Het jaar 1909, Uit Stad en Omgeving. ïe Jaargang. No. 83. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentihngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Voor het buitenland was het afgeloo- pen jaar van groote beteek enis, ook al de den zich geen wereldschokkende gebeur tenissen voor. [BELG IE. heeft het ligt nog versch in het geheu gen het verlies te lijden gehad van zijn koning Leopold II, die het land groot ïnaakte en verrijkte en het tot koloniale mogendheid verhief. Op zijn sterfbed kon de Koning nog de wet teek enen op den persoonlijken dienstplicht, en zijn stre ven, dat de Staat het Congo-gebied zou .overnemen, heeft hij tijdens zijn leven [bekroond mogen zien. SPANJE. Voor het land der grandes en hidalgo's ïs 1909 geen voörspoedig jaar geweest. Het werd gewikkeld in den Marokko- oorlog, welke de binnenlandsche troebe len en de Ferrer-agitatie met zich bracht Ziehier de geschiedenis: Onder de weinige koloniale bezittingen die het uit zijn bloeitijd nog heeft overge houden, 'behooren eenige plaatsen aan de Middellandsche Zeekust van Marok ko. Melilla is de voornaamste. Bij Me- ïilla werden Europeesche arbeiders, die Werkzaam waren bij den aanleg van een spoor, aangevallen en gedood door de woeste stammen van het Rif. Dit voorval is de aanleiding geworden voor een veld tocht, onder leiding van generaal Ma rina in Noord-Afrika gevoerd tot tuch tiging der stammen en tot handhaving Van het Spaansche gezag. De Rifkaby- len toonden zich boosaardige vijanden. Spanje heeft een leger van 50.000 man Inoodig gehad om den toestand voldoen- 0e te kunnen beheerschen. Voor het zoo ver kwam, waren vele honderden jonge Spanjaarden gesneuveld en nog groo- ter was het aantal van hen, die door wonden of ziekte buiten gevecht werden gesteld. De oorlog was in Spanje niet popu lair. Vooral het volk van Katalonië, dat het grootste deel der troepen voor Noord Afrika leverde, haatte den oorlog. Toen de eerste ongunstige berichten van het oorlogsterrein binnenkwamen, brak in [Barcelona ,de hoofdstad van Katalonië bijna ontbloot van soldaten, een alge- meene werkstaking uit, die weldra ont aardde in een volksoproer. "Een week lang in Juli hebben brand en vernie ling in de stad geheerscht. Vooral tegen jde kloosters uitte zich de woede. De regeering zond troepen, die de rust herstelden. Vele opstandelingen ge raakten in de gevangenis. Een enkele Iwerd onthoofd. Onder hen was Ferrer, de anarchist, die, volgens getuigenis van ieen der tegenwoordige (liberale) mi nisters, rechtvaardig veroordeeld was en de hoofdaanlegger der troebelen bleek te zijn. Hij was ook de man, die door de stichting van atheïstische scholen, door het geld eener dame, die hij om den tuin 'moet hebben geleid, de anarchistische ideeën in de hoofden der leerlingen in gang deed vinden. Maura werd door Morgt opgevolgd. Het eerste werk van het nieuwe "ka tïïnet was den veldtocht in Marokko voor geëindigd te verklaren. De belangrijk ste punten om Melilla bleven bezet, en Me overige troepen keerden naar het va derland terug, tot groote vreugde van 0e heele Spaansche natie. RUSLAND blijft nog steeds het veld, waar de re actie en de bureaucratie welig tieren. De bureaucratie viert daar hoogtij en schandalen van allerlei aard, omkoope- {rijen, geknoei door de politie en hooge pmbteriaren waren aan de orde van den Mag. Daarbij bleef Rusland zijn vermaard Meid handhaven als het land van bommen £n aanslagen. Verschillende hooggeplaatsten nu pas weer Karpof vielen als slachtof fers van nihilistische aanslagen. Het arme Finland bleef zuchten on- Mer dep druk v,an heit gropt,e rijk, ,des Tsaren. Het is ingelijfd en zijn onaf hankelijkheid zal ait land wel voor im- pier hebben verloren. TURKIJE heeft dit jaar den oor logs fakkel zien! lichten. De Jong-Turken waren "het oude bewind reeds lang moede en toen zij de bewijzen in handen hadden van de intriges en geweldenarijen van den Sul tan Abdul Hamid trokken zij, die de macht in leger bezaten, van 'Saloniki te gen Konstantinopel op onder aanvoering van Sjefket Pasja en Envir Bei, bescho ten de kazernes, hingen de voornaamste tegenstanders op, belegerden Yildiz-Ki- osk, het paleis van den Sultan, en zetten Abdul Hamid af. Hij leeft nu gevangen in een paleis bij Saloniki. De nieuwe Sultan Mahom- med zal hervormingen invoeren, en "is begonnen met zijn inkomsten uit de schatkist aanzienlijk te verminderen. OOSTEN RIJ K-HONOARIJE blijft voortdurend geplaagd met de oplaai ing der oude partijtwisten, die in het parlement tot heftigie en ergerlijke too- neelen aanleiding geven en het leven der ministeries wisselvallig maakt Men herinnert zich nog de houding van afgevaardigden, die met fluitjes en har monica's gewapend, in het parlement verschenen en door oorverdoovend la waai elk debat verhinderden;. De beide keizers, Wilhelm eh Fran'z Joseph hebben dit jaar elkaar een paar maal ontmoet, en men mag meen en, dat de band tusschen Duitschland en Oos tenrijk vaster is dan ooit. LEIDEN, 8 Januari. De Kaart van Holland's Noorder kwartier in 1288. Onder voorzitterschap van prof. dr. Bussemaker had Vrijdagavond in het Nutsgebouw de maandvergadering plaats van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde, waarin als spreker optrad de beer A. A. Beekman, leeraar aan de H. B. S. te 's-Gravenhage, met het aan het hoofd dezer vermelde onderwerp. Spreker begint met er op te wijzen, hoe bij het noemen van deze kaart in verband met dit jaartal in de teerste plaats gedacht wordt aan Mr. O. de Vries Az., den grondigen kenner van Hollands Noorderkwartier, die o.a. onder dezen titel een kaart bezorgd heeft met toe lichtenden tekst, uitgegeven door de Kon. Akademie van .Wetenschappen in 1864. Het is spr.'s bedoeling natuurlijk niet, dat werk, dat voor ieder bereikbaar is, hier te bespreken; hij wil alleen hier mee- deelen, dat zijne studiën hem de overtui ging hebben gegeven, dat het voor ver betering en aanvulling vatbaar is. Juist omdat hij dezen arbeid van de Vries zoo hoogschat, zou hij dien door opbouwende critiek dichter bij de volmaking willen brengen en zoo mogelijk eens tot een ver beterde uitgave daarvan komen. Spr. heeft vroeger reeds hierop gewe zen; n.I. in 1903 in een der sectie-verga deringen van het Prov. Utrechtsch Ge nootschap, maar meent na dien tijd nog eenige nieuwe vondsten omtrent dit on derwerp te hebben gedaan ook door on derzoek op het terrein zelf, en onder werpt dit daarom nog zooveel mogelijk aan het oordeel van deskundigen alvorens tot publicatie over te gaan. Hiertoe overgaande meent hij, dat het. in overeenstemming met het doel door deze kaart beoogd, n.I. „om het aanzien des lands aanschouwelijk te maken", be ter geweest ware bij de samenstelling uit te gaan van eene kaart met vormen waar van de juistheid vaststaat, n.I. onze To pografische Kaart en niet van de Kaart van Beeldsnijder van 1575, welker alge- meene vormen uit den aard der zaak te wenschen overlaten en in bijzonderheden zoo sterk afwijken van de werkelijkheid, dat de Vries die zelf hier en daar heeft moeten wijzigen; en toch zijn de vormen op de kaart van de Vries op veel plaatsen nog sterk misteekend. Het was ook niet noodig of voordeelig die kaart van Beeldsnijder tot grondslag te nemen, omdat zij geen bijzonderheden bevat, die wij van elders niet wistende veranderingen die het land tusschen den tijd van Beeldsnijder en dien van de .To pografische Kaart heeft ondergaan zijn ons nagenoeg geheel bekend en daarom kuiyjen wij lateis syM tèt grondslag nemen voor een voorstelling van het land in 1288. Wat die voorstelling zelve betreft, her innert spr. er aan, waarom de Vries juist het jaar 1288, dat van de onderwerping der Westfriezen, gekozen heeft. Hij wijst er op hoe juist dit van hem gezien was, al is het niet geheel juist wat de Vries zegt, dat n.I. aanwinst van buitengronden door bedijking vóór dat jaar onbekend was, zooals spreker met een drietal voorbeeP den van belangrijke indijkingen buiten den ouden Westfrieschen Zeedijk aan toont. Hij gaat dan in enkele groote trekken den toestand van het Noorderkwartier omstreeks dien tijd na, daarbij o. a. in herinnering brengend dat het vaderland toen in het noorden bij Petten, als uiterste punt van Kennemerland eindigde en dit, evenals Westfriesland ten N. W.» be- spoeld werd door den gevaarlijken zee boezem de Zijpe; tevens dat de groote meren ten Z. van Westfriesland nog op 3 plaatsen door zeegaten in open ver binding stonden met de zee, dat dus de daaraan en daartusschen gelegen gron den hunne eigen buiten-waterkeeringen daartegen haddenhoe eindelijk vóór het begin der 15e eeuw die gaten werden gedicht en hoe ten slotte, te beginnen met het midden der 16e eeuw, de kleine en groote binnenlandsche plassen werden drooggemaakt en buitendijksche gronden, o.a. die der Zijpe, door indijking werden aangewonnen. Vooral ten aanzien van een belangrijk punt, dient de kaart van de Vries te wor den gewijzigd of liever aangevuld, n.I. wat betreft den loop van den zeedijk tus schen Barsingerhorn en Medemblik. Wel was het ook de Vries bekend, dat het tracé van den dijk, door Beeldsnijder en hem geteekend, dat gebleven is tot op onzen tijd, eerst door het leggen van een groote inlaag van 1334 is ontstaan, waar bij het dorp Gawijken is buitengedijkt, maar hij wilde om den ouden toestand voor te stellen „niet zijn toevlucht nemen tot fictieve lijnen, die inderdaad geen nut hebben." Maar spreker meent, dat in plaats van een toestand in 1288 te tee kenen waarvan men met volstrekte zeker heid kan zeggen dat hij onjuist is, het beter is een voorstelling te geven die, zooa-1 niet geheel juist, dan toch zeker niet veel van de werkelijkheid zal ver schillen. Spreker toont aan dat dit moge lijk is aan de hand van een stuk van 1319, eene uitspraak van eenigen van 's Graven- Raden omtrent geschillen in Westfries land, waarin ook een verstoeling van den toenmaligen ^Westfrieschen Zeedijk voor komt, met omschrijving van de begin- en eindpunten der deelen en hunne leng ten en tevens uit de Rekeningen (der Graaflijkheid van dien tijd. Spr. wijst nu op kaarten den door hem ontworpen on- den toestand aan, waarbij tevens is aange geven de ligging van het oude Gawijzend en van id en Heerenkoog, die de Vries wel opgeeft als te liggen „tusschen Barsin- gerkorn en Winkel", maar welks juiste ligging, nd. als een bedijking buiten te gen den ouden zeedijk gelijk ook het woord „Koog" aangeeft hem blijkbaar niet bekend was. Andere plaatsnamen in deze streek, ook die van het kort daarna vermelde Nieuwe Gawijzend, wórden na der door Spr. toegelicht Ook bewijst spreker uit hetzelfde stuk, dat een andere vrij belangrijke inlaag tusschen Hoorn »en Schardam niet reeds vóór 1288 is gelegd, zooals de Vries meende, maar eerst van na 1319 dagtee- teekent, zoodat ook te dien aanzien de kaart van de Vries dient te worden gewij zigd. Tevens vond spreker gelegenheid op te merken, op grond van oude afschrif ten op het Rijks-archief aanwezig, dat een plaats Zuidendorp", waarbij Hoorn zou ontstaan zijn, nooit bestaan heeft en dat de Vries wat dit punt betreft, misleid is door een bedorven spelling bij van Mie ris. Spr. wijst voorts nog op de wenschelijk- heid eenige andere wijzigingen van min der belang dan de genoemde op de kaart aan te brengen, o.a. die van enkele bin nendijken en Kogen in Kennemerland en van de bedijking van het Schermereiland, deze laatste trouwens reeds door de Vries zeiven opgemerkt in zijn Dijks- en Mo lenbestuur in Hollands Noorderkwartier. Spr. hoopt, dat deze zijne voordracht iets moge bijdragen tot volmaking van de Vries' voortreffelijk werk. Den spreker werd door den voorzitter dank betuigd voor zijns XSfiUiUw belang- rijta Schiet oefeningen door de 2 Af deeling 2 Regiment Veld-Artillerie. Gisteren heeft de in dit blad reeds aangekondigde schietoefening met ar tillerie projectielen onder leiding van den Luitenant Kolonel de Veer,, Com mandant der Artillerie alhier en onder zeer veel 'belangstelling, zoowel van bur ger als van militaire zijde, plaats gehad in de polders, liggende in de strook Leiderdorp, Hoogmade, Woübrugge, Oudshoorn, Koudekerk. De kanonnen stonden opgesteld hij den Watermolen in den Kalkpolder, on geveer 20 minuten gaans van Leiden. Om de bovengenoemde strook te be veiligen waren er 33 posten uitgezet, welke onderling verband hielden door vlaggen van verschillende kleuren. Deze posten bestonden elk uit eenige artille risten met een wielrijder en 6 dier pos ten waren bovendien telephonisch ver bonden met de standplaats van de ka nonnen. Als doelen werden groote schjj- ven gebezigd, voorstellende een com pagnie infanterie, een batterij véld-ar tillerie en daarvoor eene verspreide ge vechtslinie. Door de welwillende medewerking van de betrokken burgemeesters en eige naren van de in de polders liggende per- ceelen was het mogelijk een behoorlijke voorbereiding voor deze oefening te ver krijgen. Om 11 ïiür v.m. was de geheele ter- reinstrook veilig. Om 11.55 v.m. viel het eerste schot. Het was een interressant gezicht de Verschillende aanslagen der projectielen op den grond te kunnen waarnemen stukken klei vlogen' 5 k 6 Meter de lucht in. Het snelvuur was somtijds zoo hevig, dat van de schijven (doelen) ge heel e stukken in eens werden weg- maaid. Bij elk schot werd het resultaat ge- telephoneerd vanaf de doelen, waarover men steeds tevreden was. Het eigenaardige van deze schiet oefening is dat de manschappen die het geschut (de kanonnen) bedienen, met het bloote oog geen doelen kunnen waar nemen deze stonden 2500 k 3000 Meter ver van den polder in, doch de leider die in het bezit was van een veldkijker gaf de juiste richting aan, waarin gescho ten moest worden. De uitslag daarvan moet uitstekend zijn geweest Tal van nieuwsgierigen waren nabij de vurende kanonnen aanwezig. Het zag zwart van de menschen, die zoowel te voet per fiets of met auto's, naar het oefeningsterrein waren samengestroomd Ze verkregen evenwel geen toegang tot het eigenlijke terrein, doch moesten op de wegen als toeschouwers blijven staan. De oefening was om half twee weer geëindigd. Van de militaire autoriteiten waren aanwezig de luitenant-generaal De Meester, commandant van het veld leger, de generaal-majoors Neteson en van Seters, respectievelijk commandant der le divisie en Inspecteur der Bere den Artillerie, voorts de kolonel Gre- ven, commandant van het oefeninghou- dende Artillerieregiment, Kolonel De Roon, commandant van het 4e Reg. Inf. kolonel van de Capelle, commandant van het derde regiment Huzaren, en tal van Hoofd- en Subalterne officieren van ver schillende wapens. Door de gunstige uitkomst zullen deze oefeningen ongetwijfeld des winters meermalen plaats hébben. Gemeenteraad. De Gemeenteraad houdt eene opeh- bare vergadering op Donderdag 13 Jan a.s., des namiddags te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van een lid der Com missie voor de Bewaarscholen. 2e. Benoeming van vier leden der PI. Schoolcommissie. 3e. Benoeming van zes leden der Com missie tot wering van Schoolverzuim. 4e. Verzoek van K. H. Buikstra, om eervol ontslag als onderwijzer met ver plichte hoofdakte der school 3e kl. no. 2. 5e. Vaststelling van het aan Ged. Sta ten uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het op de gemeentebe- grooting voor schoolkindervoeding toe gestaan bedrag is besteed. 6e. Verzoek van de Chr. Gymnastiek club O. D. I. om het gebruik van het gymnastieklokaal aan de v. d. Werfstraat 7e. Voorstel om Commissarissen der stedelijke fabrieken van gas en electri- QU^t te machtigen m. hét g^rc, y&n J. Lubbe Jr. aan den Rijksstraatweg te Oegstgeest aan de gasleiding aan te sluiten. 8e. Verzoek van den Leidschen Be- stuurdersbond om verhooging van het aan de vereeniging „Schoolkindervoe ding" toegekend subsidie. 9e. Voorstel tot wijziging van het be sluit van 2 Dec. 1909 tot overname van eenige straten in het Oranje Nassau- kwartier. 10e. Verzoek van M. Couvee en P. J. Christiaanse ter bekoming in eigendom: van een gedeelte van den Maredijk, kacL bekend Sectie L. no. 766. lie. Voorstel tot wijziging der voor waarden, waaronder gemeentelijke gym nastiek- en schoollokalen ten gebruike zijn afgestaan. 12e. Voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 3e klasse no. 8, door aanstelling van.' een o nderwijzer met verplichte hoofd akte. 13e. Verzoek van K. Stikkelorum e. a. om maatregelen te nemen tegen de af sluiting van de Buitenlaan aan den Mare- singel. 14e. Verzoek van M. Juffermans om toekenning van een subsidie in de kos ten van een omnibusdienst tusschen Lei den en Leidschendam. 15e. Voorstel tot het onttrekken van eenige terreinen aan den openbaren dienst en tot verpachting dier terreinen ten behoeve van standplaatsen op de kermis. 16e. Verzoek van O. Vincke te Roer mond om de inrichting voor een cake- walke niet op de a.s. kermis toe te la ten. 17e. Voorstel tot beschikbaarstelling} van gelden ten behoeve van de vernieu wing van de Piet öijzen'brug onder Noord wijkerhout. 18e. Voorstel: le. om aan de Noord-Zuid-Holl. Tram* wegmaatschappij vergunning te verlee- nen tot het gebruiken van den Rijnsbur- gerweg, ten behoeve van de exploitatie van electrische tramwegen 2e. tot beschikbaarstelling van gelden' ten behoeve van de verbreeding van den Rijlnsburgerweg tot aan de grens der gemeente. 19e. Verordening, regelende de voor waarden, waaronder aan bijzondere be waarscholen subsidie uit de gemeenteka* kan worden verleend. De electrische tram plannen. Reeds bij haar schrijven van den 3en November van het vorige jaar werd B. en W. door de N.Z.-Holl. Tramweg-Mij. ter goedkeuring aangeboden een plan voor den aanleg van een electrische tram baan op het gedeelte van den Rijnsbur- gerweg, begrepen tusschen de lijn der, Holl. IJz. Spoorweg Maatschappij en de Poelbrug. B. en W. hebben gemeend de behandeling dezer aanvrage te moeten aanhouden, totdat omtrent de concessie-i voorwaard/en voor den aanleg der lijn door de stad overeenstemming zou zijn! verkregen. Nu de gestelde voorwaarden[ door de Maatschappij, bi) haar schrijve4 van 28 December l.i. Üijn aanvaard, kan; ook tegen het verleenen der vergunning voor den aanleg der lijn op den Rijnsi burgerweg geen bezwaren meer bestaan^ Tegen het overgelegde plan rezen ech-j ter bij B. en W. ernstige bedenkingen), Volgens dat plan toch zou een van dé 'beide aan te leggen sporen op den ouden Rijnsburgerweg gelegd worden niet be-i houd van den boomenrij aan de beide kanten van den weghet tweede spoor, zou dan komen op het nieuwe begrinde gedeelte van den weg, tusschen de boon men en het trottoir. Geschiedt di<t, dan; zou, waar zij meenen, met de eischeu der openbare veiligheid niet voldoende rekening worden gehouden. Door B. en W. is daarom een ander, ontworpen. Volgens dat plan zullen de boomen aan de oostzijde van den weg worden gerooid en langs het trottoir een nieuwe boomenrij worden aange bracht. De geheele weg zal dan worden1 opgehoogd, voor een behoorlijke afwa tering zal worden zorg gedragen en het thans nog begrinde gedeelte van den weg zal worden bestraat. Op die wijze zal een rijweg worden verkregen ter, breedte van lU/a M., breed genoeg dus om behalve het dubbel .spoor voor de tram, dat dan in het raidden zal worden gelegd, aan weerszijden nog ruimte ge noeg te laten voor een rijtuig. JD§ kasten vdij geheele &eik wor-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1