NIEUWJAAR. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 78. Bureau OUDE! SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/> cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandeis-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden" betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN EEN GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Wegens Nieuwjaarsdag zal De Leidsche Courant morgen, Zaterdag, niet ver schijnen. De dag van Nieuwjaar herinnlert ons fian het vlieden der dagen, aan de ver gankelijkheid van den tijd. In de beslommeringen en de zorgen van den dag rolt het leven rusteloos voort ,en te weinig wordt gedacht dat de da gen gaan en gaan, totdat daar pnheil-; spellend nadert de mysterieuse stonde yan scheiden. Het is goed,' dat de dag van de wisse ling des jaars er is om ons jdaar aani ,te herinneren. In onzen materialistischen tijd slooft Inen zich af van den vroegen morgen om zijn voorraadschuren te vullen, tot rijkdom te komen, om tot eer en aan-> zien te geraken, om roem te oogstenj, om een hooge sport op de maatschap pelijke ladder te bereikenkortom de zorgen voor de stoffelijke belangen ne men ons geheel in beslag en doen ons het bestaan vergeten van de machtige figuur met de zeis en den zandlooper: jde Tijd. De Tijd, die geen mededoogen kent, en rusteloos wegmaait uur aan uur; die de trotsche paleizen in puin doet ver vallen die koninkrijken en volkeren ver nietigt, en die zijn machtig wapen zwaaien blijft tot een machtiger dan hij: ide Eeuwigheid hem verjaagt. Beseffen wij dan wel de waarde van Iden tijd. Och, het geluk heeft zich niet de pa leizen der weelde tot vaste woonstede gekozenniet het bezit van schatten* iniet het verwerven van aanzien, eer en roem waarborgt het geluk. Wie in het verkrijgen daarvan jol hoogste ideaal ziet en zijn geluk meent te vinden, hij kent niet de waarde van den tijd. Ontgoochelingen zullen het deel zijn ook voor wien zich de schatten van een Croesus mocht verworven hebben. Neen, de waarde van den tijd ligt el ders, hij ligt eenvoudig in zijn w e 1 b e- 'steden. .1 En wij besteden onzen tijd wèl, wan- tfieer wij in den staat waarin we zijn ge steld, getrouwelijk onze plichten vervul len en er van doordrongen zijn, dat bo venal de behartiging onzer geestelijke be langen moet voorop gaan. Hoe zwaar het ook ons moge vallen, (alleen dan besteden wij onzen tijd wèl •en bereiken wij ten slotte het gelujc, voor 'zoover het hier pp aarde woont Treden wij,' den eersten dag Van het tnieuwe jaar, in de binnenkamer van ons jhart om de baan te overzien, die weer is (afgelegd en waarlangs terugkeeren onmo gelijk is. Maken we de balans op en zien we, of we i n het Vervlogen jaar den zoo koste- lijken tijd niet veel nuttiger en veel be ier hadden kunnen besteden. En nemen we ons dan voor om de strui kelblokken, die we ontmoetten op den (afgelegden weg te ontwijken op de nieu- yve baan,- die zich lichtend voor ons opent. Maar dan ook: gaan we met jongen Jmoed en frissche kracht het nieuwe jaar tegemoet om ons werk te werken, .on- jzen strijd te strijden. J Wat het komende jaar voor ons in zijn Ischoot verborgen houdt we weten het jiet. P Maar wel weten we, dat aan ieder (onzer ook dit jaar bewaarheid zal wor den, wat Willem van Haren zong over i,het menschelijk leven": Helaas! helaas! hoe vlieden onze da- gen, [Hoe spoedt zich ieder uur met onzen luister heen [Hoe flauwe vreugd, hoe bittre plagen, [Hoe min vermaak, hoe veel geween! Ook dit jaar zullen we ons wonden aan Ide doornen langs de nieuwe baan. (M^C deze opbeuring blijft fins, dat we met de ervaringen, opgedaan in het oude jaar, ons in het nieuwe kunnen hoeden voor veel leed, indien we maar ernsdg willen; indien 't ons welgemeend voornemen is, zoo we hebben gefaald, een beteren koers te volgen; indien we onze krachtige pogingen aanwenden, om nu den snelvli eden den, zoo kostbaren tijd in alle opzichten inderdaad wèl te gaan besteden. Doen we dit, dan zullen we, bij een volgenden mijlpaal op onzen levensweg, zonder zelfverwijt, zonder schuldbesef, rustig en dankbaar kunnen terugzien op het traject, dat weer achter ons ligt, en ons zeiven gelukkig gevoelen in het heer lijk bewustzijn te hebben volbracht, wat ;was onze plicht. Het is in dezen geest, dat wij onzen le zers van harte een „Zalig Nieuwjaar" toewenschen. Overleden in 1909. Ln het straks afgeloopen jaar zijn on der meer overleden De Vorstelijke personen: Moelei Mo hammed, broeder van den Sultan van Marokko; Maria Theresia van Hohen- zollern; Vorst Karei van Schwarzburg Sonderhausenoogarts dr. Karei Theo- door van Beijerenhertog George van Mecklenburg Strelitz, Prinses Waldemar van Denemarken; Koning Leopold van België; hertogin Adalaï van Braganza, en Groothertog Michael van Rusland. De staatslieden, enz.Rozjestwenski vice-admiraal in Rusland; generaal Canzia (Italië), schoonzoon van GaribaldiErnst von Wildenbruch, Duitsch dichter; San- cha y .Herrus, primaat van Spanje; Co- quefin, ainé en cadet, tooneelspelersJ. Hofmeyr, minister in de Kaapkolonie; Ferrer, leider der Anarchisten te Barce lona; Hofmeyr, professor te Stellenbosch Dhanis,' Afrika-reizigerIto, eerste mi nister in Japan; Tsjang Tsji Toeng, lid van den Grooten Raad in China; Gallifet, oud-minister in Frankrijk; Donald Cur- rie,' Engelsch reeder; Edhan Pacha, op perbevelhebber van het leger in Turkije; Professor Engelman te [Berlijn; Karpof, chef der Petersburgsche geheime politie. De ministers en oud-ministersBevers, Seyffardt, Mackay en Pierson (allen te vens oud-leden der Tweede Kamer); d eledeii of oud-leden der Tweede Ka mer: Brantsen, Schepel, de Ridder, de Meijier, van Limburg Stirum; en der Eerste Kamer: Heerkens, v. Bo- nevat Faure; v. Alphen, v. Lamsweerde en Vening Meinesz; De professoren en oud-professoren van den Es, Heeker, de Goeje, Grongiijp, Van Hasselt, Martens en Rauwenhoff. Voorts: dr. Greshoff, directeur van het Koloniaal Museum te .Haarlem; Marie Jungius, directrice van het Bureau voor Vrouwenarbeid; Van Hattum van Elle- woutsdijk, lid der Staten van Zuid-Hol land te 's-Gravenhage; dr. Schmeltz, di recteur van 's Rijks ethnografisch muse um te Leiden; Bauduin, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Tuinb. Verder: Mollerus, commissaris der Ko ningin in Gelderland; Banning, katho liek letterkundige; S. M. S. de Ranitz, lid van den Hoogen Raad; ArmandSas sen,' directeur der Rijkspostspaarbank; de Posson, oud-opperstalmeester van Ko ning Willem IIIKroesen, oud-lid van den Raad van Indië; IJssel de Schepper, fabrikant te Gouda; Feith, oud-president van den Hoogen Raad; Van der Wijck, lid van den Raad van State; Mevrouw v. Mai"ken, te DelftVlaanderen, oud-hof arts van de Koningin-Moeder; Douairière Klerck, geb. van Hogendorp; S. M. S. de Savornin Lohman, president der Re kenkamer; de Koo, journalist; Voormo len, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam; Dr. Thomas van Wijk, artls te Leiden; J. C. Zaalberg Jz., lid van den gemeenteraad van Leidenmr. N. de Rid der, burgemeester van Leiden; Mgr. dr. M. R. H. Gorter, directeur van Rolduc; Mgr. H. L. Spoorman, Deken v. Delft; rector Willeman te Amsterdam; pastoor J. F. M. Lagerweij, te HoofddorpDeken A. H. F. Wenner te Purmerend; rustend pastoor B. C. v. Straelen te KatwijkMgr. Mallingré, oud-deken van Gouda. België. Het Handelsblad van Antwerpen weet 'mee te deelen, dat koning Albert bij de benoemingen aan zijn hof deze voorwaar- rtft stelt, duw dja tea gmfingea de Vlaamsche taal moeten kennen"! Hetzelfde blad meldt: ,,Het Munthotel moest 26,000 kilos nikkelstukken van 25 centlemen, de helft met Fransche, de Men gaat nu de 13,000 kilos Vlaam sche stukken slaan op den naamletter van helft met Vlaamsche opschriften, maken, koning Albert, zoodat de eerste munt van den nieuwen koning Vlaamsch zal zijn. Eerlang zullen 20.000 centstukken met de letter A worden gemaakt en binnen eenige weken 60,000 kilos in stukken van 2 fr., 1 fr.-en 0.50 centiemen, met den beeldenaar des nieuwen konings." Frankrijk. De Schoolstrijd. De bisschop van Chalons-sur-Marne heeft van talrijke huisvaders en vereeni- gingen brieven ontvangen, waarin zij hem hun toewijding verzekeren; zij stellen zich geheel en al ter zijner beschikking om de boeken, die door het episcopaat ver boden zijn, van de scholen te doen ver dwijnen, en beloven, dat zij in het proces met de onderwijzers aan zijne zijde zul len staan. Dit is weer eens een bewijs te meer dat er in Frankrijk gelukkig nog vele huisvaders zijn, die hunne kinderen niet als atheïsten willen zien opgroeien. Clemenceau breekt met de meerderheid. Uit Parijs wordt gemeld dat Clemen ceau, de premier, ep senator van het- departement Var, zijn ontslag heeft inge diend als lid van de radicale en radi caal-socialistische partij. Dit besluit wordt toegeschreven aan de tusschenkomst der «-adicale en radicaal- socialistische pertij bij de gemeenteraads verkiezingen, die eenigen tijd geleden te Toulon hebben plaats gehad. Treedt minister Heemskerk af? Men meldt hit den Haag aan de „Tel" In den kring van hen, die geregeld met minister Heemskerk in aanraking komen, loopt het gerucht, dat de minister van plan zou zijn binnenkort zijn ambt neder te leggen. De tentoonstelling te Brussel. Ee „Etoiile Beige" meent te weten, dat Prins Hendrik der Nederlanden het plan heeft kenbaar gemaakt om bij de inwij ding van het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling te Brussel, in 1910 te houden; voor te zitten. Verscheidene leden van de Nederland sche regeering zouden Z. K. H. bij die gelegenheid vergezellen. Verkiezing Wijk bij Duurstede. Bij de gisteren gehouden stemming Voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het district Wijk bij Duurstede waren uitgebracht ,6688 gel dige stemmen. Gekozen mr. J. B. L. C. C. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn (r.-k.) met 3683 stemmen. De heer mr. H. C. Dreselhuys (lib.) verwierf 3005 stemmen. Bij de stemming op 11 Juni jl. werd dir. N. |de Ridder (aftr. a.-r. gekozen met 4409 van de 6054 geldig uitgebrachte stemmen en verkregen mr. P. Tideman (vrij-lib.) 1403 en W. F. Dekkers (S. D. A. P.) 242 stemmen. Kerknieuws. Een Pater Capucijn Aartsbisschop. De Paus heeft Pater Gian Antonio de Milano, superieur der missie van de Paters Capucijnen in Mesopotamië tot Aartsbisschop van Smyrna benoemd. Leger en Vloot. In 1911,- wanneer "de nieuwe "kazerne te Harderwijk gereed zal zijn, zal het 3e bat. van het 4e reg. inf. te Gouda over gaan als 4e bat. van het 9e reg. van dat wapen en te Harderwijk in garnizoen komen. Het 4e bat van het 9e reg. inf. te Utrecht gaat dan over als 3e bat. van bet 4e reg.; maar blijft te Utrecht in garnizoen. Gouda wordt dan bijgevolg als garni- zosasEtate ppgcjigvgü, LEIDEN, 31 December. De nieuwe Burgemeester. Aan ifDe Standaard" wordt het vol gende van hier geschreven: Inzake de benoeming van een burgemeester onzer meente worden door de bladen allerlei balletje opgeworpen en ook onder on ze burgerij verschillende namen genoemd. Was eerst mr. S. de Vries de uitverko rene, thans is het- de heer H. de Wilde, de Haagsche wethouder. Men spreekt ook al van den heer J. F. Heemskerk, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam en van vele anderen. De waarheid van al deze berichten en geruchten is, dat er nog geen enkele uit verkorene is, en er ook geen enkele der sollicitanten of niet-sollicitanten op Ben voorgrond getreden is. Door de drukte met de begrooting heeft de Minister zich met de benoeming voor Leiden nog niet kunnen bezig hou den. Het zat nog wel eenigen tijd kunnen duren, eer de nieuwe burgervader be noemd is. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot assistent-geneeskun dige aan de gemeente-ziekenhuizen al daar de heer A. D. Cheriet, alhier. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1910, benoemd tot conservator bij de pharmacologie aan de Rijksunversiteit al hier de heer H. Filippo. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1910 benoemd tot conservator bij's Rijks geologisch-mineralogiSch museum alhier de heer A. L. W. E. van der Veen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1910, benoemd tot assistent voor de scheikunde, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, aan de Rijksuniversiteit de heer W. C. de Leeuw alhier. Wij hebben reeds melding ge maakt van de schietoefeningen, welke 5 Januari a.s. Leiden's omtrek zullen worden gehouden. Nader meldt men dat deze zullen staan onder leiding van den commandeerenden officier der lie afdee- ling van het 2e regiment veld-artillerie W. J. W. de Veer en den luitenant A. J. Singels. Voor het houden der oefeningen in de verschillende polders is niet alleen door de burgemeesters dier gemeenten, maar ook door de eigenaren der per- ceelen welwillend vergunning verleend. Een batterij veld-artillerie zal worden opgesteld onder Leiderdorp en met scherp schieten in de richting van Woubrugge, waartoe op een afstand van 2500 k 3000 M. verschillende doelen zullen worden opgesteld, vijandelijke tirailleurs-linies en colonnes verbeeldende. In het geheel zullen 20 granaten en 104 kartetsen worden afgeschoten. Uit gebreide maatregelen zijn genomen om elk gevaar te voorkomen. Onze artillerie is gewend altijd op de Oldenbroeksche heide te vuren en zal in het lage polderland moeten ageeren, waar, als onverhoopt ons leger eens actief zou moeten optreden, voor 't grootste deel moet worden gewerkt. De wijze van waarnemen is er geheel anders, men ziet zijn doel onder geheel andere omstandigheden, alsmede de aanslagen en springpunten der projectielen. Verschil lende militaire autoriteiten zullen de oefeningen bijwonen. Aan ;t Rijksbureau [tot oonderz. van handelswaren alhier kan volgens mede- deeling in de „Staatscourant", terstond geplaatst worden een bekwame bediende of amanuensis, tegen een salaris van f 600 k f 700 's jaars naar bekwaamheid. Sollicitanten, die ervaring moeten heb ben van de werkzaamheden in een scheikundig laboratorium, gelieve zich per brief aan te melden aan genoemd Rijksbureau, met opgave van leeftijd, tegenwoordigen werkkring en waar in- formatiën te bekomen zijn. Indien per soonlijke kennismaking wordt gewenscht, zal een nadere uitnoodiging daartoe volgen. De politie heeft aangehouden den 19-jarigen J. V., die hedenmorgen ten najeele v^n den mfoufactiuiffi W[aals aas de Haarlemmerstraat uit de etalage van; borstrokken ontvreemde. r—Ten nadeele van J. K.,- wonende), alhier, is een rijwiel ontvreemd. De eige naar had zijn fiets voor het winkelraam van den kruidenier de Boer in de Doe-j zastraat neergezet, terwijl hij in den win- kei even een boodschap moest doem Van j die gelegenheid heeft een handige dief1, gebruik gemaakt om op het rijwiel er van, door te gaan. De politie doet onderzoek.; Tot onderwijzer aan de openbare j lagere school aan de Poortstraat te i Utrecht is benoemd de heer K. H. Buik stra alhier. BODEGRAVEN. Woensdagmiddag vie de 15-jarige W. Dam, in dienst bij den vrachtrijder De Heer, van een wagen ge laden niet puin, waarvan hij het paard bestuurde. De arme jongen geraakte onder de kar, waarvan de wielen hem over het lichaam gingen. In deerniswekkenden toestand werd hij in een schuur gedragen, waar hij even later aan de bekomen ver wondingen overleed. HAZERSWOUDE. Tot onderwijzeres aan de R. K. school (dorp) is met ingang van 1 Maart benoemd mej. M. Blom- mestein, thans in gelijke betrekkinga an de R. K. School te Ursem (N.-H.) HILLEGOM. Drankbestrijding. Woensdagavond hielden het Kruisverbond en de Mariavereeniging een openbare ver gadering alwaar als spreker optrad'de Eerw. Pater Ildefonsus Ord. Cap. van Breda met het onderwerp wat wil de Katholieke Drankbestrijding. Nadat door den Voorzitter aan den Eerw. Spreker en aan de aanwezigen een hartelijk welkom was toegeroepen betrad de Eerw. spreker onder applaus.den katheder. In zeer gloedvolle en duidelijke woor den zette de geachte spreker het doel en streven der Kath. Drankbestrijding uiteen daarbij als eisch stellende de geheel onthouding voor de jeugd en de drank zuchtigen, doch er ook vooral op wij zende, dat niet alleen zij, doch ook ver-, schillende personen om hen heen, de geheelonthouding, als een werk van christelijke naasteliefde, tot steun der on gelukkige verslaafden aan den drank, zou den beoefenen. Ook pleitte de Eerw. spreker voor de afschaffing der sterke dranken en dit voor iedereen, er op wijzende hoe juist deze drank wegens zijne hoog alcohol percentage aan velen het ongeluk heeft toegebracht. Op verschillende punten van zijn rede zette de Eerw. spreker nog eenige j kracht bij zijne woorden door eenige op- merkingen te maken uit eigen levenser-. varingen als drankbestijder b.v. hoe hij als rector van een gesticht van verwaar-j loosde kinderen in een korten tijd reeds tot de conclusie was gekomen, dat het: grootste gedeelte, ja bijna allen, dier kinderen, kinderen waren van ouders die aan den drank waren verslaafd. In het tweede gedeelte van zijn rede zette de eerw. spreker meer de plichten als drankbestrijder (ster) uiteen. Hij wees er mij met nadruk op dat men het bonds blad getrouw moet lezen, insignes trouw moet dragen, enz. enz. Meermalen werd de rede door applaus onderbroken en de eerw. spreker hoopte dat zijne woorden er toe mogen hebben bijgedragen dat hier op hillegom de drankbestrijding in krachtigen bloei moge vooruitgaan. (Luid Applaus). Tijdens de pauze werden door de propagandisten eenige brochures verkocht, welke door den eerw. spreker van dezen avond waren geschreven. Deze boekjes vonden een goed onthaalwij hogen dan dat zij hun uitwerking niet zullen missen. Daar er niemand was die aan de eerw. spreker iets wenschte te vragen, zegde de Voorzitter hartelijk dank aan den eerw. spreker voor zijn mooie en schoone rede en de aanwezigen voor hun goede opkomst en sloot de vergadering met den christelijken groet. Treurige afloopi. Ofschoon et door vele persoon en hun reeds op ge- weezn werd, waren nog steeds eenige knapen bij het rangeeren der tram. Gistermorgen werd een hunner dooc da t ram overreden. Spoedige genees kundige hulp, gelastte overbrenging naai; het Academisch Ziekenhuis te L e i d e tl* Zijn toestand geeft weinig hoop. KATWIJK AAN DEN RIJN. De hee< ren L van den Bies en en A. P. P. Fran ken, beiden alhier, slaagden te Gronin-» gen voor het examen Engelsch, middelt p$ar onderwijs, acte A

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5