No. 101. Een vrucht der Middenstands enquête. Uit de Leidsche Vroedschap. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, 9e C^icbdi^ Sou/tont Bureau OUDB SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden-, betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. I. De Staatscommissie, ten vorigen jare ingesteld, om een onderzoek te doen naar den toestand van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, heeft een verslag doen uitgeven inzake die enquête, voor zoover deze de derde, de zuidelijke afdeeiing aangaat, en wel speciaal wat de gemeente Venlo betreft Eenzelfde onderzoek wordt gehouden Jn verschillende plaatsen in het Noorden, zoodat, na beëindiging dezer enquête, nauwkeurige gegevens aanwezig zullen zijn omtrent den toestand van onzen Mid denstand; gegevens, die er ongetwijfeld toe zullen leiden, om de malaise in den Middenstand met vrucht te kunnen bestrij den. En nu frappeert het ons, dat het zeer uitgebreid en zeer nauwTceurig verslag der gemeente Venlo'dat zoo accuraat js, dat het niet dan met groote opoffe ring van "tijd kan zijn verkregen en sa mengesteld op meer dan een plaats den toestand weergeeft, zooals die ook zich zal voordoen op vele andere plaat sen. En het komt ons dan ook voor, dat de gevolgtrekkingen en de middelen tot ver betering in bedoeld verslag gegeven, in meer dan een opzicht van algemeene be- teekenis kunnen genoemd voor den Mid denstand. De middelen tot verbetering bij het on derzoek der verschillende middenstands- bedrijven komen geregeld neer op: ont wikkeling en bevordering van het ver- eenigingslevenop bestrijding der oneer lijke concurrentie; op verbeterde vakop leiding; op bevordering van handelson derwijs in zijn verschillende geledingen; op verbetering van het credietwezenop voorlichting en steun van regeeringswe- ge bij het aanschaffen van arbeid-uitspa- rende machines en werktuigen; wette lijke regeling van het leerlingstelsel; uit breiding van aan- en verkoop en crediet- coöperatieverscherpte wet tegen de ver- va'.sching van levensmiddelen Om dan ten slootte niet te vergeten de bevordering der contante betaling in den meest uitgebreiden zin. Daar worden, nu wij dit verslag nog ■eens nauwkeurig doorlezen, voor som- 'mige bedrijven als verbeterings-middelen aan de hand gedaan: wettelijke beper king van niet noodzakelijke openbare vei lingen door deurwaarders, die b.v. niet onzelden plaats hebben in het confectie- en manufacturenbedrijfde oprichting van handelscursussen en de vergemakkelijking om voor deze cursussen subsidie te ver krijgen. 't Is werkelijk een heele catechismus, maar dan toch een catechismus, die de i vrucht is van door middenstanders zeiven .opgegeven feiten. En het is daarom, dat elk Middenstan der naar het ons voorkomt er zijn nut mee zal doen, de verslagen inzake het onderzoek naar den .Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand, ern- 6tig te volgen. Over wat in dit verslag gezegd wordt omtrent sommige bedrijven in een vol- i gend artikel. De vergadering van Donderdagmid dag was belangrijker door de besluiten die er genomen werden dan door de discussies over die besluiten. Ten min ste in de openbare zitting. Want al da delijk na de behandeling van punt 1 jder agenda, werd de openbare zitting {veranderd in evene met gesloten deuren, pie zoowat vijf kwartier duurde. Toen |we daarna weer binnen mochten ko- hien, stond langs een der zijwanden nog een groote kaart, en stelde de Voor zitter een spoedeischende zaak aan de orde: de aankoop van land aan den iRijnsburgerweg. Zonder discussie zelfs zonder hoofdelijke stemming besloot de jRaad toen tot aankoop van eenige stuk ken land voor de som van 'f 113.000 en dat alles in v^rban4 jnjS den bouw, van het nieuwe ziekenhuis. Wij zullen over dat besluit maar gerust zijn. Waar tus- schen de 30 vroede mannen zulk een roerende eenstemmigheid heerschte om trent de noodzakelijkheid van dien aan koop, past ons slechts vertrouwen in het beleid van onzen Raad. Veel be langrijks was er voor de openbare zit ting niet meer. De subsidie aan de be waarscholen werd voor de zooveelste maal uitgesteld de verordening voor de kweekschool voor Onderwijzers en onderwijzeressen kreeg evenmin een beurt. Het eenige punt waar nog dis cussie over werd gevoerd, was de toe lage van de gemeente aan het werkloo- zen fonds. Deze is bij verordening bepaald op f 1500 'sjaars, terwijl er geen enkele bepaling is gemaakt over het al of niet verbruiken van die som. Die toeLage nu was overschreden, omdat het nood zakelijk was en daarom stelde B. en W. voor de verordening te wijzigen, en te lezen in plaats van f 1500 nu, „ten hoogste f 2250". Daartegen maak te de heer Briët de voorzitter van het fonds bezwaar. Hij vond eerstens den toon van B. en W. in hun prae-advies over het toestaan van het bedrag, dat te veel was gebruikt, niet welwillend genoeg, maar had ook bezwaar tegen het woordje „ten hoogste", waarmede werd uitgedrukt dat het werkloozen- fonds geen gelden mocht overhouden. Het was dus iets nieuws in de verorde ning. De Voorzitter wilde 0at maar niet inzien, ook niet na het glashelder be toog van den heer Aalberse, die aan toonde dat B. en W. een principieele' verandering' zoo maar ter sluiks in de verordening wilde maken. Na nog wat heen en weer gepraat, diende de heer Briët e en amend, in, om het woord „ten hoogste' 'te laten vervallen, welk fpnen dement met 24 tegen p stemmen werd aangenomen De hee.r Briët zal waar schijnlijk nog wel eens komen inet een principieele wijizging van de verorde ning. De vaststelling van het bedrag behoort toch ook eigenlijk niet bij ver ordening te geschieden, maar telken jare bij de begrooting. Toen nog de vaststel ling van bet contract met de gemeente Leiderdorp yoor de levering van gas. De ijverige directie van de gasfabriek, met hare commissie van bijstand, ver dient wel eens een woord van hulde voor hare activiteit om het afzetgebied van het gas te vergrooten, waar de leveran tie in de gemeente noodzakelijk min der wordt, door de toeneming van het electriciteisverbruik. Het was toen kwart voor vijf geworden en de lust tot be handeling van verdere zaken was "it. De Voorzitter vroeg de meening der heeren over eene vergadering in de vol gende week. Men was daar niet ^ge meen voor. Ietwat komisch klonk ioen uit zijn mond de verzekering dat hij eigenlijk erover te beslissen had. Vol komen juist, maar dan had hij de leden niet naar hun oordeel behoeven te vra gen. Enfin binnenkort zal opuieuw ver gaderd moeten worden. Taatïk eindigen met de mededeeling dat de nieuwe bur gervader Jlir. de Gijselaar Dinsdag 1 Maart om half drie zal worden geïn stalleerd, in een buitengewone "Raads- zittingi. Het Katholiek Staatkundig Program. Het Kamerlid generaal Van Vlijmen wijdt in de „Noordbrabanter" een be schouwing aan het katholiek staatkundig program in verband met hetgeen daarvan in den loop der jaren reeds is verwezei» lijkt en hetgeen daarin is verouderd. Aan het slot schrijft de heer Van Vlij men: Het was niet mijn doel wijzigingen in ons program voor te stellen: op de ver jongingskuur, die mij noodzakelijk toe schijnt, heb ik de aandacht van volksver tegenwoordigers en van besturen van R. K. Kiezersvereenigingen willen vestigen. De vraag rijst daarbij natuurlijk: Op welke wijze kan eene grondige herzie ning tot stand komen? Jiet komt mij voor, dat het raadzaam zoude zijn thans een anderen weg te volgen dan in'1896 gevolgd is. Mijns inziens is het onweersprekelijk, dat de belangstelling en de deelneming in onzen staatkundigen toestand vooral in M fctegqafr tigden belangrijk zijn toegenomen. Er is een Algemeene Bond van R. K. Kiezers vereenigingen gevormd te Utrecht. De lang bestaande Noord-Brabantsche Bond, die de herinnering bewaart aan den grcoten staatsburger mr. J. B. van Son, is verjeugdigt. In Limburg zijn wij getuigen van eenen opbloei van 't staatkundig leven. Allerwe gen zijn de corpsen van Roomsche jonge strijders gevonnd (men noemt hen pro- pa-gan-dis-ten) die keer op keer schoons overwinningen behalen. Dies zou 't alleszins overweging verdie nen om de herziening van 't program tot stand te brengen c'oor een gemengde commissie uit de katholieke volksverte genwoordigers en uit de Katholieke Bon den van kiezersvereenigingen, om der halve de Bonden als zoodanig medezeg genschap toe te kennen in den nieuwen vorm van ons program, altijd met behoud van de inleiding, die is onze staatkun dige belijdenis. De rustplaats der Oranje's. Sedert geruimen tijd, zoo wordt uit Dil lenburg aan de „Köln. Zeitung" geschre ven, bestond hier ter stede het plan, om de kerk, waar een aantal leden van het Huis van Oranje een laatste rustplaats ge vonden hebben, een waardiger aanzien te geven. De Koningin der Nederlanden heeft eenige jaren geleden reeds een som geschonken voor het aanbrengen van een gedenkplaat, maar tnans acht men het noodig, ook eenige herstellingen en ver beteringen aan te brengen, waarvoor, vol gens de berekening, een som van 28.000 Mk. noodig zou zijn. In een dezer dagen te Dillenburg gehouden vergadering, waar ook een aantal vertegenwoordigers der regeering aanwezig was, is nu besloten, tot den keizer een verzoek te richten, om een bijdrage voor het genoemde doel van 10.000 Mk. De kerkelijke gemeen te heeft zich bereid verklaard, om het overige deel der kosten te dragen. Echtscheiding. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, houdende aanvulling van de bepalingeu in het Burg. Wetboek betreffende echtscheiding. Blijkens de Memorie van Toelichting is de indiening van dit wetsontwerp me de gevolg van een wensch in de Twee de Kamer, waar gewezen werd op den misstand, hierin bestaande, dat vaak, in gevolge afspraak tusschen de partijen echtscheiding wordt gevorderd op gefin geerde gronden, in den regel overspel van den man, terwijl de gedaagde tegen deze vordering verstek Laat gaan ,of wei bij verschijning de gefingeerde daadza ken, aan den eisch ten grondslag ge legd, gul en gaaf als waar erkent, zoo dat de vordering wordt toegewezen. Langs dezen vrij gemakkei ijken omweg verkrijgt men feitelijk eene echtschei ding met onderlinge toestemming der echtgenooten, en dat niettegenstaande art 263 Burgerlijk Wetboek uitdrukke lijk bepaalt, dat echtscheiding nimmer kan plaats hebben door onderlinge toe stemming. Den Minister scheen de aangewezen weg tot verbetering, om den rechter te noodzaken, zijn vonnis te gronden op de materieele waarheid en op eigen overtuiging, zonder eenig bepaald be wijsmiddel te vorderen of wel ,u,it te sluiten. Op 25 Nov. 1908 gaf de heer (De Ridder in de vergadering der Kamer zijne instemming met het door Minister beraamde middel te kennen en ook bij de schriftelijke en mondelinge behan deling zijner begrooting in de Eerste Kamer mocht de Min. meerdere blijken van instemming met zijne zienswijze ver nemen!. Voorgesteld wordt daarom tusschen de artikelen 827 en 828 van het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering een nieuw artikel 827a in te voegen'» luidende „Behoudens het bepaalde bij artikel 265 van het Burgerlijk Wetboek, zal de vordering! tot echtscheiding niet wor den toegewezen, zoo de rechtbank niet door wettelijke bewijsmiddelen is over tuigd van het bestaan der gronden, uit hoofde waarvan <j$ echtscheiding wordt gevorderd/- V De nieuwe Tarieven. De Minister van Waterstaat, fteeft mm 'lYftk mmsA m ««stotisK gehecht aan het voorstel der betrokken Spoorweg-Maatschappijen om de nieuwe rélzigerstarieven op 1 Jan. 1911 in te voeren. De Minister heeft echter bezwaar ge maakt tegen het voorstel der Maaat- schappij om van 1 Februari 1910 af de abonnementskaarten volgens het be staande tarief slechts af te geven met een geldgiheidsduur niet langer dan tot 1 Januari 1911. Daaruit toch zou een zeer aanzienlijke prijsverhooging voort vloeien voor het publiek, dat in "dit ge val dan geen gelegenheid zou hebben van de bestaande prijsverlaging voor de abonnementskaarten met langeren geldigheidsduur (12 maanden) gebruik te maken. Dr. G. Brom. De Paus ontving gisteren in audiëntie Dr. GijsbertBrom, de ndirecteur van het Nederlandsch historisch instituut, die twee boekdeelen aanbood over de archieven van Italië en het Vaticaan. LEIDEN, 29 Januari. Aanslag van studenten. Een studente aan de Universiteit alhier door onze gemeente aangeslagen in de plaatselijke directe belasting naar het in komen van 1908, kwam daartegen bij Ge- dep. Staten van Zuid-HoLland in verzet, met de bewering, dat zij de kosten van studie voor haar tijdelijk verblijf te Lei- iden noodig, van haar elders wonenden vader slechts ter leen ontving, zoodat zulks niet als inkomen te beschouwen was Gedep. Staten beslisten op de volgende gronden, dat de aanslag terecht had plaats gehad. „Overwegende dat art. 6 der verorde ning op de heffing van eene plaatselijke directe belasting te Leiden onder „zui ver inkomen" verstaat: de som van alles wat in geid jaarlijks verkregen wordt: lo. enz. 4o. uit eiken anderen hoofde, krach tens welk recht en onder welke benaming ook; dat hieruit blijkt, dat de rechtstitel, waaronder hetgeen in geld jaarlijks wordt verkregen in handen van den belasting plichtige komt, uit het oogpunt van be lastingaanslag is onverschillig, zoodat het in het algemeen niet ter zake doet of hetgeen de belastingplichtige jaarlijks ontvangt, door hem later moet worden teruggeven dat deze uitlegging te meer klemt, om dat bij letter e van datzelfde artikel der verordening eene uitzondering wordt ge maakt, krachtens welke minderjarigen niet belastingschuldig zijn voor hetgeen hun door bloed- of aanverwanten in de rech te lijn wordt verstrekt tot bestrijding der kosten van studie, welke uitzondering er op wijst, dat meerderjarigen voor hetgeen hun door bloed- of aanverwanten in de rechte lijn wordt „verstrekt" niet zijn vrijgesteld dat derhalve de gelden, die rjclamali- te ter bestrijding van studiekosten van ha ren vader ontvangt, beschouwd moeten worden als inkomen in den zin der verordening; dat mitsdien de aanslag terecht heeft plaats gehad. De datum van overplaatsing bij het 2e Bataljon, 4e Regiment-lnfanterie alhier van den le Luitenant J. E. Schneiders van het 3e Bateljon van dat korps te Gouda, is bij nadere beschikking van den commandant der le Divisie gesteld op 1 Maart a.s. Bij het onlangs gehouden examen voor reserve-sergeant bij het 4e regiment infanterie, heeft onze stadgenoot, de re serve-korporaal J. P. Keulemans voldaan. t-. ;.De Leidenaar" verneemt, dat al hier zal worden opgericht een afdeeiing van 'de Vereeniging „Pro Juventute" te 's-G raven hage. Deze vereeniging heeft ten doel het verleenen van raad en bijstand aan minderjarigen wier handelingen lei den tot strafrechterlijk onderzoek of ver volging. Voorts het uitoefenen van toe zicht, het verleenen van stoffelijken en zedelijken steun; verder het houden vin bijeenkomsten ter bespreking van alge meene of bijzondere wetenschappelijke of practische vraagstukken de criminaliteit der jeugd betreffende. Ten slotte streeft de Vereeniging naar het prichten of steu nen yw tijdelijke .of blijvende jnnentin gen ter voorkoming van criminaliteit b# minderjarigen. Het „Hbl." herinnert eraan dat de;, nieuwe burgemeester jhr. De Gijselaar, door hechte vriendschapsbanden verbon» den is met den pas benoemden burge^ meester van Amsterdam jhr. A. Roëll. Wij voegen eraan toe, dat die vriend»' schap dateert uit hun Leidschen stu» dententijd. Zij waren tijdgenooten, stu-| deerden vrij lang en schenen, althans in hun latere jaren, onafscheidelijk. Een andere studievriend van den bur gemeester was rar. A. Philips, thans/ advocaat te Amsterdam. Men zag bei den veel tezamen: jhr. De Gijselaar^' destijds zeer gezet (meer dan nu) en; met een blozend rond gelaat, de heer, Philips heel mager. Vandaar een ymi- xed-pickle" in den Studentenalmanak! van een der tachtiger jarein „Ziet hoe welvarend Gijs en hoe vermagerd Flips is, 5/t lijkt wel, of d'een de maan en d'ander haar eclips is." „N. C,'* GOUDA. Bij de gister gehouden her stemming voor een lid van den gemeente raad voor het 2e district werden 526 stemmen uitgebracht, waarvan 7 van onwaarde. De heer J. L. Jaspers (kath.)' verkreeg 271 stemmen, de heer J. G. C.' Kamphuizen (lib.) 248stemmen,zoodat eerstgenoemde is gekozen. De twee tusschentijdsche vacatures, ontstaan door het bedanken van twee anti-rev. raadsleden, zijn nu bezet ge worden door een liberaal en een Katholiek. De liberalen veroverden hun bij de periodieke verkiezingen verloren zetel. De samenstelling van den raad is thans: 13 liberalen, 4 anti-rev. en 2 katholieken. Voor eerstgenoemden is het aantal gelijk aan vóór de periodieke verkiezingen, terwijl de anti-rev. één zetel minder en de kath. één zetel meer hebben. HAZERSWOUDE. De milicien ver lofganger W. F. v. d. Poel, die wegens vertoeving buiten lands vergunning verleend was, later onder de wapenen te komen, is nu opgeroepen tegen 1 Fe bruari a.s. voor 27 dagen bij het 2e re giment veld-Artillerie te 's-Gravenhage. Woensdag 2 Februari des avonds ten 7 uur zal de Tooneelvereenigingl „Nut en Genoegen" een uitvoering ge ven in ca'fé Boers. Opgevoerd zal worden le De Uitvin der, 2e Zoete Herinnering, 3e Atnster- damsche straattype, 4e Intijds Ontdekt, tooneelstuk door 13 personen, 5e Amb tenaar v. d. Burgerlijke stand, 6e Ker mis Reizigers, 7e Ik heet Ar joannekq, 8e De gedropen Student, 9e Jongens v. d. Vlakte, 10e Drinke broers tegen! wil en dank, 11e De kiesvereenigingi van Strompelhorst. HILLEGOM. De volgende week za» voor Hillegom nog al amusant zijn. Maandag uitvoering Tooiieelvereeniging l'Amitië en Propaganda uitvoering Bond voor Staatspensioneering. Woensdag; Tooneelvereeniging „Vondel" en Don derdag Uitvoering Gymnastiek en, Schermvereeniging „Kracht door Oefe ning". Mogelijk dit alles nog aangevuld met Bioscope of Duo's van andere plaat sen. Voorwaar uitspanning genoeg! KATWIJK AAN DEN RIJN. Helper ceel bouwterrein aan "de Laanbaan dl- hier, groot 5 Aren 78 centiaren of on geveer 40 R.R., is in Hotel de Ros-T kam verkocht voor f250. Kooper is de. Heer G. de Ruijter alhier. Evenals Woensdag had ook giste- r enden dienst per tram door de sneeuw storm vertraging. Vanaf 8 tot 11 uur; zelfs geen dienst. Na dien tijd was sites weer geregeld. ij Ook de intercommunale telephoon- j dienst was sinds een paar 'Jagen verbro ken. Bij ontstentenis der tram kon men hier ook de post 'vanaf Leiden gebruik} zien maken van een ladder, welke als slede dienst deed voor het vervoer der postzakken. LEIMUI DEN. De rechtbank te Haar lem veroordeelde onze gemeente in de procedure in zake onteigening G. Ber-; na ril tot betaling der proceskosten. Ia tegenstelling met de geruchten, die hier,; in omloop zijn, dat deze proceskosten: f224 zouden bedragen, vernemen wij: van zeer betrouwbare zijde, dat genoera-; de kosten waarschijnlijk f800 k f900 zullen beloopen. j Vopr^aar «een giet finaan^ienjjijcj»

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1