Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant - van Donderdag 17 Maart. BUITENLAND, Frankrijk. tiet liquidateur-schandaal. De „Petite Republique" weet het vol gende te vertellen„De minister-presi dent zal als hij wil, van een goede ge degenheid gebruik kunnen maken, om den sluwen toeleg der ordes-geestelij ken bloot te leggen, die door deze oor- Tuptie in de hand te werken gepoogd' Rebben de ,wet van1 1901 jin miscrediet te brengen/' De „Lantern e" komt met deze onthul ling aandragen„Het verdere onderzoek in het Duez-schandeel zal waarschijnlijk jfeiten aan het licht brengen, die voor )de congregaties en hare vrienden zeer compromitteerend zijn. Het is daarom de plicht der republikeinsche partij, de re geering in deze aangelegenheid met alle kracht te steunen." En de „Aurore" is niet beter inge licht: „Duez schrijft zij, die de congre gaties in alles ter wille was, wlas, zoo ials bekend is, de opvolger van den likwi- :dateur Imbert, die de nalatenschap van 'den bij 't Panama-schandaal betrokken ba. ron de Reinach, te regelen had. De cleri cal en hoopten, nu, dat zij door bemid deling van Duez alle détails van dat ■schandaal zouden kunnen te weten! ko- tnen. Dit is hun ook gelukt en hun parle mentaire woordvoerders hebben reeds Opdracht gekregen, die bijzonderheden, Jwelke natuurlijk op vervalsching be rusten in de Kamer te onthullen. Nu echter de republikeinen gewaarschuwd zijn, zal deze parlementaire manoeuvre jder clericalen wel weinig succes heb ben." Maar het mooiste van al is wel, wat Jde „Aurore" verder nog te vertellen] weet, n.l. dat Duez in het jaar 1905 in langdurige audiëntie is ontvangen idoor Z. H. den Paus. Dit alles is wel vermakelijk, maar< •daarom niet minder treurig. Dat men tot zulke dwaze verzinsels zijn toevlucht moet nemen, teneinde een voorwendsel te hebben, om de schuldi ge blok-kliek de hand boven het hoofd te kunnen houden, maakt in de pogenl van ieder rechtschapen mensch de hou sing dezer anti-clericale organen nog meer weerzinwekkend. Het blijkt meer en meer dat al 1de Iikwidaties van Due2 geheel met bedrog aaneenhangen. Onderhands heeft Duez onderhandeld met stroomannen, die in de oude kloos ters allerlei zaakjes hebben ingericht, tot zelfs bioscopen. Duez was in dit alles de voornaamste aandeelhouder. Hij wil de inderdaad in het groot te werk gaan en in al de kloostereigendommen speel huizen, skatings rinks, enz., inrchtent Verscheidene vriendinnen van Duez on derhandelen daarover met impresarii, die men gemakkelijk zal terugvinden in de deze eerste Katholiekendag plaats heeft, schrijft de Londensche correspondent van de „Patriote": Verscheidene malen heb ik gelegenheid gehad, in aanraking te komen met deze bewonderenswaardige organisatie, die ten doel heeft, de Kerk te verdedigen tegen alle aanvallen van het protestantisme en van het ongeloof. Bij iedere lastering, uit gestrooid door Bijbelvereenigingen tegen het katholieke geloof, antwoordt de ver- eeniging onmiddellijk door een vliegend blaadje of een brochure, die bij duizen den verspreid worden. De jaarlijksche conferentie der Verec- niging der Katholieke Waarheid was on loochenbaar het nuttigste en belangwek kendste der talrijke congressen, die in dat land gedurende den herfst gehouden wor den. In de laatste jaren hadden de ver- eeniging van den H. Vincentius a Paulo en twee of drie andere katholieke organi saties deelgenomen aan de werkzaamhe den der conferentie, die ieder jaar in een andere stad wordt gehouden. Over het Congres zelf meldt deze cor respondent: De groote zalen der universiteit van Leeds en de salons van het stadhuis zijn ter beschikking gesteld van de congresle den, die, gelukkiger dan de leden van het Eucharistisch Congres te Londen in 1908 hun vergaderingen onder één dak zullen kunnen houden. De aartsbisschop van Westminster, ver gezeld door den katholieken lord mayor van Londen, zal des middags te Leeds komen en aan het station worden ontvan gen door den lord mayor der stad en de veertien katholieke bisschoppen van En geland. In optocht begeeft de stoet zich naar het stadhuis, waar de eerste magis traat der stad aan het episcopaat een groot dejeuner zal' aanbieden, gevolgd door een receptie der burgerlijke autoriteiten. Daarna zal mgr. Bourne met zijn veer tien bisschoppen zich naar de Kathedraal begeven, waar hij plechtig het congres zal openen. Het congres zal vier dagen duren; de laatste dag zal gewijd zijn aan uitstapjes en aan het bezoeken van katholieke mo numenten in den omtrek. Een der voornaamste kwesties, die op het congres ter sprake zal komen, is de samensmelting der katholieke bonden. De welwillende houding van den lord- mayor en van den gemeenteraad van Leeds, voor een groot deel protestant, is boven allen lof verheven. Oostenrijk. De opvolger van Lueger. Maandag vergaderde de Christelijk- sociale vereeniging, om te beraadslagen over de opvolging van Dr. Lueger. Tot leider der partij werd1, op voorstel van de parlementaire commissie en geheel in den geest van den door Lueger uitge sproken wensch, prins Alois Lichten- stein gekozen. De benoeming van een candidaat voor het burgemeesterschap van Weenen, werd wegens de groote oneenigheid daarover verdaagd. Behal ve de candidatuur van Gessmann en van Dr. Weisskirchner werd nog een derde denkbeeld geopperd, namelijk van de invloed op de partij en Weisskirchner kan, zoo hij het vertrouwen van de par tij niet wil verliezen, zich aan een der gelijk besluit niet onttrekken. De onmiddellijke, maar voorloopige opvolger van Leuger zal naar men van andere zijde meldt noogstwaarschijn- lijk Dr. Porzer zijn. Eergisteren werd een bijeenkomst gehouden, waar in tusschen de leiders van de Christe- lijk-Sociale partij te Weenen is over eengekomen, dat dr. Porzer voorloopig voor den duur van ten minste twee ja- re burgemeester van Weenen worden zal. Daarna zal de Minister van Han- de Weiskirchner bereid zijn het po litieke testament van dr. Lueger uit te voeren en het ambt van burgemeester van Weenen over te nemen. Deze overeenkomst werd met 't eere woord bezworen en aan de voorwlaar- de verbonden dat de partijgangers in den gemeenteraad, die daar over de meerder heid beschikken, dezen uitweg billijken en de eerste onderburgemeester dr. Neu- mayer niet zelf aanspraak maakt op het burgemeesterschap. Daar zich echter op de bijeenkomst geen stem tegen het voorstel verhief, zoo kan met groote waarschijnlijkheid, die als practische zekerheid gelden kan, aangenomen worden, dat de opvolging van dr. Lueger als burgemeester van Weenen vastgesteld. Oost-lndië De cholera. De oorrespondent te Batavia van de „N. R. C." seint: „De cholera te Soerabaia breidt zich snel uit. Er komen dagelijks gemiddeld veertig gevallen voor." Het blad teekent hierbij aan: Den lOden Februari heeft de eerste stadsgeneesheer te Soerabaia aan den assistent-resident gerapporteerd, dat hij cholera had geconstateerd en dat die ziekte sporadisch heerschte. Volgens dit bericht verwekte deze mededeeling een kleine paniek te Soerabaia. Dit hoeft geen verwondering te wekken, daar Soe rabaia van vroeger nog altijd de naam heeft van een plaats te zijn, waar de cholera eenmaal optredende, een epide mie van ernstig karakter en langen duur te wachten is. Wel is door de verbeter de voorziening in goed drinkwater den laatsten tijd geen zoo ernstige cholera- epidemie als vroeger jaren te Soerabaia voorgekomen, maar Soerabaia heeft nu eenmaal een slechten naam op dit ge bied. Den 17den Februari moest worden ge meld, dat de cholera zich te Soerabaia hoe langer hoe meer uitbreidde. Nu zijn we een maand verder en nog steeds schijnt, blijkens bovenstaand telegram, de ziekte zich in den stijgenden tak te bevinden, wat wil zeggen, dat nu ook de zwaarste gevallen zich voordoen. Met het oog op de naderende Oostmoeson is, zooals wij reeds bij een vroegere ge legenheid aanteekenden, niet te verwach ten, dat die gevreesde ziekte spoedig ver dwijnen zal. Wij vreezen voor een zeer ernstige en langdurige, cholera-epidemie in Soerabaia. zit er de politiek bij deze heeren niet zel den dik op, ten slotte heeft men ten hun nen aanzien nooit zoo'n uittocht naar den heiligen berg georganiseerd, omdat men hen in veel opzichten waardeerde, al mocht men bijna in alles hun tegenstan der zijn. Met den heer Duijs is dat an ders. Deze jonge man is velen in hooge mate antipathiek. Te vc'en hebben wel licht zijn dik boek over de rijksverzeke - ringsbank gelezen, te velen is toen de schrik om het harte geslagen dat tegen woordig zoo'n geschrift een titel kan zijn tot het verwenen van het Kamerlid maatschap. Daarbij komt, dat deze heer een onaangenamen toon aanslaat, een laatdunkendheid en een zelfingenomen- Iheid aan den dag legt, die overal el ders slechts vroolijkheid, maar hier een andere gewaarwording te voorschijn roept. Koninklijke Besluiten. Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra is met ingang van 1 Mei benoemd tot bur gemeester der gemeente Arnhem. Met ingang van 1 April zou bij den Centralen Gezondheidsraad, bevorderd: tot commies F. Hcijne, thans adj.-com- mies; en tot adj.-commies E. L. Ahl- richs, thans eerste klerk teekenaar en J. H. Hölscher, thans cerste-klerk. Met ingang van 1 April zijn be noemd tot buitengewoon hoogleeraar tevens directeur van het Zoöl. laboratorium in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht om on, der wijs te geven in de zoölogie dr. A. A. W. Hubrecht, met toekenning van eervol ontslag als gewoon hoogleeraar aan de voornoemde universiteit; tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan voormelde Rijks-universiteit om onderwijs te geven in de zoölogie, de vergelijkende anatomie en de physiologie en de leer van de ver spreiding der dieren, dr. H. F. Nier- strasz, thans lector. Aan den officier-machinist der 2de klasse W. Dondorff is met 1 April op zijn verzoek eervol ontslag uit den zee dienst verleend. De installatie van den burgemeester van Amsterdam. Deze had gister ten Stadhuize plaats. De wd. burgemeester, wethouder T. A. F. Delprat, sprak jhr. Röell toe in een rede, waarin hij wees op de gewichtige taak die den nieuwen burgemeester wacht, om ook het zijne te doen tot ver hooging van de ontwikkeling en den bloei der hoofdstad des Rijks. Geen stad toch in Nederland, welker beteekenis, in zoo velerlei opzicht, met die van Amsterdam kan vergeleken worden. Teleurstellingen zullen ook daarbij uw deel worden veel wat ge zóu'dt wen- schen helpen tot stand brengen zal onuit gevoerd moeten blijven, omdat de financi eele toestand der Gemeente tot groote be dachtzaamheid bij het doen van uitga ven noodzaakt. Maar teleurstellingen mo gen niet leiden tot ontmoediging, de veer kracht van den wil om voorwaarts te stre ven mag niet verslapt worden. En voor- uitgang, niet stilstand, op welk gebied De heer Röell op deze toespraak ant woordende, betuigde in de eerste plaats dank voor het vertrouwen door H. M. de Koningin in hem gesteld. Spr. was zeer doordrongen van de zware taak die hen* wachtte, te zwaarder nu hij het voorrecht derfde van zijn drie ambtsvoorgangers, die, toen zjij dat ambt aanvaardden, lid waren geweest van het Dagelijkse!» Be stuur der gemeente. Als hij bepaaldelijk het oog richt op den onlangs afgetre den Voorzitter, op zijn rijke ervaring, op zijn uitnemende bekwaamheden en op al de voortreffelijke hoedanigheden, waar voor hij bij het scheiden van alle zijden werd gehuldigd dan was spr. met zijp weinige ervaring opgedaan in twee pro vinciale hoofdsteden, met schroom ver vuld om diens plaats in te nemen. Indien niet reeds lang het stadsbestuur van Amsterdam, ontgroeid als het heet aan de bestaande wettelijke bepalingen en daardoor belemmerd i.i zijn function, de aandacht had getrokken van allen, die zich op het gebied van het gemeentebe stuur bewegen, dan zou het treffende af scheidswoord, door mijn zóó bij uitstek deskundigen voorganger in uw vergade ring uitgesproken, reeds voldoende zijn geweest, om mij die moeilijkheden in haar vollen omvang te doen inzien. Maar daartegenover staat, dat van Am sterdam het voorbeeld uitgaat met betrek king tot de oplossing van alle vraagstuk ken, die ook elders in het gemeentcleven branden en dat ik het een onschatbaar voorrecht acht de bescheiden maar vol ijverige medewerker te mogen zijn van allen, die van Amsterdam in dat opzicht het goede voorbeeld willen doen uitgaan,- door de hoofdstad 't bewijs te willen doen leveren, dat in den historischen bodem van ons gemeentewezen ook een aan hui dige eischen beantwoordend beheer kan wortelen, althans willen toonen, wat een drachtige samenwerking in die richting nog vermag te bereiken. Aan een ernstig streven naar deze sa menwerking zal het van mijn zijde geens zins ontbreken. Spr. deed tenslotte een krachtig beroep ojp de leden van den Raad, op de wet houders en den secretaris, aan wie hij met bescheiden aandrang vroeg den vreemdeling in dezen kring de hulp en de medewerking te schenken die een onmis baar vereischte zijn voor een collegiale en daardoor doeltreffende behartiging van de aan het Dagelijksch Bestuur toevertrouw de belangen. Indien wij allen, van wat stand ofrang of richting ook, met terzijdestelling van wat verdeelt, de handen ineenslaan, om al de ons gegeven krachten en gaven te wijden aan den bloei en de welvaart van de stad, die ik van heden af ook de mijne inag noemen, dan houd ik mij ver zekerd, dat de waarheid opnieuw zal blij ken van de oude vadcrlandsche leuze, dat Eendracht Macht maakt, en dat Gods on misbare zegen zal rusten op onze gcmecn- schappelijken arbeid, tot heil van Amsterdam De Prins Willem II. Omtrent Jiet vergaan van dit stoom schip wordt nog gemeld: l v. i KA u~,.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5