BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 104. 9e £eicbelve Souxcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent) ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiSn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Belangrijke datums. Van 1 tot en met 14 Februari! gele genheid tot aangifte voor de kiezerslijst. Vóór 20 Februari: kennisgeving aan 'ide belastingschuldigen, die nog niet be taald hebben door den rijksontvanger. Maart: laatste betaaldag der belas ting1- 23 Maart: ter visiellgging en verkrijg baarstelling der kiezerslijsten en bijbe- hoorende lijsten. 23 Maart tot en met IS April: gele genheid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver krijgbaarstelling der reclames. Voor 15 Mei: definitieve vaststelling 'der kiezerslijst. België. Dank zij de koude is de toestand in het Maasdal merkelijk verbeterd. Het peil der rivier is te Luik 26 centimeter lager, evenals dat van hare bijrivieren. 1 Op de Samber begint de scheepvaart te herleven, althans met ledige vaar tuigen. De geladen steenkoolschepen moeten, wegens den sterken stroom, nog wachten tot Woensdag eer zij naar de Fransche grens kunnen vertrekken. In Vlaanderen is ook de toestand ver- beterdzeer langzaam echter trekt het water weg. De Leie is een meter gezakt. De schade in Vlaanderen aangericht moet zeer groot zijn. Er zullen ook ern stige maatregelen moeten worden ge- nomen, om besmetting te voorkomen. Frankrijk. De grot van Lourdes. Dezer dagen bevatten de bladen een bericht, alsof de Qrot van Lourdes in twee perceelen zou verkocht zijn door "iden likwaditeur der regeering. Meïi meldt nader, dat niet de Qrot, waar de Weide, tegenover de Grot, aan de over zijde van de Grave, den T5en Januari LI. publiek is verkocht en aanigekocht idoor den bisschop van Tarbes, Mjgjr.' .Schoep f er, resideerende te Lourdes. De ze weide was in 1898 ten name geschre ven der Missionarissen van de Grot, !die thans ontbonden zijn en wier goe deren door den Staat werden aangesla gen. Dank zij het krachtig optreden van IMgr. Schoepfer, werd de Grot van Lour- |des zelve als behoorende tot het bis schoppelijk eigendom erkend en werd (deze dus niet aangeslagen. De weide, groot ruim één Hectare, Werd vroeger door de Missionarissen! Jgekocht voor in de 50.000 francs en jnu door den bisschop weer gekocht voor '37.000 francs. De bladen melden een nieuwe wandaad bedreven door een soldaat, die voor zijn indiensttreding herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking was geweest. Bij een mobilisatie-oefening in de infan ten e-kazerne te Grenoble, trok de sol daat Cohad, op een eenvoudige yraag Van zijn compagnies-commandant, of de 'Inhoud van zijn ransel' in orde was, zijn sabelbajonet en stak dit wapen zijn chef in het lichaam. Een onderofficier, die den gekwetste te hulp kwam, kreeg een steek dwars door den arm, waarop de man, zich steeds ver- 'dedigende, trachtte uit de kazerne te ko- imen. Hij werd echter gegrepen en ont wapend. Bij het Verhoor verzekerde Cohad, dat hij volstrekt geen spijt van zijn daad had De kapitein verkeert in levensgevaar. De „Independance Beige" maakt on der zijn „Dernière Heure melding van eenige eigenmachtige terechtstellingen' jdoor het publiek. Te Charenton werd .een landlooper opgehangen gevonden tfcan een paal van den electrischen tram. [Te Ivry werd een dief in het water ge- iWorpqn, w^derp reau van politie gesleept; te Vitry wer den twee individuen pp heeterdaad be trapt door gendarmen op het oogen- blik, dat zij een verlaten villa binnendron gen. De woedende menigte wist hen aan de handen, der bewakers te ontrukken en dreigde de mannen te lynchen. Je Alfortville schoten apachen uit een roeiboot op hen vervolgende soldaten. Tij dens het gevecht, dat ontstond bij hun ge vangenneming, verdronken 2 apachen, ter wijl eien derde zonder vorm van proces door het volk werd opgehangen aan een telegraafpaal. Koninklijke Besluiten. Is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter stand plaats de gemeente Aardenburg: Th. L. F, Roersch, candidaat-notaris te Breda. Aan Jhr. tnr. D. J. A. A. Van La- wlck Van Pabst van Nijevelt, is op zijn Verzoek, met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Ede. Mr. J. J. Veurman te Meppel is tot 30 Aug. benoemd tot leeraar aan de R. |H. Burgerscholen te Meppel en te JHee- renveen. Zijn benoemd: bij het wapen der Infanterie, bij den staf van het wapen tot generaat-majoor de kolonel A. Ej. Roest van Limburg, van dien staf, inspec teur van het wapentot directeur van de cadettenschool, de Jult.-kol. J. D. Gre- vinck, van het 8ste regiment bij den staf der 4e divisie tot generaal-majoor com mandant van de ,4e divisie de kolonel G. A. Buhtman, commandant van het 3e re giment. Bij het 3e regiment, tot kolonel, com mandant van het korps, de luitenant-kol. J. H, de Wildt, van den staf van het wapen, directeur van de Cadettenschool'. Bij het 8e regiment tot majoor de ka pitein P. C. Hatnpe, adjudant van het korps. Bij het 9e regiment tot tuit.-kol, de ma joor M. J. Olrée, van het korps. Met ingang yan 1 Febr. zijn be noemd bij de directie van de Rijkspost spaarbank tot tweede klerk W. P, Maris, iMej. J, C. Veenhoff, J. Lolkema, mej. S. W. Hardenberg, J. V. d. Sterre en D. van der Tas, thans tijdelijk ambtenaar bij dje instelling. Met ingang van 16 Febr. is be noemd tot 2e klerk bij de directie van den Rijkspostspaarbank C. A. van Schraven- dijk, thans tijdelijk ambtenaar bij die in stelling. Met ingang van 1 Febr. is aan den tweede klerk bij de directie van de Rijks postspaarbank J. A.; A. Lauret, op zijn verzoek', als zoodanig eervol ontslag ver leend. Met ingang van 1 Febr. zijn bevor derd tot hoofdcommies der posterijen C. Zijm, J. A. Janssen en J. Warnaars Jz. allen thans commies der posterijen le kl. Zijn benoemd: Met ingang van 3 Febr. I. bij het wapen der infanterie, bij hun tegenwoordig korps: a. tot le luitenant, de 2e luit E. P. H. Haan, en J. C. C. Nijland, onder scheidenlijk van het 2die en 6e regiment; b. tot militie le luitenant de militie 2e Tuit. J. v. d. Brandhof, J. Koudijs, O. N. van Harte en J. Kranenburg, allen van het regiment Grenadiers en Jagers; R. Santing, van het le regiment: J. E. F. J. Schroder van het 2e regiment; H« Wifleras, W. Ps Coppoolse, P. A. Oalle, M. C, Munters en P. W, M. Asselbergs, allen van het 3e regiment; D. Krantz en J. B. Bomans, beiden van het ;4ej reg.; G. A. J. van Engelen van dier Veen, A. PTomp, H. J. A. van Son, R. P. van der Mark en M. J. L. baron Jaets van Ame- rongen van Renswoude; allen van het 5e regiment; R. W, Lieve, J. C. J. Boelen, F. Grotendorst, L. J. P, Lagaay, F. ,B. van der Zijl, P. F. van Hoorn, H. LTeves en H. Zwart allen van het 7e regiment G. Ifsink, J, Oerritsen en X. Ha Bern- sen, allen van het 8e regiment; j. H> Gasau, A. J. Ronner, M. Hoeneveld, L de Jong, J. IJ. Galema, M. H. Linthout' en P. Reinouts van Haga, allen van het 9de regiment; C. die W&a^ J. A. Bierens, de Haan en C. Haupt, alten van het 10e regiment. II. bij het Wapen der artillerie, bij Hflrf tegenwoordig korps, en H. J. Derks, onderscheidenlijk van het 4e reg. veld-art. en het 2e reg. vest.art. III. bij het reserve-personeel der land macht, a. bij hun tegenwoordig korps, tot re serve le luit. de reserve 2e luit. G. W. Graafhuis on Eggens, beiden van het le reg. Infanterie; H. Eskens en D. Bagge- laar beiden van het 3e reg. Infanterie, H. Hartogh Heijs en Mr. J. Dutilh, bei den van het ,4e reg. Infanterie, Mr. L. Xrouw, van het 5e reg. Infanterie; J. G. Smitt, van het 7e reg. Infanterie; J. Offringa en 'C. F. M. Duizings, beiden van het 9e reg. infanterie; b. bij de infanterie der tandweer, in hun tegenwoordig district tot reserve-eerste- Iuitenant, de reserve tweede-luitenants J. Wijnveldt, in het XHIde; A. Van den Beid en L. J. H. Breuker, beiden in het XXIVde; A. A. Van Haaien, in het XVIIe P. J. Ampers, in het XVIIIde; J. H. Ba- rens, in het XXIste; O. J. P. Êntero en D. J. Roos, beiden in het XXIIste; P. Schrier, in het XXIXste; B. van den Belt, lin het XXXViste; J. J. Buwalda iin liet XXXXIste; R. C. Adriaens, in het XXXXIlste, en D. van Roon, in het XXXXVIste landweerdistrict. LEIDEN, 2 Februari. R.-IC Studenteotooneelisten. De uitvoering, welke de studenten-too- neelisten morgenavond in den Schouw burg zullen geven, zal een druk bezoek trekken. Alle bajgnoire- en parterreplaatsen zijn reeds uitverkocht, zoodat er nog plaatsen over blijven in loge, galerij en amphithe ater. Wie er dus prijs op stelt, deze uitvoe ring bij te wonen, zal goed doen, zich zoo spoedig mogelijk van een plaats te verzekeren. We spreken de hoop uit, dat de zaal ge heel zal zijn Uitverkocht Met ingang van 1 Maart wordt de klerk der posterijen en telegraphie 1ste klasse H. Schutter overgeplaatst van hét telegraafkantoor alhier naar dat te Am sterdam. De tot kapitein bij het ,4e regiment Vesting-artillerie benoemde le luitenant A. JjL de Koning, van het 2e regt. veld- art., alhier, komt te Helder in garnizoen. .Het studenten muziekgezelschap *,Sempre Crescendo" alhier, zal ten bate van „Armenzorg" en de „Kinderherstei- lingskolonies" alhier, een uitvoering ge- Ven op Donderdag 17 Maart a.s. De violist Jacques Thibaud uit Parijs zal als solist optreden. De R. K. Gemengde ZangVereenj ging „Arti et Religioni", directeur de heer Cara. A. Bonten, geeft Vrijdagavond half negen een uitvoering in de Graanbeurs. Als solisten zullen hunne medewerking verfeenen de dames Dora de Graaf (so praan) en Anna Bertels (Alt) en de heer Xh. dé Groen (tenor.) Het programma vermeldt een keur van uitgezochte zangnummers,- zoodat :een gang naar de Graanbeurs alleszins de moeite zal loonen. Wij twijfelen dan ook niet, of onze R. K. zangvereeniging zal' met haar optreden =rr ditmaal voor hei eerst onder leiding vaii haren nieuwen directeur een groot succes behalen. i De tot kapitein bij Wet 4 Rejglhnent- Vesting-Artillerie benoemde le Luite nant A. H. de Koning! van de 2e Af- deelingf, 2e Regiment Veld-Artillerie lalhier komt te den Helder in' garni zoen. De le Luitenant-Kwartiermeester E. A. Wel ij van het Korps Mariniers is met ingang van 1 Februari geplaatst bij de Kweekschool voor 'Zeevaart alhier. De reserve-korporaal J. P. Keule- mams van' het 4 Regiment-Infanterie al- jhier is door den Kolonel Commandant van dat Regiment tynoerad tot reserve- seigfeant met Ingang van Weden. (2 Fe bruari). Onder Verwijzing naür het advies yan de Commissie van' Toezidit op het Middelbaar Onderwijs en; Wet bericht van den Inspecteur^ beide in de Leeskamer 'deed; ter inzage nedergelegd, Wieden B. en Wi a«an den, gemeenteraad de volgende aanbevelingslijst aan voor de benoeming Van een leeraar in jfle aardrijkskunde gens, ter voorziening in de vacature ont staan door het verleend eervol ontslag] 'aan den heer C. J. Leendertz. lo. Ch. F. H. Dumont, Oud-Kapitein van het Ned. Indische leger, te Oegst- geest 2o. H. Polvliet, leeraar aan het Gym nasium te Winschoten. B. en W. geven in overweging thans tot eene benoeming over te gaan, maar stellen tevens, overeenkomstig het ad vies van de Commissie van Toezicht en van den Inspecteur van het Middel baar Onderwijs, voor de benoeming! voorloopig slechts voor één jaar te doen. Aan het postkantoor alhier, en de, daaronder ressorteerende, hulppostkanto ren werd gedurende de maand Januari 1910, ingelegd f94186,89 terugbetaald f 73680,81*1 Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 32012. Lijst Van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden geduren de die eerste helft der maand Jan. 1910. Brieven. Binnenland. Mej. C. Ea rners, Amsterdam. Boom, Idem. P. Bookelman, idem. Q S. S. v. Oss, idem. Mej. R. Vermeer, Haag. Mej. Géné de la Roche, adem. J. V. d. Voort, idem. J. Bekoert, Haarlem. J. Varkenvisser, Kat wijk aan Zee. Mej. Korthof, Laden. Me.j M. Planjer, idem, W. Rademaker, R'dam. Firma de Gruijter Zonen, Zaandam. Mej. W. Mees, Zutfen, Briefkaarten. J. Heupen, AMam. J. Redegeld, id. Mej. P. Heijtman, id. Me.j M, J. Cohen, jd. Moj. G. J. van Loo, Haag. Huisman, Haag. Schipper W. V. Eersel, Eisse. Mej. v. d. Meij, Oegst- geest. G. van der Sijk, Leiden. A. Mole naar, R'dam. K. Verlant, R'dam. J. Ver schuur, id. A. Christiaanse, id. Mej. Johna Voorham, Westerloo. Br ie ven. BuitenL Nurnberger Bluk- embaJlagenfabrik vorm L. Xhannhauser, Nürnberg. Briefkaarten. Reverend superior St. Mary convent America. A. Brink Men- tone. Aan de afzenders wordt aanbevolen 'hun adres op de brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestel baarheid aan hen kunnen worden terug gegeven, BODEGRAVEN. Maandagavond gaf onze vereenigmg zang en tooneel hare jaarlijksche vastenavond uitvoering. Het programma, samengesteld uit ver scheidene comische voordrachten werd tot het einde toe goed afgespeeld en scheen bij het talrijk publiek goed in den smaak te vallen. Er werd ten minste hartelijk gelachen en het applaus dat na ieder num mer de zaal deed dreunen was ook wel verdiend. Ieder vertolkte zijn rol uitste kend en waar het geheugen soms leelijke parten speelt wist men zich als echte ar- tisten heel aardig te redden. Een paar kleine opmerkingen houde men ten goe de. Ten eerste, de tijd, tusschen de ver schillende voordrachten alsook de pauze was te lang, te meer daar men toch ook al veel over tijd begon. Zoodoende was het geheel wel wat laat afgeloopen, en ten tweede had men wel eens moeite dien tekst der voordrachten te verstaan. Óver het algemeen liet spel en duidelijkheid niets te wenschen over en wenschen we de vereeniging dan ook van harte ^eluk met het behaalde succes en roepen haar een welgemeend tot weerziens toe. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren is overleden de oudste inwoonster onzer gemeente, de wed. J. v. cL Kamp-v. d. Boogsinds den laatsten tijd. werd ze ver pleegd in het Zustergesticht te Oegst- geest. Ze had den leeftijd van ruim 93 jaren bereikt LISSE. Gedurende de maand Januari is bij de Rijkspostspaarbank alhier inge legd f4646.80 en terugbetaald f 8251.15 Uitgegeven zijn er dat tijdperk 15 boek jes, zoodat het laatste nummer is 1394. LISSE. Zoridag gaf de R. K. Gem. iZiangvereeniging „Lisse", onder haar directeur, den heer A. H, van den Boo gaard, Den Haag, haar jaarlijksche uit voering voor donateurs en kunstlieven de leden. Gelijk alle jaren bestond het programma uit twee gedeelten, waar van de eerste, een uieer religieus karak ter dragend, eenige koren bevatte uit het Weinachts- en Drei- Könige-orato- riutn van H. F. Müller. Na de pauze werd gezongen „De Balling op Zee", na mMjt gqaste technische moeilijkheden met zich mee brengt. Alle lof aan den directeur, die zijn koor beheerschte en bezielde, die|; er uit haalde wat er uitgehaald kon( worden en aan wiens flinke leiding eeaj groot succes te danken was. Lands-* Icnechtstandchen, van Orlando di Lasso! en het zoo melodieuse „Zomernacht"/ door den directeur gecomponeerd, gavenj een waardig slot. Als solisten traden op de heeren Th. de Groen, tenor, Den Haag en W. Le fe rn er, fluit benevens de jongeheeren Th. Lefeber en R. v. d. Veld, piano (leerlin gen van den heer v. <L Boogaard) welk trio een zestal nummers ten gehooref bracht. Het applaus dat hun ten "deeL viel, bewees, dat zij een dankbaar ge* hoor hadden gevonden. Dh. Th. de Groen, tenor, paart aan'! een mooie voordracht, een machtig en schoon geluid, wat vooral uitkwam in[> het „Ave Maria" van Cherubini en inj een aria uit de „Schöpfun'g", van Haydn: De heer de Groen kwam zonder toegift niet vrij. De pianobegeleiding was bij den heer J. v,. d. Meer, Roelofarendsveen weer in goede handen. De ZeerEerw. heer B. J. Weikamp* pastoor, wenschte den directeur en het zangkoor geluk met deze welgeslaagde uitvoering en wij sluiten ons geheel aan bij den wensch van ZEerw.„Moge de vereeniging onder de kranige leiding vah haar directeur groeien en bloeien". „Resb." De Tooneelvereeniging „St. Ge- nesius" heeft, met welwillende mede werking der Zangvereeniging „St. Gre- gorius" ons gisteren en eergisteren we derom een paar genoegelijken avonden verschaft en haar oude roem nog weer eens op uitstekende wijze gestand ge daan. Óp beide avonden werd als hoofd stuk opgevoerd „De belegering van Mal ta" drama in vijf bedrijven. Door de Zangvereeniging werd onder de uitstekende leiding van den Eerwaar den Directeur P. de Vette, kapelaan der; Parochie het bondslied gezongen waarin het knapenkoor een goed figuur maak ten. Door den WelEerwaarde Heer B. J. M. v. Rooy, regisseur der Tooneelver eeniging, werd ter verduidelijking een kort overzicht gegeven van het op te voeren stuk. Bij het ophalen van het tooneelscherm was men een en al be wondering over de prachtige decoratie* geheel belangloos verricht door G. v. d. Vlugt, lid der vereeniging. 't Tooneel; stelde namelijk voor, de vergaderzaal!, van den grooten Raad der Orde van de Malthezer ridders. Een prachtvolle troon zetel voor den Grootmeester benevens de schilden der orde gaven iets indrukwek kends. Dadelijk traden de spelers voofl 't voetlicht en gaven in dit stuk te zieu een korte en duidelijke schets van den; moed >en de onversaagdheid der vroe-, gere Kruisridders, die goed en bloed veil hadden ter verdediging van het H. Ge loof. Doch al was het doel edel waar voor men was uitgetogen, ook daar had- de duivel der afgunst tweespalt gezaaid en den grootmeester een vijand bezorgd, welke zijn vriend had moeten zijn. Of ferden de edele fiere ridders hun bloed op voor dat verheven doel, de afgunsti ge Joan de La Cerda tradhte, door af gunst gedreven, deze dapperen schaar! door verraad in de handen der muzel mannen te doen vallen. Aangrijpend! schouwspel toen de twee jeugdige edel- knapen, jongens van 13 en 15 jaar na lang aandringen van den prootmeester verlof kregen, en uittogen om het Bas tion te gaan verdedigen. Treffend ook was het slot toen de La Cerda berouw] kreeg en zijn dwaling erkennende zich' aan de voeten van den Grootmeester, kwam werpen en vergiffenis verzoeken.; De costumes van den heer Serné en Zn. van Amsterdam waren in een jvoord prachtig en droegen niet weinig bij tot een goede vertolking. Evenzoo past ook!; een woord van lof aan den grimeur, den/ heer Zwetsloot v:an Warmond. Ook deze, heeft eer van zijn werk. De stilte gedu-j rende het spel en het applaus wat deri spelers bij hei einde van ieder bedrijf ten,' deel viel getuigde dat alles goed voldeed* Xusschen de bedrijven werd door del zangafdeeling op .uitstekende wijze ge-, zongen *,Ons Hollandsch Ltedi",; van CatiL v. Rennes. „FrühKngspolka" van A. Zedt-. Ier, en „Blokkelied" van F. Seward, Jof slot werd nog voorgedragen door derf heer v. d. Etst, «en specialiteit op daf gebied wDe geh^gi^nnige m

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1