4 BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. BINNENLAND. Ie Jaargang, No. 8. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Januari 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. H.H. CORRESPONDENTEN wordt verzocht hunne nota's over het afgeloopen kwartaal zoo spoedig mogelijk in te zenden. Frankrijk. Mgr. Amette en de arbeiders. Mgr. Amette, de aartsbisschop van Pa-_ rijs heeft deputaties van verschillende Katholieke werkliedenvereenigingen bij zich ontvangen. Op een rede van graaf de Mun, antwoordde monseigneur dat de Kerk steeds voor de belangen van den werkenden stand was opgekomen. Men had zijn jongste herderlijk schrij ven betreffende de afschaffing van nacht arbeid in de bakkerijen een politiek en zelfzuchtig streven genoemd. Doch dat iwas laster, want - de Kerk heeft alle leeuwen door de verdediging der armen, izwakken eri verdrukten op zich genomen. België. Wij ontleenen aan het „Handelsblad van Antwerpen" de volgende zinsneden luit den herderlijken brief, die Zondag j.l. van den kansel van alle Katholieke kerken in België werd voorgelezen Zeer beminde broeders. Gij hebt met christen gemoed deel ge- pomen in den rouw, dien hetvaderland onlangs heeft ondervonden. De priesters hebben het heilig Sacri ficie opgedragen de geloovigen hebben gebecien en zijn te Communie geweest tot lafenis der ziel van den grooten ko ning dien België verloren heeft, en wiens glorie niet zooals die der meeste be roemdheden dezer aarde, met den tijd zal afnemen, neen, maar nog vergroo tten zal, wij twijfelen er niet aan, naar mate de jaren beter de buitengewone diensten zullen doen waardeeren, welke zijne geniale schranderheid en stand vastigheid aan de christene beschaving bebben bewezen. Het godsdienstig huwelijk van den loo ming en zijn oprecht christene dood doen ons de vaste hoop koe'steren, dat God |iem in genade zal ontvangen hebben, ;en maar alleen de uitstekende verdien^ sten van zijne koninklijke loopbaan zal indachtig "blijven. Laten wij anderen niet veroordeelen, zoo wij begeeren zeiven niet veroor-( deeld te worden, nolite condëmnare ut pon condemnabimini. Herhalen wij liever het gebed vol me delijden, dat de Kerk op jiet graf uit spreekt van alle kinderen die fn hare gemeenschap sterven: „Treed in het ge recht niet met uwen dienaar, o Heer! Want geen jnensch zal bijl u rechtvaar dig bevonden worden, tenzij hem door li vergiffenis van al zijne zonden worde geschonken. Laat dan, bidden wij u, uwe rechtspraak hem niet nederdrukken dien 'de vrome smeekbede van het christe lijk geloo fu aanbeveelt, maar moge hij, geholpen door uwe genade, het wraak- gerecht ontkomen, hij die tijdens zijn te ven door het teeken der JH. Drievul digheid geteekend werd". Italië. Leo XIH's geboortedag. De honderdsten geboortedag van Paus Leo XIII zal den 2den Maart te Carpi- neto herdacht worden. Een commissie heeft- zich voor de plechtige viering ge constitueerd. Er bestaan plannen om de werklieden-organisaties, welke onder Leo XUI's pontificaat zijn gesticht, uit te noo- digen om deel te nemen aan de feestelijk- hedena Portugal, Overstroomingen. De Porlugeesche Raad van State heeft een bijzonder crediet van 500 contos toe gestaan voor de streek, die door storm en overstroomjng geteisterd is. De correspondent van de Kölnische Zeit. te Oporto zendt per brief nadere bijzonderheden over de ramp. Sedert 2 dagen zoo schreef hij den 24sten deze staat Oporto machteloos tegen over eep oatuurr.ainp, dje in de kinneii- haven en den omtrek ervan een schade van naar schatting 3 millioen gulden heeft aangericht. Sedert 1860 is de Dou- ro niet zoo hoog gestegen als op Ijet oogenblik. Te Regoa wies hij 14 M. boven den gewonen waterspiegel, ongeveer even- hoog als in 1860. Maar de schade is nu onvergelijkelijk veel grooter. .Hoe- vele menschen het leven verloren heb ben, is niet te zeggen. In 1860 was men beter voorbereid op de ramp en had men bijtijds alle voorzorgsmaatregelen getroffen, omdat er toen op de bergen van de Serra do Marao groote massa's sneeuw lagen en men voorzien kon, dat die bij de eerste lauwe regens over stroomingen zouden veroorzaken. Dit maal lag er geen sneeuw op de bergen en rekende men niet op het plotselinge hooge water. De geweldige regens, die sedert dagen gevallen waren en bij de afzending van het bericht nog altijd vie len hebben de bewoners overrompeld- De storm uit het Zuiden vergroote de ramp. Oporto werd tengevolge van de over strooming in duisternis gedompeld. Het spoorwegverkeer de telegrafische ge meenschap, het electrische tramverkeer werden ten deele of geheel gestoord. Op den Douro-spoorweg liggen rots blokken en huizen, die tegelijk met deze naar beneden gekomen zijh. De prijzen van levensmiddelen stegen schielijk, van de Kerstdrukte, in de winkels van krui deniers en banketbakkers, die anders zeer groot is, viel niets te merken, omdat het maar aan een stuk door stortregende stormde en onweerde. Overal langs den Douro tot in Spanje toe is de verwoesting groot, maar de berichten erover komen wegens de ver stoorde gemeenschap maar zeer lang zaam binnen. Op den avond voor Kerstmis konden de kranten alleen in beperkten omvang verschijnen. Een ervan bevatte het be richt, dat het Duitsche stoomschip „Cin- tra" vergaan was en dat zich van de 23 opvarenden maar drie man, al zwemmen de, gered hadden. Engeland. In d e mijnen van Northumerland en Durham staken 20,000 mijnwerkers ten gevolge van een geschil dat ontstaan is naar aanleiding van de wet, waarbij de arbeidsdag op 8 uur wordt bepaald. Griekenland iWederom heeft de Grieksche militaire Bond het bewijs geleverd, dat niet de regeering, maar de Bond in Griekenland .eigenlijk het heft in handen heeft. Za terdagmiddag begaf szich n.l. een depu tatie uit dien Bond naar het ministerie om te eischen, dat de minister van bin- nenlandsche zaken zou aftreden, daar de ze bij het verleen en van concessie voor mijnen op het eiland Secifos den raad van den Bond in den wind had gesla gen. Het ministerie was natuurlijk niet ge neigd den eisch in te willigen, maar durf de dien blijkbaar evenmin afwijzen, en besloot dus in zijn geheel heen te gaan. Dit werd dien zelfden middag den ko ning medegedeeld, maar deze wist het ministerie over te halen op haar besluit terug te komen en alleen den minister van binnenlandsche zaken op te offeren, Wanneer het ultimatum van den Bond niet ware aangenomen, zoo wordt pit Athene aan de „New-York Herald" be richt, dan zou de militaire Bond de Ka mer met geweld uiteen hebben gedreven, den staat van beleg hebben afgekondigd en zelf een „cabinet d'affaire" hebben benoemd, dat het program van den Bpnd ten uitvoer zou leggen. Bij het bovenvermelde echter heeft de Bond het niet gelaten. Toen gebleken was, dat de Kamer onmogelijk alle wets voorstellen, die de Bond pangenomen wil zien, voor Kerstmis (Grieksch-Or- thodox) kan hebben afgehandeld, be paalde hij, dat de zittingen van de Kamer moesten voortduren tot Nieuwjaar jen het Kerstreces dus zou vervallen. De le den vonden dit niet aangenaam, maar er bleef hun niets anders over dpn te gehoorzamen. hij van plan zou zijn binnenkort zijn ambt neer te leggen, absoluut onwaar genoemd* Koninklijke Besluiten. Aan mr. J. Vosmaer is op zijn verzoek met ingang van i Februari een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter te Sommelsdijk, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan jhr. mr. J. H .J. C. Martens van Sevenhoven is op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking" van rechter in de anondissemëntsrechtbenk te Zut- phen onuer dankbetuiging voor in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot directeur der Staatsloterij J. E. G. C, Offerhaus, thans inspecteur der registra tie en domeinen van de eerste klasse in de 38e divisie te Assen. Aan de reserve-officieren van ge zondheid der 2e klasse J. W. Tjeenk Wil link, H. van der Hoeven, M. A. Ittmann en .V E. Nierstrasz is eervol ontslag ver leend uit hunne gemelde betrekkingen tot de landmacht. Arbeiderstuinen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage besloot aan eene commissie uit de Maat schappij tot Nut van het Algemeen een terrein i n gebruik te geven tegen norma len huurprijs om een proef te nemen met een tuinpark voor arbeiders, wien dan ge legenheid zal worden gegeven om ooft en bloemen te teelen. De heer Vas Dias wilde het handeldrijven in vruchten en groenten verboden zien, om concur rentie met den vakhandel te voorkomen. De raad, die deze concurrentie niet hoog schatte, wilde althans een proef nemen, en wees het amendement af. Minister Heemskerk. Zooals wij vermoedden en hoopten heeft minister Heemskerk het gerucht, dat LEIDEN, 4 Januari. De le luitenant J. van Voorthuijsen van het 4e Reg. Infanterie alhier wordt gedetacheerd bij de militaire verkennin gen te 's Gravenhage. Het plaatsingbureau voor den Tuin bouw, dat met ingang van 1 Januari al hier is geopend, is gevestigd aan de Vreewijkstraat, Directeur is de heer E. H. J. Cunaeus. In 1910 zal voor den herijk der ma ten en gewichten zitting worden gehou den in het lokaal van den ijk in het gebouw aan de Lammerenmarkt en wel voor de maten en gewichten welke nog niet gebruikt zijln en ten verkoop voorhanden bij handelaren in die arti kelen op 4, 5, 6, 10, 11, 12 en 13 Jan. van 's morgens 912 en 's middags van 14 uur voor de in gebruik zijnde maten en gewichten van ijkplichtigen vanaf 17 Ja nuari tot en met 17 Maart a.s. op de dagen en uren, alsmede over de buurten op de groote kennisgevingen vermeld; voor de nieuw vervaardigde maten en gewichten van 2 Januari tot 19 Maart ieedren Vrijdag en Zaterdag telkens des voormiddags van 9 tot 12 uur. De maten en gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aan geboden en moeten voor 1 Jan. 1912 ge stempeld zijn met de Letter S. Door de Holl. Electrische Spoor weg Maatschappij zal op Dinsdag 25 Januari te Amsterdam worden aanbe steed: het maken van den onderbouw een er draaibrug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, nabij'Oude wetering, in den spoorweg Hoofddorp Leiden. e—Bij de heden door den heer archi tect L. v. d. Laan gehouden aanbeste ding van „de bouw van een winkelhuis met bovenwoning aan de Breestraat nos. 130132 waren ingekomen drie inschrij vingen, t w. van de heeren J. Dietz f 22000, D. v. Lith, f21.396 en J. de ,Cler en H. van Daalen f18.595, allen te Leiden. De le Luitenant J. C. H. P. Boertje van het 4e Regiment-Infanterie alhier wordt met ingang van 25 Januari a.s. gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Zaandam, ter deel neming aan een wapencursus. Aan den reserve-sergeant B. J. de Jongh v an het 4e Regiment-Infanterie i bij beschikking van den Minister van Oorlog vergunning verleend om zich tot 15 Juli 1910 Duitschland- op te houden. Uitslag der door B. en W. van Leiden, op gister Maandag 3 Januari 1910 ge houden openbare aanbesteding van (be stek No. 1) „Het leveren van Bouw materialen, Schoonmaakge- reedschappen enz. in 13perceelen H. C. Visser Zn., Leiden, perc. IX: Verfw. en desinf. f1468.—, perc. XII: Machinekamerbeh. f 317.—. P. Fontein Zn., Leiden, perc. VIII: Kalk, tras, enz. f 1469.67J4, perc. X Bezems en boenders f87.75. W. L. J. de Nie, Leiden, perc. VI: Smidswerk f 1067.24. G. Brumelkamp, Leiden, perc. VI Smidswerk f 1028.92. Ambagtsheer v. d. Meulen, Amsterdam, perc. IHoutwaren f 6578.94. W. F. Bijvoet, Amsterdam, perc. IX: Verf. en desinf. f 1079.28, perc. XIIf 369.10. Gebrs. Kruijt, Leiden, perc. III: klein Ijzerwerk f 2550.73, perc. VPlaat- en Staafijzer f760.28. J. C. Bernard, Leiden, perc. III: klein Ijzerwerk f 2658.perc. IV, Kachels met toebeh. f 1192.03, perc. V: Plaat- en Staafijzer f782.58, perc. VI: Smidswerk f915.94, perc. VII: Slijkbakken f 1332. perc. IXVerfw. en desinf. f 1602.92, perc. X: Bezems en boendersf 88.15, perc.XI: Sponsen, dweilen, enz. f 357.84, perc. XIII: Stokken en Steelen f351.58. J. G. v. d. Mark, Leiden, perc. XI Sponsen, dweilen, enz. f372.25. Reinders v. Stricken, Leiderdorp, perc. VIII: Kalk, tras, enz. f 1355.—. M. Langezaal Zn., Leiden, perc. III klein Ijzerwerk f 2698.20, perc. IVkachels met toebeh. f921.34, perc. V: Plaat- en Staafijzer f706.02, perc. VISmidswerk f862.62, perc. VII: Slijkbakken f 1257.50. K. N. Grofsmederij, Leiden, perc. VII: Slijkbakken f 1150. A. v. d. Kwast, Leiden, perc. IXVerfw. en desinf. f 1375.90, perc. X: Bezems en boenders f85.perc. XI: Sponsen, dweilen enz. f 383.78, perc. XIIMachine kamerbeh. f309.10. N. J. van Went, Leiden, perc. VI: Smidswerk f 1063.46. J. A, de Kruijs, - Leiden, perc. IV Kachels met toebeh. f 1048.78. N. V. Bouwstoffen (Braak) Rotterdam, perc. VIII: Kalk, tras, enz. f 1272.10. J. P. Gestman, Leiden, perc. VISmids werk f899.40. firma Wernink Zn., Leiden, perc. VIII Kalk, tras, enz. fl390.82JL A. N. de Lint, 's Hage, perc. VIII Kalk, tras, enz. f 1555. Gebrs. van Hoeken, Leiden, perc. I: Houtwaren f 6590.56H, perc. IIEiken hout enz. f 1678.21M. G. Mizée, Leiden, perc. XISponsen, dweilen, enz. f354.92. Eindhoven Zn., 's Hage, perc. III klein Ijzerwerk f2370.51M. M. S. Reijst Co., Leiden, perc. VIII: Kalk, tras, enz. f 1399. G. H. Lens, Leiden, perc. XISponsen, dweilen, enz. f348.41. D. Briër, Leiden, perc. XI: Sponsen, dweilen enz. f305.20. L. L. Kreling, Oudewetering, perc. XIII Stokken en Steelen f329.82H. W. A. Spierenburg, Leiden, perc. X: Bezems en boenders f 366.39, perc. XIII Stokken en Steelen f308.75. Th. R. v. Epen Co., Amsterdam, perc. I: Houtwaren f 6442,31M, perc. II Eiken hout enz. f 1603.37H. ALFEN a. d. RIJN. De heer J. F. v. d. Ven, klerk bij de postereijn en telegra- phie alhier, behaalde na afgelegd iexa- men het postradicaal* BODEGRAVEN* In het afgeloopen jaar werden aan de markt alhier aange voerd 8587 wagens Goudsclie kaas of 392.991 stuks71 wagens (3640 st.) Derbij- kaas60 wagens (9260 st.) Edam mer kaas; 6 wagens (273 st) Leidsche kaas, totaal 8724 wagens; d. i. 406.164 st,. wegende 2.408.316 K.G. of circa 681.000 K.G. minder dan in 1908. Dat er in het jaar 1909 aanmerkelijk minder kaas aangevoerd is, als in vorige jaren is zeer zeker toe te schrijven aan de hooge kaasprijzen, waardoor vele boe ren hun kaas niet aan de markt brach ten, maar liever thuis verkochten. Jer markt werden voorts gebracht 12 paarden, 1010 lammeren en 10 biggen. HAARLEMMER 1EER. De vrouw van J, de Graaf te BurgeiVeeu heeft Zater- ^AXOfld,rust iajnpj? feavsa -ziiad-ei het ongeluk gehad dit te laten vallen,- waardoor hare kleederen vlam vatten* In dien wanhopigen toestand is zij van boven gesprongen en heeft zich deerlijk verwond. Zij is onmiddellijk naar het zie kenhuis te Haarlem overgebracht. De Raad van Beroep (Ongevallen^ verz.) behandelde te Haarlem de zaak van W* Kroes te N.-Vennep, wiens onderne ming als wordende erin uitgeoefend d'e bedrijven van rijwielhersteller en rijtuig maker, door het Bestuur der Rijksver zekeringsbank was ingedeeld in geva^ renklasse 14, met toewijzing van het gevarencijfer 14. Ook hij vindt dit te hoog en vordert yerlaging, omdat zijne' onderneming ook minder gevaar zou me debrengen. De uitspraak werd bepaald op 14 Ja-i nuari a.s. HILLEGOM. Het Kruis verbond „St. Bernardus" heeft een vergadering uitge-( schreven op Donderdag 6 Januari a.s. De Agenda vermeld: 1. Opening, notu-, len. 2. Installatie nieuwe leden. 3. Mede-, deelingen van het Bestuur. 4. Lezing, van den heer A. J. Loerakker. 5. Be-< antwoording vragenlijst van het Hoofd-; bestuur. 6. Rondvraag. Zondagmorgen bij het njlgaan dei! H. Mis van half negen werd op den hoekf van de Meerstraat de Wed. D. aange-( reden. In bewusteloozen toestand werd, zij bij den heer Voss binnengedragen., LISSE. Bij de spaarkas „St Thomas van Villanova" is gedurende de maantj December ingelegd f70.40 en terugbe taald f29.11. Het laatst uitgegeven boek je droeg het nummer 175. Op de rijkspostspaarbank is gedu rende de maand December ingelegd f4896.30 en terug betaald f3569.84. Aan tal boekjes in omloop 1378. Onze R. K. kerk is weder een meu belstuk rijker geworden door de edelmoe digheid van een parochiaan. Deze heeft n.l. voor den nieuwen Kruisweg een; prachtig processiekruis geschonken, het welk j.l. Zondag aan den voet des al taars was tentoongesteld. Zoodra de Kruisweg, waaraan nog enkele staties ontbréken, volledig zal zijn, zal dit kunst stuk in gebruik worden genomen. LEIDERDORP. In het afgeloopen; jaar werden in deze gem. 82 kinderen' geborener stierven 34 personen, ter-i wijl 12 huwelijken werden voltrokken, i NOORDWIJK. Aan het postkantoor al hier en de, daaronder ressorteerendë^ hulpkantoren, werd gedurende het 4dë kwartaal 1909 ingelegd f 16186.92. Terug betaald f 16766.04. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt, het nummer 2040* Een verblijdend verschijnsel is dat onze gasfabriek in het jaar 1909[ heeft afgeleverd ruim 455.000 kub. M, gas tegen 399000 kub. M. in 1908, Deze vermeerdering van afname van ruim, 56000 kub. M. zal ongetwijfeld eene winstvermeerdering veroorzaken van pls- m. f3000. Niet o. onaardig voor de gemeente,- en als we dan tevens kunnen constatee-' ren, dat, wat betreft het percentage gas,; verkregen per 100 kil. kolen, onze gas fabriek komt te s taan als no. 1 op de lijst van gasfabrieken met 33 kub. M., per 100 kil., mogen we er trotsch op gaan,; dat de leiding in zulke goede handen is.; I SASSENHEIM. De politie alhier, heeft aangehouden zeker G. v. d. H.,- i woonachtig te Delft, verdacht van dief stal van een rijwiel ten nadeele van J. Nieren, alhier. Degenen, die zich hebben aan gemeld tot deelname aan het te hou den onderzoek tot verkrijging van een bewijs voor lichamelijke geoefendheid of militaire bekwaamheid moeten zich 10. i Januari a.s., voormiddags negen uur be vinden te Leiden, in het gymnastieklo kaal op den Morschweg achter het mili tair hospitaal. De R. K. tooneelvereeniging „Ge not door Samenwerking" zal. Dinsdag 11 Februari a.s., eene uitvoering geven voor hare donateurs en kunstlievende leden, TER AAR. De mannelijke ingezete- j nenen onzer gemeente, die geboren zijn in 1891, worden herinnerd aan hunnq yerpljchting qjb zich jn <te m^and Janu*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1