Gemengd Nieuws. Den 25sten Augustus 1.1. werd de uit gever van het blad MPanama-Press"door Jeffries op straat vermoord. In het bjad van den; vermoorde hadden beleedigende artikelen gestaan, welke, naar de gene raal had begrepen, doelden op mevr. Guyant, een schoonzuster van den ge neraal. Guyant was toentertijd Ameri- kaansch consul-generaal in Panama. Oe neraal Jeffries heeft nu daarvoor te rechtgestaan en is door de jury on schuldig! verklaard. Servië. Van prins George. De Verhouding tusschen prins Geor ge van Servië en den prefect van Belgra do, Alimpitsj, die vroeger ook al eens aanleiding gaf tot onaangenaamheden, heeft op het hofbal verleden week we der tot een heftige botfsing geleid. Alimpitsj, die dit voorzien had, wilde het hofbal niet bezoeken, maar was door den opperhofmeester tot wel-verschij- nen genoodzaakt. Hij bleef den gehee- 1 len avond uit de buurt van den prins doch plotseling, toen de prefect aan het buffet stond, kwam prins Geoige met den Russischen dragoman voorbij. Op luiden en minachtenden toon, zeide de prins, op Alimpitsj wijzend, tot den dragoman: „Ziet daar dien hond", en andere onbehoorlijke scheldwoorden. Alimpitsj verliet het buffelt, om zich hij den minister en den secretaris van het hof te beklagen, en verliet mert zijn vrouw onmiddellijk het paleis. Doch on derweg ontmoette hij den prins weder, die hem in bijzijn van verschillende per sonen uitschold en beleedigde Alimpitsj ging naar huis en diende zijn ontslag-aanvrage in. De bladen keuren scherp de houding van den prins af en eischen strenge maatregelen tegen hem. De kroonprins Alexander van Servië heeft zijn plan, in Bonn te gaan studee- ren opgegeven. Want .zijn broeder Ge orge weigert Belgrado te verlaten, en daar deze grooten invloed in het leger heeft, vreest Alexander, dat van zijn af wezigheid gebruik zal ,worden gemaakt om den afstand van de erfopvolging te herroepen. Daarom wil Alexander het hof niet veriaten, zoolang George daar blijft BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 28 Januari is be noemd tot burgemeester der gemeenlte Lemsterland, mr. G. A. M. Kallenbach, met toekenning van gelijktijdige eervol vol ontslag als burgemeester der ge meente Hamelumer Oidephaert en Noordwolde. In zijn rang is overgeplaatst bij het lste regiment Infanterie de eerste luit. F. O. B. De Wijs, van het regiment gre nadiers en jagers. Te rekenen van 1 Januari is aan J. F. De Vogel c. i. eervol ontslag ver leend als commies bij het Departement van Waterstaat Met ingang van 1 Febr. is J. N„ Born, te. Amsterdam, uiterlijk voor den tijd van één jaar benoemd tot dokmees- ter bij het droogdok in de visschers- haven te IJmuiden. Benoemd zijn tot kantonrechtter te Zuidhorn, met ingang van l Febr. mr. F. D. de Boer, thans kantonrechter te Dokkum en te Zierikzee mr. S. R, Bakker, thans griffier bij het Kanton gerecht aldaar. —i Benoemd tot rechter-plaatvervan- ger in de rechtbank te 'sGravenhage mr. J. J. van Jroostenburg de Bruijn oud-advocaat te Soerabaia, thans secre taris der Vereeniging van Direteuren^ van Hypotheekbanken, wonende te 's Gravenhage. Benoemd tot ridder in ,de Orde van Oranje Nassau, de hulpprediker ten dienste der Inlandsche Christengemeen te te Langoan (residentie Menado) M. Brouwer. De Oost-Indische hoofdambtenaar P. Th. L. Grinwis Plaat, laatstelijk hoofdingenieur der le kl. bij den Wa terstaat en 's Lands Burgerlijke Open bare Werken in Ned.-Indië a Ia suite, thans met verlof hier te landej is gere kend van en met 1 Januari eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toeken ning van pensioen. De administrateur bij het Departe ment van Koloniën J. Th. Viehoff is belast met de functiën van Regeerings- commissaris bij de naamlooze vennoot schap >,Zeehaven en Kolenstation Sa. bang" te Amsterdam. Wethouderspensioen. De gemeenteraad van 'sGravenhage heeft bericht ontvangen, dajt de minis ter van binnenlandsche zaken geen ter men gevonden heeft voor een voor dracht tot vernietiging van het raadsbe sluit van 13 Juli 1908, waarbij is vast gesteld de verordening regelende de pensionneering van de wethouders. Onderwijs. Bewaarscholen. Ter beoordeeling van den toestand van het voorbereidend onderwijs heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Gedeputeerde Staten der onderschei dene provinciën verzocht hem betref fende de gemeentelijke bewaarscholen toe te zenden de verordeningen rege lende het bewaarschoolonderwijs en de jaarwedden yan het onderwijzend per soneel en hem voorts mede te deelen de eischen van benoeming voor dat perso neel, het totale bedrag der werkelijke inkomsten en uitgaven over 1908 en ge raamde inkomsten en uitgaven over het jaar 1909. Voorts vraagt de minister mededee- iingen betreffende inrichtingen of cur sussen tot opleiding van onderwijzend personeel, welke van gemeentewege on derhouden wordenij vana. de betrek kelijke verordeningb. of aan het einde van den cursus een getuigschrift of di ploma verkrijgbaar isc. aan welke eischen men, ter verkrijging daarvan, heeft te voldoen en of toi helt verkrijgen van getuigschrift of diploma ook per sonen worden toegelatend. niet £an de gemeentelijke inrichting of cursus op geleid e. opgave van de werkelijke in komsten en uitgaven over 1908 en ge raamde over 1909. Eindelijk verzocht de Minister mede- deeling van de gemeenten, waar uit de gemeentekas subsidie aan bewaarscho len wordt uitgekeerd, met opgave van de voorwaarden, het aantal scholen, den maatstaf van subsidieberekening en be drag. Kerknieuws. Pater Emmanuel van Uth. f Saterdag overleed te Maastricht de Weleerw. Pater fr. Emmanuel van Lith, in leven 1 eeraar aan het gymnasium St. Antonius te Megen. De overledene werd in 1866 te Berg- haren geboren, deed zijn lagere studiën aan het gymnasium te Megen, en trad in 1885 in de Orde der Minderbroeders. In 1891 priester gewijd, werd hij reeds het volgend jaar door zijne Overheid be noemd tot leeraar aan jiet gymnasium St. Antonius te Megen, waar hij met steeds even grooten lust en ijver werk zaam was, tot de dood hem onverwachts wegrukte uit zijn dierbaren werkkring. De Missies In de Congo. De missionarissen uit Belgische Con go bevestigden in eenen openbaar ge- maakten brief dat 325 missionarissen en 130 nonnen werkzaam zijn in den Congo, waar men op dit oogenblik 35.270 christenen en 74080 catechume nen telt Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. iMishandeling van een schildwacht. Wij hebben gisteren melding gemaakt Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 18 Januari. BUITENLAND. Frankrijk. Kardinaal Lu9on en de neutrale school. Kardinaal Lu^on, aartsbisschop van Reims, heeft, natuurlijkerwijze, in het proces, hem aangedaan door den Bond yan neutrale onderwijzers, niet de minste laanleiding gevonden om zich te laten (afhouden van zijn herderlijken plicht en yerder voort te gaan met waarschuwen tegen het karakter en de uitwerkselen jder openbare neutrale school. In een mandement, gepubliceerd door het „Bul letin" van Reims, zet de hooglwaardige prelaat, in aansluiting bij het bekende collectieve schrijven der bisschoppen^ pogmaals de plichten en de rechten der puders uiteen betreffende het onderwijs hunner kinderen. De kardinaal verklaart dat de wet, die God en godsdienst buiten het zooge naamde neutraal onderwijs sluit, anti godsdienstig is, geen kracht heeften dus (niet bindend is. De kinderen behooren aan de ouders, en dezen zijn verplicht hun kinderen een onderwijs le doen ge ven overeenkomstig hun godsdien stige overtuiging. De neutrale school is niet slechts ge- yaarlijk, doch ook slecht in haar begin sel, slecht in haar uitwerkselen en ook slecht in haar doel, daar zij is opge richt om het geloof te besjtrijden en het land te ontkerstenen. Op de priesrters rust de plicht om haar te bestrijden ten allen tijde en te arbeiden voor de ontwikkeling van de vrije school. De geestelijken moeten een waakzaam oog ouden op de schoolboeken, doch zich van die taak kwijten met grooten tact en niet over alle onderwijzers op de openbare school eenzelfde veroordeeling Uitspreken, wijl er onder die onderwij zers ook nog goede zijn. Alleen ingeval van nood („force ma jeure") mogen de ouders hun Linderen naar de neutrale scholen zenden. Aan diegenen, die, buiten dit ééne geval ver- keerende, hun kinderen, toch aan de neutrale scholen toevertrouwden, moet door de priesters de absolutie worden geweigerd. Eveneens moeten van het ontvangen der H.H. Sacramenten wor den buitengesloten al de onderwijzers Idie op hun scholen de door de bisschop pen veroordeelde boeken blijven ge bruiken. Portugal. Naar uit Lissabon gemeld wordt, heeft in het dorp Aldecas bij Gouveias een ernstige ontploffing plaats gehad. Hert huis van een vuurwerkfabrikant vloogj door onbekend gebleven oorzaak in de in de lucht. De fabrikant, zijn vrouw en zijn twee kinderen werden onder de puinen bedolven en later als lijken ge vonden verschillende personen werden gewond. Tot ver in den omtrek werden de andere huizen beschadigd. Rusland. Uit Kamsjatka wordt gemeld: Tenge volge van het uitblijven van de stoom boot, die het verkeer met hert zuiden onderhoudt, was een troep van 34 per sonen, op de noordoostkust van het schiereiland langen tijd blootgesteld aan koude en honger. Ten slotte deden de ongelukkigen een poging om Petropaw- lofsk over land te bereiken. Het ge lukte echter niet allen. Elf menschen stierven onderweg tengevolge van de uit gestane ontberingen. Onder degenen die er in slaagden Petropawlofsk te berei ken, waren verscheidenen met bevroren ledematen. Amerika. De Amerikaansche bladen bevatten het bericht van een dier vonnissen, welke voor den courantenlezer in West-Euro pa bijna onbegrijpelijk zijn. FEUILLETON. Het geheim van het Keizersslot. 20) Waarom moest juist Anna op h«t ziek bed geworpen worden, terwijl bijzonder blijvend nadeel en weder krachtig en gezond werd De takken in den tuin trilden zacht in den nachrtwind, die over hem heenstreek. Een geruime tijd was zoo verstreken, toen eensklaps een zachft roepen zijn oor trof. Terstond keerde George zich pm. Hij zag hoe Anna's lippen zich bewogen, doch vermocht niets te verstaan. Nu richtte de zieke zich halverwege op en blikte met wijd geopende oogen naar een verren hoek. Daar is zij weer gekomen, de Witte vrouw. Zij zoekt jou, wijl je hare rust storen wilt. Tracht haar te verzoenen anders moeten wij allen sterven. Duidelijk had Geoger Anna's woorden verstaan. Hij volgde den blik harer oogen en werkelijk scheen het, als be- W°°f zich iets in den donkeren hoek naast de deur. Door den onbeschrijflijk- sten toorn overmeesterd, stormde hij haar de bewuste plaats '.ie en zag nu, £8 bijna on beg. ijpelijk zijn. hoe zich als 't ware vanzelf de deur naar buiten opende. Over den drempel bewoog zidi een witte nevelsjreep, die den vorm van een slepend kleed aan nam. Ditmaal zul je me niet ontgaan, spook der hel, knarsetandde de offi cier. Alles om zich heen vergetend en alleen bezield met de gedachte, om ein delijk helderheid te verkrijgen, snelde hij de lichte gestaltfe na, die schielijk vóór hem uitzweefde. Deze zonderlinge jacht ging dwars door den kleinen tuin tot aan den ingang van den Burg en ook daar stond de deur open. George had den degen juit de scheede getrokken en stormde buirten adem voort. In de nabijheid van de grafka pel, waar hij reeds eenmaal de raadsel achtige verschijning gezien had, stond hij zóó dicht bij de Witte vrouw, dat hij haar met de armen bereiken kon. Wanneer ge niet blijft staan, zoo vaar dan ter h elïeriep hij, en deed een vreeselijke houw naar de gestalte. Een terugstool ging er door zijn gansche lichaam, een gekletter weerklonk, en ge broken lag de kling van zijn degen op de marmeren tegels. Had hij den muur getroffen Maar hij meende toch zeker van zijn zaa'k geweest te zijn. Een kreeft van woede ontsnapte aan zijn mond, waarop échter epjnid^ejiyk uitroep van pijn volgde. Zijne hand greep jn zijn aangezicht en vijf vingers streken daarover. Het brandde als een 'levend vuur, alhoewel George er onwillekeurig met den mouw over heen veegde. Van de Witte vrouw was echjter niets meer te zien en zwaar ademhalend leunde Geor ge tegen den jngang van de hofkapel Hij dacht aan zijne bruid, die zeker vol angst en schrik achtergebleven was. Wellicht dat zij zelfs de kamer uitliep, evenals derstijds, en zich den dood op den hals haalde. Zoo snel hij kon, spoedde hij zich te rug en betrad de ziekenkamer. Anna zat overeind in bed terwijl haar toegesnel de vader haar ondersteunde. Een zwakke juichkreet kwam er uit haren mond, toen zij zijn uniform her kende. Gered 1 Gered !-^ George sloeg geen acht op het zon derlinge brandend gevoel in zijn aan gezicht. Hij slingerde de greep van den afgebroken degen, die hij pog in de had hield, van lach af, en boog zich over haar heen, om haar woorden van troost toe te duisteren. Op dit oogenblik trof hem hert groote oog der geliefde. Hij zag, hoe haar blik star werd, evenals wilde zij het uitschreeuwen; toen strekte zij beide hmXm «en van de zaak der drie polderwerkers A. Leemans, H. de Bok 'en G. Bogaarts, de beide eersten uit Made en Drimmelen de laatste, uit Oosterhout, die zich voor de de Haagsche Rechtbank moesten verant woorden de eerste, dat hij op 5 October den schildwacht voor het kruithuis aan den Morschweg te Oegstgeest een steek met een mes had toegebracht de twee anderen dat zij dien schildwacht haden geslagen. Thans volge een uitvoeriger verslag. Alle beklaagden ontkenden. L. en De B. waren beschonken, de derde bekl. B. niet. Deze verklaarde L. die een mes in de hand had van den schildwacht te heb ben afgetrokken en daarbij nog een snede over zijn jas te hebben gekregen. Ook de tweede bekl.., de B., had van L. een snede over zijn kleeren ontvangen. De schildwacht A. J. v. W. deelde me de, dat hij in den nacht van 4 op 50cto- ber voor liet kruithuis te Oegstgeest op post staande, ongeveer halfeen, hulp en moord had hooren roepen. Hij begaf zich met geveld geweer (de bajonet op) naar de plaats vanwaar het hulpgeroep kwam en zag daar drie personen die onge noegen hadden met een fietsrijder die, naar zij beweerden, hen had aangereden. Bij zijn komst lietem de drie personen den fietsrijder 1os en vielen hem aan. L. stak vijf malen met een mes naar hem, raakte een paar malen zijn klee ren en trof them de vijfde maal boven het linkeroog nabij den slaap. Na ge troffen te zijn fwas hij, hulproepende, weg- geloopen naar eenboerenhofstede, waar men hem met een handdoek verbonden had. Veertien dagen was hij in het hospi taal te Leiden verpleegd en bij zwaren dienst ondervindt hij nog nadeel van den steek. Toen hij wegliep hadden de aan vallers hem nog nageroepen: blijf eens staan, dan snijden we je aan riemen. De twee andere beklaagden hadden hem aangegrepen en geslagen. De officier van gezondheid, die den schildwacht had behandeld, verklaar de, dat de man er wonderwel was afgekomen. Eén centimeter la ger en de steek was in de oogholte ge drongen. Nu was de wonde spoedig ge nezen geweest Ook nog een ander persoon was door de woestelingen aangevallen en had hart kloppingen gekregen. De fietsrijder in kwestie, R., ontkende de beklaagden te hebben aangereden. Hij had licht op en werd plotseling door drie mannen etgengehouden en geslagen. Toen op zijn hulpgeroep de schildwacht, met geveld geweer aankwam, lieten de drie mannen hem los en richtten zich te gen den schildwacht Bekl. L. greep diens geweer bij de bajonet en sloeg naar hem. Of hij daarbij een mes in de hand had, weet getuige niet Alle drie de beklaag den heeft getuige naar den schildwacht zien slaan. Naar het hem voorkwam, wa ren de beklaagden niet erg beschonken. De fabrieksarbeider D. verklaarde het ter terechtzitting aanwezige mes, geopend op 20 pas van het kruithuis gevonden te hebben. De derde beklaagde B., erkende dat mes als zijn eigendom. Hij had het in den vooravond aan L. gegeven om haring te snijden en later niet meer teruggezien. Subst.-officier van justitie, mr. Van Geuns wees er op, dat de houding van be klaagde sedert het eerste verhoor sterk was veranderd. Alles werd eerst ont kend. De beklaagden waren ten tijde en plaatse niet geweest, hetgeen zij echter nu niet meer kunnen ontkennen en het geen zij dan ook toegeven. De verklaring van den schildwacht is zeer beslist en laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het voorgevallene is een schandelijk feit en het gezag is in dien nacht ernstig aangerand. Slechts zeer weinig heeft het gescheeld of deze schildwacht die daar zijn plicht deed ware hoogst ernstig gewond. Met het oog op den ernst van het feit vorderde het O. M. tegen L. vier jaren en tegen De B. en B., ieder zes maanden. De verdediger mr. Naeff gaf volmondig toe, dat er in den bewusten nacht een schandelijk efit is gepleegd, maar achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Het was donker en er kon niet duidelijk wor- steunend geluid in de kussens achter over. George wist niet wa|l er met hem ge beurde, want ook de oude archivaris keek hem sidderend en vol afgjrijteten aan Wat moet dart "beteekenen Waar om staart gij beiden mij zoo in het aan gezicht? stamelde hij, terwijl een on beschrijfelijke angst zijn hart ineen deed krimpen. En nu klonk het in snikkende geluiden van jiet bed af: Geteekend de Witjte vrouw heeft hem geteekend en den dood gewijd! George von Walden draaide zich om en keek in £en spiegel ,die (egen den muur hing. Met een kreet van schrik deinsde hij terug. Vijf donkerroode pun ten waren op zijn voorhoofd te bemer ken de afdrukken van de vijf geesten vingers l Toen hij zich voor het bed van Anna op de knieën werpen wilde, blies de ongelukkige den laatsten adem uit De schrik en het afgrijzen door het teeken van de Witte vrouw had haar gedood. Jammerend wierp de oude man zich over het lijk van zijn kind, terwijl Ge orge als verstijfd naast hert bed stond en de grootte van zijn verlies --^eèn te kunnen omvatten. den waargenomen wat er eigenlijk is ge beurd. Dat het mes aan L. gegeven isj in den loop van den avond, om haring te snijden ,kan een praatje zijn. Ook achtte pleiter den schildwacht geen amgbtenaar in de wettige uitoefening zijner bediening; daar er niets tegen het kruithuis werd ondernomen Pleiter concludeerde dus vrijspraak vaa L subsidiair tot het opleggen eener lich* tere straf. Uitspraak over 14 dagen. Overtreding Loterijwet. In hooger beroep werd voor de recht bank behandeld de strafvervolging, inge steld tegen den heer J. G. H., van beroep, directeur der N. V. Lotisico te 's-Graven- hage, door den kantonrechter veroordeeld tot f 100 boete of 10 dagen wegens over> treding der Loterijwet. De beklaagde verklaarde in hooger be roep te zijn gekomen, omdat hij meende,- zich niet aan eenig strafbaar feit te heb ben' schuldig gemaakt, daar door hem geen loterij is of wordt gehouden. Hij heeft eenvoudig onderbiljetten verkocht aan agenten die daarvoor provisie genie ten. Subst.-off. van Justitie, mr. v. GeunSf vorderde bevestiging van het veroordee- lend vonnis van den kantonrechter. Door de rechtbank te Tiet is ter vervul ling eener vacature van rechter in dat col lege, opgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbeveling: mr. J. Hou- wink, commies-griffier bij den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht; mr. A. Le- deboer, subst.-griffier bij de rechtbank te 's-Gravenhage; mr. A. G. JE. Ridder Van Rappard, griffier bij het kantonge recht te Purm erend. Land- en Tuinbouw. Nat. Bloementententoonstelling. Het Hoofdbestuur van de Alg. Ver voor Bloembollencultuur heeft met de voorzitters der afdeelingen Bennebroek Vogelenzang, Haarlem, Heemstede, Hille- gom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest en Omstreken, Overveen—Bloemendaal, Rijnsburg, Sas- senheim, Voorhout en Warmond verga derd, teneinde de mogelijkheid te bespre ken van eene gezamenlijke, door deze af deelingen aan de buitenlandsche depu taties en de internationale juryleden, tijdens den bloeitijd der bolgewassen, aan te bieden rijtoer. Het denkbeeld mocht algemeene in stemming verwerven en de noodige voor bereidende maatregelen werden getroffen. De nadere regeling van een en ander werd, onder medewerking der betrc 3n afdeelingen, opgedragen aan efen om- missie, bestaande uit de heeren va Zanten Jz. te -Hi 1 lego m, vo zitt-r, G. Vlasveld te S a s s e n h e i m f. van Meeuwen te Haarlem, N. I me e Lisse en L. A. Prins te Noo dw k. Naar wij vernemen is in begin&ei oe- sloten, dat de kosten van deze rijtoer, die zich van Haarlem tot Leiden zal uit strekken, door de te bezoeken afdeelingen zullen worden gedragen. Omtrent het drama te Zeist, waareen vrouw zich van het leven beroofde, na haar kind van 4 maanden te hebben gedood, worden nog de volgende bij zonderheden medegedeeld: Toen de twee oudste zoontjes van den werkman Kutt Zaterdagmiddag om half een thuis kwamen uit de school, zagen zij bij het binnentreden van het woon vertrek hun moeder uitgestrrekt op den vloer liggen, worstelende met den dood, terwijl het jeugdig broertje, een kindje van vier maanden, op eenigen afstand lag met een afgrijzelijke wonde. Een scheermes lag in de nabijheid. Toen even na de kinderen, de vader, thuis komende van zijn werk, de woning binnentrad, had zijn vrouw reeds opge houden te leven. Op de tafel bevond zich een briefje met een laatsten groet aan den HOOFDSTUK VII. Het derde bezoek. De 18 Augustus 1675 was as □- ken. Eene drukkende stilte heers er in den Keizerlijken Bu g. George von Walden was zoo even het wachtlokaal binnengetreden, waar hij zijn vriend Ste- phan von Gyzen vond, om van dezen afscheid te nemen. Ik ga naar Engeland, naar de nieu we koloniën, zeide George, wiens vroo- lijk opgeruimd gelaat nauwelijks meer te herkennen was. Sinds men Anna Do- minikus begraven had, scheen zich over het algemeen het geheele wezen van George veranderd te hebben. Niets kon hem meer in Weenen houden, waar hem elk plekje gronds aan zijn onmetelijk verlies herinnerde. Zijn verzoek, om hem uit den Oostenrijkschen diensjt te ont slaan, werd ingewilligd, alhoewel zijn chefs hem slechts ongaarne "lieten gaan. Maar ook zelfs een woord van de Kei zerin Maria Theresia, dat hem eene aan sporing moest zijn om te blijven, bleef vruchteloos. (Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5