16 Yolanda. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 116. S)c £ctcbclxe SouftCHit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Februari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een Doolhof. De brief door het Eerste Kamerlid Baron van Heeckeren van Keil aan den voorzitter der Eerste Kamer gericht, en dien men in zijn geheel elders in dit blad vindt opgenomen, heeft de kwestie van de inmenging van den Duitschen keizer In Hollandsche aangelegenheden niet verder tot klaarheid gebracht. De heer van Heeckeren beweert, dat niemand anders dan de toenmalige mi nister-president, dr. Kuyper, hem de ge beurtenis heeft meegedeeld, waa op de aud-gezant doelde. En de heer Van Heeckeren meende daarom, dat hii deze mededeeling be oorde te besc ojwen vis een vaststaand feit. De gezant van Heeckeren verzekert door minister Kuyper in de bewuste aangelegenheden geraadpleegd te zijn terwijl Minister Van Swinderen komt keggen, dat heel die aangelegenheid niet «ïeeft bestaan. Inderdaad: de wegen der diplomatie zij' wel du. ter. Daar komt nog bij, dat de mededee ling van den h'eer v. Heeckeren in te genspraak 1 <t met hetgeen dr. Kuyper's "orgaan, „De Standaard" sc ircef als com mentaar op de pertinente vei klaring van minister Van Swinderen. De heer van Heeckeren zegt: „De gebeurtenis waarop ik doelde (d. w. z. dat een buitenlandsch sou- Verein n.l. de Duitsche keizer hier te lande had doen weten, dat hij ons land zou occupeeren, bijaldien enz.) i ij destijds medegedeeld door den maligen minister-president (dr. K per) met wien ik over den aard e beteekenis ervan niet eens, maar ïaldelijk van gedachten heb ge- d en dat ik niet de eenige ben, ien er over gesproken is, maar eze ook werd medegedeeld aan e hooggeplaatste personen, mi- s, ministers van Staat, Kamerle is mij destijds, later en ook in v ongste dagen gebleken". Maandagavond schreef yDe Stand- ,,Hier en in Duitschland weet men nu pertinent ,dat de Duitsche keizer noch direct, noch indirect, noch door brief, noch door telegram', noch door nota ons op e eniger lei wijze heeft gedreigd.. Al wat dienaangaande was rondgebazuind, rustte op pure verzin ning en ook van een tusschenpersoon, dien de Duitsche keizer gebruikt zou hebben, is geen oogenblik sprake ge weest". Hier wandelt men in nevelen. En het lijkt ons gewenscht, dat deze nevelen zoo spoedig mogelijk verdreven jworden door wie het kunnen, al was het alleen maar om den noodkreet van „Het Vaderland" te weerleggen: „Indien de nota-Van Heeckeren ons de langgezochte FEUILLETON. 8) Eigenlijk was ik doodmoe en was liever dadelijk gaan slapen, maar ik zag in, dat hier alles eerst in orde moest worden ge maakt, en daar ik ook tamelijk honger als tegenwicht voor mijne moeheid had, volgde ik na eenig aarzelen den major domo naar den anderen vleugel, waar hij mij in eene kostbaar, maar helaas geheel modern ingerichte kleine eetkamer voerde Waar op de ronde, ongeveer voor zes per sonen berekende tafel, een couvert met al le mogelijke zilver, porselein en kristal prachtig gedekt was. „Eet doctor Marino alleen?" vroeg ik onwillekeurig, maar zeer ondoordacht toen ik dat eene couvert zag. „Wat belieft u?" was de zichtbaar ver wonderde wedervraag van Danieli. Ik her haalde, weer geheel ondoordacht, de mij ne, en weer keek hij mij aan alsof hij er niets van begreep, zoodat ik reeds begon te gelooven dat mijne kennismaking in den gondel een 'hallucinatie was ge weest. Toen ik echter nog eens zeide: 4,Docter Marino, de secretaris van den marchese," scheen den goeden man een licht op je gaaji, ea hij zeide haastig: waarheid heeft gebracht, in welken knoeiboel is dan toch ons land wel ver zeild Wij gelooven' niet aan een, .knoeiboel" maar achten toch meer licht gewenscht. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 April is benoemd: Bij het wapen der artillerie, bij den staf van het Wapen, tot magazijnmeester bij het magazijn te Utrecht, de kapitein H. J. L. C. Bax, van het 4de reg. vest.-art. Aan mr. J. Plet is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Zierikzee, en zijn benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's-Graven- hage: mevr. J. Brummelkamp, geboren Esser, wonende aldaar; tot lid van den Voogdijraad Amsterdam ITh. F. J. Weesing, scheepmaker-voorman bij 's Rijkswerf te Amsterdam, voorzitter van den Roomsch-Kath. Volksbond, afdeeling Amsterdam en wonende aldaar; tot lid van den Voogdijraad Rotterdam II: J. C. Veder, cargadoor, wonende te Rotter dam en tot lid van den Voogdijraad te Zwolle: mr. A. G. W. baron Bentinck, burgemeester van Stad- en Ambt-Ommen, wonende te Ommen, en G. B. J. de Bar- banson, apotheker, wonende te Zwolle. Met ingang van 10 Maart is aan mr. F. Uyttenboogaart, lid van het college van Regenten over het Huis van Bewaring te Tiel, uit die betrekking eervol ontslag verleend, en benoemd tot lid van gemeld college: mr. G. Murman, rechter in de rechtbank te Tiel. Aan den heer W. F. Leemans is eervol ontslag verleend uit de betrekking van Ned. Rijnvaartcommissaris, en is in zijne plaats benoemd jhr. mr. dr. W. J. M. van Elysinga, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen. Katholieke Kamerclub. In de gisteren gehouden vergadering der Kath. Kamerclub is mgr. prof. mr. dr. W. H. Nolens, afgevaardigde voor Venlo, gekozen tot voorzitter der Katho lieke Kamerclub. Naamlooze Vennootschappen. Bij de Tweede Kamer is gisteren inge komen het langverbeide en dikwijls in het vooruitzicht gestelde wetsontwerp tot nieuwe regeling van het recht op de naamlooze vennootschappen. LEIDEN, 16 Februari. R. K. Vacantiekolonies. Het Plaatselijk Comité voor R. K. Va cantiekolonies alhier zal dezer dagen aan Leiden's Katholieken eene circulaire ver zenden van den navolgenden inhoud: L. S. Zooals U uit de bladen bekend zal zijnis hier te stede opgerichtde Af- ,jAh, ja, ja, ja jal De marchese na tuurlijk, de secretaris van den marchese, om zoo te zeggen zijn secretaris, doctor Marina! Vergeef mij, Signorina, ik be greep u niet direct! Neen, ja fde secre taris dineert op zijn kamer! Natuurlijk op zijn kamer." „Waarom natuurlijk?" vroeg ik ge- ergerd, ik begrijp zelf niet waarom. „Doc tor Marino is toch een gentleman, denk ik, en geen dienstbode, dat hij op zijn kamer moet eten." „Oh, dio, mio, no, no, no, nol" pro testeerde de oude man ontsteld. „De Sig- nor Dottore kan in de pronkzaal -eten, wanneer hij er lust in heeft. Maar h^j heeft lust in zijn kamer te dineeren." „Ah natuurlijk, dan is het wat 'an ders, wanneer hij er lust in heeft," ant woordde ik met een vaag gevoel van te leurstelling. Waarom? Omdat mijn lotge noot, de doctor, die er als een incognito reizend koning uitzag, zonder afscheid van mij genomen te hebben, verdwenen was, en nu ook alleen wenschte te dineeren! Dwaasheid! Wat ging mij doctor Marino aan? En ten slotte, was het niet eigenlijk zeer tactvol, dat hij zijne tegenwoordig heid niet opdrong, nu het lot ons te sa men, zonder „duenna" op dit eiland te midden der lagu ien had samengebracht? Natuurlijk, het was zeer tactvol! De goe- de niarclifisu had fljet g&iêim dat deeling Leiden van de Vereeniging tot uitzending van kinderen naar R. K. Va cantiekolonies. Mocht misschien het eerste gevoel, dat in U opkomt, bij het ontvangen van de ze Circulaire, een gevoel van wrevel zijn, met den uitroep: „al weer een ver zoek om steun", dan zouden we U wil len verzoeken, een oogenblik dien wre vel te onderdrukken, en het hier volgen de eens ernstig te overwegen. Wat het doel is van vacantiekolonies, behoeft hier niet nader uiteengezet. Iedereen weet, dat er mede beoogd wordt, zwakke en ziekelijke kinderen' een tijdlang te onttrekken aan hunne gewone omgeving van de groote stads- achterbuurten en ze eenige weken te brengen in de vrije frissche natuur, om ze daardoor krachtiger te maken en hun weerstandsvermogen tegen ziekten te verhoogen. Er bestaat ook eene Nederlandsche Centrale Vereeniging, tot uitzending van knideren naar vacantiekolonies, die met vrucht werkt, en aan wier werken en streven we gerustelijk een eere&aluut mogen brengen. Maar waartoe dan een nieuwe katho lieke organisatie in het leven geroe-t pen Het antwoord op deze vraag is gemak kelijk en voor de hand liggend. Hoeveel eerbied we ook mogen' koe steren voor het werken en streven der neutrale vacantiekolonies, op een punt kunnen ze ons niet bevredigen en zul len dat ook nooit kunnen, krachtens hun eigen beginsel. Zoo ergens, daH is hier neutraliteit absoluut verderfelijk. Stel U voor een kind, dat uit een godsdienstig katholiek huisgezin wordt weggenomen, en voor geruimen tijd wórdt gebracht in een kring, waar van godsdienst eenvoudig geen sprake kan zijn. Ik neem aan, dat in de neutrale vacantiekolonies ieders overtuiging met eerbied wordt behan deld, en dat met angstvalligheid alles wordt vermeden, wat kan kwetsen, doch dit is dant och slechts een zeer negatie ve verdienste. Het kind, welks gemoed zoo ontvankelijk is voor indrukken, komt in eene omgeving, waar van katholieke gebruiken geen sprake is, en geen spra ke kan zijn. 't Is waar, als de ouders het verlangen, kan het kind 's Zondags naar de Kerk gaan, maar dat is niet voldoende, het groote kwaad schuilt hierin ,dat het kind uit het katholiek gezin, geruimen tijd moet verblijven in eene onkatholieke omgeving. Weegt het goede, dat dit verblijf zal doen aan de gezondheid wel op tegen het kwaad dat noodzakelijk moet worden gesticht in den jeugdigen geest? Daarom vacantiekolonies uitste kend ,maar voor onze katholieke kinde ren dan ook, uitsluitend katholieke va cantiekolonies. Iedereen, die zich even in de zaak i ndenkt, zal de juistheid van deze stelling moeten toegeven. Ja, we zouden niet aarzelen te zeggenbéter voor onze katholieke kinderen geen va- de secretaris van haar zoon in het palazzo verblijf hield. Zou zij mij anders alleen naar hier gezonden hebben? Of was zij zoo zeker van dezen man, dat zij mij ge rust met hem samen liet? Het scheen bij na zoo. Gedurende deze overdenkingen genoot ik met goeden eetlust het keurig opge diende diner, dat uit de bovenvertrekken door een lift naar beneden kwam. Ik herinnerde mij, gelezen te hebben, dat in de Venetiaansche paleizen de keuken op de bovenste verdieping pleegt te liggen zeker een practische en gezonde inrich ting, maar eenigszins vreemd voor ons, die gewoon zijn, dat óf op dezelfde Verdie ping óf in het sousterrain gekookt wordt opdat men van te voren liet menu en na derhand het afwasschen goed kan rui ken en het keukenpersoneel zooveel mo gelijk slechte lucht heeft Nadat ik ten slotte nog heerlijke druiven en perziken genoten had, zeide ik, dat ik nu gaarne wilde gaan rusten, en Danieli gaf mij te verstaan, dat hij mij in hoogst eigen persoon naar mijn vertrekken wilde begeleiden. Buiten de kamer gekomen vond ik zoowel den nieuwen" als den ouden gang verlicht De verbindingsdeur was geopend, de zware portière half te ruggeslagen. In de gobelinkamer brand den waskaarsen op den kroon, op den j^aofi, PB Am t&sm&mmid m PP. cantiekolonies, dan neutrale vacantieko lonies. Gelukkig is de eerste stap in deze richting gezet Dank zij het volhardend streven van Pastoor A. F. Suidgeest is reeds een kant en klaar staand kolonie huis aangekocht te Egmond aan de Hoef; terwijl op initiatief van de ver schillende afdeelingen van de Dioc. Ver eeniging van R.-K. Bijz. Onderwijzers plaatselijke vereenigingen tot uitzending van kinderen in de 6 groote plaatsen van ons Bisdom zijn gevormd. Het Be stuur der kolonie beschikt voor 't jaar 1910 over 154 plaatsen, elke plaats ge lijk staande met 3 weken verpleging. De kinderen komen onder leidLng van R.-K. gediplomeerde verpleegsters, genieten] een goede huisvesting, doen dagelijks een duin- en zeestrandwandeling, ont vangen vier malen daags voeding, en worden twee malen iedere week in het zeebad geleid. Zal onze plaatselijke vereeniging ech ter in staat zijn om reeds dezen zomer Katholieke kinderen dezer stad uit te zenden, dan is het noodig, dat spoedig een fonds tot dat doel worde gevormd. En daartoe komen we met vol vertrou wen tot onze katholieke burgerij. Zeker er wordt veel gevraagd er wordt eigenlijk altijd gevraagd maar pleit dit feit eigenlijk niet voor de levendig heid van de Katholieke actie? Iedereen kan aan deze nuttige zaak mededoen. Het lidmaatschap van een gulden 'sj jaars kan voor niemand bezwaar opleve ren. En voor de meergegoeden bestaat de gelegenheid om door grootere bijdragen van hunne belangstelling te doen blijken. En nu, legt deze Circulaire niet ter zij de, doch vul terstond bijgaand formu lier voor het lidmaatschap ,dat binnen enkele dagen zal worden terugge haald, in' Het Comité: P. L. DESSENS, Deken' en Pastoor, Eere-voorzitter. J. J. VERN1EUWE, Pastoor. H. L. A. GADET, Pastoor. Dr. CL. MEULEMAN, 1ste Voor zitter. J. H. J. KUYPERS, 2de Voorzitter. J. M. J. H. KERSTENS, 1ste Se cretaris. H. TH. v. d. KROOT, 2de Secre taris. Mevr. TH. TEPE—MOLKENBOER, lste Penningemeesteresse. Mej. M. REUSER, 2de Penningmees- teresse. Mevr. E. AALBERSE—SCHMIER. Mevr. E. MEULEMAN—JOOSTEN. Mej. N. BALET. j£. DAMEN. W. J. VAN HARTEVELD. A. VAN DER MEER. Dr. W. TH. M. WEEBERS. Wij wekken onze lezers op, dit liefda dig doel met eene jaanijksche bijdrage te steunen. Zij, die onverhoopt geen circulaire mochten ontvangen zoo licht worden er eenigen vergeten en iets voor deze de mooie tafel in het midden; kussens lagen op de stoelen en op de rustbank, die als eene sopha tusschen de twee wijd geopende vensters stond; en op de tafel stond zelfs in een bronzen vaas eenwon- derschoone orchidee. In de slaapkamer was alles even goed ingericht, het bed opgemaakt en openge slagen; de zware, mooi gevormde krui ken waren met water gevuldin den zil veren, met robijnglas versierden ampel brandde een zacht licht; op een snel inge richte toilettafel brandden waskaarsen, en in den h aard knapperde lustig een gezel lig vuurtje. Verrukt over deze betooverende, heer lijke kamer, begon ik met Formosa's hulp uit te pakken; zij vertelde mij, dat ik ten gevolge van mijne eigenzinnigheid om de ze vertrekken te bewonen, tot de corri dordeur moest gaan, wanneer ik iets noo dig had en bellen wilde. Op mijn vraag, of zij in mijne nabijheid sliep, bekruiste zij zich onder een „oh no, no no", drie maal zeer aandachtig, en op eens viel mij iin, wat mijne beide praatzieke reis- genooten mij verteld hadden. „Ah angst voor spoken?'' vroeg ik lachend. Signorina dat is niet om te lachen", ahhvoordde zij ernstig, „want als het om te lachen was, zou de doorluchte familie Ji&t Palazzo iiiei veriinjdeu. Maar jk iyil vereeniging willen afzonderen, worden verzocht hiervan kennis te geven aan eetj der bestuursleden. Kruisverbond. ïn het gebouw van den R. K.tVolksbónd had gisteravond het Leidsch Kruisverbond eene propaganda-vergadering belegd^ waarin als spreker optrad de heer A. H« J. Engels, ambtenaar van het Centraal Bureau der Kath. Sociale Actie alhier,- met eene lezing over „Vakorganisatie en Drankbestrijding." De opkomst was niet zeer talrijk eti de voorzitter betreurde dan ook in zijn openingstoespraak, dat niet meerderen aan den oproep van het bestuur gevolg hadden gegeven, omdat de inleider van dezen avond een onderwerp zal behande len, dat de volle aandacht, zoowel van vak- vereenigingsmannen als drankbestrijders verdient. De heer Engels, het woord verkregen; hebbende, zou niet handelen over plaatse lijke toestanden en. zette eerst in grootfl lijnen de wordingsgeschiedenis der vak-, vereeniging uiteen. De eischen welke de organisaties ter verbetering van den maat- schappelijken toestand hunner leden stel len, het doel, dat zij op godsdienstig-zede- lijk gebied nastreven, en de taak, die voor haar is weggelegd en zich steeds uitbreidt^ vorderen, dat zij bestaat uit flinke mannen,- mannen van karakter, van geest en ont wikkeling, bestand tegen inspannenden arbeid, gehard voor tegenwerking en mis kenning. Maar bovenal moeten zij nuch ter zijn, want met een beneveld oog en verstand is de juiste weg niet te vinden in de vele moeilijke vraagstukken, waar voor de vakbeweging geplaatst wordt Het standpunt van de katholieke drank bestrijding uiteenzettend, betoogde spr.,- dat de diepe grondslag daarvan is liefde tot God en den evennaaste. Ook uit maatschappelijk oogpunt moeten wij deel nemen aan die beweging, omdat het drankmisbruik de volksontwikkeling te genhoudt; vandaar dr. Ariëns' leuze, langs den weg der drankbestrijding tot de vak beweging, een leuze, door dien voorman der beweging- te Enschede met succes toegepast Sanitaire, sociale en economi sche belangen zijn evenzeer motieven voof deelname aan de drankbestrijding en spr^ durfde daarom gerust verklaren, dat de vakorganisatie zijn taak niet naar behoo- ren kan vervullen als zij niet ter zijde ge staan wordt door een even krachtige drankbestrijding. Met eene gloedvolle aan sporing tot steun aan beide, besloot spr, zijn lezing onder daverend applaus. Na bartelijkeu dank door den voorzit ter aan den spr. gebracht, werd delverga dering gesloten. Aan de telefoon alhier zijn aange sloten onder no. 965G. S. vanlBeukering,- Hoogewoerd, no. 166; no. 966 H. E. Die trich Jr., Apothekersdijk 29; no. 967 Li Erades, Hooigracht; no. 968 H. van der Woude, Doesastr. 34; no. 969 Academisch' Ziekenhuis, afd. verloskunde; no. 973 S* J. van der Tocht en Zn., horlogemakers Bloemmarkt 10, en ao. 973, dr. Th. Wé van Lith de jeude, Bloemmarkt 10. niets zeggen grootvader zou mij weg zenden, als ik het deed. „Grootvader schijnt een zeer verstan< dig man te zijn", zeide ik ernstig. „O, ja, lala", antwoordde Formosa snib big, „dat wil zeggen, onverstandig is hij met alles wat het huis Spada betreft Daarvan is alles mooi en goed en onfeil-, ibaar en heilig. Zelfs de spoken. De gees ten uit andere huizen bah! daar zou hij wel opruiming onder houden, als het echter spoken uit het huis Spada zijn/ dan moet men zich zelfs door hen laten worgen, dat doet er heelemaal niets toe"« „Nu, tot nu toe zijt gij er toch nog zonder worgen afgekomen, zoover als ikf kan zien," zeide ik vroolijk. „Dat is zeker niet grootvaders schuld"^ werd mij direct ten antwoord gegeven. „Zij schijnen het zelfs nog niet eens: beproefd te hebben", kon ik niet nalatetf het aardige kind een beetje te plagen,-' „Dat is waar, zij schijnen iemand geen kwaad te willen doen',', antwoordde zij naief. „Zij wenken alleen maar altijd. Alsof iemand zoo dom zou zijn, hen volgen, als men toch weet dat zij slechts naar het graf wenken. Maar in 's hemels naam ik wil niets gezegd hebben"* „Dat hindert niet, Formosa, ik ga toch' niet mee", verzekerde ik lachend, en spoe^ dig daarop ging Formosa met een „Fe« lice notte, Signorina", heeft. (Wordt y£ry«

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1