Ie Jaarganw BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 139. 3)e &2icbe]ie Soivtant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/t cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke «gel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel mee 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Verheugende verklaring. In de Kamerzitting van gistermiddag heeft, na den aandrang van verschil lende zijde op hem uitgeoefend', minis ter Talma de verheugende verklaring af gelegd, dat hij hoopt te kunnen zorgen, dat het ontwerp Invaliditeits- en Ouder- domsverzekering nogditjaarzijn d'e- partement verlaat. Met vreugde zal deze verklaring in het land worden vernomen. Men weet nu, dat deze allerdringend ste verzekering bereids gekomen is in een vergevorderd stadium van voorbereiding, en dat het, naar alle waarschijnlijkheid, yoor dit Christelijk Kabinet zal zijn weg gelegd den zegen der ouderdoms- en invaliditeitsverzekering aan het volk te brengen. De Kamer kan aan een spoedige af doening ten zeerste meewerken door dé debatten zooveel mogelijk te bekorten. Vooral de socialisten, en met name de woordenrijke heer Duys zullen wel de groote trom roeren en trachten ob structie te voeren, maar dat zal vermoe delijk weinig ba'ten. Een goed stuk werk van minister Tal- ma begint tot rijpheid te komen: moge het volk spoedig er de goede vruchten van plukken. Koersverandering? De heer Goeman Borgesius heeft dezer dagen in de Tweede Kamer ve_klaard, dat het niet totstandkomen van de verplichte ouderdoms- en invaliditeitsverzekerng vóór 1913 „een *amp" zou zijn voor het land. Hoe nu? Vóór de jongste algemeene verkiezin gen heeft dezelfde heer Borgesius ge zegd, dat hij de „voorkeur" gaf aan de St aatspensioneering. Vrage: hoe is het te rijmen, dat een voorstander der Staatspensioneering de verplichte verzekering nu zoozeer in het gevlei komt, dat hij het een ramp voor het land acht, zoo deze niet voor 1913 Wordt aangenomen? Is de heer Borgesius weer van koers veranderd? 10-urendag. Het „Bureau voor de R. K. Vakorga nisatie" en de „Federatie van de vijf Dioc. Werkliedenbonden" hebben beslo ten, in de .aanstaande maanden, tot aam de opening van de Staten-Generaal in September, actie te blijven voeren ten gunste van de wettelijke regeling van een 10-urigen arbeidsdag. Zooals men weet, sprak het Kath. So ciaal Congres, in 1907 te 's Hertogen bosch gehouden, zich uit ten gunste van den door de wet vastgestelden 10-uri gen arbeidsdag. De motie-Aalberse, ten vorige jare in de Tweede Kamer aange nomen, gaf aanleiding om in dien geest Idier motie krachtig de actie voort te zet ten. Wij kunnen mededeelen, dat het plan is, gedurende de komende maanden zoo veel mogelijk in alle plaatsen van Ne- derland'propaganda-vergaderingen te or- ganiseeren. Voor .dit doel hebben de besturen van Bureau en Federatie zich tot een comi té van actie gevormd. Toen dit plan in hoofdlijnen gereed ,was, verzocht het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de S. iD. A. P. aan verschillende centrale or ganisaties, om samen te werken en voor hetzelfde doel een propagand'ameeting te houden in Rotterdam. Federatie ep Bureau zijn daar niet op ingegaan. Het Bureau heeft dit afge wezen, o.m. op grond, dat door 't men gen van de S. D. A. P. in deze zaak. de actie voor tfen 10-urendag een zeer bedenkeiijk pol tick karakter zou kunnen krijgen, waa. door de zaak der arbeiders schade zou kunnen lijden. Een waardeerend woord. Een hartelijk woord van waai d e ing en bemoediging, te kostbaarder naai mate net zelden wordt vernomen wijdt de Weieerw. rector P. M. Bots in de *„Sesb." aan mr. A a 1 b e r s e, Mr. Aalberse, zegt rector Bots, mag niet het voorhoofd fronsen. De zorgen van dien „Petrus N os ter", het is waar, zij worden verdubbeld, wanneer men den zetel van het Wel en het Wee der ar beiderswereld naast den woeligen troon der reeds bestaande Katholieke Actie plaatst; het is ook waar, dat de heer Aalberse openlijk reeds geklaagd heeft: „mijn geloof in sommige mensc'nen (lees hier: menschen, die eertijds vrienden heetten) is reeds weggenomen." Maar desalniettemin durft ons „Leidsch Klein goed" zijn vriendelijk koekje op den Ouden Singel vrijmoedig te gaan presen teeren, en wel met een briefje in het koeken - zakje, waarop deze woorden staan„Vader, denk eens aan de eer u „in één der laatste Vastenbrieven aange daan! In één dier hoogst actuee'.e bis- „schopsstukken stond immers een ruiter lijke verklaring, dat ieder goed Christen „juist de Sociale Actie (dus ook uw eenLg „groot en onverdelgbaar koningswerk) in „onze dagen, had te behartigen." Welnu? Maakt dit niet alle zwarigheden bij u goed? Is dat bisschopswoord geen ant woord van 'sHeeren eigen Heilig Hart? Duizend maal er mee gefeliciteerdCon fortare et esto robustus: Wees moedigen sterk! Gij toch zult.... aan Gods volk de weelde van het land ten bezit toedeelen, dat die hemel besloten heeft, wel degelijk *>ok aan het volk te zullen geven. De Rijksmiddelen. Het maandelijksche overzicht in de „Staatsct." geeft over Februari 1910 een opbrengst aan van f 10,563,383,561/2, tegen f 9,907,425,511/2 in dezelfde maand van 1909. Het voor dit jaar gunstig verschil- bedraagt dus f 655,958.05. Heel mooi kan dit niet heeten, om dat Februari 1909 een zeer slechte maand was, die f460.000 minder had opgebracht dan Februari 1908. We zijn derhalve slechts met een bedrag van 2 ton geko men boven de opbrengst van Februari 1908, en bedenkt men daarbij, dat de ac- cijnsverhooging van het gedistilleerd dit jaar een 'bedrag van f732.000 boven de opbrengst van Februari 1909 heeft opge leverd, dan is er zeker niet veel reden om over het gunstig verschil met verleden jaar te juichen. De voornaamste schuld hiervan dragen de directe belastingen. LEIDEN, 16 Maart. Philologencongres. Aan het programma van het zesde Nederl. Philologencongres, Woensdag 30 en Donderdag 31 dezer in de lokalen van het Academiegebruw alhier te houden' is het volgende ontleend: De regeling der werkzaamheden is aldus r Woensdag. 910 opening van het Congres door den voorzitter. 10—12 vergadering van de afdeeling dei- klassieke philologie. Sprekers: dr. E. H. Renkeina: Godenattributen bij de Latijn- sche epici; dr. E. Slijper: Anthimus of pseudo-Antimus prof. dr. H. Kern: Over den persoonsuitgang matha in een Indisch diaiet. 10—12 vergadering van de afdieeling der Gennaansche en Romaansche philologie. Sprekers: prof. dr. J. J. A. Frantzen: over de bron van den Parzival van Wolf ram von Eschenbach; dr. B. Faddegon, De alterneerende medeklinkers in het In- dogermaansch. 1012 vergadering van de afdeeling der geschiedenis en archaeologie. Sprekers: dr. J. S. Theissen: De Fransche regee- ring in de Fransche revolutie; prof. dr. J. Huizinga: Over de bronnen van de ge schiedenis van den midideleeuwschen scheepsbouw. H/221/2 algemeene vergadering. Spre ker: prof. dr. J. J. Salverda de Grave: Over Frans spreken en Frans schrijven. 2V241/2 vergadering van de afdeeling der paodagogiek. Sprekers: mej. dr. Chr. Ligtenberg: De plaats van de aesthetica in het onderwijs: dr. A. H. Kan: De oude geschiedenis in de vierdie klasse der gymnasia. Donderdag. 911 vergadering van de afdeeling der klassieke philologie. Sprekers: dr. J. Van IJzeren: iets over de spelling van het Griekschj prol, dr. H. Damsté: De beteekenis der woorden citeia ac*ys en tragulta. 9—12 vergadering van de afdeeling der Germaansche en Romaansche philologie. gie. Sprekers: dr. A. Beets; Over een middeleeuwsche allegorie; dr. A. J. Bat- nouw: The Milleres Tale van Chaucer; P. Valkhoff: Een en ander over de evolu tie van de beeldspraak in de moderne Franse letterkunde. 911 vergadering van de afdeeling dei- geschiedenis en archaeologie. Sprekers: mr. dr. N. W. Posthumus: Bevolkings verhoudingen in een Hollandsche Stad op het einde der zestiendie eeuw; dr. N. Japikse: De aard der volksbewegingen van 1747 en 1748 in Nederland. 1112 gecombineerde vergadering der klassieke en geschiedkundige afdeelingen. Spr. dr. A. Rutgers van der Loeff: De Messeensche mysteriën. 1 i/o31/2 vergadering van de afdeeling der paedagogiek. Sprekers: dr. R. Van Oppenraay: Onpopulaire voorstellen; dr. E. BessemDe grammatica in verband met de lectuur 3i/241/2 algemeene vergadering. Ver slag van de door het Vijfde Nederland- sche Philologen-Congres benoemde com missie omtrent de uitspraak van het Latijn aan Nederlandsche gymnasia. 41/2 sluiting van het Congres door den voorzitter. De deelneming aan het Congres wordt opengesteld voor allen die eenigen aca- demischen graad in de letteren hebben behaald of in 't bezit zijn van een akte M. O. in een der letterkundige, historische 01 aardrijkskundige vakken, maar bo vendien kunnen ook andere belangstellen den door voorzitter en secretaris worden toegelaten. De contributie is voor ieder lid bepaald op f3. De ontvangst der leden zal plaats heb ben Dinsdag 29 Maart, des avonds te 8 uur, in den foyer der Stadsgehoorzaal (Breestraat 60). Woensdag 30 Maart, des avonds te 8 uur, zullen de Utrechtsche gymnasianten den Philoktetes van Sophokles in Neder landsche vertaling opvoeren. Na afloop van het Congres, Donder dagavond te halfzes, zullen de leden zich kunnen vereenigen aan een gemeenschap- pelijken maaltijd, te houden in den foyer der Stadsgehoorzaal (Breestraat 60.) R.-K. Bijzondere Onderwijzers. Gisteravond hield de afd. Leiden en Omstreken der Dioc. Vereen, van R. K. Bijzondere Onde. wijzers hare tweede ver gadering des jaars in het gebouw van den R. K. Volksbond. De vergadering werd geleid door den penningmeester, den heer J. J. Smit, van Voorschoten, die mededeelde, dat voorzitter en vice-voorzitter ontslag ge nomen hadden als lid van het Bestuur. Met genoegen constateerde de waarn. voorzitter, dat zoovele leden, waaronder verscheidene dames, waren opgekomen, alsmede dat vele nieuwe leden zich had den aangemeld, zoodat het aantal reeds tot 60 was geklommen. Na lezing der potuien kwam aan de orde de verkiezing van twee bestuurs leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. H. C. Düncker, hoofd der R. K. school te Hazerswoude, en tot Vice- voorzitter de heer H. Th. v. d. Krogt, onderwijzer te Leiden. De beschrijvingsbrief der Alg. verg. op 17 Mei a.s. te 'sGravenhage te hou den, gaf aanleiding tot eene zeer geani meerde discussie. Als candidaat voor een vacature in het Hoofdbestuur werd ge steld de heer H. Th. v. d!. Krogt. Als nieuw punt voor de Agenda der Alg. vergadering werd aangenomen het vol gende voorstel: „De Alg. Verg. besluit, dat de Alg. Onderw. Vereen. Sectie B. (onderdeel der Dioc. Vereen.) het recht heeft voor stellen in te dienen bij het Hoofdbe stuur en door hare afgevaardigden te laten verdedigen, welke voorstellen op gelijken voet worden behandeld als die der afdeelingen". Tevens werd nog be sloten aan het Hoofdbestuur op te dra gen een enquête in te stellen, betref fende de salarisregelingen aan de scho len in ons bisdom, vooral omtrent die der onderwijzeressen. De verkiezing van afge vaardigden werd uitgesteld tot de vol gende vergadering. Nadat een der leden den waarn. voor voorzitter had bedankt voor diens voor treffelijke leiding, sloot deze de ver gadering piet het gehrjUkelijke gebed,. De kapitein C. L. G. Schrassert Bert, van het 3e regiment veld-art. te Ber gen op Zoom, is overgeplaatst bij het 2e regiment van het wapen alhier. De korporaal B. F. C. Versteegh van het 4e regiment Infanterie is door den Commandant van dat regiment be vorderd tot sergeant. Van de miliciens der lichting 1909 die in September j.l. bij het 4e regi ment Infanterie alhier zijn ingedeeld, zijn 17 miliciens .aangesteld tot korpo raal. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van uier verzon de rende de eerste helft der maand Maart 1910. Brieven. Binnenland. N. Storm, te A'dam. D. A. de Wolff, A'dam. Wed. Dekker, A'dam. Fa. Muther, A'dam. Da mes P.uijs, A'dam. Mr. Taelaer, A'dam. S. Ouwe. kerk, Haag. P. A. Dozy, Haag. Wed. Brands, Leiden. A. G. Hessels, Leiden. Mej. N. Bader, Leiden. H. Dus- sen'broek, Leiden. No. 4422, Lisse. Van Ruiten, R-Aveen, J. W. v. d. Berg R'dam Fa. Steijn Takken, Utrecht. A. Decker, Wormerveer. Briefkaarten. Binnenland. Mej. E. Engel, A'dam. Mile N. Bérard, Am sterdam. M. Niessen, Bodegraven. J. v. d. Burg, Haag. M. Deele, Haag. Willy Wansink, Groningen. Mevr. Mulder-Mo lenaar,, Groningen. Mevr. van Pelt, Hel der. Vrouw Kuil, Leiden. G. Kok, Lei den. A. H. Besseling, Leiden. Mej. A. Pierot, R'dam. G. A. Brandt, Voorscho ten. Brieven. Buitenland. F. A. Wittmae- kers, Dresden. J. F. A. de Leur, Ham burg, Johan van Benten, Linden a. Ruhr. L. Dijkstra, U. S. A. Briefkaarten. Buitenland. D. K. Kuijshof, Chicago. W. Jager, Parijs. J. Hege, Sachatschewan. A. Hege, idem. Aan de afzenders wordt aanbevolen huil adres op de stukken te vermelden. GOUDA. In de Nieuwe Vaart de Gou we nabij de spoorbrug onder Gouda zijn drie geladen zandbakken van de Slie- drechtsche Zandbak-Maatschappij gezon ken. Dinsdag werden door een duiker de kettingen waarmede de vaartuigen on derling zijn verbonden, losgemaakt. Het lichten der bakken zal echter, met het oog op den slappen bodem, met moeilijkheden gepaard gaan. De algemeene indruk aldus het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda over 1909, waaraan het volgende is ontleend welken men van handel en nijverheid krijgt, is, dat de zaken zich in het afgeloopen jaar op gewone wijze hebben ontwikkeld. Wel zijn er bedrijven, die te lijden hebben gehad van de vrij ongunstige weersge steldheid waardoor 1909 zich als het wa re voortdurend heeft gekenmerkt, maar toch mag men aannemen, dat de algemee ne oeconomische toestand veel gezonder en gunstiger is dan een tweetal jaren tevoren. Terwijl de Kamer erover klaagt, dat Gouda verstoken blijft van publieke ver keersmiddelen met de welvarende streek waarvan de stad als het ware 't middel punt is, verheugt zij zich aan den an deren kant, dat een gemeentelijke elec- trische centrale eerlang ;ot stand zal ko men en vertrouwt, dat deze inrichting zal bijdragen tot den bloei der gemeen te en in het bijzonder van belang zal zijn voor de klein-industrie. De aanvoeren ter wekelijksche markt waren in 1909 niet zeer gunstig. Met uit zondering van die voor varkens en biggen vertoonen alle cijfers stilstand of achter uitgang. Begin 1909 was er voldoende voorraad kaas bij de handelaren. De oudste kaas (productie M 'i-zomer 1908) was onder den indruk van de geleden verliezen van het vorig seizoen niet duur ingekocht, zoodat daaraan behoorlijk ge wonnen werd. De veel duurder gekoch te najaarskaas en vooral de winterkaas kon door te hooge inkoopsprijzen geen winst gevenvoor dit soort volgden Frankrijk en België de hooge noteerin- gan niet Duitschland daarentegen kocht vooral na Februari, vlug door tot f3 a 4 duurdere prijzen dan in 1908. De ex- porthandel was en bleef traag en gaf onbevredigende uitkomsten. Dooreenge- nomen was het resultaat van het seizoen jaar 1908/9 voor den handel gunstig. Doordien de oude voorraad kaas bij het begin van Mei zeer klein was, kon men een vluggen handel verwachten in nieu- vvq kaas. De prijzen zeilen reeds dade lijk f 4 hooger in dan in 1908. Bit bleef zooi onafgebroken den geheelen zomer, ter wijl zelfs in het najaar het verschil wel f 5 bedroeg. Hooikaas gold f 24/26 (1908: f 21/23), Meikaas f 27/29 (23-27), zware Meikaas f 30/33 (f 27/30), zomerkaas f 28- 30 (f 24/28), zware zomerkaas f 31/34 (f 28/31), Septemberkaas f 30/33 (f 26-29) zware Septemberkaas f 34/36, (f 29/31), najaarskaas f 32/34 (f 27/29), winter stal- kaas f 30/32 (f 26/29.) De handel was, ondanks de hooge prij zen, bevredigend, terwijl de voorraad al tijd normaal bleef. Vooral Duitschland en België blijven de voornaamste afne mers en betalen, ondanks hun hooge in voerrechten, de prijzen. De handel met Frankrijk ging naarmate de prijzen meer werden opgedreven, minder vlug, terwijl de verzending van kaas uit gedeeltelijk af geroomde melk in den vorm der vol-vette Goudsche kaas onzen handel met dat land veel nadeel doet. Ook de exporthandel heeft om die reden en ook door de be lemmerende bepalingen die sommige lan den (vooral Amerika) ons artikel in den weg leggen veel te lijden. De handel met Engeland heeft, wat Goudsche kaas be treft, tengevolge van de concurrentie van afgeroomde fabriekskaas en de aanvoe ren daarvan uit Canada en N.-Zeeland geen waarde meer. De verkoop in het bin nenland, die steeds zeer beteekend is, ging einde 1909 door de zeer hooge prijzen ook eenigszins sleepende. De toestand van de pijpenfabrieken was ongeveer gelijk aan dien der laatste ja ren. De einde 1908 noodzakelijk gewor den prijsverhooging bleek weinig invloed te hebben op den verkoop. De potten bakkerijen of aardewerkfabrieken hebben geregeld doorgewerkt; de vraag naar Goudsch aardewerk (keukengoed) was bevredigend en nam zelfs in het laatst van 't jaar in die mate toe, dat de voorra den zoo goed als geheel zijn opgeruimd.; Deze toeneming van het verbruik is waarschijnlijk ontstaan, doordat ook ge- neesheeren steenen aardewerk aanbeve len boven het thans veel in den handel zijnd geëmailleerd ijzeren keukengoed van mindere hoedanigheid. HAZERSWOUDE. Op de gisteravond gehouden veiling der V. P. N. waren aangevoerd ruim 1500 eieren. Besteed werd f3.60 tot f3.80 de 100 stuks. Ook was er een groote partij groenten aan gevoerd. De belangstelling in de vei lingen neemt steeds toe. KATWIJK. De milicien W. Barnhoorn uit deze gemeente, is door den Kolenel, commandant van het 4e regiment Infan terie, aangesteld tot korporaal, hij is te Leiden in garnizoen. LISSE. In hotel De Witte Zwaan,, werd gisteravond de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden der Coöp. Boerenleenbank. Met een kort woord opende de voorzitter de heer v. Parijs, de vergadering. Na antwoording, waar aan wij het volgende ontleenen. Het saldo spaargeld bedroeg 31 Dec. 1908 f81.018,20. Ingelegd in 1 09 f 159.436,411/2» te zamen f 240,454,61 Terugbetaald in 1909 f 117.520,13. Al- zoo een saldo vormende van een som van f 122.944,481/2. Uitstaande voor schotten op 31 Dec. 1908 f51.110. Nieuwe voorschotten in 1909 f30.553 te zamen f81.663. Terug ontvangen voor schotten in 1909 f21.530, zoodat he' saldo voorschotten op 31 Dec. 1909 be droeg f60.133. De loopende rekening over 1909 luidt als volgt: Saldo 31 Dec. 1908 f 11.082,91. Uitgegeven in 1909 f 10.504,29, te zamen f 21.587,20 Bij ,de Centrale Bank belegd op 31 Dec. 1908 f 13.204,16. Bijgebracht in 1909 f93.516,78, te zamen f 13.204.16. Terug ontvangen in 1909 f 65, 22, 28. Al- zoo sluitende met een saldo op 31 Dec. 1909 van f42.059,66. Het totaal der ontvangsten bedroeg op 31 Dec. 1909 f 367.527.361/2 en het totaal der uitgaven f 360.312,03i/2, zoodat het kassaldo op 31 December 1909 bedroeg f 7.215,33: De netto-winst bedroeg in 1909 f 177.77 Het aantal spaarboekjes bedraagt 96 en het aantal leden 135. Tot lid van den Raad van Toezicht werd benoemd de heer G. van Parijs Sr. en tot lid vain het bestuur de heer C. van Leeuwenj. Het salaris van den kassier werd vast gesteld op f300. Op voorstel van het bestuur werd bij acclamatie besloten de winst in de reservekas te storten. Aan het bestuur werd overgelaten in overleg met den Raad van Toezicht het maximum1 cieüiet vast te stellen. Alsmede ook het

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1