BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 87. S)c Zcidóohd (Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN* latere* Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f '-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1 —5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 centaangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit de Pers. Niet aanzien maar aanpakken. i De „Nederlander" wijdt, ons land lmet Duitschland vergelijkend, een be schouwing aan de wenschelijkheid van Invaliditeits-, ouderdoms- en ziektever zekering, die bij onze naburen reeds tjaren bestaan. De vraagmoeten wij 't Duitsche voor beeld volgen, zij het langzaam aan, wil het blad met alle bedachtzaamheid be handeld, misschien nog niet eens beant woord zien. „Voorzichtigheid en aar zeling schaden hier allerminst." Liever dan met Duitschland zieft de tpNederl. den toestand hier te lande rae(t dien van cjertig jaar geleden in ons ei gen land vergeleken. En dan vindt het blad, dat de sociale positie der arbei- jders, ook zonder de verzekeringswetten^ zeer verbeterd is en met reuzenschreden is vooruitgegaan. De „Nederl.".. tamelijk wel voldaan over het heden, wil het dus .blijkbaar jnog eens afzien. Verwacht zij, dat eerlang de arbei ders van den eenen kant zooveel zullen verdienen, dat hetgeen er voor een ver zekering tegen ziekte, invaliditeit en buderdom noodig is, van hun joon af kan, en dat zij van den anderen kant een zoo juist inzicht zullen krijgen in het belang van 2ich zelf en van de hunnen> dat zij to,t een vrijwillige verzekering zullen besluiten Wij zouden beide het liefst zien. Maar men kan daarmee gerust tqftf'Sjt. Juttemis wachtten. En middelerwijl zien Wij dagelijks voor oogen de tooneelen van Trooste- looze ellende gevolg van het ontbre ken der zoo noodige voorzieningen. Er is niets zoo droevig als het vooruit zicht van een ouden dag zonder brood, -als het boven tienduizenden hoofden han- ïiog eens aanzien, d.w.z. we zullen het morgen ziekte of invaliditeit tot broode loosheid zal doemen. Men denke er zich eens goed in, dat men zelf daaraan kon blootstaan, alvo rens men gaat adviseeren: we zullen het inog eens aanzien, d.w.z. we zullen de el- lend, waarvan we rondom ons getuigen zijn, de moordende onzekerheid nog lan ger laten voortduren. Neen, niet aanzien, maar aanpakken. Het moet er van komen. Niet uit vrees voor de socialistenniet Uit vrees dat de rechtsche meerderheid, lost ze haar beloften niet op, een politiek échec zal lijden Maar omdat het een plicht van pien- schelijkheid is. En indien voor één millioen, dat zoo doende op den post armenzorg bespaard wordt, twee millioen voor sociale verze keringen wordt uitgegeven, dan is dat één jmillioen hoogere uitgaaf een zedelijke winst van groote beteekenis. De sociale verzekeringen moeten er ko men. De taak, der wetgevende macht is het te zorgen, dat bij een minimum van bijkomende kosten een maximum rende ment voor de verzekerden worde verkre gen. Hierin schuilt de moeilijkheid. Laten Inu de mannen van wetenschap, practijk en ervaring samenwerken om voor die moeilijkheid de bevredigendste oplossing ie vinden. (Hgz.) Frankrijk. Prinses Louise en barones Vaughan. Voor de civiele Kamer van het Pa- jfijsche Cour d'Appel werd Dinsdag een |begin gemaakt met het proces, hetwelk prinses Louise van België de Barones Vaughan heeft aangedaan ter zake van (bezittingen op het kasteel Ballincourt. Door den advocaat van prinses Louisê fwas het slot Ballincourt verzegeld gowor- den, maar de rechtbank heeft beslist dat de zegels verwijderd moeten worden^ maar dat wel een inventaris zal opge maakt yvorden van de kunstvoorwerpen enz., die eventueel kunnen beschouwd .worden als tot de nalatenschap van ko ning Leopold te bchooren. Tegen deze beslissing der JP&rijsche rechtbank heeft de barones appel aangeteekend. Haar advocaat Feldmann beweerde op de zit ting dat de schenkingen van den ko ning aan de barones niet bovenmatig groot geweest waren en in geen geval meer vertegenwoordigden dan waarover de koning volkomen vrij kon beschikken. De koning was steeds een edel en vrij gevig vriend voor de barones geweest en wanneer de barones door de vrijgevig heid des konings ook al een tamelijk belangrijk vermogen had weten te be sparen, zoo beteekende dit nog geens zins, een ongeoorloofde benadeeling der erfgenamen des konings in den zin der wet De advocaat nam aan te bewijzen, 'dat de barones het kasteel Balincourt (met het geheele meubilair en overige roerende bezittingen van haar eigen ver mogen gekocht had, zoodat alles haar persoonlijk eigendom was. Prinses Louise is de eenige der dochters van koning Leopold, die dit onverkwikkelijk proces 'begonnen is. Haar beide andere zusters hebben het beneden hare waar- dgiheid geacht zich bij Louise tegen Ba rones Vaughan aan te sluiten. De ver dere behandeling ,van Tiet proces ;dat d ebarones zoo goed als zeker winnen 2al, is verdaagd tot a.s. Woensdag. Italië. De hL Vader heeft verleden week de onderscheidingsteekenen van de Milizia Aurata, meer bekend onder den naam van Ridderorde van de Gouden Spoor, toege kend aan graaf Ferdinand Zichy van Hon garije ,bij gelegenheid van zijn 80sten ver jaardag. Dit is de zeldzaamste en hoogst gewaar deerde van alle Pauselijke onderscheidin gen, en sinds de maand Februari 1905, het tijdstip waarop de orde door Paus Pius X in haar vroegeren luister hersteld werd, is zij slechts aan vier personen toe- gekend* n.l. aan een Zwitser, graaf Ber nard Blumenstihl, een Franschman, baron Athanase de Charette, generaal van het ontbonden pauselijk leger; een Italiaan, graaf Edoardo Ulbaldini, ien een Span jaard, markies de Comillas, die na de aardbeving te Messina, nu een jaar gele den ,een schip uitrustte, óm de overleven de slachtoffers naar het Vaticaan, in het St. Martha-hospitaal over te brengen. Graaf Zichly is de vijfde, die met deze hooge onderscheiding vereerd is gewor den, wegens zijn buitengewone verdien sten in de verdediging van het H. Geloof en in de organisatie der Katholieken van zijn land Op denzelfden voet voortgaande, zal deze Ridderorde ,die nooit meer dan hon derd leden mag tellen, eerst over een eeuw voltallig zijn. Amerika. Dreigende staking. Het personeel b'ij 32 oostelijke Amé- rikaansche spoorweglijnen, te zamen 150,000 man, heeft een Jijst van grie ven ingediend, waarop het voor 20 Ja nuari antwoord verlangt Indien dan ge weigerd wordt tegemoejt .te komen in de eischen, zal een staking uitbreken, waardoor het spoorwegverkeer van New-York en de naburige steden geheel heel zal stilstaan. Turkije. De ju weel en van Abd el Azis. De diamanten van- Abd el Azis den gewezen Sultan van Marokko, die sinds geruimen Tijd in de Bank van Leening te Parijs hebben gestaan, zijn Maandag eindelijk gelost. Eigenlijk liad dit reeds Vrijdag moe ten plaats hebben, maar Ei Mokri, de Marokkaanschc afgezant, had verzuimd te voldoen aan de bepaling van de Fran- sche wet, dat kostbaarheden, die uit het buitenland in Frankrijk worden inge voerd, aan de Munt moeten worden ge keurd. De moeilijkheden, die daardoor waren ontstaan, werden echter door tus- schenkomst van den Franschen minister van bui ten land sclie zaken uit den weg geruimd en dus kon Mokri Maandag den kostbaren schat in ontvangst nemen. De juweelen lagen uitgespreid over een groote tafel, bedekjh ine* een groen tafelkleed, waarboven een groot aantal electrisclie lampjes aangebracht waren. De president van de Bank en de maga zijnmeester namen uit handen van Mo- ktj £e,i.i soui aiidejti^H ayiiiogiL francs in ontvangst en stelden hem met een zekere plechtigheid de kostbaarhe den ter hand. Edelgesteente gevonden. In een t^ediendenkamer in het Yil- diz- paleis heeft men een geheime kast ontdekt, waarin e en kist, tot den rand gevuld met gouden munten en edelge steenten. De schat is, als geen eigenaar a,an de, schatkist ^vervallen verklaard. Abesslnië. De „Osservatore Romano" deelt me de, dat Menelik U op 23 December overleden is. Zijn dood wordt zorgvul dig geheim gehouden, ten einde moei lijkheden te voorkomenzoolang het mo gelijk is. Men weet, dat Menelik reeds dikwijls uit den doode herrezen is. Voorbehoud is dus gewenscht. De Amsterdamsche burgemeesters vacature. De „Tel." kan thans op grond Van in lichtingen uit de beste bron meedeeien, d atreeds ernstige besprekingen hebben plaats gehad, met het oog op een benoe ming van den heer jhr. mr. A. Röell, thans burgemeester van Arnhem, tot bur gemeester van Amsterdam. De heer Röell heeft reeds te kennen ge geven, dat hij.niet ongenegen is, een even tueel e benoeming te aanvaarden. Nu de salarisquaestie zoo goed als gere geld is, kan een beslissing spoedig tege moet worden gezien. In de gisteren gehouden raadsvergade ring van Amsterdam werd besloten aan Ged. Staten op een desbetreffend verzoek te adviseeren, dat de gemeenteraad geen bezwaar heeft het salaris van den burge meester te verhoogen van f 8000 tot f15000. Wethouderspensioen. Door de betreffende Raadscommissie is bij den Rotterdamsche Raad ingediend een ontwerp-verordening, regelende de pensionneering van wethouders. Een be paling, dat men een bepaald aantal jaren wethouder moet geweest zijn voor recht op pensioen, is daarin niet opgenomen. Het pensioen wordt bepaald op 1/60 van het vast inkomen voor iedere volle maand, dat men de betrekking waarnam. Bij ziekte of invaliditeit of bij niet-her- kiezing is het minimum-pensioen f 1200. Pensioen wordt niet verleend aan hem, die in een andere gemeentelijke betrek king overgaat, tenzij de daaraan verbonden bezoldiging geringer is dan 'them toe komend pensioen. Evenmin wordt pen sioen toegekend bij vervallenverklaring krachtens artt. 26 of 89 der gemeentewet. De pensioensaanvraag moet door den betrokkene bij den Raad worden ingediend, bij ziekte of ongeschiktheid binnen zes maanden met een geneeskundige ver klaring. Het pensioen wordt door den Raad verleend. De heer Van Dorp stelt voor het pen sioen ook te laten vervallen bij vrijwillige aftreding als wethouder of Raadslid, of niet aanvaarding eener herbenoeming vóór den 65-jarigen leeftijd. De heer Spiekman wil den Raad vrij heid geven het pensioen in te trekken als de welstand van den betrokkene dit on- noodig maakt. De heer A. J. Storm de Grave te Voor burg, de secretaris van de Nederlandsche Automobielenclub, is aldaar op zijn land goed Arentsburgh plotseling overleden. LEIDEN, 13 Januari. R.-K. Militairen-Vereeniging. iToen wij gisteravond de groote zaal der R .K. Miltiairen-Vereeniging binnenkwa men, bemerkten wij aanstonds dat deze sedert ons laatste bezoek een gedaante verwisseling had ondergaan. Het tooneel, dat door zijn geringe af metingen, den spelers vaak ongerief be zorgde, was aanzienlijk vergroot, en door de bekwame hand van onzen stadgenoot, den heer Huibeis Jr., op waarlijk artistie ke wijze beschilderd, terwijl ook de zaal ia èm S&aw gew&a^ gespen, Dit gevoegd bij de reeds vroeger aange brachte electrische verlichting en eene goede ventilatie, geeft het geheel een ge zellig karakter, dat een feestavond, als die van gisteren, des te aangenamer doet zijn. Want aantrekkelijk zijn steeds de ge- nooeglijke avondjes, welke het bestuur der R. K. Militairen-Vereeniging weet te organiseeren. Zoo ook gisteravond. De zaal en tri bune waren geheel bezet met dames en heeren alsmede militairen, leden der ver eeniging, die allen door den W.Eerw. di recteur, pater C. Haanen, in hartelijke be woordingen werden verwelkomd. De heeren Hellmann en van Leeuwen, de ongeëvenaarde Leidsche voordragers, kwamen vervolgens met eenige goedge kozen voordrachten op de planken en wis ten door eene geestige vertolking een groot lachsucces te verwerven. Niet minder in hun soort waren de too- neelstukjes door de leden der vereeniging opgevoerd en het publiek bewees dari ook het gegevene te waardeeren, getuige het daverend handgeklap, dat den spelers ten deel viel. Werd in het eerste stukje „De gefopte Communist" vooral de titelrol weergegeven, het tweede „De bedrogen kastelein", gaf goed en vlot spel te zien van alle medespelenden. Ook de voor drachten, door de leden gedaan, vielen in den smaak. Ten leste de vermelding van het beste. Want zonder iets aan het succes van spel en voordrachten af te dingen, mag toch wel de heerlijke en gevoelvolle zang van de dames Dora de. Graaf (sopraan) en Bertels (alt) en den heer H. W. Spendel (bas) als het voornaamste van den avond ;worden aangemerkt. Het was een genot, in den solozang, te luisteren naar de goede voordracht en de duidelijke manier van tekstopvatting, terwijl de keuze van liederen als een al leszins smaakvolle en gelukkige kan wor den geroemd. Meujffrouw Bertels is een alt, die een goede school heeft gemaakt en beschikt over een stem, die van ernstige opvatting blijk geeft. De sopraan, mej. de Graaf, heeft een nu reeds vol en warm geluid en belooft bij voortgezette studie, veel voor de toe komst. In de duetten klonk de samenzang van de dames zeer gelijk en de uitspraak was duidelijk. De bas, de heer Spendel, is bij het Leidsche publiek geen onbekende. In de aria uit de „Zauberflöte" kwam het zware basgeluid^ vooral in diepte, zeer goed uit. „De Pruimeboom" en „Het gebroken glas" werden zeer komiek voorgedragen, terwijl „Bekeerd" en „Gloeiend ge smeed" op waarlijk gezellige wijze wer den vertolkt. Het pianospel van de dames B. en A. van Ulden droeg veel bij tot verhooging der feeststemming, vooral inej. Betsy heeft een zware taak gehad met de begelei ding der zangnummers. Wat gezongen werd sloeg in, en de aanwezigen betoonden hun dankbaarheid en tevredenheid op ondubbelzinnige wij ze. 'tZou dan ook de dames-zangeressen ongetwijfeld tot een toegift genoopt heb ben, ware het niet dat het groote repor- toire, ofschoon vlot en zonder vervelende pauzen afgespeeld, den tijd feitelijk reeds te lang in beslag genomen had en daar om werd het „tot weerziens", dat pater Haanen in zijn slotnummer sprak, met instemming ontvangen. De 2e luit. J. G. J. van Loo, van het 4e reg. infanterie, zal van af 25 dezer een cursus volgen aan de Hem- brug ter opleiding to(t officier van wa pening. De Minister van Financiën brengt in de „Stat." no. 10 ter algemeene ken nis lo. als kantoren waar de Nederland sche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bron zen, kan worden ingewisseld tegen rijks daalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Amster dam b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe belastingen en ter directe belastingen invoerechten en accijnzen in de provincie Zuidholland o.m.: Alphen, Boskoop, Gouda, Gouda (bui tengemeenten), Katwijk, Leiden (direc te l^ej&st^ngen), Leiden (invoerrechten en accijnzen), Leiden (buitengemeen-! ten), Lisse, Noordwijk, Voorburg, Woer den en in de provincie Noordholland o.m. Haarlemmermeer 2o. de aanwijzing van de kantoren onder lo., litt. c en d., hierboven gei noemd, geldt slechts voor zoover d ever- eischte standpenningen aldaar voorhan den zullen zijn 3o. de onder lo. hierboven gemelde de kantoren zijn voor de bedoelde veri wisseling opengesteld: dat gemeld bij litlL a, des Maandags, en des Donderdags (mits geen feesti dag), van negen tot Half een uur; die gemeld bij lit. b, dagelijks (Zon-< éri feestdagen uitgezonderd), van ne« gen tot twee uur die gemeld bij litt. c en d, den twee den werkdag van elke week, of, indien hij op den eersten dag der maand vali den derden werkdag, en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de ge wone kantooruicn. Bij Kon. Besluit van 3 Januari j.L no. 70 is aan den korporaal E. J. Hart- •mann van het 4e regiment Infanterie een tijdelijk pensioen (voor een jaar toege kend ten bedrage van f 84. Bij de gisteren door het Departe ment van Koloniën te Amsterdam ge houden aanbesteding werd het laagst ingeschreven voor perceel 1, 18.000 M. kardoessaai door J. en A. L. Ie Poole, alhier voor f 9081 en perc. 8, 40.000 M. gebleekt katoen door de Leidsche Katoen- maatschapp v.h. De Heyder Co., alhier voor f 7800. HILLEGOM. „Dr. A r i n s". De Prop.- Club. „Dr. Ariëns zal haar jaarvergadering houden op Zondag 16 Januari a.s. ten huize van den Voorzitter. Een nieuwe r ij weg. De werk zaamheden aan den nieuwe rijweg nabij de Zandsteenfabriek naderen weldra haar voltooiing. Deze weg welke een ver binding zal zijn tusschen den rijksstraat weg en de Veeneburgerlaan, hoopt men binnen eenigen tijd voor het vervoer open te stellen. LISSE. Het bestuur onzer afdeeling van den N. R. K. Volksbond heeft tegen Woens dag 19 Januari des avonds te 7 ure in 't bondsgebouw een vergadering uitge schreven. De agenda vermeld: 1 opening, 2 no tulen, 3 ingekomenstukken, 4 installatie, 5 verslag Centrale Raadsvergadering, 6 rapport verificateurs, 7 bespreking Com muniefonds, 8 mededeelingen van het be stuur, 9 rondvraag en sluiting. Blijkens een statistiek van het jaar 1882 werden er toen in Lisse geteelt 17 H.A. Hyacinthen en 14 H.A. Tulpen. Naar wij vernemen bestaan er plannen om in den loop van dezen zomer wederom een statistiek te maken welke ons zeker heel andere getallen zal te zien geven. Er zijn thans kweekers welke alleen 14 H.A. Tulpen teelen. Naar men ons van betrouwbare zijd* meedeelt zal de Tooneeivereeniging St Genesius onderafdeeling van onze bonds- afdeeling op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Februari haar gewone winteruitvoering geven welke dit jaar alleen voor de leden toegankelijk is welke evenwel in de ge legenheid zullen worden gesteld éénniel lid te introduceeren. NOORDWIJK. Gisterenavond werd in Café Flora eene uitvoering gegeven dooi de Bloemist-Werlieden Vereeniging „Dooi Eendracht verbonden," waarvan de baten zullen strekken voor hun ziekenfonds. Bij het binnen treden der zaal viel om oog op een prachtig geschilderd voor- scherm waarvan de voorstelling wat in overeenstemming gebracht met het karak ter der Vereeniging n.l. een bloemenveld en op den achtergrond de gemeente Noord- wijk. Wij vernemen nader dat dit 't werl wasvan den bekenden kunstschilder Klein- Diepholt welke deze arbeid geheel belang loos had verricht. Alvorens met het programma een begii gemaakt werd sprak de voorzitter eet openingswoord en dankte voor det grooten steun, welke de Vereeniging vooj deze avond vooral heeft mogen onder vinden. In het bijzonder brengt hij zijn dani aan den heer Burgemeester en aan Graal Leopold Van Limburg-Stirum-Noordwijb die de vereeniging door een groote gil

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1