BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 105. 3)c Ccicbch e Sou/temt Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kieine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een vrucht der Middenstands enquête. In het verslag van het onderzoek naar den toestand van den handeldrijvenden en Jbidustrieelen middenstand der zuidelijke Êfdeeling worden ten aanzien van sommi- e bedrijven opmerkingen gemaakt, die p.i. van belang zijn voor het geheele land. Zoo b.v. over het apothekers- en <dr o g i s t e n-b e d r ij f. Het verslag zegt, dat in het drogisten- bedrijf verschillende klachten worden ge hoord over oneerlijke concurrentie. Er wordt geknoeid met maat en verf- istoffen. Lijnolie wordt met katoenolie, fcerpentijn met benzine vermengd.^ Verder wordt geklaagd over de nieuwe jwet op den verkoop van brandspiritus, jdie den verkoop beperkt tot een flesch van ca. 1 Liter. Tengevolge daarvan blij ven de klanten, die kleinere hoeveelheden noodig hebben, weg en ze „schijnen deze kleine hoeveelheden elders te krijgen. Als grootste misstand wordt genoemd het koopen op jaarrekening. Zoo koopen jbijna alle schilders hunne verfstoffen en dergelijke artikelen op jaarrekening, en wanbetaling komt nog al eens voor. Een enkel ondernemer wijst ook op de gevolgen, voortspruitend uit de omstan digheid, dat zoo maar een ieder, zonder de minste practische ervaring een drogisten- bedrijf kan beginnen. Eén schilder wil er zijne vrouw wat laten bijverdienen, laat ;wat fleschjes aanrukken en opent zijn bedrijf. Zoo worden zelfs de zwaarste vergiften verkocht door menschen, die er niet 't minste verstand van hebben. Deze opmerkingen lijken ons niet van goeden grond ontbloot. Wij meen en ook, dat het drogistenbe- drijf wordt uitgeoefend door menschen, die er de noodige kennis voor missen, en dat voor .dit vak de wettelijke regeling van een leerlingstelsel gewenscht zou rijn. En we kunnen ons vereenigen met de in bedoeld verslag uitgesproken meening, dat het zoowel voor ptaroon als bedien den zeer wenschelijk zou zijn, dat iederen Zondag om de beurt slechts ééne apo theek geopend is. Ook de wet, die zegt, dat de apotheek moet gehouden worden in een bij dag voor 't publiek toegankelijk lokaal zou ge handhaafd kunnen worden doordat dege ne, die gesloten is, zich door den ainder laat vervangen. In het Kleermakersbedrijf hoezeer dit ook in het verslag der zuide lijke afdeeling genoemd wordt onder de vakken, die in meerdere of mindere mate vooruitgingen kan nog heel wat verbe tering worden aangebracht. Het is juist dit bedrijf, dat bijzonder lijdt aan de kwaal van het leveren op cre- diet, en op lang crediet. Er wordt dan ook in het verslag opge merkt, dat 30 tot 70 pet. der vorderingen soms jaren lang blijven staan, of dood ge woon niet worden betaald. Dat noemen we sterk. Want indien, bij dezen toestand het kleermakersbedrijf in het algemeen zich weet staande te houden, dan moet het er toch wel op uitdraaien, dat de goede betalers.... Ook betalen voor de slechte- of niet-betalers. Bijzonder in het kleermakers- en confec tiebedrijf komt het ons voor, dat de in voering van contante betaling, althans van betaling op korten termijn, eisch is van eigenbelang en zelfbehoud. En we houden het er voor, dat bij dezen doorgevoerden maatregel niet al leen de kleermakersbedrijven wèl zullen varen, maar ook, dat de betrekkers tot minderen prijs zullen kunnen koopen. Aan den misstand van het lange crediet- geven een der grootste kwalen, die knaagt aan den bloei van den middenstand r— kan een einde gemaakt, indien de mid denstanders dat zijn patroons, winke liers, e. d. zich maar onderling weten te verstaan, en met op-zijzetting van con- currentie-zucht, voor elk vak of bedrijf af zonderlijk, besluiten tot <fe invoering van contante betaling, althans om te beginnen, tot betaling op korten termijn. .Voor het k.eciuiakerebednji moet het lange crediet-geven wel een groot euvel zijn. Wat daarvan in het verslag der zuide lijke afdeeling gezegd wordt, kan o.i. vrij wel van toepassing zijn voor het geheele land. In dit verslag heet het, dat a 11 e p a- troons het lange crediet-geven een gro- ven misstand noemen, en die patroons voegen er bij, dat geen bedrijf zoo onder hevig daaraan is als juist het kleerma kersbedrijf. Maar dan ligt het ook op den weg van de Middenstanders-patroons in het kleer makersbedrijf zeiven, om het euvel van 't lange crediet-geven uit te roeien. Nog iets over het sïagersbedrijf. Men zal opwerpenhoe kan een slager klagen. Maar toch worden er taf van klachten door slagers aangeheven. Zoo klagen zij over de schade, die zij ondervinden door den invoer van levens middelen uit het buitenland, met name het Amerikaansche spek. En nog veel meer wordt door hen geklaagd over de worstsoorten, afkomstig uit Geldersche en Overijselsche paardenslagerijen en worstfabrieken. Scherper toezicht van Rijkswege tegen een deloyalen handel in vleeschwaren van inférieure kwaliteit en op vervalsching van levensmiddelen kan niet anders dan èn het slagersbedrijf èn de consumenten ten goede komen. Het zou ons te ver voeren, indien we beproefden slechts beknopt weer te geven, wat over nog zoovele andere midden- standsbedrijven in het Verslag der Zuide lijke afdeeling aan belangrijks wordt me degedeeld. Als slotbeschouwing van dit verslag wordt melding gemaakt van de verschil lende vakken en bedrijven, die over een grooter aantal jaren daalden, dan wel ste gen. De algemeene indruk van den schrij ver van dit verdienstelijk verslag, den heer A. K e lie n a e r s, is, dat tal van be drijven zoowef onder kleinindustrie als kleinhandel die na vrijwel stationnair zijn, krachtig konden vooruitgaan, wan neer op de eerste plaats de middenstand zelf zich wist aan te passen aan de ver anderde tijdsomstandigheden, m. a. w. wanneer men zich vereenigde, en in veree niging trachtte te bevorderen: het cre- dietwezen en de contante beta ling, het va k- en het h a n d e 1 s o n d e r- wijs, de aan- en de verkoopscoö peratie. In de tweede plaats zou de wetgever het particulier initiatief moeten ter hulpe komen door o. m. bestrijding der oneerlijke concurrentie, voor lichtingen steun bij 't aanschaf fen van arbeiduitsparende ma- chines, vergemakkelijking van 't verkrijgen van subsidies voor handelscursussen, uitbreiding der subsidies voor midden- standscredietbanken, wettelij- ker egeling van 't leerlingstel sel, herziening van ons belas tingstelsel, enz. Werken zoo particulier initiatief en wet gever samen, en verleenen daarbij pro vincie en gemeente den noodigen steun aan den middenstand^ dan zijn wij van meening, datverrewegdemees- te vakken zullen vooruitgaan, en dat de middenstand een tijdperk van bloei tege moet gaat België. Prinses Louise. De „Gazette" meldt, dat de hertog van Schleswig-Holstein zal aanyragen, dat prinses Louise onder curateele ge steld wordt. Uit een verklaring der prin ses maakt men op, dat zij zich met alle kracht tegen den maatregel zal verzet ten. Het plan zal waarschijnlijk op ju ridische bezwaren stooten. De kwestie toch, tot welke nationaliteit prinses Loui se behoort, is sedert haar echtscheiding) zeer moeilijk uit te maken. Men mag, zegt het Handelsblad van Antwerpen", voor wat het Maasgebied bet; eft, de ramp als geëindigd beschou wen, behalve voor .w,at Limburg gerieft. De Maas verhoogde zonder ophouden, sedert 8 dagen. Te Maaseik, Rotten, Eelen, Stockheim, Vucht, Doorsheim, Reckheim, waar de Maas anders zoo stil doorloopt, is de stroom uit zijn oevers getreden en ver scheidene mijlen ver staan de velden onder water. De wind blaasde met ongehoorde kracht en joeg in bruisende golven 't water tegen de sluismuren en dijken op. Te Hasselt, Diepenbeek en te Beverst zijn de weiden overstroomd. Men meldt tot nu toe geen enkel ongeluk. Voor wat Namen betreft, schrijft he den onze plaatselijke correspondent: De verschillende berichten omtrent den hoogen waterstand waren fel over dreven. Gelukkig is het zoo erg niet. De Eau d'Heure js in haar bed terug gekeerd, maar het water is in de weiden blijven staan en vormt moerassen, die gevaarlijk voor de opënbare gezondheid kunnen worden. Het aanzien van bui ten is troosteloos, voor vele landbouwers groote schade. De gevallen sneeuw is aanzienlijk en bij dooiweer zou dit weer meer water geven. Een pilaar van de brug van Jambes is door den druk van het water zeer be schadigd en breekt op sommige plaat sen af. Men heeft alle mogelijke maat regelen van veiligheid genomen. In West-Vlaanderen staan de zaken nog slecht. Op den doortocht door Lei betert de toestand door het zakken van het water. In de streek van Brugge, Veurne-Am bacht, Kortrijk trekt het water stilaan terug. Gelukkig blijft het droog weder aan houden. De Belgische Moniteur bevat een ko ninklijk besluit, bepalende: Art. I. De titel van Hertog van Bra bant, gevoerd door den prins oudsten zoon van den Koning en, bij gemis van eén zoon, door den oudsten kleinzoon van den Koning, zal zijnen titel van Prins voorafgaan. Art 2. Onze welbeminde zoon prins Karel-Theotloor-Hendrik-Antoon-Mein- rad zal den titel van Graaf van Vlaande ren nemen, die eveneens den titel van Prins van België zal voorafgaan. Frankrijk. De watersnood. De geruststellende berichten uit Frank rijk blijven aanhouden. De Seine was gistermorgen 1 M. 52 ge vallen. Men verwacht dat zij hedenmorgen nog 0.50 M. zal dalen. In de hoofdstad blijft het water afnemen en langzamer geschiedt dit ook in de omgeving van Parijs. Te Levallois zijn 8000 werklieden werkloos, te Clichy 5000. De voorzitter van de vereeniging van arbeiders bij den wijnbouw verklaarde, dat de verliezen in het entrepöt te Bercy meer dan drie millioen zullen bedragen. Het water is teruggetrokken. De hall van de Gare des Invalides, de plaats van het Palais Bourbon en de ingangen van de Gare St. Lazare zijn weer voor het verkeer toegankelijk. Talrijke bewoners van Gennevilliers zijn weder in hun woningen ingetrokken. De Parijsche apachen. Een onbewaakte buit voor de Parijsche apachen zijn de talrijke villa's en zo merverblijven, die gedurende de over strooming slechts op onvoldoende wijze door de Parijsche politie konden be schermd worden, 't Aantal plunderaars is zoo groot, dat matrozen en infanteris ten het politiekorps moeten versterken. Hoewel het aantal arrestaties, die ge durende de laatste dagen plaats hadden, zeer groot is, staat het in geen verhou ding tot de diefstallen, die werden ge pleegd. Engeland. De arbeidsbeurzen. Woensdag zijn te Londen de eerste arbeidsbeurzen geopend. Ingevolge de wet op de arbeidsbeurzen van Augustus j.l. De taak der Engelsche arbeidsbeur zen is behalve arbeidsverschaffing ook verzoening te bewerken tusschen de werkgevers en werknemers, om stakin gen te voorkomen of te doen eindigen. De verschillende arbeidsbeurzen in fflgt elixer m, y^bui ding staan, teneinde door samenwerking zooveel mogelijk de werkloozen in het eene deel van het land te kunnen helpen aan arbeid elders. Minister Churchill heeft den dag van de opening verscheidene van de Lon- densche arbeidsbeuzen bezocht Hij is de verantwoordelijke minister voor deze wet en overal waar hij kwam, toonde men hem, dat men hem dankbaar ervoor is. Toch heeft Churchill zelf niet te hooge verwachtingen Van de arbeids beurzen hij beschouwt ze als een on misbaar deel van het maatschappelijk raderwerk, maar hij voelt de moeilijk heden waarmede ze in den aanvang zul len hebben te kampen. Jiet succes er van hangt volgens hem geheel af van de volkomen onpartijdigheid van het be stuur er van tegenover werkgevers en werknemers. Hij verwacht dat tegen Juni 230 arbeidsbeurzen geopend zullen zijn. Rusland. Het goud ia Siberië. Volgens de „Swiet" zou een Ameri- kaansch syndikaat aan den Minister van Financiën hebben gevraagd haar het uitsluitend recht toe te kennen, gedurende tien jaar, om goud te zoeken in Oost- Siberië. De exploitatie zou gebeuren bij middel van eene nieuwe uitgevonden machine. Het Amerikaansch syndicaat hoopt voor 200 millioen roebels goud per jaar te kunnen ophalen. Amerika. Mijnrampen. Wij hebben gisteren reeds in korte bewoordingen melding gemaakt welk ijselijke ramp de mijn van de Colora do Iron and Steel Company te Primero in Colorado heeft getroffen. Naar het schijnt heeft eerst een ontploffing plaats gehad en sloegen, eenige oogenblikken daarna de vlammen uit een der schach ten; deze storte in en versperde aldus den ingang van de mijn. Ook de venti latoren braken, maar deze waren spoe dig hersteld. Een reddingsploeg daalde zoo spoedig als het slechts eenigzins ging, door den luchtkoker naar "bene- den en stuitte ar dadelijk op vijf lijken van mijnwerkers, die door de kracht van den schok waren gedood. Uit de omgelegen steden daagden spoedig andere reddingsploegen op, maar deze bemerkte alras, dat er wei nig te redden viel, want de schacht bleek geheel en al vernield. Een der weinigen, die nog aan een dreigenden dood ontrukt kon worden werd door de redders gevonden onder een hoop aarde en balken. Nadat hij weder tot bewustzijn gebracht was, ver telde hij, dat hij over twintigtallen lijken was geklommen, die allen gewond ble ken.. De vlammen waren ook overgeslagen naar de centrale schacht, maar het vuur doofde daar reeds spoè'dig uit. Gedurende den geheelen nacht van 31 Januari o pl Februari stonden honderden mijnwerkers aan den ingang van de mijn te bidden en te smeeken om met de red dingsploegen in de mijn te mogen afdalen. En bij hen stonden de wanhopige vrou wen en kinderen der bedolven arbeiders, die in bewogen woorden de redders aan spoorden om al het mogelijke te doen om toch hunne mannen en vaders te redden. Eenige vrouwen konden zelfs slechts met geweld worden weerhouden om zelf de mijn in te gaan. Negen en zestig lijken werden gevon den, liggende op een hoop bij den uitgang van de schacht. De mannen aldaar hadden blijkbaar getracht om weg te komen, maar waren in de uitstroomende dampen ge stikt. Vier en twintig dooden waren Maan dag reeds naar boven gebracht, maar zoodanig verkoold, dat zij niet te herken nen waren. De oorzaak van de ramp zat wel een geheim blijven, totdat de mijn blootgelegd is. De ambtenaren hebben verklaard, dat de mijnwerkers zich slechts bedienden van veiligheidslampen en dat ook overi gens geen enkele maatregel was ver zuimd, die kon strekken tot het verhoeden van rampen. Behalve het mijnongeluk te Primero zijn er nog op twee andere plaatsen in de Vereenigde Staten ernstige mijnrampen gebeurd, te Drakesborough, in Kentucky en te Bartonville, in Illinois. JtieJ deaden ten gevolge van de ontploffing te Drakesborough bedraagt 35 en bovendien zijn er nog een aantal zwaar gewonden. Niet velen kunnen er dan ongedeerd af zijn gekomen, want vol gens een bericht van Dinsdag waren er toen al 20 lijken boven gebracht en nog 20 man in de mijn opgesloten. Over het ongeluk te Bartonville is er nog geen an der bericht dan dat de mijn in brand staat en dat men vreest, dat de mannen onder den grond van de buitenwereld af gesneden zijn. Koninklijke Besluiten. P. Koopman is benoemd tot burge meester der gemeente Heer. Met ingang van 1 April is aan J. Mol, te Brielle, eervol ontslag verleend als bureelambtenaar van den Rijkswa terstaat der 3e klasse. Vacantiekaarten S. S. Nu de nieuwe tarieven dit jaar nog niet worden ingevoerd, zal, naar het „U. D". meldt, de Staatsspoor gedurende de maan den Juli, Augustus en September wederom vacantiekaarten verkrijgbaar doen stellen Grondwetsherziening. Naar het „Vad." verneemt, zal eerst daags Staatscourant verschijnen het Kon. besluit houdende de benoeming der Staats commissie tot voorbereiding van de Grond wetsherziening. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de Minister Heemskerk zelf als voorzitter van die Commissie optreden. Groote vermogens in Nederland. De „Fin. News" bevat een statistiek over de groot-kapitaüsten in Nederland. Volgens deze statistiek bevinden er zich in ons land 519 personen, wier fortuin grooter is dan f 1.000.000. Onder dezen zijn er 205 wier kapitaal bedraagt van f 1.000.000 tot f 1.500.000, 93 van f 1.500.000 tot f2.000.000, 125 van f2.000.000 tot f5 000.000, 11 van f5.000.000 tot f 10.000.000 en slechts 5 wier vermogen meer bedraagt dan f 10.000.000. Het grootste gedeelte van deze millio naire oefenen een beroep uit, bevinden zich in den handel of bekleeden staats betrekkingen. Uit deze statistiek blijkt, dat sinds het jaar 1894 tot 1809 't getal der millionaire met 117 is vermeerderd, terwijl hun to taal kapitaal van f778.000.000 gestegen is tot f 1.019.000.000. Leger en Vloot. Blijkens bij het Departement van Ma rine ontvangen beric.it is Hr. Ms. Pant- serdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapt- luit. ter zee P. H. Van Voorthuijseity 2 dezer te Algiers aangekomen. LEIDEN, 3 Februari. Maria Vereeniging. Onder voorzitterschap van mevr. Aal- berse-Schmier heeft Dinsdagavond de Maria Vereeniging in de conversatiezaal van den Nederl. R. K. Volksbond haar jaarvergadering gehouden. De presidente opende de vergade ring met een hartelijk woord van wel kom aan den W.Eerw. adv. en de tal rijke aanwezigen, waarna zij het woord gaf aan de eerste secretaresse tot het uitbrengen van het jaarverslag. Daarin wordt de gestadige, zij het langzame groei der vereeniging geconstateerd; het ledental bedraagt thans 212, waarvan 30 geheel-onthoudsters en 182 afschafsters. De vergaderingen werden gereg-ld ge- houder. en flink bezocht, bovendien wa ren zij door de diverse lezingen van den WEerw. pater Tesser zeer nuttig en leerzaam. Het aantal gezinnen der St Anna-vereeniging is gestegen tot 46, met 144 kinderen, eene vermeerdering van 15 gezinnen en 60 kinderen. Mochten aldus de secretarisse toch alle ouders het nut onzer Anna- vereeniging inzien en zich voor 't lid maatschap opgeven. Het verslag brengt voorts in herinnering de verschillende mutaties in het bestuur en huldigt den betoonden ijver der propagandisten. Ook in ons bis'om gaat de drankbestrij ding ouuer de vx ouwen goed vooruit

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1