17 Niet taktisch. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 140. 3)e £sicbclve ©ou/tcmt Burc.lll OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Maart 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiCngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel mee 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Kamerzitting van gister was vrij rumoerig. Vooral nadat het voorstel-Borgesius verworpen werd, dat ten doel had de beraadslagingen over de sociale verze kering, Dinsdagmiddag door den voor zitter gesloten, alsnog open te stellen voor een korte repliek. „Smerige bende, smerige dompers",, riep de heer Schaper de Rechterzijde toe en tegen het Kamerlid Ankerman fulmineerde een ander verbolgen sociaal democraat: „Smerige dominé, dat heb je gisteravond bekonkeld." We herinneren ons niet, dat voor den idag van gisteren ooit dergelijke taal op het Binnenhof gehoord is. Maar we gaan dan ook vooruit.... De meerderheid der Kamer die het voorstel-Borgesius verwierp, was in haar formeel recht. De voorzitter had Dinsdagnamiddag gevraagd, of .nog het woord verlangd werd voor repliek en toen niemand daar op inging, het debat gesloten. Geheel overeenkomstig het reglement van orde. I i Maar er scheen een misverstand iin het spel te zijn. Zoo zei de heer Schaper, dat hij door de bewegelijkheid in de Kamer 's Voorzitters oproep niet gehoord had, en bovendien in de meening verkeerde, dat de heer Borgesius om repliek had gevraagd. Waar intusschen geheel overeenkom stig de reglementaire voorschriften, het debat gesloten was, is het ons verklaar baar, dat de Kamermeerderheid de dis cussies gesloten hield, en wel te meer wijl er toch al zooveel parlementairen tijd aan „interessante redevoeringen"... verloren ,gaat. X)ok wij zouden gaarne de Kamerde batten heel wat meer bekort en beknot zien. Maar toch meenen wij al fis het ook op anderen grond dan dien van het R. K. Kamerlid den heer De Stuers, die behalve wegens het scheppen van een slecht precedent, heropening der de batten bepleitte, omdat men het land niet spenen mag van een aantal interes sante redevoeringen toch meenen wij, dat het uit een oogpunt van practisch) inzicht en goefie taktiek wen sen eJ ijker geweest zou zijn, dat het voor stel-Borgesius, om het debat in casu te heropenen, niet verworpen ware. Wij kunnen niet inzien, dat die her opening in dit g<eval, aan het gezag van den Voorzitter afbreuk zou hebben ge daan of zou hebben kunnen doen. Bovendien was door de enkele spre kers korte repliek toegezegd, zoodat er van „verspilling van den nationjalen tijd" kwalijk sprake kon zijn. Over de al of niet heropening van het debat is vermoedelijk al even lang gediscussieerd, als de heeren Borge sius, Schaper en T r e u b' voor hun repliek noodig zouden hebben gehad. Maar gevolg kan nu zijn dat er van vrijzinnige en van socialistische zijde op de Christelijke partijen de blaam al is het een onverdiend ezal geworpen worden, dat zij het vrije woord hebben gefnuikt; dai zij de kritiek hebben ge schuwd, en dat zij den pas tot een Ikort verweer hebben afgesneden. Wij twijfelen er niet aan, of de ge beurtenis in de Kamerzitting van gis te. zal .te gelegener tijd tegen de Rech te zijde worden uitgespeeld', en moge- lijk niet zonder succes. Dultschland. Kiesrechtbetoogingen in Prulssen. Gisteravond waren er 48 meetings be legd door d!e sociaal-democraten in ver schillende steden van Pruissen. Te Berlijn werden 30 vergaderingen gehouden, bijgewoond door circa 30.000 man. óp al de meetings werd eene d'ag- lorde aangenomen, waardoor de ,aaiiwe- gige,n zich ve.itunden, de .wpeling a heel Pruissen te doen voortduren, zoolang niet het algemeen stemrecht is inge voerd. Te Maagdenburg was buiten .weten der politie eene straatbetooging op touw gezet, waaraan 6000 man deelnamen. De politie heeft den stoet de stad laten doorloopen. Te Halle daarentegen, is er na eene meeting een lichte botsing geweest tus- schen de politie en de manifestanten. Doch, behalve te Kiel, is alles rustig doorgeloopen. In het Pruisische Huis van Afge vaardigden. Bij de behandeling van het kiesrecht- ontwerp is het gister in het Huis van afgevaardigden nog al erg rumoeri toe gegaan. De sociaal-democraat Liebknecht lok te een woest tooneel uit, als er in het Huis van Afgevaardigden nog nooit heeft plaats gehad. In zijn opwinding sprak hij van het Heerenhuis als van een uit dragers- en sjachelaarswinkel. De rech terzijde liet zich dat niet zeggen en ver oorzaakte een geweldig spektakel. Er werd geschreeuwd„Er uit. Onbe schaamdheidVan'de tribune af! Een oogenfilik zag het e ruit of men de daad bij 't woord zou voegen. Men zag een paar leden met gebalde vuisten naar het spreekgestoelte stormen. Nadat de voor zitter op Liebknecht een ordestraf toe gepast had, trachtte hij weer gehoor voor hem te krijgen, maar men schreeuwde in de zaalWij willen hem niet langer aan- hooren. De conservatieven verlieten op enkele uitzonderingen na de zaal. Later op den middag werd het kalmer. Het bleef echter onstuimig in de vergadering en onder ironische opmerking van de linkerzijde kwam het compromis-voor stel er door. Het Huis van Afgevaardigden heeft in derde lezing, met onbelangrijke wijzii- gingen volgens de besluiten bij de twee de lezing genomen, het kiesrechtontwerp met 238 tegen 168 stemmen Aangeno men. Tegen stemden 5 conservatieven, de vrije cornservatieven op 2 na, de natio naal liberalen, de vooruitstrevende volks partij, de Polen en sociaal-democraten. LEIDEN, 17 Maart. Kath. Soc. Actie. De jaarvergadering van het Diocesaan Comité voor de katholieke Sociale Actie in het Bisdom Haarlem zal alhier gehou den worden op Zondag 20 Maart e.k. De agenda vermeldt de jaarverslagen van den secretaris en den penningmees ter; verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van den heer E. Schaaper en ter voorziening in de vacature van den heer I. A. Nicolaas en een spreekbeurt te vervullen door den heer A. H. J. Engels over het Centraal Bureau der K. S. A., waarna gemeen schappelijk bezoek aan die instelling. Bij koninklijk besluit van 16 dezer is: lo. benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs le geven in de histologie, dr. E. van de Velde, te 's Gra- venhage, en 2o. de hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan dr. N. Ph. Tendeloo, belast met het geven van onderwijs in de gerechtelijke geneeskunde. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 16 dezer benoemd tot adjutor voor de Midden-Aziatische talen aan de Rijks universiteit alhier, dr. J. Marquart, thans conservator bij 's Rijks-Ethnografisch Museum aldaar; en is aan dr. J. Marquart, voornoemd, met ingang van 16 dezer eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking verleend. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 16 dezer benoemd tot derde-obser vator aan de sterrenwacht alhier, J. G. E. G. Voüte, alhier. De 2e Luitenant W. A. de Bruijn van het le Regiment Infanterie te Assen wordt ingevolge beschikking van den Commandant der 4e Divisie op 19 Juli a.s. overgeplaatst bij het 4e Regiment Infanterie. In een bijvoegsel van „Staatscourant" no. 63 zijn opgenomen de statuten der naaml. venn. Magnesiet Exploitatie Maat schappij „Magnesite Works", te Rotter dam, bewilligd bij kon. besluit van 8 Februari 1910, met een kapitaal van f 200,000, verdeeld in 20 preferente aan- deelen van f 5000 en 100 gewone aan- deelen van f 1000 elk, waarvan geplaatst zijn 14 preferente en 50 gewone aan- deelen. Directeuren zijn de heeren F. J. A. M. van der Ven te Rotterdam en H. van Koolbergen, alhier. Doel der vennootschap is de voort zetting der zaken in magnesiet, tot nu toe door den heer J. J. van Koolbergen alhier gedreven, het exploiteeren van een fabriek daarloe, de handel in gemeld en aan verwante artikelen en alles wat met het vorenstaande in verband staat. Naar wij vernemen wordt Njord's oude vier samengesteld uit drie jonge roeiers, de heeren Ledeboer, Van Slin- gelandt en van der Stok, terwijl de heer de Bruijn, Njord's slag van verleden jaar, als eenig oud-roeier in de ploeg op de slagplaats zit. De ploeg is reeds 10 dagen aan het oefenen en maakt voor een ongeoefend stel menschen reeds goede vorderingen. Ook voor een jonge acht heeft Njord voldoende krachten, die oefenbooten roei- De heer L. Lips, de skiffeur, oefent ernstig 'en zal er een goed figuur ma ken. De heer G. van der Werff is leider der ploegen. AARLANDERVEEN. Is de parochie in October 1.1. verblijd door het geschenk van een milde geefster, n.l. een mooie klok, naar men ons thans mededeelt zal ons kerkgebouw binnenkort in het bezit komen van een nieuwe vloer, dank zij de vrijgevigheid van eene familie. Mogen nog vele parochianen zich ge drongen gevoelen het schoone voorbeeld hun thans weer gegeven na te volgen, door flinke giften te schenken tot ver fraaiing onzer kerk, dan zal de parochie kerk van Aarlanderveen spoedig bekend staan niet alleen om haar heerlijke bouw orde, maar ook om haar inwendige ver siering. BODEGRAVEN. Het verplaatsbare mu seum tot bestrijding der tuberculose zal geopend zijn van 24 Mrt. tot 31 Mrt. De hoofden der verschillende scholen in Bodegraven en Zwammerdam hebben van de commissie een uitnoodiging ont vangen om met de leerlingen der hoogste klassen het museum te komen bezichtigen. GOUDA. Aan den raad der gemeente is aangeboden de rekening der inkomsten en uitgaven van het gemeentepensioen fonds over liet jaar 1909. Uit deze reke ning blijkt, dat de ontvangsten en uitgaven resp. bedragen f 38.973.541/2 en f 38,807,80i/2 zoodat de rekening met een saldo van f 165.74. Het totaal der bezittin gen van het fonds bedroeg op uit. Dec- 1909 f 131,203.09, tegen f 114,783,49 in 1908. B. en W. stellen den raad voor ide te kening goed te keuren. Het nieuwe Van Iterson-ziekenhuis, een schenking van de dames Van Iterson, zal op Woensdag 6 April Oificieel worden geopend. GROENENDIJK. Dinsdag hield de Boeren Spaar- en Leenbank „Raffeisen voor Hazerswoude en Koudekerk haar jaarvergadering. Na voorlezing der notulen, bracht de kassier zijn jaarverslag uit, waaruit bleek dat bij den aanvang van het boekjaaraan spaargelden ontvangen was f 117803.641/2 en bij 't einde des jaars f 137220.111/2 Terug betaalde voorschotten f 115241.17. Uitgeleende voorschotten begin van 1909 \f 77700, en op het eind van 't jaar f29500. De winst bedroeg bij het begin 1909 f 3627 en vermeerderde met f 245.501/2. Het getal uitgegeven spaar boekjes werd met 40 vermeerderd en be draagt thans 327. Bij de Centrale Bank te Utrecht is thans nog aan uitgezet spaargeld in deposito f31000. Het ledental bedraagt 93, waarvan 63 ter vergadering Aanwezig. Na dit jaar verslag volgde verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht en van drie le den voor de financieele commissie. Voor de eerste functie werd met bijna alge meene siemmen herkozen de heer A. W. 1 §j&alath,ofi t$V£qe>efls y$Qr tw^erfe dg heeren J. Dekker, Ant v. Egmond en C. Wezelenburg. Alsnu was aan de orde het vaststellen van het salaris van den kassier, hetwelk 11a eenige bespreking op voorstel van den voorzitter op 300 gulden wordt gebracht De kassier dankte voor dit blijk van waardeering, belooft door plichtsbetrach ting zich zulks waardig te maken, doch verzoekt den leden, steeds acht dagen vooruit hun geld terug te willen vra gen, wijl anders bij niet aanwezigheid teleurstelling het gevolg is. Hierna wordt besloten het bedrijfska pitaal met 25000 gulden te vermeerderen en aldus te brengen op f 175000. Nog wenschte het bestuur door de vergade ring gemachtigd te worden, de som, be stemd voor hypothecaire beleggingen, met f 10.000 te verhoogen, wijl van de 30.000 gulden, hiervoor beschikbaar ge steld, reeds f17000 geplaatst is, en het te betreuren zou zijn wanneer een hypo theek soms niet gesloten zou kunnen worden, wijl daardoor misschien het vroe ger toegestaan bedrag eenigszins werd overschreden. Na eenige bespreking werd dit toegestaan. Verder werd besloten den tegenwoor- digen rentevoet voor spaar- en leengeld te behouden, en aan bestuursleden te ver goeden kleine uitgaven, in hunne functie ten behoeve der bank gedaan. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. HILLEGOM. Het prachtige weer der laatste dagen heeft een gunstige en snel zichtbare uitwerking gehad in de bloem bollenstreek van Haarlem tot Leiden. Da gelijks neemt het getal der velden, die zich met een frisch groen voorjaarskleed tooi en, toe. Er komen handen te kort, om het riet, dat nu ijlings moet worden weg genomen, op de braakliggende tuinen uit te spreiden, om het daarna, als zonne schijn en wind het gedroogd hebben, tot groote schelven op te tassen. De planten, vooral de hyacinten en tulpen, groeien verbazend snel. Van dag tot dag kan men zien, dat ze vorderen. De koesterende zon nestralen hebben een verrassenden in vloed. De knoppen der hyacinten en enke le tulpensoorten komen niet alleen duide lijk te voorschijn, maar ook de kleur, die de bloem straks zal hebben, is al waar te nemen. De algemeene opinie der bloemisten in deze streek is dan ook, dat, 'houden we dit weer tot Paschen, de vroegste soorten der hyacinten, als Baron van Thuil (enkele hyacint in de kleuren rood, wit en blauw), Norma (enkel, rose), La Grandesse (wit) Moreno, Homerus, La Tour d'Auverne, reeds dan in vollen vollen bloei zullen staan, benevens vele narcissen als Golden Spur, Bicolor Em press, Incomparabilis Sir Watkin, Poëti- cus King Edward VII, enz., en ook de eerste tulpenDue van Thol-soorten. Gisteren zijn te Hillegom de eerste snij bloemen van den kouden grond (dubbele narcis Von Sion) verzonden. Dit is aan merkelijk vroeger dan vorige jaren: in 1908 was het 2 April; in 1909 7 April. De Loonstrijd Gisteravond ver gaderden de gefedereerde Hillegomsche bloemistwerkliedenvereenigLngen in de groote zaal van Flora, die geheel bezet was. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteen zetting van den stand der zaken. Hij bracht hulde aan dc patroons, die zoo bewilligens tegenover den eisch der arbeiders waren opgetreden. Het is gebleken, dat het Federatie-be stuur kan rekenen op de krachtige hulp van verschillende ploegen van werklieden echter zijn er eveneens ploegen, die slap in de actie zijn, Hij hoopt dat steeds het streven der Federatie gevolgd zal worden en de goede toon zal worden bewaard. Dat de Federatie een krachtigen gunstigen invloed uitoefent op patroons en arbeiders blijkt ook hieruit, dat de heimelijk beter betaalde arbeiders hun mede-arbeidiers. die het minimum ontvangen, krachtig ter zijde staan. De reuzensteun der propagan disten heeft zeker veel tot het gunstigver loop bijgedragen. De arbeiders behoeven Igeen vrees te hebben, dat in het na jaars onverhoopt ontslag zal volgen. Het Federatiebestuur deelt die vrees niet. Be halve dat dan het aantal losse arbeiders zou toenemen en de prikkel tot hooger loonen voor de vaste werklieden sterker zou worden bewees de practijk dat die uitslag niet verwacht behoeft te worden. Deloonactie te Haarlem en Over- yqeö bewees, .d,a,t Let vaste peisofleel toe nam het aantal losse arbeiders verminder de. De besprekingen door verschillende aanwezigen gaven als gevoelen van het bestuur te kennen, dat ongeorganisiseerde arbeiders, die om principieele redenen, geen lid der organisatie kunnen zijn,- bij eventueel nadeel tengevolge dezer actie moeten worden gesteund. Voor en na- teelt zullen de arbeiders niet worden ont nomen, als ze slechts zorgen op post ie zijn, te meer niet, daar de patroons daar toe te weinig homogeen zijn. Als eert contract aan de arbeiders ter teekening wordt voorgelegd, dan raadt het Fed.-be. stuur iederen arbeider aan, eerst met dit bestuur in overleg te treden, om aldus trachten te voorkomen, dat eenzijdige na- nadeelige bepalingen worden opgenomen. Een voor de Federatie belangrijke zaak is te weten wie de kwaadwilligen onder de patroons zijn. Verschillende firma's worden genoemd en zeer uitvoerig be sproken. Het bestuur adviseerde over de houding der betrokken arbeiders. Met een opwekkend woord Zaterdag opnieuw voor de loonvraag op te komen, waar dat noo dig is, en met aansporing tot aansluiting bij de organisatie, sluit de voorzitter dq vergadering. De heer Tempelman brengt hulde aan de kranige leiding van het be stuur en van den voorzitter in 't bijzonder HAARLEMMERMEER. In de Dinsdag te Hoofddorp gehouden vergadering der R. K. Centrale Kiesvereeniging Haarlem mermeer werd de heer J. Bergkamp van Ouder Amstel gekozen tot voorzitter en de heer G. G. Koppers van Hillegom tot bestuurslid. Op voorstel van den heer J. H. M. Balvers werd besloten, dat de R.K. Cen trale aan den heer van Wichen, afge vaardigde van het district, in overweging zal geven, zijn bijzondere aandacht te schenken aan het belastingvraagstuk in verband met de belangen van den land bouwenden stand. De algemeene vergadering der aange sloten locale kiesvereenigingen werd vast gesteld op Dinsdag 19 April a.s. LEIDERDORP. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan den on- js bij het 4e Regiment Infanterie te Leiden ingedeelden milicien L.Jongeneel verlof verleend in afwachting van eene beslissing op een door hem ingediend verzoek om ontheffing van den werke- lijken dienst. NIEUWKOOP. Toen de werkman J. Z. Dinsdagmorgen naar zijn werk oj> het land ging, vond hij onder een boom langs den weg een slapende jongen. Z. wekte hem en vernam, dat de knaap in Amsterdam thuis behoorde, door zijn stiefmoeder was weggejaagd en nu op weg was naar Rotterdam, w!aar hij zich naar een familielid wilde begeven. Door de zorg der politie werd1 de 13-jarige knaap naar de ouderlijke woning in Am sterdam terug gebracht. NOORDWIJKERHOUT. Gistermor- werd in hotel 't Rechthuis de Afslag ge houden van twee woonhuizen met erf en tuin, gelegen aan den Kerkweg en| toebehoorende aan Mej. C. v. d. Berg, alhier. Perceel I winkel .en woonhuis werd verkocht aan N. Geerlings te Voor hout voor f 2000. Perceel II tuingrond aan C. van dert Burg alhier voor f1600. Perceel III woonhuis aan A. Broek hof alhier voor f1105. Van degenen die 15 Maart bij d'e Militie werden ingelijfd, zijn Z. Marij- nus en M. Geerlings, ingedeeld bij het 3e reg. Veld-Art. te 's Gravenhage. P. Duivenvoorden en P. Th. Kors bij het 10e reg. infanterie te Haarlem en Ju Warm en hoven bij het 4e reg. Infante-) rei te Leiden. OEGSTGEEST. Aan den milicien korporaal S. H. van Groningen van het 4e Reg. Inf. is bij beschikking van den Minister van Oorlog toestemming ver leend om zich in Japan op te houden tot 1 April 1911. OUDEWETERING. Door de heeren Dr. N. van der Koogh, arts, alhier, P. J, Weijenbergh, directeur der stoomboot maatschappij „Carsjens" te Leiden en mr. W. A. C. v. Dam, advocaat en pro- cureur, te Rotterdam, is aan verschil lende ingezetenen van Oudewetering en omstreken een prospectus gezonden om deelnemers te krijgen voor een op ta

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1