No. 131. Yolanda. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. blT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/® cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Een Manifest. De befaamde Bond van Ned. Onderwij zers heeft een „manifest" uitgevaardigd, (waarin gehandeld wordt over de in het gedrang zijnde ^neutraliteit'- der ppenba- fre school. JHet heet daar o.a. in: „De openbare school dient echter te 'zijn die school voor allen, de school yoor geloovigen en niet-geloovigen, de school voor Katholieken, Protestanten ten Joden, voor anti-revolutionairen, sociaal-democraten en liberalen. En waar wij op die school spreken van God en van Christus, daar dienen iwij in het oog te houden, dat wij ons hebben te houden aan den ons wette lijk opgelegden plicht er voor te zorgen, ide godsdienstige richting van anders denkenden niet te krenken. Zonder partij te kiezen, dienen wij met eerbied te spreken over 't geloof van den orthodoxen Christen,- zoowel als over de overtuiging van den vrijden ker." f Commentaar hierbij mag wel overbodig I[worden geacht. Alleen blijkt hier weer eens zonneklaar, (wat een onding de neutraliteit toch is, die In de school over God en Christus wil tlaten spreken èn voor Katholieken, Joden, 'Protestanten, anti-revolutionairen en •sociaal-democraten, die krachtens hun leer niet aan een God gelooven! V VRIJHEID. Het sociaal-diemocratisch gemeente raadslid voor Rotterdam, de heer Spiek man, heeft dezer dagen in dien Raad fde fiolen van zijn welsprekendheid |en toorn doen vloeien over de bekende circu laire van B. en W. in zake de openbare (Onderwijzers. Men kan van 's heeren Spiekman's re lde met De Génestet zeggen, dat ze tnet lang nat begoten was, maar niet dat ze nieuwe gezichtspunten opende. Sprekende over de vrijheid van onder wijs, heeft de heer Spiekman o.a. be weerd, dat de Kath. de vrijheid niet wil len óm -de vrijheid, maar dat zij, zoodra Ze de macht hebben, trachten de ande ren te onderdrukken. Het getuigt wel van eenigen durf om juist de Katholieken de beschuldiging van Onderdrukking der vrijheid naar het hoofd te slingeren: immers juist zij kunnen in .velerlei opzicht van „onderdrukking"- in passieven zin een woordje meespreken. Mogelijk herinnert de heer Spiek man zich de uitspraak van minister Kap- peynevande Coppello, dat de min derheden, waartoe grootendeels ook de Katholieken behoorden, ten slotte maar moest worden onderdrukt. Maar dit daargelaten, zijn de Katholie ken wel zooveel vóór die vrijheid, dat ze Ier in de Kamers aan hebben medegehol- pen ook de sociaal-democraten de vrijheid te geven eigen scholen te stichten, yvaar zij alle kinderen, die er maar komen Willen, kunnen confijten in het reinste so cialisme. Wat willen de heeren nog meer? FEUILLETON. 24) Arm als ik was, had mij niets beter kun- Uen voorkomen, voor wie het zoo opper vlakkig bekeek, heden zeg ik, er had mij {niets ergers kunnen gebeuren, hoewel 't in den beginne 'n vroolijk leven was. De oude Dogaressa nam echter zichtbaar af en vertrouwde mij op het einde van haar leven, voor alle zekerheid, het geheim- Iharer oubliette toe. Doch voor zij stierf •'Werd haar hartewensch nog vervuld; zij verloofde Michele met de rijke erfdochter van een groot en machtig huis, de toen maals 16-jarige Donna Yolanda Tiepolo. De rouw om zijne grootmoeder legde [Michele eenigen dwang op, en daar hijleen Nian van vormen was vervulde hij alle [mogelijke formaliteiten met kleingeestige Nauwgezetheid naar buiten ten minste, in het geheim sloeg hij geen enkel ge noegen over, onbekommerd om zijne Verloving. De voorgeschreven tijd verliep voerde Donna Yolanta als zijn vrou,vv in Palazzo Spada.3 Wat was zij mooi en liefelijk toen Zij aan zijne hand uit den gondel steeg «w «tec.ikÊSiptf van haar njejjw tehuis Uit de Pers. Nederland en het Vaticaan. Naar aanleiding van de vraag, of dóór dein Heiligen Stoel de internuntiatuur in den Haag zal worden onbezet gelaten, houdt „de Jijd" een beschouwing waar uit wij het volgende overnemen. Hoezeer het katholieke Nederland het behoud der Internuntiatuur op prijs stelde, toonde het nog niet zooveel jaren geleden, door den H. Stoel een prachtig woonhuis in hert: Bezuidenhout als vasten zetel der Internuntiatuur ten geschenke aan te bie den. De geschiedenis, welke tot het ver trek van den laatsten Internuntius, Mgr. Jarnassi, aanleiding gaf, kent men. .Ware de wensch van den Russischen keizer, van wien het plan der Vredesconferentie uitging, verwezenlijkt, ook de H. Stoel zou tot bijwoning van de Conferentie zijn uitgenoodigd. De tegenstand van Italië welke het voorbijgaan van den Paus als voorwaarde stelde zijner deelneming, deed Rusland van het reeds vastgestelde plan van uitnoodiging van den H. Stoel afzien. .Veel invloed heeft Nederland, zooals bekend is, op de lijst van uitnoodiging niet kunnen oefenen. LWij meenen echter als vaststaande te kunnen aannemen, dat de Nederlandsche Regeering, voor zoover zij zal gepoogd hebben haren invloed te doen gelden, zich zeker niet tegenover het plan van uitnoodiging van den Paus zal verzet hebben. En wel op dezen grondde quaestie van het al of niet uitnoodigen van den Paus werd destijds in nauw ver band gebracht met het al of niet uitnoo digen van de Regeering der Boeren-re. publieken in Zuid-Afrika, tegen welke uit noodiging Engeland zich, zeer tot onge noegen van geheel Nederland, verzette op gronden, die in veel opzichten overeen kwamen met zekere formeele bezwaren, welke werden aangevoerd tegen de toela ting van den H. Stoel; noch aan de Re geeringen der Bóeren-republieken, noch aan den H. Stoel wilde men souverei- ne rechten zien toegekend. Wie destijds tegenover dit argument de toelating der Boeren-republieken bepleitte, steunde daardoor van zelf reeds de aanspraken van den H. Stoel. Er geschiedde meer! In de jTweede Kamer protesteerde de heer Dobbelman destijds president van de katholieke Ka merclub, tegen de uitsluiting van den Pausterwijl bij dó laatste zitting en slui ting der Conferentie op 29 Juli voorle zing werd gedaan van een brief, gedat „Hautsbaden 7 1899" door Koningin Withelmina gezonden aan Paus Leo XIII waarin de zedelijke steun voor het groote werk des vredes van Z. H. werd verzocht en van 's Pausen waardig antwoord, dat getuigde van hooge waardeering en steun toezegging in het verheven vredes werk. Reden voor den H. Stoel, om tegenover de Nederlandsche Regeering een minder vriendschappelijke houding aan te nemen, heeft dus nimmer bestaan. Wij kunnen daarom ook niet aannemen, dat de bedoe ling daartoe ooit bij o,nze opeenvolgende Pausen Pius IX, Leo XIII en Pius X, betrad! en zij was meer dan mooi, izij was goed als een engel, onschuldig en edel zij kwam mij altijd voor als een vlekkelooze lelie, die men niet in een kost bare vaas, maar in vergiftigd water had gezet. Wanneer zij met haar lief lachje, haar groote onschuldige kinderoogen voor mij stond, en op haar lieve, vriendelijke wijze met mij sprak, kwam het mijzelve altijd voor alsof ik beter geworden was, en schaamde ik mij uit het diepst Van mijn ziel over mijn nietswaardig leven. Ik had den grond willen kussen, waarop zij stond, ik heb haar aangebeden, ver eerd. liefgehad, zooals men een heilige dank zij Michele Spada, maar zooo slecht, vereert. Ik was en ben een slechte kerel, dat ik met zondig begeeren tot Donjna Yolanda had opgezien, zoo slecht ben ik nooit geweest. Of 't messer Giorgios Ivomoos gegaan is, zooals mij, weet ik niet. Hij was een voorname Griek en was bij Venetiaah- sche familie gelogeerd, en waar Michele zich met zijn schoone gemalin ook ver toonde daar was hij ook te zien en liet geen blik -van haar af. Nooit heeft hij met haar gesproken, voor zoover ik weet, neen hij stond maar op een afstand ien verslond haar met zijne oogen, :en de menschen begonnen zich reeds een onge lijk te lachen om dien bescheiden vereer- Mêr! die liet ailesa ,yai( verre was efl welke van het katholieke Nederland 'zóó veel bewijzen van trouw en liefde ont vingen, heeft bestaan; al' mag niet ver bloemd' worden, dat bij plechtige gele genheden wij noemen inzonderheid het huwelijk van H. M. de Koningin met leedwezen een aanzienlijk en hoogge plaatst vertegenwoordiger van den H- Va der in de omgeving van H, M. werd gemist. Frankrijk. Internationaal Katholiek Congres. In de Paaschweek 30 Maart4 April zal in het instituut Catholique te Parijs, rue de Vaugirard 76, onder eere-voorzitterschap van mgr. Baudril- lart, rector van de Kath. Universiteit, een internationaal congres voor Katho lieken gehouden zal worden. Des mor gens zullen de vergaderingen plaats heb ben, terwijl des namiddags een bezoek wordt gebracht aan de voornaamste ker ken, gebouwen, museums, enz. Ook een bezoek aan Versailles staat op het pro gram. Door 13 nationaliteiten zal aan het congres worden deelgenomen. Als spre kers zullen o. a. optredenprof. Aus tin Richardson (Engeland), onderwerp Eenheid der Kerk, Kanunnik Pichot (Mo naco)Internationale .Vrede; ,W. Lutkie Lzn. (Nederland): Sociale Actie; abbé Duveaux (Frankrijk)Algemeen onder zoek over den toestand der Kerk in ver schillende landen. Verder zullen nog besprekingen ge houden en rapporten uitgebracht wor den door de eervv. neeren Dornbrovski (Rusland), Parker (Ierland), Bianchini (Italië, Tacher, (Spanje), Schroder, (Oos tenrijk), Dr. Smulders, Van Schoor, enz. Als merkwaardigheid mag zeker ge meld worden, dat als officieele congres taal het esperanto zal gebezigd worden. Door de goede zorg van het voorloopig comité en de welwillendheid van de Fran sche spoorwegmaatschappijen, die 50 pCt. rabat toestaan, wordt hier tevens een prachtige gelegenheid geboden én om de merkwaardigheden van Parijs te bezichtigen, én tegelijkertijd te overtui gen de bruikbaarheid van het Esperanto als internationaal voertuig der gedachte. Voor eene congreskaart en bewijs voor rabat wende men zich tot het voorloo pig comité. Voor logies en verblijf te Parijs wende men zich tot Barones de Ménil, Boulevard Magenta 46, Paris, aan wie men vóór 10 Maart e.k. het bedrag moet doen toekomen. Verder is het dan voldoende, dat men aan het comité het uur van aankomst te Parijs melde, om dan door de congres .leden te worden afgehaald en verwel komd. België. Over het hoogewater lezen wij nog in de Belgische bladen In Vlaanderen staan, ondanks den val eens eene serenade of een bloemruiker durfde riskeëren, om zijne liefde uitdruk king te geven. Maar Donna Yolanda be merkte niets van deze aanbidding in de onschuld harer kinderziel, en zelfs de meest booze tong waagde het niet, haar iets daarvan over te brengen. Zij scheen gepantserd tegen de aanraking van de wereld, die de zielevrede stoort. En wie zich het meest over de vereering van den Griek vroolijk maakte, dat was Michele Spada zelf. Al gevoelde hij zelf ook geen greintje liefde voor zijne jonge vrouw, hij had toch eerbied voor haar onschuld en wist dat de eer van zijn naam bijhaar in goede hoede was. Ook moest hij reke ning houden met hare ouders en hare hoog geplaatste verwanten; zij had hem groote schatten mee ten huwelijk ge bracht, en veel gewichtige relaties, daarom had hij zonder tegenspraak de bruid, die zijne grootmoeder voor hem gekozen had, gehuwdi, hoe weinig hart ook bij deze keuze meesprak. JVel was hij trotsch op hare schoonheid, maar het was Niet de schoonheid die hem boeide. Bijna een jaar waren Michele en Yo landa gehuwd, toen de catastrophe intrad, dlie ik vertellen wil, en dat het de zuivere waarheid is, daarvoor sta ik in met mijn mannenwoordy dat ik Goddank nooit ijdel of lichtvaardig gegeven heb, maar in mijn ge^liagdjjjej,!i Jgygaijbgijg gelyanto der rivieren, nog alle weiden en velden onder water, vooral rond Geeraards- bergen, Ninove en Erenbodegem. Zeer nadeelig zijn de gevolgen ook geweest in Limburg. De Maas stroom de voor de zesde maal over. Te Cot- them, Boorsheim, stond het water tot aan de bovenverdieping der huizen. Heel het dorp is overstroomd en de inwoners varen rond in waschkuipen en bootjes. Een brievenbesteller, die op deze wijze zijne ronde deed, is bijna verdronken. Men had moeite om hem te redden. Nog andere ongelukken gebeurden". Een boer die van de markt kwam, zag dat zijn wissen wegdreven en hij zond zijn 17-jarigen zoon met een schuitje om deze te verzamelen. Maar de jongen viel in het water en toen de vader ter hulp, kwam, deed hij het bootje kan telen. Hij klampte zich aan een boom, waar hij meer dan een half uur hing. steeds om hulp roepend. Eindelijk uit geput zijnde, liet hij zich vallen en ver dronk. Daags nadien vond men het lijk van den zoon. Te Leuth is een achtjarig meisje door den stroom meegesleept en verdronken De Maas keert ook bij Namen lang zaam tot haren oorspronkelijken stand terug. Het water heeft honderden hec taren verlaten en de river heeft hare vroegere bedding hernomen. Op de Sam- ber, de Lesse, de Semois, de Ourthe is de daling nog belangrijker. Het water yan de waterleiding is ge durende deze dagen bijzonder onder zocht geworden en tot groote gerust stelling van de bewoners, volgens ver slag van het bacteriologisch instituut, volkomen zuiver gebleven. Vele fabrieken staan nog stil. In Luik en den omtrek is de toestand steeds beterend. Italië. De rijkskanselier te Rome. Het bezoek van den Duitschen rijks kanselier" von Bethmann-Holweg aan Rome is nu officieel op de goede week bepaald. De rijkskanselier zal ook op het Vaticaan ontvangen worden en een audiëntie hebben bij kardinaal Merry del Val. De „Tribuna" schrijft naar aanleiding van dat nu officieel aangekondigde be zoek het volgende: „I11 de Wilhelmstrasze te Berlijn aar zelt men blijkbaar geen oogeniblk Bü- lows politieke gedragslijn ten opzichte van Italië voort te zetten. Bethmann's officieel bezoek aan Ro me verkrijgt een nog hoogere beteeke- nis, doordat het een soort commentaar is op de reis naar Berlijn van graaf Aerenthal. Het Duitsch-Oostenrijksche verbond is altijd sterk en innig geweest alleen vond de rijkskanselier het blijk baar noodzakelijk het door het verbond met Italië te versterken en het vreed zame karakter ervan te verhoogen. Amerika. Een lynchpartij in Texas. In Dallas, in den staat Texas is Don- als mijn gevoelens voor Donna Yolanda. Daarom moet ik echter een weinig te ruggaan. In het jaar 1472 had koning Ja cob II van Cyprus, om zich den steun van Venetië voor zijne onwettige kroon te verzekeren, de verblindend schoone, achttienjarige Donna Caterina Corner, of, zooals men dikwijls schreef, Cornara, tot zijne vrouw begeerd, en haar door mid del van haar oom, den uit Venetië geban- 11 ene, ook gekregen, Donna Caterina was echter door hare moeder eene tante van •Donna Yolanda. Reeds in 1473 stierf ech ter die koning van Cyprus, en koningin Ca terina, zijne gemalin, aanvaardde voor haar na den dood van haar gemaal gebo ren zoontje, de regeering, dat wil zeggen, in :naam, want inderdaad was het Venetië, dat haar iedere regeeringsdaad voor schreef; wel was zij niet altijd een gewil lige stroopop, en wie haar helderen, scher pen geest, hare geleerdeheid kent, zal zich daarover niet verwonderen. Jammer ge noeg voor haar, maar zeer ten gerieve der republiek, stierf de kleine koning, en daar men bang was, dat zij de kroon voor zich- zelve zou behouden, zond de raad van tien haar broeder, Zeno Corner tiaar Qyprus met de opdracht, zijne zuster naar Venetië terug te brengen. Dat gebeurde dan ook tegen het eind van het jaar 1489; de ko ningin werd met groote pracht en praal hjer pntya,ngein1 cn zij beuok hel prachtige derdag weer op zeer woeste wijze de lynchwet toegepast. De neger Allan Brooks, die een klein meisje had mishandeld, stond voor deze misdaad terecht, toen plotseling op een; gegeven teeken 50 blanken in de ge* rechtszaal drongen, de wacht overman* den en zich op den neger stortten. Zij wierpen Brooks uit het venster van de op de tweede verdieping gelegen zaal,terwijl buiten duizenden op hun buit stonden te wachten. De menigte dreef den neger door de hoofdstraat en hing hem voor een caféï aan een lantaarnpaal op. Vervolgens werd het lijk afgesneden, op een wagen geladen en naar het stad huis gereden. Daar werd de neger aan de stedelijke autoriteiten getoond, ter* wijl een paar belhamels toespraken hiel den. Tengevolge van deze scènes geraakte de geheeale stad in opstand. De stad, werd in staat van beleg verklaard en; alle café's werden gesloten. De burgemeester liet alle gevange* nen uit de gevangenis halen, daar hij vreesde, dat de volksmenigte deze zou bestormen om de algemeene lynchwet toe te passen. Algemeene staking te Philadelphia. De centrale werklieden-organisatie ge lastte Zaterdag de algemeene werksta king, te beginnen met middernacht. 75000 georganiseerde en talrijke niet georgani seerde werklieden staken. Veel eten. iWe lezen in het H. v. A. Een Amerikaansch professor, Chitten den, van de Yale Universiteit, heeft met behulp van een aantal studenten trachten vast te stellen, hoeveel een mensch' eten moet om te blijven bestaan. 21 studenten boden zich voor de proef aanzieken en gezonden, zwakken en ster ken. Langzamerhand werden de porties ver minderd, maar naarmate deze afnam en,- werd er meer werk op gedaan, d. w. z. ze werden betergekauwd. Alle deelnemers ondervonden de goede gevolgen. De lijders aan slechte spijsverteri ng knapten op, d e maaglijders werden g ezond; het gewichtnam niet af en de s pier- krachtwerdgrooter. Zelfs de sport mannen dde onder de 21 waren, onder vonden geen kwade gevolgen van de proef en allen voelden zich opgewekter. De uitslag van die proef was, dat bleek,- hoe dé mensch met veel minder voed sel toe kan, dan hij gewoonlijk opneemt,- en dat een ander professor, toen hij be weerde, dat, wie geen uur er voor over heeft om te eten, geen middagmaal waard is, volkomen gelijk had. Vasten blijkt dus ook voor de gezond* heid nuttig te zijn. Juliana-Bloem. Sedert 1907 wordt in Zweden jaar* lijks op den lsten Mei op straat een paleis aan het Canale Grande, dat inen sedert dien tijd Palazzo Corner della Re» gina noemt. Het volgend voorjaar betrok zij wel is waar haar prachtig landgoed te Assolo bijTreviso, waar zij nog vaker hof houdt dan hier, en waar zij alles om zich heen verzamelt, wat maar uit blinkt op gebied van geest, talent, geboor te en hooge positie. Michele Spada was sedert de koningin; van Cyprus zich in Venetië bevondy om gedraaid als een blad van een boom, Haar rijpe, trotsche schoonheid is wel i$ waar juist die, die hem bevalt, maar ik* ken Michele Spada toch te goed om niet te weten, dat hij uit louter verliefdheid geen vinger in de asch zou steken. Daar voor was hij veel te koel bereken endf veel te koud van lart, tot een echte, ware,- en diepe liefde veel te weinig in staat, en veel te berekenend om niet te weten, dat het niet in zijn voordeel was, wanneer hij de koningin compromitteerde, die hem overigens nooit een gunst bewees^ dan eene vrouw en koningin ze een fami-' lielid en vazal dien zij gaarne ziet, e*, van wiens vrouw zij bovendien bijzondei veel houdt, bewijst GKordt

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1