tin£- BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving Ie Jaargang^ No. 99. 9a ScicbeJie Sow/ta/rvt Bureau OUDE SINGEL# 54» LEIDEN. In tere. Telefoon 9J5. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mcdedeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Belangrijke datums. Van 1 tot en met 14 Februari: gele genheid tot aangifte voor de kiezerslijst. Vóór 20 Februarikennisgeving aan ;!de belastingschuldigen, die nog niet be taald hebben door den rijksontvanger. 1 Maart: laatste betaaldag, der belas- 23 Maart: ter visieligging en verkrijg- ibaarstelling der kiezerslijsten en bijbe- hoorende lijsten. 23 Maart tot en met 15 Aprilgele genheid tot reclame. Tot 21 April: ter visieligging en ver krijgbaarstelling der reclames. Voor 15 Mei: definitieve vaststelling (der kiezerslijst. Frankrijk. De overstroomingen. De telegrammen, die heden werden ont vangen, geven den indruk, dat nergens Verbetering van den toestand is ingetre den. Daarentegen, verwachtte men te Pa irijs dat heden het water nog 80 c.M, 'zat stijgen. Het voormalige seminarium tvan St. Sulpice is in gebruik genomen [tot onderbrenging van de slachtoffers, fin behandeling is de kwestie om ook (het Pantheon en de gebouwen van de Jcóngregaties' voor dit doel aan te wenden. De Prison de la Santé moest worden Ontruimdeene inzakking van den grond jaan de Gare St. Lazare belemmert hef iverkeerhet rijtuigverkeer in de rue Roya- ïe is verboden en verzakkingen aan de IQuai der Louvre hebben plaats gehad. (Een vleugel van het gebouw van het Mi nisterie van Binnenlandsche zaken moest gisteren onmiddellijk worden ontruimd. De benedenstad van Levallois-Perret (Seine) is geheel overstroomd. Alle bewo- iners van het eilandje Jatte hebben hun .•woningen verlaten. De tunnel van de •Compagnie Orleans is geheel met water volgeloopen. Op de Quai de Passy is een stuk muur ingestort over een lengte van «10 M. De pont de l'Archévêché begint jgeen water meer door te laten. De gemeenteraad heeft 150.000 francs (toegestaan voor de slachtoffers. Een particulier telegram aan de „N. R. ,Crt." d.d. gisteren meldt, dat tot bij de 'Ahnabrug de toevloed van nieuwsgieri- Irigen groot bleef. Het droge ijzige vries- jwcer gaf den menschen gpede hoop ep Veeleer opgewekte stemming, maar he denmorgen valt dichte sneeuw. Dit brengt .ontsteltenis over Parijs. De stad ziet er somber en vuil uit. Aan de Seineboordeo is het schouwspel grandioos en schrik kelijk. De bruine verwoede rivier jaagt (onheilspellend voort onder de sneeuw jacht. Bruggen en oevers schijnen als iWeg te smelten in hun grauwe bedekking. Het eenige geruststellende bericht vap hedenmorgen is, dat de Manie niet stijgt, (maar alle andere berichten zijn hoogst onrustbarend. En hedenmorgen seinde de correspon dent van hetzelfde blad: Voor Parijs is het ernstigste oogenblik iVan den watershood aangebroken. De Sei- '!ne is gevoelig blijven stijgen en werkt steeds boosaardiger op het stadsleven in. ïk stond op het punt naar de banlieue te 'gaan aan het Ljyonstation, toen in drie groote straten om het station het water or kwam zetten. Overhaast moesten^ huizen, (winkels, café's gesloten, brandweer ep genie ontboden en het verkeer gestremd (worden. in de kleine onderloopende zij lstraatjes, waar arme Heden wonen, jheerschte groote ontsteltenis en werd oin 'bootjes geroepen. Het is een allerdroevigst schouwspel, lanne lieden laden hun boeltje in bootjes of dragen het door het water weg. Een (talrijk medelijdend publiek wordt door 'de politie op een afstand gehouden. in verschillende huizen hebben alle be woners aanzegging gekregen hun huis te ytiialcn. Bons voor eten en logies war den verstrekt In alle andere ondergeloopen buurten, die ik kon bezoeken, werd mij ook verze kerd dat hulpverleening en onderbrenging op ruime schaal georganiseerd was. De openbare en particuüere liefdadigheid (werkt op ruime wijze, zoowel voor de ongelukkigen uit de Banlieue als te Pa rijs. Prefect Lepine heeft in den gemeente raad verzekerd, dat geen enkel mensche- lijk leven in de geheele overstroomde banlieue meer in gevaar was. Na zenuw achtige opwinding en vroolijke nieuws gierigheid is thans te Parijs b ijwerkelijke aanwezigheid van gevaar, flinke beslist heid en ruime hulpverschaffing gekomen. Ondertusschen wordt de toestand steeds kritieker en de schade steeds grooter, niet alleen te Parijs, maar ook in de om streken. Te Alfortville zijn 16.000 dak- loozen; velen hunner begaven zich met hunne bagage op den rug naar Parijs. De geheele streek rond de hoofdstad is bedekt met een dikke laag sneeuw, waar door het verkeer onmogelijk is. .Te Ivry moest een hospitaal gedeeltelijk worden ontruimd, terwijl de Marne een deel van Neuilijy en Plaisance geheel overstroom de. De kerk te Plaisance staat onder wa ter en het pompstation der waterleiding te Neuilly wordt bedreigd. De redding der bewoners ging zeer moeilijk. Op het oogenblik zijn er geen persoonlijke onge lukken. Talrijke huizen dreigen in te stor ten. Uit Rouen wordt gemeld, dat alle vlakten in de omgeving der stad, welke aan de Seine liggen, ondergeloopen zijn. In de Fransche Kamer heeft minister Briand gisteren als antwoord op ,eene interpellatie van den vertegenwoordiger van het Seine-departement verklaard, dat' hij al de verlaten huizen te Parijs der congreganisten beschikbaar stelt voor de dakloozen. Indien de omstandigheden dit noodig mochten maken, zou de regeering beschikken over de kazernen en de Ijyce- ,ums. Het door de Kamer toegestane cre- diet van twee millioen frs. is geheel on voldoende. Alle benoodigde credieten zul len worden aangevraagd bij het parle ment. De schade wordt minstens op het tien voudige van dit bedrag geschat. Duitsctilancl. De koning van Beieren. Otto, de krankzinnige koning van Beie ren, maakt het naar het lichamelijke goed. Hij is een nier-aandoening, die zijn leven bedreigde, dank zij de zorgvuldige verple ging te boven gekomen en is nu 62 jaar. De dokters meenen, dat hij nog wel een hoogen ouderdom kan bereiken. Hij slijt zijn dagen op het kasteel Für- stenried, meest neergehurkt op den groucL Vroeger is ook verteld, dat hij op handen en voeten rondkroop. De officieren in zijne omgeving behoeven den ongelukki gen vorst geenerlei militaire eer te be wijzen. De bedienden op het kasteel mo gen, op straffe, van ontslag, met geen woord over den toestand van koning Ot to reppen. Italië. Sinds twee weken heerscht over heel Italië «n voornamelijk over de kusten een geweldige storm. Te Napels kregen vele booten in de ha ven averij. De zee stond zoo hol dat de Via Caracciolo kaai beschadigd werd. Do dorn der Ceriglioteek stortte in. Daken weiden afgerukt en vensters in gedrukt. Te Genua was het weer ook vreeselijk. ,Te Palermo en op ?t eiland Llstica wer den eenige schokken van aardbeving ge voeld. De bevolking vluchtte verschrikt buiten. Oostenrijk. De militaire attaché der Russische am bassade tc Weenen, kolonel von Mart- sjinsko, heeft plotseling zijn post moe ten verlaten, omdat hij betrokken moet geweest zijn bij twee pogingen tot spi- omiage, gepleegd door een Oostenrijk- schen onderofficier en een soldaat, die werkzaam waren bij liet tuighuis. (Zij worden beschuldigd onderdeden yan 'n nieuw, geschut, en allerlei bijzonderhe den over het inobiliseerinjgsplan aan Rus land te hebben willen verkoopen, Z\\ zijn nog bijtijds betrapt en bóvengenoem de kolonel ruimt het veld. Natuurlijk kan. men den kolonel zijn daad niet al te kwalijk nemen. Spioneeren doen jn'u eenmaal alle mogendheden en de grens te tSfifck^S ttjasidjsu ikö militairen attaché die wel, en dien welke niet het licht mag aanschouwen, is niet altijd makkelijk. Het gaat er mee als met de betrekkingen tusschen de Ver schillende staten. De officieele heeten altijd goed, weshalve de verklaringen! van de ministers van buitenlandsche za ken steeds van honig! en melk over vloeien. De spionnage is nu eenmaal niet te ontberen. De groote mogendheden wil len eikaars geheimen op militair gebied kennen. De verhouding moge overigens nog zoo vredelievend zijn, gespionneerd wordt er altijd. Ze is gedeeltelijk een toepassing van de oude spreuk: Si vis pacem, para bellum". En trots alle ver zekeringen van vriendschap, valt daar aan niets te veranderen. Bij spionneeren geldt de regel dat men zich niet moet laten betrappen, want de regeering kan den spion hiet dekken. Zulk een geval schijnt zich thans voor te doen met den Russischen kolonel en daarom is hjj hier onmogelijk geworden en moet weg. Zwitserland. Sneeuwstormen. In het oosten van Zwitserland sneeuwt het zoo hevig, dat bij Meenen een trein in de sneeuw is blijven steken en een (botsing met een anderen trein te hau- wernood vermeden kon worden. De Glarner Alpenclub heeft getracht twee toeristen uit Zurich, die in de Hüfi- hut op de Gtariden ingesneeuwd zijn te redden, maar heeft hare pogingen moe ten staken. Op den St Bernhard-pas is de postkoets vanwege de sneeuw om moeten keeren. De telefonische gemeenschap met Da- vos is nog altijd verbroken. Amerika. De Amerikaansche vleeschboycot. De boycot der grootslachterijen iri New-York en andere groote steden in Amerika heeft, blijkens de laatste Reu ter- en andere telegrammen, een ontzag lijken omvang gekregen. Honderdduizenden mensehen, voorna melijk te New-York, en in de centrale staten der Unie, dragen thans een ken- teeken in het knoopsgat, met het veel zeggende, hoewel korte opschrift: „weg met de koe". De onschuldige, zachtmoedige her- kauwster is geworden tot symbool der bloedzuigende trusts". De Anti-Food- Trust Liga heeft den strijd tegen de monsterslachterijen opgenomen en ver zendt dagelijks millioenen oproepen aan het volk, om zich een maand, een en kele maand, voorloopig maar, het genot van vleesch te ontzeggen daarna zou den de „packers" die in overdrachte lijken zin met duizenden geslachte bees ten in de maag zouden blijven zitten, wel een paar toontjes lager zingen. Volgens de uit alle deelen van Ame rika binnenkomende berichten, hebben inderdaad millioenen menschen al sinds bijna een week geen draad vleesch ge geten en Hebben zij zich tot noeste ve getariërs ontpopt. En reeds begint deze boycot zich, naar het schijnt, voelbaar te maken. In de meeste groote steden des lands worden reuzenmeetings gehouden, waar op plechtig het verderf van de koe, wat dus wil zeggen, haar zalig, natuurlijk uiteinde, werd gezworen. Te Milwaukee en verscheidene ahde- re plaatsen hebben een aantal slagers die hun clientèle uit den arbeidersstand recruteeren, hun winkels moeten slui ten, daar ze niets meer verkochten. El ders zijn kleine slagertjes öm toch te kunnen blijven leven, gedwongen het beste rundvleesch voor 10 Amerikaan sche centen of een Hollandsch kwartje per pond te verkoopen. Ook deze boycot is jweer een vlijm scherp .wapen, dat ook onschuldigen treft. De vleesch trust heeft den fokkers in Nebraska en Montana al moeten verzoe ken, op, te houden /net hun vee-zendin gen.. De staat Missouri gaat maatregelen nemen tegen de v'leeschtrust. Te Chicago, bolwerk der trust, kan men th&iii het vleesch 8 Amerikaansche centen goedkfippjpr Krijgen dan vóór den boycot. Of de huismoeders, die wél vleesch aan haar mannen blijven voer zetten, ook ging, en met name zal zij hardhandige maatregelen nemen tegen de reusach tige fiim 's Aimour Co., Swi.t Cov en de National Packing Company. Intussdien, .wenscljt de Amerikaansche sm^sk.% te lt «ciieöi m Koninklijke Besluiten. Aan den commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, L. vati der Sloot en den commissaris dér loodsen tevens ontvan ger der loodsgelden te IJmuiden, A. H. Clerkx is wegens meer dan, 65-ja- rigen ouderdom, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag uit hunne betrekking verleend. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Onstwedde, A. C. Hartjens, te Winscho ten. Benoemd tot kantonrechter te Ter- borg Mr. J. G. van Heuven, thans grif fier bij het kantongerecht te Amers foort. Met inlgang van 1 Febr. is benoemd tot rechter in de Rechtbank te Tiel Mr. R. Kranenburg, doctor in de Staatswe tenschap, advocaat en. procureur te Gro ningen. De rang van generaal-majoor is verleend aan den gepensioneerden ko lonel der artillerie J. J. Berkhout. Met ingang van 1 Maart is be noemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te 's Gravenzande, E. Harmsen, thans commies der telegrafie le klasse. Met ingang van 1 Maart is be noemd tot directeur van' het post en telegraafkantoor te Geertruidenberg G. Bos thans in' gelijke betrekking te Yer- seke. JDe Amsterdamsche Burgemeester. Tot Burgemeester van Amsterdam is benoemd Jhr, Mr. A. Roëll, met ge lijktijdig eervol onttslag als burgemees ter van Arnhem. Jhr. mr. dr. Antonie Roëll werd ge boren 21 Augustus 1864 te'sGraven- hage. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1892 tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen promoveerde op een proefschrift over: „Wetgeving op de huisvesting van ar beidende klassen". Na zijn promotie was mr. Roëll eerst werkzaam als adjunct-commies ter pro vinciale griffie van Gelderland, te Arnhem, tot 1893, daarna tot 1898 als hoofdcom mies ter provinciale griffie van Over ijssel en vervolgens werd hij in laatst genoemd jaar benoemd tot burgemeester van Leeuwarden, welk ambt zes jaren door hem werd bekleed. Bij Kon. besl. van 21 Juli 1904 werd hij benoemd tot burgemeester van Arnhem. Jhr. Roëll is van gematigd vrijzinnige beginselen. De Belgische missie. De Belgische missie is gisteravond door H. M. de Koningin, omringd door de grootofficieren en den dienst van het Hof, ontvangen. Het hoofd der missie, staatsminister Beernaert, heeft zich bij 14. M. van zijn opdracht gekweten en een brief van den nieuwen koning der Belgen aan H. M;. overhandigd. Na afloop dezer ceremonie werd baron Guillaume toegelaten tot overhandiging van zijn nieuwe geloofsbrieven als gezant. Na afloop der bijzondere audiëntie, had ter met grooten luister een gala-diner ten [Hovte plaats, ter eere der Belgische com missie. De. Koninklijke tafel, waaraan de vor stelijke gastvrouw met M. de Konin gin-Moeder plaats nam, was aangericht in de Galerijzaal en belegd met een keur van bloemen, o.a. amarilissen en sneeuwbal- ten. tiet strijkorkest van de Kon. Mil.,Ka pel, onder directie van luit. Bouwman, gaf het diner-concert. Na het diner ten Move zijn de leden der Belgische missie ter receptie ver schenen, welke gisteravond in de salons van den minister van buitenlandsche za ken,- jhr. mr.. de Marees van Swinderen, plaats heeft gehad. K. M. de Koningin heeft het hoofd der Belgische speciale zending, minister van staat Beernaert, het grootkruis der Orde van den Nederïandschen Leeuw verleend terwijl H. M. aan baron Guillaume, ge fruit vj,ij België bii het ^ederl:rn4sclie Hof, wiens accrediteering vernieuwd i? het grootkruis der Oranje Nassau-Orde schonk. De heeren, die met minister Beernaert de bijzondere missie vormden, ontvingen de voigende onderscheidingen in de Oran- je-Nassau-orde; generaal graaf Du Chat tel, het groot-officierskruisbaron de Fra- no-y, het officierskruis; baron d'Hoog- vorst en baron de Snojy beiden het ridder kruis, T; De „Telegraaf" deelt mede, dat H. M* de Koningin in de maand Juni een be zoek aan de hoofdstad zal brengen. LEIDEN, 27 Januari. De Studenten-tooneelisten. Het zal nu naar we vermoeden wel voldoende bekend zijn, dat Don derdag 3 Februari a.s. de R. K. studenten-tooneelisten in den Leidschen Schouwburg zullen optreden. Ze geven een eigen-vertaald stuk in vier bedrijven, dat om inhoud en ver tolking grooten lof heeft mogen weg dragen. Maar het is meer bijzonder om het, doel, waarvoor deze studenten belange loos hun tijd beschikbaar stellen en hun krachten wijden, dat wij willen aansporen tot het nemen van kaarten voor deze uitvoering. Want dit doel is: het financieel steunen der R. K. Herstellingsoorden voor long lijders en zwakke kinderen. Verscheidene dames hebben zich be reid verklaard haar zeer op prijs te stellen medewerking te verieenen door voor zoover dit doenlijk is bij de. Leidsche ingezetenen kaarten voor deze uitvoering te plaatsen. Tot a.s. Zaterdagmiddag zullen deze dames de grilligheden van ons heerlijk klimaat trotseeren, om bij u aan te klop pen voor den verkoop van kaarten, of voor een bijdrage. Men zij nu eens milddadig. Dan heeft het dames-comité eer van haar werk, maar wat méér is dan( kan men voor zich zelf er van verzekerd; zijn, dat men voor zijn bijdrage een weinig-gekend, uitnemend-gespeeld too- neelstuk te zien krijgt. Het nuttige wordt hier met het aange name vereenigd. Welnuwaar zoo menigmaal de, Schouwburg gevuld was om het „aange name" alleen, daar kan het geen twijfel lijden, of de R. K. Studenten-too neelisten zullen nu ook optreden voor een stampvolle zaal. Salarisregeling Gymnasium. Voor de heden te houden raadsverga-.. (dering hebben B. en W. alsnog een!; voorstel aan de orde/gesteld tolt'wijzR, ging van de verordening van 15 Mei 1902, houdende de regeling van de jaar-! wedden der leeraren aan het Gymnasium' te Leiden. Nu door het overlijden van den heer.. Punt, in leven rector aan het gymnasium! tijdelijk in diens lessen moet worden voorzien, kan dit op tweeërlei wijze ge schieden. Of wel er kan een tijdelijk feeraar worden aangesteld, óf de lessen kunnen door andere leeraren worden waargenomen. Curatoren zouden in dit; geval aan de laatste voorziening de voor keur geven, en bij B. en W. bestaat daar tegen geen bezwaar. Er bestaat echtèr geen bepaling, waar bij de belooning, welke in een dergelijk geval aan de leeraren zal worden toe gekend, geregld wordt. Aan de H. B. S.' voor Jongens wordt in geval van een vacature voor elk waargenomen lesuur een honorarium verleend van f 100.— per jaar of van f 250 per wekelijkschl lesuur. In andere gevallen wordt alleen' dan, wanneer de tijdelijke toestand lan-i ger dan een maand achtereenvolgens1 duurt, voor elk daarna waargenomen les uur dit honorarium uitgekeerd. Curatoren van het Gymnasium stellen' voor een gelijkluidende bepaling voon die inrichting op te nemen, waarmede BJ en W'. zich zeer wel kunnen vereenigenu Door den commandant der 3e DR visie is aan de sergeanten I. P, Bouwmad en J. van den Berg, resp. van het 6e ed 4e regiment infanterie toegestaan onderi ting van korps te verwisselen in verbamj waarmede laatstgenoemde naaf jB£§4a'

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1