BUITENLAND. Yolanda. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 143. Bureau OUDE SINGEL# 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel mee 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Patronaatswerk. Het is al zoo vaak gebeurd, dat wij, Katholieken, van anderen moesten leer ren, dat het niet anders dan goed kanl doen, wanneer we zien, hoe anderen eens bij ons in de leer komen. Dit is ihet geval ten opzichte van het ;werk der patronaten, dat door.... so- ciaal-demokraten ten voorbeeld wordt gesteld. De afdeeling Gouda der S. D. A. P. Zal op het a.s. socialistencongres een voorstel doen in zake „jeugd-organisa- tie," waarbij zij de volgende toelichting geeft: i „Gouda meent, dat wij de jongej- lieden, zoo mogelijk, dadelijk v,an school bij ons moeten krijgen, om hun dnteilectieele ontwikkeling niet te on derbreken, wat het geval zou zijn wan neer zij komen na reeds sedert een paar jaar de school te hebben verla ten. Zij hebben dan veel vergeten en zijn allicht eenigermate verwilderd. De kerkelijke partijen trachten de jeugd onmiddellijk na den schooltijd onder hun invloed te houden. Dit voorbeeld moeten we, voorzoover mo gelijk, volgenbij ons zou 't dan niet altijd zijn „houden",-maar „krijgen". In elk geval moeten we zooveel mo gelijk trachten hen op dien leeftijd uit de handen der kerkelijken te houden." Een behartigenswaardige les ligt hier in voor ons opgesloten, de les n.l. om on ze patronaten wel in eere te houden en er een druk gebruik van te maken. De sociaal-demokraten zullen ons voor. beeld gaan volgen en gaan trachten om de jeugd onmiddellijk na den schooltijd onder hun invloed te krijgen, en de kin deren „uit de handen der kerkelijken te houden." Daartegenover dient, nu er gevaar kan dreigen, onzerzijds de actie verdub beld, om al onze kinderen te brengen in onze Patronaten. Frankrijk. Het liquidateur-schandaal. Van de wijze, waarop Duez te werk ging, vinden we nog het volgend staaltje in een Fransch blad: Een hoog functionaris werd belast met de d riemaandelijksche controle van de rekeningen van Duez. Hij ontbood dus den liquidateur en deze kwam. Maar hij trachtte er met zoete woordjes af te ko men, om zoodoende de zaak op de lange baan te schuiven. Maar de controleur was niet mak en eischte, dat Duez reke ning en verantwoording zou geven. Inderdaad klopte dan ook eenige dagen later, toen de advocaat-generaal in zijn kabinet zat, de deurwaarder, die de deur van dat kabinet zorgvuldig bewaakte, aan, en zeide, dat Duez 'r was, maar dat hij onmogelijk kon binnentreden. De hooge functionaris vond 't wel een beetje beneden zijn waardigheid om den bezoeker op straat te gaan ontvangen, FEUILLETON. 37) De oude dame sloeg haar beide mooie, witte handen ineen. „Mijn God", riep zij pit, „,hoor ik goed? Mijn zoon heeft geen secretaris van dien naam, hij heeft zelfs sedert jaar en dag geen secretaris meer, sedert de laatste die dien post bekleedde sr- Bellini genaamd hem op zeer on aangename wijze moest verlaten." Zij hield op, want mijn bleek gelaat, waaruit iedere druppel bloed verdwenen was, moest haar wel zeggen, hoe diep ik getroffen was. Het werd mij akelig koud om het hart, het scheen mij alsof de oude dame uit de verte tot mij sprak. „Ik weet niet wat ik er van denken tnoet", hoorde ik haar voortgaan. „En deze doctor Marino heeft zich inder daad als secretaris van mijn zoon voor gesteld? Arm kind, 9c vrees, ik vrees, dat wij hier met een indringer le doei hellen, die u onder valsche voorwend sels genaderd is uM,aar Danieli beproefde ik met maar volgde den deurwaarder toch ten slotte, de trap af, naar buiten. Op het trottoir stond Duez op hem te wachten, heel fijntjes glimlachende, en, komiek-deftig zijn hand uitspreidende wees hij hem een ezel, ja, een heel lief, aardig ezeltje, gespannen voor een rij tuigje, dat vóór het trottoir stond en vol- beladen was met stukken. Ziehier, mijnheer de advocaat-ge neraal, mijn maandelijksche rekening, zei de vroolijke liquidateur, hem den ezel, het rijtuigje, en de er in opgestapelde stukken toonende. Of de rekening werd nagezien, is niet bekend. Maar Duez vond, dat hij dat zoo aar dig had klaargespeeld, dat hij het de volgende drie trimesters ook deed; en daar arbeid, en vooral zulk een ingeni euze arbeid, moet beloond worden, dien de hij de vierde maal een rekening voor deze vier karweitjes in, ten bedrage van 24.000 francs. Op het parket vond men dat toch wel een beetje erg. Maar nu moet de lezer vooral niet den ken, dat de rekening daar verscheurd werd; neen, ze werd alleen een beetje verminderd, en Duez kreeg niet meer of minder dan 6000 francs. Naar nog medegedeeld wordt, meent de rechter van instructie, dat Duez, vóór hij gearresteerd werd, nog gauw eenige reusachtige sommen bij banken in Brus sel, Londen en New-York gedeponeerd heeft; tot die sommen zou o.a. behoo- ren een bedrag van één millioen zeven honderd duizend francs, dat afkomstig is van den verkoop van het Stanislas-college. De rechtbank te Nancy heeft Vrijdag uitspraak gedaan in het proces van de onderwijzersvereenigingen tegen den aartsbisschop mgr. Turinaz. Zij meende dat de brief der prelaten de onderwijzers individueel benadeeld had, maar achtte de onderwijzersvereenigingen op juridieke gronden niet bevoegd om in deze voor de onderwijzers op te treden en ver klaarde haar dus niet ontvankelijk in haren eisch tot schadevergoeding. Engeland. De staatkundige toestand. Van buitengewoon belang acht men het officiëele communiqué dat Zaterdag avond is uitgegeven en waarin wordt verklaard, dat de liberale whips ijverig bezig zijn met toebereidselen voor de verkiezing en dat de liberalen den strijd zullen aanbinden om eiken zetel van de oppositie. Men gelooft, dat de .regeering het niet langer mogelijk acht aan de moeilijk heden het hoofd te bieden en dat bin nenkort een beroep op het volk zal worden gedaan. Oostenrijk. De „Reichpost" bevat een officieel manifest „aan het Christelijke Duitsche volk van Oostenrijk", waarin in hoogge stemde woorden uiting wordt gegeven aan de gevoelens die Luegers partijge- nooten beroeren. „Onze geliefde, éénige leider is niet toonlooze stem tegen te werpen. De marchesa schudde het hoofd. „Ja wij moeten Danieli natuurlijk vragen", zeide zij, „maar ik vrees, dat de oude man zich dadelijk laat beetnemen zoodra iemand uit naam van mijn zoon komt. Dat is eene leelijke geschiedenis! Kunt gij mij niet eene beschrijving geven t— hoe hij er ongeveer uitzag?" De vreeselijke, ijzige hopeloosheid, die zich van mij had meester gemaakt, en mij een oogenblik sprakeloos deed zijn, loste zich langzamerhand op in eene smarte lijke bittere pijn. Ik had geen recht aan de woorden der marchesa te twijfelen, want zij wist beter dan ik of haar zoon een secretaris had of niet, en wat de ge- heele zaak reeds allen grond ontnomen had, was Marino's spoorlooze verdwij ning, em het feit dat ik sedert drie dagen geen enkel bericht van hem ontvangen had. Had een oogenblik te voren eene ijzige koude zich van mij meester gemaakt, nu stroomde alle bloed met geweld naar mijn hart terug, en het liefst was ik in tranen uitgebarsten, maar de eenmaai geleerde zelfbeheersohing verlaat iemand niet zoo gauw. „Mevrouw", zeide ik na een korten, maar piet minder hevjgqn strijd met jnij meer maar zijn ideeën leven, zijn ideeën, die hij als een Croesus van den geest met kwistige hand heeft uitgestrooid in alle streken van ons vaderlandzijne ideeën, die wortel schoten en duizendvou dige vruchten droegen „Aan ons :s het nu, in onverbreekbare trouw aan onzen leider vast te nouden, zijn denkbeelden te schragen, als zijn apostelen uit te gaan om zijn werk te voleinden." Dr. Luegér werd nooit tot leider ger kozen, zegt het manifest, hij was het. Maar nu moet er een nieuwe leider we zen. De dankbaarheid gebiedt prins Alois van Liechtenstein als zoodanig uit te roe pen. Hij zal het schiltf^piegelblank be waren, hij staat borg, dat van Lueger's koers geen haarbreed afgeweken worden zal. De Weener correspondent van de „Köln Volkszeitung" meldt, dat het blij ken zal, dat de dood van Lueger aan de éénheid onder de Christelijk-socialen niet in het minst geschaad heeft. „Even als de doode Cid den zijnen eön |nog schitterender overwinning bezorgt dan de levende, evenzoo zal de doode Lue ger pas goed de leider van het chris telijk Oostenripc zijn en aan de tegenstan ders der Christelijk-socialen veel te doen geven." De verkiezing van Dr. Gess- mann, Lueger's ouden vriend, tot leider der Christelijk-sociale parlementaire club was, meldt de Weener correspondent van het genoemde blad, door prins Lichten- stein als voorwaarde gesteld voor zijn optreden als leider der geheele partij. Op voorstel van "Dr. Gessmann is besloten een Rijks-partijdag voor te bereiden. Rusland. In de Rijksdoema, bij de behandeling van de onderwijs-begrooting, heeft Poe. risjkewitsj gezegd, dat de hoogescholen plaatsen van zedenbederf zijn. Een onge looflijk lawaai brak er toen bij de linker zijde los; een sociaal-democraat riep: Schurk!; een lid van de uiterste rechter zijde antwoordde op dien uitroep. Daar op werden beiden voor twee vergade ringen geschorst. Een lid der arbeiders groep zei, het met de geschorsten eens te zijn en werd daarop voor vijftien ver gaderingen uitgesloten. De sociaal-demo craten verklaarden na elkaar, dat zij Poe- risjkewitsj niet verder zouden laten spre ken .Zij werden achtereenvolgens voor een vergadering geschorst, De leider der kadetten Miljoekof kwam daartegen op, en werd eveneens voor een vergadering uitgesloten. De groep der kadetten ver klaarden zich één met Miljoekof. De ver gadering werd daarna geschorst. Na de heropening trachtte Poerisjke- witsj verder te spi eken, en las, onder oor- verdoovend geschreeuw der linkerzijde en gekraak van brekende deksels van lesse naars, van een blad papier, dat hij ten slotte aan de stenografen toewierp, waar op hij onder oorverdoovende toejuiching der rechterzijde en groot lawaai der lin kerzijde, de tribune verliet. Daarna werd het rustig, en ging het Huis over tot behandeling van de dagorde. Uit Petersburg wordt aan de „Times" medegedeeld, dat de onderhandelingan zelf, die zijne sporen helaas had nagela ten in mijne bevende stem, „bespaar mij, een signalement te geven, dat voor u toch nutteloos is, en mij ten minste op het oogenblik meer pijn zou doen, dan ik u zeggen kan. Uw woord moet mij vol doende zijn maak de maat uwer goed heid voor mij vol, door dit onderwerp ook als afgedaan te beschouwen „Hoe zou ik dat kunnen, daar ik veel voor u voel?" viel de marchesa mij in de rede. „Gij behoort tot mijne huishou ding, en het is mijn plicht te onderzoeken, wie zich onder den naam van dokter Ma rino en Secretaris van mijn zoon bij u heeft ingedrongen en u het beste geno men heeft, wat gij hebt: Uw hart Gij moet mij zeggen, hoe de man er uitzag misschien zoo?" En zij wees over mij heen naar het an dere eind der kamer. Onwillekeurig wendde ïk mij om en t— en daar stond hij, Marino, in volmaakt .avondtoilet, een gardenia in het knoops gat en in de rechterhand een bouquet prachtige rozen. „Ruth"zeide hij met zijn onweerstaan- baren glimlach. Maar de reactie was te veel voor mij |de kfltner begon met mij |n de rogdte over een toenadering tusschen Rusland en Oostenrijk geleid hebben tot beider- zijdsche erkenning van den- status quo in den Balkan. Rusland had aanvankelijk den eisch gesteld, dat een desbetreffende verklaring aan de mogendheden zou worden gezon den, daartegen verzette Oostenrijk zich echter en Rusland heeft zich laten over reden aan de Donaumonarchie in deze ter wille te zijn, nu de wijziging in de Bulgaarsch-Turksche verhoudingen toch gegronde hoop geeft voor een ongestoor de vreedzame ontwikkeling van de Bal- kanstaten. Italië. De Vatikaansche financiën. De doorgaans goed ingelichte Romeiri- sche correspondent van het „Hbl. van Antwerpen" heeft een bespreking gewijd aan den niet rooskleurigen toestand der Vatikaansche geldmiddelen. iWe ontleenen aan d,eze beschouwing het volgende: „De financieele toestand van dein H. Stoel, schrijft hij, boezemt de grootste onrust in op het Vaticaan. Men voelt de terugwerking van hetgeen verleden jaar gedaan is door de Katholieke wereld, bij gelegenheid van de aardbeving. Zes millioen zijn toen bijeengebracht en ge bruikt om de slachtoffers te helpen, op even gewetensvolle als doelmatige wijze. Maar tal van bisschoppen hebben ten ge volge daarvan aan den H. Stoel laten weten, dat zij dit jaar niet in staalt zou den zijn de gewone bijdragen te leveren voor den St. Pieterspenning. En ook bij de Congregatie der Propaganda blijven de inkomsten beneden die van verleden janr. i „Indien men bedenkt dat bij bedoelde zes millioen Pius X nog een millioen heeft bijgelegd, die genomen waren uit de gewone middelen van den H. Stoel, dan zal men gemakkelijk begrijpen, dat de Pauselijke financiën zich in een moei lijken toestand bevinden. „Van den anderen kant staat de H. Vader 'voor een onvermijdelijke verhoor ging van uitgaven, door de volgende omstandighedenÓp het Vaticaan zijn een groot aantal onmisbare bedienden, wier jaarwedden tot dusver gebleven, waren, zooals Pius IX ze had vastge steld, buiten alle verhouding dus met de tegenwoordige levensomstandigheden. Vele dier bedienden ontvangen niet meer dan 1000 liren. Er moesten maatregelen worden genomen om hierin te voorzien. De Paus heeft daartoe in het Vaticaan een groot gebouw laten oprichten, be stemd om de bedienden te huisvesten, hetgeen natuurlijk veel geld gekost heeft, en zwaar heeft gedrukt op de Pauselijke financiën. Als verdere oorzaak van den slechten financieelen toestand van het Vaticaan wordt dan nog door den correspondent de groote liefdadigheidszin van den Paus genoemd, die reeds als kapelaan en pas toor met recht de vader der armen ge?- noemd werd. Daar komt ttan nog bij de treurige toestand der bisdommen in Italië. „Deze zijn minstens 250 in getal, waarvan de meeste zeer arm zijn. Veel te draaien, en op eens zag ik niets meer. Toen ik weer bij kwam, lag ik in den groeten, gemakkelijken leunstoel der marchesa, die mijn voorhoofd en slapen met eau de cologne wiesch, en Marino wreef en kuste mijne koude, willoos in de zijne liggende handen. „Droom niets dan een droom", mompelde ik. „Neen, werkelijkheid zeide de oude da me en streelde mijn heer, Arm ding wat verwijt ik mij mijn mooi uitgedacht plan! Ja, kijk hem maar aan, uw dokter !Marino een bedrieger is hij toch, dat slechte mensch. Wel is waar, op den ke per beschouwd hij heet Marino en is doctor in de philosophic, gepromoveerd te Bologna, en secretaris is hij ook; maar bij zich zelf, want eigenlijk heet hij Ma rino della Spada, en hoe zwaar het mij ook moog vallen, ik moet het toch beken nen, de deugniet is mijn zoon!,, Ik sloot de oogen, want het duizelde mij. „Ruth, kan je mij vergeven?" hoorde ik Marino's stem dacht aan mijn oor. „ZLe, aanvankelijk had ik werkelijk niets in den zin dan onbekend en ongezien het raad sel der Ca'Spada te onderzoeken, en je kwjyn mij daarvoor eigenlijk verschrikke- bisschoppen trekken niet meer dan 5 tot 6000 lires honorarium van de regee ring, en daarmee moeten zij voorzien, niet alleen in hun eigen behoëften, maai^ ook 'in die van hun kapittel. Wanneer zij niet meer weten waarheen zich in hun; nood te wenden, gaan zij tot den Paus die, voor verscheidene, niet alleen Paus is, maar ook de aartsbisschop van hun provincie en voor allen de primaat van Italië. j „Onlangs nog smeekte een bisschop* die geen uitkomst meer wist, den Paus om hulp. Hij kreeg van den Paus 2000 lires. De bisschop viel op de knieën om hem te bedanken. j „Voorts laat de toestand van de meestq bisdommen niet toe pensioenkassen te stichten voor de priesters, die oud en ziek geworden zjjn, en zoo nemen pok zij hun toevlucht tot den Paus. Kortom, het is een treurige toestand. LEIDEN, 21 Maart. De heerJ. Brouwer adspirant-reserve- offiier van Gezondheid bij het 4e Regiment Infanterie alhier is ontheven van zijne verbintenis als zoodanig en bij Kon. Be sluit benoemd tot reserve-officier van ge zondheid 2e klasse bij het personeel van den geneeskundigen dienst der Land macht. De le Luitenant J. H. C. P. Brandt van het 4e Regiment-Infanterie alhier wordt 23 Maart a.s. overgeplaatst bij de nieuw op te richten le Compagnie Wiel rijders te Nieuwersluis. Tot. deskundige bij het examen voor de gewone hulp-acte l.o., dat te Haarlem gehouden zal worden is o.m. benoemd de heer M. van Wamelen, hoofd eener openbare school alhier, voor kennis der natuur en voor het examen, dat te Am sterdam, zal wordeu afgenomen zijn o.a. tot deskundige benoemd de heeren W. Knoops, hoofd eener openbare school alhier van opvoed- en onderwijskunde, en M. van Wamelen, idem, voor kennis der natuur. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gedelegeerde van de Nederl. regee ring bij het in Augustus 1910 te Gra2 te houden VlIIste internationaal congres voor zoölogie, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, dr. G. C. J. Vosmaer* hoogleeraar aan de rijksuniversiteit al hier. Bij beschikking van den mini-sta van binnenlandsche zaken is, met ii* gang van 1 April, benoemd tot amanu ensis 2e klasse bij de oogheelkunde aan de Rijksuniversiteit alhier H. Brouwer* thans bediende alhier. Detachementen van het 4e reg. inf. zullen van 18 tot 28 Mei deelnemen aan de schietoefeningen op uitgebreide schaal in de legerplaats bij Harskamp. r— Bij den dienst der directe belas tingen enz., wordt met ingang van 16 April verplaatst van inspectie Leiden naar die van Nijmegen, J. Edel, rijksklerk 3e klasse. lijk ongelegen ik verwenschte het idee mijner moeder, die je juist hierheen zond* en ik bezwoer het geheele personeel hier in huis op straffe van ik weet niet wat* wanneer iemand maar met een enkel woord verried, dat ik er was en wie ik was. En tloen kreeg ik den inval ook verder voor je te schijnen waarvoor ik mij had uitgegeven, want ik had reeds heel spoedig tot mij zelf gezegd: Die of geenmaar toen wilde ik toch ook probeeren of de arme, afhankelijke doctor Marino dezelfde kansen had als de veel begeerde goudvisch, Zijne Excellentie de marchesa della Spada. En Goddank hij had ze?" „Jawel", viel de marchesa in, „maar Zijne Exellentie de marchese della Spada is een romantisch dwarshoofd en in het geheel niet waard' dat verstandige men- schen zich met zijn geluk willen bemoeien* Daar "komt mij dit vreeselijke mensch hals over kop naar Weenen en vertelt mij* dat h ijzich' verloofd heeft, en met wie? Met mijne juffrouw van gezelschapI En Juist nu ik zoo'i* aardig, klein prinsesje voor hem uitgt* zocht hadl {Wo ii ïêivolgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1