Gemengd Nieuws. heid van Luzac als redacteur van de „Fransche Leidsche Courant", en stond hij vooral stil bij den vriendschappelij- ken omgang van Luzac met de zwarte Amerikanen van den Onafhankelijk- heidskrijg. In ieder geval is er voor de Amerika nen overvloedig reden tot blijvende dank baarheid. Mede onder den invloed der Leidsche berichten werd hun ook gelde- lijken steun verschaft. En er is dan ook niet eerst in 1909 van overzee hulde ge bracht aan den dagblad-redacteur maar reeds op 7 December ISIS werd in „the New-York Historical Society" zijn arbeid eervol herdacht. Daarna kwam" spr. tot het eigenlijk- onderwerp zijner bijdrage: Luzac als hoogleeraar, een punt dat z.i. veel te veel in de schaduw wordt gesteld. Jean Luzac was geboren te Leiden in 1746, en werd van de Universiteit aldaar een uiterst veelbelovend leerling, die rechtsgeleerdeheid en klassieke letteren met gelijke liefdebeoefende. Reeds in 1766 had hij op zijn 20ste jaar hoogleeraar kunnen worden aan de Academie te Groningen, maar zijn va der en zijn oom wilden hem opleiden voor de courant. En zoo wijdde hij zich na zijn promotie in 1768 dan ook aanvankelijk aan de journalistiek. In 1785 nam hij echter zijne benoeming aan tot opvolger van Valckenaar en 10 jaar lang bekleedde hij dit hoogleeraars- ambt. Luzac's politieke sympathieën behoor den aan de anti-stadhouderlijke of pa triottenpartij, en dit had, in dezen bewo gen tijd ten gevolge, dat hij in 1796 op aanwijzing van het committee van waak zaamheid, ontslagen w erd als hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis. Tevens ontving hij van curatoren de aanschrijving, om bij het onderwijs der Grieksche taal zich van alle staatkundige bespiegelingen te onthouden. Onder deze vernederende bepaling vvenschte Luzac zijn post niet te behouden en in. 1797 werd hem een pensioen van f 2000 toegekend hetwelk hij echter weigerde aan te nemen hoewel hij in allesbehalve schitterende financieele omstandigheden verkeerde. Nu ging hij zich geheel aan de studie wijden. Ten dienste van de pers houdt hij de quintessens van hetgeen hij voor maals in zijn colleges behandelde. Drie jaar later, toen de burgertwisten wat bedaard waren, werd Luzac op zijn post als hoogleeraar hersteld, om onder wijs te geven in de vaderlandsche ge schiedenis. Het Grieksch was inmiddels aan W.yttenbach toebedeeld, waarom ter vergoeding aan Luzac ook de Literae Hu- maniores werd opgedragen. Uitvoerig behandelde spr. het hoofd werk van Luzac de „Lectiones Atticae". Het eerste deel van Luzac's werk be wijst dat Socrates nooit tegelijkertijd 2 wettige echtgenooten kan hebben gehad; het tweede en zeer zeker het belangrijk ste deel der „Lectiones Atticae" heeft de onderlinge oneenigheden der philosofen tot onderwerp. Het derde deel heeft Luzac niet kunnen voltooien. Daarin had hij over het huwe lijksrecht der Atheners in wijden omvang willen schrijven, maar op het eind van 1806 was de kracht van den nauwelijks 60-jarigen man gebroken. Toch kwam het eind nog plotseling. Op den 12en Jan. 1807 werd hij namelijk het slachtoffer jvan de ontploffing van het kruitschip. Spreker eindigde met ook de verdien sten van Elie Luzac, den autor van „Hol lands Rijkdom" en van den staatsman Lodewijk Casper Luzac te herdenken. On der de Fransche ballingen, aldus prof. Naber, die 200 jaar geleden in ons land gastvrij ontvangen wérden, bekleeden de Luzacs een eervolle plaats. Bij de gedachtenwisseling over de re de van prof. Naber, maakte Mr. W. H. de Beaufort de opmerking, dat het op hem den indruk had gemaakt, dat de af zetting van Luzac in 1796 een gevolg was geweest van een persoonlijke veete van een der curatoren tegen hem. Prof. Naber deelde mee, dat wel vast staat dat Luzac's voorganger Valckenaar achter dit ontslag heeft gezeten. Overi gens kon prof. Naber in deze zaak geen uitsluitsel geven, omdat zij hem niet vol doende geinteresseerd had. Lourens Jansz. Coster. In den foyer der Stadsgehoorzaal gaf de typographische vereeniging „Lourens Jansz. Coster" gisteravond Kopper maandag haar 55 jaarfeestviering. Als naar gewoonte was de zaal geheel gevuld met donateurs, eereleden en leden met hunne dames, die verwelkomd wer den door den Voorzitter, den heer H. van Staden. Na lof gebracht te hebben aan die leden, welke door vorming van eene onderafdeeling voor tooneel en een be langloos optreden de kas der vereeniging, welke dit jaar toch reeds zoo vele uit gaven te doen had, kosten bespaarden, ging spr. den toestand der vereeniging na. In het afgeloopen jaar verminderde het ledental met drie en bedraagt nu 138; 1909 kenmerkte zich door vele zieken en een ongekend hoog bedrag moest aan ziekengeld worden uitbetaald f 881.75 tegen f 635 in 1908. Drie leden werden door den dood verloren, waar door het fonds bij overlijden f 240.— moest uitkeerenin dit boekjaar werd de Uitkeering verhoogd van f75 op f90. De kas bij werkloosheid bleef onaan geroerd. Van de leden vierden hun 25-jarige dienstvervulling bij hun patroon D. Guyke- ma, J. Fakkel en A. Starre. In het bestuur kwam eenige wijziging in plaats van den heer van Wijngaarden, die als zoodanig bedankte, werd tot pen ningmeester gekozen de heer W. Segaar, terwijl tot commissarissen werden be noemde lieeren Weijers, Riebeek en van Rosmalen. Het aantal donateurs gaat niet vooruit. Dit jaar verloor de vereeniging als zoo danig o.a. prof. dr. de Goeje en mr. de Ridder. Spr. hoopte dat anderen hunne plaatsen zullen innemen. In dit verband maakte spr. melding van een gift, dezer dagen van een warm vriend der vereeni ging ontvangen. Een afwisselend feestprogramma was nu aan de beurt afgewerkt te worden. De muziek, het welbekende quartet onder leiding van den heer Venderbos, heeft zich den ganschen avond dapper geweerd. Maar niet minder valt het werk der jeugdige tooneelafdeeling „Kunst en Vermaak" te prijzen, die onder leiding van den heer W. H. Hageman als voor zitter en Joh. Wagemans als regisseur eenige uitstekend uitgevoerde tooneel- stukjes ten beste gaf. Kwam in- „Onze Jongen" meer het dramatische op den voorgrond, in „De Muzikale Huisknecht" schudden de aanwezigen van 't lachen door de geestig bedachte afwikkeling van de klucht. Een buitengewoon succes viel ook den tableaux vivants ten deel. Bij het eerste „Schoolkindervoeding" werd een tóe- passelijk gedicht gezegdhet tweede, na de revue „De Julianagarde", vertoonde H. M. de Koningin met 't jeugdige Prin sesje. Vooral het laatste werd stormachtig toegejuicht en 't mag gezegd, in de uit beelding van de Koningin is men zeer gelukkig geslaagd. De plantenversieringen waren geleverd door den heer F. Kloos, bloemist. 't Was al halfeen, toen nog de sensatie klucht „Er is een dubbeltje verloren" en het slottableau „Hulp in Nood" aan de orde moest komen. Een collecte voor „Schoolkindervoe ding" bracht f 12,01H op en op den avond der generale repititie f 9.83. Volgens eene opgave in de „Staats courant" öedroeg gedurende het 4e kwar taal 1909 het aantal bezoekers van het Rijksmuseum van Oudheden 1285, Rijks- Ethnographisch Museum 302 en het Museum voor Natuurlijke Historie 817. Over 1909 was het aantal bezoekers van deze Musea onderscheidenlijk 7597, 2221 en 5959. Bij beschikking van den Comman dant der 2e Divisie wordt de.2e Luitenant Jhr. A. B. C. von Bose van het lleRegi- ment-Infanterie op zijn verzoek overge plaatst bij het 4e RegimenMnfanterie. In de laatste helft dezer maand bij het 4e Regiment-Infanterie alhier de exa mens aanvangen voor sergeant, sergeant major en adjudant-onderofficier, voor de aspiranten die in dezen winter hunne opleiding op de kaderschool alhier hebben ontvangen. ALFEN AAN DEN RIJN. Op Woensdag 12 Januari a.s. des namiddags ten 2 uur zal er gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting. Aanme ding aan het raadhuis. GOUDA. Toen gisterenmiddag de plm. 17-jarige G. S., alhier, bezig was eenige goederen uit de 4e verdieping van het Warenhuis, een winkel op de Markt, te laten zakken,, had hij het ongeluk uit de geopende deur dier verdieping te vallen. Hij werd van de straat opgenomen met zware in- en uitwendige kneuzingen, die onmiddellijke overbrenging naar hetzieken- huis noodzakelijk maakten. HAZERSWOUDE. De vereeniging „Onderling Hulpbetoon" zal eene leden vergadering houden op Maandag 17 Jan. a. s. des namiddags te 7 uur in „Salva- tori". Op de agenda komt voor de vast stelling rekening 1909. 2e verkiezing bestuursleden, aan de beurt van aftreding zijn Joh. Blijleven Sr. en J. Dekker. Bij den tuinder Abr. Franeker staan dank zij den tot nu toe zachten winter, de wortelen reeds een vinger lengte boven den grond, onder ramen, ook heeft hij eenige mooie bedien met kropsla en bloemkoolplanten, iets wat midden in den winter in dit dorp zeker een zeldzaamheid mag genoemd worden. H1LLEGOM. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand December bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 4498.586. Terugbetaald f5058.22. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2590. Debatingclub. In de gisteren avond gehouden vergadering der R. K. Debatingclub „Ontwikkeling" werd als geestelijk adviseur geïnstalleerd den Z. eerw. heer P. Cielon. De heer G. Bul ten hield een zeer mooie en leerzame inleiding, met het onderwerp „Beroeps keuze." Een geanimeerd debat volgde hierop. Medegedeeld werd, dat in de volgende vergadering door den heer J. P. Koop het onderwerp Beroepsstanden zal worden ingeleid. Hierna werd de ver gadering met den Christelijken groet ge sloten. KATWIJK. Ter reparatie arriveerde al hier de logger „Herman" Katwijk 52 van de reederij H. de Boer, te Katwijk aan den Rijn. KATWIJK a, d. RIJN. Een gezellige avond was het dien de heer Fennes in café de Kroon alhier, had georganiseerd. Door hem was namelijk uitgeschreven een wedstrijd in het kruisjassen firn prij- zen van fl tot f5» Spannende oogenblikken waren het vooral toen het ging om den hoogsten prijs. Behalve dat een 2S-tal personen deelnamen aan den wedstrijd, waren ook vele nieuwsgierigen opgekomen om den wedstrijd te volgen Wij twijfelen niet of voor het einde van' den vastenavond zullen de liefhebbers op nog meer zulke avonden worden verzocht. Wat ongetwijfeld met blijdschap door de Katholieke ingezetenen zal ver nomen worden, is, dat de liefdadigheids uitvoering van a.s. Woensdag behalve door onzen Z.Eerw. heer Pastoor ook be- zoch tzal worden door onzen vroegeren Herder, den Z.Eerw. heer H. Thomann, te Voorschoten. Daar de zaal voor drievierde reeds is uitverkocht^ is tijdige bestelling van de plaatskaarten zeer aanbevolen. KATWIJK AAN ZEE. De 21-jarige Hansnoot, van hier, is blijkens een bij zijn familie ontvangen bericht, op een reis van Rotterdam naar Spanje op zee verdronken. LISSE. De afdeeling Lisse van den Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur hield een slecht bezochte ver gadering in het hotel „De Witte Zwaan". De Voorzitter, de heer Guldemond opende met een kort woord van welkom de vergadering, waarna door den secretaris, den heer H. Zijp, de notulen werden ge lezen en onveranderd vastgesteld. Aan de beurt van aftreding was de heer L. On derwater welke op voorstel van den heer G. v. d. Veld bij acclamatie werd her benoemd. Hierna bracht de penningmeester ver slag uit over zijn beheer. De ontvangsten hadden bedragen f 609 en de uitgaven inclusief het nadeelig saldo van het vorige jaar f 589.03, zoodat er thans een voor- deelig saldo is van f 19.97. Tot verifi cateurs werden aangewezen de heeren Grullemans en Vrijbergen de Coning, welke de rekening in order verklaarden waarna de Voorzitter den Penningmeester den dank der vergadering bracht. Op voorstel van het bestuur zal de heer J. Beumer binnenkort een lezing houden over de Plantenziekte. De Voorzitter deelde mede dat er vanwege het Hoofdbestuur een plan in wording is om daags na de opening van de 2e Tentoonstelling een rijtoer te houden met auto's voor vreem delingen, welke de tentoonstelling be zoeken. Als commissielid werd uit de afd. Lisse benoemd de heer G. v. d. Veld. De Voorzitter deelde mede, dat voor het politietoezicht in den a.s. zomer reeds eenige gelden zijn bijeengebracht. Na nog eenige besprekingen van meer huishoudelijken aard werd de vergadering na de gebruikelijken rondvraag onder dankzegging gesloten. Zondagavond werd de vrouw van H. van Dijk, alhier;, ter hoogte van de Engelbrug zoodanig door een motorfiets welke geen licht ophad, aangereden, dat geneeskundige hulp direct noodzakelijk bleek. Alhoewel zij zich nog al aan den arm had bezeerd, liep dit ongeluk nog betrekkelijk goed af. Ook de wielrijder, welke bleek een Haarlemmer te zijn, bezeerde zich. Alle onkosten, welke de vrouw door dit ongeval mocht bekomen, beloofde hij te zullen voldoen. De politie is met dit geval in kennis gesteld. De muziekvereeniging „Eensgezind" onder leiding van den heer G. Verhey, van Leiden, hield in het café „de Nach tegaal" haar 23e Uitvoering voor H. H. Donateurs en kunstlievende leden. Achtereenvolgens werden door de ver eeniging op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd de volgende nummers: 1. Feat her Queen, Marsch van Mc. Kinley, 2 Ecila, Overture van J. Bernard. 3. Frülingsgruss, wals, van M. Deprée. 4. Potpourri, mu zikaal, van G. Verhey. 5. Happy Dais en Descie, Fanthasi, van G. Verhey. 6. Galop militaire Raymond-Brunei. Hierna trad op het Duo De Munnik uit Den Haag, dat de lachspieren danig in beweging wist te brengen. Een ge animeerd bal besloot dezen gezelligen avond. NOORD WIJ K-BINNEN. Laatstleden Zaterdag gebeurde wederom een ongeval bij de firma Groeneveld Luidhout met de kipkarren. Ditmaal trof het een der zoons welke met de vingers bekneld raakte zoodat deze noch al beschadigd werden. OUDSHOORN. De gelegenheid voor kostelooze inenting is opengesteld op Woensdag 12 Januari, van 2—3 uur, voor allen, die zich daartoe aan het Weeshuis zullen aanmelden. WARMOND. Als Koppermaandagvie ring gaf de „Harmonie van Warmond" gisteravond een concert. Als nieuwe num mers troffen we op het program aan „Herinnering 13 September, marche mili taire" een compositie van den directeur Noordanus. We vernemen, dat 13 Sep tember de verjaardag is van den heer van Aardenne. Op welken datum de Har monie van Warmond aan dezen heer een serenade bracht. Deze première voldeed zeer. Allen lof den heer Noordanus. No. 2, ook een nieuw stuk, was een ouverture, genaamd „Berlin wie es weint und lacht" door Conradi. Dit nummer is weer een mooi stuk meer op het repertoire van deze Harmonie. Vermelding verdient nog „Air de l'Eg- lise" (Solo voor Tenorhoorn) door Stra- della, een aria vol gevoel, die best ge blazen werd. Na de pauzeDes docters spreekuur," blijspel op rijm in 2 bedrijven. Janus Schimmel speelde heel goed. Een beetje nettere benaming der perso- naadjes zou in dit stukje wel gewenscht zijn; namen als „Van der Zuip" zijn niet zeer geschikt om op een programma te prijken. „Pierrot als Kwakzalver ter dood ver oordeeld" is een heel aardig in elkaar gezette pantomime. Van Pierrot en Har lequin werd veel vlugheid gevorderd en dat hadden ze. De zaal was goed bezet. Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren Hofleveranciers. Kantoj^Wgsteeg LEIDEN. (i3) Onderwijs. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dd. 28 December 1909 is verklaard, dat P. L. Van Eek, niet-eer- vol ontslagen onderwijzer aan de open bare lagere school aan de Van Ravesteijn- straat No. 303 te ,'s-Gravenhage de be voegdheid tot het geven van onder wijs heeft verloren. Faillissementen. Uitgesproken: S. Koopmans, verver te Ijlst, cura tor: J. H. Doodkorte, te Sneek. J. H. Boeien, koopman, te Mill, curator: mr. F. van de Ven, te Boxtel. J. Schoe- maker, koopman in garen en band, han delende onder de firma C. Jansen, te Gorinchem, curatormr. D. Pieck, te Gorinchem. De Naamlooze Vennoot schap Generale Levensverzekeringsbank, Amsterdam, curatorenmr. N. A. Men- sing van Charante en mr. F. C. Déking Dura. A. W. Diergaarde, loodgieter te Hilversum, zijin zaak uitoefende te Amsterdam, curatormr. A. A. Aberson. Vernietigd: J. H. Ederveen, voerman te Gent. Geëindigd: W. van 't Veen, caféhouder te Kam pen. P. E. Jansen van Galen, weduwe H. Bekker, pensionhoudster te 's-Gra- venhage. Land- en Tuinbouw. Vergunning geweigerd. Naar wordt medegedeeld, heeft de Ko ningin afwijzend beschikt op het verzoek van B. en W. van Heemstede om „ver gunning" te verleen en aan het bestuur van de Alg. Ver. voor bloembollencul tuur voor de consumptie-tent op de bloe- men-tentoonstelling, welke dit jaar ge houden wordt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Januari 1910, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt, Hoogste barometerstand 778.9 Horta. Laagste barometerstand 728.2 Bodo. Verwachting tot den avond van 12 Januarimeest krachtige, tijdelijk storm achtige, westelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkte of betrokken lucht, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Berooving. Een werkman te 's-Gravenhage kwam Zaterdagmiddag, met zijn weekloon in zijn zak, in een tapperij in het Groenedalstraatje. Twee mannen, P. J. S. en S. L. B., oude be kenden der justitie, bemerkende dat de man goed bij kas was, begonnen hem te tracteeren, tot dat hij half beschonken was. Daarna gingen ze met hem, kroeg in kroeg uit en lokten hem zoo mee naar het Haagsche Bosch. De avond begon al te vallen, toen ze aan de Koekamp kwamen. Ze wier pen hem daar over de ijzerdraadversper ring op het grasperk en terwijl B. zijn zakken doorzocht* ontrukte S. hem hor loge met ketting. Voorbijgangers, die getuige waren van de berooving, waar schuwden een politie-agent, die er in slaagde B. te arresteeren. Naar het commissariaat aan de Nieu we Haven gebracht, ontkende hij echter ten stelligste den man te hebben willen berooven. B .beweerde, dat de ander ruzie had gemaakt en hem .een slag in het gezicht had gegeven. Een worste ling was ontstaan, waarbij B.'s jas was gescheurd, doch aan berooving had hij noch zijn kameraad gedacht. S., die gevlucht was, werd den vol genden ochtend aangehouden. Ook hij ontkende aanvankelijk doch viel ten slot te door de mand en vertelde ,dat hij den zelfden avond met het horloge naar een huis aan het Huygenspark was gegaan, waar hij het had achtergelaten. Het hor loge werd daar inderdaad door de poli tie gevonden en in beslag genomen. Beide verdachten zijn ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Bewoners van de Hoogstraat te Rotterdjany htynerMeji een sterke benzinelucht, komende uit pand 160 Hoogstraat, waarin gevestigd is de goud- en zilverwinkel van J. v. 0„ De bewoner was afwezig. De politid vond achter de toonbank vloermatten^ papier, houtwol enz. gedrenkt met ben'! zine en midden in een brandende kaars1/ De winkelier is 's nachts bij zijn thuiV komst gearresteerd. Hij ontkent per til nent. Te Bellingwolde (Gr.) staani in een tuin de aardbeziënplanten.... in' vollen bloei. Zondagavond liep de 79-jari- ge K. van der W., verpleegde uit het gemeente-armhuis in de Oostervant- straatte R'dam in de Boompjes, komende uit de richting van de Willemsbrug. Hij geleidde de gebrs. A. en M. v. Z., 2 an dere verpleegden uit dat armhuis en| beiden blind. In de Boompjes is de 79-jarige te, dicht bij den waterkant gekomen en in de Maas gevallen. De beide blinden! die hun geleider plotseling misten en. de plons gehoord hadden riepen om! hulp. De havenbediende C. P. J. en de, losse werkman P. S. schoten toe en haal-»; den den drenkeling met behulp van eert' touw op den kant. De man was bewuste loos en werd in een café in de Boompi jes binnengebracht, waar men vergeefs trachtte de levensgeesten op te wekken. Een ter hulp geroepen geneesheer kon'! slechts den dood constafeeren. Het lijflc van den ouden man is naar het armhuis overgebracht. B ij den landbouwer Drenthe 1 te Haart, gem. Aalten, heeft een zeug! verleden week 28 biggen ter wereld gei bracht De beeldhouwer Karl Jager te Berlijn heeft in zijn woning zijn drie jarig kind doodgeschoten en zijn vrouw door een schot m het hoofd zwaar ge wond. Daarna schoot hij zichzelf dood* De man was zenuwlijder. Te Osdorf bij Altona schoot een 51 jarige voerman zijn schoonzuster en daarna zich zelf dood Een hospitaal weggezakt. Een ernstig ongeluk, waarvan een groot aantal personen slachtoffer werden, is in Karinthie voorgevallen. Aan de berichten daarover in de Oostenrijksche bladen ont- leenen wij het volgende: Een geheel hospitaal is te Raibi in Ka rinthie in den grond gezonken en inge stort. Zeven personen zijn gedood. De re- geering stelt een enquête in. Het hospitaal, hetwelk tot de Staats- mijnwerken behoort, is door het instorten van den ondergraven grond, in de diep te gezakt.. Het ongeluk gebeurde juist tijdens de zitting van dr. Wessely, die niet alleen geneesheer van het mijnwerk, maar tevens van de troepen in de nablijgelegen'1 forten is. Behalve de dokter, zijn vrouw en kind, zijn ooi: twee helpers en de ziekenverpleegster Langsheiner en haar, man de slachtoffers van de ramp. Aan red ding was niet te denken. Het hospitaal zonk i n den bodem weg en op de plaats waar het gebouw had gestaan, vormde' zich een trechtervormige holle ruimte. Troepen en mijnwerkers werden onmid dellijk afgezonden om hulp te bieden. Ver schillende huizen in den omtrek worden ontruimd, daar men vreest dat zij ook' zullen instorten. Het hospitaal was slechts een hulpge- gebouw, dat acht tot tien bedden bevatte.; Voor ernstige ziekten werden de patiën ten naar Klagenfurt overgebracht. De ver ongelukte geneesheer, dr. Wessely, was' sedert anderhalf jaar gehuwd. Het geheèle terrein, onder het hospi taal en de omringende huizen, 'schijnt ondergraven te zijn. De mijndirectie on derzoekt thans of die ondergraving ge beurde in den jongsten tijd, dan wel in den Franschen tijd, toen Raibi voor eert der rijkste mijnen in de monarchie gold. Is de ondergraving van jongeren datum,- dan zal graaf Henckel, wien het mijn- gebied behoort, voor de ontstane schade! kunnen worden aangesproken. Latere berichten melden, dat de ruim te, waarin het hospitaal, met allen die daarin waren, .wegzonk, zich met water begint te vullen. Dan wordt redding ge heel en al 'onwaarschijnlijk. Rolschaatsen. Het rijden mev rolschaatsen verboden. Te Parijs heeft de politie gemeend aan het rijden met rolschaatsen op de openbare straat eert eind te moeten maken. De politie nam dq rolschaatsen in beslag, daar ze in het rij-; den een gevaar ziet voor de voetgangers!^ Dat dit den knapen ijselijk ter hartef ging laat zich denken! De oudsten be sloten het er niet bij te laten, en de klei neren vergaten hun tranen en sloten er! zich bij aan. Een veertienjarige knaap zet-i te een petitie op touw om de schaatsen! terug te eischeneen adres, door allert geteekend, zal door hem worden inge« diend. Een intelligente spin, De heer W. O. ten Houte de Lange te Sin< gapore .verhaalt in „De Levende Natuur'-' het volgende: Bij mijn laatste verblijf in Rangoon (Br.: Indië), was ik in de gelegenheid een kun-, stig werk der natuur te zien. Het is wseii een bewijs voor de intelligentie van som^ mige dieren, die, hoe klein en onbeduR dend schijnen, een groot vernuft aan den dag leggen. Ik zag namelijk in de voorgalerij valt mijn woning een spin, bezig haar nest H bouwen (qsschen d,e takjeg van

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2