CONSEQUENT? Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. IIP. Bureau OU li 13 SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Het is een niet onbedenkelijk symp toom dat in de onderwijswereld hoe lan ger hoe meer het anti-monarchaal en so cialistisch element zich uitbreidt Men zou haast zeggen, dat het een internationaal verschijnsel is. In Frankrijk heerscht in de onderwij zerskringen een overwegenden revolu- jtionairen geest En die wind is al naar België over gewaaid. De algemeene Federatie van Belgische Onderwijzers omvat talrijke republikeinen. Nu had het uitvoerend comité dezer Federatie bij de troonsbestijging van ^Coning Albert een welwillende houding aangenomen, die niet naar den zin was Ider socialisten. De bond van socialistische onderwij zers en onderwijzeressen te Brussel heeft nu een dagorder uitgevaardigd. Waarin de noodzakelijkheid wordt uit gesproken, dat de algemeene Federa tie, in alle omstandigheden, dus ook ten aanzien van den regeeringsvorm, een absolute neutraliteit zal in acht nemen, en waarin zij haar liefde voor den repu- blikeinschen regeeringsvorm procla meert. Die dagorder gaat ook de liberale en anti-clericale pers te ver en zjj spreekt het uit, dat het nationaal onderwijs niet geroepen kan zijn de nationale instel lingen te verzwakken. Precies als in ons land. Ook ten onzent wensclit men voor de openbare school de godsdienstige neu tra.iteit, maar de politieke neutraliteit werpt men van zich af: de onderwijzer moet den kinderen liefde voor het Ko ninklijk huis en de nationale instellin gen inprenten. Is* dit consequent, mag gevraagd. Indien de openbare school inderdaad k,neutraal" mag heeten, dan moet die school dat zijn in alles. Op dezelfde gronden toch, waarop door de voorstanders der openbare school de godsdienstige neutrali teit wordt verdedigd, kan ook de po- 'litieke neutraliteit worden in be scherming genomen. Immers, op de openbare school ko men kinderen van monarchaalgezinde en niet-monarchaal-gezinde ouders, kinde ren van republikeinen en socialisten. Bij het consequent doorgevoerde be ginsel van neutraliteit zou de onder wijzer op de openbare school dan ook geen specifiek monarchale gevoelens bij ae leerlingen mogen aankweeken, noch eerbied inprenten voor bestaande natio nale instellingen, als bijv. ons Konings huis. Dat is de zuivere consequentie van de beroemde neutraliteit. Maar men ziet in, dat deze gevolgd- trekking te ver voert en dat de natie daartegen in verzet komen zou. Daarom dient water in den wijn ge daan en alleen de godsdienstige neutra liteit geproclameerd Anders zou het openbaar onderwijs ten slotte onmogelijk worden gemaakt Een liberaal Belgisch blad „l'Etoile" heeft 'dat reeds erkendwanneer de consequentie van dit beginsel wordt; doorgevoerd, schreef dit blad, dan wordt het openbaar onderwijs vermoord. Maar aan wie dan de schuld? Indien het neutraliteit-beginsel onver mijdelijk tot gevolgen moet leiden, die men niet wenscht te aanvaarden, dan ligt het in de rede te breken.... met het beginsel zelve. En dat dit valsche neutraliteit-beginsel Wel degelijk tot deze consequenties heeft geleid, is overduidelijk bewezen door de rede van den voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, die de gevoelens vertolkte, welke bij zeer vele openbare onderwijzers bovendrijven. Of men nu al in liberale en vrijzin nige kringen verontwaardigd is over zoo veel durf, en of d$ vrijzinnige pers al haar algemeene afkeuring doet hooren over zooveel „stoutichheit", dat alles doet weinig af aan de juistheid van het Standpunt, waarop de heer Ossendorp M lijn vele volgelingen, ziqlt pl^tsjen het doorgevoerde standpunt der neutra liteit. De gevolgtrekking is juist, het stand punt is onjuist. En nu mogen de gemeenteraden de macht bezitten, om huns inziens onge- wenschte onderwijskrachten niet toe te laten dan wel te ontslaan, beter ware het dunkt ons indien de wetzek v e in het geval voorzag, en uitdrukkelijk bepaalde, dat het op den weg ligt van den onderwijzer om bij zjjn leerlingen aan te kweeken liefde voo'r Vorstenhuis en Vaderland. Mocht dit gebeuren, dan wordt tevens ontkend, wat de voorstanders der openb. school immer hebben beweerd: n.l. dat hun school is de school der natie, de school, „waaraan de natie is gehecht". Hoe ook, men kan den heer Ossen- dorp erkentelijk zijn voor zijn rede: hij heeft veler oogen geopend en in het licht gesteld, waar de neutraliteit ten slotte beland. Uit de Leidsche Vroedschap. 't Is maar goed dat de Raad niet elke week behoeft te vergaderen, want het ge volg zou al spoedig zijn, dat er veel ab sentie zou komen. Het bleek Donderdag toen er vijf leden op het appèl ontbraken. De agenda was niet groot, maar het is er het dagelijksch bestuur blijkbaar om te doen, te zorgen, dat de lei schoon is als de nieuwe burgemeester z'n taak zal aan vaarden. Vandaar de herhaalde vergade ringen van den laatsten tijd. De zitting begon met een klein incident Onder de ingekomen stukken was een motie van den heer Pera, aangaande de bekende neutraliteitsbeweging onder de onderwij zers. De heer Fockema Andreae wees er op, dat het in strijd was met de parlemen taire wellevendheid, deze motie in te die nen, zoolang het antwoord op de door hem gestelde vraag niet was gegeven. Nadat de heer Pera had verklaard, dat hij met de motie niets onaangenaams be doelde tegen professor Fockema Andreae, (wat deze gaarne geloofde) maar dat hij volgde den drang van zijn ongerust ge moed ,én nadat de voorzitter had gecon stateerd, dat hij dan nu al tevreden kon zijn met het succes van zijne motie, werd deze voorloopig ingetrokken. De eerste punten van de agenda gaven tot geen bij zondere discussie aanleiding. Eerst bij de kwestie van de verpachting der buffetten van de Stadsgehoorzaal, kwamen de ton gen los. Hierbij kwam n.l. in behandeling een voorstel van den heer Mulder, om de Gehoorzaal op Zondag te sluiten voor pu blieke vermakelijkheden. De heer Mui- de gaf een zeer korte toelichting van zijn voorstel. Hij wilde den vroegeren toestand herstellen, daarmee bedoelende den toe stand zooals die was van 1902 tot 1906, toen ook de Gehoorzaal des Zondags was gesloten. Prof. Fockema Andreae be streed het eerst 't voorstel. De zaak komt hierop neer, aldus de spreker: er is in onze gemeente een betrekkelijk kleine minderheid, de orthodox-protestanten, die Zondagssluiting wenschelijk achten. De vrijzinnigen, en voor zoover ik weet ook de katholieken, achten de wenschelijkheid niet zoo groot ,dtis gaat het niet aan, dat de Raad, die toch de geheele gemeente vertegenwoordigt, zich voegen zou naar die minderheid. Wie des Zondags geen gebruik wil maken van de zaal, ga er voor- bij. Neen, zeide de heer Pera, de kwestie is geheel anders. De overheid is verplicht Zondagsheiliging te bevorderen, en dan mogen wij niet toelaten dat een gemeen telijk gebouw Zondags open is voor pu blieke vermakelijkheden. Maar de conse quentie van dit beginsel, aldus de heer Sijtsma, zou er toe leiden, dat ook de Graanbeurs zou gesloten moeten worden, zelfs zou men eigenlijk ook de lichtfabrie ken moeten stop zetten. De heer Sijtsma trok de consequentie wel wat al te ver door, zooals de heer Vergouwen aan toonde. Het gold hier alleen de gehoor zaal. De heeren v. d. Eist en Reimeringer mengden zich ook nog in het debat en be keken de zaak minder van een principieel oogpunt, doch vroegen of het niet wen- schelijke was, dat do menschen naar de gehoorzaal gingen, dan dat ze in Den Haag hun vermaak gingen zoeken, o f langs de straat slenterden, doch ze vergaten dat hierin niet het zwaarte- tepunt der discussie mocht liggen. Ook de heer Briet verdedigde met klem het voor ste^ o,ok al .op. mifl geiqkkige .wijze, d|Qor te wijzen op het weinig veredelende van vertooningen, als door het gezelschap Strengholt worden gegeven. Geen der ka tholieke raadsleden had nog iets over de zaak gezegd. Maar de heer Mulder haalde ze in het debat. 't Is wel handig, aldus de heer Mul der, dat prof. Fockema Andreae al bij voorbaat de Katholieken aanwijst als niet afkeerig van vermakelijkheden op Zondag. Maar dit zal hem toch wel niet baten Toen kwam de heer Meuleman des heeren Mulder's illusie verstoren. Hij verklaarde voor zich persoonlijk te mogen uitspreken, dat de Katholieken er volstrekt niet tegen behoeven te zijn dat men zich des Zondags op gepaste wijze ontspanne, en zeide dan ook niet te kunnen medegaan met hen, die de gehoorzaal des Zondags absoluut wil len sluiten» Indien er werkelijk zede- looze vertooningen werden gegeven, of zulke, die iemands godsdienstige gevoe lens krenken, dan moest de burgemees ter als hoofd der politie dergelijke ver tooningen verbieden, doch het ging niet aan om daarvoor Zondags de gehoor zaal te sluiten door de week mochten! dergelijke vertooningen evenmin worden geduld. De heer Bosch lichtte nog even toe, dat de meening van den heer Meuleman slechts een persoonlijke was, volstrekt niet behoefde te gelden als het Ka tholieke principe. De heer v. d. Eist vond in de woorden van den heer Meu leman aanleiding tot een lofspraak op de Katholieke kunstenaars. Waar het verband zat, was ons niet duidelijk, maar toen wras de discussie ook vrijwel uitge put. Het voorstel-Mulder viel met 14 tegen 12 stemmen. Twee Katholieken de heeren Meuleman en Timp, gingen met de vrijzinnigen mede. Blijkbaar was er te voren over deze zaak door de le den der rechterzijde geen overleg ge pleegd, het kwam ons ten minste voor, dat de tegenstand van den heer Meule man den meesten leden vrij onverwacht overviel. Over de verdere voorwaarden van <le verpachting had bijna geen discussie meer plaats. De heer Lambeek, die zich in zijn adres zijn zoo geheel belange loos adres, zooals de voorzitter zeide zoo warm had gemaakt voor het belang van de gemeentekas, had niet veel suc ces. De verpachting van de gehoorzaal blijft zooals ze nu is. Over het contract tot levering van electriciteit aan een combinatie van par ticulieren te Noordwijk, werd niet veel gepraat. Blijkbaar was de zaak goed voorbereid, zooals we dat van de direc tie der lichtfabrieken en de Commissie voor cffe gasfabriek, een combinatie van echte kooplieden, gewoon zijn. We ge- looven, dat én voor Leidén én voor Noordwijk het contract een voordeel is. Toen deelde de voorzitter mede, dat dit de laatste vergadering is, die hij gepresideerd zal hebben, èn hij dankte den Raad voor de medewerking, die hij heeft mogen ondervinden. Wederkeerig huldigde toen de heer De Vries de heer Fockema Andreae had de vergadering verlaten den Voor zitter. Uwe leiding was niet al te streng, doch had het voordeel, dat de zaken op aangename, gemoedelijke wijze wer den behandeld. Nu, dat is zoo, soms was Tiet wel wat al te gemoedelijk, zou den we zeggen, en op den duur zou zulk eene leiding de behandeling der zaken niet ten goede komen. De Raad sloot zich door applaus bij de woorden van den heer De Vries aan. Daarna sloot de Voorzitter de open bare vergadering en veranderde die in eene met gesloten deuren. LEIDEN, 19 Februari. Reeds enkele weken geleden deel den wij eenige bijzonderheden mede over den winkel der firma de Gruijter, Maars- manssteeg alhier, en nu is 't werk ge reed, en hedenavond wordt de nieuwe zaak in grutterswaren, koffie, thee, bo ter, geopend, zooals uit de prachtige ad vertentie van heden blijkt. De keurige, rijk versierde moderne ge vel maakt een grootschen indruk en doet den ontwerper, den architect Welsing, alle eer aan. En de inrichting van den winkel houdt hjeriiiqde gelijken tred. Smaak, practisch nut, frischheid en zindelijkheid wedijve ren daar met elkaar. De wanden zijn be kleed met prachtige tegeltableaux, voor stellende de theeoogst, het koffievervoer met karavanen, een koffieplantage, maal derij en grutterij enz., afgewisseld door zinnebeeldige voorstellingen van de jaar getijden, handel en nijverheid, een spiegel in mahoniehouten omlijsting. Langs de wanden zijn mahoniehouten bakken, af gezet met breede koperen banden, aange bracht waarin de verschillende artikelen voor de koopers liggen pitgestald, met vermelding van de prijzen, zoodat het pu bliek kan oordeelen in hoeverre de firma hare leus „kwaliteit voor alles" hand haaft Vooral bij avond, als de nieuwe winkel door de vele fraaie koperen gas kronen is verlicht en de spiegels dat licht tot in het oneindige weerkaatsen, is de aanblik grootsch. Dat de in 1819 opge richte zaak steeds in bloei is toegeno men, bewijst het feit, dat zij thans reeds 9 winkels drijft te A'dam, 3 te Utrecht en verder te 's Bosch, Arnhem, Nijme gen, Tilburg, Eindhoven, Dordrecht, Ven- lo, en in Rotterdam 4 nieuwe panden voor deze firma in aanbouw zijn. Om aan alle concurrentie het hoofd te bieden geeft de firma op hare reeds scherp gestelde prijzen, bij contante betaling, nog een korting van 10 pet. in den vorm van kasregisterbons. Gistermiddag te 111/2 u. geraakte de Broodwagen met inhoud van den heer V., wonende aan de v. d. Werfstraat aan de Lusthoflaan bij den Heerensin gel te water. Met vereende krachtenl werd de wagen op het droge gebracht. Niet alleen had hij een belangrijke scha de van inhoud maar een van de twee honden, welke onder de wagen liep ver dronk. Blijkens het verslag van: de Ver- eeniging tot opleiding van bewaarschool- houderessen alhier bedroeg het aantal interne leerlingen der kweekschool ein de December 1.1. 23, die der externe 53. Aan het acte-examen nuttige handwer ken namen dit jaar 10 kweekelingen deel, die allen slaagden, aan het examen voor het diploma van hoofd eener be waarschool, afgenomen door het bestuur der kweekschool en bijgewoond door af gevaardigden van de commissie van toe zicht op 't L. O., onderwierpen zich 6 leerlingen, die allen slaagden. Reeds werden allen, hetzij hier te lande of in Indië, geplaatst Voor het onderwij zers-examen L. O. slaagden; eindelijk 5 van de 6 candidaten. De aan de kweekschool verbon'deni leerschool telde dit jaar gem. 75 leer lingen. Het tekort over dit jaar bedraagt f750. Dan herdenkt het verslag den oven leden voorzitter, prof. De Goeje. In zijn plaats trad op prof. mr{. TJ» E. Heeres. ALKEMADE. De minden-verlofgan ger J. Akerboom, van 't 4e reg. inf. wordt overgeplaatst bij de 4e Compagnie Hos pitaalsoldaten als ziekendrager. GOUDA. Eenige jongens hebben dief stal gepleegd in de R. K. Jongensschool alhier. Na over een muur geklommen te zijn, wisten zij in het schoolgebouw te komen, waar zij van verschillende plaat sen geld wegnamen. Ze waren in het schoolgebouw geen onbekenden; wegens wangedrag waren ze weggestuurd. Ook uit het gebouw der R. K. Zuster school hebben dezelfde jongens geld weg genomen. Hier wisten ze door insluiping binnen te komen. De politie heeft tegen hen proces-verbaal opgemaakt HAZERSWOUDE. Deze week werd een zeker aantal arme gezinnen verblijd door een gift, bestaande uit 250 turven en een mud steenkolen, van een geheel onbekenden gever. Maandag avond zal in de vergadering van de kiesvereeniging „Nederland en Oranje", na afdoening der gewone werk zaamheden, de landbouwer IJ. Bol een onderwerp imleiden over wettelijke ver plichting of vrijwillige regeling voor land arbeiders-verzekering. HAARLEMMERMEER. Uit de ver schillende gedeelten van onze gemeente gaan in den laatsten tijd vele bewoners vooral jongelui, naar Amerika. De mees ten worden door goede tijdingen van fa milie of vrienden, die reeds voorgingen, tot emigratie aangespoord. Naar wij ver nemen zgllea in de naaste toekomst „weer een 25-tal personen hun geluk in de Nieu- .we Wereld gaan beproeven. Door Ged. Staten van Noord-Hol land is goedgekeurd het door den Raad dezer gemeente ingezonden uitbreidings plan voor Hoofddorp. Daar dit uitbrei dingsplan hierdoor is van kracht gewor den, zullen bouwondernemers te Hoofd dorp, hiermede voortaan rekeninjg moe ten houden. De animo om op de kiezerslijst ge plaatst te worden, scHjnt dit jaar aanmer kelijk minder te zijn dan het vorige, toen ruim 600 aanvraag-formulieren ten raad- huize werden ingeleverd. Thans bedraagt dit aantal s' echts 425. i Blijkens de registers der volkstel lers dezer gemeente bedroeg de bevol king op 1 Januari j.l. 10081 mannen en 9327 vrouwen, totaal 19408. Het zielental bedraagt derhalve 230 min der dan de gewone jaarlijksche statistiek in het begin van Januari r'3 resultaat op leverde. De reden hiervan moet gezocht worden in het feit, dat gedurende de laatste ja ren veel personen van hier naar het verre Westen vertrokken, zonder hun verhuis- biljet op te vragen en dientengevolge ble ven ingeschreven in de bevolkingsregisters dezer gemeente. HILLEGOM. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. M. H. Biemond, alhier. Tot onderwijzer met de verplichte hoofdakte aan de Christelijke school al hier is benoemd de heer S. Osinga te Zaandam. HOOGMADE. Vrijdag 1& Febr. ver gaderde alhier de R. K. Kiesvereeniging bij den heer C. Hillebrand. Ten ruim 7 uur opende de voorzitter met een harte- lijken welkomstgroet de vergadering en herdacht in 't kort de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. De lezing der no tulen door den secretaris gaf geen aan leiding tot op- of aanmerkingen, zoodat zij onveranderd konden goedgekeurd wor den. 'Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat het aantal leden is aange groeid tot 104 en dat de vereeniging in het afgeloopen jaar met veel succes is werk zaam geweest. De rekening van den pen ningmeester sloot met een batig saldo van ruim f 60. Bij de verkiezing van twee bestuursleden werden de aftredende hee ren H. Meijer en C. P. v. d. Geest her kozen resp. met 51 en 46 van de 52uit- gebrachte stemmen Tot afgevaardigden werden verkozen de heeren C. W. Lieverse, C. P. v. d. Geest, H. Meijer, F. Otte en J. Kapteijn. Daarna kwam aan de orde de door Kat wijk voorgestelde reglements-wijziging voor den Bond van R. K. Kiesverenigin gen, waaromtrent werd besloten, dat de afgevaardigden naar de centrale kiesver eeniging zouden adviseeren niet tot wijzi ging over te gaan. Bij de rondvraag werd gevraagd, wat gebeuren zou met leden, die zich niet hielden aan de genomen besluiten. De voorzitter verwees daartoe naar het regle ment en beloofde in de eerstvolgende vergadering dit punt ter sprake te bren gen. Daar het inmiddels ruim half tien was geworden en de meesten naar huis ver langden, sloot de voorzitter met een kort maar hartelijk „Wel thuis" deze geani meerde vergadering. NOORDWIJK-BINNEN. Nu Leidens Gemeenteraad Donderdag het concept- contract tot levering van electriciteit aan eene combinatie te Noordwijk in zijn geheel heeft goedgekeurd, lijdt het geen twijfel of de formeele overeenkomst zal ten -spoedigste worden geteekend, ten einde met allen spoed de werkzaamhe den te kunnen aanvangen, welke vóór 1 Mei gereed moeten zijn. Het ligt op 't oogenblik in de bedoe ling een hoofdkabel te leggen in de Voorstraat tot aan het postkantoor, al waar een zijtak zal voeren naar „Huize Offem". De kabel naar Noordwijk aan Zee zal worden gelegd in de Zeeweg tot aan „Zeezicht", alwaar een zijtak zal worden aangebracht om ,,'t Huis ter Duin" te voorzien. „Huize Offem" en ,,'t Huis ter Duin" vormen de combinatie, waarmede Lei den de overeenkomst aangaat, doch in vele hotels en pensions zijn in den laat sten tijd reeds geleidingen aangebracht, met het doel, zoodr^ de kabel g^res^ is, te sluiten*.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1