BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving Ie Jaargang. No. 88. 3)e Zoidóche Sou/ïowit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Inhoud van ons Geïllustreerd Zondagsblad. Platen: Een offer der luchtscheep vaart (2). De verjaardag van een wereld ramp. „Heer, laat nu Uwen dienaar in vrede gaan". Een sneeuwlocomotief. De eerste Nederlandsche vliegmachine (2). De gebeurtenissen in Griekenland (3). M. v. Leeuwen. Een St. Nicolaasgeschenk voor ons Prinsesje. Een dame als lucht- reizigster. Het R. K. Volksbondgebouw in Wijkeroog. Weer wat nieuws in het reuzenverkeer van een wereldstad. Een reis om de wereld in een ton. Een ver voermiddel uit oude dagen in een mo dernen tijd. Een zeldzaam jubilé. Burge meester Van Leeuwen. Tekst: Op de puinhopen van Mes sina. Een leuke baas. Zijn twaalf (door Mathilde). Weer een offer van de lucht vaart. De eerste Nederlandsche vlieg machine. De gebeurtenissen in Grieken land. Het gemak dient. Voor onze Jongens en Meisjes. Schaakrubriek. Het aftreden van den Burgemeester der Hoofdstad. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg van gisteren.) Aan de orde is: 8e. Voorstel le. om aan de Noord-Zuid-'Holl. Tram- we^ maatschappij vergunning te verlee- nen tot het gebruiken van den Rijnsbur- gerweg, ten behoeve van de exploitajfcie van electrische tramwegen 2e tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbreeding van den Rijnsburgerweg tot aan de grens der gemeente. Dit voorstel wordt na een kleine re dactiewijziging goedgekeurd. 19e. Verordening, regelende de voor- Waarden, waaronder aan bijzondere be waarscholen subsidie uit de gemeentekas kan worden verleend. B. en W. stellen voor aan de bij zondere bewaarscholen subsidie te verleenen, op voorwaarden, zooals reeds vroeger in ons blad is mede gedeeld. Hierbij komen tevens in behandeling de door verschillende leden ingediende amendementen. De heer Carpentier Alting komt terug op het besluit tot het niet-hooren van de plaatselijke schoolcommissie over dit voorstel, hetgeen spr. nog steeds ver klaart te betreuren. Over de waarde van de acten van bewaarschoolonderwijzeres sen bijv. zijn we nog niet ingelicht. Zoo wordt de acte der Roomsch Katholieke vormschool te Amsterdam alleen opgeno men om elk wat wils te geven. Dit is niet de juiste gedachtengang. Men moet slechts de objectieve waarde van elke acte beschouwen. Spr. voert tegen de verordening een principieel bezwaar aan. De subsidiee- ring van de bijz. bewaarscholen ligt niet in de lijn van het lager onderwijs, zooals B. en W. in hun preadvies betoogem Er rust een wettelijke en zedelijke plicht op de ouders hun kinderen naar de lagere school te zenden; doch deze bestaat bij bewaarschool-onderricht niet. Misschien de meerderheid der ouders zendt hun kin deren niet naar de bewaarschooL De ge- imeente heeft door oprichting van een openbare bewaarschool een vrijwillige taak op zich genomen, die echter niet tot verdere stappen noopt en het is dus hier slechts de vraag: zullen we aan debij- dere scholen een cadeau aanbieden, ja dan neen? De staat van onze financiën is zoo schitterend niet; we moeten op de kleine uitgaven letten en daarom moeten wij niet tot subsidieering overgaan. Wij moeten niet zeggen, 'tis maar een kleine bij drage, want men weet wel, waarmede men begint, maar niet, waarmede men eindigt. Het bijzonder bewaarschoolonderwijs ontlast de gemeente niet. De kinderen, die de bijzondere scholen bezoeken, zullen toch niet ter wille van gemoedsbezwaren naar de openbare gaan. Deze argumenten zijn voor spreker vol doende om tegen het beginsel der veror dening, zooals dat in art. 1 is uitgedrukt, te stemmen, liog daargelaten zijn bezwaar dat op sommige scholen dogmatisch on derwijs wordt gegeven en zoodoende reeds in de prille jeugd van het kind ver deeldheid wordt gezaaid. De heer Yergouwejn brengt hjglde aan B. en W. voor de indiening van dit voorstel, omdat de lijn, die reeds getrok ken is op dit gebied, niet verder wordt doorgetrokken. Spr. geeft toe, dat het be waarschool-onderwijs voor de gemeente niet verplicht is, maar door stichting van gemeentelijke bewaarscholen heeft de ge meente zich die zaak aangetrokken. Uit financieel oogpunt verdient het alle aanbe veling door subsidieering van bijz. onder wijs de gemeente van grooterc uitgaven te ontlasten. Want, wat elke bijzondere bewaarschool krijgt, is gering. Toch zal het particulier initiatief in de hand ge werkt worden. Spr. dacht niet te zullen hooren het oude argument van dogmatisch onder wijs, door den heer Carepntier Alting te berde gebracht Oeen bepaalde richting wordt uitgezonderd, elke gezindte, die een school opricht, welke aan de eischen voldoet, kan subsidie krijgen. Als resultaat dezer verordening voor spelt spr., evenals bij het lager onderwijs door de vvet-Mackay in 1889 geschiedde verbetering van het bewaarschool-onder wijs in bijzondere instellingen. Niet de ouders worden ontlast, maar het onderwijs zal worden verbeterd, bv. door aanstelling van onderwijskrachten met acten, verandering der localeri. De eischen mogen niet te zwaar worden ge steld, anders zouden de besturen de voor waarden wel eens kunnen afwijzen, omdat daaraan niet bleek te voldoen. Oezien het ruime standpunt zullen spr. en de zijnen art. 8, dat anders een strui kelblok zou zijn, aanvaarden. De vergelijking van het bewaarschool onderricht en het lager onderwijs gaat niet op. Goed bewaarschoolonderricht moet een vooibereiding zijn voor de lagere school. De heer Aal b er se sluit zich aan bij de hulde, aan B. en W. voorde indiening van dit voorstel gebracht, waardoor zij recht willen doen wedervaren aan ande ren, die hun meening niet zijn toege daan. Dit is zeer zeker eeïi ruim standpunt waarmede in scherpe tegenstelling de woorden zijn van prof. Carpentier Al ting. Diens standpunt is zoo onliberaal rfiogelijk en getuigt van onverdraagzaam heid en van huldiging der stelling: wij weten alleen hoe het goed is en daarvoor gebruiken wij 't gemeentegeld die meenen, dat wij het niet goed doen, mogen zelf anders doen, maar toch la ten wij hen meebetalen. De redeneering van de wettelijke en zedelijke verplichting gaat niet op. Vele zaken worden door de gemeente in het algemeen belang gesteund en gesubsidi eerd, waartoe zij wettelijk noch zedelijk verplicht is. Logisch zou de heer Alting tot de conclusie hebben moeten komen, de bestaande bewaarscholen af te schaf fen, want de oprichting eener bewaar school van gemeentewege sluit de er kenning in, dat de gemeente belang heeft bij een goed geregeld bewaarschool wezen en dit besluit heeft men in zijn'consequen ties te aanvaarden. De heer Carpentier Alting heeft trouwens zelf gezegd, dat niet alle ouders hun kinderen om gemoeds bezwaren naar de openbare school zen den. .Heeft men deze meening niet te respecteeren? Of moet men die oudere laten meebetalen voor neutrale scholen, terwijl zij dankbaar moeten zijn voor de vrijheid, dat zij zelf scholen mogen op richten? De heer Carpentier Alting heeft de subsidie een cadeau genoemd. Maar waarom zou dit niet aan de ouders ge geven worden, die hun kinderen naar de bijzondere bewaarscholen zenden, terwijl aan hen, die ze naar de openbare scho len zenden, een veel grooter geschenk gegeven wordt? Voor de Leidsche bur gers moet hier geldengelijke monniken, gelijke kappen. De heer P e r a meent, dat de heer Carpentier Alting met zijne ideeën een kwarteeuw achteraan komt Al is het dan geen plicht, toch leert de ervaring in de meeste steden, dat er een behoefte aan bewaarscholen bestaat voor het min dere volk. Ofschoon persoonlijk tegen die instellingen, is voor vele ouders het be staan van 'n bewaarschool een uitkomst. Spreker wijst op het besluit van de Prov. Staten van Z.-Holiand tot subsidieering van de kweekschool van bewaafschool- onderwijzeressen, waarbij tevens het be lang van het lager onderwijs bij dat on derricht werd erkend. De heer Carpentier Alting heeft zich beroepen op de kosten. Maar hij is het juist geweest, die het behoud van de H. S.» y. Meisjes heeft verdedigd, met oog op de hoogere opvoeding. Nu mag ook wel wat voor den minderen man gedaan worden. De lieer Carpentier Alting ver dedigt zich tegen het verwijt van onver draagzaamheid, welke beschuldiging spr. meent niet verdiend te hebben. Spr. vindt dogmatisch onderricht verkeerd en be toogt voorts, dat er een groot verschil be staat tusschen instandhouding van de be staande bewaarschool of uitbreiding van het bewaarschoolwezen dat thans aan de orde is. Reeds vroeger heeft de gemeente raad besloten daaraan geen uitbreiding te geven; consequent moet hij ook thans dit voorstel verwerpen. De heer Sijtsma merkt op, dat in 1907, toen door spr. pogingen zijn gedaan het bewaarschoolonderwijs uit te breiden, de heeren Meuleman en Vergouwen een heftige philippica hebben gehouden. Spr. is voor goede bewaarscholen en zal zijn stem aan dit voorstel geven, als eeni- ge door hem noodig geachte verbeterin gen worden aangenomen. Want spr. is op een bezoek bij bijzondere bewaarscho len tot minder aangename ervaringen ge komen, waarvan spr. enkele staaltjes me dedeelt. Spr. hoopt nu de gemeente in vloed krijgt, dat de doqr hem gewraakte toestanden verbeterd worden. De heer Aalberse verdedigt nog maals het goed recht der bewaarscholen op subsidie. Wij moeten anderen onze meening niet opdringen. De heer Fokker maakte de woorden van den heer Aalberse tot de zijne, dat men zijn eigen meening aan anderen niet moet opdringen. De confessioneele be waarscholen moeten echter niet worden bevolkt, doordien anderen de oudere dwingen b.v. door inhouding der be deeling hun kinderen naar de bijz. scholen te zenden, zooals bij 't lager onderwijs geschied. Spr. hoopt dat in zulk geval de subsidie zal worden ingetrokken. De V o o r z i t te r dankt voor den steun aan het voorstel geschonken, ofschoon spreker niet alles voor zijn rekening neemt Spr. wijst dat uitbreiding van het bewaar schoolonderricht noodig is en het is voor de fabrieksbevolking een zegen. Wel zou spr .persoonlijk ideaal zijn, een 4e be waarschool op te richten, maar dit zal, gezien de constellatie van den Raad, op bezwaren stuiten. Spr. gelooft dat door dit voorstel tevens aan eenige geopperde gemoedsbezwaren tegemoet wordt geko men, ofschoon naar spr.'s ervaring, die gemoedsbezwaren bij het bewaarschool- onderricht niet groot zijn. Art. 1, bepalend, dat ten behoeve van bijzondere bewaarscholen door de ge meente eene bijdrage in de kosten dier scholen verleend wordt, bijaldien ten aan zien dier scholen is voldaan aan de voor waarden welke in de volgende artikelen zijn vervat, wordt aangenomen, met 20 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Aalberse, Bots, Bosch, Briët, Corts, Driessen, v. d. Eist, Fokker, v. Hamel, v. Hoeken, Kerstens v. d. Lip, P. J. Mulder, Pera, Sijtsma, Timp, v. Tol, Vergouwen, de Vries, en Wildeboer. Tqgen stemden de heeren de Boer, Carpentier Alting, van Gruting, Hooge- boom, Korevaar, Reiineringer en Zwiers. De heer Fokker verdedigt bij art. 3 een amendement, dat onderwijzeressen den leeftijd van 18 jaar bereikt moeten hebben. De praktijk heeft de noodzake- heid hiervan'bewezen. Bij de verdere discussie wijzigt spr. den leeftijdsgrens in 15 jaar, dat door B. en W. wordt overgenomen. De heer Carpentier Alting ver dedigt bij hetzelfde artikel een amende ment om subsidie alleen aan instellin gen of rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen, te verleenen met een be roep o pde wet op het lager onderwijs en met het oog op waarborg van con tinuïteit der instelling. De Voorzitter bestrijdt het amen dement. Rotterdam en den Haag hebben soortgelijke bepalingen evenmin. Een bij zonder persoon kan eveneens een goede school oprichten De heer S ij t s m a, zich aansluitend bij den Voorzitter, zou het een onrecht vin den als het amendement werd aangeno men. Het amendement wordt daarna inge trokken. De heer Carpentier Alting acht de gedachtengang van art. 4 niet logisch. Men moet óf aan B. en W. de vaststel ling van de acten overlaten, óf aan den Raad de .de JijsJ .overla ten. In dien geest stelt spreker een amen dement voor. De heer Aalberse verdedigt het ar tikel, zooals het door B. en W. is vast gesteld. Wethouder Kerstens wil aan de op gaven van die acten nog die van de R. K. Kweekschool te 'sGravenh age toevoegen. Bij de verdere discussies over dit punt wordt ter tegemoetkoming aan de ge opperde bezwaren door den heer Aal berse een amendement verdedigd, om B. en W. de bevoegdheid te geven an dere dan in de verordening genoemde acten met deze gelijk te stellen. Nadat het amendement Carpentier Al ting met 19 tegen 7 stemmen Is ver worpen, wordt het amendement-Aal- berse aa ngenomen, met 23 tegen 3 stemmen. Het amendemeilt-Kerstens wordt nu ingetrokken. De verdere beraadslaging wordt ver- De heer d e V r i e s brengt bij de rond vraag hulde aan wethouder Korevaar, voor diens taai doorzettingsvermogen, waardoor de verbetering ter plaatse van de vroegere korenmolen „De Oranje boom" spoediger, ondanks allerlei te genspoed een feit is geworden, dan wan neer de heer Korevaar zich met niet zooveel ijver aan deze zaak had gezet. (Applaus). Daarna wordt de vergadering geslo ten. Koninklijke Besluiten. Aan P. van Pijlen, beambte ter Al- gerneene Landsdrukkerij, is de eere-me- daille der orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend. Aan de na te komen personen is verlof verleend tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen echter hun ne namen vermeld, te weten: G. E. H. Tutein Nolthenius, opper houtvester van H. M. de Koningin, wo nende te Apeldoorn, het officierskruis in de orde van Albrecht, hem door Zijne Majesteit den Koning van Saksen ge schonken J W.. Vrolijk, jager, W. De Bruin, tuinbaas, J. Slijkhuis, timmer man, allen wonende te Middachten, de medaille verbonden aan de orde van den Rooden Adelaar, hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen geschonken i G. Willemsen en H. v. Beek, beiden palfrenier en wonende te Middachten, de medaille verbonden aan de kroonorde, hun door Z.M. den Duit schen Kezier, Koning van Pruisen, ge schonken. Aan P. Pranger is op zijn verzoek, met ingang van 17 Januari, ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Egmond aan Zee en Egmond-Binnen. Benoemd is tot commies van Staat bij den Raad van State jhr. mr. dr. J. jD. H. De Beaufort; 2e. aan jhr. mr. dr. J. D. H. De Beaufort voornoemd, reserve-eerste-luitenanf bij het -tweede regiment huzaren, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, met ing. van den dag, op wel ken zijne benoeming onder le vermeld, ingaat en 3e den op zijn verzoek eer vol ontslagen reserve-eerste luitenant jhr. mr. dr. J. D. H. De Beaufort voor noemd, vergunning verleend desverkie- zende de uniform van reserve-eerste lui tenant bij de cavalerie te dragen. Aan den kapitein van den genera leen staf A. Copes van Hasselt, direc teur der Militaire Verkenningen,, is ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van het Militaire Kruis der le klasse, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschon ken. De ingenieur 2de klasse bij het aan het Departement van Koloniën verbon den Technisch Bureau E. A. Kruysse, thans met verlof, is buiten bezwaar van den lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Febr. eervol ontslagen. Wegens langdurigen dienst is eer vol ontslag uit den dienst bij de zee macht verleend onder toekenning van pensioenaan den inspecteur van den marine-stoomvaartdiensit, met den rang van kapitein-luitenant ter zee, W. F. Van der Waarden, op zijn verzoek, met 16 Januari a.s. en aan den officier-ma chinist der le klasse bij den marine- stoomvaartdie st J. Koopman op zijn verzoek met l Februari; het bedrag van het pensioen bepaald: voor eerstgenoemde op f 3300 's jaars en voor laatstgenoemde op f 2425 's jaars aan den inspecteur van «den marine stoomvaartdienst W. F. Van der Waar den, met den datum van zijne pension- neering, titulair verleend 'de rang van kapitein ter zee. Een Motie. Het blijkt ,dat de rede door den heer Ossendorp uitgesproken te Leiden bij de opening der algemeene Jaarvergade ring van den Bond van Nederlandsche onderwijzers in menig opzicht in de krinn gen der openbare onderwijzers zelve niet geringe ontstemming heeft verwekt. Eerst lieten de heeren Meerkerk e.a. hun protest hooren en nu weer heeft de afd. Nijmegen van het N. O. G. irt hare jongste vergadering de volgende motie aangenomen 'De afdeeling, gelezen de openingsrede van de alge-, meene vergadering van den bond van; Nederlandsche onderwijzers, overwegende, dat de neutraliteitspas- sage dezer rede als wapen tegen def openbare school zal worden gebruikt; spreekt als haar gevoelen uit, lo. dat het overgroojte deel der open bare onderwijzers van ganscher harte liefde tot het vaderland, het vorsten huis en den bestaanden regeeringsvorm' helpt aankweeken 2o. dat het aantal aanhangers der neu traliteit in dit opzicht betrekkelijk ge ring is. ontzegt daarom alle tegenstanders helt recht deze passage voor te stellen als het gevoelen van „de" openbare onder wijzers; noodigt de andere afdeelingen uit, zich in dit opzicht met onze afdeeling homo geen te verklaren en besluit derhalve deze motie te doen bekend maken. Ongevallenwet. Wij lezen in het „Dbl v. N.-Babrant": Men lette op het klimmen der cijfers: In 1903 werden aangegeven (in ronde cijfers) 38000 ongevallen: in de jaren 19041909) klom dit cijfer als volgt: 49500, 55500, 64600,69300,65509, 648UQ. Deze cijfers vragen wel eenige ver klaring. Het kan zijn, dat er jaarlijks meer onder nemingen onder het regiem der wet worden getrokken; het is echter mogelijk, dat, evenals in Duitschland, de simulatie toeneemt. Is het laatste waar, dan valt er veel te zeggen vóór het plan van Minister Veegens om de lichte ongevallen onder de ziekte wet op te nemen. Mits dan de duizenden kleine ongeval len, die nu uitsluitend voor rekening der werkgevers komen, niet geheel ten laste der arbeiders worden geschoven, wat in het ontwerp Veegens het geval was. Professor D'Aulnis. In den toestand van prof. D. d'AuInls is een belangrijke verbetering ingetreden. De zieke had een rustigen nacht. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer Van Kol, zal den 27sten a.s. het land veriaten tot het ondernemen van zij ne reis, eerst naar Turkije en Noord- Amerika en na afloop daarvan naar Oost- Indië. LEIDEN, 14 Januari. Een paar mooie avonden staan ons de volgende week te wach ten. Op Donderdag en Vrijdag 20 ea 21 Jan. zal de Eerw. Pater A. van Croo- nenburg van het Missiehuis van Tilburg eene conferentie met lichtbeelden ge ven over de missie van Hollandsch N.- Guinea in de zaal van den R. K. Volks bond, Raepnburg 10, telkens 's avonds 8 uur. Reeds vroeger zijn over diezelfde missie lichtbeeldenvoorstellingen alhier gegeven en met veel succes. Doch we gens de vooruitgang der missie en het langzaam meer bekend worden van het woeste Nieuw Guinea zullen de confe renties zoo goed als geheel nieuw zijn. Vooral kunnen er thans, na een vijf jarig verblijf onder de Kaia Kaia's t verrassende bijzonderhden over die kop pensnellere verteld en vertoond wordeü Nieniaad dus, die iets moois .wil zien;

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1