No. 128. 3 BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. te Jaargang. 3)c SeicUc-he Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Maart 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Pers. In nationalen geest. De anti-rev. „Rotterdammer" schrijft: „Bij de tegenwoordige pogingen voor de handhaving van het nationale karakter van het onderwijs op de open bare school moet men, naar onze mee ning .eenigermate voorzichtig zijn, en niet verzeild raken in den gedachten- gang der sociaal-democraten, die de vraag zóó stellenmag een openbaar onderwijzer sociaal-democraat wezen en mag een sociaal-democraat open baar onderwijzer zijn? Ook van rechtsche zijde schijnt in dien zin wel eens het vraagstuk te zijn beschouwd. Onzes inziens ten onrechte. Van den aanvang af hebben wij dat standpunt vermeden en doen verme iden. Naar politieke richting als zooda nig behoort bij den openbaren onder wijzer niet te worden gevraagd. Of de soll.citant, of de onderwijzer ant.-iev., Roomsen, christ.-Hist., libe raal of socialist, gaat de Overheid niet aan. Maar wel gaat haar aan, of een onderwijzer het op hare scholen te geven onderwijs wenscht te geven in nationalen zin, zooals de Overheid dat verlangt. Wil zulk een onderwijzer dat niet, welnu, dan solliciteere hij niet, of ga heen. En is hij onderwijzer, en wenscht hij niet in dien geest les te geven, ■dan worde hij, als de feiten vaststaan, ontslagen". „De Tijd" geeft hierbij eenig commen taar, waarbij net blad zegt, zich op het ee.ide standpunt te plaatsen, als de a.-r. „Rotterdammer". „Naar de politieke richting vragen van. candidaten voor openbare betrek kingen, ware in ons staatkundig leven een nieuwigheid invoeren, dat even zeer tegen als voor de nationale en christelijke belangen kan aange wend worden. Maar afgezien daarvan, dit ondervragen schijnt niet in den geest van onze wetgeving te ligen, welke de gelijke berechting, van alle staatsburgers bij benoemingen tot openoare betrekkingen vooropstelt. N.ettemin zou het dwaas, ja, onver antwoorde ijk zijn, indien de gemeen te ijke ove.heid, welke goed nationaal onuerwijs 111 oet eischen, de opvoe ding der jeugd ging toevertrouwen aan personen, die, blijkens ingewon nen information, met den socialis- tischen geest besmet en als zoodanig al zeer weinig geschikt zijn, om der gelijk onderwijs te geven. Blijkt de on derwijzer, n a zijne aanstelling, in strijd te handelen met de hem van Overheidswege opgelegde taak, dan is zijn ontslag niet alleen gerechtvaar digd maar ook geboden". Nu is in 'de laatste aflevering van „Stu diën en Schetsen" door Mr. D. Fabius o.a. het volgende geschreven, waarmede „De Tijd" zegt het niet geheel eens te zijn „Een onderzoek naar de gezindheid der onderwijzers vóór de benoeming Keeft .Minister Heemskerk terecht af gewezen. Onze wet rust op de ge dachte dat verschil van richting niet behoeft uit te komen in de school. Daaruit volgt, dat men noo'it te vo ren iemand om zijne richting mag uit sluiten. Men kan in dezen alleen op treden op grond van gebleken feiten en feilen". „De Tijd" teekent hierbij aan: Een onderzoek lijkt ons volkomen geoorloofd, ja, plichtmatig. Maar blind weg, zonder eenig onderzoek, allerlei poort onderwijzers binnen de gemeente te halen, op gevaar af van de openbare school aan de socialistische elementen over te leveren dat kan noch de Mi nister, noch de heer Fabius verlangen of goedkeuren. Rust op de Besturen van bijzondere christelijke scholen de plicht om uit te zien naar christelijke on derwijzers, de Gemeentebesturen, die voor de belangen van "het „nationaal" onderwijs te waken hebben, dienen hun nerzijds alles in het werk te stillen, om hunne school tegen, d.e invasie vap, anti-nationaalgezinde opvoeders te be hoeden. De tegenwerping van Mr. Fabius, dat naar de opvatting des wetgevers, het verschil van richting in de school niet be hoeft uit te komen, lijkt ons geen steekhoudend argument tegen dit be toog. De vraag is, of wat niet „behoeft" te gebeuren, en is ook deze „gedach te" wel veel meer dan eene fictie? f e i t e 1 ij k, in vele gevallen, althans ook niet gebeuren zal. Op psychologische gronden en steunend op 'de leer der ervaring, kunnen wij op deze gewichtige en practische vraag moeilijk een gerust stellend antwoord geven. Frankrijk. Dreigende staking van de spoorweg arbeiders. Minister Millerand heeft de afgevaar digden van den bond van machinisten en stokers van den Westerspoorweg ont vangen en men is het bij dit onderhoud eens geworden. Dit was om zes uur 's avonds en om 2 uur 's morgens stemden de machinisten opnieuw in beginsel voor de staking. De machinisten waren n.l. niet tevreden met de toezeggingen en zeiden dat zij hun zakken vol beloften hadden. Terwijl ieder het woord „staking" op de lippen zweefde kwam de secretaris van het syndicaat der spoorwegaibeiders en bracht den steun van het syndicaat Met luide toejuichingen werd deze tijding begroet. Intusschen ried hij slechts op het gun stige oogenblik te staken en tevoren alle afdeelingen van den bond te waarschuwen, opdat op hetzelfde oogenblik alle ver- eenigde spoorwegarbeiders konden staken. België. De overstroomingen in België. Over den watersnood in België schrijft het „H. van Antwerpen". De provincie Luik is tegenwoordig de rampzaligste streek van geheel het land. Men krijgt er tooneelen te zien, die hier tot nu toe ongekend waren. En, ondanks het droge weer zakte het water wan hopig langzaam. Te Jemeppe is de kerk nog altijd on bereikbaar voor de geioovigen, want er staat nog een meter water op den kerk vloer. De burgers, die iets op het gemeente huis te verrichten hebben en de gemeen tebeambten moeten in bootjes naar hun ne bureelen varende geneesheeren be geven zich op dezelfde wijze naar hun ne zieken en een doode moest zelfs in een roeiboot naar het kerkhof worden ge voerd, nadat twee man de kist door het water, tot aan de boot gedragen had den. In de rue des Mineurs staat het wa ter niet minder dan 2.40 M. hoog. Te Seraing is de toestand allerdroe vigst. Duizenden werklieden zijn naar huis gezonden, daar de fabrieken stil lig gen. In al de straten varen t>ootjes en vele Luikenaars doen een uitstapje tot hier, om van het zonderlinge schouwspel ge- -tuige te zijn. Van af de hoogten is de aanblikover- schoon, maar treurig. De Maas heeft niet alleen de oevers overstroomd, maar is door de dalen tot achter de hoogten doorgedrongen en langs alle zijden ont waart men niets dan overgroote water plassen. Men zou zeggen d,at heel de vallei volgestroomd is. De neutraliteits quaestie. De afd. Amsterdam van den Bond van R. K. Openbare Onderwijzers heeft, naar „De Tijd" meldt, bij bespreking van de neutraliteits-quaestie besloten, geen footie te stellen, ten le omdat dit met het oog op art 1 der statuten overbodig mag wor den, maar ten 2e ook omdat geen motie scherp genoeg kan afkeuren, wat op de vergadering te Leiden door den heer Os- sencforp over de neutraliteit der openbare school is beweerd. De „Klasseonderwijzer" meldt, dat in een huishoudelijke vergadering van de af- deeling Rotterdam van iden Bond van Ne- derl. Onderwijzers de volgende motie met overgroote meerderheid is aangenomen: «D.P .afd. jfoi^rd^ii yag jdjgg Bofld yap Nederl. onderwijzers, in hh. vergadering bijeen, den 26sten Februari kennis geno men hebbende van de circulaire van B. en W. van Rotterdam d.d. 14 Februari j.l. aaen de onderwijzers alhier meent, dat in de wijze waarop tot heden de onderwijzers hun plicht als onderwij zer volgens weten verordening vervullen, geen aanleiding voor B. en W. kan liggen tot het uitvaardigen dier circulaire; gelet op de clausules betrekking hebben de op het optreden van de onderwijzers buiten de school van meening, dat-ook voor den onder wijzer most worden gehandhaafd het grondwettig recht om dn het openbaar, zoowel op pedagogisch als politiek gebied, zijn meening te uiten. handhavende de punten van het pro- ma van den Bond van Ned. onderwijzers besluit voor de verwezenlijking daar van in het belang van het onderwijs te blijven ijveren." Koninklijke Besluiten. De heer C. Wieringa is met ingang van 12 Maart, benosmd tot burgemeester der gemeente Dantumadeel. Benoemd tot commissaris van Rijks politie F. A. Boombergen, thans commis saris van po.itietder gemeente Delft Mr. B. J. Zijlstra, te Arnhem, is eervol ontheven van het geven van onder wijs aan de Rijkshoogere land,- tuin- en boschbouwschool te Wageningen. Aangewezen is als afgevaardigde der Nedetlandsche Regeering naar het in Sept. te Brussel te houden XVI internatio nale congres voor ti am wegen en locaal- spoorwegen de heer mr. J. B. Peyrot, lid van den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten. Katholicisme en Zedelijkheid. Onze tegenstanders, vooral de socia listen, verwijten ons vaak zedelijke min derwaardigheid. Zij gronden hunne beweringen op ver schillende statistieken en vooral de in hun oog veelvuldige criminaliteit in het Zuiden wordt geducht tegen ons uit gespeeld. Reeds Dr. Ariëns heeft in zijn niet genoeg te prijzen vlugschrift over ^Cri minaliteit en Drankmisbruk" de drog- iedenen der tegenstanders weerlegd en herhaaldelijk werd onzerzijds aange toond, dat waar de invloed der Katio- lieke Kerk tot haar volle recht komt, een hoog staand zedelijk leven gecon stateerd kan worden. Niet, dat onder de onzen geen feilen begaan worden, maar gunstig steken de Katholieken af, waarover de Kerk haar heilzame werking kan «doen gelden. Niemand minder dan de Amster- damsche correspondent van het liberale hoofdoigaan „De Nieuwe Rotterdamsche Courant" komt deze bewering bevesti gen. De schrijver is nagegaan de statisti sche gegevens betrekking hebbende op het zedelijk peil der bevolking van de hoofdstad. Hij haalt daarbij cijfers aan, die, ofschoon enkele jaren oud, „uiterst leerrijk" zijn, zooals hij zelf erkent Daar uit blijkt, dat van de 100 eerstge borenen, die in 1901 ter wereld kwa men, gemiddeld 26.4 binnen zes maan den na het huwelijk werden gebore.i en wel uit Katholieken 19,4, uit Protes tanten 27,4, uit Israëlieten 29,5 en uit gemengde huwelijken 43,1. En tusschen 6 en 9 maanden na het huwelijk 11.9; zoodat totaal van de 100 eerstgebore nen er ongeveer 39 vóór de eerste 9 maan den van het'huwelijk ter wereld kwamen. „Dat de Katholieken in dit staat je het gun s tigs tis taan," zegt genoemde correspondent, „houdt in a- tuurlijk verband meteen meer directen invloed der Kerk, in vloed1, evenwel, die ook weer het hooge percentage kan verklaren bij de gemeng de huwelijken". Wij zouden aan (de woorden van dit ci taat afbreuk doen voor het te oommentari- eeren. Laten onze tegenstanders er eens aan denken, als zij met het verwijt van de zedelijke minderwaardigheid der Katho lieken weer aankomen. Mgr. Giovanninf. Bij dlö rectificatie, welke de Pauselijke zaakgelastigde bij ons Hof gaf omtrent de geruchten, die jomtrent hem in omloop zijn gebracht, en'welke nadere opheldering Mgr. Giovannini plaatste in de Nieuwe Rotterdi. Crt" aan welk blad ook wij Jjei MSJ "Zeer zeker mag "het bevreemding wek ken, dat door den pauselijken diplomaat met voorbijgang van de katholieke pers, met voorbijgang ook van de Haagsche bla den en v. 't blad, hetwelk 't eerst aan de in Den Haag veel besproken feiten open baarheid heeft gegeven, de „N. R. Crt." in dit geval toit spreekbuis werd gekozen. Wat <len inhoud der afgelegde verkla ring aangaat, wenschen wij alleen dit op te merken, dat zij, zooa's ons met zeker heid bekend is, op verre na niet de ge heel e waarheid mededeelt. Vele feiten zijn, helaas, in Den Haag en ook elders al te zeer bekend, dan dat eenige illusie omtrent ditpuntmogelijk zou we zen. Bepaaldelijk zijn wij overtuigd, dat de waarheid van het bericht omtrent het de finitieve van het vertrek van Mgr. Giovannini niet zal'worden gelogenstraft En dan constateert „de Tijd", dat, blij kens zeer betrouwbare, haar schriftelijk toegezonden mededeelingen, op onzen Mi nister van Buitenl. Zaken geen enkele blaam mag geworpen worden. Zijn hou ding ten opzichte van Mgr. Giovannini is volkomen correct geweest en het is aan zijn beleidvol optreden te danken, dat de zaak zoo spoedden afdoende is opgelost geworden. De Prins Willem II. Naar aariie.uing van net aezer dagen gepuoliceerue be.tcnt, als zou in assuia- ueuiskringen bet vergaan der „Pruis Willem 11" vrijwel vasistaanj wordt uit Amsterdam geme.d, dat de directie van den Kon. W.-Indischen Mai.dienst deze opvatting aisnog niet deelt. Hoewel de ongerustheid natuurlijk toeneemt, acht zij het nog altijd zeer wel mogelijk, dat het vaartu.g bezuiden de Azoren rond drijft, omdat d.t gedeelte der zee be trekkelijk weinig bevaren wordt. Het is hiermede geheel anders dan met het Belgische schip, dat sin,ds 5 Februari vermist wordt en welks onder gang thans als vaststaande wordt aan genomen. Dit schip op de thuisreis naar Antwerpen had fmmers een druk bezochte route te volgen, zoodat de hoop op behoud hier vee! vroeger moest wor den opgegeven. Het zoogenaamde smokkelschip. De Spaansche minister van Buiten- landsche zaken heeft verklaard, dat hij niets afweet van een stoomboot onder Nederlandsche vlag, die, met wapens aan boord, door een Spaanschen torpedo jager achtervolgd en aan de Marokkaansche kust gestrand zou zijn. En aangezien men in Nederland ook den naam Lorbygreen, dien dat schip heette te dragen, niet kent, ziet het er naar uit, alsof het heele bericht een verzinsel is. LEIDEN, 3 Maart. De milicien J. G. Veenenbos van het 4e Regiment-lnfanterie is bij beschik king van den Minister van Oorlog toe gelaten tot een verbintenis als adspirant- reserve-officier van Gezondheid bij het 7e Regiment-lnfanterie. Op Dinsdag 8 Maart a. s. zal aan den muzikant P. A. Smeele van het 4e Regiment-lnfanterie alhier de bronzen medaille worden uitgereikt wegens twaalf jarigen militairen dienst. BODEGRAVEN. J. Sterk, C. Zaal en R. van Egdoom uit deze gemeente zijn den len Maart j.l. als milicien ingedeeld bij het 4e Regiment-lnfanterie in garnizoen te Gouda. HILLEGOM. Met „Staatscourant" no. 52 zijn verzonden de koninklijk goedge keurde statuten van de Vereeniging Mid denstand, alhier. Loonactie. Door de federatie der drie bloemist-werklieden vereenigin- gen alhier werd per circulaire, wegens opheffing der patroonsvereeniging was officiéél contract verbroken, gevraagd de volgende loonregeling: 3 maanden 11 gld. 6 maanden 10 gld. en 3 maanden 9 gld. wekelijks. De federatie wachtte van de patroons daarop antwoord van 1 Maart jl. terwijl zij voor die patroons welke eerst samenspreking verlangden des avonds van den 22ste Februari een bijeenkomst hiel den. Op deze vergadering verschenen slechts twee patroons, terwijl van de an deren door de federatie niets vernomen werd. Thans zal de federatie tot nadere besprekingen op Vrijdagavond a.s. in de groote zaal van „Flora" een vergadering voor alle bloemistwerklieden en patroons houden. Terecht. Het rijwiel, dat de vo rige week aan de jongejuffrouw v. G.t alhier te Haarlem werd ontstolen is weer terecht. Het werd opgespoord hoewel het al in de tweede hand was overgegaan. LEIMUIDEN. Dinsdagavond omstreeks half 8 bevonden zich op den Woudschea dijk alhier, een tweetal kooplui ia pluimvee, die na waarschijnlijk gedane goede zaken, wel wat te veel aan Bacchus hadden geofferd. De heer J. G. N. vaa hier, die zich met zijn rijwiel naar het dorp wilde begeven, wisten zij zoodanig te hinderen, dat hij in het water terecht kwam. Hij wist zonder hulp weder op het droge te komen. Het is niet buitengesloten, dat hief opzet in het spel was. L1SSE. Dinsdagavond werd in 't Bondsgebouw alhier een gecombineerde vergadering gehouden door de besturen van de Bloemistwerklieden Vereeniging „St. Isidorus" en van Patrimonium, op welke vergadering tevens de Patroons in het bloembollenbedrijf waren uitgenoodigd om door onderling overleg te trachten eenige verbetering in de arbeidsvoorwaar den te krijgen. De leiding der vergadering was in handen van den heer C. G. van der Aardweg, Voorzitter van „St. Isidorus" die zeer op uitstekende wijze van zijnen taak kweet. Daar echter niet alle patroons tegen woordig waren, zal nader worden bespro ken hoe verder zal worden gehandeld ter bereiking van dit doel. Gisteren herdacht de werkman P. Sonderwijk, den dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Firma Guldemond Zn., bloemist alhier. Deze dag is voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij gegaan. Van zijn Superieuren gewerd hem een gouden horloge met ketting. Het meisje uit het Vincentiushuis, alhier, dat bij het tramongeluk van verleden najaar beide beentjes werden afgereden en sedert dien werd verpleegd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, is thans vandaar in het Vincentiushuis alhier .teruggekeerd. Binnen eenigen tijd zal zij worden voorzien van kunstbeenen. Allerwege ziet men bij den bollen- kweekers alhier, het dek van de Hyachinten verwijderen en geheel schoon maken. Het frissche groen dat daardoor te voorschijn komt, geeft ons weder een prachtig voorjaarsgezicht. NOGRDWIjK-BINNEN Uitgenoodigd door de besturen 'der afdeelingen Noord- wijk, der Alg. Ver. v. B. Cultuur enhet Holl. Bloem lew eekers Genootschap heeft de heer Beun' i Van Sassenheim gisteren avond eene gehouden over Planten ziekte,! n Cafe „net Fortuin" welke lezing druk was bezocht, vooral door werkliedea De Voorzitter der afd. v. Bl.-cultuur,; opent de bijeenkomst en spreekt den wensch uit dat dezen avond voor een ieder doch in 't bijzonder voor de werklieden goede vruchten moge afwerpen. Hij dankt de heeren, die "het initiatief hebben geno men en ook die welke door het circulaieren der inteekenlijsten de financieën hebben bijeengebracht. Toen die heer Beumer 't podium had bestegen splitste hij „Plantenziekte" in twee deelen, n.l. beschadiging en ziekte. Over beschadiging moeten wij zeer kort zijn. Dat ratten, muizen, hazen, konijnen en dergelijke veel schade aan de bo ge wassen aanrichten, is 'n ieder bekend, ooltf hoe deze lastige bezoekers te verwijderen, over koperworm gewerd ons (voor de meesten) een nieuw gezichtspunt, deze worden door de mollen gaarne opgepeu zeld, dus, waar koperworm is moet ook een mol zijn. De behandeling van „oud-ziek" in Hy acinthen welke hiertusschen werd gelasfy opende ook generlei nieuwe gezichtspun ten, alleen, dit is misschien minder bekend^, dat oud-ziek in de grond ook groote scha de kan toebrengen aan tulpen. Deze kwaal! komt ook veel te Rijnsburg in de uien voor. Dat de vorst ons ook groote schade kan berokkenen zullen zich zeer velen her inneren van eenige jaren terug. Dat een natte grpqcj beter lyv&arbprg geeft ypor de

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1