Ie Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving No. 89. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefooa 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag 15 Januari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertenüën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. „Wezen van den godsdienst." In het Marxistisch Weekblad, behoo- rende bij „Het Volk" heeft de bekende socialist F. van der Goes een artikel ge schreven over „socialistische propagan da en de godsdienst," en wel naar aan leiding van het ontslag van den hper Van Vorst, als socialistisch propagan dist. Volgens den heer Van der Goes was partijgenoot Van Vorst lang geen vol maakt propagandist, wanjt: „Nog niet lang geleden immers, heeft onze vriend Van Vorst heft noodig geoordeeld in £en aparte brochure de stelling te verdedigen, dat de sociaaldemokratie in heit godsdienstige als volkomen neu traal te beschouwen was, en he/t his torisch materialisme als een lief hebberij van slechts enkelen. En thans maakt onze partijgenoot zich gereed om het katholicisme te be kampen, zoo nijdigals een (ieruis)spin." Het blijkt dus, da,t de meeningen en de overtuiging van dezen afvalligen puester zich in korten tijd geheel weten te wijzigen. Dit terloops. Van meer belang is de opmerking van den heer van der Goes, dat het de taak van den propagandist van het socialis me moet zijn: het wezen van den godsdienst voor de arbeiders te verklaren. De vraag is nu maar, wat de heer van der Goes onder het wezen van den godsdienst verstaa.t. Hij schrijft een volgend maal iets |te zuilen zeggen over hetgeen de sociaal- demok raten onder „het verklaren van dei godsdienst" verstaan. Wij zijn wel een weinig nieuwsgierig of de heer van der Goes, die het toch als wetenschappelijk sociaal-demokraat weten *an, den moed zal bezitten om te erkennen, dat de Sociaal-democratie tegen eiken geopenbaarden godsdienst vijandig moet staan, wijl heit wijsgee- rig stelsel van het socialisme berust op het materialisme, dat al het bovenna tuurlijke ontkend Na hetgeen overigens eerder door den heer Van der Goes geschreven is over de sociaal-demokratie in verband met den godsdienst, durven wij het er voor hou den, dat hetgeen deze bekende Mar* xist over zijn onderwerp verder te zeg gen heeft, voor ons van genoegzaam belang zal blijken te zijn, om er lessen ,uit te putten. Uit de Leidsche Vroedschap. De voorzitter had ditmaal een drukken arbeid in deze vergadering. Eerst de ge bruikelijke nieuwjaarswensch aan de le den bij deze eerste zitting in 1910. Be grijpelijkerwijze werd hierbij onze over leden burgemeester Mr. de Ridder her dacht. Overigens bevatte het openings woord geen bijzonderheden over het ko mende jaar. Van uit den Raad werd ter niet op geantwoord of de heer Focke- ma Andreae het anders zou gedaan heb ben, is ook de vraag, want zoo'n raad met een waarnemenden voorzitter is toch al tijd iets incompleets. Onder teekenen van instemming her dacht de voorzitter den overleden rector Van het gymnasium Dr. Punt, wiens werk zaamheid in het belang van deze instelling hoogelijk geroemd werd, en van wien, met het oog op zijn jeugdigen leeftijd, Jiog zooveel te verwachten was. Ooi: de ontslagname van prof. Van Bemmelen, uit de schoolcommissie na 30- jarigen arbeid, gaf den voorzitter aanlei ding tot een woord van hulde, waarbij de Raad zich aansloot. Onder de verdere ingekomen stukken zij vermeld nog een voorstel van den heer Meuleman in zake verpleging van arm lastige patiënten. We zullen daarvan wel meer hooren. Verder wat benoemingen en een reeks weinig beteekenende voorstellen, die tot geen of tot weinig discussie aan leiding gaven, zooals men in het raads- verslag heeft kunnen zien, en d,ie allen Vlug werden afgehamerd* Het hoofdnummer van het programma was wel het voorstel van B. en W. tot subsidieering van bijzondere bewaarscho len, welk voorstel reeds tweemaal ver daagd was, en waarop sinds de indiening een aantal amendementen waren geko men. De algemeene beschouwingen gaven den heer Carpentier Alting aanleiding nog eens het oude liedje te zingen van de liberale onverdraagzaamheid, zelfs niet op nieuwe wijze. Het was het oude, haast zou ik zeggen, afgezaagde, thema: wij liberalen, vinden dat het onderwijs, in casu het bewaarschool-onderwijs, behoort te zijn zooals wij dat geregeld hebben. Wie dat niet aanstaat, mag zich zelf op andere wijze redden, maar de openbare kas, waaraan allen meebetalen, staat al leen ter onzer beschikking. Natuurlijk werd het anders gezegd. Voor de gemeente bestaat geen verplich ting om voor bewaarschookwiderwijs te zorgen, dus er is geen enkele reden tot subsidie van bijzondere bewaarscholen. En bovendien, op die bijzondere bewaar scholen wordt ook al godsdienstonderwijs gegeven, en nog wel dogmatisch, en "dan natuurlijk het bekende gevoels-argument van de scheiding van kinderen van een - zelfde volk. Enfin, we kennen het liedje'al zoo lang; 't is alleen niet aardig meer, ofschoon het al zoo oud is. Verschillende leden kwamen tegen deze beschouwingen op, zoowel de heer Ver gouwen, die vooral, en terecht, in het licht stelde, dat de subsidie nu niet zoo bij zonder groot was, en alleen zoudienenöm het onderwijs en de hulpmiddelen daar voor te verbeteren, als de heer Aalberse, die den heer Carpentier Alting meer prin cipieel bestreed, en hem duidelijk maakte op welk een onverdraagzaam en onlibe raal standpunt hij zich eigenlijk had ge steld. Uwe redeneering zou logisch zijn, aldus de heer Aalberse, indien door u werd voorgesteld de gemeentelijke be waarscholen af te schaffen, maar onlo gisch is het om subsidie te weigeren aan degenen, van wier overtuiging, ook al is die eerbiedwaardig, gij eenvoudig geen notitie wenscht te nemen. Och, zeide de heer Pera, de heer Car pentier Alting heeft nog te weinig kijk op de zaken in Europa, en komt met zijn idee- en een 25 jaar te laat. De heer Carpentier Alting verdedigde zich tegen het verwijt van onverdraag zaamheid.. Hij voor zich achtte dogma tisch godsdienstonderwijs verkeerd en dat moeten dus anderen ook maar ver keerd vinden. Zou de heer Alting zijne meening soms voor een dogma houden? Toen kwam de heer Sijtsma in het vuur. Ook die had het te kwaad met de logica. Hij haalde er de subsidie aan de leeszaal bij. Alsof die vergelijking niet absoluut onjuist is, zooals de heer Aalberse en la ter ook nog de heer Kerstens aantoonde. Ook begreep de heer Sijtsma niet, dat de heeren Meuleman en Vergouwen, die iir 1907 tegen bewaarschool-onderwijs had den gesproken, voor dit voorstel hun stem konden geven, doch hij vergat alweer dat het hier gaat om geheel iets anders. Toen gold het uitbreiding van gemeente lijke bewaarscholen, waarvan een groot aantal burgers nu eenmaal geen gebruik wenscht te maken, terwijl het er hier om gaat, om door een kleine gemeentelijke subsidie het bestaande bijzondere bewaar school-onderwijs te verbeteren, zooals hij zelf trouwens antwoordde. Toen nog een hartroerend verhaal over kindertjes, wien men krijt op de vingers had gestrooid, om te kunnen zien of ze wel met gevouwen handjes hebben gezeten, en de belangrij ke mededeeling dat hij eens in een be waarschool was geweest, natuurlijk een bijzondere, waar zoo'n onaangename lucht was geweest ,en tot besluit de me dedeeling, dat de catechismus op de be waarscholen nog best gemist kan worden. Enfin, wat dit laatste betreft, kan den heer Sijtsma medegedeeld, dat er op geen enkele bewaarschool een catechismus ge bruikt wordt, omdat de kindertjes nog niet kunnen lezen! Daarna kwam de heer Aalberse nog uit eenzetten, wat we onder het begrip ver draagzaamheid hadden te verstaan. Ze ker, als alle menschen dachten zooals de heer Alting, dan was er verdraagzaam heid, maar datzelfde is ook waar, als alle menschen dachten, zooals de Katholie ken, en die achten het wet goed de kinde ren zelfs op den bewaarschoolleeftijd in te wijden in den godsdienst De heer Fokker bracht een nieuw punt ia 't geding, Als mqn d§ Nadere® maar niet zal dwingen van de openbare tiaar de bijzondere bewaarscholen te gaan, zoo ials dat bij het lager onderwijs wel gebeurt. Ook deze vrees van den heer Fokker is ongegrond. Det dit bij het lager onderwijs niet zoo heel veel gebeurt, wordt het best bewezen door het misbaar, dat de heeren maken in de groote en kleine pers, als ze soms meenen een enkel feit te kun nen constateeren. pe heer Fokker maakte overigens den indruk, alsof hij het bijzon der bewaarschool-onderwijs het cadeautje wel gunde. Eindelijk dankte de Voorzitter Voor den steun, aan het voorstel van B. en W. geschonken. Hij achtte het heusch nog noodig om te verklaren dat hij lang niet al le argumenten van de voorstanders kon onderschrijven. Nu, dat mocht hij genist als bekend veronderstellen. Hij vond vooral den financiëelen kant nog al goed voor de gemeente. En zoo kwam men tot stemming over het beginsel in art. 1. .Het werd aangenomen met 20 tegen 7 stemmen. Onder de tegenstemmers ook wethouder Korevaar. Toen enkele amen dementen besproken en ingetrokken of gewijzigd, en na lang, en soms verward debat, was men eindelijk gekomen tot en met art 4. En toen hadden de heeren er genoeg van en werd de behandeling ge schorst. Gelukkig ging de Raad niet uiteen on der den indruk van dit bewaarschoolon derwijsdebat, maar eindigde de zitting met een algemeen en luid applaus, als hul de aan de taaie volharding van den heer Korevaar, zooals de heer de Vries het noemde, waaraan het te danken was, dat zulk een prachtige verbetering was ge komen in de woningtoestanden aan de G eeregracht. Duitschland Tegen de zedelooze lectuur. De bekende centrumsafgevaardigde Dr. Roeren, heeft bij het Huis van Af gevaardigden een door de geheele Cen trumspartij ondersteunde motie inge diend, strekkende, de Koninkl. Staats- regeering te verzoeken maatregelen te nemen om een doeltreffende bescher ming in het leven te roepen tegen de ernstige nadeelen, die het volksleven en in 't bijzonder de opgroeiende jeugd on dervindt, door de steeds meer onbe schaamd optredende openbare zedeloos heid en door de hand toenemende porno graphic en zedelooze lectuur. België. Volgens een Reutertelegram uit Brus sel heeft de Banque de Bruxelles volgens een mededeeling van de „Chronique" aan prinses Louise vijf millioen geleend op haar aandeel in de erfenis van haren vader, waarvan drie millioen gebruikt zouden worden om de schuldeischers te voldoen en twee aan de prinses ,ten goede zoude komen. De advocaat van prins Philip van Coburg heeft nu ech ter beslag gelegd op die twee millioen, onder voorgeven, dat de prins bij de scheiding de schulden van de prinses, ten bedrage van twee millioen, heeft betaald. Vlag van H. K. H. Prinses Juliana. Het „Stsbld." no. 358 bevajt een be sluit van den 8-sten November, houden de vaststelling van de onderscheidings- vlag voor H .K. H. Juliana, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen burg. Deze vlag is een langwerpige vlag van oranje kleur, waarvan de hoogte vijf zesde van de lengte bedraagt, driehoe kig uitgesneden over i/s van de lengte van de vlag; in vier vakken verdeeld door een staand vierarmigi kruis van Nassausch blauw, ter breedte ran 1/5 van de hoogte der vlag, het midden van heit kruis liggende op vijf twaalfde van de lengte der vlag, gerekend van de broek- zijde; in het midden van het kruis een medaillon van oranje kleur, ter middel lijn van drie veertiende van de lengte van de vlag, waarop geplaatst het nieu we koninklijk wapen; het schild gedekt met de Koninklijke Kroon in het boven ste oranjevak aan de broekzijde een jachtho^rjri ya& Mpi gesnoerd m ge opend van keel, beslagen van zilver (Oranje)in het onderste oranjevak aan de broekzijde een aanziende stierenkop met afgerukt halsvel van sabel, gehoornd van zilver, getongd van keel en gekroond met eene driebladige kroon yan goud (Mecklenburg) Koninklijke Besluiten. Benoemd tot griffier bij het Kan tongerecht te Oud-Beierland: mr. D. P. Kieboom, advocaat en procureur te Rot terdam. Met ingang van 24 Jan. is benoemd tot burgemeester der gemeente Steen- wijk, mr. M. tWijt Zzn., met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Avereerst. Benoemd zijn tot reserve tweede luitenant I. Bij het reserve-personeel der land macht, ,bij bet wapen der artillerie, bij het 2e regiment veld-artillerie, de kornet L, A. Gastmann, van het korps. II. Bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, in het Xlde landweer district de reserve sergeant P. H. van der Zande van de infanterie der landweer in het 9de landweerdistrict. jVlet ingang van 16 Febr. is be noemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Baarn, J. van der Lin den, thans in gelijke betrekking te Pur- merend. „Vereeniging „Weduwen en weezen- zorg" van gepensionneerde Militairen voor de wet van 1909." Namens het Hoofdbestuur meldt men ons uit Zwolle, spoedig is te verwach ten dat te Bodegraven e. a. Woer den, K a t w ij k of N o o r d w ij k, en te Vlaardingen of Maassluis, af- deelingen van bovengenoemde vereeni- ging zullen worden opgericht. Pogingen daartoe zijn reeds gaande. Vermoedelijk zal in genoemde plaatsen binnen kort eene vergadering worden gehouden om be langhebbenden met een en ander in te lichten. De ver. heeft het vorig jaar (het eerste sinds hare oprichting) reeds f 73 aan de betrokken weduwen (weezen per gezin) uitgekeerd. LEIDEN, 15 Januari. - Bij de telefoon zijn nog aange sloten: 595 J. J. G. Veraart, N. Ma- re23960 P. Woestenburg, Apothekers- dijk 963 D. M. Kruisinga Edz., N. Rijn 33964 M. Marsman, Haarlemmerstr. 43- Zondag 9 Januari j.l. werd in de St. Petruskerk alhier, onder het lof door den Zeereerw. Pater Polman uit Rot terdam een liefdadigheidspredikatie ge houden, ten behoeve van de Leidsche St Vincentiusver eeniging. In gloedvolle bewoordingen schetste de gewijde redenaar het doel en stre ven dezer vereeniging en de daden wel ke zij ten behoeve der armen verricht. 105 huisgezinnen werden door deze vereeniging van christelijke naastenlief de bezocht terwijl velen dezer niet al leen voor den honger, doch ook voor hun godsdienstigen en zedelijken on dergang werden behoed. Verder belastte zij zich met de verpleging van 93 kinderen, waarvan op het oogenblik 50 verpleegd worden in een eigen gesticht te Lisse. Al was de opbrengst der collecte be duidend, dit neemt echter niet weg, da(t er voor de vereeniging vele en groote financiëele zorgen overblijven. Laat deze gelegenheid voor onze wel dadige vermogende katholieke stadge- nooten een aansporing zijn, om de Leid sche St .Vincentiusvereeniging, welke door den redenaar een der meest actie ve onder hare zusteren genoemd werd, te gedenken. f—Alhier is opgericht de Leidsche Apothekersvereeniging, die zich ten doel stelt onwaardige concurrentie bij de af levering van geneesmiddelen, bij den verkoop van verbandstoffen enz. met ge paste middelen te bestrijden. e—. Nogmaals worden onze lezers herin nerd aan de achterstaande advertentie yan ud<> jonge Q/Qfo'1 Zooals daar o.m. uit blijkt, zal heden* avond van 810 uur en Zondagnamid dag van 13 uur, in den R. K. Volks bond gelegenheid bestaan tot plaatsbe* spreking. Gelet op het zeer drukke be zoek waarin de feestvergaderingen vart deze vereeniging zich steeds hebben mo gen verheugen, worden zij, die prijs op eene goede plaats stellen, in hun eigen (be lang aangeraden, zich die dus door be spreking te verzekeren. Den 27en Januari a.s. keeren de miliciens van het 4e Regiment-Infanterie die te Dordrecht bij het korps Ponton niers zijn gedetacheerd, tot het volgen van een cursus voor voorganger in de gymnastiek, weder te Leiden terug. ALKEMADE, Ingezetenen van Alke made zullen er misschien belang in stel* len te weten, da/t 20 Januari a.s. voor de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gra- venhage zal behandeld worden de zaak van A. v. I. en Ka. Gl., door de Po-\ litie alhier betrapjt op het uijtgeven van'' valsch geld. ALFEN. De afdeeling van de Holland-) sche Maatschappij van Landbouw be-c sloot zich te wenden tot de gemeenjtera-i den van Alfen, Oudshoorn en Aarlan-< derveen, met verzoek een openbaar slachthuis te willen oprichten, voorna-.' melijk ten behoeve van den uitvoer van slachtvee. Voorts werd besloten de Cenjtrale Landbouw Onderlinge te adviseeren voor de gemeenten Alfen, Oudshoorn en Aar- landerveen een plaatselijke ongevallen commissie in te stellen en deze te Idoen bestaan uit een zevental leden. Op de voordracht ter benoeming van dat zevental werden bij meerderheid van stemmen geplaatst de heeren M. C. Piek, C. de Regt en A. den Hertog, allen te Oudshoorn, A. A. Vermeulen, L. van Wijk en H. C. van Leeuwen^' allen te Alfen en A. P. Tolk te Aar- landerveen. HAZERSWOUDE. De arbeider A. v. Veen Cz. werkzaam bij den landbouwer wer PL Groen, had deze week het on-< geluk, dat hem een spil op het hoofd viel, die een zoodanige wond veroor-' zaakte, dat geneeskundige hulp moes# worden i ngeroepen. Donderdag 20 Januari a.s. zal des avonds ten 7 uur de zangvereeniging! Concordia een uitvoering geven, afge wisseld door orgelspel onder leiding van den Heer A. ten Hoor. HILLEGOM. B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school de volgende voordracht op gemaakt: lo J. H. Kamps te Vriescheloo; 2o. A. L. D. Damen te Sommelsdijk en 3o. L. Schipper te Waddingsveen. KATWIJK. De afdeeling van de alge meene vereeniging houdt Dinsdagavond 8 uur eene algemeene vergadering in „De Roskam." De agenda vermeldt: Nationale Bloemententoonstelling. KATWIJK AAN DEN RIJN. Niette-,, geustaande slechts een 20 tal belangstel^! lenden waren opgekomen naar de ver huring voor 5 jaren van 5 perceelen; bloembollenland aan het Prins-Hendrik- bracht op f31. Perceel II groot ongeveer waren de huurprijzen zooals gewoonlijk in den laatsten tijd weer hoog. Perceel I groot ongeveer 9 Aren of 61 R.R. bracht op 31. Perceel II groot ongeveer1; 22 Aren of 152 R.R. f77. Perceel III groot 20 Aren of 136 R.R. f66. Per ceel IV groot 27 Aren of 190 R.R. f99. Perceel V groot 24 Aren of 168 R.R. f80. Door de afdeeling Katwijk aan den Rijn van het Holl. Bloembollenkweei kers-Genootschap is tegen a.s. Maan dag 17 Jan. 's avonds te 7 uur in Ho-! tel de Roskam een vergadering uitgej schreven. Prof. J. Ritzenia-Bos zal eeuj lezing houden met onderwerpZiekten van Tulpen en Narcissen. Een groot succes heeft onze R. K. Tooneelclub „Weldadigheid" behaald met hare uitvoering ten bate van de nood lijdenden dezer parochie. De zaal van „de Roskam" was stampvol en zoowel de zangnummers als de voordrachten werden op eene uitstekende wijze ver tolkt, die warme instemming bij het pu bliek vond. Voor onze tooneelclub moge de hem ten deel gevallen bijval een aan sporing zijn om nog vele soortgelijke uitvoeringen te organiseeren. LEIMU1DEN. Een viertal landbouwer# uit onze gemeente hebben de landbou

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1