Gemengd Nieuws, Presentiegeld. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben fiun goedkeuring onthouden aan 'tHaag- sche gemeenteraadsbesluit, waarbij op de jgemeentebegrooting voor dit jaar een post [w erd gebracht van f2500 voor het toe kennen van presentiegeld aan de leden voor het bijwonen der vergaderingen van •commissiën en afdeelingen. itvoerig zetten Ged. Staten uiteen, dat het toekennen van presentiegelden h. i. in strijd zou zijn met art. 58 der Gemeente- Vet. Neutraliteit. In de vergadering van de afdeeling Rot terdam der Vereeniging van Hoofden van jScholen in Nederland is met algemeene stemmen de motie aangenomen, die door het hoofdbestuur is gesteld om te protes teeren tegen de neutraliteitsopvatring van den Bond van Nederlandsche Ondenvij- zers. Met bijzondere waardeering was door de vergadering kennis genomen van de [aanschrijving van B. en W. van Rotterdam omdat hierdoor een daad is verricht, die voor het openbaar onderwijs een dege lijke steun kan zijn. De staking te Beek en Donk. In zake de staking te Beek en Donk deelt de Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond Ihet volgende mede: De stand der staking •is nog precies dezelfde. Ofschoon de fir- 'ma P. van Thiel en Zonen reeds voor een lyeek zich tot medewerking aan beëindi ging van het conflict bereid verklaarde, is deze week het begin der onderhande ling door haar nog steeds ontweken. Na eenige briefwisseling verklaarde de firma zich ten slotte bereid met den R. K. Me- taalbew.-fcond uitsluitend schrifte lijk te willen onderhandelen. Het bestuur van de betrokken organi satie is niet voornemens op schriftelijke onderhandeling in te gaan, wijl zij, aan de hand der ondervinding met de firma van tThiel, van oordeel is, dat schriftelijke on derhandeling tot niets leidt. Door haar vvordt de oorzaak van het conflict juist aan deze wijze van samenwerking gewe ten, en meent zij daarom op dezen weg niet te kunnen doorgaan. Deze houding der firma schijnt alzoo het einde der sta king voorloopig nog te verschuiven en blijft steunen dus aanbevolen. Spelen te Scheveningen. Uit den Haagschen Brief in het „N. v. d. D.": „Te Scheveningen staat een vrij groot hotel, met ruim terrein er omheen, dat vroeger zeer in trek was, maar er uit is geraakt sinds het badleven zich om het Kurhaus concentreerde, van waar het vrij ver verwijderd ligt. Een groote groep Fransche bankiers, die naar men wil, voor loopig al over 4 millioen francs voor de onderneming beschikt, moet nu voor dat hotel een bod hebben gedaan, en een fi nancieel voor aandeelhouders zeer aan nemelijk bod, met het plan om het ge heel te verbouwen en er o. a. speelzalen „a l'instar de Monte-Carlo" in te rich ten, in welke „sociëteit" „Cercle des Etrangers" natuurlijk men dan al de genietingen vinden zou, waarvoor je thans naar de Rivera moet reizen. Reeds zou bepaald zijn dat de energieke pachter, die het hotel thans zeer goed beheert, gérant van de nieuwe inrichting worden zou. En mijn zegsman weet er zelfs bij te voegen, dat binnen acht dagen de te genwoordige aandeelhouders zullen ver gaderen om over den verkoop te beslis sen. Of dezen er op zullen ingaan, is uit den aard der zaak niet te zeggen. Maar geschiedt 't en aandeelhouders plegen virtus post nummos" te stellen en vóór alles op financieel belang te letten, dan mogen gemeentebestuur en justitie gewaarschuwd zijn omtrent de plannen." Koninklijke Besluiten. De heer P. Staal, leerling-consul met den persoonlijken titel van vice-consul, is bevorderd tot vice-consul in algemee- nen dienst Aan mr. B. baron Mackay is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van griffier bij den Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) te Haarlem. Zijn benoemd tot rechter in dear- ïondissements-rechtbank te Zutphen, mr. kW. Ridder van Rappard, doctor in de Staatswetenschappen, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Zierikzee en mr. J. H. de Vries, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Win schoten. Bij het departement van Waterstaat is met ingang van 1 April a.s. bevorderd tot hoofdcommies P. H. A. Rosenwald c.i., thans commies, en tot commies mr. O. A. Verwejy, thans adjunct-comm. Bepaald is dat, met ingang van 1 Maart de heer Mr. T. Henny, Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, wordt ontheven van de tijdelijke waarneming van het voorzitterschap van den Raad voor de Scheepvaart, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is voor het tijdvak van 1 Maart tot 1 Januari 1911 benoemd tot voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart, de heer mr. Th. B. Pleijte, te Amsterdam. Benoemd is tot ridder in de orde van den NederlanJschen Leeuw mr. Taco Jienny, oud-voorzitter van den Raad van [Tucht voor de Koopvaardij, tijdelijk voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. Ons Bijbeltje. Naar ons gebleken is, gaat het gerucht dat de verspreiding van ons Bijbeltje ge- gestaakt is op last der hoogerc geestelijk heid. Dit gerucht is geheel onwaar. Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft uitdrukkelijk den wensch uitgespro ken, dat het Bijbeltje „weldra in geen enkel Katholiek huisgezin ontbreken zal". Ieders medewerking tot verspreiding w ordt dan ook op hoogen prijs gesteld. Bestellingen zullen zeer gaarne worden aangenomen en door het R. K. Propagan- da-Ger.ootschap, Bloemgracht 3, te Am sterdam. Het bestuur der Apologetische vereeniging „Petrus Canisius", W. KNUIF, Secr. Land- en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer in Duitschland. Van volkomen betrouw bare zijde schr. men aan het „Ned. Landb.-Wkbl." Zooals eenige dagen geleden in de dag bladen vermeld stond, is de groote vee markt te Berlijn plotseling gesloten we gens het uitbreken van mond- en klauw zeer, ouder het op die markt aangevoer de vee. Volgens een bericht in een Duitsch blad is die gevreesde ziekte dezer dagen ook geconstateerd te Neuss bij Dussel- dorp. Hoewel dit slechts een op zichzelf staand geval schijnt te zijn en aan de uitbreiding der ziekte in Duitschland door de bevoegde autoriteiten hier te lande de volle aandacht wordt geschonken is het wellicht niet overbodig de veehouders in het zuidoostelijk deel des lands nu tot groote voorzichtigheid aan te manen in het verkeer met de streken over de grens. Aangezien de opheffing van de verbods bepalingen door andere landen uitgevaar digd ten aanzien van den invoer van ver schillende landbouwproducten uit ons land afhankelijk is gesteld van het. vrijblijven Aan onzen veestapel van mond- en klauw zeer, zou een opnieuw optreden van de ze ziekte zeer nadeelige gevolgen hebben, nog afgezien van de directe schade, die deze ziekte veroorzaakt. Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelare^- Htfleveranciers KantooAfiuiptèg LElwilC (i3) Kunst en Wetenschappen. De kotneet van Halley. De komeet van Halley is thans in ons gezichtsveld, en door sterke kijkers reeds als een nevelvlekje zichtbaar. Het is nu wellicht de geschikste tijd om eens wat langer bij haar stil te staan. Wij doen dit naar aanleiding van een belangwekkend artikel in de „Vragen van den Dag" van Februari. De komeet heeft haar naam gekregen naar den Britschen sterrenkundige Ed- mond Halley (16561742), die in 1682 bij het nagaan van de baan der toen verschijnende heldere komeet tot de conclusie kwam, dat deze komeet de zelfde moest zijn als die, welke in 1607 door Keppler was waargenomen. Beide toch hadden dezelfde baan door de he melruimte, en het was niet aan te ne men, dat twee afzonderlijke kometen zich langs eenzelfden weg bewegen. Na pl.m. 76 jaar was de komeet dus we der verschenen, en daar ook pl.m. 76 jaren vroeger een komeet was gezien, kwam Halley tot de overtuiging, dat dit hetzelfde hemellichaam geweest was, hetwelk in dien tijd een omloop om de zon volbrengt, en welks komst men dus gemakkelijk zou kunnen voorspellen. De baan dier komeet door de hemel ruimte werd sedert nauwkeurig nage gaan, en zij heeft zich daaraan gehouden, zoodat zij telkens op den gezetten tijd weer verscheen. Ook in het verleden werd door Halley de verschijning van kometen nagegaan, en zoo vond hij als hoogst waarschijnlijk, dat de komeet van 1456 eveneens dezelfde was, en dat ver der de kometen, die in 1378, 1301, 1223, 1145, 1066, 989, 912, 837, 760 684, 608, 530, 451, 373, 295, 218, 141 en 66 na Chr. en 12 jaren voor Chr. wer den waargenomen, alle verschijningen van hetzelfde hemellichaam zijn. Thans is de komeet weer op komst, doch onder niet voordeelige omstandig heid, om haar waar te nemen. De baan der komeet kruist de aardbaan, doch zij is het dichtst nabij ons, juist als zij bij dag boven onzen horizon staat. Daar door zal de waarneming bemoeilijkt wor den. De nadering der komeet is op de sterrenwachten met zorg nagegaan den lln Sep. 1909 werd zij voor het eerst photographisch waargenomen door prof. Wolf te Heidelberg. Sedert volgt men haar nauwkeurig op de baan, die zij aflegt. Wij zullen dien loop nagaan. De komeet stond in Dec. voor den aardbewoner juist tegenover de zon aan den hemel (in oppositie), en zou dus gezien kunnen worden te middernacht. Evenwel is dan de kome"* nog te ver verwijderd, om haar uemeni. Met het eind December nauerde zij de aarde. Daardoor werd zij toen zichtbaar met een goeden kijker. De komeet nadert vervolgens meer de, A^dbaa^e^is^ ifi de eerste helft van Maart tot dicht bij deze gekomen. Doch de aarde heeft zich in dien tijd verplaatst naar een tegenge steld punt van haar baan. De komeet staat dan van de aarde gezien, dicht bij de zon aan den hemel en gaat kort na de zon onder. Met het eind van; Maart staat de komeet juist achter de zon en valt dan niet waar te nemen. In het midden van April staat de komeet iets rechts van de zon en komt dan omstreeks te halfvier des morgens op, ongeveer 2 uur vóór den opgang der zon. Dit duurt slechts korten tijd, daar de komeet spoedig tusschen de aarde en de zon komt te staan, en dan al leen bij dag boven onzen horizon komt, Avaardoor zij niet gezien wordt wegens liet helle zonlicht, evenmin als de ster ren. In de tweede helft van Mei komt de aarde op een punt van haar baant, niet ver van de plaats, Avaar de ko meet dan staat. En hoeAvel wij de ko meet niet kunnen zien, daar het dag is, zal de aarde zich toch door den staart van de komeet bewegen. Dan zal blij ken, dat de staart van een komeet, hoe dreigend hij er ook uitziet, toch geen massieve massa is, want wij zullen Avaar- schijnlijk nauwelijks iets of niets van die aanraking bemerken. In Juni staat de komeet, van de aarde uit gezien, links van de zon, gaat dan ongeveer te 11 uur des avonds onder en is dus korten tijd aan den avondhemel zich- baar, evenals in April aan den mor- genhemel. Misschien schijnt zij dan wat helderder, omdat zij zich dichter bij de aarde bevindt. Doch in juli verwijdert de komeet zich reeds verder van de aarde, en Aveldra verdwijnt zij voor het bloote oog, om in het begin van 1911 ook voor het geAvapend oog niet meer zicht baar te zijn. Dan behoort de verschijning der komeet van Halley Aveer tot het verledenzij dAvaalt lang een ellipti sche baan ver door de sterrenruimte:, om na 76 jaren Aveer terug te komen bij onze aarde, als zij deze baan be houdt, wat waarschijnlijk is. Maar „Avat is een komeet?'' Volgens het tegenAvoordig standpunt der Avetenschap bestaat een komeet op verren afstand van ons zonnestelsel uit een aggregaat van meteoren van ver schillende grootte, waarbinnen gassen zijn opgesloten, welke bij de nadering der zon door td'.e zonnewarmte bevrijd worden. Als die gassen met eenige vaste deel en van het hoofdlichaam zich af scheiden en in de richting van de zon verwijderd hebben, worden zij door de afstootende werking der zon, hetzij door electrische Averking, of door stralendruk óf wel door beide te zamen, weer terug gedrongen in eer. richting, van de zon verwijderd. Daardoor wordt de staart van de komeet gevormd, een gasvormig lichaam. De kometen schijnen, volgens de spectraal-analyse, hoofdzakelijk uit koolwaterstofverbindingen te bestaan, welke bij verhitting zich tot gassen (pe- troleumdampen) vormen. Volgens Bes- sel zijn de kernen der kometen geen eigenlijke vast aaneengesloten lichamen als aarde, maan en pluneten, maar ver- keeren zij in een toestand van verdee ling en vervluchtigingdaardoor is de massa zoo gering, dat zij geen storenden invloed op de planeten uitoefenen. De kernen der kometen geven zelf licht. Uit de kometen, die uit elkaar spatten, of uit den staart komen kleiner of groo- ter afgescheiden deelen voort, die als zij door onzen dampkring ijlen, hetzij als vuurbollen, hetzij als sterrenregens op aarde vallen. Nog op verre na niet zijn alle vraag punten omtrent het ontstaan der kome ten en hun aard opgelost. Maar genoeg weten wij er van, om ze als gewone natuurverschijnselen te beschouAven, die aan de algemeen- regels der natuur ge hoorzamen, wier banen door de wet ten vau de aantrekkingskracht en het volhardingsvermogen bepaald Avorden. Prof. Beysens intreerede. De „Standaard" geeft een zeer gunsti ge bespreking van prof. Beysens' „Du alistische Teleologie als wijsgeerige Theorie". Het blad /egt o.m. „Dr. Beysens is geen vreemdeling voor onze lezers. Meer dan eens is in deze kolommen met groote Avaardeering gesproken van zijne geleerde, Katholieke studiën. Dat we zijn optreden te Utrecht toejuichen, zal men verstaan. De offi- cieele wetenschap geleerdheid verlie zen meer en meer veld, en zulks is wen- schelijk." Het blad besluii aldus „Op scherpzinnige wijze worden voorts alle mi bczw en in deze rede o er de üugon gezien. Dit zéér wel i .jven vertoog- behoort óók in onze k n ten eerste gewaardeerd te wor den. We vestigen er nadrukkelijk de aandacht op." Faillissementen. Uitgesproken: F. W. Werry, schoen maker, te Holz-Kerkrade. Curator mr. L. Haex. De nalatenschap van D. Neuteboom, in leven rijtuigverhuurder en vrachtrijder, gewoond heb bende en overleden te Lochem. Curator mr. J. L. Sölner. A. Huisman, winkelier te Zaandam. Curator mr. J. F. E. Boele. P. van der Spank, timmerman en aannemer te Woensel. Curator mr. M. van der Grinten. L. Snijders, bakker te Drunen. Curator inr. P. Sopers. E. Yisscher, wed. H. Bas, winkelieister, te Hasselt. Curator mr. J. A. Willinge Gratama. W. N. Beukema, fotograaf, te Alkmaar. Curator mr. A. Prins. O p g e h e v e n J. H. M. ten Brink, handels reiziger, te Amersfoort. Geëindigd: Th. J. Luiten, te Naaldwijk. Q, Hesselink, te Brummen. De vermiste knaap. De bur- gemeester van Zeist looft voor het ver strekken van inlichtingen, die tot gevolg hebben dat de 14-jarige J. v. d. Wiel wordt gevonden een belooning uit, die, in ver band met de waarde der mededeeling ter beoordeeling van den burgemeester tot een bedrag van f 50 kan worden vast gesteld. In verband met deze vermissing wordt ook de opsporing verzocht van een als heer gekleed persoon, van het volgend signale ment, die daags voor de vermissing, op den Dolaarschenweg een knaap van 12 jaar f 1 heeft geboden wanneer deze met hem mede naar Amerika ging of tien kin deren noemde die daartoe bereid waren Type reiziger met veroeste bemodderde fiets en bruine city bag, 24 25 jaar, lang en mager met groole roode haviksneus, bleek gezicht, snorretje, ongeschoren ge laat, blondachtig haar, gekleed met grijze jas, zwarte broek. Gedurende een dezer dagen gehouden gemeenteraadsvergadering eener kleine Zeeuwsche gemeente, werd ge durende de beraadslagingen plotseling de deur geopend, waarop een jonge dame binnentrad, een stoel, waarvan de matten zitting stuk was, in haar hand houdende. Het was een onderwijzeres, die door het hoofd der lagere schooldaar- heenwerd gezonden, om den burgemeester den stoel te toonen, teneinde hem en alle gemeenteraadsleden te overtuigen, dat het nu toch wel tijd werd, dat er een andere voor in de plaats kwam. De burgemeester beloofde een nieuwen stoel. Het incident verwekte niet weinig ge lach onder raadsleden en publiek. De vrouw van den varkens koopman V. te Roden heeft het ongeluk gehad, een biljet van f 300, ingesloten in een enveloppe, in de kachel te werpen. Den volgenden morgen vond men de verkoolde overblijfselen. Het overschot is opgezonden naar de Ned. Bank, in de hoop op uitbetaling van het bedrag. (A. Ct.) Gistermorgen is op de nieuwe lijn te Deventer—Ommen, in de nabijheid van het station Wesepe, de locomotief van een zandtrein op verkeerd spoor ge- loopen, waardoor vijf wagens ontspoorden. Vijf arbeiders geraakten onder de wagens en werden min of meer ernstig gewond. De lijn is geheel versperd. (Zw: Ct.) Uit 'n kiesrechtcirculaire van de S. D. A. P. „Want dit is een der ge volgen van onze ellendige kieswet, dat men ieder jaar gevaar loopt zijn kle s- recht te verliezen". Openhartiger bekentenis van het wezen der zaak kan er al niet zijn. Sluwe oplichter. Mej. D. H. een weduAve met 4 kinderen, Avonende Bur gemeester Hoffmannplein, te Rotterdam zou kostgangers hóuden. Een dag of 10 geleden meldde zich de eerste man. Hij gaf op W. B. te heeten en van beroep bouwkundig ingenieur te zijn. Zoodanig wist de man het vertroueAvn der kostjut- frouw te genieten, dat binnen een week reeds plannen voor engageeren en trou wen gemaakt waren. De trouAvdag Avas over 4 weken bepaald. Mej. D. H., die eenigszins in nood verkeerde, beschouw de de man „als door den hemel gezon den". Hoe bitter echter werd zij gister teleurgesteld, toen de kostganger niet van zijn wandeling terugkeerde en zij met grooten schrik bemerkte, dat hij f 10 en haar zilveren horloge had medegenomen. Ook de achterstallige Aveek huur had W. B. nog niet betaald. Later kwam aan het licht, dat hij bij een vriendin van de kostjuffrouw op visite was geweest en van haar f 3.50 had ge leend om een verlovingsring te kunnen koopen. De omstandigheden wijzen er op, dat men hier met een zeer sluwen oplichter te doen heeft. Door den stationschef der Holl. Spoor en eenige spoorAvegceamb- ten werden Vrijdagavond aan de Spoor- wegbaven *e Fp ^noord 4 pexsonei ont dekt, die b en 10.010 maïs uit een verzegelden spoorv. iggon over te laden in oen daartoe jot hejr gehuurd lichterschip. De stations hef sloot dadelijk den! waggon af, waardoor twee der dieven die zich er in bevonden, gevangen wa ren. Ook de beide anderen konden zich niet meer uit de voeten maken, zoodat, nadat de politie gewaarschuwd Avas alle vier werden gearresteerd en naar bet politiebureau overgebracht. Oproerig gepeupelv Sinds verleden jaar November te Cairo in Il linois een neger en een blanke door het gepeupel werden gelyncht, is het volk daar zeer roerig gebleven. Donderavond kwam het tot een zeer ernstige uitbar sting. Een groote menigte liep voor de gevangenis te hoop en eischte de uit levering van een neger, die Avegens st aatroof in hechtenis was. De gouver neur die v. n de plannen van het gepeu pel de lucht had' gekregen, bad de ge vangenbewaarder^ versterkt met een aanzienlijke politiemacht. Er volgde een geregeld gevecht, waarin aan beide zij den druk gebruik werd gemaakt van! vuurwapens. Een man werd gedood en velen zijn gewend. Een later bericht meldt, dat de me nigte gestadig v.c/stgrking pntving, zoo dat ernstige vrees bestaat, of de over heid wel de baas zal blijven. Vjf hon derd man militietroepen zijn ter hulp gezonden1. Zij slaagden er aanvankelijk in, de menigte uiteen te drijven, maar weldra sloot het gepeupel zich opnieuwj aaneen en hervatte den aanval. De be volking is Avoedend op de overheid en dreigt eiken politie-inspecteur te zul len lynchen, die in haar handen valt. In de van JekaterinoslaAv ver trokken posttrein is de kassier eener maatschappij, Chris'patsch, die door twee wachters vergezeld Averd, door vijf man; van elf duizend roebel beroofd. In den' loop van het gevecht met de roovers werd geschoten, zoodat een Avachter en een roover gedood werd, en 'de twee de Avachter geAvond Averd. Glas als bouwsteen. Over glas als bouwsteen lezen wij het volgende in het „Centraalbl. der Bouw bedrijven" Glazen bouwsteenen Avorden sedert ge- ruimen tijd gefabriceerd en in toenemen de mate aangewend. Zij zijn van dezelf-. de grondstoffen als gewoon glas voor flesschen. Men fabriceert ze in de meest: verschillende vormen; soms hebben zij een achthoekigen, soms een ronden vorm. Zij hebben soms facetten op twee of een zijde; de vorm varieert al naar het doel' Avaarvoor zij moeten dienen (gewelf, Avancl serre, plaveisel, balkon, afsluiting.) Warm gevormd, behouden deze stec- neu hun doorschijnendheid; een hoeveel heid lucht, die er in Avordt opgesloten zon der verbinding met de buitenlucht, maakt' ze zeer slecht warmtegeleidend. Zij zijn te verkiezen boven steenen uit dubbel glasi gefabriceerd, daar deze laatste spoedig, vuil worden. Het verwerken dezer steenen levert geen bezwaar op. Als specie gebruikt men( het best Portlandcement, vermengd met' een vijfde gedeelte zand. Men kan ook gebruik maken van hydraulische kalk of van gips. Met het oog op het uitzetten door de warmte, met welk verschijnsel men bij' groote paneelen en gewelven rekening: moet houden, bestrijkt men de steenen met lijm, die verdwijnt wanneer de steen in het werk gebracht en in de specie ge-, legd is en waardoor hij een zekere speel ruimte verkrijgt. Deze steenen kunnen ook in gevels verwerkt worden en worden zeer aan-! bevolen voor balkons, kiosken, e. d. Afloop Verkoopingen. Gehouden verkooping in het Notaris huis aan den Burg te Leiden, op Vrijdag1 18 Februari 1910, ten overstaan van Mr., C. H. P. Klaverwijden, Notaris te Lei den. 1. De bouwmanswoning, gemerkt B. no. 65, en een perceel weiland aan den WeipoortschenAveg te Zoetenvoude. Sa men groot 57 A. 90 c.A., in bod f4400.' Kooper de heer H. v. Zoclen .qq. voof f 4550 2. Twee perceelen weiland te ZoeteN woude, samen groot 4. H.A. 35 A. 48 c.A,- in bod f 12100. Koopers de he'eren D<, J. C, Speet c.s. 3. Drie perceelen weiland te Zoeter- woude, samen groot 3 H.A. 46 A. 24 c.A. in bod f 8200. Kooper de heer A. Dorre»! paal. Op Zaterdag 19 Februari 1910 ten over staan van Mr. J. A. F. Coebergh, no taris te Leiden. 1—3 2 winkelhuizen en 1 woonhuis tei Leiden aan de Hooigracht, no. 12, 14 en 16 Samen in bod f 10400. Kooper de heer J. Zitman q.q. voor f 11.200 en 4 en 5 huis en oakhuis aan de Doelengracht tq Leiden no. 6 en 5 samen in bod f2064.: Kooper de heer M. BrouAver. 6. Het huis' te Leiden aan de Houtmarkt no. 10. Ii| bod f870. Kooper de heer J. W. P. Lich^ q.q. voor f 930. 7. Het huis te Leiden aar* den Ouden Singel no. 194. In bod f2350j Kooper de heer A. Hartevelt. 3. Het huK te Leiden aan de Zijlsingel no. 14. Iq bod f 1385. Kooper de heer W. F. La. man Jzn. 9. Het huis te Leiden aan dq Voldersgracht no. 38. In bod f 800. Koo per de heer Ph. Tuinhof de Moed vooi f 810. 10. Het huis te Leiden aan de Hee- renstraat no. 19. In bod f2100. Koopei de heer L. P. v. d. Zon. 11 en 12. LTwee huizen te Leiden Witt( Laan no. 9 en 10. samen in bod f480 Kooper de heer N. Lafeber, 13. Het hui( te Leiden Witte Laan no. 13. In boo f245. Kooper de heer J. W. P. Licht q.q, 14. Het huis te Leiden aan de Spekstee| no. 2, In bod f 390. Kooper de heer Q van Leeuwen. 15—34. Twintig huizen tl Leiden aan de Kooilaan nos. 1 3 5 7 f 11 13 15 17 19 21 6 8 10 12 14 U 18 20 en 22. Samen in bod f 11.928. Kool per de heer J. H. Teeuwen q.q. voo| f 12088. 35. Het huis te Leiden aan d> Oostdwa9rgracht no. 22. In bod f390 Kooper de heer J. Castelein q.q. voo| f 415. 36. Het winkelhuis te Leiden aaj de Zandstraat no. 15. In bod f 1100. Kod per de heer J. Kukler q.q. voor f 1109. 37—42. Zes huizen te Leiden Zandstraa nos. 5, 7, 9, 11, 13 en 15. Samen in bof bod f 4700. Kooper de heer C. J. M Frijhoff voor f 4708 en 43. Hét winkel huis met woonhuisje aan de Oosthavei straat no. 9. en 9a. In bod f 1100? Ko< per de heer J, Roel of fis.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6