Ie Jaargang. No. 109. Henricus van de Wetering, Middenstands-enquête. BUITENLAND. BINNENLAND. BureflU OUDE 8INGB1. 54, LEIDEN* Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeetingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. DOOR DE OENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOL1SCHEN STOEL AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT, tfülsprelaat van Z. H. Paus Plus X, Assistent* Bisschop bij den Pauselijken Troon, aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Aartsbisdom. Zaligheid in den Heer. Het H. Sacrament des Altaars is het heiligste en verhevenste der door Chris- jhis ingestelde Sacramenten. Terwijl de Overige Sacramenten genade meedeelen ijaileen wanneer zij worden ontvangen, is ïn het H. Sacrament des Altaars de Ge- yer en Bron van alle genaden altijd te genwoordig, de Godmensch, Jesus Chris- ttus, die alle genaden voor ons verdiend lieeft. God is daar tegenwoordig, om- |dat Hij zijn en blijven wil met de kin- jderen der menschen. Zonder ophouden (draagt Hij zich in dat liefdesgeheim op ials een zoenoffer voor de zonden der twereld. Hij geeft zich in dat aanbidde lijk Sacrament als voedsel aan onze zie len. Door alle eeuwen heen was dan ook het H. Sacrament des Altaars het mid delpunt van geheel den Katholieken eere- Idienst en van het Katholieke leven. Voor het geloof in dit aanbiddelijk Sacrament hebben de Heiligen hun leven en bloed gegeven. Aan de verheerlijking van dit |H. Sacrament hebben de grootste kun stenaars steeds hun beste scheppingen gewijd. De oude kathedralen en kerken, die nog steeds als meesterwerken yan houwkunst de bewondering der wereld iwekken, getuigen hoe door alle eeuwen het geloof levendig was in de tegen woordigheid van Jesus Christus in het Allerh. Sacrament, en hoe de liefde voor jden Verlosser in dit aanbiddelijk liefde geheim tot de grootste offervaardigheid prikkelde.' Waarom toch zijn die groote scheppingen van geniale bouwkunst ver hezen Waarom werden aan die trot- sche bouwwerken en aan de versiering ervan zooveel schatten besteed Omdat, Bern. Gel., men diep doordrongen was van het geloof in de waarachtige tegen woordigheid van Jesus Christus in het Allerh. Sacrament des Altaars. Omdat men overtuigd was, dat die kerken zou den zijn woningen van God, die er zou Verblijven in het geheim Zijner liefde. Ja, de steenen onzer oude kerken getui gen van het geloof onzer voorvaderen in ide tegenwoordigheid van Christus in het |H. Altaarsacrament. Christus nu is er tegenwoordig, om dat Hij verblijven yvil te midden der zij pen en ontvangen wil de hulde hunner panbidding. 'Hij draagt ^ich in dit H. Sacrament aan den Hemelschen Vader Op als het Zoenoffer voor de zonden Ider wereld. Maar bóven en Vóór alles is het Zijn verlangen Zich in dat aan- Ibiddellijk Sacrament aan ons te geven pis spijs onzer zielen. Dat verlangen zijner grenzenlooze lief- He en barmhartigheid spreekt zich dui delijk uit in de gedaante, waaronder Hij Sn dat H. Sacrament tegenwoordig is, 'P.I. de gedaante van brood, het gewone, ihet dagelijksche voedsel van den mensch. IDat verlangen ook heeft Hij zelf duide lijk uitgesproken, toen Hij bij de instel ling van dit H. Sacrament aan het laat ste avondmaal tot zijne Apostelen zei lde „Neemt en eet, dit is mijn lichaam, £ich geven aan den mensch, hem voe lden met Zijn vleesch en bloed, hem' instorten Zijn l.even, zoodat hij met den Apostel naar waarheid mag getuigen «Niet ik leef, maar Christus leeft in pi ij", dat was het hoogste en voornaam ste doel, wat de Verlosser met de in stelling van dit H. Sacrament beoogde. En reeds toen Hij de Joden voorbe reidde op dit ondoorgrondelijk geheim iZijner liefde, sprak hij hun van de het Ie ven onderhoudende kracht, die door bet nuttigen van dit Sacrament zou wor sen ontvangen; zeggende: „Ik ben het levend brood, dat uit den hemel ben jncdergedaald. Zoo iemand van dit brood ■eet, die zal leven in eeuwigheid en het brood dat Ik zal geven, is Mijn vleesch voor het leven der wereld. De Joden Streden onder elkander, zeggendehoe kan deze onS zijn vleesch te eten ge ven Daarom sprak Jesus tot hen: voor waar, voorwaar, ik zeg u, tenzij gij het vleesch van den Zoon des menschen eet en zijn bloed drinkt, zult gij het leven in u niet hebben. Die Mijn vleesch eet en Mijn bloed drinkt, heeft het eeuwige leven, en Ik zal hem ten jongsten dage opwekken, Want Mijn vleesch is waar lijk spijs en Mijn bloed waarlijk drank. Die Mijn vleesch eet en Mijn bloedl drinkt, blijft in Mij en Ik in hem.''* Bij de eerste Christenen1 was het be sef, dat de Verlosser met de instelling van dit H. Sacrament vooral bedoeld, had zich te geven pis sjpijze aan /den mensch, zoo diep gevestigd, dat zij, zoo als wij in de Handelingen der Aposte len lezen, dagelijks naderden,tot de Ta fel des Heeren, om zich te voeden met Zijn vleesch en bloed. Toen na verloop yan tijd de eerste ijver verflauwde, ver flauwde ook de drang om dagelijks te communiceeren. En misschien ook om die lauwheid eenigszins te vergoelijken, begon men vooral te wijzen op de on- b'egrijpelijke waardigheid van Jesus' aan biddelijk vleesch en bloed. Men dacht hoofdzakelijk aan de grootheid, verhe venheid en heiligheid der gave en ver gat voldoende rekening te houden met de liefde en barmhartigheid van den Ge ver. Men ging twisten over de volmaakt heid en heiligheid die vereischt werd om te mogen naderen tot de Tafel des Heeren. Hetgeen tengevolge had dat maar weinige geloovigen dikwijls en al leen zeer enkelen dagelijks durfden na deren. En terwijl' Jesus verlangt zich uit liefde te geven apn den mensch|, huiverde de mensch te naderen, voor gevend, dat hij al te onwaardig was. Zonder twijfef, B. G., wij mogen niet vergeten de ernstige waarschuwing van den Apostel „Dat dan de mensch zich zeiven beproeve en aldus van dit brood ete en van den kelk drinke! Want wie on waardiglijk eet en drinkt, eet en drinkt zich zeiven het oordeel, niet onder scheidende het lichaam des Heeren", Een verschrikkelijke heiligschennis is de on waardige Communie. De vraag evenwel is, wat er vereischt wordt om waardig te communiceeren. In den vollen zin des des woords waardig is geen sterveling. Wie toch zou durven beweren, dat hij waardig is Jezus Christus te ontvangen? Geen twijfel of wij moeten er naar stre ven heiliger en volmaakter te leven, naar mate wij meer tot de H. Tafel des Hee ren naderen. Maar de kracht, om ons leven te heiligen, moeten wij juist ont vangen in de H. Communie. Heeft de Verlosser niet gezegd: „Niet de gezonden maar de zieken hebben den geneesheer noodig" Dwaas zou het daarom van ons zijn weg te blijven van de Tafel des Heeren omdat we zwak zijn, want juist daar ont vangen we het brood der sterkte. Niet omdat we heilig zijn, maar opdat we heilig worden, verlangt de Ver losser zich aan ons mee te deelen. Wan neer de H. Communie wordt uitgereikt, wordt vooraf het confiteor, de schuldbe lijdenis gebeden om er aan te herinneren, dat zij, die naderen, wel degelijk schuldig zijn voor God. En als de priester daar na het Allerheiligste toont aan de geloovi gen, zegt hij niet: ziedaar het brood der Engelen, maar „ziedaar het Lam Gods dat wegneemt -de zonden der wereld." en wekt vervolgens de geloovigen op, om hunne onwaardigheid bekennend, in die pen ootmoed het woord te herhalen van den hoofdman van het evangelie: „Heer, ik ben niet waardig, dat Gij onder mijn dak komt" om dan met onbegrensd ver trouwen -erop te laten volgen: maar spreek slechts een woord en mijne ziel zal gezond worden." Dat is de stemming B. G., en deze zijn de gevoelens, waar in Jezus wenscht, dat wij tot Hem na deren. Vier jaar geleden heeft Z. ,H. de Paus voor goed gebroken met de overdreven eischen, die door sommigen werden ge steld voor het veelvoudig naderen tot de Tafel des Heeren. De veelvuldige en (dagelijksche Coim- munie, zegt Z. LH- als door Christus onzen, Heer en door die Katholieke Kerk Vurig gewenscht, zij aan alle geloovige Christe nen vain eiken stand en "rang vergund zoodat niemand, die in staat Van genade is en in vrome stemming tot de H. Tafel nadert, daarvan verwijderd mag gelui den worden. De goede stemming, Zoo yerklfortfe H. Vader verder, bestaat hierin, dat hij, die tot de H. Tafel nadert, zich hierbij niet door het gebruik, ijdelheid of an dere menschelijke berekeningen laat lei den, maar dat hij aan pods welbeha gen wil voldoen, nauwer met Hem in ïiefde vereenigd worden, en met dit goddelijk geneesmiddel te gemoet wil komen aan eigen zwakheden en fouten. De veelvuldige en ook de dagelijksche H. Communie moet dus niet een voor recht zijn voor enkele uitverkoren zie len, maar voor alle vrome Christenen, die het ernstig meenen met de zaligheid hunner zielen Het verheugt Ons te kunnen getuigen dat sinds die verklaring, door Z. H,. den Paus gegeven, het getal van hen, die zeer dikwijls en dagelijks communi ceeren ,in Ons Aartsbisdom sterk is toe genomen, zoodat er bijna geen parochie is, waar niet meerderen dagelijks tot de H. Tafel naderen. Mogen steeds meer deren dit voorbeeld volgen. Geen mach tiger middel toch om ons te beveili- ligen tegen onze vijanden, te sterken! in den strijd en te bevestigen in den dienst van Jesus Christus, dan de nau we en innige vereeniging met Hem door de H. Communie. Die Mijn vleesch eet en Mijn bloed drinkt, blijft in Mij en Ik in hem. Ten slotte, Bern. Gel., verzoeken wij U met allen aandrang veel te bidden voor de H. Kerk en onfen H. Vader Paus Pius X, öpdat God hem sterke met Zijn kracht bij het dragen van den zwaren last hem opgelegd. Bidt ookj veel voor "H. M .onze beminde Koningin, voor ons Vorstenhuis en voor uwe over heden, zoo geestelijke ais wereldlijke. Krachtens Apostolische volmacht ver- leenen Wij bij dezen aan de geloovigen van Ons 'Aartsbisdom dezelfde dispen- satie's in de vasten- èn onthoudingswet als verleden jaar onder de gewone voor waarden. Wij vermanen u evenwel om door aalmoezen en door andere goede werken aan te vullen, wat door het ge bruik maken van deze dispensatie's aan uwe boetedoening ontbreekt. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Aartsbisdom behöorende kerken, alsmede in de kapellen, waar over een Rector ïs aangesteld, op Zon dag Quinquagesima op de gebruikelijke wijze van den preekstoel worden voor gelezen. Gegeven te Utrecht, den 23 Jan. 1910. f H. VAN DE WETERING. Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Z. D. Hoogwaardigh. i J. A. J. TER HEERDT, I i Secretaris. De Middenstand klaagt, klaagt reeds jaren lang. Maar dat klagen is langen tijd een verward door elkaar roepen en schreeuwen geweestmaar in den laat- sten tijd heeft hij zich op vele plaatsen) georganiseerd. Wei werden, als gevolg daarvan reeds landelijke congressen ge houden cn er is dus een opleving qn een begrijpen van zijn eigen belang. En de beweginjg, die gekomenls, heeft ook de Regeering wakker gemaakt voor dit landsbelang. Indien het den midden stand slecht gaat, hapert iets"de mid denstand moet vele lasten dragen, maar lindien hij daaronder zucht en gebukt] gaat en zich ternauwernood staande hou den kan, dan moet naar de oorzaak daar van worden omgezien en moet worden getracht middelen te vinden, hem op te heffen en te versterfcen De Regeering heeft dit ingezien eji benoemde in .1904 een Staatscommissie voor den hjandeldrijvenden en industriee- len middenstand, om haar van advies te dienen. Deze Commissie heeft reeds omtrent sommige punten $an de Regee- jïiig van advies gediend en rapporten Uitgebracht. Als gevolg van dat advies werd inge steld bij Kon. Best. van 15 September 1908 een bijzondere commissie, met op dracht een onderzoek in te stellen naar (den toestand van den Handeldrijvenden en industrieelen middenstand. In ons "blad zijn reeds enkele reSül- (Hten van: Jdien arbeid besproken, Het 'doel Is te leeren kennen den tóe stand in die groep Van bedrjjven, die {niet uitsluiten'd als behoorende tot de groot-industrie of groot-handel zijn te U:es<^0jlJ!K<®f het hijzögd£r I» het doel op de hoogte te komen van den toestand der ondernemers, die geacht kunnen wor den tot den middenstand te behooren. Het is vooral om twee dingen te doen. Vooreerst om de ontwikkeling te lee ren kennen van verschillende gemeen ten in 't algemeen en hare bedrijven in 't bijzonder, over een tijdvak van ruim dertig jaar. In de tweede plaats moet een nauwkeurige beschrijving worden verkregen van den toestand, zooals die op dit oogenblik aanwezig is in de ver schillende bedrijven. De I Ie afdeeling van de bovenver melde Staatscommissie heeft besloteni in enkele plaatsen een onderzoek te doen instellen naar speciale bedrijven in enkele plaatsen wordt een volledig onderzoek ingesteld naar alle bedrijven. Tot die laatste plaatsen behoort ook Leiden. Juist het onderzoek in die plaatsen is van het hoogste belang. Vandaar dat de Staatscommissie heeft jjetracht een sub-commissie te vormen van mannen, die Leiden door en "door kennen en over Leidsche toestanden kunnen oor- deelen. Zij is geslaagd om §enige hee ren te vinden, die tijd en moeite be schikbaar stellen en de sub-commissie bestaat thans uit de heerenMr. P. E. Briët, voorzitterMr. J. Draayer, se cretaris; C. Th. Breebaart, W. van Ros- sum du Chattel, A. Couvee PJzn., J. ,H. Jansen, W. J. Martinot, C. Roodenburg Jr. en A. L. de Vlieger. Met spoed zal deze commissie den ar beid beginnen. Maar om te kunnen sla gen, heeft zij ieders medewerking noo dig. Vragenlijsten zullen worden rond gezonden aan iederen middenstander; indien deze hun belang begrijpen, zullen zij die zoo volledig mogelijk inyjillen. Nu moet getoond worden dat de klachten, die steeds worden geuit, ge grond zijnnu moet de Middenstand spreken in z'n eigen belang. Opent hij z'n mond niet, weigert hij de inlichtin gen te leven, die de Regeering noodig heeft, om verbetering te .brengen, dan heeft hij het zichzelf te wijten, als hulp uitblijft. Men moet begrijpen, waarom het gaat. Er worden geen vragen ge steld uit nieuwsgierigheider worden inlichtingen verzocht om te weten, waar de oorzaak zit van het klagen. Weet de Regeering die, dan kan zij helpen- an ders niet. Van de Leidsche enquête hangt veel af; slechts een enkele stad wordt on derzocht, zooals Leiden. Moge de Leidsche Middenstand zijn belang begrijpen. Een nadere uiteenzet ting van 'het doel der enquête zal wor den gegeven in een groote openbare vergadering op Donderdag 24 Febr. a.s., waar als sprekers zullen optreden Mr. Baron van Wijnbergen, Voorzitter der I Ie afdéeling van de Staats-commissie en Mr. P. E. Briët. Belangrijke zaken zullen daar worden besproken. Laat ieder middenstander dien avond vrij houden. B. Engeland. Dr. Ekenberg. Dr. Ekenberg is gisteren in de gevan genis te Londen aaA een beroerte gestor ven. Dr. Ekenberg, de Zweed, die zooaJs men zich herinneren zal, beschuldigd werd van moordaanslag, door middel van bom men, die hij aan verschillende personen in Zweden zou gezonden hebben, was al verscheidene maanden in Engeland ge- vaAgen. Op 24 januari j.ï. had de politierechter in de Bowstreet beslist, dat hij aan Zwe den zou worden uitgeleverd. Hij had ech ter vergunning gekregen om in hooger be roep te gaan. Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat alle léden van het Roemeensche kabinet in de laatste dagen brieven hebben ontvangen, ionderteekend„een arbeider", waarin hun wordt aangezegd, dat zij binnen korten tijd doodgeschoten zullen worden. De politie te Boekarest doet alle mogelijke moeite om den schrijver of de schrijvers .te ontdekken. Intusschen worden enkele ministers geregeld door politieagenten be geleid. Twee Verdachte persoden zijn reeds in dech&njs genoden. Koninklijke Besluiten. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Leeuwarden, ter standplaats de. gemeente Sneek, J. J. Heringa, candidaat- notaris te Bergum. De sergeant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië F. F. Dreck!- meier is ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen op Celebes gedurende het jaar 1907, alsnog benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Benoemd tot kantonrechter te Eindr hoven mr. G. J. Van den Dungen, advo caat, procureur en kantonrechter-plaats- vervanger te Helmond. —De heer W. J. Oudendijk, secreta ris-tolk met den persoonlijken titel van gezantschapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Peking is benoemd tot consul-generaal der Nederlanden te Teheran met den per soonlijken ttiel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Benoemd zijn tot rechter in de Rechtbank te 's-Hertogenbosch mr. J. T. Sluis, thans kantonrechter te Schoon hoven, en mr. F. Haver Schmidt, thans substituut-griffier bij de Rechtbank te Utrecht. Benoemd tot substituut-griffier bij de Rechtbank te Assen, mr. N. G. Serva- tius, thans griffier bij het kantongerecht te Groningen. Aan den kaptein-iuitenant ter zeer K. J. Karseboom is wegens oongeschikthcid voor de verdere waarneming van den mili tairen dienst ten gevolge van lichaamsge breken, met 16 dezer eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van een 'pensioen ten bedrage vaii f 2550 's jaars. Met ingang van 46 Febr. a.s. bevor derd: tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der 1ste kl. G. K. graaf Van Hogendorp, en tot luitenant ter zeer der 1ste klasse, de luitenants ter zee def 2de klasse A. L. Boeser en A. M. Kan. Benoemd tot ïeeraar aan de R. Hv B. School teSappem-eer E. A. Lösener met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als Ïeeraar aan de R. H. B. School te Veendam. Staatscommissie voor den Landbouw. De Staatscommissie voor den Land bouw heeft eene commissie benoemd om' een onderzoek in te stellen naar den) toestand van het landbouw-crediet, hier te lande en naar de middelen tot ver betering daarvan. Deze commissie be staat uit de heeren Westerdijk, voor zitter, De Boer, Verheggen en Smid, le den der Staatscommissie, alsmede uit de assessoren dr. Bos, lid der Tweede! Kamer, De Hoop, Scheffer, directeur der Ned. Bank, Du Bois, directeur der Postspaarbank, Löhnis, inspecteur van den landbouw en v. d. Marck, geestelijk! adviseur der Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Prins Hendrik naar Palestina? Uit Berlijn meldt men aan „Het Va derland" In eene jl. Maandag alhier gehouden, kapittel der Johanniter-Orde onder pre sidium van den Herrenmeister der orde,- Prins Eitel Fritz, is aan de daartoe opge roepen kommajidatoren (d voorzitters der verschillende kommanderijen) o.a. me- dedeeling gedaan van 's Prinsen voorne men om in het a.s. voorjaar persoonlijk het Keizerin Augusta-Hospitaal te Jeruza lem, eene stichting der órde, te gaan ope nen. Tot de vorstelijke personen, die zijn uitgenoodigd, den Duitschen prins op die reis te vergezellen, en zijn gasten te we zen op liet Duitsche oorlogschip, dat hem. naar het Heilige Land zal overbrengen, behoort ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Naar het blad van andere zijde ver neemt, heeft Z. K. H. nog niet besloten, of hij aan deze vereerende uitnoodigingi gevolg zal geven. Een nieuw stadhuis te Amsterdam. Hoor B. en W. van Amsterdam is bij den gemeenteraad ingediend een voor dracht, waarvan de strekking is, dat dö Raad hen zat uitnoodigen te doen onder-i zoeken op welke wijze een voor den zete!| van het stadsbestuur waardig en geschikt gebouw kan worden verkregen en in het bijzonder of op het aan den Dam vrijko mende terrein een jueU|W §ta|dhuis k,ar| worden gesticht.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1