No. 142. 19 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang 3)e £diclóeJve Gou/^cmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Maart 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel mee 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V OBSTRUCTIE. Wanneer wij zien hoeveel stof er reeds is opgejaagd sinds de verwerping van het bekende voorstel-Borgesius, dan mo gen wij wel gelooven, gelijk te hebben gehad, toen wij schreven, dat o. i. de Rechterzijde niet taktisch handelde, toen zij het voorstel tot heropening der yerzekeringsdebatten verwierp. Onze deftige Kamer gaf tooneelen te zien, als voorkomen in buitenlandsche befaamde parlementen. De obstructie d. w. z. de opzettelij ke tegenhouding van den gang van zaken ,i— deed zijn eerste intrede in o-nze Ka- tner. •En de Linksche pers verwijt unaniem en zal blijven voortgaan de Rechterzij de te beschuldigen, uit oogpunt van par tijbelang het vrije woord te hebben ge smoord en den domper gezet te heb ben op de kritiek. De socialistische pers heft bedreigin gen aan. Schrijft niet „Het Volk"t „De heeren van re'chts weten nu, dat telkens als ze op zulk een brutale wijze misbruik maken van hun macht van zestig, zij hun streken thuis krij gen, doordat dezelfde tijd, dien zij door hun domperstaktiek meenden te moeten „uitsparen", wordt verbruikt op andere wijze. Tenzij, ^lthans, we niet-dubbel^aan rekenen. Dit is „in 's lands „belang" en nog meer in het belang 'der arbeiders klasse". Nog verder gaan de bed'reigingeh der sociaal-democraten. De Goesche afgevaardigde, Jhr. Mr. A. F. de Savornin :Lohman, een der meest bekwame en geroutineerde Staats lieden der Rechterzijde had er op gewe zen, dat door reglements-wijziging de verdere Qbstructie moeilijk zoo niet onmogelijk kan gemaakt worden. Het orgaan van den heer Lohman „De Nederlande r", schrijft intusschen, dat dit geneesmiddel allicht /erger kan gorden dan de kwaal. „He t V o 1 k" drijft dati ook den spot met reglementswijziging. Het is „ijdele waan", zegt dit socia listisch blad, en het schrijft: „Het zou onze fractie niet de minste moeite gekost hebben, een 25-tal amendementen op de aanhangige pnt- werpjes voqr te stellen, waarover ge makkelijk een of twee dagen had kun nen worden geredeneerd." Inderdaad: met herziening of verscher ping van het reglement van Orde komt men er niet. Dat ziet ook „De Nederlander" an, waar dit blad schrijft dat men in, pile parlementen reeds lang bij onder vinding weet, dat een kleine groep, ja één man, door obstructie voeren, veel kwaad kan doen. Het ligt dan ook aan de "kiezers, te zorgen, geen mannen af te vaardigen, idie den nationalen tijd door ongerechtig de obstructie vermorsen en de toch reeds zoo langzaam werkende wetgevende ma chine tegenhouden. Zulke menschen hooren niet jn het 'Parlement Frankrijk. Het liquidateur-schandaal. De Parijsche instructie-rechter Alba- nel heeft Donderdag den mede-beschul digde van Duez, den advocaat Martin- „Gautliier, in verhoor genomen. Martin schijnt een even doortrapt© schurk als Duez te zijn. Het cynisme, .waarvan hij bij het voorloopig verhoor blijk gaf, doet in geen opzicht onder voor de brutaliteit van Duez. Martin-Gauthier verklaarde, door Puez aHeen met het ,oog op de uit te ]voeren liquidaties in dienst genomen te Zijn. Volgens Martin had Duez volstrekt (geen begrip van de taak, hem door dé regeering opgedragen. Daarom wendde zich tot Martin, dje vau het bered deren van failliete boedels steeds zijn hoofdbezigheid had gemaakt. De overeenkomst was, dat Martin een salaris zou ontvangen van 1500 francs per maand, Duez was echter over zijn nieuwen secretaris zoo goed te spreken, dat hij diens tractement spoedig verdub belde. „Mijn eerste werk, toen ik door Duez was aangesteld aldus verklaarde Mar tin „bestond in na te gaan, hoe vroe gere liquidateurs zich van hun taak had den gekweten. Ik wendde mij daarom tot den heer Ménage, die sinds drie jaar met de liquidatie der kloostergoederen bezig was. Het advies, mij door Ménage gegeven overblufte mij. Sinds drie jaar, zeide mij de heen Ménage, wijd ik mij aan mijn taak, maar tot nu toe werd door mij nog geen en kele post afgewikkeld. Mijn procédé is eenvoudig. Zoodra ik opdracht ontvan gen heb, de goederen van een of andere congregatie te liquideeren, dan begeef ik mij met getuigen naar de te verkoopen perceelen. Natuurlijk weigeren de be woners hun eigendom te ontruimen. Ilc begin daarop een proces. Is dit proces in de eerste instantie gewonnen1, dan gaat mijn tegenpartij in hooger beroep. Op deze wijze houd ik, zonder zelf eenig risico te beioopen, mijn opdracht in het oneindige slepend." Martin-Gauthier vond het optreden van den heer Ménage wel zeer veilig, maar toch te omslachtig. „Ik voor mij" aldus giug hij voort „gaf er de voorkeur aan, de recht bank om een voorloopige uitspraak te verzoeken. Op grond hiervan liet ik het perceel in kwestie ontruimen en ging ik tot de verkooping over." Martin-Gautiiier was er niet weinig trotsch op, dit eenvoudig procédé uitge dacht te hebben, dat het tot zulke slechte resultaten had geleid, was alleen de schuld van Duez. „Want" ze'rde Martin, „alles ging door mijn handen, totdat het op het incassee- ren aankwam. Dan verscheen Duez, en jk weet niet, waar de sommen bleven". Met hoeveel overeenstemming de heeren aanvaifkeüjk ook werkten, ten slotte liep het spaak. Duez vertrouwde zijn helper niet langer en liet dit op een al te doorzichtige wijze uitkomen. Martin nam daarom zijn ontslag en tracht te nu met de bij Duez opgedane kennis zijn voordeel te doen. Hij had een nieuw en winstgevend beroep uitgedacht. Wan neer ergens kloostergoederen moesten geveild worden, begaf Martin zich ter plaatse. Daar de bevolking over het al gemeen. er weinig lust toe had, de be zittingen der kloosterlingen te koopen, maakte Martin steeds goede zaken. „Nabij Nice", verklaarde hij, kocht ik een klooster der Ursulinen voor 450.000 francs. Drie dagen later kon ik het per ceel overdoen niet een winst v^n ruim 200.000 francs". Op deze wijze verklaarde Martin, het fabelachtig vermogen verdiend te heb ben dat hij op het oogenblik bezit. In hoeverre het bij deze „handels"- transacties tusschen Duezverkooper en Martin-kooper doorgestoken kaart was zal het verder rechterlijk onderzoek moe ten uitmaken. Turkije. Een telegram uit Weenen aan de Daily Graphic zegt dat het gerucht loopt dat de verloving van den kroonprins Alexan der van Servië met prinses Chadie Sul tane, vierde dochter van den oud-sultan zal openbaar worden gemaakt, tijdens het bezoek van koning Peter te Constan tino pel. Prins Hendrik te Amsterdam. Gisteren vergaderde zooals gemeld ten Koninklijke paleize te Amsterdam het voorloopig bestuur van den Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranjekruis" Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen leidde als voorzitter die vergade ring, welke hoofdzakelijk diende ter be spreking van de statuten en het huishou delijk reglement en bood tevens den lede van het voorlopig bestuur ieen dejeuner aan. Na afloop ^Jer vergadering, Je „onge veer 3 uur, reed de Prins, in jachtcos- tuum gekleed, vergezeld van zijn adjudant Bijl de Vroe, in de auto van dr. Tilinus naar de ziekenverpleging op de Prinsen gracht, waar Z. K. H. een bezoek bracht aan jhr. v. d. Póli, opperhoutvester van Het Loo, die daar verpleegd wordt. Met den trein van 3.40 vertrok Z. K. H. van liet Centraal Station in een ge reserveerde coupé met den adjudant naar Het Loo. Een belangstellende menigte groette eerbiedig. Eén stem. Te Schiedam heeft gister een herstem ming plaats gehad voor den gemeenteraad. Deze herstemming liep tusschen een Roomsch-Katholiek en een sociaal-demor craat. De eerste werd gekozen met 574 stem men, terwijl de laatste 573 stemmen be haalde. Met één stem meerderheid werd de Katholiek gekozen. Laat men dus wel de waarde Ieeren inzien van één enkele stem Het is al meef dan eens gebeurd dat van een enkele stem de beslissing afhing. Een les te meer is uit deze Schiedam- sche verkiezing te trekken voor lauwe kiezers, die meenen, dat een.stem meer of minder er ten slotte niet op aankomt. De toestanden der vrouwelijke winkelbedienden. Wij lezen in De Telegraaf: Naar wij vernemen, is door minister Talma, in overleg met den heer Van IJsel- stein, directeur van Arbeid, mevrouw Van Herwerden, te Rotterdam, opgedragen 'n enquête in te stellen naar de verhoudingen waarin zich hier te lande het vrouwelijk personeel, werkzaam in winkels en maga zijnen, bevindt. Deze enquête geschiedt docr mevr. Van Herwerden persoonlijk en wel door de verschillende winkels te bezoeken en daar van het vrouwelijk personeel inlichtingen te vragen. Dit onderzoek werd door mevr. Van Herwerden in het begin van het vorige jaar te Rotterdam gehouden, voordat zij nog officieel opdracht hiervoor had. Daar na werd het onderzoek gehouden te Lei- d en, Haarlem en andere plaatsen. Thans worden door haar de Amster- damsche winkels bezocht. KuyperVan Heeckeren. Onder het opschrift: Blaam, licht „De Standaard" thans een tipje van den sluier op: Ten onrechte wordt het voorgesteld, als bedoelde onze driestar: Spanning, op den heer Van Heeckeren de blaam te leg gen, dat zijn beweren louter verzinsel zou zijn. Daarvan staat in wat we schre ven geen woord. Er staat alleen in wat hem niet kan verzekerd zijn. Het dilemma, waarvan men bij deze averechtsche voor stelling uitging, zondigde tegen de stel lige eischen der logica. De eenige grief, die onze driestar te berde bracht, is dat de heer Van Heecke ren, indien zijn voorstelling juist is, alsdan een hem toevertrouwd geheim heeft ge schonden. Een Kamerlid mag aan zijn Ka merlidmaatschap nooit het recht ontlee- nen, om wat hem in een vroegere betrek king, in vanzelf sprekend geheim, is toe vertrouwd, als Kamerlid in het publiek uit te dragen. Nog pas heeft de Tweede Ka mer in soortgelijk geval zich ten duidelijk ste uitgesproken. Over het positieve ïn deze zaak! moch ten we ons daarentegen niet uitlaten. Ge lijk we uitdrukkelijk opmerkten, zou hier toe machtiging van Hooger hand noodig zijn; een machtiging die naar een aanlei ding, als zich hier voordeed, niet kon wor den aangevraagd. Wie uit zucht tot zelf rechtvaardiging ging spreken, waar zwij gen plicht is, zou in casu den eerbied je gens de Kroon verzaken. LEIDEN, lt? Maart. Openluchtspel der a. s. Maskerade. Langzamerhand lekken meer bijzonder heden over de a.s. Maskerade uit. Volgens tot oordeelen bevoegde per sonen belooft deze Maskerade in pracht en luister hare voorgangster verre in de schaduw te stellen, waartoe allereerst de zyvierige jcleedij van 'het tijdstip waarin de voor te stellen gebeurtenissen plaats grepen, niet het minst bijdraagt. Overeenkomstig het schitterend praal vertoon der stoet wordt ook het feester- rein ingericht. Men kan nu reeds in groote lijnen den vorm van het feestgebouw zien en ge makkelijk gissen hoe het terrein voor het gebouw met zijn bloem-omnuide ga zons worden zal. Vóór de Kraaierstraatsbrug komt een poort als hoofdingang terwijl bij de Was- straat een Gothische brug, van 40 meter lengte, met toren over den singel gesla gen zal worden. 'Tusschen deze heide bruggen worden tooneel en tribunes voor het openlucht spel gebouwd. Het miclden van de tri bune, waar de loges voor de hoofdperso nen komen, is ter hoogte van de Grove- stinsstraat. Om te zorgen, dat ook de toeschouwers op de beide vleugels dér tribune het spel goed kunnen volgen, wordt het tooneel 15 M. ver het water in gebouwd. Het is 18 meter breed en 15 meter diep. Op den achtergrond ver heffen zich aan weerszijden twee 15 me ter hooge én twee meter vooruitsprin gende Romaansche torens. Tusschen deze beide in schragen zes pilasters den mid denbouw en geven drie Romaansche bo gen toegang tot het tooneel. De mid- denste toegang js wat hooger gelegen, en wat ruimer dan de beide anderen. Men weet, dat de maskerade weergeeft hoe de latere Stadhouder Willem II in 1642 met zijn bruidje Prinses Mary van Engeland een fees tel ijken intocht binnen de muren van Amsterdam houdt. De bedoeling van het openluchtspel is nu om ter eere van de Prinses te toonen hoe in vroeger eeuwen een Engelsche Prinses, die in deze lage landen den voet aan wal heeft gezet, hier is ontvangen en gehuldigd, en hoe haar hooge nade- dachtenis in dankbare herinnering geble ven is. Men wil dus het jonge bruidje eeren in de herdenking van haar onverge telijke voorgangster, een der merkwaar digste vrouwenfiguren in de Middel eeuwen. Het denkbeeld is van Henricus, naar men weet. Voor echter een aanvang gemaakt wordt met deze vertooning, wordt, na dat de vorstelijke personen op groote, met vlaggen versierde sloepen zijn aan gekomen, een watersteekspel gehouden, waarbij men tracht elkaar met stompe speren van de achter aan de bootjes be vestigde planken te stooten. Tusschen alles door zwemmende watermonsters en Allegorische voorstellingen zullen daarbij de belangstelling boeien. Intusschen stemmen de musici, boven op de tribune hun instrumenten voor het begeleiden van het mimenspel, waarover een volgende maal hieer. Zuid-Hollandsche Boerenbond. Onder voorzitterschap van den heer J. B. Bes, vergaderde hedenmorgen in „De Vergulde Turk" de Zuid-Hollandsche Boerenbond ter bespreking van de plan nen der onderlinge ongevallen verze- ring, waarvan het hoofdbeginsel gisteren in ons blad als volgt werd saamgevat: de plaatselijke afdeelingen dragen de risico van kleine ongelukken, dat zijn die, welke minder dan één jaar duren, terwijl het provinciale hoofdbestuur de regeling en schadeloosstelling van groote ongelukken of invaliditeit draagt, daartoe in staat ge steld door heffing van een zeker gedeelte van den omslag, door de afdeelingen van de leden geheven. De vergadering werd bijgewoond door den rechtskundigen adviseur, mr. v. Vel- zen, te Schiedam. Niet alle afdeelingen hadden aan den oproep gehoor gegeven tegenwoordig waren Hazerswoude-Kou. dekerk, Alfen, Pijnacker, Schiedam en de heer J. Verweij (Alkemade) die ©venwel niet zijn afdeeling vertegenwoordigde. Na opening der vergadering verkreeg de heer J. Verweij het woord, die ver schillende bezwaren tegen deze onderlin ge ongevallenverzekering opperde. De deelname zal te kostbaar worden, omdat men een te grootscheepsche opzet ge maakt heeft. Spr. weet dan ook, dat slechts weinigen zullen toetreden en wil, dat de Boerenbond een andere weg zal be wandelen. Laat men in de plaatselijke af- deefingen ongevallen verzekeringen op richten; wanneer noodig zou dan later een provinciale kunnen worden gesticht. Het lidmaatschap van 'den Boerenbond acht spreker mede een beletsel. Hij wil ook de groote ongevallen, naar het voor beeld van Leiderdorp, ook door de locale doen betalen en voorspelt ten slotte dat de verzekering nooit populair zal worden,- omdat de regeling te groote uniformiteit heeft en onvoldoende regeling houdt met plaatselijke toestanden. Verschillende heeren bestreden deze meening. De ontwerpers van de statuten! zijn van het beginsel uitgegaan, dat de plaatselijke afdeelingen baas in eigen huis moeten zijn. Dit principe is in de statuten; uitgewerkt. Veel rationeeler is het nu alge- meene regelen voor ongevallen vast te stellen; als verschillende localen bestaan met van elkaar verschillende regelingen zal centralisatie veel moeilijker zijn. De heer Wesselingh (Hazerswoude) deelde voorts mede, wat het lidmaatschap betreft, dat de ervaring in zijne afdeeling leerdie dat men aan het verplichte lidmaatschap vast houden moest. De heele regeling is eene voorloopige de algemeene vergadering kan er'later wijzigingen in brengen, die door de prak tijk noodig geoordeeld' zullen worden. Op 't oogenblik ontbreken alle gege vens. Mr. van Velzen merkte nog op dat de afgevaardigde van Alkemade te veel let op plaatselijke toestanden. Een der eerste en meest urgente eischen, die aan den Boerenbond worden gesteld, is eene behoorlijke verzekering zijner leden te gen de geldelijke gevolgen van ongevallen van hun personeel. Dit doende werkt de Bond in het belang zijner leden ent maakt zich zelf zoo groot moge!ij"k. Spr. ziet niet in dat de menschen van Chris telijke huize ter wille van het lidmaat schap van den Boerenbond bezwaar zou den hebben tot deze ongevallen-verzeke ring toe te treden, als zij minstens even? goed, misschien beter is dan die van an deren. Ook de artikelen lokten veel discus sie uit. De naam werd vastgesteld: On derlinge Landbouw ongevallenverzeke ring van den Zuid-Hollandschen Boe renbond. Het doel 'der vereenlging is de onderlinge verzekering der leden lo. te gen de geldelijke gevolgen van onevallen hun of hun werklieden bij de uitoefening van het landbouwbedrijf overkomen en 2o. tegen de geldelijke nadeelen van het arbeidscontract. Tegen het sub 2o bepaalde opperde de heer Verweij bedenkingen, omdat de risico uit het arbeidscontract voortspruit tend niet groot is. De Voorzitter en dq heer Wesselingh noemden gevallen,- waaruit bleek, dat wel degelijk de land bouwers door het arbeidscontract groo te schade hadden beioopen. De bepaling werd goedgekeurd. Onder landbouwbedrijf wordt ver staan het akkerbouw-, veehouders-, boschboüw-, boomkweekers-, tuinbouw-,- warmoeziers-, bloembollen, en bloemh kweekers-bedrijf. Was in het concept opgenomen, dat onder blijvende ongevallen die werden verstaan, welke langer dan één jaar du ren, in de statuten werd bepaald', dat blijvende ongevallen die zijn, welke lan ger duren ,dan een tijd' door de .alge meene vergadering vastgesteld. Het lidmaatschap van den Boerenbond wordt verplichtend gesteld, evenals de deelnemers verplicht zullen zijn hun losse werklieden ook te verzekeren. Na ampele bespreking werden ook de overige bepalingen goedgekeurd, zoodat de Onderlinge Landbouw ongevallen ver zekering van den Boerenbond hiermedie geconstitueerd was. Door de vereenigde vergadering van Rijnland werd heden benoemd tot Secretaris van gemeld Hoogheemraad schap de heer Mr. C. W. van der Pot, Bzn., Hoofdcommies der Prov. Griffie van Overijsel te Zwolle. HAZERSWOUDE. De zangvereeniging „Concordia" zal Maandag 20 Maart a.s. een uitvoering geven, waarbij tevens or gelbespeling door d-en directeur. KATWIJK AAN DEN RIJN. De schouij over de slooten en zijpen in deze gemeen te zal gedreven worden op Dinsdag 22 Maart a.s. Een der sleepbooten der Amster dam sche Ballast Mij. is dezer dagen doof het hooge water meermalen genoodzaakt met den zandbakker weer door den Rijn te varen. De sleepboot Adriana Margare- tha blijkt bij -dien waterstand nog te hoog te zijn aan den steven. .Gisterenmiddag was een der zandbak-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1