I BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 103, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Februari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Frankrijk. De overstroomingen. Parijs was gisteren weer in zijn vroö- lijke Zondagsstemming, want de span ning en de vrees die acht dagen lang onder de Parijzenaars hadden geheerscht jwaren thans voorbij. Het water daalde langzaam maar ze ker. Zaterdagnacht werd er aan de Aus- te litz brug 8.43 meter gepeild, zes uur Zondagmorgen 8.36 meter, twee uur la- 'ter 8.34, Zondagmiddag 8.30 meter, 10 iluur in den avond 8.17 en te midder nacht 8.14 meter. Dat was voor de be woners reden te over om dien dag allen angst van verloopeti dagen van zich of te schudden en opgewekt hunne gewo ne Zondagsdie wandelingen te doen. Waarheen men ging? Natuurlijk naar de overs van de Seine, de bruggen, de jonidergeloopen straten, en kaden, die meer dan een week één groote belang stelling hadden gaande gemaakt. Wel stonden velen met een droeven blik naar het water te staren, het booze element, dat hen van huis en goed had beroofd, of werkeloos had gemaakt, maar op de .ivroölijke gezichten van duizenden en duizenden blijde geruststellende men- ,schen was de gunstige ommekeer te le zen. Vreugdig gestemd twistte de menig te over de vraag hoeveel centimeters ,het water reeds gevallen was. Anderen vertelden dat de telegraaf- en telefoon verbindingen reeds bijna geheel hersteld '.waren, dat die of die straat reeds droog stond. En de zuinige huismoeders had den 't er over dat er zooveel levensmid delen binnen Parijs gebracht werden, zoo dat het nu met de hooge broodprij zen en de schandelijk dure voedings middelen spoedig gedaan zou wezen. IHet eeftigste wat die niet getroffen moe ders nog bezorgd maakte was de prijs der steenkolen. Het schijnt dat Parijs langzamerhand zonder kolen geraakt, daar zijn grootste leverancier, België niet in staat is om de gewone voorraden te leveren. Door de overstroomimgefl van rivieren en kanalen kunnen de Belgische kolenschepen niet varen. Terwijl de menigte in zeer optimisti sche stemming verkeerde optimisme is immers een karaktertrek der Parijze- jnaars houden zich de autoriteiteu bezig met de bespreking der evenftieele gevolgen van deze ramp. Een gezagheb bend persoon verklaarde hieromtrent aan een redacteur van de „Herald" „Het groote gevaar is thans waar schijnlijk geweken. Wanneer we niet door nieuwe stortregens geplaagd wor den, dan geloof ik, dat de place de Ia Concorde of de place de 1'Hotel de iViüe niet door het water zullen getei sterd worden. Gelukkig dat het niet zoo ver gekomen is, want dit zou een die pen indruk op de Parijzenaars gemaakt hebben. Wat ons nog* ten zeerste bekommerd is het feit, dat er onder de gunstigste omstandigheden dagen, ja misschien we ken zullen voorbijgaan vooraleer het Water uit het ondergróndsche Parijs ver- dweenen is. Het kan slechts langs na tuurlijken weg geloosd worden. Ge be grijpt welke gevaren dit oplevert voor den gezondheidstoestand, voor de fun damenten der huizen, maar zeker ook voor de tunnels." Ondertusscheu nu overal verbetering Intreedt nu de "telegraaf- eu spoorweg verbindingen langzamerhand haar ge- Wonen loop terugkrijgen, maar tocih dui delijk wordt, welke enorme schade deze catastrophe veroorzaakte, thans komen vau alle streken giften toegestroomd Voor de ongelukkige slachtoffers, die zoo jammerlijk zijn getroffen. Zelfs iAmerika wil niet achterblijven bij het leenigen van dien grooten financiëelen inood. Op de inschrijvingslijst, door de Parij- pclie pers geopend, is thans reeds voor iï.724.280 francs geteekend en men schat dat van verschillende andere zijden tot |nu toe ongeveer 7 millioen werd bijeen gebracht. De Keizer van Oostenrijk betuigde Iftan FaHiëres zijn. dfiel,nemyig bij het ongeluk dat Frankrijk heeft getroffen en deed hem 25,000 francs toekomen. Het gemeentebestuur van Wieenen be sloot 50,000 kronen toe te staan voor de overstroomingen in Jrrankrijk, onder voorbehoud van de goedkeuring van den gemeenteraad. De directeuren van de „Standard Oil Company" zonden 100,000 francs voor de noodlijdenden. De Amerïfcaanscfie 'Kamer van Koop- hjandel heeft 200,000 francs gegeven Nu hoort men echter weer van andere ongelukken. Eergisteravond hadden te Parijs twee spoorwegongelukken plaats. In de Gare Savigny botste een trein in de ceintuur baan tegen een trein van den Orleans spoorweg. Er zijn een tiental gewonden. Een trein van Bordeaux komende reed in op een trein van de ceintuurbaan. Er zijn vele 'gewonden. ItaUë. De Tiber is buiten hare oevers getre den, zoodat de velden rond Rome geheel blank staan. De regeering heeft krach tige maatregelen genomen om de slacht offers te hulp te komen. "indien de overstroomingen grootere af metingen mochten aannemen, dan zou de tentoonstelling van 1911 tot een volgend jaar worden uitgesteld. R.-K. Kiesvereenigingen in Z.-H. Door het bestuur van de R. K. Centrale Kiesvereen. K a t w ij k-L e i d e r d o r p is aan de R. K. Kiesvereenigingen, welke zijn aangesloten bij den Prov. Bond de volgende circulaire gericht, ter behande ling in de eerst volgende vergadering van den Bond: „Het Bestuur der R. K. Centrale Kies vereeniging Katwijk-Leiderdorp, verga derd in het hotel Rijnland, te Leiden op 11 December 1909, besloot het navolgen de ter Uwer kennis te brengen en aan Uw oordeel te onderwerpen Het bestuur voornoemd stelt voor, ar tikel IV van het reglement van den Pro vincialen Bond van R. K. Kiesvereenigin gen iin Zuid-Holland voortaan te lezen als volgt: „Tot deai Bond kunnen toetreden alleen de Centr. kiesvereenigingen en dc dis- trictskiesvereenigingen, welke de katholie ke beginselen voorstaan, een eigen Regle ment, aan het Bondsbestuur in te zenden, bezitten, en candidaten stellen voor de Tweecle Kamer der Staten-Generaal of de Provinciale Staten. Plaatselijke kiesvereenigingen kunnen alleen dan toetreden, wanneer in het dis trict, waartoe zij behooren, geen centrale- of districtskiesvereeniging zou bestaan. In dit gevat is de toetreding gebonden aan dezelfde voorwaarden als genoemd in alinea I." Mocht dit artikel worden aangenomen, dan volgt daaruit van zelf een wijziging in de betaling- der contributie. Immers, daar de locale kiesvereenigingen dan niet meer in onmiddellijk contact staan met den Provincialen Bond, zullen zij voor taan het door haar aan den Prov. Bond verschuldigde bedrag storten in de kas van de Centrafe- of Districtskiesvereeni ging, terwijl deze dan tot het afdragen der geheele contributie in de kas van 'den Provincialen Bond verplicht is. Aan het adres is teveris een memorie van toelichting toegevoegd. Koninklijke Besluiten. Benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Leeuw arden F. I. de Greve, bankier aldaar. Bevorderd tot officier in de orde van Öranje-Nassau j. Versluijs, leeraar aati de Rajksuormaalschool voor teekenonder wijzers en aan de Rijksschool voor Kunst nijverheid te Amsterdam. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau JL L. Janssens, secretaris der gemeente Deurne en Lieset, Bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Nect- Indië is benoemd en aangesteld tot tij delijk officier van gezondheid der 2e kl. de arts M. A. De fa Parra. jTer .belooning van hen, die zich onderscheiden hebben in Atjeh, en Ondier- righedeu hoofdzakelijk gedurende het 2de halfjaar 1908: L is fesigawl fe' i;i#sx ie y, der gig- taire Willemsorde de Europeesche ser geant van het korps marechaussee te voet in Atjeh en Onderhoorigheden J. JH, Teu- telinck (alg. stamboek no. 41712) II. (is bepaald, dat bij afzonderlwijke dagorder, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld: de kapi tein der infanterie van het leger in Ned.- Inddë: W. E. Asbeek Brusse; de Euro peesche sergeanten van het korps mare chaussee te voet in Atejh en Onderhoorig heden A. Strijbis (alg. stamboek nummer 50275), J. V. Romijn (alg. stamboek no. 53901) en J. H. C. de Jager, (aig. stamb. no. 57417). De Krupp-commissie. Het voorbehoud van de „N. Ct" maak te bij het door haar vermelde gerucht over de vermoedelijke uitkomsten van het onderzoek der door de Tweede Kamer be noemde Krupp-commissie, is niet overbo dig geweest. Naar aan het blad toch nader bleek, kan omtrent die uitkomsten nog niets met eenigen grond worden ge meld, aangezien de commissie tot nu toe uitsluitend bijeen geweest is tot het be palen van haar werkwijze en het verza melen van het materiaal voor haar onder zoek. Daar dit echter zeer omvangrijk is, zullen de werkzaamheden der com missie vermoedelijk nog al wat tijd vor deren. Minister Nelissèn. Naar verluidt, zal de minister van justitie, na de behandeling van de Staats- "begrooting door de Eerste Kamer, om gezondheidsredenen eenige maanden rust nemen. Middenstandsorganisatie en coöperatie. De verslagen en mededeelingen van de af deeling Handel van-,het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel ope nen den jaargang 1910 met een rapport over middenstandsorganisatie en -coöpe ratie in Oostenrijk-Hongarije. Dit rapport bevat de resultaten van eene studiereis van wege de Staatscommissie voor den middenstand gemaakt door twee harer le den, de heeren J. S. Meuwsen en Dr. J. Nouwens in het jaar 1908. De steller svan het rapport deelen mede dat bij de vaststelling van liet studieplan was bepaald dat het in te stellen onder zoek een voorbereiding moest zijn van een nadere bestudeering van het coöperatie- vraagstuk. Aanstonds was hun echter gebleken, dat het onderwerp coöperatie zoo innig verbonden was mét dat der organisatie en dit verband in Oostenrijk zóó op den voorgrond treedt, dat in de eerste plaats een studie moest worden gemaakt Van de middenstands-organisatie. Uit het rapport blijkt ,dat de coöperatie in Oostenrijk krachtig wordt gesteund en bevorderd van overheidswege, doch dat zulks steeds en uitsluitend geschiedt door middel van de vereenigingen. LEIDEN, 1 Februari. Geloof en Wetenschap. Gisteravond hield de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" eene leden vergadering in het gebouw van de St. Joseph Gezellen Vereeniging onder voorzitterschap van den heer dr. W. Th. M. Weebers. Na opening met den Chris tel ijken groet deelde de Voorzitter /ne- de, dat de statuten der vereeniging de koninklijke goedkeuring hebben verkre gen en den leden zullen worden toege zonden. Spr. herinnerde vervolgens aan de uitvoering van de R. K. Studenten- tooneelisten in den Leidschen Schouw burg op Donderdag a.s., waarvoor id de pauze door eenige dames kaarten te koop werden aangeboden. Na lezing der notulen door den waar- nemenden secretaris, den heer mr. A. Tepe, werden deze' onveranderd gear resteerd. Daarna verkreeg de W.Eerw. pater J. van Well S. J. het woord, die zou spré ken over den Deensdien bekeerling Jör- gensen. De eerw. redenaar slaagdé er in de waarde van zijn letterkundig betoog te verhoogen door zijq onderwerp op apologetische en wetenschappelijke wijze in te kfeeden. Hij schetste m schoöné bewoordingen de jeugd van Jörgensen hoe deze reeds JP zÜ'l XL<£B& jon£eijn£s jaren £verty,igd vrijdenker was en zijn geluk zocht in de prediking der stofvergoding en der ik-vergoding. Maar daarin vond Jör gensen het geluk niet. Spr. gaat na, welke invloeden op Jörgensen hebben ingewerkt en zijne bekeering hebben be werkstelligd, noemt in dit verban'd de ontmoeting van Jörgensen met de be keerlingen Balling en Jan Verkade en «hunne gemeenschappelijke reis naar Ita lië. Jörgen's vierjarigen strijd tusschen zijn verstand en ^ijn half, erlamden wil om te breken met het verleden behan delt spr. op uitvoerige wijze om daarna de verbazing te schetsen, waarmede Jör- gensen's „Reisindrukken" werden ont vangen. Niemand wilde gelooven, dat de overtuigde Darwinist, de prediker der vrije gedachten, in het paapsche bij geloof was teruggevallen. Toen men evenwel zag, dat het waar was, stak een storm van verontwaardi ging op. Nog had Jörgensen den beslis- senden stap niet gedaanwat moest hij doen? Naarmate hij dichter bij de waar heid kwam, werden de hindernissen grooter. Zou hij niet broodeloos worden als hij het Kath. geloof aannam, terwijl rijkdom, eer en grootheid hem verze kerd waren, als hij tot zijn vroeger le ven terugkeerde. Krachtigen steun vond Jörgensen evenwel in den Duitschen Jesuiet, pater Brinkmann te Kopenha gen verblijf houdende .en op 16 Februari 1896 legde hij zijn openlijke geloofsbe lijdenis van het katholieke geloof af. In „Levensleugen en levenswaarheid", het beste boekske na zijne b'ekeeringi, heeft Jörgensen met groote vrijmoedig heid en overtuiging zijn veranderde ideëen uiteengezet. Bij de beunhazen van de moderne verlichting bestond de be keerling niet meer; zij zwegen en zwij gen ook nu nog Jörgensen dood. Maar het voik las toch zijn aesthetisc'n-apolo- gelitische lectuur, zijn dichtbundels, ro mans en verhalen en in den tijd van 15 jaren is het aantal Katholieken in Denemarken verdrievoudigd. Velen heb ben de aanleiding tot de waarheid in Jörgensen's boeken gevonden, want ieder is een stuk apologie. Na de pauze toonde de eerw. redenaar zijn auditorium Jörgensen als roman schrijver en dichter. Door het voordragen van eenige frag menten uit zijne werken, t. w. een zijner „Parabels", een fragment uit „Eva" en het slot van „De Uiterste Dag". Spr. hoopte op deze wijze bij zijn gehoor belangstelling te hebben gewekt voor Jörgensen, die groot was als dichter, maar nog grooter als raensch en Christen. Hij was dieper gezonken dan vele anderen, maar des te hooger js hij opgestegen. Spr. eindigde met Jörgensen's schoone bekentenis: Hoe katholieker de mensch leeft ,des te gelukkiger gevoelt hij zich in diepen vrede met God, met zich zelf, met de geheele sdiepjiing. Een daverend applaus volgde op de boeiende voordracht, welke mét luister- grage aandacht door de aanwezigen was gevolgd. Na dank aan den eerw. redenaar ge bracht te hebben, sloot de voorzitter de vergadering. De detacheering van den len luite nant F. E. Jochim van Nootdorp bij de militaire verkenningen is bij beschikking van den Minister van Oorlog met een maand verlengd, in verband waarmede deze officier eerst op 1 Maart a.s. bij het 4e Regiment Infanterie wordt over geplaatst. De bij Koninklijk besluit van 1 Februari bij het 4e Regiment Infanterie gedetacheerde le luitenant K. Brevet van het O.-l. leger, komt te Lelden in gar nizoen. Gisteren vertoefde hier ter stede de luitenant-kolonel van den Generalen Staf P. P. C. Colette en de luitenant kolonel-intendant bij de le Divisie J. van der Werf, teneinde deel te nemen aan eene oefening op de kaart met de offi cieren van de corpsen, alhier in garnizoen. De spreekbeurt in de maandver gadering van de Maatschappij vanNederl. Letterkunde zal worden vervuld in het Nutsgebouw op Vrijdag 4 Februari a.s., des avonds te 8 uren, door den heer Dr. E. F. Kossmann te 's Gravenhage. Het Collegium van het studenten corps heeft den bouw van de feestge bouwen en aanhorigheden voor de aan staande lustrumfeesten op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel opgedragen niet den laagsten inschrijver, maar aan den heer C. Hartman te Loosduinen voor eene som van f 17.000. AARLANDERVEEN. Met ingang van, 1 April a. s. is tot onderwijzeres aan d$ R. K. Parochiale School alhier benoemd mejuffrouw A. J. Kerkhoff, thai .a gelijke betrekking te Oud-Vosmeer m Zeeland, ALPHEN a/d RIJN. Vergadering derR.K#i Kiesvereeniging „Recht en Orde" Alphen aan den Rijn op Zondag 30 Febmari. Na opening met den Chritelijke groet spreekt de waarnemend voorzitter de heer H. L. Meijers een woord van welkom, tot de leden en bracht in herinnering de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. Allereerst den 30 April de geboorte van' prinses Juliana, datzij moge toenemen in jaren en wijsheid onder grooten bloei en welvaart des lands. Spr. herinnerde aan de groote christelijke meerderheid der 2e Kamer en sprak den wensch uit dat 't vertrouwen der kiezers en hun leiders nim mer teleurgesteld moge worden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording blijkt dat 't ledental in 1909 bedroeg 189 met een ontvangst van f 112,07H en uit gaven f 101,96 alzoo batig saldo van f 10.11H welke rekening door de heeren Scheerder, Lek en Seisener werd nage zien en goedgekeurd bij monde van den heer Scheerder wordt den penningmeester dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Aan de beurt van aftreden waren de heeren G. v. Vliet, G. v. d. Meer en W. van Leeuwen, die allen werden herkozen. Voor de vacature werd den heer H. G. Veltman gekozen met 47 stemmen. Een voorstel tot wij jng van art. 7 wordt met 44 tegen stemmen ver worpen. Ingekomen is een schrijven van de centrale kiesvereeniging, aan welks schrijven adhaesie wordt betuigd. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Het Be stuur bestaat nu uit de heeren H. L. Meyers, Voorz.G. v. d. Meer, 2e Voorz. J. v. Vliet, secretarisA. van Schijndel, 2e secr.H. G. Veltman. penningm. G. van Vliet, J. Moons, W. v. Leeuwen en J. S. M. Breukel, leden. BOSKOOP. In den nacht van 29 op 30 Januari geraakte de postwagen, die van Boskoop op Gouda rijdt, op de terugreis te water in het Noordeinde alhier. De postillon en de conducteur konden er intijds nog afspringen. Met behulp van vele personen werden paard en wagen op het droge gehaald. Het ongeluk is ontstaan door de gladheid van den weg en de moeheid van het paard. De brieven en pakketten kwamen in een doorweekten toestand aan. De post kreeg hierdoor eene vertraging van 4 uur. Dit is nu binnen zeer korten tijd de derde maal; dat de postwagen te water geraakt. GOUDA. Gisteren is alhier aanbe steed het leggen der kabels voor de| electrische geleidingen door de stad. Van de 5 inschrijvers was laagste: de heer Knebel, te Rotterdam, met f8110. GROENENDIJK. Een dapper klein[ boertje alhier zou voor vader het paard! naar den hoefsmid brengen. Aldaar aan gekomen, kon ons ruitertje echter zijn vurig ros niet tot staan krijgen. Een kwartier gaans verder werd het echter gegrepen en de avontuurlijke rit zonder ongeval besloten. HILLEGOM. Zondagmiddag hield de vereeniging van spoor en tramwegperso neel „Eensgezindheid" een propaganda- vergadering (i,n café Flora. Als spreker trad op de heer G. Kleine uit Amsterdam, voorzitter van de R. K. Metaalbewerkers met het onderwerp: „de uiteenzetting der staking te Beek en Donk. Spreker zette uiteen het goed recht van ue metaalbe werkers en wees met klem van woorden op liet nut der organisatie. De spreker wees er op dat het ook een plicht was van iederen arebider en ook' van elk weldenkend mensch, zooveel mo gelijk financieel te steunen. Spreker wees er op dat hun strijd voor, strijd was. Na de vergadering werd eert collecte gehouden, die opbracht die som van f 10.40. De voorzitter dankte den spreker vootf zijn heldere uiteenzetting en ook de ver-, gadering voor haar trquwq ^pköffifj jggf

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1