Ie Jaargang. 14 BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 114. 3)e Seidódre OowtM\k Bureau OUDE SINGEL 64. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Februari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentien: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden» betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Koninklijke Besluiten. Met 18 Maart 1910 is de kapt.-luit. ter zee E. Coenen eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener Zeehond, en is dat bevel opgedragen aan den kapt.- luit. ter zee C. H. de Lussan et de la Sablonière. Voor den tijd van vijf jaren, gere kend van 20 Januari 1910, is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot reserve-officier van gezondheid der 2e kl. de heer Ws J. Assies, arts. De veearts H. W. Overbosch te Gouda, is met ingang van 16 Februari 1910 tot wederopzegging benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts .wien 's-Gravenhage als standplaats is aan gewezen. Met ingang van 16 Maart 1910 is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Helmond D. J. Buis man, thans in gelijke betrekking te Ou denbosch. Met ingang van 16 Febr. 1910 is be noemd tot commies der telegraphie van de 2e kl. H. Pitio Rz., thans directeur bij den post- en telegraafdienst. Benoemd tot president van het Ge rechtshof te Leeuwarden, mr. R. A. Foc- kema, thans raadsheer in gemeld college. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Alkmaar mr. A. M. Ledeboer, thans subst. griffier bij de rechtbank te 's-Gra venhage. Benoemd tot griffier bij het Kanton gerecht te Amersfoort mr. P. H. F. Bijl de Vroe, thans griffier bij het Kantonge recht te Harderwijk; tot griffier bij het Kantongerecht te Oss: mr. C. W. Voll- graff, advocaat en procureur te 's-Graven hage, en tot griffier bij het Kantongerecht te Zierikzee: mr. Th. L. Prins, oud-ln- disch rechterlijk ambtenaar, thans kanton- rechter-plaatsvervanger te Eist. Bepaald is dat de notarisplaats te Nieuwer-Amstel, opengevallen door het eervol ontslag van G. D4 van der Wart niet zal worden vervuld. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. C. Baart de la Faille, officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam. Benoemd zijn met ingang van 1 Maart 1910 tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 18e divisie (Breda) H. W. de Wilde, thans Inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse in die divisie; met ingang van 1 April 1910 tot inspec teur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 38e divisie (Assen) J. Huender, thans inspecteur der registra tie en domeinen van de derde klasse in de 25e divisie (Roermond.); met ingang van 1 April 1910 tot inspec teur der registratie en domeinen van de tweede klasse in de 25e divisie (Roer mond) M. H. L. A. Bongaerts, thans in- sepcteur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 24e divisie (Eindho ven) met ingang van 1 Mei 1910, tot inspec teur der registratie en domeinen van de derde klasse in de 24e divisie (Eindhoven) J. F. de Vries Broekman, thans inspecteur der registratie en domeinen van de derde klasse voor den ambulanten dienst Partij-cpntributie der sociaal democraten. Een arbeider die f 600 per jaar ver dient, kan indien hij ongehuwd is, of wanneer zijn huwelijk kinderloos bleef, zeer wel twee gulden; per jaar inkomstenbelasting betalen. Maar zwaar wordt belastingbetaling, ïndien zulke arbeiders gezegend zijn met een aantal kinderen. Daarom drongen wij ook ten zeerste aan lop de invoering van kinderaftrek bij de inkomstenbelasting. Dit betoog wordt in onze kringen niet alleen begrepen, maar ook toegejuicht. En afgekeurd wordt dan ook het ge blaf der sociaal-democraten over de dus genaamde onbarmhartigheid der ^^antirevolutionairen, die zoo hard zou- id§p zijn, om in het algemeen ar beiders met 12 gulden weekloon nog hetaftig te 3K.il.leiA dosft betalfjn, Het is eigenaardig, dat wij uit Weesp een sympatniek schrijven dienaangaande ontvingen, waarin „het gebrul van de so ciaal-democraten'' wordt ten toon ge steld. En als bewijsstuk voegt men er bij de „Weesper Courant" van 9 Februari waarin wij het navolgende lezen „De afdeeling Weesp der S.D.A.P. nam de volgende congres-voorstellen aan „Het congres ontheft de afdeelin- lingen van haar verplichtingen voor werklooze leden contributie te beta len aan de partijkas". „Het congres drage de redactie van „Het Volk" op, evenals vorige jaren, éénmaal in de week een rubriek „Vrou wenbeweging*' te geven en een rubriek „Geheelonthouding". De afdeeling stelde als candidaten voor het dagelijksch Bestuur: J. G. Knijfhof, Wi H. Vliegen en F. M. Wi- baut Als candidaten buiten Amsterdam woonachtig werden gesteld: F. van der Goes, H. Spiekman, J. H. Scha per en L. M. Hermans. De contributie zal bedragen voor loonen van f8 en daar beneden 6 cent, van f8 tot f 12, 8 en daarboven 10 cent." Ziedaar nu de sociaal-democratische practijk! Werklieden met een loon van f 8 en minder moeten 6 cent per week, dus f3.12 per jaar storten; in de partij kas. Werklieden met een loon van f8. tot f 12moeten 8 cent per week be talen, dus f4.16 per jaar. En werklieden met een loon boven de f 12.moeten 10 cent per week: Storten, dus f5.20 per jaar. Maar f2.per jaar b e4 a siting komt volgens de sociaal-democraten niet te pas Terwijl zij dan bovendien nog verge ten, dat de C h r i s t e 1 ij k e werkman, behalve contributies aan vereenlgingen vrijwillig aan schoolgeld, kerkgeld en andere bijdragen voor Christeltijke be langen en nuttige doeleinden nog een bedrag besteedt, waarvan de sociaal-de mocraat, die alleen oog heeft voor zijn partij, n^ooit droomt. „Rotterdammer". Kiesrecht en faillissement. De regeering, die ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht verleden jaar van oordeel was, dat hun, die in staat van faillissement verkeeren, niet het kies recht ontzegd mocht worden op grond, dat deze niet het beheer of de beschik king over hun vermogen hebben verloren, is thans van meening veranderd. Althans op de opgaaf, bedoeld in artikel 22 der kieswet, heeft de minister van jus titie voor dit jaar weder geplaatst de na men van hen, die in staat van faillissement verkeeren. Telken jare wordt n.l. vóór 15 Februari vanwege bovengenoemden minister aan de gemeentebesturen eene gedrukte opgave toegezonden van hen, die het beheer over hunne goederen heb ben verloren of aan wie het kiesrecht is ontzegd. De Landbouwongevallen en de Eerste Kamer. Men schrijft ons: Deze week sprak de heer Van der Bie- sen in de Eerste Kamer als zijn meening uit, dat er in den land- en tuinbouw geen ongevallen gebeuren en dat er dus geen landbouvv-ongevallenwet noodig is. Het schijnt evenwel, dat de heer Van der Biesen, al is hij dan ook adviseur van den Boerenbond, niet voldoende op de hoogte is met de laudbouwtoestanden in ons lam^ anders toch zou hij weten dat er wèl on gevallen in den Jand- en tuinbouw, geschie den. Ons is gebleken, dat in 1906 niet min der dan 95 landbouwongevallen hebben plaats gehad met doodelijken afloop. Als oorzaken van den dood werdien de vol gende vermeld: 22 personen verdronken, 7 werden gedood door werktuigen, 14 werden door dieren (paarden, koeien, stie ren) gedood, 10 werden van den wagen geslingerd toen het paard op hol ging en stierven kort daarna, .6 werden op den straatweg overreden, 23 vonden hun dood door vallen uit hooibergen, van zolders, ladders, 4 bleven er op het land dood, 4 werden bij het rooien door vallende hoo rnen gedood, terwijl er 5 door dien blik sem werden getroffen, in JM Jasjes j&t êsMJtei tedsü 1st gevolge van landbouwongevallen niet minder dan 103. Deze statistiek is niet volledig. Im mers, wij putten deze mededeelingen uit de rubriek „Gemengde Berichten" in de voornaamste bladen, en daarin worden lang niet alle ernstige ongevallen vermeld. Er zullen dus nog wel veel meer dooden zijn gevallen. En hoeveel land- en tuinbouwknechts zijn levenslang invalide geworden tenge volge van ongevallen? Hoeveel werden maanden en jaren invalide? W ijwillen maar zeggen: de heer Van der Biesen is blijkbaar niet op de hoogte. (N. v. d. D.) LEIDEN, 14 Februari. Leidsch studentenkorps. Benoemd bij enkele candidaatstelling tot ab-actis Collegii van het Leidsch stu dentenkorps de heer J. A. A. Fransen van de Putte (Goes.) Raiffeisenbank. Vanwege de afdeeling Oegstgeest en Omstreken van de Algemeene Vereeni- ging v. Bloembollencult. was Donderdag avond in café Zomerlust eene vergadering belegd ten doel hebbende de wensche- lijkheid te bespreken tot het oprichten van een Raiffeisenbank voor den kring der afdeeling. Een 40-tal belangstellenden waren opgekomen. Als inleider trad op de heer C. F. G. W. van den Hurk, hoofdinspecteur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Na eenige beschouwingen over coöperatie in het algemeen, zooals deze zich openbaart in coöperatieve zuivelfabrieken, enz. kwam spreker tot zijn onderwerphet landbouwcrediet, dat hij in twee soorten onderscheidde. Het grondcrediet het geld benoodigd voor aankoop van grond, land enz. is nog al gemakkelijk te ver krijgen, ofschoon ook de Centrale Raiffei senbank het verstrekken van gelden onder hypothecair verband overweegt. Het tweede soort crediet, is het geld dat de boer voor zijn bedrijf noodig heeft; dit bedrijfskapitaal vertegenwoordigt een ontzettende som en nu gebeurt het vaak dat dit kapitaal op een gegeven oogenblik niet voldoende en aanvulling er van noo dig is. Het bed rijf scrediet is niet zoo ge makkelijk te verkrijgen, omdat de land bouwer, tuinder enz., daarvoor geen za kelijke zekerheid kan stellen en onze wet geving geen verpanding van de bedrijfs- materialen toelaat. In den regel kan hij slechts persoonlijke zekerheid stellen door borgtocht De bestaande credietinstellin- gen hebben zich gevormd naar de behoef ten van handel en- industrie en houden geen rekening met de eigenaardige be hoeften van land- en tuinbouw. Het han- delscrediet is voorts duur. Door dit ge brek aan landbouwcrediet treden ten plat- telande personen als geldschieters op, op wier weg zulks niet ligt, waaruit weder om verschillende misstanden voortsprui ten. Het middel om hierin verbetering te brengen, is de oprichting van onderlinge credietvereenigingen volgens het systeem Raiffeisen, waarvan in een 12-tal jaren meer dan 600 ihi Nederland zijn opge richt. In korte trekken zette spreker de beginselen der Raiffeisenbanken uiteen. De Bank moet zijn voor een kleinen kring, om allen te kunnen omvatten en met het crediet diegenen te kunnen bereiken, die het noodig hebben, en het waard zijn. Ieder kan credietwaardig zijn. Bovendien is het credietgeven geen doel, slechts mid del tot verbetering van het bedrijf. Daar om moet het best. zich afvragen, wat met het crediet gedaan wordt, opdat verkeerd gebruik of misbruik voorkomen worde. Het beheer der Bank is onbezoldigd; het bestuur verricht zijn functiën uit naasten liefde ter eere Gods. Slechts de kassier is gesalarieerd. De winst wordt niet onder de leden verdeeld; ten eindeLalle winst bejag uit te sluiten. Zij dient tot vor ming van een reserve voor eventualitei ten. Da leden zijn solidair aansprakelijk voor da verliezen. Spr. legt nadruk op de groote soliditeit der bank, waarbij verlies bijnA uitgesloten is. Daarna handelt spr. over de Centrale Bank, die maakt, dat nooit gebrek aan kapitaal bij de locale banken bestaat $pr. besloot met den wensch, dat spoedig een boerenleenbank ook hier tot stand moge komen. - AattC ïa*£luU»!d£ iWfeli' en y/grikn den inleider nog vragen gesteld, waarna de voorzitter de vergadereng sloot Zaterdagavond ongeveer elf uur wilde een vrouw zich van het leven benemen, door aan de Botermarkt, hoogte „Karnemelksbrug", in het water te sprin gen. Op geroep van haar elf-jarig doch tertje schoten menschen toe, die haar terughielden. Huiselijke twist moet hier van de oorzaak zijn. Bij beschikking van den Minister Minister van Oorlog is aan den milicen W. F. C. Keuls, van bet 4e regiment Infanterie alhier wonende te dezer ste de uitstel van opkomst voor eerste oefe ning verleend. Bij het onlangs gehouden examen voor sergeant le klasse bij het 4e re giment Infanterie alhier zijn er van de 17 adspiranten 3 geslaagd. HOOFDDORP. Vrijdagavond ten 7 ure is door den weled. heer T. v. d. Berg, een der beste schaakspelers van Neder land en wonende te Amstelveen, in het Café „de Beurs" eene simultaan schaak seance gegeven. Vele fiefhebbers waren erbij tegenwoordig. Een woord van dank werd toegebracht aan den heer v. d. Berg. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren had in caf é„De Kroon" de vergadering plaats der „Onderlinge ver. Landbouw belang", alhier. Te 8 uur opende de voorzitter de vergadering en verzocht den Sec., den Heer C. van Tol,, de no tulen der vorige vergadering voor te le zen, welke ongewijzigd werden vastge steld. Daarna deed de sec. verslag van hetgeen 'In het vorige jaar alzoo was gebeurd betreffende de vereeniging. Door de leden waren o.a. naar Amster dam vervoerd 4934 manden aardappelen, en terug ontvangen 4909 ledige man den. Het ledental bedroeg 51. De pen- ningm., den Heer Jan Meijer, deed ver slag over zijn financieel beheer. Uitge geven was f25.55, ontvangen 1113.79. Batig saldo f88.24. Nadat de rekening door de Heeren Wassenaar en Grim bergen was nagezien en in orde bevon den, werd de secr. voor zjjn keurig jaar verslag en den penningmeester voor zijn accuraat beheer dank gezegd. Als be stuurslid waren aan de beurt van aftreden de h.h. Jac. v. d. Gugten, J. Heemskerk Sr. en T. Noort, welke heeren allen met groote meerderheid van stemmen werden herkozen, en hunne benoeming aannamen. Ingekomen was o. m. een schrijven van de gebr. Frömer te Oldenzaal, handelaars in kunstmeststoffen, een schrijven van de Staatscommissie over de werkeloosheid, welke allen voor kennisgeving werden aangenomen. Hierna stelde het bestuur voor, als proef 10 soorten buitengewoon vroege aardappelen uit Engeland te be trekken en die op kosten der vereen, te planten. Hiermede konden allen zich ver eenigen echter werd er op aangedron gen, ze te planten in klei en in zand en tevens in de onmiddellijke nabijheid van het dorp. Ook werd er op aangedron gen, vooral die soorten te kiezen, die vóór de alhier reeds geteelde aardappelen rijp zijn. De voorzitter dankte toen voor de trouwe opkomst en sloot de vergade ring, waarna men overging tot de verlo ting van eenige mooie prijzen. Winners hiervan waren: Jac. v. d. Gugten, J. de Bruin, Jan Meijer, B. Vooijs, G. de Ruij- ter, C. v. Tol, F. Noort, Jac. 'Meijer Fz., H. v. Paridon, P. Ravensbergen, Jac. Meijer Johz. LEIDERDORP. Gistermiddag was langs den Rijn onder deze gemeente een in teressante klopjacht waar te nemen. De bekende strooper Th. D. van Leiden was in gezelschap van een „collega" aan het visschen. De veldwachters Degenaar van Zoeter- woude en Oudshoorn van Leiderdorp togen uit om de wetsovertreders te pak ken te krijgen. De een posteerde zich aan de eene, de andere aan de overzijde van den Rijn. Maar welke moeite zij ook deden, de stroopers waren hun te glad behendig voeren zij in hun bootje heen en weer, tot zij ten slotte ontkwamen. Dit manoevreeren bracht een hoop toe schouwers op den been. Tegen D. Is proces-vertiaal opgemaakt. LISSE. Gisteravond heeft de Bloemist- werkliedenvereeniging „St. Isidorus" een goed bezochte vergadering gehouden. Na het gebed door den eerw. geestelijken ad viseur, opende de voorzitter met een har- tflijft .Wfio*d SMfk ,wejikom de vergadering. Door den heer S. Langelaar wérd eed zeer uitvoerig en correct verslag uitge bracht van de 6e algemeene vergadering van het Bloemist-en Tuinliedensecretari aat, waarvoor de rapporteur een dankbaar*, applaus inoogstte. Hierna werden de no- tulen gelezen en onveranderd vastgesteld* Na eenige mededeelingen van het bestuur, werd door den voorzitter op zeer be vattelijke wijze ingeleid: „Waaraan her kent men het oud ziek in de iHyacm- then en hoe kan men deze ziekte het doel matigst ebstrijden Een belangrijke discussie ontspon zich1 omtrent deze kwestie tusschen de heereq Langelaar, Besu en den voorzitter. In de rondvraag stelde de heer S. Lan gelaar voor, wegens het niet doorgaan, der tentoonstelling, een prijsvraag uit tei schrijven. De voorzitter zegde overweging toe. Met het dankwoord van den voorzit ter werd deze vergadering gesloten. NOORDWIJK-BINNEN. Inplaats van dde heer G. J. G. van Parijs welke als zoodanig heeft bedankt, is tot lid der der Plaatselijke ongevallen Commissie der Tuinbouw-onderlinge, voor het dis trict Noordwijk, benoemd de heer Jac. Oliemans, alhier. NOORDWIJK-BINNEN. De „Noord- wijker" doet vermelding van het feit dat Zaterdagmorgen een troepje solda ten door ons dorp trok en dat naasfj den sergeant, gearmd met hem, een lid, der schoone sexe lustig meemarcheer- de. Ook wij waren hiervan ooggetuige. Doch het vermakelijkste van alles is wél dat, toen het troepje in den Pické-straat een verkeerden weg insloeg, de dame commandeerde: Halt! Rechtsom! Voor waarts, Marsch'! en de soldaatjes als onderdanige dienaren hieraan,, o,p eer biedige wijze gehoorzaamden. Zaterdag werd alhier wederom een; sterk bewijs geleverd van den intreu- rigen toestand van ons vaarwater en van het hoogst noodzakelijke om hierin tei spoedigste verandering te brengen» Een schuit n.l. geladen met ongeveer 18 ton schelpen zat zoo vast onder „de Kwa- kei" ,dat er geen beweging in was te krijgen, ook niet met twee paarden. Onze gemeenteraad schijnt dan ook, al is 't misschien slechts een gedeelte, hier van doordrongen te zijn. Wij hoorden; tenminste dezer dagen door een detf wethouders mompelen, dat hij gehoord had, dat sommige raadsleden besloten; hadden, niets meer te sanctiomeeren alvo^ rens de vaartverbeterigg; was tot stand gebracht. Het Retraitehuis te Noordwijkerhout. Zooals uit het Vastenmandement van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem ge bleken is, zal dit jaar een huis worden, ingewijd, dat bestemd is om aan alle ka tholieken van ons bisdom de gelegenheid te geven, zich gedurende eenigen tijd te onttrekken aan de wereldsche béslomme- ringen en zich daar met hoogere belangen bezig te houden. Omtrent dit huis kunnen wij mededee- len dat de bouw waarlijk grootsch belooft te worden. Begunstigd door den open winter, kan er onafgebroken met den bouw worden voortgegaan en in de laat ste dagen heeft men met zooveel ijver ge werkt, dat thans de eerste verdieping al verrezen is. Wanneer het weder en alles blijft dienen, hoopt men binnen korten tijd met den a rbeid gereed te zijn. NIEUWKOOP. De heer P., verkocht een huis naast zijn woning gelegen aan een buurman. Hooiberg en schuur daarbij staande waren niet in den koop begrepen. In het begin van de week is men begonnen beiden in hun geheel te verplaatsen; de schuur die 8,5 Meter lang 4,5 Meter breed is, is ongeveer 15 Meter verplaatst. Beide lastige werkjes zijn zonder onge lukken afgeloopen. OEGSTGEEST In aansluiting met ons vorige bericht omtrent den aankoop van een dekhengst door den heer C. Bakker, meldt men ons nader dat bedoelde hengst dezen week op de keuring te Rotterdam niet alleen ter dekking werd goedgekeurd, doch daarenboven in het stamboek werd opgenomen en geprimeerd met de hoog ste prov. aanhoudingspremie van f 400. Belangstellenden verwijst- *2* advertentie, in dit blad voorkomende. OUDEWETERINO. Aan de afdeeling Oudewetering e. o. van de Nederl. Ver eeniging „Het Groene Kruis" is door Burgemeester en Wethouders van Alke- raade vergunning gegeven tot het op-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1