ai Meer toenadering. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang No. 120. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Februari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centt ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentténgevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandeis-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De (Oud-liberale) „Nieuwe Courant," die wel eens betiteld wordt met den| naam van het liberale werkgeversorgaan, neemt een stuk over uit een ons tot dusver onbekend weekblad „Hoor en .Wederhoor", een weekblad, naar de „Nieuwe Crt" zegt, gewijd aan de eco nomische belangen van handel en pij- verheid. Dit stuk is gericht tegen een passage uit de rede, welke mr. Aalberse on langs te Leiden gehouden heeft voor de R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus." Bedoeld weekblad merkt op, dat mr. Aalberse met de sociale beweging de arbeidersbeweging schijnt te be doelen. En die bedoeling moet dan blijken uit zijn gezegde„Men voelt zich in meer gegoede kringen verheven boven het mindere volk." Nu is het ieder duidelijk, die ook maar 't minste van de sociale wekzaam- heid van mr. Aalberse afweet, dat hij niet kan bedoeld hebben de ar beidersbeweging met d e sociale bewe ging te vereenzelvigen. Integendeelin woord en geschrift heeft deze Katholieke socioloog er niet zonder nadruk op gewezen, dat het ar beidersvraagstuk slechts een deel zij het een voornaam deel is der sociale quaestie. Maar wat te zeggen van een argumen tatie als deze, die uit het algemeen ge zegde, dat men zich in meer gegoede kringen boven het mindere volk verhe ven acht, den grond opdiept voor de bewering, dat met de sociale beweging slechts de arbeidersbeweging schijnt be- 'doeld Men kan, buiten de arbeiders, èn den middenstanders èn den landbouwers èn den werkgevers en wie daar, onder wel ken stand* ook, nog verder buiten moch ten vallen, het beste hart toedragen men kan de econojnische belangen van allen, die geen „arbeider" zijn met hart en ziel zijn toegedaan en toch kan men met recht en reden zeggen, wat mr. Aal berse sprak„men voelt zich in meer gegoede kringen verheven boven het mindere volk". Deze uitspraak op zich zelve heeft "Volstrekt niets te maken met een bijzon dere voorliefde voor den arbeidersstand, zij constateert alleen een feit, dat in zijn algemeenheid niet te ontkennen valt. Zeker, we weten het, er bestaat in de maatschappij rang en standmaar wie een of meer sporten liooger op de maatschappelijke ladder staat zal het met de groote Christelijke deugd der ne derigheid toch niet in övereenstemmng kunnen brengen, zoo hij zich verheven acht boven „het mindere volk"zoo hij uit de hoogte neerziet op zijn broe ders in Christus. En wie nu in de wereld goed heeft rondgekeken, en in de gelegenheid was verschillende maatschappelijke verhou dingen van meer nabij te bezien, die zal kwalijk kunnen ontkennen, dat er in de „hoogere kringen" nog te velen gevon den worden, die den fikschen kerel, die in het zweet zijns aanschijns zwoegt voor de zijnen, niet beschouwen als hun broe der in Christus, maar zich hoog verhe ven achten boven den werker, den „sme- rigen fabrieksarbeider," wiens vereelte knuist zij zich niet moesten schamen te idrukken. Indien; men in die „meer gegoède krin gen" meer toenadering zocht tot den ar beider, dan zou dit al een groote stap zijn in de richting van den maatschappe- lijken vrede. Voor ons, Katholieken, moet die toe- paderin'g wel gemakkelijk zijnimmers, zij wordt ons geboden door het groote gebod der naastenliefde, dat de toetssteen is van de liefde tot God zelve. LEIDEN, 21 Februari. Het Prentenkabinet der Rijksuni versiteit alhier is, met ingang van 1 April ook des Vrijdags en derhalve alle werkdagen kosteloos voor het publiek geopend, des middags van 1 tot 4 uur, in de vacantietijden van 1 tot 3 uur. Op Zondagen, algemeen erkende Chris telijke feestdagen, Nieuwjaarsdag, 8 Februari en 3 October, is het Prenten kabinet gesloten. De heer mr. C. H. P. Klaverwijden. notaris te dezer stede, herdenkt Zaterdag 26 Februari den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig alhier benoemd werd. Van eene weldoenster, die onbe kend wenscht te blijven, ontving de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid een gift van f 500. Gisteren werd in de Leidsche Kunstvereeniging een tentoonstelling ge opend van schilderijen enz. door W. C. de Zwart. De meeste geëxposeerde stuk ken zijn uit particuliere verzamelingen bijeengebracht. Zaterdagavond ten 1 uur werd in het kantoor van Eduard IJdo alhier, daartoe welwillend afgestaan, aan 4 oud- militairen en 6 weduwen van gewezen militairen die vóór de wet van 1877 zijn gepensioneerd en een karig pensioen ge niet' liet 3e gedeelte van het jaarlijksch oncL iid uitbetaald, door het bestuur van de Afdeeling Leiden der Koninklijke Vereeniging van gepensioneerde Onder officieren en Minderen van het Neder- landsche Leger. Ten behoeve van de gepensioneerden in den rang van onder officier werd f 50, in dien van korperaal f 40 en beneden dien rang f 35 uitbe taald. De sergeant W. Meilof van het 4e Regiment Infanterie is door den kolonel, commandant van dat Regiment, bevorderd tot sergeant le klasse. AjaxSparta 1—4. Sparta wint het opgooien en verkiest met den vrij hevigen wind mede te spelen, waardoor zij tot de rust volkomen de meerdere is, doch door uitmuntend verdedigen van Ajax, in het bijzonder van Brusée en Van Zanten, wordt voorloopig niet gedoelpunt. Eerst na een half uur wordt een op brengen van Sparta besloten met een zacht, doch 'goed geplaatst schot, dat voor Van Zanten onhoudbaar was, ter wijl kort kaama Ruffelse een bal tracht in te koppen, die, van de lat terug springend, door denzelfden speler in een doelpunt wordt omgezet. De rust komt met den stand 2—0 voor Sparta. Daarna speelt de Ajax-voorhoede uitgezonderd Brutel, bitter slecht en het spel is dan ook, behoudens enkele oogen- blikken, voortdurend op de Leidsche helft. Door het vermoeid worden van de Leid sche achterhoede dringt Sparta meer en meer op en wordt steeds gevaarlijker, en eindelijk weet Ruffelse van zeer dicht bij zeer gelukkig te doelpunten. De leiding van het spel blijft in Sparta's handen en mooi opbrengen van de Rot terdammers wordt door een keurig schot van Ruffelse met een doelpunt beloond. Daarna treedt Ajax een oogenblik ont- stuimig op en het gelukt haar dan ook, door een prachtig geplaatst schot van Brutel, te doelpunten. Sparta boekt ten slotte een volkomen verdiende overwin ning met 4—1. Mevr. de Wed. Mr. N. de Ridder is voornemens zich in den loop van dezen zomer te vestigen op huize „Klein Offem", het landgoed van wijlen douarière GeversVan Marquette te Noord wijk. Bij de heden door Burg. en Weth. gehouden aanbesteding van „het bouwen van een afdeeling voor jeugdige idioten (bestaande uit twee paviljoens en een schoolgebouwtje) en van een boekhou derswoning, een en ander op het ter rein van het krankzinnigengesticht „En degeest", onder de gemeente Oegstgeest waren ingekomen 21 inschrijvingen, t. w. van de heeren: Fa. Barten en Oudshoorn f146.000, J. Dietz f145.300. C. Bastiaanse Den Haag f 135.600. J. H. de Wilde, Gouda, f 131.131 H. A. van der Graaf, den Haag, f130.000. W. F. Weijers, Tilburg f130.000. W. Vreeswijk en J. van Riet, f128.998. W. Nieuwenhuizen den Haag, f 128.700. W. M. Weijers, Tilburg f126.800. J. Gelens, en J. van der Wal, den Haag, f 124.990. J. H. Nieuwenhuizen, Rotterdam f124.650 S. A. Stolk, Rotterdam, f 123.800. M. v. d. Spek, Rotterdam, f122.830. J. H. Jan sen, Velp bij Arnhem f122.476. J. Zit man f122.000. J. v. d. Voet, Oegstgeest, f 121^80. J. Kraaij qq Co. tq JiiliegQnq f121.050. J. Maartens en Co., Maartens dijk, f120.938. A. den Ouden, Oudshoorn f120.440. H. van der Wiel en Co., den Haag f112.300. L. van der Wiel, Dord recht, f 110.800. De inschrijvers achter wier namen geen woonplaats is aangegeven, zijn woonach- te Leiden. De gunning is aangehouden. ALKEMADE. Het voorloopigbevolkings- cijfer dezer Gemeente is bij de Volks telling vastgesteld op 4832 (waarvan 2398 m. en 2434 vr.), over de verschil lende wijken verdeeld als volgt: M. Vr. Tez. Wijk A. Oudewetering 444 452 896 B. Roelofarendsveen 969 1004 1973 C. Nieuwewetering 230 253 483 D. Rijp wetering 426 410 836 E. Oudade 220 222 442 T. Kaag 109 93 202 HAARLEM. Alhier is overleden de heer mr. A. C. M. Leesberg, advocaat en procureur alhier, secretaris van den Bond voor R.K. Ziekenverpleging en commissaris van het Werkloozenfonds. Voor zijn vestiging te Haarlem woonde de overledene te Amsterdam, waar hij vele jaren op hoogst verdienstelijke wijze het secretariaat waarnam van het school bestuur der St Vincentiusvereeniging. HAARLEMMERMEER. Zekeren B., welke in openbare dronkenschap ver keerde, schijnt nog al lastig geweest te zijn, althans werd tegen hem proces-ver baal opgemaakt. NIEUWKOOP. Aan den heer Th. Hakkeling, sedert bijna een halve eeuw opzichter der polder Nieuwkoop en Noor den, is op verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijn betrekking. Tot zijn opvolger is benoemd zijn zoon, de heer A. Hakkeling, mr. timmer man te Noorden, gemeente Nieuwkoop. NOORDWIJK-BiNNEN. Dit jaar zul len bij de nationale militie worden in gelijfd: van de lichting 1909 op *15 Maart Corn. Van Dam, Mathijs van der Linden, en Piet van Duin, tusschen 16 en 31 Mei F. H. van Spanje. Van de lichting 1910: op 15 Maart A. P. Van Rijn, B. J. Zonneveld, Hendrik Admiraal, Willem Duindam en A. C. Duindam,t usschen 1631 Mei C. Plug, J. H. de Haas, J. Spaanderman, G. Plug en D. v. d. Niet. Tusschen 1630 Sep tember: L. G. Van der Weijdeni, C. J. Wassenaar, T. Noppen, G. C. Hooger- vorst en H. A. Koemans. Door onzen Burgemeester, Jhr. W. C. Van Panhuis is eene gouden medaille toegezegd voor de a.s. Groote Tentoon stelling te Haarlem. Op de a.s. Donderdag te houden Vergadering der afd. Noordwijk der alg. Ver. v. B. C. zal ook gelegenheid wor den gegeven tot 't exposeeren van ge broeide bolgewassen. Dit staat in ver band met eene door den heer A. Faase, meermalen uitgesproken wensch, met het doel het nemen' van broeiproeven te bevorderen. NIEUW-VENNEP. De St. Anthonius- school. De schilderwerk van de school en der banken werd opgedragen aan R. Reekers, alhier. OEGSTGEEST. Voor het examen nuttige handwerken slaagde te 's Graven- hage mej. J. M. Odendaal van hier. OUD-ADh. Door het Rijk is een aan clinische tuberculose lijdend rund van den veehouder L. v. d. H. alhier overgenomen tegen een geschatte waarde van f130. Het rund zal naar Rotterdam worden vervoerd om te worden afgemaakt. SASSENHEIM. Op de lijst voor kiezer voor de Kamer van Arbeid zijn geplaatst de namen van 35 patroons en 112 werk lieden. Als nieuwe kiezers voor den Ge meenteraad, de Prov. Staten of de Tweede Kamer der Staten Generaal hebben zich opgegeven of doen opgeven 51 personen. Van de lichting 1909 zal op 15 Maart a.s. bij de Nat Militie worden ingelijfd. H. v, Tol en van de lichting 1910 zullen worden ingelijfd op 15 Maart a.s. J. Stap horst, J. A. de Zwart en P. B. Bader, in het tijdvak 16—31 Mei a.s. C. Geerling, A. B. Oostveen en A. Batenburg en in het tijdvak 16—30 September a.s. J. A. v. d. Geest, J. W. v. Niekerk en E. J. v. d. Poel. TER AAR. Hoe een konijnendief zicfr- ^ij ftiigqfflitë fiKfifterdje felste van dqn dienaar der wrekende gerechtig heid. Gistermorgen vonden de zonen van Koos van Tol te Langeraar hun konij nenhok gedeeltelijk vernield en eenige langooren gedood. Een hond werd van deze wandaad verdacht, en; bij den ge meenteveldwachter aahgifte gedaan doch van den schuldige was geen spoor té vinden^ dat tot ontdekking leiden kon. Het ongestraft uitvoeren van dit eerste misdrijf schijnt den dader aangespoord te hebben om in den afgeloopen nacht nogmaals strooptocht te ondernemen. Dan, helaas, de ketting, die den dief nasleepte, heeft hem dezen keer treu rige parten gespeeld, doordat zij, aan een paal vastrakend, den misdadiger op het terrein zijner euveldaad naast een zijner slachtoffers vastketende. De on middellijk ontboden veldwachter leidde den hond, een dood konijn in den bek dragend, naar G. O., zijn meester, die zich bereid verklaarde de aangerichte sdhade te vergoeden. De vergadering van den gemeente raad, die wegens ziekte van meerdere raadsleden niet kon doorgaan, is thans vastgesteld op Donderdag 24 Februari om elf uur voormiddag. VOORSCHOTEN. Zondagavond hield „Sint Barbara" haar jaarvergadering bijgewoond door den ZeerEerw. Heer Pastoor en den president der afdeeling van den R. K. Volksbond. De voorzitter, de heer O. A. Niers man, opende de vergadering met 't ge bed van St. Barbara en een hartelijk weikóm aan de aanwezigen. De secre taris, de heer Th. Bergman, bracht een keurig jaarverslag uit, waarin hij het verdienstelijk werk der onderafdeeling in het afgeloopen jaar schetste, waarvoor hij den dank der vergadering inoogstte. De heer H. Visser, 2e secretaris, gaf, wegens afwezigheid van den penning meester, het financieele verslag, waaruit bleek, dat het batig saldo f 142.17 be droeg. Vervolgens kWam aan de orde de periodieke aftreding der heeren' G. A. Niersman, H. Visser, A. v. d. Berg en G. Homburg, welke allen bij acclamatie werden herkozen". Daarna werden een paar kleine wijzigingen in het reglement aangebracht. Vervolgens bracht de af- deelingsvoorzitter, de heer C. H. Koot, namens de geheele afdeeling zijn war men dank aan „St. Barbara" voor wat zij in het afgeloopen' jaar had verricht, waarna de vergadering door den voor zitter werd gesloten. Hoewel men reeds bezig is met het ontdekken der bollen, gaat de ont wikkeling hiervan nog langzaam aan. De krokussen beginnen te groenen, ter wijl zoo hier en daar een enkele plant, als een voorbode van de Lente, haar bloempje laat zien. De dienstplichtigen' dezer gemeen te, die in de jaren 1905, 1906, 1908 en 1909 voor de Landweer zijn bestemd, moeten dit jaar opkomen en wel: de infanterie op Woensdag 9 Mei, 's mor gens 8 uur te Leiden, kazerne Morsch- poort en de genie op 27 Juni, 's mid dags 12 uur te Zeist. Lichting 1910. De jongelieden in deze gemeente, behooren'de tot le ploeg der manschappen van de lichting 1910, zullen 9 Maart a.s. onder de wapenen moeten komen. WARMOND. Voor de nationale militie worden opgeroepen: den 15en Maart, G. Francken en W. de Groot; tusschen 16—31 Maart P. W. J. Kokshoorn; tus schen 16—30 September J. J. M. Breu- gelmans en C. M. van Stijn. ZOETERWOUDE. Door den Minister van Oorlog is aan de moeker van den militieplichtigen Th. T. O. in de Zuidbuurt alhier een vergoeding van f0.50 per dag toegekend gedurende den tijd, welke ge noemde mtlitieplichtige onder de wapenen zal doorbrengen. Blijkens de registers ter volkstellers dezer gemeente bedroeg de bevolking op 1 Januari jl. 1870 mannen en 2241 vrou wen, terwijl er op gemelde datum 58 mannen en 57 vrouwen tijdelijk alhier aanwezig waren. De eerste nuchtere kalverenveiling is heden gehouden in de kom dezer ge meente. De aanvoer van kalveren was zeer gering, zijnde 2 levende en 1 doode. Deze geringe aanvoer is natuurlijk toe te schrijven aan de schaarschheid der kalf- kpeiqq daarbij jcomt dat reeds enke le landbouwers aan opkoopers, voor dit seizoen hunne kalveren verkocht hebbes* voor een flinken prijs. R.-K. Vacanteikolonies. Met warme ingenomenheid maken wij melding van de verschijning eener bro-> chure, getiteld „Roomsch Katholieke Va-! cantiekolonies", van de hand van deü j Zeereerw. heer A. F. Suidgeest, pastoor!; te Egmond aan Zee, die de gelukkige ge-1 dachte heeft gehad het eerst van allen tq' ijveren voor de stichting van R. K. Va-j cantiekoloniën, en den moed en de vol-, harding om dit schoone werk tot een ver- blijdend begin van verwezenlijking te bren- gen. Het werk moet in stand blijven, het moet worden uitgebreid. Daartoe heeft Pastoor Suidgeest steun noodig en, dunkt ons, door zijn ijver en volhouden, ondanks aanvankelijke teleurstellingen, ook aan- 1 ..spraak op steun. Men kan dezen op meer dan één wijgi geven. Een zeer gemakkelijke manier iaf de boven aangekondigde brochure van, '5 pastoor Suidgeest tegen f0.25 te koopen</ Bovendien kan men giften zenden aaq; het hier ter stede opgerichte comité j waarvan penningmeesteresse is mevrouw! Tepe, Hugo de Grootstraat. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Uitspraken van hedenmorgen. De kantonrechter veroordeelde: Jacob! van der P. Jbzn., 19 J., te Katwijk aan Zee, wegens straatschenderij, tot f 5 of 3 d.Arnold P., 27 j., te Leiden, JacobK.j 23 j., en Comelis Z. 23 j., beiden teKat- wijk, allen wegens burengerucht tot f3 of 3 d. ieder; Johannes M. 29 j., te Noordwijkerhout, wegens het opgeven' van een valschen naam en rijden met een rijwiel zonder licht tot f 3 en f 8 of 3d. en 8 d.Jan S. Czn., 27 j., tej Katwijk aan Zee en Teunis N. Czn., 19. j., te Noordwijk, wegens het stellen van wildstrikken, tot f 3 of 3 d.; Jos. Ant S, 28 j., te 's Gravenhage, wegens konijnen delven tot f3 of 3d.; Cornelis V. Azn. 31 jaar, te Katwijk, wegens wildstrikken vangbaar opstellen, tot tweemaal f 3 of tweemaal 3 d.Johannes R., 51 j., te Leiden, wegens reizen zonder plaatsbewijs tot f 3 of 2 d,; Hendrik Petrus T., 52 jaar, te Leiden, wegens het verkooepn, van sterken drank in het klein, zonder ver gunning, tot f 10 of 6 cLJan van K.,- 50 j., te Rijnsburg, wegens het afleveren van natuurboter, vermengd met ma rine tot f 5 o f4 d., Bastiaan M., j.,- te Voorschoten, wegens zonder vergun ning varen in Rijnland's boezemwater tot f 3 of 2 d., Gerrit Jan E., 27 j., te Am sterdam, dito,' tot f 3 of 2 d.Jan Snij ders Czn., 27 j., te Katwijk aan Zee, wegens het snijden van helm in de onvrije duinen van Rijnland, tot f 3 of 3 d.; Ja cob V. Azn., 19 j., te Katwijk aan Zee dito f3 of 3d.; Cornelis V. Czn., 46 .,j te Katwijk aan Zee, dito tot f5 of 5 d.Gijsbertus van D. 45 j., te Katwijk aan Zee, wegens het met een mestkar berij-. den van de strand reep bij den vuurtoren tot f2 of 2d.; Jacob van D., 21 j., te Zandvoort, wegens het vernielen van de; harde korst der duinen, tot f 3 of 3 d.Jo hannes L., 60 j., teLeiden, wegens het invoeren van vleesch anders dan langs den openbaren weg, tot f2 of ld.; J4, B., 20 j., en J. v. K., 12 j., beiden ta Noordwijk, wegens spelen met geld tot f 3 o f3 d. Wegens het loopen op verboden grond, werden veroordeeld Klaas W., 21 j., te Voorhout, tot f 1 of 1 d.Jaap van R.,- 21 j., te Voorhout, tot f lot f 1 d.; Paulusi V., 19 j., te Leiden tot f 2 of 2 d.Maar ten van den B., 21 j., te Katwijk aan Zee tot f2 of 2d.; Wilhelmus v. d. L., 22 te Noordwijk, te Noordwijk tot f 2 of 2 d.Adrianus D., 32 j., te Sassenheim,- tot f2 of 2d.; Jan de V. Jzn., 17 j.# te Katwijk, tot f 3 of 1 week tuchtschool i Cornelis K. Wzn., 18 j., te Katwijk tot f3 of 2 d.Hendrik G., 23 j., te Katwijk tot f 3 o f3 d.Gerardus W. Czn., 18 j., te Noordwijkerhout, tot f 3 o f3 d.Gerar dus S. Gzn., 26 j., te Noordwijkerhout tof f3 of 3d.; Cornelis Hendrik T., 23 j., den Haag, tot f3 of 3d.; Jan K., 22 j., te Zandvoort, tot f 3 of 3 d.CorneIi9 K., 30 j., te Noordwijkerhout, tot f 4 of 3 d.; Pieter van B., Jzn., te Noordwijk, tot f 5 of 3 d. Voorts eerden een aantal persppeii vein*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1