3)e £eidbcbd Sou/temt Ie Jaargang. No. 94. BondsOnderwijzers. BUITENLAND. BINNENLAND. Riirgnu OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent} Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden-.! betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De sociaal-democratische voorziUter Van den Bond van Ned. Onderwijzers, ide heer Ossendorp, die de befaamde Leidsche rede hield, zendt ons een ar tikel, waarin hij tracht zich te verweren tegenover de stemmen van velerlei rich ting, die tegen zijn betoog zijn opge gaan, en waarin hij zijn standpunt na der uiteen zet Wij kunnen hét stuk niet opnemen; Iwant le. biedt het geen nieuwe gezichts punten, en 2e. is het veel te lang. Maar op twee daarin voorkomende passages wenschen we toch de aandacht te vestigen. Het vermoeden en de wensch is door sommigen uitgesproken, dat de anti-mo- Inarchale rede van den heer Ossendorp slechts de meening vertolkte van een zeker deel der Bondsleden en niet van «de meerderheid hunner. De heer Ossendorp komt het tegendeel verklaren, waar hij schrijft, klaarblijke lijk uit naam van het heele Bondsbe- stuur: „Wij zullen niet beweren, dat er geen Bondsleden zijn, 'die er in alle opzichten niet mede ins.temmen; misschien zijn er zelfs wel, die haar afkeuren, doch dat de rede Jiet ge voelen van den Bond niet zou weer geven, moet bij eenig nadenken toch vreemd lijken. Het hoofdbestuur be staat uit mannen, die in groote meer derheid zeven en meer jaren zitting in dat College hebben, terwijl bo vendien de "Bond at jaren öp lïjn programma heeft staan: „Het on derwijs moet vrij zijn van politieke en godsdienstige dogma's". Ver moedelijk zal dus dat Hoofdbestuur de meening van den Bond wel zoo- wat kennen". Hier staat dus de getuigenis van Iemand, die het weten kan, dat de anti-monarchale rede van den heer Os sendorp de gevoelens vertolkte van den Bond. Het is goed dat men he# weet Verder komt in het betoog van den Bondsvoorzitter nog deze merkwaardige zinsnede voor „Het gaat niet op te zeggen, dat de ouders het recht moeten hebben te zeggen dit en dat wil ik als edel onderwezen hebben aan mijn kind. De onderwijzer kan in dezen aller minst weggecijferd worden". De heer Ossendorp en de Bond van Ned. Onderwijzers, uit wiens naam de voorzitter sprak, is alzoo de meening voe- gedaan, dat niet de ouders, maar wél ide onderwijzers het recht hebben te zeg gen, in welken geest de kinderen onder vezen zullen worden. Zouden de onderwijzers van den Ned. IBond, in eigenwijsheid en zelfverblin- iding waarlijk meenen, dat zij bij de op voeding hoog boven 'de ouders staan, len dat elke ouder zich kalm heeft neer te leggen, bij wat de eerste de beste !Bonds-onderwijzer, als naar zijif oordeel i,edel", waar of goed, den kinderen ge lieft in te preniten? Dan zou de pretentie dezer onderwij zers zoo ver gaan, dat zij voor zich een frecht eischen, dat zij den ouders ont zeggen. België. Kard. Mercier over de Katholieke pers. Dezer dagen heeft kardinaal Mercier hij gelegenheid van een feest, een rede gehouden over de Katholieke pers, die, Zooals de „Metropole", waaraan wij dit verslag ontleenen, zegt, teen meester stuk mag genoemd worden van gevoel, yan humor en van diepe gedachten. Wij geven er enkele passages van, die betrekking hebben op de rol, die de Ka tholieke pers te vervullen heeft: „De pers is iets moois, zeide de kar- ,'dinaal. En hoe bekrompen zijn zij, die haar macht en invloed niet inzien. Men heeft de pers met het priesterschap ver geleken. Met meer juistheid heeft men yan haar gezegd, dat zij een apostolaat Vervult. En zoo graag vertelt men, dat, 'ials de H. Paulus in ons midden zou te- !CUgkeeren ,hij journalist zou worden. „Ik geloof het gaarne. Naar mijn mee ning zou hij er echter nog wel twee maal over moeten nadenken, om met ze kerheid te kunnen bepalen, welk redac- tiebureau hij zou uitkiezen. (Gelach). „Natuurlijk zou hij zich op grooten af stand houden van de verderfelijke bu reau's waar men lastert en waar men de gemoederen bederft „Ook zou hij van uit de hoogte, fier en verontwaardigd neerzien op de schijnhei lige bureau's die zich neutraal noemen. „Maar zelfs tusschen de bureau's, die als Katholiek bekend staan, zou hij on derscheid maken. Hij zou, geloof ik, voor waarden stellen, vóór hij zich verbond. „Daar, waar de vrije kwesties op den voorgrond treden, terwijl de grondslar gen der Katholieke eenheid op den ach tergrond gedrongen worden, overal, waar twist mejt Katholieke collega's en per soonlijke aanvallen aan de orde van den dag zijn, zou hij niet willen binnengaan. (Langdurige bijvalsbetuigingen. Een sal vo van toejuichingen onderbreekt den re denaar.) „De H. Paulus zou zeggen: „Bij on dervinding ken ik de verderfelijke re sultaten dezer polemieken. Een bloeiende Kerk, die ik met zooveel moeite stichtte, is er bijna aan ten gronde gegaan. De een zeide: Ik ben voor Cephas; een an der: Ik ben voor Apollonius. Er waren zelfs, die zeiden* Paulus, ik ben voor u. Nog anderen zeiden ten slotte: Ik ben van de partij van den Christus. En ik antwoordde verontwaardigd: Gelooft gij, dat de Christus verdeeld is? Is Paulus voor u gekrusigd? Zijt gij in den naam van Paulus gedoopt? Er is slechts één meester, een enkele Koning, die wij met liefde en in waarheid moeten dienen." „En ik geloof, dat de apostel zijn pen zou aanbieden aan een redactiechef, die een woord zou spreken, gelijkende op dat woord, welk ik onlangs mocht hooi en spreken door den held van dezen avond: „Niet alleen heb ik altijd de Kerk ge diend, maar ik heb haar gediend, en wit haar blijven dienen tot aan het einde, zooals zij gediend wil worden!" (Langdu rige toejuichingen). Prinses Louise van België wordt be stookt door schuldeischers, nu er een voorloopige verdeeling van de nalaten schap van Leopold II heeft plaats gehad. Nauwelijks komt de prinses even op rust na de aanspraken van haar vroegeren man, prins Philips van Koburg, yoor een bedrag van twee millioen, of daar wordt beslag gelegd op een deel van haar erfe nis door een zekere mevrouw Stöger, die beweert recht te hebben op een som van 500.000 kronen, en een levenslange uit- keering van 1000 kronen per maand om dat ze indertijd prinses Louise geholpen heeft uit het Oostenrijksche sanatorium te ontvluchten. Eiken dag komen er nieu we vorderingen van haar schuldeischers bij den vertegenwoordiger der prinses te Brusset in. De bladen melden, dat, aangezien me vrouw Stoeger haar verzet tegen de ver deeling der nalatenschap van koning Leopold II heeft opgeheven, tegen een schuldbewijs van prinses Louise, de uit betaling van het haar (toekomende eer ste deel van 6 millioen frs. heeft plaats gehad. Frankrilk. Nu in den laatsten tijd de misdaden door soldaten bedreven, zoo schrikba rend vermeerderen, begint men hoe lan ger hoe ontevredener te worden over de bestaande regelen, die toelaat dat beken de „apachen" onder de andere soldaten worden opgenomen, .Vroeger gold het gebruik, dat miliciens, die vroeger tolt ge vangenisstraf waren veroordeeld, bij de koloniale korpsen in Afrika werden in gedeeld, waar zij dezelfde vrijheid ge noten als andere soldaten, doch niet in de gelegenheid meer waren om in Frank rijk misdaden te begaan of een slechten invloed uit te oefenen op andere mili ciens De reeks van misdaden, die thans be dreven zijn door soldaten van wie aan den dag kwam, dat zij vroeger tot het groote gilde der apachen behoord heb ben, heeft eindelijk de regeering bewo gen tot ingrijpen. In den jongsten Ministerraad heeft de onderstaatssecretaris van oorlog, Sarraut bij afwezigheid van den Minister, de hoofdlijnen medegedeeld van bet wets ontwerp, dat bij het Departement in voor bereiding is, tot regeling der inlijving van dé strafrechterlijk y£rftoi$e$<jfc reeneten, Over deze verklaring is de Temps ech ter heel slecht te spreken. Het blad ziet er een poging in, de kamer voor het aanstaande debat over de oorlogsbegroo- ting gunstig te stemmen. Generaal Brun weet, zegt het blad, dat de kwestie der apachen in het leger ter sprake zal komen in het parlement. En daar hij zijn beloften van eenige maan den her nog niqt is nagekomen, heeft hij de openbare meening vast een soort vol doening willen geven. Het is onbegrij pelijk, dat een wet tot regeling van zulk een eenvoudige en tegelijk ernstige aan gelegenheid nog slechts in voorbereiding is In de bureelen van het departement heeft men tijd te over gehad, om deze voorbereiding van een ontwerp, dat slechts enkele regels behoeft te bevat ten te beëindigen. En indien de ambte naren niet verder zijn gekomen, dan vindt dit zijn oorzaak hierin, dat de Minister niet tot spoed heeft aangemaand, niet tegenstaande zijn formeele belofte in het Paleis-Bourbon afgelegd Ditmaal zal de openbare meening, ten einde raad door het optreden der apa chen met strengheid in de kamer oor- deelen over een regeering, welke weder om het volk met woorden heeft willen in slaap sussen, zonder tot daden over te gaan. Apachen. Te Orléapsville overvielen drie Chas seurs d'Afrique op straat eerst een bur gerlijken arts en Jater een officier van gezondheid. De eerste werd licht ge wond. De soldaten werden gearresteerd. Het bleek bij onderzoek,, dat hert apa chen waren, die reeds herhaaldelijk wa ren gestraft. t Engeland. Minister Llo\yd George heeft te Newtown een rede gehouden, waarin hij zijn voldoening uitsprak over den loop der verkiezingen. Natuurlijk ver telde de minister geen nieuws meer, al leen deed hij aan het slot even uitko men, hoe de regeering, in geval van een overwinning zal handelen, indien de Lords hun verzet tegen de begroorting volhouden. Als de Lords, zoo zeide hij, een door het Lagerhuis aangenomen wet een tweede maal verwerpen, zal de re- geeritig de wet rechtstreeks naar de kroon zenden. De uitslag van de gehouden verkie zingen Is nog niet volledig bekend. Over het bezit der rijke Engelschen komen i n verkiezingsdagen allerlei bijzon derheden los. De hertog van ^Westminster bezit 2 Londensche wijken, welke hem jaarlijks 75000000 fr. opbrengen. De hertog van Sutherland 566.000 H.A. met 3.570.000 fr. inkomen. Devonshire 82.738 H. A. 4.554.900 fr. inkomen. Buccteuch 191.711 H. A. 5.472.507 fr. inkomen. De 400 pairs van Engeland bezitten 2,387,074 H. A. In het geheele land bezitten 4000 menschen 11375.000 H.A., meer dan de helft van het heele land,. De vraag is nu maar, hoe ze dat bezit besteden. Rusland. De correspondent van de Correspon- dance Russe te Warschau maakt melding van een nieuw staaltje van den invloed van het verbond van het Russische volk. Hij verhaalt het volgende: In de maand Mei of Juni van het vorige jaar werd te Radom op tast der regeering in hechtenis genomen de chef der ge heime politie, een zekere Nikolajet Deze was n.L beschuldigd van allerlei daden van geweld, met het doel valsche getui genissen af te persen. Dat optreden duur de negen maanden, gedurende welken tijd Radom het tooneel js geweest van daden van de meest ongehoorde wreed heid van de zijde der geheime poBtie. De gevangenschap van Nicolajef heeft slechts kort geduurd. Op last van den gouverneur-generaal van Warschau is hij onlangs in vrijheid gesteld niet alleen, doch weer in zijn oude functie hersteld. De personen, die tegen Nikolajef waren opgetreden, hebben reeds de vergelding voor hun daad ontvangen. De procureur van de rechtbank te Radom heeft zijn ontslag moeten nemen. Zijn beide ad juncten zijn eveneens uit hun ambt ontzet en de rechter van instructie, die in aan merking kwam om bevorderd te worden U gqjASS&erd. fa dat jdjes Jisi g«fllg van stappen van het verbond van het Russische volk. We brengen hier in herinnering, dat hetzelfde verbond van het Russische volk nog niet lang geleden de begenadiging wist te bewerken van twee personen, die medeplichtig waren aan den moord op Herzenstein. Een Poolsch blad schildert in levendige kleuren den toestand in de gevangenissen in Warschau. Alleen in de gevangenissen van Warschau zitten 5000 menschen op gesloten. Hun toestand is onbeschrijf lijk. Ze zitten opgesloten in ellendige hok ken zonder lucht, licht of ruimte. Alles is even vuil en verwaarloosd. En er wordt geen onderscheid gemaakt tus schen ontaarde misdadigers en politie ke verdachten. Allen worden over één kam geschoren. De schrijver van het ar tikel in het Poolsche blad oppert het denkbeeld een vereeniging op te richten tot het brengen van hulp aan de gevan genen, Turkije. Het Tschiraganpaleis, dat te Constan- tinopel i n vlammen is opgegaan, was het meest schoone van de vele tooversloten aan den oever van den Bosporus. In den vorigen herfst was het aangewezen als parlementsgebouw, tot groote ergernis waarschijnlijk van den onttroonden sul tan Abdoel Hamid. Want in den nacht dat de afgezanten van het Jong-Turksche leger hem het bericht van zijn afzetting mededeelden, bad de oud-sultan om de gunst, dat hij zijn verdere levensdagen in het heerlijk gelegen Tschiraganpaleis zou mogen doorbrengen. Daar was hij geboren eri daar wilde hij ook sterven. Het paleis was in de zestiger jaren door Abdoel Asis gebouwd, die er geen kosten aan gespaard had. De in renaissance stijl gehouden bouw werd omgeven met een grooten en zeer schoonen tuinaanleg. Hier bracht Abdoel Hamid zijn zorge- looze kinder- en jongelingsjaren door, die hij nu na de vele tegenspoeden in zijn ven gaarne in de herinnering weer zal te rugroepen. Maar de geschiedenis van het zoo lief lijk gelegen, licht gekleurde slot houdt ook veel tragische gebeurtenissen in. Daar is den 4en Juni 1876 sultan Abdoel Asis badend in zijn bloed gevonden. Na jaren werd vastgesteld, dat hij geen zelf moord pleegde en zichzelf de polsaderen geopend had, zoöals het ambtelijk bericht luidde, maar dat hij vermoord was ge worden. Hetzelfde paléis diende ook tot gevan genis van Moerad V, opvolger van Ab doel Asis, en sultan van honderd dagen, die hier dertig jaren heeft doorgebracht. Verscheidene ooggetuigen verklaren, dat de brand in het Tschiragan-paleis op hetzelfde oogenblik op verschillende plaat sen Uitbrak. Er wordt een onderzoek ingesteld. De Kamer zal Zaterdag waar schijnlijk bijeenkomen in het clubgebouw der afgevaardigden tegenover het paleis. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 16 Febr. is be noemd tot direateur van het pos#- en telegraafkantoor te Krimpen a.d. Lek H G. B. Bolk, thans commies-titulair der posterijen en telegraphie. Met ingang van 1 Febr. is benoemd tot directeur van en leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool, W. C. Schimmel, te Utrecht, titans leeraar aan die school. Aan dr. C. J. J. van Hall is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit het ambt van buitengewoon lid van de Raad van bestuur der kolonie Suriname. i Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau W. P. J. van der Chijs, stationschef te Loemadjang (re sidentie Pasoeroean.) Bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indië is benoemd en aangesteld tot of ficier van gezondheid der 2e klasse de arts O. Siaudhai. Aan Mr. C. Hofstede is op ^ijn verzoek met ingang van 1 April 1910 eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van griffier der Arr.-Rechtbank te Winschoten. >-h Zijn benoemd tot lid van den Voog dijraad te Maastricht C. J. Hillen, ka pelaan, rector der gestichten „Maison de la Misericorde" en „St. Vincentius- gesticht". Secrej^ris van het liefdewerk voor kinderbescherming te Maastricht] tot lid van den Voogdijraad ,te Dord-ij recht, mevr. A. Saiomonson, get. Hoyeiji wonende aldaartot voorzitter der voog]t dijraad te Zwolle mr. H. v, Vegte* lid van dien raad, wonende aldaar eni is op hun verzoek eervol ontslag ver*; leencl aan mr. J. R. Voute, als lid vanj den Voogdijraad, Aunsterdam II en aanj jhr. W. G. van der Wijck, als lid vaaj den Voogdijraad Je Zwolle. Zijn benoemd, met ingang van 't, Febr. tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerecliten in het arondiss. Amsterdam, voor het konton Hilversum, ter standplaats Hilversum mr. E. F. Enger, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge* rechten in het arrond. Dordrecht, ter standplaats Dordrechjt: mr. F. F. Vlie* hoff, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het Arrondissement Zierikzee, ter stand plaats Zierikzeetot ambtenaar van heit openbaar ministerie bij de Kantonge rechten in het arrondissement Zierikzee ter standplaats ZierikzeeMr. A. N. Fa- bius, advocaat en procureur te Arnhem tevens werkzaam ten parkertte van de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het Arron,-) dissement Arnhem. Met ingang van 16 Febr. is be^ noemd tot directeur van het post- en; telegraafkantoor te Hengelo: B. D. Bu- ningh thans in gelijke betrekking Dei Zandvoort. - Met ingang van 1 Febr. is aan de vrouwelijke commies der telegrafie 2e klasse J. Lolcama, te Rotterdam op haar verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. h Is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau I. Hildesheim, voor-* zifter van het ressortaal dagelijksch be stuur en den kerkeraad der Israëlitische gemeente te Groningen. Dr. H. D. Benjamins, inspecteur^ voor het onderwijs in de kolonie Suri name, met verlof in Europa, is op zijn verzoek eervol ontslagen, uit het ambt van lid van den Raad van Bestuur van genoemde kolonie. Nederland en België. De Brusselsche berichtgever van de „Temps',' deelt mede, dat de bladen al daar melding maken van een te Antwer pen loopend gerucht, dat koningin Wil- helmina met prins Hendrik in den loop van 1910 naar Brussel zal komen, daar. de tentoonstelling bezoeken en bij die ge legenheid tevens het bezoek, door Koning Leopold II in 1883 aan Amsterdam ge« bracht beantwoorden. Men brengt dit natuurlijk ook in ver band met de pogingen, die in het werk worden gesteld om een economisch toe nadering tusschen Nederland en België te bevorderen, en leidt er uit af,'dat men in toonaangevende kringen te 's-Graven- hage en te Brussel daarmede instemming zou willen betuigen. Bedenkelijk. Onder dit opschrift lezen wé in „Maasb." Een bedenkelijk verschijnsel wordt ons uit Gouda bericht: Van hooggeachte zijde wordt ons yau daar geschreven: „Hier zal, in navolging van Breda, een R. Kath. Arbeiderskiesvereeniging wor den opgericht, naast de bestaande R. K, Kiesvereeniging. Vele arbeiders, trouwe bezoekers der R. K. Kiesvereeniging, zijii zeer ontstemd over 't voortdurend te con-, stateeren feit, dat de zeer vele R. K. mid denstanders te Gouda, zich al lange jaren; stelselmatig van elke openlijke politieke actie onthouden; zoo goed als nirumer. aan 't vereenigingsleven, tenzij in sociëteit of clublokaal deelnemen en altijd gereed staan met smalende critiek." Wij geven dit bericht, zooals 't doof ons werd ontvangen, veronderstellende^ dat de aangegeven redenen inderdaad den; gedachtengang weergeven van "degenen/ die dit plan hebben ontworpen. Dan kunnen wij niet anders doen, dan deze plannen zoo beslist mogelijk afkeu ren. Vooreerst ontsnapt ons 't practisch doel dat de ontwerpers van dit ptan zich voo# oogen stellen, ten een en male. .Wat wil men toch? .Wanneer de Goudsche R. K. midden*, stand zich zoo weing om het poltiekd leven bekommert, dan bestaat er voor df R. K, Arbeiders .waarlijk goerj r$d«u'

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1