Ie Jaargang. No. 127. Uit de Leidsche Vroedschap. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centi ingezonden mededelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Dat was wel een bijzonder gezicht zoo'n gevulde Raadzaal. Al de Raads leden in gekleede jas. Verder alle hoofd ambtenaren der gemeente en verschil lende ambtenaren en eindelijk de pu blieke tribune, geheel gevuld. De heer van Hamel fungeerde nog even als voor zitter en verzocht den Secretaris voor lezing van het extract uit het proces- cesverbaal van de eedsaflegging van Jhr. JMr. Dr. N. C. de Gijselaar als burge meester van Leiden. En toen werd de nieuwe burgemeester binnengeleid door eene commissie bestaande uit den wet houder Kerstens, het oudste raadslid Fockema Andreae en den Secretaris de Vries van Heijst. De heer De Gijse laar nam plaats naast den heer v. Ha mel, terwijl in zijne nabijheid gezeten waren zijne echtgenoote en verschillende familieleden en vrienden, en toen nam de heer van Hamel het woord om den nieuwen burgemeester Te installeeren. Jiij wees dezen op het gewicht van de taak, die hij op zich nam en vooral op de uitbreiding van de werkzaamheden van het burgemeesterschap, zooals dat heden ten dage is geworden. Niet on vermakelijk was de réprimande, toege diend aan vereenigingen, die meenen adressen te moeten indienen bij dejn Raad of bij het dagelijksch bestuurde heer van Hamel somde er een groot aantal op. 't Is te hopen, dat het helpt, dan zal de agenda van de vergaderin gen waarschijnlijk minder overladen zijn ten minste aldus meent de heer v. Ha mel. Ook werd in deze rede aangekon digd dat er weldra een nieuwe leening zal moeten gesloten worden, en de heer Van Hamel achtte zich al gelukkig een beroep te kunnen doen op de deskun dige voorlichting van den nieuwen bur gemeester, die vroeger hoofd van een kassiersfirma was, in deze financieele aangelegenheid. Daarna kwam er een pluimpje voor den staf van gemeente ambtenaren en vooral een voor den heer de Vries van Heijst en toen hing de heer van Hamel den nieuwen burgemees ter den ambtsketen om, gaf hem den voorzittershamer over en ontruimde toen voor hem den voorzittersstoel. Daarna nam de nieuwe burgemeester het woord. Deze begon met Koningin en Regeering dank te brengen voor "zijn benoeming en daarna de nagedachtenis te huldigen van zijn voorganger Mr. de Ridder. Hij deed dit niet alleen "door de gebruikelijke betuigingen, maar voor al en eigenaardig door opsomming van alles wat in den laatsten tijd tot stand is gekomen of waarmede een begin is gemaakt onder het krachtige bestuur van den heer De Ridder. Het meest in de rede van den nieuwen burgemeester trof wel de herhaaldelijke betuiging van zijn liefde voor het oude Leiden, de univer siteit en het studentencorps. Het deed goed dit te hooren van iemand, die vreemd in Leiden komt, vooral waar de Leidenaren zeiven zoo dikwijls afgeven op hun stad, en zoo wéinig vaak zich* inspannen om op practische wijze den bloei van Leiden te bevorderen. in dit opzicht zal de burgemeester Waarschijnlijk hun een voorbeeld zijn. :Dat hij er den nadruk op legde, dat het zijn plicht was het gezag hoog te houden, zonder het welk geen ware vrij heid mogelijk is, deed ons genoegen. Een van de beste eigenschappen toch is wel, dat hij op zijn tijd het gezag hoog houdt en het verdedigt tegen hen die daarop op eenige wijze inbreuk wil len maken. Hij wete dat hij in dit op- z:ch ons Katholieken, krachtens ons principe, steeds aan zijne zijde zal vin den. Toen richtte de burgemeester nog een Woord van waardeering tot de wethou ders en vroeg hunne medewerking, ook en vooral die van den Secretaris en ein delijk van den geheelen Raad, en ein digde met den wensch, dat zijn bestuur onder Gods onmisbaren zegen tot hoi! yan de gemeente mocht strekken. Toen kwam nog de heer Fockema An dreae als oudste Raadslid, een enkel (woord spreken een woord van geluk- wensch en van vertrp.uw.en in den nieu wen burgemeester, van vertrouwen voor al, omdat hij hem had gekend als een uitstekend student, en als iemand, die met nauwgezetheid zijn functiën steeds waarnam. En toen kwam er een eigenaardige wensch van den heer Fockema Andreae Hij hoopte, dat het den nieuwen burge meester mocht gelukken steeds den blik van de Raadsleden te richten op het groote belang van 'de gemeente, hen 't oog te doen sluiten voor dat van kleine kringetjes en 'hunne aandacht te bepa len bij zaken zonder klein politiek ge doe. Het scheen wel zoo'n beetje eene openlijke schuldbelijdenis. Had de heer Fockema Andreae misschien zijn poli tiek geweten van de laatste jaren on derzocht en was hij tot de conclusie gekomen, dat het bij hem op dat stuk nu niet zoo heel pluis was geweest? Enfin, bekentenis van fouten is de eer ste stap tot beterschap. Nog even bedankte de burgemeester den heer Fockema Andreae en sloot daarna de vergadering. Wij besluiten met den wensch, dat in een lange reeks van jaren geene in stallatie van een nieuwen burgemeester van Leiden meer noodig zij. België. Over de overstrooming in België le zen wij nog in' het Handelsblad van Antwerpen Te Hoei staan bijna alle straten on der water. Het waterpeil is sedert 1880 zoo hoog niet meer geweest. De schade is aanzienlijk. Slechts de Wanzestatie is nog niet overstroomd. De suikerfa briek is stil gelegd, daar de machinezaal geheel onder water staat. Te Seilles-Rivage staan vele huizen onder. Te Amay reikt het water tot aan de spoorlijn van de maatschappij Nord-Bel- ge. Het gesticht Durilleux en de huizen dicht bij den spoorwegdoorgang gele gen, alsook de werven Jabon, te Ombret staan onder water. De overstroomingen in de provincie Luik is een ware ramp. Van Hoei tot boven Luik is de Maas buiten hare oevers getreden. Op zekere plaatsen heeft de stroom om zoo te zeggen een breedte van 1200 Meter. Van de brug van Andenne gezien, is het schouwspel schrikwekkend. Tusschen Flémalle en Jemeppe is de steenweg overstroomd Het water heeft ook de fabrieken van Cockerill bereikt. De hoogovens, de staalgieterijen, de smelterijen en de elek triciteitsfabriek zijn reeds onder water water gezet. De ingangen der drie kool mijnen van Cockerill waren bedreigd en men heeft ze nu ingedijkt; doch een der dammen is door den drang van het water bezweken en nu stroomt het wa ter met groot geweld in de mijn. Voor menschenlevens is geen gevaar, maar ruim 20 paarden, die in de mijn zijn, moeten onvermijdelijk verdrinken. Men had in de stad dijken opgewor pen, doch vruchteloosal de straten werden door het water ingenomen. Dui zenden toeschouwers staan te Luik bij de oevers naar het geweldige stroomen- de water te zien, dat wrakken van allen aard meesleept. Het schouwspel is er grootsch, maar treurig. De schippers zijn vol onrust en verdubbelen de meertou wen, die hun vaartuigen aan de kaai hechten, terwijl zij tevens balken plaat sen tusschen de vaartuigen en den kaai muur, om door de schokken niet lek geslagen te worden. Het oefeningster- reiu is slechts één plas van meer dan een meter, op sommige plaatsen zelfs 2 M. diepte. In Seraing is een man door den stroom meegesleept en verdronken. Te Jüpille is het lijk van een onbekende vrouw aan gespoeld. Een telegram uit Luik d.d. 1 dezer meldt: Behoudens eene lichte neiging tot da len, is de toestand sedert gisteren de zelfde gebleven. In de kom van Seraing blijft de toestand, allerellendigst. Men zegt, dat het water de vuren der hoog ovens heeft uitgedoofd. Het water bedekt de spoorbaan Luik- Parijs. De weg staat te Selessin 50 c.M. onder water. L).e Qxp^estfeijieu iIL9£- ten langs Flémalle over Luik-Longdoz rijden om zoo op zeer ingewikkelde wij ze aan de Guilleminstatie te komen, van waar zij dan den gewonen weg kunnen volgen. Uit Vlaanderen komen berichten van zware overstroomingen in het dal van de Dender. Italië. Hulde aan den Paus. Het anticlericale Giornale di Sicilia brengt hulde aan het hulpwerk des Pauses voor de slachtoffers der aardbeving op Sicilia. Het blad zegt: De hulp werd uitge deeld met eene onpartijdigheid, boven alle bureaucratisch vooroordeel en het was eene ware getuigenis vanmensche- lijke solidariteit. De liberale „Italië" schreef verleden week „Men mag zeggen dat, dank aan eene goede en snelle inrichting, ondanks ze kere moeilijkheden, de Paus voortreffelijk de hulp uitdeelde, met eene bewonde renswaardige snelheid en een werkelijk hoogeren praktischen zin. „Het is waar dat de personen door Pius X met de uitdeeling gelast, uitste kend werden gekozen en niet te lijden hadden van de belemmeringen en de spreekwoordelijke traagheid van de Staats bureaucratie. ,,'t Is een feit dat verdient vermeld te worden. Men heeft wel gegeven, spoedig hulp verleend en ze vooral verstandig uitgedeeld." Amerika. Lawines. Een telegram uit Walla wafla (Idaho) meldt: Een lawine bedolf 25 gezinnen, 9 menschen zijn dood tevoorschijn gebracht 25 zijn nog in leven. Men vreest dat er nog wel honderd dooden onder het puin bedolven liggen. Een lawine heeft de stad Mace (Idaho) letterlijk weggeveegd, waar ongeveer 300 mijnwerkers woonden, die werkten in de Standardmijnen. Twaalf lijken zijn geborgen. Heden morgen zijn de bewoners van de naburige steden hulp gaan verleenen, maar de massa's sneeuw en ijs belemmeren al hun pogingen. Een andere lawine had plaats te Burke (Idaho). Het bericht van het onheil te Mace veroorzaakte vroeg in den morgen te Burke ongerustheid, zoodat de be woners vluchtten voor de lawine plaats had. Men meent dat op beide plaatsen 50 tot 60 menschenlevens verloren gingen. Mace was een mijnwerkersdorp met een bevolking van 300 zielen en lag aan den voet van een hooge bergketen, van welker kam de vernielende lawine neder is geplopft. Men kan zich eenig denkbeeld maken van de zware, verwoestende mas sa, die op het dorp neerkwam, wanneer men weet, dat het thans bedolven ligt onder een sneeuwlaag, die op sommige punten tusschen 60 en 70 voet diep is. Waar eens het dorp lag is nu niets anders te zien dan een sneeuw- en ijsstrook van een halve mijl lengte en 35 voet breedte. Zeshonderd mijnwerkers arbeiden met de kracht van de wanhoop, om zoo moge lijk nog enkelen te redden, maar een he vige storm en het telkens neerstorten van kleine lawines, belemmeren dien arbeid in hooge mate. LEIDEN, 2 Maart. Lustrumfeesten. Toen in 1909 de plannen voor den te houden intocht vasten vorm hadden aan genomen, waarin Frederik Hendrik de hoofdpersoon zou zijn, wenschte de Mas kerade-commissie dat het Feestgebouw een karakter zou hebben van een gebouw uit 't midden van de 17e eeuw. Hoe wel de eerste schetsen het karakter had den van een tijdelijk gebouw, drongen zoowel 't Collegium als de Maskerade- commissie er op aan een teekening te maken van een gevel in historischen stijl. Als gevolg daarvan werd door de hee- ren Jesse en Fontijn, architecten alhier, m 1szky&'ft fflikp/Pj", Öi£ iffl korpsvergadering met algemeene stem men werd goedgekeurd. De aanbesteding heeft dezer dagen plaats De kroonlijst, pilasters, guirlandes, beeldhouwwerk, enz. enz., in één woord alles wat zandsteen moet voorstellen, wordt op zandsteen in gips afgegoten, waarna alles in natuurlijke kleuren ge schilderd wordt, gerand en gepenseeld. Het gebouw is ontworpen met twee breede vleugels en een midden front, ver sierd door Ionische pilasters, die van den grondslag tot de kroonlijst reiken. Ter weerszijden van de vleugels van het bouwwerk vindt men overdekte galerijen en rotondes. Gezondheidscongres. Aangande het 15e gezondheidscongres dat in September alhier zal worden ge houden, deelt het „Tijdschrift voor So ciale Hygiëne" mede, dat op den eer sten dag aan de orde zal worden gesteld de hygiënische toestanden aan boord van visschersvaartuigen, door eene commis sie van preadvies in te leiden, welker samenstelling nader zal worden meege deeld. Op den tweeden dag zal aan de orde komen: de verontreiniging van de openbare wateren en de wetsontwerpen te dezer zake ingediend, in te leiden door verschillende rapporteurs. Ook za! op een dier. dagen de keu ring van levensmiddelen, en meer in het bijzonder de werking der keuringsdien sten, een onderwerp van bespreking uit maken dit laatste in verband met de door de Codex-commissie te organisee- ren tentoonstelling. Het congresbestuur heeft besloten de belangrijke verzameling stukken betref fende het hydrologisch onderzoek van den bodem ter beschikking te stellen van den Centralen Gezondsheidsraad, opdat dit college aangewezen der re geering te dienen van advies in zaken betreffende den aanleg en de exploi tatie van waterleidingen, bij zijn advie zen daarvan gebruik zal kunnen maken. Het verslag van den heer Waterschoot van der Gracht zal in den loop van den maand Maart verschijnen. De uitslag van de door B. en W. gehouden aanbestedingen is als volgt: Bestek 15. „Het leveren van een ijzeren Ballastpraam". J. Akerboom Hz. Kaag- Alkemade f 650, A. v. Noordenne, Utrecht f 696, P. v. Ulden, alhier f 799, v. Baars Zonen, Sliedrecht f 820, v. Rees Kuijk, Jutfaas f 825, A. de Graaf, Sliedrecht f 865, A. Lanser, Sliedrecht f 909, W. F. Maas, alhier f 939, P. Hoebée, Dordrecht f 941, C. M. van Rees, Sliedrecht f 950, G. C. van der Plas, Oegstgeest f 956, K. N. Grofsmederij, alhier f 1090, Sijmen Sliecker Jr., Sliedrecht f 1215, Gebr. Brou wer van Dijk, Schoten f 1249, C. W. v. Straaten v. d. Brink, 'sHage f1400 Bestek 16. „Het uitvoeren van eenige verbouwingen in verschillende scholen", (in 2 perceelen). I. II. P. Breijer f 760 f Gebr. de Nie - 887 W. van der Hoogt - 1007 - 724 H. A. Bóekwijt - 969 - 899 D. v. Leeuwen Zn. - 1029 - 677 G. F. v. Beukering - 1150 - 890 P. L. Neuteboom - 1024 - 771 Joh. Verhoog Jz. - 996 - 995 Barthen Oudshoorn - 1385 - 1160 allen alhier. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende, hulppostkan toren werd gedurende de maand Februari 1910, ingelegd f 64873.39, terugbetaald f 86856.66. Het laatste, door dat uitgegeven, boekje draagt het nummer 32132. De sergeant H. Kooijman van het 4e Regiment-Infanterie alhier is door den Commandant van het regiment bevorderd tot sergeant le klasse. - De le Luit J. J. J. van Stuijvesant Mijen van het 4e Regiment-Infanterie alhier is ontheven van zijne functie als lid der examen commissie militie-officier te 's Gravenhage en naar zijn garnizoen Leiden teruggekeerd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de 2e helft der maand Fcbr. 1910. Brieven. F. Huisdier, Amsterdam. M. Schletman, Amsterdam. H. Ouds hoorn, Amersfoort. Alg. Ned. Bankin- l^Oj^ru. Amersfoort. Alg. bied. ^iikiin stelling, den Haag. R. Landey, Haag. A. v. Rijn Mij., Leiden. F. v .d. Graaf Co., Maastricht. Mej. C. Goedegebuu- ren, Rotterdam. Mej. v. d. Vis, Texel. J. Dullemin, Haag. Mevr. André, Ami sterdam. ALPHEN. Tot heden is nog niets van' het jongetje van A. van 't Wout dat j.l. Vrijdag vermoedelijk is verdronken, bekend. Hedenmiddag waren visschers met 2 vischzegens aan elkaar verbonden in de richting Leiden bezg, maar alles! zonder eenig resultaat. Donderdagmorgen na aankomst van den trein van 10 uur, zal de heer Dr. H. Remmelts, inspecteur voor de vleesch' keuring te 's Gravenhage in het raad huis alhier een lezing houden voor de raadsleden van Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen, in verband met een adres van de afdeeling Alphen-Oudshoorn en Aarlanderveen van de Holl. Maatschap pij van Landbouw, betreffende de op richting van een openbaar slachthuis. BODEGRAVEN. Maandagavond verga derde de vereeniging van Handeldrijven- den te Bodegraven en Zwammerdam. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering waarna hij den secretaris verzocht de Notulen voor te lezen en het jaarverslag uit te brengen daarna bracht ook de Penningmeester zijn jaarverslag uit. De aftredende voorzitter, de heer de Vet werd herkozen terwijl ter aanvulling van het bestuur wegens uitbreiding van het ledental gekozen werden F. Kouwen- hoven en A. N. v. d. Harg. Een voorstel om den gemeenteraad te verzoeken om van de zoogenaamde vlie gende winkels belasting te heffen werd aangenomen. Hierna kwam ter sprake de kaasmarkt naar aanleiuing van het besluit der Bond van Nederl. kaashandelaren ge nomen op de vergadering der vorige week! te Gouda om een adres te richten aan den Gemeenteraad om de kaasmarkt te doen aanvangen des 's morgens 8 uur. Het bestuur der vereeniging van han- deldrijvenden was van meening, na over wogen te hebben het voor en tegen, zich vooralsnog onzijdig te moeten houden. Echter diende een der leden een motie in om den toestand zoo te laten als ze nu is, daar het, volgens zijn meening die hij breedvoerig uiteenlegde, niet in het be lang der handeldrijvenden kon zijn de marlet om 8 uur te doen beginnen. Het meerendeel der leden scheen van dezelfde} gevoelens, aithans de motie werd bij stem ming aangenomen. Na nog eenige be sprekingen van minder belang sloot de Voorzitter na dank voor de flinke opkomst de vergadering. HAZERSWOUDE. Op de gisteren avond gehouden veiling der V. P. N.; waren ruim 1300 eieren aangevoerd be steed men 3.80 tot 4.60 de 100 stuks. Donderdagavond 3 Maart zal de „Harmonie" een uitvoering geven afge wisseld door voordrachten, in een der lokalen van de openbare school (dorp.) KATWIJK AAN ZEE. Mej. P. Ge- sink, slaagde gister te 's Gravenhage voor het examen in de nuttige handwerken^ LISSE. Bij de Rijkspostspaarbank is gedurende de maand Februari ingelegd; f3764.34 en terugbetaald f3737.83. Het laatst uitgegeven boekje draagt het num mer 1408. Met ingang van 1 Maart j.l. is tot hulp- telefoniste aan het Post- en Telegraafkan toor alhier benoemd mej. C. J. van der Zaal. NOORDWIJK-BINNEN. Abusievelijk is door ons gemeld dat de inhoud van' de door den heer J. Plug bestelde mo- torboot'35 ton zoude bedragen, dit moet echter zijn 70 ton. Wij kunnen hieraLi toevoegen, dat deze motorboot bestemd is voor de „Rotterdamsche" vaart, wel ke een groote uitbreiding behoeft ten gevolge van den steeds toenemende ex- porthandel alhier. NIEUWKOOP. Dezer dagen ontvingen de Hoofden der Scholen in deze gemeen te een partij prentenboekjes met verzoek die aan hunne leerlingen uit te deelén van de loterij „,Tij 'geest" inhcudende een reclame voor genoemde loterij. Aangezien de school wel dienstbaar gemaakt wordt om de spaarzaamheid te bevorderen maar niet om de speelzucht aan te wakkeren werd het gezondene aan den afzender .teruggestuurd.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1