerstraat. De nieuwe school op het Rapenburg met zes onderwijzers be halve het Hoofd heeft 154 leerlingen. Uit dien staat blijkt, dat er voor het Ka tholiek Onderwijs hier ter stede veel ge daan is en ook dat er het aantal Rcomschen in aanmerking genomen nog veel te wenschen overblijft. Wat dan uit het Bisschoppelijk Man dement werd aangehaald en in het ge drukte jaarverslag te lezen zal staan ,- worde nog eens hoop ik, door veleri goed overwogen en ter harte genomen. Het Schoolbestuur blijft doen wat het kan. Maar met geestdriftige voortvarend heid en vroom Godsvertrouwen alleen! komen wij er niet, wat ook sommigen beweren. Verstandig beleid is allereerst noodig. Zulk een zaak als ons onderwijs vraagt veel meer offervaardigdheid dan de meesten beseffen kunnen. En de voor één oogenblik oplaaiende geestdrift helpt lichtelijk.... van den wal in de sloot. Ook het vertrouwen .op God is hier niet ge noeg. Wij moeten dat hebben, o zeker, maar: help u zeiven, dan zal God hel pen. Vertrouwen op God, o ja, maar te gelijk door allen de plicht vervuld van welwillende samenwerking en blijmoe dige offervaardigheid. Anders wordt het vertrouwen vermetel. Toonen wij derhalve voor het werk onzer scholen hartelijke en werkdadige balangstelling op de beste wijze door te bidden en te offeren. De dubbele ga ve van ons gebed en van onze aalmoes zal wonderen doen. Door daverend applaus betuigden de aanwezigen hunne instemming met het gesprokene, waarna de Eerw. voorzitter den spreker dankzeggend, de hoop uit sprak dat velen deze rede tot richtsnoer zullen nemen, ter bestrijding van hen die meenen hun kinderen wel naar de open bare school te kunnen zenden. En dit zal nog beter gaan wanneer de Iederi deze rede straks gedrukt in het jaarver slag zullen vinden. (Om dit doel te be vorderen hebben wij gemeend de rede in haar geheel te moeten opnemen. Red.) Na nog vermeld te hebben dat binnen kort een circulaire om meer steun zal wor den rondgezonden en de aanwezigen op gewekt te hebben voor het goede doel naar vermogen te ijveren sloot de Eerw. voorzitter de vergadering met gebed. Te Rijsel is op het oogenblik dat hij den trein naar Brussel wilde ne men een Belg aangehouden, die van spi- onnage verdacht wordt. De Belg, een; man van 28 jaar, Tony geheeten, af komstig uit Molenbeek St. Jan, die tot dusver zijn brood had verdiend door les te geven in het boksen, had allerlei fo to's van forten rond Rijsel in zijn zak en bekende naar thans uit Parijs wordt gemeld, dat hij zich sedert veertien da gen aan spionnage had schuldig ge maakt. Hij was reeds lang in de misère geweest, daar het boks-onderwijs geen droog brood gaf en zoo had hij het aan bod aangenomen van twee personen, die 'hem de mogelijkheid openden veel geld te verdienen als hij Duitschland ter wille! wilde zijn. Ze namen Tony mee naar, Brussel, waar ze hem in kennis brach ten met iemand die Gustaaf heetteon der dezen naam zou zich een Duitsch hoofdofficier schuil houden. Gustaaf had Tony o.m. gevraagd hem fotografiën te bezorgen van de versterkingen en forfeit in de buurt van Rijsel. Tony deed1 zijn eerste reis naar Brussel sinds hij spion; geworden was. Zijn aanhouding te Rijh sel was te danken aan zijn medeplich tige, die in dronkenschap het spionnage- geheim uitgebracht had. Tusschen de dorschmachinej Zaterdagmiddag geraakte de echtgenoo- te van den landbouwer B. in de „Kruisi berg" te Doetinchem tusschen de in wem king zijnde dorschmachine. Niettegenstaande spoedig hulp ,werq verleend, is de vrouw Zondag aan d^ bekomen verwondingen overladen;.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6