No. 86. Het jaar 1909. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. 3)c &jicbokc (Sou/temt Bureau OUDG SINBEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. 11. FRANKRIJ K, het ongelukkige land, dat in vroeger da gen den eerenaam van „oudste dochter der Kerk" zich waardig toonde en nu gezonken is tot schrikwekkend verval, is ook in het jaar, dat heenging, niet tot het inzicht kunnen komen, dat de weg van anti-clericalisme en geloofsvervolging, dien het door een ministerie-Briand op gevoerd wordt, niet leidt tot volkswel vaart. Immers: de schuldenlast der Fransche natie is de grootste en de cijfers wijzen uit, dat op de wereldmarkt de beteekenis van Frankrijks handel van geringe betee kenis is. De zedenverwildering neemt er schrik barende vormen aan. De geboorten verminderden wederom en de driestheid der apachen, die niet voor den brutaalsten moord terugdeinzen, stak den kop op. Het land werd in beroering gebracht door de twee groote revolutionaire sta kingen der ambtenaren aan post en tele grafie, terwijl „de koning van het licht" Pataud, door Parijs in duisternis te zet ten ,zijn macht liet kennen. Het ministerie-Clemenceau trad af, ter oorzake van het heftig optreden van den premier tegen zijn grooten vijand, den oud-minister Delcassé, wien Clemenceau verweet, dat hij het was, die Frankrijk had gevoerd naar Algeciras, en het werd Opgevolgd door Briand, die in zijn strijd tegen de Kerk geen zier onder deed voor Zijn voorganger. De kerkvervolging ging voort; kerken, pastorieën, kloosters werden verkocht en nu men meende de Kerk aan den ketting te hebben gelegd, beproefde de Staat de.school te winnen voor zijn ideeën. De Staat schreef voor, welke boeken gebruikt zouden worden, ook op de bij zondere scholen. Daartegen kwam ver zet van de Bisschoppen, en de veront waardiging en protesten van vele huis vaders getuigden, dat het in Frankrijk aan lecht Katholieke mannen niet ontbreekt. Een symptoom van opbloeiend Katho liek leven is te bespeuren. Krachtige pogingen worden aangewend om de Katholieken tot vereeniging te brengen, waartoe de Bisschoppen met klem hebben aangespoord. DUirSCHLAND. Voor onze Oostelijke naburen was wel de voornaamste gebeurtenis van het afgeloopen jaar gelegen in het aftreden van den rijkskanselier von Bülow, tot wiens opvolger de Keizer aanwees von iBethmann-Holweg. Bülow struikelde over belastingwetten, die noodzakelijk waren geworden hoofd zakelijk tengevolge van de gestadige uit breiding van leger en vloot, waardoor Duitschlands staatsschuld tot in de mil- liarden is opgeklommen. De aanbouw van vele nieuwe pantser- Ischepen deed in Engeland meerdere stemmen opgaan, die met bezorgdheid spraken van „het Duitsche gevaar". Intusschen verzekert Duitschland niet de minste oorlogszuchtige bedoeling te koesteren, en zich slechts ten oorlog toe te rusten om den vrede te bewaren. In het bezoek ,dat de Koning van Enge land aan Berlijn bracht, meent men een bewijs te zien, dat de betrekkingen tus- schen beide landen van yriendschappe- lijken aard zijn. i In tegenstelling met Frankrijk is Duitschland welvarend. Vooral op industriëel gebied gaat Duitschland met reuzenschreden vooruit. En de geboorten stijgen voortdurend. ENGELAND. Het belangrijkste, dat voorviel in het Britsche rijk was wel de strijd om de be lastinghervorming, noodig ter dekking van ingrijpende sociale .maatregelen. De minister van Financiën, Lloyd Ge orge, wilde voor het overgroote deel de nieuwe belasting doen drukken op de schatrijke Lords en grootgrondbezitters. Hét Lagerhuis nam de voorstellen van Lloiyd George aan; maar de Lords in het Hooger Huis waren gr volstrekt niet over te spreken, verwierpen de voorstel fen en inamen bovendien jiog aan een tnotie-Lansdowne, waarin .we'd te ken nen gegeven, dat 't Hoogerhuis van mee ning was, dat bij zulk ingrijpend voorstel 'eerst de kiezers moesten worden ge hoord, m. a- w., dat het Lagerhuis be hoorde te worden ontbonden. En het ministerie, niet vervaard, ont bond het Lagerhuis, zoodat over eenige dagen de kiezers zullen te beslissen heb ben aan welke zijde het volk zich schaart en dan Vreezen wij, dat het blijken zal, dat het niet is aan de zijde der Lords. België. De schulden van prinses Louise. De advocaten van prinses Louise heb ben Maandag te Brussel een vergadering belegd met hun confraters, die de schuïdeischers der prinses vertegen-t woordigen. Er waren er meer dan vijf- en-twintig. Eerstgenoemden deelden me de dat eerstdaags een voorloopige uit- deeling van eerste klas realiseerbare waarden zou worden gehouden, waar- doo rde prinses de beschikking zou krij gen over een half dozijn millioenen van de 20 welke zij vermoedelijk te wachten heeft. De prinsessen Stephanie en Clémenti ne schijnen met de thans overeengeko men regeling genoegen te nemende advocaten der schuïdeischers gingen zeer opgeruimd heen. Spanje. Aanval op een priester in de straten van Valencia. Pater Don Julio Cejador, een van Spanje's meest gevierde oudheidkundi gen en een der beste schrijvers op het gebied van taalstudie, heeft pas de voor naamste rol gespeeld yi een opstootje, iets wat in het leven van gewone geleer den zeldzaam voorkomt. In een der locale bladen heeft een verslag gestaan, dat als oorzaak poli tieke kwesties aangaf, die aan pater Ce jador werden toegeschreven. Den vol genden dag ontmoette in de straten van Valencia Don Valentin Calderon, een di plomaat uit genoemde plaats, door eeni ge van zijn partijgenooten vergezeld, den priester. Met knuppels gewapend vielen zij op pater Cejador aan, en sloegen hem tot dat hij bewusteloos neerviel. Portugal. De dagbladen melden, dat bij gele genheid van een moord, te Cascaes ge pleegd door een dief van b'ij de douanen opgeslagen patronen, de politie een uit gebreide samenzwering ontdekt heeft, welke door leden van geheime vereeni- gingen gesmeed was tegen de Staats instellingen. De politie nam een aantal personen gevangen en legde beslag op vermommingen, ontploffende stoffen en andere wapenen. Verscheidene der ge vangen genomen individuen hebban ge wichtige bekentenissen afgelegd. Pensioen voor Wethouders. Naar wij vernemen, is de Raads commissie te Rotterdam, voor eenigen tijd benoemd om een ontwerp-regeling samen te stellen op de pensionneering der wethouders, met haar arbeid gereed gekomen, zoodat dit ontwerp dezer dagen in druk kan worden verwacht. Wij vernemen intusschen tévens, dat de commissie niet tot overeenstemming is kunnen komen, zoodat het ontwerp zal vergezeld gaan van twee afzonder lijke nota's, de eene afkomstig van den heer Van Dorp, die principieel bezwaar heeft om het pensioen toe te staan aan die wethouders, die, alvorens den ver- eischten leeftijd te hebben bereikt, vrij willig heengaan; de andere van den heer Spiekman, die het toegestane pensioen wil intrekken zoodra hij, die het geniet, door een of andere oorzaak in beter doen mocht geraken. (Hbl.) Nederlandsch-Belgische commissie. De Ncderlandsch-Belgische commissie heeft gisterochtend, volgens een Reuter- telegram uit Brussel, aldaar een vergade ring gehouden ten huize van den heer Beernaert, minister van Staat. Verschillende quaesties aangaande de unificatie der tarieven en het exequatur van vonnissen zullen in later te houden vergaderingen worden besproken. Eerste Kamer-verkiezingen. Dit jaar treden de volgende leden der Eerste Kamer periodiek af: Noord-BrabantMerckelbach [Kath.] en Jhr. Van der Does de Willebois [Kath.]. Gelderlandbaron Schimmelpenninck Van der Oye van Hoevelaken [Christ. - hist.] en mr. Van Basten Batenburg [Kath.]. Zuid-HollandJhr. Von Fisenne [Kath.], dr. Vermeulen [Kath.] en mr. baron Van Heeckeren [a.-r.]. Noord-Holland: mr. Van Leeuwen [lib.), mr. Rahusen [lib.] en de opvolger van wijlen mr. Vening Meinesz. ZeelandHovy [a.-r.]. Utrecht: Jhr. Bosch Van Drakesteijn [Kath.]. Friesland: Jhr. Van Beyma [lib.]. OverijselStork [lib.]. GroningenDojes [lib.]. Drente mr. Pelinck [lib.]. Er treken aldus af: 6 Ratholieken, 1 Christ.-hist., 2 anti-rev. en 7 liberalen. Nemen we in aanmerking, dat van de laatste 7 er 6 zitting hebben in over wegend linksche provincies, dan heb ben deze heeren voor hun zetels niet te vreezen. Alleen de heer Stork, die voor Overijsel zit, kon wel eens worden uit geworpen. De 9 aftredende leden van rechts, behoeven evenmin erg vreesachtig te zijn, zoodat er veel kans is, dat na de Statenverkiezingen van dezen zomer de samenstelling der Eerste Kamer zeer gering of in het geheel ifiet zal zijn ge wijzigd. LEIDEN, 12 Januari. Bij Koninklijk Besluit is in gevolge de bepalingen aan de lager onderwijswet aan den heer C. van der Jagt, onderwijzer alhier pensioen verleend ten bedrage van f 984. Door de Vereeniging tot bevordering van de Bouwkunst zal in de Januari-ver- gadering als spreker optreden de heer Jan de Quack, architect te 's-Gravenhage. Mej. Jo M. Mulder is geslaagd voor de hoofdklasse piano, theorie, muziekge schiedenis en solfège voor het koninklijk Conservatorium te den Haag. In den Leidschen Schouwburg heeft morgenavond acht uur het reeds vroeger door ons aangekondigde concert plaats van Aldo Antonietti, violist en mevr. J. Mossel-Belinfante, piano. i-r*- Door de architecten Jesse Fontein zal op Vrijdag 28 Januari a.s. worden aanbesteed: het bouwen van een feestge bouw, bijgebouwen en verdere werken ter oppervlakte van 2500 M8. op het ter rein aan den Zoeterwoudschen Singel. Onze stadgenoot de heer J. van der Heijde is door den Kolonel, Commandant van het 4e Regiment Infanterie van ad- spirant vaandrig benoemd tot reserve korporaal. Op Maandag 17 Januari, 's avonds 8 uur, zal in „Zomerlust" bij het station voor de Aigemeene Vereeniging van Bloembollencultuur als spreker optreden de heer R. Harkema met het onderwerp „Electro-cultuur". De lezing zal verduidelijkt worden door lichtbeelden. r— De bouw van een winkelhuis met bovenwoning aan de Breestraat nos. 130- 132 voor rekening van den heer J. H. Zurloh, onder leiding van den architect den heer L. van der Laan, is gegund aan de heeren Ph. Rosdorff en Gebr. C. en N. van Beukering, aannemers al- heir. Op de maandetijksche vergadering Van de St. Joseph Gezellen-vereeniging, afdeeling gehuwde gezellen, heeft de prae- ses, de WelEerw. heer Th. van de Laar, in gloedvolle (bewoordingen de noodza kelijkheid eener goede pers aangetoond en hield Z.Eerw. den leden voor, hoe Z, H. de Paus en onze Bisschop daarvoor ijfveren. Spr. wees in dit verband op den plicht der katholieken hun pers te steu nen, niet alleen door abonnementen, maar ook door correspond eer en ien advertee- im Een warm applaus toonde den Eerw. redenaar de instemming der tvergade- ring met zijne woorden. Wij vestigen de aandachtop een an nonce in dit nummer, waarin aangekon digd wordt, dat Maandag 17 Januari in het gebouw van den R. K. Volksbond een vocaal en instrumentaal concert zal worden gegeven, waarbij medewerkende muziekvereeniging „St. Gregorius," on- dgerafdeeling van den Ned. R. K. Volks bond ^de dames van Ulden, Bertels en de Graaf, en de heeren Machen en Spen- del. Deze feestavond^ die schitterend belooft te worden, is georganiseerd tot bestrij ding der kosten van het onlangs aan „St. Gregorius" aangeboden vaandel. Wij hopen ,dat het doel wordt bereikt en dat de avond volkomen zal slagen. Daartoe sporen wij aan tot het nemen van een kaart, die slechts een luttel bedrag kost. ALPHEN AAN DEN RIJN. De uit voeringen in de zaal der St. Joseph- vereeniging hebben weder oen bijzon der groot succes gehad en vereenigden op beiden avonden eene overgroote me nigte toeschouwers in het ruime ge bouw. Zondag j.l. was de zaal uitslui tend voor leden, Maandag ook voor vreemdelingen toegankelijk. Het boeien de drama van Kardinaal Wisemann „Een verborgen diamant of de lotgevallen van den Heiligen jongeling Alexius was het tooneelstuk, dat door eenige Heeren-le- den der Vereeniging werd opgevoerd en zeer schoon ten aanschouwe gebracht. De H. Alexius, een jong man van aan zienlijke huize verlaat op goddelijke in geving de ouderlijke woning om als pelgrim een boetvaardig leven te jjaan leiden, ,en keert jaren later onher kenbaar naar de stad Rome terug, waar hij door toeval wordt gehuisvest in he|t paleis van zijn eigen Vader Euphemia- nus, maar hij is aldaar een voorwerp van verachting voor de dienstdoende huisslaven. Niemand herkent in hem den vermisten zoon, behalve zijn neef Caji- nus, dien hij tot zijn vriend en vertrouwe ling heeft gemaakt. Verdacht gemaaktt van diefstal en andere misdrijven, ja zelfs verstooten door zijn vader, sterft Alexius als een Heilige, onbekend in zijn kleine cel onder een huistrap, die hem door den valschen overste der slaven tot verblijfplaats was aangewezen. Hij liet een eigenhandig document echter, dat zijne lotgevallen behelst, waardoor hij als de zoon en erfgenaam des hui zes wordt bekend gemaakt. In verschil lende tafereelen werd deze treffende ge schiedenis waardig en met overtuiging voorgesteld, welke eeriTge uren het pu bliek met gespannen aandacht wist te boeien. De tooneeldecoratie, de costu mes, het vaatwerk, alles ,in navolging van het rqmeinsche tijdperk, droegen veel bij het welslagen van het stuk. De tooneelisten gaven de handelende epr- sonen juist weer, inzonderheid komt een woord van lof toe aan den voorsteller van den hoofdpersoon 'in het stuk, die eene zware taak te vervullen had. Uit bundig was dan ook de bijval die men op het einde van het Drama inoogstte. Na de pauze werden eenige humoristi sche liederen en komediestukjes van kleiner omvang voorgedragen waaron der uitmuntten „Een vernuftige Fami lie en Het Testament van Suikeroome," die telkens door gelach en gejuich wer den onderb'ix)ken. Eene aangename geest heerschte beide avonden onder het tal rijke publiek. Ook de eerw. geestelijk heid van de plaats was in de zaal aan wezig. Het programma werd besloten met het Bondslied der Vereeniging. Niet kunnende weerstaan, aan, veler aanzoek om nog een uitvoering te ge ven in de Vastenavond, is besloten de laatste dagen van <Jen vastenavond een uitvoering te geven in klucht en zang. Overwogen wordt om drie avon den te geven In plaats van tw^e, we gens den grooten toe loop van het pu bliek wel een bewijs, dat 't spel de Heeren tooneelisten in den smaak valt. GOUDA. Gister zijn officieel candi- daat gesteld voor leden van den gemeen teraad: in district I de heeren J. de Jong Hzn., dr. B. J. Broekhuizen en E. van der Werf; in district II de hee ren J. G. C. Kamphuizen, L. J. Jaspers, J. L. Belonje en J. J. van der Paauw. HAARLEMMERMEER. Tot Onderwijzer 3de klasse bij het ondeiwijs in O.-lndië is benoemd de heer J. Dalmijn, le onderwijzer aan de openbare school I bij de Lijnden. De vereeniging „Crescendo" te Nieuw-Vennep hield een aigemeene ver gadering, waarin tot bestuursleden wer den gekozen de heeren H. v. Riek (voorz.), C. v. D a m m e (seer.), H. van Staveren (2e. seer.),J.Schouwen burg (penningm.) en L. v. D r i e 1. HAZERSWOUDE. Op de gisterenavond gehouden veiling der V. P. N. in café Boers waren aangevoerd 450 eieren. Er werd besteed f 5,10 tot 5.80 de 100 stuks. Nog was er een kleine partij appelen die opbrachten 400 de H.L. HILLEGOM. W. van Gink, brievenbe steller aan het postkantoor alhier, is ge slaagd voor het examen hoofdbesteller of conducteur der posterijen. HOOGMADE. Naar wij vernemen zal onze Harmonie vereeniging, „De Heerlijk heid Hoogmade" op Maandag 17 en Dins dag 18 Januari a.s. haar tweede uitvoering geven, in de zaal van den Heer Hillebrand. Ten gehoore zullen gebracht worden, 9 muziekstukken, waarna 2 tooneelstukken zullen uitgevoerd worden, en eenige voor drachten zullen gegeven worden; zooals uit de in dit blad voorkomende advertentie blijkt, is de eerste avond voor de donateurs en eereleden, en de tweede avond tegen éntree. Moge de vereeniging vele kaarten verkoopen opdat zij steeds in bloei vooruit moge blijven gaan, en een goeden naam verwerven. LISSE. Er worden pogingen aange wend door bewoners van de Lisserbroek om aansluiting te krijgen aan het ge meentelijk gasbuizennet van Lisse. Voor onze gemeente zou dit een belangrijke uitbreiding der gasfabriek beteekenen. Alvorens echter de plannen hun beslag, kunnen krijgen, moet eerst voldoende deelname van de betrokkenen blijken, ter wijl voor het leggen van buizen langs de Ringvaart toestemming van de ge meente Haarlemmermeer vereischt wordt. Daarbij doet zich tevens de vraag voor of die gemeente zelve niet een gas-< fabriek zal exploiteeren, dan wel een contract met Lisse zal sluiten, waardoor zij de afneemster van Lisse en leveran-i cierster van Lisserbroek wordt. Zoo eenvoudig als de zaak dus schijnt, is zij niet. In 't begin dezer week heeft zich alhier een damescomité gevormd met het doel een loterij voor te bereiden eh. tot stand te brengen ten bate van onze> afdeeling van het „Oroene Kruis". Dit comité bestaat uit; de Gravin van Lijnden, Mej. v. d. Meij-van Aalst, Mej. Blok-Duijvis, Mej. de Graaf-van Vliet»; Mej. Theissen-Rekkers, Mej. Zaneveld- Moolenaar, Mej. Corts en Mej. Haase. Om dit schoone doei te kunnen vol brengen verzoekt het comité aan Lisse's ingezetenen om steun, welke steun kan worden gegeven door het schenken van nuttige dames-handwerken of andere voor werpen van nuttigen aard of ook wel luxe artikelen. Alle nuttige voorwerpen zullen met dankbaarheid door 't comité worden' aanvaardt. De verloting dezer artikelen zal in Mei a.s. plaats hebben doch vooraf zullende prijzen voor 't publiek worden tentoon gesteld terwijl de prijs per lot 50 cents zal bedragen. De ingezetenen van Lisse welke; in edelmoedigheid, waar 't een goede zaak betrof, steeds in de voorste rijen stonden zullen zeker volgaarne deze schoone zaak steunen. Wij vertrouwen dan ook ten< volle dat het comité in zijne verwachting zal .worden overtroffen. Het bestuur van „St. Barbara" onder-, afdeeling van de afd. Lisse van den N. R. K. Volksbond heeft tegen Dinsdag 18 Januari des avonds te 7 uur een vergadering uit geschreven. De agenda vermeld: 1 opening, 2 notulen, 3 jaarverslag secretaris, 4 reke ning en verantwoording penningmeester, 5 verkiezing van vier bestuursleden wegens periodiek aftreden van A. Schrama, J. v. Zeist, F. P. Kerkvliet en M. v. d. Eist, 6 voorstellen van het bestuur, 7 rond vraag en sluiting. NIEUWKOOP. Op 31 Dec. 1909 be-< stond de bevolking dezer gemeente uit 1361 m. en 1361 vr. personen. In den loop van het jaar was de be« volking vermeerderd door de geboorte! met 40 m. en 45 vr. personen, door ves* i tiging met .64 ei. en 80 vr. personen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1