Yolanda, BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 2 Maart. Samenwerking in zake Armenzorg. Het is, het onderstaand bericht, voorko mende in het Tijdschrift voor Armenzorg en Kinderbescherming van 26 Februari 1910, No. 450, wat ons aanleiding geeft nogmaals op dit onderwerp terug te komen Gisteravond werd in het gebouw der Spoelingvereeniging (te Schiedam) onder leiding van den heer J. Lechner, als voorzitter van de vereeniging tegen Bedelarij, een belangrijke vergadering van verschillende armbesturen en ver- eenigingen van armenzorg gehouden. Het doel der bijeenkomst was, om met volledig behoud van ieders zelf standigheid, de vereenigingen tot nau were samenwerking te brengen, waar door de belangen der ware armen ge baat en misbruiken tegengegaan wor den. Met algemeene stemmen werd beslo ten op een bepaalden dag maandelijks te vergaderen. In deze vergaderingen zullen de aanwezigen algemeene belan gen bespreken en elkander inlichten om verkeerde hulpverschaffing te voorko men. Tot samenwerking verklaarden zich bereid: (Hier volgen de namen van ver schillende instellingen.) Het R. K. Parochiaal Armbestuur had bericht gezonden, zich van samen werking te willen onthouden. Daaren tegen kan van sommige vereenigingen nog bericht van samenwerking ver wacht worden". Zoo is dan hier wederom een stap in de goede richting gezet en gaat het parti- cu.ier iniatief hier den wetgever voor. Zoo zal dan hier bereikt worden, wat wij ookte Leiden zouden verlangen en verbeiden. Zoo is dan te Schiedam samenwerking verkregen tusschen verschillende armen- inrichtingen. Wij zeggen verschillende, want he aas, wij treffe-'h onder d'e (namen der instellingen, niet alle aaif, wij missen er nog verschillende, en wat erger is, wij zien er geen enkele R. K. Instelling ónder. Zullen dan ook daar de Katho ieken zich in ueze zaak isoleeren, iets wat op ander gebied zoo dikwerf door ons tot onze sc.'iande en schade heeft plaats gehad.. .n het algemeen echter, gaat het klei nere Schiedam, hier het grootere Leiden voor. Laat dit voorbeeld ons tot navol ging aansporen. Armen.org is een maatschappelijk be lang en een eisch van christelijke naasten liefde. dan moet ook erkend, dat èn onze p icht als christen èn die als staatsburger, ons dringend aansporen al het mogelijke in het werk te stellen, om de armenzorg :te vervolmaken. Een der middelen, om dit te doen, is wij toonden het vroeger reeds uit voerig aan, samenwerking te verkrijgen tusschen de"verschillende armeninstellin- gen. Wij hadden zelfs het genoegen de noodzakelijkheid deze samenwerking door e.n inzender in dit blad erkend te zien. Wij herhalen nogmaals, ook hier ter s'.e-ie is samenwerking noodzakelijk, het belang onzer armen roept er dringend om. hoelang nog, zal echter deze stem als een stem des roependen in de woestijn k inken? Hoelang nog zal het duren voor dat hier samenwerking verkregen is, voor dat het cemraalregister, waarop die sa menwerking, zooals wij vroeger zagen giootendeels gebaseerd zal zijn, hier zal bestaan. Het antwoord op deze vragen kunnen wij natuurlijk niet geven het kan spoe dig gebeuren, doch o. i. zal het er meer van afhangen oi een der Leidsche armen- in.ichtingen daartoe spoedig het iniatief zal nemen. Laten wij dit hopen, het belang der FEUILLETON. 20) Buiten sloeg de torenklok van San Polo twee uur, het haardvuur was reeds lang uit en de* koude van den marme ren vloer drong door het tapijt tot mijn voeten door. Huiverend ging ik weer naar bed en sliep dadelijk daarop in, zoodat ik ,toen ik vroeg wakker werd, mij zelf vroeg of alles niet een droom geweest was. Nadat ik was opgestaan ging ik naar het paneel rechts van den haard, bekeek het nauwkeurig, maar het leek spre kend op alle andere paneelen, waarin de betimmering der kamer, die onderbro ken werd door gebeeldhouwde zuileni verdeeld was. De paneelen zelf waren ingelegd en stelden afwisselend bloem en vruchtenstukken voor. 't Paneel, waarvoor ik nu stond, ver- ïormrc «.lanaSj omgeven door druiven; de teekening was bijzondër SiïïaakVOJ maar hoe ik het ook betastte* ik kon er niets bijzonders aan ontdekken. Toen ik bemerkte, dat mijne pogingen hier ver geefs waren, beproefde ik het met den be- wlisten hoek in de Star. a cl.11a Li giressa, maar ook hier moest ik de zaak opgeven, armen van alle gezindten zal er niet an ders, (d> an door worden gebaat, doch wij hopen dan ook onder de namen der deel nemers onze R. K. Instellingen aan te treffen. K. Uit de Pers. Niet onverschillig. Onder dit opschrift lezen we In ,JHet Huisgezin" Hoe de openbare school is, hoe de geest barer onder.riizers en van haar on derwijs, is een zaak, die ook ons, over tuigde voorstanders van het bijzonder onderwijs, ter dege aangaat. Vooreerst omdat nog Eenduizenden katholieke kinderen van de openbare school gebruik maken. Op de tweede plaats omdat wij er niet onverschillig voor kunnen en mo gen zijn, hoe de niet-kathoiieke kinde ren op de openbare school worden op geleid. Men kan wel zeggende voorstanders der openbare school moeten het samen maar uitvechten, doch feitelijk kiezen wij wel degelijk partij. Partij natuurlijk voor degenen, die het openbaar onderwijs niet aan de sociaal democraten willen overleveren. Zoo lieten bij de vorige week in den Rotte.damschen gemce teraad gevoerde discussie naar aanleiding van de inter pellatie Spiekman over de neutral.teits- kwestie de christelijke raadsleden de zaak niet uitvechten door de linksche woordvoerders, maar schaarden zij zich beslist aan de zijde van het liberale dageiijksch bestuur. Hei kan niet anders. Onze voorkeur voor het bijzonder on derwijs houden we, voor de uitbreiding daarvan ijve.en we, maar waar de vraag in het spel komt: hoe moet de open bare school zijn? zeggen we: zoo goed mogelijk, en handelen daarnaar." 't Wordt er inmiddels met den geest van 't openbaar onderwijs nog niet be ter op, te oordeelen ten minste naar den aanwas der leden van den Ossendorp- schen Bond: sinds 1 Januari zijn 101 nieuwe leden ingeschreven. De „Bode" dee.t dat met grootte let ters mede en heeft er een kransje om heen, geheel vergetend, dat op die ma tt.er de openbare school bij haar eigen vrienden steeds meer in een kwaad ge rucht komt te staan. Benoemingen in de rechtsgeleerde faculiteit. Wij lezen in „De Tijd": „De opmerking is niet nieuw, dat de mannen van Rechts maar heel zelden gelegenheid hadden zich te verheugen over de goedgunstigheid, hun betoond door Ministe s en Ministèren van hunne richting op het stuk van benoemingen. Het bewustzijn, dat er, wat de ver deeling van ambten aangaat, ten aan zien van het niet-liberaal gezinde deel der bevolking nog heel wat is goed te maken, schijnt over 't geheel tot de ministerieele Kabinetten nog maar hoogst zelden doorgedongen. Daarente gen schijnt de vrees v. hetgeen van libe rale zijde wel'eens partijdigheid zou kunnen genoemd worden bij recht- sche Ministers een vrij algemeen voor komend symptoom. Dit komt o.a. sterk uit, wanneer men acht geeft op de hoogleeraarsbenoemin- gen aan onze Rijks-universiteiten. Dat er onder de Katholieken en onder de geloovige Protestanten bijv. geen alles zins bekwame rechtgeleerden worden aangetroffen, is een stelling zóó dwaas en zóózeer met de we.ke.ijkhed in strijd, dat niemand, ook maar eenigszins tot oordeelen bevoegd, de veTded.ging daar van op zich zal willen nemen. Zien wij echter het lijstee na derhoog- leeraarsbenoemingen van 'de laatste ja ren, dan blijkt het volgende: door de drie Kabinetten van Rechts, welke in later jaren aan net bewinu waren (het min.-Mackay, het min.-Kuyper en het te genwoordige min.-Heemske k) werd in en deelde doctor Marino, die ik zeer spoe dig daarop aan het ontbijt trof, bedroefd mijne mislukte pogingen mede. Volgens zijne meening moest den sleutel tot het geheim in het archief te vinden zijn, wan neer er ten minste een bestond; wij bega ven ons na het ontbijt dan ook dadelijk daarheen. Het was een lange moeilijke weg er naar toe, want het lag in het oudste deel van het paleis, waar anders geen levende ziel meer kwam, en het vertrek, dat deze reuzenberg van familiepapieren herbergde vertoonde met zijne gewelfde, door zuilen gedragen zoldering, zijn smalle van tralies voorziene vensters en dubbele .zwaar be slagen deuren, bijzonder veel gelijkenis met eene gevangenis. Wel brandde in den diepen haard een lustig houtvuur, maar dit maakte het vertrek niet vriendelijk, in tegendeel, ik vond dat het iets dreigends gaf. Toen wij binnentraden, verhief zich uit een ouden, met leer bekleedden arm stoel een oude vrouw, die een diepe, ou- derwetsche buiging voor ons maakte. „Onze duenna, Signora Danieli", stelde doctor Marino vooj. „Zij is een trouwe ui«iittfvS VÜ.1 IÜÏ huis, waar zij nog al tijd alles bestiert. Zij is alleen eert Deexje doof, maar overigens nog uitstekend voor haar taak berekend." Ik trad op de oude dame toe, reikte haar de hand en schreeuwde haar toe, dat het mij genoegen deed met haar fee.n- 't geheel maar eens een hoogleeraar in de Rechten benoemd, van wien het heet te, dat hij min of meer christelijke be ginselen was toegedaan, n.l. mr. Segers, thans president van de Rechtbank te Utrecht, welke onder het Kabinet-Kuy- per werd benoemd tot hoogleeraar in het privaat-recht te Groningen. Door het tegenwoordige Kabinet wer den bènoemd 7 Maart 1908 Jhr. dr. W. J. M. v. Eysinga tot hoogleeraar in het Staat recht cn het Volkenrecht te Groningen 27 Juli 1908 Mr. A. J. Blok tot hoog leeraar'in het Strafrecht te Leiden; 1 Deé. 1908 mr. C. A. Verrijn Stuart tot hoogleeraar in de Staathuishoudkun de en de Encyclopedie te Groningen 1 Mei 1909 mr. J. H. Valckenier Kips tot hoogleeraar in 'het Staatrecht, Ad ministratief Recht en Handelsrecht te Delft. Al deze heeren zijn liberaal. Bij be noemingen in de overige Faculteiten ging het niet beter. Dat wij voor heden echter onze aandacht bepalen tot de ju ridische Faculteit vindt zijn grond her in, dat bij aanneming der jongste Staats- begrooting gelden zijn toegestaan voor c!e benoeming van een Hoogleeraar in het Privaatrecht te Leiden, waarin tot dusver alleen prof. Visser van IJzerdoorn doceert. Deze zal in het vervolg het Handelsrecht behouden, ter wijl de nieuw te benoemen Hooglee raar zal doceeren Burgerlijk Recht en Internationaal Privaatrecht. Zal ook nu weder aan *e gefteele Rechte; zijde het affront worden aan gedaan van de benoeming van een libe raal, omdat onder de christelijke rechts geleerden gqen man van voldoende be kwaamheid te vinden is? Zal misschien ook deze Regecring van gevóelen blijken, dat het al wel is, in dien op de plm. 140 professoren aan de Rijksuniversiteiten één (zegge en schrijve éé.i) Katholiek wordt aangetrof fen Mocht haar wellicht geantwoord worden, dat de Regeering ook bij den besten wil geen geschikte Katholieke mannen weet te vinden, dan geven we haar den raad, op informatie te gaan bij den gemeenteraad van Amsterdam, die in den allerjongsten tijd twee bekwa me Katholieken (Mr. Struyken en Dr. Nolens) onder de hoogleeraren harer Juridische Faculteit opnam". Frankrijk:. Een protest van kardinaal Lu$on. Zondagavond heeft kardinaal Lu^on tij dens de godsdienstplechtigheid in de Ka thedraal te Reims een plechtig piotest uit gebracht tegen de veroordecling, door de rechtbank tegen hem uitgespioken. Hij las een verklaring voor, waarin hij merkte, dat zijn veroordeeiing het heele episcopaat trof, omdat hij het eeist veroor deeld werd op grond van het bekende ge meenschappelijk schrijven, dat de handtee- keningen droeg van 90 Fransche bis schoppen. Verre van zich echter door die veroor deeling te laten terneer slaan zouden de Fransche bisschoppen haar beschouwen als een groote eer. Want met de apostelen zijn zij van meening, dat het een hooge eer is geioepen te worden om te moeten lijden voor de zaak van God en de verde diging der zielen, waarvan hun de leiding is opgedragen. „is het niet de plicht", zoo ging de kar dinaal in de verklaring voort, „van ons bisschoppen om de ouders te wijzen op de gevaren, die het ge oof en de goede zeden van hun kinderen bedreigen. Wij hadden niet de bedoeling om ook maar iemand te beleedigen en toch zijn wij veroordeeld. Het is dus duidelijk, dat het woord van de dienaren Gods in Frankrijk niet vrij meer is." De woorden van den Aartsbisschop maakten, zooals te begrijpen is, een die pen indruk. nis te maken. Zij nam mijne hand en keek mij met ha re heldere, zwarte oogen critisch aan. „Dat zou de juffrouw van gezelschap zijn?" zeide zij op de wijze van doove lieden, die meenen dat een ander hun niet verstaat, omdat zij een ander niet verstaan. „Comedie comedie allemaal comedie! Een juffrouw van gezelschap, die er als een prinses uitziet! Hahaha! Wat die Marino iemand niet allemaal op den mouw wil spelden Lachend zag ik de oude vrouw en den doctor aan, die bij de boekenkasten bezig was, en mij lachend over den schouder aankeek. „Ja, ja", ging de oude voort luid te denken, men moet maar doen, alsof men alles gelooft, wat men ons belieft wijs te maken. Luigi ook, maar die ezel gelooft alles wat men hem zegt. O neen: Assunta Danieli is niet van gisteren. Dat eene juf frouw van gezelschap, die het doet om haar brood te verdienen! Het is om te lachen! Nu, laat maar, gij zult wel zien dat de oude Assunta toch de eerste was, die wist hoe Marino's toekomstige vrouw er uit ziet!" door eene mengeling van lachlust verontwaardiging en boosheid keek ik de oude aan, die kalm weer ging zitten; maar daar ik voelde dat ik onge lukkig hevig bloosde, keek ik niet naar 491 om, ©aar ging aaar S9ne |afe| Liefdezusters teruggeroepen. Te Amiëns roept men de Liefdezusters terug! De gemeenteraad dier stad heeft Woensdagavond den maire belast het ad vies van de commissie der ziekenhuizen in te winnen over het terugroepen der Zusters n het verwereldlijkt hospitaal. Bij de laatste verkiezingen waren bij de candidaatstellingen de geldverkwistengen in het ziekenhuis ter sprake gekomen en ook de schandalen, die er voorgevallen zijn, sedert leeken de kloosterzusters ver vangen hebben. De liberalen en progres sisten namen aan, den terugkeer der Zus ters te eischen; terwijl de radicalen niette genstaande het slechte beheer en de slech- I te verpleging verklaarden van plan te zijn de verwereldlijking nog verder door te drijven. De voorstanders der Zusters behaalden de overwinning bij de stembus, uit hun kamp werden er acht en twintig gekozen, uit dat der radicalen maar zes, terwijl de socialisten zelfs maar twee zetels behaal den. De meerderheid van den gemeenteraad heeft de beloften bij de verkiezingen ge daan gehouden en Woensdag 1.1. werd, zooals hier gemeld is, de eerste stap ge daan om tot den terugkeer der Liefdezus ters te komen. Sedert twee en een half jaar werden de katholieken van het diocees Clermont bedroefd door het schandaal van een schismatieken eeredienst te Ancizes(Puy- le-Dóme). De Semaine Religieuse van Clermont meldt thans,dat de priester Emile Due, die met Vilatte den stoot tot de scheuring had gegeven en een gedeelte van de bevolking had meegesleept, thans gestorven is met een oprecht berouw, na plechtig de dwaling te hebben afgezworen. De afgedwaalde priester heeft twee maanden lang zwaar lijdend in een gasthuis gelegen, verlaten door allen, uitgenomen door degenen, die hij het ongeluk had te verraden. De bisschop van Clermont neemt de kosten der begrafenis van abbé Due op zich. Oostenrijk» Dr. Lueger. De toestand van dr. L u e g e r is nog steeds dezelfde; de zieke ligt machteloos en bijna bewusteloos, terneder. Af en toe is er een kleine opflikkering en dan schertst en spot Lueger geheel naar den ouden trant met zijn dokters. Zoo vroeg hij gistermiddag plotseling aan de aanwezigen: „Zegt mij eens hee ren, wat is het verschil tusschen de vier faculteiten van onze hoogeschool De doctoren wisten niet zoo gauw, wat zij daarop moesten zeggen, en Lueger hervatte „De juridische faculteit plundert de menschen, de medische faculteit brengt de menschen om, de theologische faculteit begraaft ze. En de filosofische faculteit „Nu" vroegen de doktoren. „Ja heeren, dat heeft nog nooit iemand gesnapt waar die voor dient!" Vereenigde Staten. Reuzen-slagschepen. De Amerikaansche minister van mari ne, de heer Meyer, blijkt niet tevreden te zijn met de slagschepen van 28,000 tons, die hij in zijn vlootprogram voor dit jaar vraagt. Aan de Londensche bladen wordt bericht, dat hij voornemens is, het volgend jaar twee dreadnoughts van 3.000 tons elk aan te vragen. Van den omvang van zulk een schip krijgt men een vaag denk beeld, door de mededeeling, dat de eer ste Britsche Dreadnought slechts 18,000 tons meet en haar zusterschepen, de Bel- lorophön, de Superb en de Temeraire niet grooter zijn dan 18,600 tons. De Amerikaansche reuzenslagschepen zullen bewapend worden met kanonnen van 14 inch, die een -projectiel weipcn van 1650 Eng. ponden. Zoo'n schip van 32.000 tons zal met zijn bewapening acht tien millioen dollar kosten. Langszij kan het vuren uit tien of twaalf monden, van den voorsteven en het achterschip uit 8 stukken. De Britsche Dreadnoughts, met kanon bij het middelste venster, waar ik doel loos onder de daarop liggende papieren begon te zoeken. „Ik breng u dadelijk werk." klonk doctor Marino's stem. „Wilt gij intusschen niet eens het plan bestudeeren, dat gij gis teren onbewust gevonden hebt"? „O ja gaarne", antwoordde ik haas tig en greep den perkamenten rol, die vcor mij op de taefl lag. Zitten gaand, ontrolde ik het blad, en vond daarop een keurig geteekend plan van alle verdiepingen van het paleis. Het nieuwere gedeelte was meer 'schetsmatig behandeld, het zooge naamd oude pallazzo was echter tot in de kleinste bijzonderheden, de kelderver dieping incluis behandeld. De vertrek ken waren genummerd, en eene inhouds opgave aan den voet van het perkament noemde hunne namen. Natuurlijk zocht ik allereerst naar „mijn" corridor en de ka mers die ik bewoonde, en had beide spoe dig genoeg gevonden. In de Stanza d'Oro het voormalige slaapvertrek van Donna Yolanta, waren zelfs de halfzuilen van de betimmering door naar voren sprin gende lijnen aangegeven evenals den haard, rechts waarvan een pijl geteekend j was, die met zijn spits door den wand neen waas op ae Donna Yolanda dien nacht gewezen had. Achter dezen wand was in den muur een smalle gang geteekend, die echter na een paar rafters öaar een trap leidde, die even- nen van 12 inch werpen slechts projectie» len van 1250 ponden; langszij kunnen fcij uit acht monden slechts 10,000 pond wer pen, belangrijk minder dus dan de ont worpen Amerikaansche dreadnoughts, die v. voorsteven en achterschip alleen 13.200 ponden zullen uitzenden. 1 De reuzengrootte van de dreadoughta van minister Mejyer spreekt wel tot de ver beelding van zijn landgenooten. Het groo te publiek juicht zijn plan algemeen toe,- maar in deskundige kringen stelt men de vraag of bij zulke groote schepen de grens van gevechtswaardje niet zal zijn over schreden. Vooral vreest men, dat het snel ler vuur uit de 12-inch kanonnen het zwaardere vuur der stukken van 14 inch zal overtreffen. De heer Meyer echter is> overtuigd^ dat de gevechtswaarde in de eerste plaats ligt in die groote der eenheid en niet in het aantal te lossen schoten en klaarblijkelijk, zegt de Manch. Guardian* heeft hij de leden der maritieme commis sie uit het Huis van Afgevaardigden opj; zijn hand. Drie jaren geleden werd in Canada een onderzoek ingesteld naar de hande lingen van verschillende verzekerings maatschappijen. Op grond van het daarbij verkregen materiaal en van het verslag van de enquête-commissie, beschuldigde in October 1908 de heer Macdonald, redacteur van de „Globe", den heer Foster, oud-minister van financiën in het conservatieve ministerie, van speculaties tot eigen voordeel en ten eigen behoeve met de fondsen van de Union Trust Company, waarvan hij directeur was. De oud-minister diende een aanklacht wegens laster tegen den heer Macdonald in, en thans is in dit proces uitspraak gedaan. De heer Macdonald werd veroordeeld, maar de eisch tot schadevergoeding werd den heer Foster ontzegd, op grond, dat de jury wel niet aan zijn goede trouw twijfelt, maar zijn handelingen als direc teur der Union Trust maatschappij, aan bedenkingen onderhevig acht. Deze uitspraak wordt in Canada druk besproken, vooral, omdat de heer Forster een leidende persoonlijkheid in de con servatieve partij en in het parlement de rechterhand van den leider der oppositie is Het blijft voorloopig nog woelig te Philadelphia. Zondag moest de po litie een twaalftal opstootjes on derdrukken bij een daarvan moest van de revolvers gebruik worden gemaakt, waar door een man gedood werd er velen ver wondingen opliepen. Zondagavond liep een tramwagen uit de rails, doordat er aan een wissel was geknoeid. De wagen liep in een volks hoop, twee menschen werden gedood en één gewond. De ecntrale organisatie van arbeiders,- welke 140 vakbonden met tezamen 125.000 werklieden omvat, heeft besloten de algemeene staking af te kondigen met ingang van 5 Maart. Griekenland. De Grieksche Koninklijke familie. In de haven van Piraeus ligt, volgens berichten van Londenschen bladen, een Engelsche kruiser, die bestemd is koning George en zijn familie ingeval van nood aan boord te nemen. De persoonlijke be zittingen van den vorst zijn aan boord van het Engelsche oorlogsschip, dat dag en nacht gereed ligt om te vertrekken en onder streng toezicht staat van Engelsche marine soldaten. Electriciteits-tentoonstelling te Gouda. In de Maandagavond gehouden al gemeene ledenvergadering van de ver eeniging Gouda. Vooruit is een voorstel van het bestuur aangenomen, om gemeen schappelijk met liet Departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid, ter gelegenheid der inwerkingtreding van de gemeentelijke electrische centrale, te Gouda een tentoonstelling op het gebied van electriciteit te houden. eens in den muur uitgehouwen scheen en na meerdere wendingen in een gewelfdl keldervertrek eindigde. Reeds wilde ik doctor Marino roepen, om hem te vragen of hij het bestaan van dezen interessanten geheimen trap kende toen ik eene ontdekking deed, die mij nog meer trof. Ik zag namelijk dadelijk, dat in het vertrek daarnaast de Stanza, della Dogaressa, een heel andere hand, veel minder geoefend dan die het geheele plan geteekend had, het patroon van den inge- legden vloer, dat ik gisteren gedwongen zooveel aandacht schenken moest, had bij- geteekend. De ruitvormige donkere inleg- stukken waren met geheel ander materiaal geteekend, en al was de vorm den tee kenaar tamelijk goed gelukt, toch scheen hij hel erg met de indeeling te kwaad ge had te hebben, want hij had vergeefs getracht iet geheele aantal ruiten onder dak te brengen. Om echter dengeen die het plan zou gebruiken niet om het ge tal te bedriegen had hij in de middelste ruit een rood kruis geplaatst en dit kruis eveneens bij den rand herhalend, geschre ven: „18 Meter in de lengte, 15 in de breedte, 6 in iedere vensternis. Van de deur af 20, in eene rij, naar zons-opgang toe". (Wordt vervolgd).;

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5