UW KIESRECHT! BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. te Jaargang:. No. 124. 9e &2icbcli£ 0ou^omt Bureau OUDE. SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met ORATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Oetllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiEngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiSn) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De belastingkiezer, die voor 1 MAART a.s. zijn rijksbelasting over het afgeloopen jaar niet heeft voldaan, heeft zijn kiesrecht voor dit jaar verloren. Men zorge dus in deze laatste dagen nog zijn belasting aan te zuiveren. Onze R. K. Militairen-vereeniging. Na hetgeen het hoofdbestuur van den Bond van R. K. Militairen-vereenigln- gen onlangs in ons blad schreef kan het wel haast overbodig heeten nog veel ter aanbeveling te schrijven van een ver- eeniging, die zulk een schoon doel be oogt als deze. Aan hoeveel verleiding en gevaar staan de jeugdige militairen in hun vrije uren niet bloot. En nu is het juist het doel der mili- tairen-vereenigingen te trachten de jon ge soldaten voor bederf te bewaren; door hun een toevluchtsoord te bieden, waar zij hun vrijen tijd op gepaste wijze en in goed gezelschap kunnen doorbren gen. In zijn Vereeniging vindt de jonge mi litair een gezellig thuis, waar hij in prettigen omgang met zijn makkers zich op gepaste wijze kan vermaken en waar hij en dit is van voornaam belang een vaderlijken vriend naast zich heeft, zijn directeur, die hem weet te leidenj op de goede paden. Zoo is dan de R. K. MilitaireaVeree- niging van groot nut, vooral voor hen, die van dë dorpen komend, zich op zoo jeugdigen leeftijd geplaatst zien in een stad, die meer gevaar en verleiding biedt dan hun stille geboorteplaats. Ons Zondagsnummer van heden geeft verschillende afbeeldingen van de Leid- sche Militairen-vereeniging. Wie deze afbeeldingen gadeslaat, zal zien een denkbeeld kunnen vormen van de weldaad van zoo een vereeniging. Het gebouw dat ingericht is onder de kundige leiding van den architect P. J. Perquin trekt in zijn vriendelijke en ruime lokalen avond aan avond een groot getal R. K. soldaten, die daar bij onschuldig vermaak en in kameraad- schappelijken omgang hun vrijen tijd doorbrengen. Men vindt er een piano, biljarts, ver- verschillende spelen, goede lectuur, kórt om alles, wat den soldaten het verblijf tn hun tehuis maar kan veraangenamen. Ook is gezorgd voor goede consump tie, die tegen zeer lagen prijs verkrijg baar is gesteld. Men kan op de plaatjes in dit Zon dagsblad zien, welken gemoedelijken en gezelligen geest er heerscht in de mili tairen-vereeniging, en treffend is wel te zien, hoe deze jonge mannen, geza menlijk met hun directeur voor een klein altaar den dag besluiten met het avond gebed. De Leidsche R. K. Militairen-vereen ging' is een der oudste in Nederland. In het jaar 1863 werd zij opgericht op initiatief van den heer Legge, gepension- neerd onderofficier. De vereeniging mocht zich spoedig verheugen in de officieele Bisschoppe lijke goedkeuring, terwijl Paus Pius IX haar bekroonde door de toevoeging van velen aflaten. Het is verblijdend te mogen constatee- ren, dat de Leidsche "R. K. Militairen- vereeniging zich steeds mag verheugen in hoogen bloei, een bloei, dien zij niet het minst te danken heeft aan de milde bijdragen van Leiden's Katholieken, die idoor hun giften toonen doordrongen te iijn van hef groote belang dezer schoone ffnsteïlin'g. "Hopen wij dat zij, on'der de toewijd- ding. harer bestuurders en de onvermoei de werkzaamheid van haren Directeur, den weleerw. pater C. Haanen, in nqg «roptcr bloei, zoo mogelijk, moge toe nemen'; en dat de heilzame invloed, die uitgaat van do R. K. Militairen-vereeni ging goed moge begrepen en gewaar deerd worden in de eerste plaats door onze R. K. soldaten zeiven, maar ook door de ouders der jongelieden, die door er bij hun zonen op aan te dringen, dat zij lid worden der Vereeniging, hun geestelijk, zoowel als tijdelijk heil ten zeerste be vorderen. Engeland. Kabinetscrisis Reuter seint uit Londen, dat gisteren twee ministerraden gehouden zijn. In den toestand van de regeering schijnt plot seling een wending ten kwade te zijn gekomen. Of en welke nieuwe moeilijkheid ge rezen is, onbekend, maar er heerschte in de wandelgangen van het Lagerhuis ongetwijfeld een zeer pessimistische stem ming. Er ging een absoluut onbevestigd ge rucht, dat aan de Regeering het voorne men van aftreden toeschrijft. Een tweede telegram maakt gewag van een tweede poging van de Ieren om het ministerie hun richting op te krijgen. Als de regeering niet de bewuste waarborgen van den koning verkrijgt als voorwaarde van haar aanblijven, zullen de Iersche kiezers in Oroot-Brittanje op geen regee- ringscandidaat meer stemmen. Dat is geen ijdde bedreiging. In heel wat Engelsche en Schotsche districten men spreekt wel van twintig hebben de liberalen hun overwinning te danken aan Iersche kiezers, die trouw het wachtwoord van hun leiders hebben opgevolgd: steun den liberaal! Komt het dus tot een alge meene verkiezing, zonder dat de regee ring de voorwaarde der Ieren heeft ver vuld, dan ontvallen haar de stemmen van die kiezers. Het besluit van de Vereenig- de Iersche Liga kan ook reeds van invloed zijn op de tusschentijdsche verkiezingen, waaraan een paar ministers zich moeten onderwerpen. De voor eenige dagen ge koesterde verwachting, dat de Ieren ten slotte zouden bijdraaien, schijnt niet in vervulling te zullen gaan. Althans zij hou den in parlement en pers hardnekkig aan hun eischen vast. Gisteren heeft het Lagerhuis het adres van antwoord met algemeene stemmen aangenomen en is daarna tot Maandag a.s. uiteengegaan. China. Thibet. We hebben bereids melding gemaakt van de vlucht van den Dalai Lama uit de „heilige", en voor vreemdelingen on genaakbare plaats Lhassa in het nog vrij wel onbekende en onherbergzame Thibet. Die Dalai Lama is een bij uitstek mach tig man. Hij is een soort vorst-opperpriester dien millioenen Boedhisten aanhangen met fanatieke trouw, welke gevoed en gesterkt wordt door het Aziatisch geheim zinnige, waarmede hij zich in het onge naakbare Lhassa, tn zijo uitgestrekten klooster-burcht, heeft weten te omhul len. Hij regeerde als een koning over een deel van het Chineesche rijk. De Chineesche regeering zon reeds se dert geruimen tijd op maatregelen, waar door aan de autonomie van Thibet, dL w. z. aan de macht van den Dalai Lama, een einde kon worden gemaakt en dit ge bied als een gewone provincie bij het overige deel van het rijk zou kunnen wor den ingelijfd. Maar nu bleek, dat de Dalai Lama in zijn waardigheid zich de evenknie ging voelen van den keizer van het Hemelsche rijk en... aan politiek ging doen. Deze machtige over millioenen spon intriges tegen het Chineesche rijk en zocht voor zijn plannen steun o. a. bij Rusland en Engeland. Een of twee jaar geleden bracht die Daila Lama een bezoek aan Peking en werd daar met groote eerbewijzen ont vangen. De Chineesche regeering had goede verwachtingen van dat bezoek, en van het onthaal, hetwelk deze daar vond. Toch verkreeg zij niet van diezen priester-vorst de verlangde toezeggingen en volgens me dedeelingen van een onlangs uit Thibet tei uggek^ejxteü reiziger zm .daft Êlft poging zijn gedaan om den Dalai Lama te beletten naar Lhassa, de hoofdstad van Thibet terug te keeren. De poging mis lukte, wijl een andere weg genomen werd, dan aanvankelijk bedoeld was. Na terugkeer van den Dalai Lama kwa men herhaaldelijk van den amban, of Chineeschen resident te Lhassa, Lien Yu, berichten in, omtrent onderhandelingen, die de Dalai Laipa met Rusland zou voe ren. Omstreeks het midden van de maand December werd te Peking bericht ontvan gen, dat de toestand te Lhassa hoogst ern stig was, wijl de Dalai Lama zich tegen eiken, door de Chineesche regeering: be volen maatregel verzette. Daarop hebben de Chineezen maatre gelen genomen, en wel zoo, dat zij op één dag honderd lama's (priesters) lieten ter dood brengen. Verder heeft China een groote troepen- jmacht naar Thibetjgezonden. De gevolgen van deze Aziatische woe lingen zijn nog niet wel te overzien. China wil Thibet inlijven en zal, tenzij de Thibetanen zich daartegen weten te verzetten, waartoe hun land, met zijn ber gen en veeltijds onherbergzame vlakten uitstekend gelegenheid biedt, dit voorne men ten uitvoer brengen, door alle midde len daartoe aan te wenden. Is dit zoo, dan staat er in dit uitgestrekt woest en weinig bekend gedeelte van Azië een strijd te voorzien, die heftig zal zijnen lang kan duren, voor men in Europa betrouwbare gegevens er over bezit. Bij keizerlijk dekreet is de Dalai Lama, met verlies van zijn geestelijke voorrech ten, wegens zijn vlucht uit Lhama van zijn ambt ontheven, en is een verkiezing voor zijn opvolger uitgeschreven. Turkije. Turksch-Bulgaarsche grensincidenten- Volgens officieele inlichtingen van de Bulgaarsche grens heeft het gevecht, dat dicht bij Tamrach plaats had, tot Don derdag geduurd. De Turken hebben zes dooden en ge wonden gekregen. De komst van den Bul- gaarschen bevelhebber heeft aan het ge vecht een einde gemaakt. Thans houdt een gemengde commissie een onderzoek. Uit Sofia wordt gemeld, dat de bevel hebber van het 21ste regiment, belast met het instellen van een onderzoek, op de terreinen waar 't incident heeft plaats gehad, bericht dat het gevecht op alle punten is gestaakt. Slechts over een voetpad bestaat nog geschil. De regeering van Bulgarije doet stap pen te Konstantinopel, om den status quo te herstellen. Zweden. De koning van Zweden, van wiens ziekte wij eenigen tijd geleden melding maakten, is thans hersteld. Gisteren deed Z. M. in gezelschap van de ko ningin voor de eerste maal een korten tocht in een automobiel. Amerika. De groote dyoamietaanslag op Woens dag schijnt de laatste krachtproef der stekers geweest te zijn. De dag van| Donderdag verliep kalmer dan een der vorige en de politie beweert den toe stand in de stad nu meester te zijn. Zij heeft een algemeen rapport ge publiceerd waaruit blijkt dat 5 menschen gedood zijn, negen anderen op sterven liggen en ongeveer 1500 personen ge wond zijn waarvan onder meer dan hon derd hoogst ernstig. Twaalfhonderd stakers, waaronder al le leiders bevinden zich in arrest en ongeveer 800 tramwagens zijn gëheel of gedeeltelijk vernield. Talrijke huizen zijn door fcogelfe, steenen enz. Descnadïgd, zooaat men, gfóoaai berekend', aegeza- menlijke schade op pl.m. 2y2 mil- lioen gulden heeft geschat Vrijdag had slechts een vrij onbelang rijk opstootje plaats, dat door de po litie bedwongen werd voordat het ern stige gevolgen had kunnen opleveren. De stakers worden klaarblijkelijk ont moedigd, nu hun leiders zich allen in de gevangenis bevinden en de hulp van de andere Trade Unions achterwege blijft Nu de staking vrijwel bedwongen is krijgen de autoriteiten Van alle zijden den winkl van voren en men verwijt hen voor alles gebrek aan bekwaamheid in «U iWf't «MV>£.afc Geen burgemeestersambtwoning. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft pogingen gedaan een geschikte iwo- nint te vinden, doch is daarin niet ge slaagd. De plaatsen of huizen, welke men op het oog had, hadden de een dit en de ander dat bezwaar. Ten laatste was er een perceel beschikbaar, dat aan al le eischen voldaan zou hebben, had het niet de raming der kosten, door den; gemeenteraad gemaakt, aanmerkelijk overschreden. Dat was het groote dub bele huis op de Heerengracht 520, bij de Reguliersgracht, thans bewoond door den heer J. A. L. van den Bosch, dat de gemeente voor de som van f 110,000 in koop is aangeboden. Aangezien bij dit bedrag nog de kós ten van inrichting en meubileerng zou den zijn gekomen, heeft de gemeenteraad besloten, van het denkbeeld om den bur gemeester een ambtswoning te verstrek ken, af te zien, en is dus thans de jaarwedde definitief bepaald op f 20.000. Vereeniging van Kaashandelaren. Donderdag is te Gouda de 7de alge meene vergadering van de Nederl. Ver eeniging van Kaashandelaren gehouden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren B. Batelaan, te Bodegraven, J. F. W. S. Middelbeek, te 's-Gravenhage, en J. A. A. Grijpink, lid der firma A. Grijpink, te Amsterdam. Besloten werd aan de gemeentebestu ren van Gouda en Bodegraven het ver zoek te richten, de wekelijksche kaas markten op een vastgesteld uur te doen aanvangen en dit uur niet vroeger'te stel- fen dan 8 uur 's morgens. De voorzitter deelde mede, wat het bestuur inzake het controlemerk der kaas heeft gedaan en wat tenslotte 'de resul taten waren. Hij merkte op, dat het gedeponeerde merk van het contrólesta- tion naar alle waarschijnlijkheid spoedig door het rijk in zijn geheel zou wor den overgenomen, waaromtrent thans reeds een wetsontwerp bij den Raad van State was aanhangig gemaakt. LEIDEN, 26 Februari. Leidsche Ambachtsschool. De Ambachtsschool te Leiden heeft weder, zooals uit een achterstaande ad vertentie blijkt, de inschrijving voor nieuwe leerlingen geopend. Op die school bestaat de gelegendheid om jongelieden op te leiden tot bekwame Timmerlieden, Meubelmakers, Modelma kers, Huissmeden, Machinebankwerkers, Vuutwerkers en Huisschilders. Het onderwijs omvat: het lijn-, bouw en werktuigkundigleekenen, het hand- teeken, de kennis van het stoomwerktuig, de kennis der materialen, het timmeren en draaien, het meubelmaken, boetseeren, houtsnijden, draaien, en de beginselen van het stoffeeren, het modelmaken en draaien, het huissmeden, het machine- bankwerken het vuursmeden het ver ven, het schilderen van hout- en marmer soorten en het penseelschrijven. Voor aanstaande steenhouwers bestaat gelegenheid het teekenonderwijs te vol gen, in'hoofdzaak het ornament- en het leterteekenen. Teekenbehoeften, gereedschappen,- ma terialen en een model werkkiel wor den den leerlingen kosteloos verstrekt De cursus duurt 3 jaren. Het schoolgeld bedraagt (naar de ge goedheid der ouders) f20,f10, f5,en 2,50 per jaar. Voor twee of meer zoons uit hetzelfde gezin, wordt voor ieder slechts 3/i van' het schoolgeld betaald. De inschrijving is geopend inde eerste helft der maand Maart, el- ken werkdag van 102 uur, in de school aan den Haagweg. We vestigen er de aandacht op, dat hedenavond de nieuwe rijwielzaak geopend wordt van den heer H. Rooij- akkers, Langegracïit 6. Met ingang van 1 April is bij den dienst der directe belastingen enz. alhier gedetacheerd de Surnumerair H. W. Krop. De secretaris der Loterij-commissie van de St Vincentius-vereeniging deelt, ons mede, dat het Z. H. Paus Pius X heeft behaagd, een kostbare camée te schenken voor de te houden loterij, voor de bezochte gezinnen der vereeniging. Op den 1 Maart a.s. zal de bronzen medaille voor twaalfjarigen militairen dienst worden uitgereikt aan den ser- geant-fourier G. A. van Heusden van het 4e Regiment Infanterie. De 2e luitenant W. K. A. Diemont van het 4e Regiment Infanterie alhier vertrekt den 27 Maart a.s. naar 's-Ora- venhage, teneinde het korps te vertegen woordigen bij de te houden scherm- wedstrijden van 28 Februari tot en met 4 Maart a.s., door den Koninklijken Officiersschermbond in het gebouw van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Qe- nootschap aldaar. De soldaten G. Gutteting en L Pols, van het 4e Regiment Infanterie, zijn door den kolonel, commandant van dat Regiment, bevorderd tot korporaal. De gemeenteraad van Amerongen heeft gisteren aan W. A. Affourtit Jr., alhier, concessie verleend tot het stich ten en exploiteeren van een steenkolen- gasfabriek. Vóór 1 December van dit jaar moet de aanleg gereed zijn. De batterijen van het 2e reg. veld artillerie, in garnizoen te 's Gravenhage en te Leiden, zullen van 13 tot 25 Juni de legerplaats bij Oldebroek betrekken tot het houden van Schietoefeningen. Tot tijdelijk leeraar in de Engelsche taal en lederkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Gorinchem is benoemd, met 8 stemmen, de heer J. v. d. Laan, te Maastricht; mej. J. P. de Loos, te Leiden, kreeg 7 stemmen. Tot leden der medische faculteit alhier zijn bij elke candidaatstelling ver kozen: A. ten Bokkel Huinink, praeses; C. A. H. Gerke, vice-praesesJ. W. Bijleveld, assessor I; mej. C. E. Ladenius, assessor II; J. Knappert, assessor III ALFEN AAN DEN RIJN. De Coöpe ratieve Boerenleenbank hield haar alge meene vergadering in hotel Toor. De di recteur, de heer P. van Bergen, opende de vergadering met een woord van wel kom, dankte God dat deze vereeniging in haar 10-jarig bestaan zoo in bloei was toegenomen en dat Hij den arbeid van beheerders en vrienden had gezegend. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Uit het ver verslag van den kassier, den heer J. B. Bes, bleek dat de omzet in 1909 f 108.109,87 meer bedroeg dan in 1908. Uit het 10-jarig verslag bleek dat de vereeniging zeer klein begonnen was, n.I.: met 13 leden. En dat er nu op 31 Dec. 1909 108 leden waen. De inlegspaargelden in de eerste vijf jaren bedroegen fl32.657.'61 en de laatste 5 jaren f 826.415,58, zoodat een totaal van f 959.073,19 in tien jaren is ingelegde. Tevens werd telken jare meer in voor schot gegeven en de totale omzet groo-, ter. Het eerste jaar bedroeg de totale' omzet slechts f 8982.821/3 en in 1909 is ditt ot een bedrag van f 526396,34 ge stegen. Het reservefonds bedroeg 31 De cember j.l. f 3168,21. Het kleine zaadje is dus een groote boom geworden. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende heeren J. Moons en J. J. Wol- merstett gekozen en in de plaats van den heer C. Snelderwaard die door ongesteld heid heeft bedankt, werd gekozen de heef; G. van der Meer. Als lid van den raadvan toezicht werd gekozen de heer J. H. de' Wit, als leden die de rekening over 1910; zullen nazien, werden benoemd de hee ren ,H. C. Sotter, J. v. Vliet en G. Gotken. Bij de rondvraag wees een der leden den er op dat van af de oprichting de zer vereeniging zoo nu en dan wel eens1 noodig was dat Directeur en Kassier el kaar moesten spreken. Sinds de Bank! zoo in omvang is toe genomen, worden die conferenties meermalen noodig. Re den waarom spreker de vergadering voorstelt Directeur en Kassier te doen|; aansluiten aan het telefoonnet en hei Bestuur daartoe volmacht te verleenen dit voorstel vond aller instemming enl werd bij acclamatie aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Directeur ge sloten. Gisteren namiddag had alhier een| treurig ongeluk plaats. Omstreeks kwaf* yopr 2 uur ging het 8 jarig zoontje

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1