Uit Stad en Omgeving. bollen als eejildrooge, is vrijwel algemeen bekend Onder <ie pauze werden ons twee potten met meerder-bloemige tulpen getoond, sommige hadden zelfs 5 en 6 bloemen, dat deze, in Frankrijk groeiende variëteit echter een toekomst heeft, meenen we te moeten betwijfelen. Na de pauze, een vervolg der bespreking over beschadiging voor water. Nu, een ieder zal wel weten welke schade hiervoor kan worden aangebracht, doch ook hoe zulks kan worden (doch niet altijd wordt) voorkomen. Na de bespreking van „Zwart Snot" kregen we de behandeling van „geel ziek" of „zwartrouw" 'en dat was wel het leerrijkste van den geheelen avond. Toch kon spreker geen middel aan de hand doen, dit te voorkomen. Wel gaf hij ver schillende wenken deze zoo zeer gevreesde kwaal te bestrijden. Waarvan een eerste hoofdvereischte zou zijn bij 't visiteeren der bollen, meerdere messen te gebruiken en telkens cat, met geel-ziek in aanraking was geweest te plaatsen in verdunde car- bol.i Nadat de spreker nog eenige minuten had gesproken over wit snot, besloot hij met het uitspreken van die hoop, niet te veel te hebben gevergd van 't geduld der toehoorders. Met een woord van dank door den voorzitter gebracht aan den spreker werd dezen avond besloten. NIEUWKOOP. De heer J. K. van Dui nen Hoofd der Christelijke School alhier is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot Hoofd der Christelijke School te Mid delburg. VOORHOUT. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat gedurende de maanden Januari en Februari geen enkel sterfgeval in de registers van den burger lijke stand werd in geschreven. WARMOND. Gedurende het jaar 1909 zijn in deze gemeente overleden 13 man nen en 17 vrouwen, geboren 32 mannen en 23 vrouwen. De bevolking is dus vooruitgaande. Verder werden 14 huwelijken gesloten en 1 huwelijk door echtscheiding ont bonden. WASSENAAR. Kalverveiling van 2 Mrt. Aangevoerd werden 20 kalveren f6115 1 schaap f 12. 1 geit f 9. Dat het vak van kwartjesvinders niet altijd even aangenaam is. ondervonden de heer en dezen morgen. Eenige groenten- handelaars, die uit den Haag kwamen speelden en verloren natuurlijk. Dit von den ze wat al te erg en dwongen de heeren op hardhandige wijze om het ver lorene terug te geven, wat dan ook ge schiedde. De heeren riepen de hulp der politie in, maar !de kooplui waren na tuurlijk hunsweegs gegaan. WOUBRUGGE. Dinsdagmiddag was bekend geworden dat majoor Luijendijk van Delft met zijn speurhond in ons dorp was gearriveerd; tal van nieuwsgierigen verzamelden zich op den achterweg nabij de woning waar Zondagavond ingebroken was. Bijna niemand had hier een speur hond zien werken. Allen sloegen dan ook het dier in zijn gangen gade, de politie houdt den uitslag vooralsnog geheim. Wel bemerkte men, dat het dier de richting heeft gewezen die de dader heeft gevolgd. Na afloop heeft er een langdurig getuigen verhoor plaats gehad. ZOETERMEER. Aan den heer W. Dogterom te Waddinxveen is op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid van de gezondheidscommissie alhier. Gemeenteraad van Alkemade. Vergadering van den Raad der Ge meente Alkemade op Woensdag 2 Maart 1910, voorm. half tien. Afwezig de heer C. v. Berkel. Voorzitter de heer T. H. van Wichen, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergade- ring, waarna de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. 1. Wordt medegedeeld: a. da: de Rijksultkeering volgens art. «bis der Wet op de Financieele Verhou ding over* 1909 is vastgesteld op 1978, b. dat de gemeentebegrooting voor 1910 28 Dec. door Ged. Staten is goed gekeurd. c. Dat Ged. Staten den 3den Januari 1910 hebben goedgekeurd het raadsbe sluit van 23 Dec. 1909 tot af- en over schrijving op de Begrooting van '1909. i. dat Ged. Staten den 3en Januari 1910 hebben goedgekeurd het suppl. ko hier van '^n Hoofd. Omslag, dienst 1909, gelijk dit de 23 Dec. 1909 was vastgesteld. e. Dat Ged. Staten bij besluit van 12 januari 1910 de gesloten verklaring van de wagen langs de Rijpwetering voor alle t otorr'jtuigen hebben opgeheven, .doch afwijzend hebben beschikt op het verzoek van den Alg. Ned. Wielerbond Toeristenbond van Nederland, om op heffing van de afsluiting van de overige in hun besluit van 16 September 1901 no. 69 voor het verkeer met motorrijtui gen ongeschikt verklaarde wegen. f. Dat de in het krankzinnigengesticht „Het St. Jorisgasthuis" te Delft voor rekening der gemeente verpleegde krankzinnige J. J. Verheul den 3e Febr. 1910 aldaar is overleden. g. dat bij Kon. besluit van 19 Januari j.l. aan den eervol ontslagen onderwij zer P, Bloemink v^n de O. L. Schppl te Nieuwewetering met ingang van 1 September 1909 een pensioen van f625 's jaars is toegekend. h. Dat Ged. Staten over '1910 een provinciale toelage van"f 150 hebben toe gekend aan den veearts G. J. Fros al hier, voor den tijd, dat hij in deze ge meente gevestigd zal blijven. i. dat de herbenoemde leden der com missie tot wering van s'tioolverzuim te Nieuwewetering de tierbenoemging heb ben aangenomen. j. De verslagen van de Commissiën tot wering van schoolverzuim over 1909 in de wijken A B C D E F. k. Dat Ged. Staten hebben bericht dat zij geen bezwaren kunnen maken te gen het voornemen van het gemeente bestuur van Woubrugge om de rege ling betreffende het schoolgaan van Kin- deren uit Woubrugge op de openbare scholen dezer gemeente, op te zeggen. 1. Een ingekomen schrijven van Ged. Staten met afschrift van een verzoek schrift van inwoners van Roelofarends- veen, onder Woubrugge, tot het bevor- ren van een betere grensregeling tus- schen Woubrugge en deze gemeente, om bericht en raad. Na bespreking wordt besloten bij Ged. Staten aan te dringen op bevordering van het tot stand ko men van een betere grensregeling, die naar het oordeel van den Raad alles zins gewenscht is. m. Een verzoekschrift van den brug ophaler A. van Haastregt tot bespoedi- diging van de voorgenomen verbouwing van de brugwachterswoning te Oudade, waaromtrent wordt besloten B. en W. op te dragen de nood'ge voorbereidende maatregelen te treffen. n. Een schrijven van den gewezen on derwijzer L. van der Voet, houdende dankbetuiging voor de hem over 1909 verleende bijslag op zijn pensioen. 0. dat op 1 Maart door B. en W.bij den Ontvanger kasopname is gedaan, waarbij gebleken is, 'dat in kas was f 3641.73Vz. p. dat als uitkomst van de 9e alge- meene 10-jaarlijksche volkstelling het bevolkingscijfer dezer gemeente voor- loopig is vastgesteld op 4832 (2398 m. en 2434 vr.) Alle stukken en mededeelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. 1. Wordt door B. ei W. aangeboden een ontwerpbesluit tol af- en overschrij ving op de Begrooting van 1909, het welk met algemeene stemmen wordt goedgekeurd en vastgesteld en aan Ged. Staten ter bekrachtiging te worden ge zonden. 2. Wordt door B. en W. aangeboden een ontwerpraadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving van den post van onvoorziene uitgaven op den post „Kosten dier 9e algemeene tienjaarlijk- sche volkstelling" der begrooting van 1910, hetwelk wordt goedgekeurd en vastgesteld. 3. Wordt door B. en W. aangeboden eer. aanbeveling van 2 personen, waar op zijn geplaatst P. Th. Broekhuizen en Th. P. van der Salm, ter voorziening in de vacature van lid der commissie tot wering van schoolverzuim in wijk A, ontstaan door het overlijden van het lid den heer P. van Berkel. Uit de hieronder gehouden stemming blijkt, dat met algemeene stemmen is be noemd de heer P. Th. Broekhuizen. 4. Aangezien P. Pijnacker met 1 Mei a.s. de betrekking van sluiswachter van den Drooggemaakten Veender- en Lij- kerpokier en tevens die van brugopha- ter der gemeentebrug zal nederlegen, wordt door B. en W. voorgesteld als brugophaler aldaar te benoemen den nieuwen pachter van genoemden sluis H. Bleijswijk te Rijpwetering, die ver zocht heeft daarvoor in aanmerking te komen en wel met ingang van 1 Mei 1910 en tegen de in de vorige verga dering bepaalde bezoldiging van f 75 's jaars. Na bespreking wordt met algemeene stemmen bes.'oten genoemden Bleijswijk als zoodanig te benoemen. 5. De Voorzitter deelt mede dat vol gens schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Utrecht de Directeur-generaal der Posterijen en Te legrafie tc 's Gravenhage zich heeft ver- eenigd met zijn voorstel om niet over te gaan tot verbouw in van het Post en telegraafkantoor. Bij dat schrijven was toegezonden een ontwerp-contract om he: gebouw met ingang zan 1 Jan. 1910 weder voor f500 's jaars aan het Rijk te verhuren, welk contract wordt behandeld en ten slotte met algemeene stemmen wordt goedgekeurd met vast stelling van het desbetreffende besluit met machtiging aan Burgem. en Weth. om na goedkeuring van het besluit de huurovereenkomst met het Rijk aan te gaan. 6. Wordt voorgedragen een door B. en W. opgemaakt ontwerp-besluit tot verhuring van het land te Huigsloot in huur bij Ente Br eet, die wegens vertrek afstand van de huur wenscht te doen aan A. v. d. Einden, n.l. perceel no. 17 te Huigsloot groot 1 H A. 32 c.A. en 60 c.A. tegen een jaarlijksche huur prijs van f100, voor 4 jaren, welke huur zal geacht worden te zijn ingegaan den 1 Oct. 1909 om alzoo te eindigen met het overige aldaar verhuurde land den 30en Sept. 1913 en overigens on der de gewoone door B. en W. te stel len bepalingen, welk ontwerpbesluit ten slotte met algemeene stemmen wordt vastgesteld om door Ged. Staten te wor den toegcsf^ajB met machtiging aan B. en W. daarna deze huurovereenkomst al dus aan te gaan. 7. Wordt door B. en W. aangeboden een aan de goedkeuring van Ged. Sta ten te onderwerpen besluit tot ruiling van grond met de Holl. Electr. Spoorw. Maatschappij, noodig voor de verleg ging van den weg tusschen de Fran- sche brug en Nieuwwetetering, benevens een ontwerp-overeenkomst na de ver- eischte goedkeuring, door B. en W. met de Directie van genoemde Maatschappij aan te gaan, vergezeld van een situatie teekening van de te ruilen gronden. Na lezing en bespreking der stukken wordt met algemeene stemmen beslo ten het ontwerp-besluit tot ruiling en de ontwerp-overeenkomst vast te ^tel len en goed te keuren met machtiging aan B. en W. voor de verdere uitvoe ring. 8. Wordt voorgenomen de lijsten van be deelden der bijzondere Armbesturen, on der de burgerlijke Armbesturen ressortee- rendie voor de verdeeiing der batige saldo's der burgerlijke Armbesturen over den dienst 1909, waaruit blijkt, dat door het R. K. Par. Armbestuur van Rijpwetering 68 personen zijn bedeeld door het Diaconie bestuur der Ned. Herv. Gemeente te Rijp wetering en Hoogmade 20 en door het R. K. Parochiaal Armbestuur van Oudade 57. Daar het R. K. Prov. Armbestuur van Rijpwetering wel een opgave van het aan tal doch niet van de namen der bedeelden had ingezonden, konden de lijsten niet worden goedgekeurd en werd be sloten de lijsten tot een volgende verga dering aan te (houden. 9. Wordt voorgenomen een bezwaar schriftvan H.(Th. J. Weenink te Rijpwete ring tegen zijn aanslag in het schoolgeld, waarop wordt besloten voor'oopig afwij zend te beschikken en een onderzoek te doen instellen teneinde zoo reclamant niet (ot betaling in staat is het schoolgeld on- baar te verklaren. 10. Op een schrijven van Gedeputeerde Staten om het advies van de Raad in te winnen over een voorgenomen verhoo ging van de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgelijken stand (minimum f150 maximum f250.) wordt besloten Gedepu teerde Staten voor te dragen de bezoldi ging op f 150 te bepalen. 11. Wordt door Burgemeester en Wet houders voorgedragen een ontwerp ko hier van het schoolgeld over het 4e kwar taal 1909. hetwelk daarna wordt vastge steld toi een bedrag van f202.55 voor lager en f4.80 voer herhalingsonderwijs, teneinde aan de goedkeuring van Gedepu teerde Staten te worden onderworpen.! 12. Wordt door Burgemeester en Wet houders voorgedragen een ontwerp -ko hier voer de hondenbelasting voor 1910 met een aantal van 48 honden van de eerste en 94 van de tweede klasse, het welk onveranderd -wordt goedgekeurd tot een bedrag van f190. 13. Wordt voorgedragen het kohieT van den Hoofdelijken Aanslag voor 1910, het welk tot een volgende vergadering wordt aangehouden. 14. Op een verzoek van W. Weenink, brugophaler te Rijpwetering om eenig hour, benoodigd geweest tot bouw van een schuurtje bij zijn woning voor reke ning der Gemeente te laten, wordt beslo ten een onderzoek in te doen stellen en in overleg met Weenink te doen regelen. 15. Wordt voorgenomen een ontvverp- motor- en rijwielverordening, welke na bespreking tot een volgende vergade ring wordt aangehouden. 16. Op verzoek van T. G. Blonk te Nieuwewetering om land van de ge meente te mogen pachten, wordt beslo ten genoemde persoon te berichten, dat geen land der gemeente op het oogen- biik te huur is. 17. Op een verzoekschrift van H. Pie- terse te 's Gravenhage om eenige reke ningen dienst 1900 te voldoen, wordt besloten gedoemde persoon mede te dee-: len, dat deze vorderingen wegens verja ring niet meer mogen worden betaald. Bij de rondvraag verzoekt de heer Bonda eenige inlichtingen omtrent den door de H. E. S. M. voorgenomen bouw van een spoorbrug te Oudewetering met het oog op de passage voor voetgan gers en rijtuigen en omtrent den toe stand der aaniegplaatsen te Oudewete ring, welke inlichtingen door den Voor zitter worden gegeven. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter ge- ten. Rechtszaken. Gemeenteraad van Sassenheim. In dien gister gehouden Gemeenteraad waren aanwezig alle leiden. De notulen diervorige vergadering wer den gelezen c i onveranderd goedgekeurd. Ingekomu; was een verzoek van de Gymnastiek en Schermvereeniging „Spar ta" om de toestellen te mogen gebruiken, die indertijd dooi de gemeente zijn aange schaft voor het voorbereidend militair on derricht. Op voorstel van B. en W. weidt beslo ten dit voorloopig voor een jaar toe tc staan. Tot leden voor het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten worden benoemd, de heeren C. Rijnsburger en H. Bader. Niets meer aan de ordie zijnde voor de openbare vergade ring, gaat de vergadering over in geheime zitting ter behandeling van het kohier van dep ho,ofckllijken omslag. Eene strafvervolging. H. J. Eilers uit Oegstgeest, thans te Kleef, heeft, naar de „Nieuwe Courant" melde een strafvervolging doen instellen tegen den uitgever van het „Leidsch Dag blad", die het eerst het gerucht verspreid de dat hij zou zijn uitgeweken naar Amerika. Een niet alledaagsch geval. In de zitting van het tweede Kanton gerecht te Rotterdam werd gisteren een zeldzaam voorkomende zaak berecht. Een vader had zijn zoon gedagvaard om zijne veroordeeling te krijgen tot ontruiming der woning door hem aan zijn zoon verhuurd. De vordering werd toegewezen en zoo zal men dus het geval zien dat hij zijn zoon met vrouw en 6 kinderen dooreen deurwaarder op straat laat zetten. Haagsche Rechtbank. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden G. v. d. H. te Sassenheim wegens diefstal van een rijwiel tot 1 jaar. Faillissementen. Uitgesproken: S. Beer, winkelier in meubelen te Rotterdam. Curator mr. Jasper Boon Jr. J. W. H. van Ouwerkerk, schilders- knecht te Rotterdam. Curator mr. Vincent van Peski. P. J. de Koning, koffiehuishouder en stalhouder te Rotterdam. Curator mr. A. J. van Schelven. E. Korsten, kantoorlooper en diens huisvrouw J. M. van Haastrecht, koopvrouw te Rotterdam. Curator mr. A. W. Schippers. C. Groeneveld, tapper, te Rotterdam. Curator mr. J. R. van der Pot. P. van der Kraan, kruidenier, te Rotterdam. Currator mr. A. Hij man. H. Verhaaren en C. E. Wanders, beiden zonder beroep, te Rotterdam. Curator mr. G. Nauta. J. Eliensohn, operazanger, verblijvende te Zwickau. Curator mr. F. van Leer, te Am sterdam. J. H. MoIIee, winkelieqpn grutters waren, te Amsterdam. Curator mr. J. J. B. van der Mandere. Gehomologeerd: W. H. A. de Haan, commissionair in effecten te Rotterdam. Opgeheven: A. F. Sandbergen, agent in brandstoffen, tc Amsterdam. H. B. Blumer, lederhandelaar te Amsterdam. Geëindigd: De nalatenschap vanJ.Moser ir. E. H. Kramer, te Amsterdam. J. D. leslinga, broodbakker in den Andel (gemeente Baflo). P. K. A. M. Wap, te Hilversum. J. H. Berens, caféhouder en winkelier te Nijme gen. F. W. Dammers, expediteur te Rotterdam. Stoomvaartberichten. Het s.s. Tambora, van Rotterdam naar Java, vertrok 2 Maart van Suez en passeerde Perim. Het s.s. Kawi, van Rotterdam naar Java, passeerde 2 Maart Ouessant en -wordt heden te Rotterdam verwacht. Het s.s. K e d i r i, arriveerde 2 Maart van Java te Rotterdam. Het s.s. A ni b o n, van Amsterdam naar Bata via passeerde 1 Maart Point de Galle. Het s.s. Lombok, van Batavia naar Amster dam, passeerde 1 Maart Point de Galle. Het s.s. Oranje, van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 2 Maart te Genua. Het s.s. A m s t e 1 d ij k, vertrok 1 Maart van Newport News naar Rotterdam. Het s.s. Prinzess Alice, arriveerde 1 Maart van Rotterdam te Nagasaki. Het s.s. Slo ter dijk, van Philadelphia naar Rotterdam, passeerde 2 Maart Lizard. Het s.s. Koningin Wilhelmina van Batavia naar Amsterdam vertrok 1 Maart van Sabang. Het s.s. M a d o r a, van Batavia naar Amster dam, vertrok 2 Maart van Marseille. Het s.s. Prins der Nederlanden, van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 2 Maart in Havre. Het s.s. R ij n 1 a n d vertrok 2 Maart van Am sterdam naar Buenos-Ayres. Het s.s. J a v a, van Amsterdam naar Batavia arriveerde 2 Maart te Port Said. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Maart 1910medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.1 Kopenhagen en Memel. Laagste barometerstand 750.8 Seydisford. Verwachting tot den avond van 4 Maart zwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijke wind, lichtbewolkte lucht, droog weer, zelfde temperatuur. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 3 Maart. Ontslagen gevangenen. De behandeling wordt voortgezet over de suppletoire Justitiebegrooting, betrek king hebbende op maatregelen in het be lang van ontslagen gevangenen, met een uitvoerige repliek van den heer Duijs, die tegenover den Minister en den heer Van Wijnbergen staande hield dat criminaliteit en herhaiing van misdrijf op de beste wijze te voorkomen is door goede en krach tige sociale wetgeving en die de sociaal democraten verdedigde tegen het verwijt, dat zij zulke materialisten zijn. De heeren Nolens en Van Wijnbergen protesteerden tegen verdachtmakingen welke door den heer Duijs tegen de rech- ierzijde en hen persoonlijk zouden zijn zijn geuit. De heer Van Wijnbergen ver klaarde zelfs dat als de debatten op deze wijze door den heer Duijs werden ge - voerd, hij daarop niet zou ingaan, ten einde het debat op hoog peil te houden. De heer Duijs zeide toen geen ver dachtmakingen te hebben geuit, doch al leen een feit te hebben geconstateerd^ dat, toen de rechterzijde niet in de meer derheid was, zij steeds heeft „opgeschept" van sociale maatregelen, waarmede zij zou komen, terwijl zij thans, nu zij in de meerderheid is, met onbeduidende zede lijke hervormingen voor den dag komt. Het wetsontwerp werd daarna zonder verder debat en zonder stemming goedge keurd, waarna aan de (Otde Rwapi wetsontwerp tof wijziging der wet op dl Rechterlijke organisatie en het beleid dei justitie, dat beoogt vermindering van be* aantal raadsheeren dat in de Burgerlijk^ of Strafkamers van Hoogen Raad en Ges rechtshof zitting heeft. De heeren v. Sas se v. Ysselt en Duynstee bestreden deze bedoeling: vreezende eerstgenoemde daarvan dat w^ in vele gevallen door allerlei omstandighe* den, als ziekte, afwezigheid e. d., de be-, slissing van zulk een kamer veelal dool' één raadsheer zal gegeven worden, waar* tegenover de heer Lohman echter een rechtsspraak door weinig leden eener kat' nier beter achtte dan door vele. Beurs van Amsterdam. 3 Maart 1910. Nederland. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 3 /0 Cert. dito 2# dito Hongarije. Goudl. 4%. Oostenrijk. 5% Obl. April-Oct. Dito 4% Jan-Juli. Portugal 4# Obl.Tabaksmon. 3% Obl. Ie serie Rusland. 4#% Obl. 1909Ned.Rec. 4#70 dito Obl. 1909 4 dito bij Hope Co. a. G. R. 125 4 dito 6e Emiss. Servië 4% Obl. 1895 Mexico 4% Obl. 1904 Brazilië. Fund. L. 1898 Columbia 3% Gee. B. Schuld Venezuela 3% Dipl. Sch. 1905 4% Amsterdam 1900-01 3% Leiden 1896. Aand. N. West. Pac. Hyp. B.C. Amalg. Copper Cy. C. v. Aand. Cert. v. Amer. Car <S Found C. Cert.v.g.A. Unit. Stat.SteelCorp. Cert. v. pref. Aand. dito Aand. Barge Moormann (liq.) Amst. Cult. Mij. der Vorstenl. Aand Kol. Bank Ned. Handelsinpij. Rescontre 5 Gew. aand.„ Ketahoen"Mijnb.Mij. Redjang Lebong Mijnb. Mij.aand. Aand. Great Cobars Aand. K. N. M. t. expl. v. Petr. Br. a f 1000 Aaud. Moeara Enim Petr. Mij. Aand. Sum Palemb. Petr. Mji. Gew. aand. intern. Merc. Mar.Cy. Pref. aand. dito. dito. Aand. Amsterdam Deli Comp. Aand. Deli Cultuur Mij. Aand. Deli-Mij. Aand. Nieuwe Asahan Tab. Mij. Aand. Un. Langkat PI. Cert. v. Aand. Maxw. Land Gr. Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. Cert. v. Pref. aand. Corp. Lim. Aand. Holl. ijz. Spoonnij. Aand. Mij. t Expl. v. Staatssp. Gest. Obl. Boxtel-Wesel 1875-80 Aand. Warschau-Weenen Spw. Cert. v. aand. Atchison To Cert. v. aand. Chesapeake <&Ohio Cert. v. aand. Denv. Rio Gr. Sp. Gew. aand. Erie Sp. Mij. 4% General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City South Rw. Mexic.Intern.PirorLienObL4#% Cert. v. aand. Miss. Kans. T. 4% le Hyp. Obl. dito Aand. N.-Y. Ontario Western Cert. v. gewaand. Rock Island Gew. aand. South Pacific A fgest gew. aand. South Rlw. C ert. v.gew.aand. Union Pac. Rlr. 4% Goud Obl. Union Pac. Rlr. Gew. aand. Wabash Leeningen Amsterdam h f 100 Paleis voor Volksvlijt 1867 Aand. Witte Kruis 2# Antwerpen 1887 4 Hongaarsche Hypb. 1884 4% Theiss. Regulir. Ges. 1880 5 /0 Staatsl. Oostenrijk 1860 37o Madrid 1868 Turksche loten 1870 Congoloten 1888 Panama-kanaal loten Vorige Koers. 92# 9i K 76# 96 94# 94>ó 87 «ld 87# 81 to 96to 1024a 44% 56# 103 87 189 77% 64# 83H 52# If 47. 70, Prolongatie rente 22#%. Koer* heden 92% 91h 76# 96# 10214 44% 56H 103 190# 81% 64# 85% 122)4 133% 178# 144 188% 130# 460# 219# 172# 7% 21% 100 103# 454# 83# >55 5% 12# 39% 30% 76# 38% 103 43# 99# 45% 48% 125# 294i« 89# 101# 21%^ ^10# 1.90 80# 131 460 224# 173# 7# 21% 103# 457# 84# 556# 5% 118% 85# 41% 31# 75# 39 46# 49# 127% LEIDEN, 3 Maart. Geloof en Wetenschap. In de gisteravond gehouden vergade ring van de Vereraiging „Geloof en We-) tenschap" werd allereerst door den mo-i derator den Z.Eerw. heer P. L. Dessens, de vraag van een der leden beantwoord naar de meening. van de katholieke kerk! over Vrouwenkiesrecht. Hierover heeft het leerend gezag nog nimmer uit-, spraak gedaan en waar deze quaestiq in dagbladen en tijdschriften aan de orde kwam, bleek onder de Katholieken eert groot verschil van meening te bestaan.' Voor velen is 'tvrouwenkiesiecht iets echt onvrouwelijks, anderen daarentegen haivi gen het met het oog op veranderde tijds», omstandigheden weer aan. "Hoe het zij, op 't oogenbiik is het nog een Vrijt quaestie, maar als het vrouwenkiesrecht komt, weet spr. dat de vrouwen vaq nu een groot aandeel zullen nemen iq den geestesstrijd van onze dagen, vol. gend het voorbeeld harer Amsterdamse!^ voorgangsters, die zich ten tijde der re» formatie ter verdediging schaarden rondi om de H. Stede. (Applaus). Vervolgens verkreeg de WEerw. ZGeS heer P. J. Huibers, leeraar aan het klein seminarie Hageveld het woord om H spreken over: „Mogen de katho lieken den Bijbe! lezen?" SprJ stelde voorop, dat het hem niet zoozeer] om het antwoord te doen was, want dat kennen allen uit den catechismus,! maar om de redelijkheid van het ant-l woord aant e toonen, om te laten voelers dat de katholieke kerk niet anders kort handelen dan zij deed. Spr. zegt voorts, dat het niet gaat over het lezen dei] Bijbelsche Geschiedenis, maar van de H, Schrift en wel door leeken. Voor protestanten is de door spr. pe< stelde vraag eigenlijk een ongerijmherd zij meenen dat het lezen van de H. Schrift zeifs noodzakelijk is, omdat zij de eenigt kenbron van de geopenbaarde waarheid is, te! wijl hij, dje met een gelppvig hp#

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2