de machinisten der marine verzekerd is. Na nog «enig deftat werd de Indische Begrooting zonder stemming goedge keurd. Na de pauze werden nog tal van ont werpen goedgekeurd; o.a. de handelsver dragen met Zweden en Montenegro^ (begrooting der Lan,dsdrukken'.~**ë> de «igennigsontwerpen vo<^* woning111 weg, Buitenhof ^cr staatsbegrooting hoofdstuLWdelenwet en de heffing van tu\iiiten op bedrijfs- en vermogensbelas tingen. Daarna ging de Kamer uiteen tot Dins dag 4 Januari. Land- en Tuinbouw. Rijks\zui velvisiteurs De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat met ingang van 1 Janaari 1910 de o. m. na te melden iRijksaui- velvisiteurs hunne werkzaamheden zul len uitoefenen in de ambtskringen en gevestigd zullen z\p ter standplaatsen als achter hunne namen vermeld, te we ten A. A. Heinsius, ambtkringhet ge deelte van de provincie Zuid-Holland gelegen ten noorden van den spoorweg Utrecht, Woerden Gouda, Rotterdam. (Maasstation) verbindingslijn naar Rot terdam station (Delftsche Poort) Schie dam, Hoek van Hollandbenevens de ten zuiden ven het baanvak Utrecht, Rotterdam (Maasstation) gelegen gedeel ten der in genoemde provincie gelegen gemeenten, waardoor die s poorweg loopt en dat baanvak zelf, voor zoover in die provincie gelegen, uitgezonderd hetgeen behoort tot de gemeente Rot terdam; voorts uitgezonderd de ten Noor den van het baanvak Rotterdam (Maas station) Hoek van Holland, gelegen ge deelten der gemeenten, waardoor die spoorweg loopt Standplaats 's Graven- bage. D. W. Beckeman, ambiskring het ge deelte van de provinciën Zuid-Holland .en Utrecht, gelegen ten Zuiden van den spoorweg Hoek van Holland, Schiedam Rotterdam (station Delftsche Poort) ver jbindingslijn naar Rotterdam (Maassta tion) Gouda, Woerden, Utrecht; met juitzondering behalve wat de ge meente Rotterdam betreft van de ten IZuiden van het baanvak Rotterdam (Maasstation) Utrecht gelegen gedeel ten voor de gemeenten, waardoor die spoorweg loopt en dat baanvak zelf; benevens het gedeelte van de provin ciën Utrecht en Gelderland, gelegen ten Westen van den spoorweg Utrecht ;s (Hertogenbosch met den spoorweg zelf en de aan beide zijden gelegen, daar- ,toe behoorende gronden, emplacementen en gebouwen, voor zoover in die pro vinciën gelegen, behalve hetgeen be hoort tot de gemeente Utrecht. Stand plaats Rotterdam. Nationale Bloemententoonstelling. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 25 tegen 3 stemmen B. en W. ge- tnachtigd ten behoeve van de hoofdge bouwen der in 1910 aldaar van wege de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te houden Nat. Bloemen tentoonstelling door den dienst der ge meentelijke lichtfabrieken eene lichtin stallatie te doen aanbrengen, waarvan de kosten op f320 worden geraamd, als mede den benoodigden etectrischen Jstroom te doen leveren, zonder deswe ge der Vereeniging kosten in rekening te brengen. Onder hoofdgebouwen worden alleen verstaan die voor de tentoonstelling zijn en dus niet het restauratie gebouw. Een amendement van den heer Bre con je om de vereeniging de installatie <en den stroom te doen betalen als de tentoonstelling winst mocht afwerpen, werd verworpen met 22 tegen 7 stemmen. Rechtszaken. Schadevergoeding. De Rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde gisteren de bouwgrondmaat- schappijVoorburg om aan de H.IJ.S.M. te betalen de laatste f 18,000 ingevolgde de overeenkomst tusschen de Z.-Holl. Electrische, later overgegaan aan de H. IJ. S. M., en die bouwmaatschappij ge sloten betreffende de viaduct, die toegang zou verleenen tot de terreinen van 's-Gra venhageVoorburg en gelegd zou worden onder den opgehoogden spoordijk. De gedaagde had de betaling geweigerd op grond, dat de viaduet niet waterdicht was. De rechtbank was van oordeel dat noch uitdrukkelijk was overeengekomen, dat de viaduct behoorde te zijn voorzien van een waterdicht afdek, noch kan zoodanig waterdicht afdek geacht worden uit den aard der overeenkomst, de billijkheid of het gebruik voort te vloeien; het gebruik van den openbaren weg wordt er niet door belemmerd. Poging tot doodslag. Wegens poging tot doodslag had zich voor de Haagsche rechtbank te verant woorden J. M. M., restaurateur te 's Graven hage. De man had vroeger relatie gehad met een jongedochter. A. K. die hem her haalde malen had teleurgesteld en o. a. beloofd had hem naar het buitenland te volgen. De beklaagde was ongelukkig geweest, in zijn zaken failliet gegaar had ten slotte een revolver tt':* de jongedochter die h'' had gehouden waar h'» de vrouw na z?ch7*'^ie- Den volSende morgen uij zich naar de Jan Hendrikstraat, vaar de vrouw woonde, belde aan en toen zij aan de deur kwam loste hij twee schoten uit een met scherp geladen revolver. Een kogel trof op een niet levensgevaarlijke plaats en het andere schot miste. Daarna was bekl. weg- geloopen, had het wapen weggeworpen zonder het tegen zich zelf te keeren en zich aangemeld bij de politie. Volgens den gehoorden deskundige had de revolver, hoewel een goedkoop slecht afgewerkt wapen, op korten af stand voldoende doordringensvermogen om iemand te dooden wanneer een der edele deelen werd geraakt. Als tweede getuige werd gehoord Anna K. die het vorenstaande grootendeels bevestigde. De subst. officier mr. Van Kleffens noemde de daad een droevig feit en ernstig, doch hij was van oordeel, dat een groot deel der moreele schuld rust op de getuige Anna K., die, zooals zij verklaard heeft, met den man heeft ge speeld. Op grond hiervan meende hij een lichte straf te moeten vragen, waarom hij een gevangenisstraf van zes maanden eischte. De verdediger mr. Palm sloot zich bij dit milde requisitoir aan en wees er ook nog op, dat beklaagde overigens zeer goed oppaste. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Geachte Redactie. In uw blad van 16 Dec ibc. een stukje voor, overgenomen uit het „Vaderland" en droeg als opschrift: „Winkelslavinnen". Nadat daarin waren weergegeven de uren van werken en het loon wat werd uitbetaald, eindigde het zelve met de zin„'t Is misschien een onderzoek waard." Hoe beklagenswaardig ik den toe stand vind van zoo'n juffrouw. Hoe af keurenswaardig de houding van zoo'n patroon, komt het mij in deze gewenscht voor, even in onze goede stad Leiden rond te zien, omdan overtuigd te wor den, dat het hier niets beter is. Mij zijn gevallen bekend waar het voor komt dat de winkelslavinnen 's nachts naar huis gaan, zonder dat de patroon zorgt voor een goede thuiskomst. Ge vallen waar de winkelslaaf 's nachts na 12 uur de étalage maakt en evenals het andere personeel op tijd in de zaak zijn moet. Of dit een onderzoek waard is Zeker, geachte redactie, doch ik vraag, wie moet dat onderzoek doen Een ver eeniging Lang, is en wordt er aan verbete-, ring gewerkt, waarvan het resultaat ni hil is. De patroon gaat zijn gang ,en het personeel, zoowel de juffrouw als bediende, blijven degenen die zij zijn. Onderzocht behoeft het niet te wor den het is bekend, dat er patroons zijn waar te lang, zelfs veel te lang wordt gewerkt, en mijns inziens zou niets be ter zijn, dan dat de Staat ingreep, een wet tot stand kwam, waarin de winke lier werd opgelegd den tijd dat hij des avonds sluiten moet. Over blijft het loon en het betalen van overuren. Men weet, dat overal, in welk vak ook er „Martelaren" zijn, doch ook an deren, welke daar niet onder gerekend mogen worden, doch men weet ook dat de dure plicht ook op den weg ligt van die anderen om ter hulp te komen. Vra gen doe ik echter hoe En uw antwoord zal wellicht ziM in vereeniging, doch welke? Nimmer heeft er een vereeni ging, hoe treurig ook op Katholieken grondslag kunnen bloeien ,elke poging die tot dusver gewaagd is, werd tegen gewerkt, zelfs door de patroons, om rede men dan te verstandig werd, men zou zich gaan bemoeien mét zaken, waar van de patroon zich alleen het recht toekent, Elke poging Werd tegengewerkt door hen welke als collega's met de anderen moesten samenwerken, daar de tijd tot vergaderen ontbreekt en men des Zon dags zoo men vrij is, dezelve gaarne voor zich houdt U dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, EEN WINKELBEDIENDE. Gemengd Nieuws Maandagavond werd aan den brigadier der marchaussee te Oldenzaal door een reiziger van den D-trein, af komstig van Rotterdam, de mededeeiing gedaan, dat hem gedurende zijn reis BerlijnRotterdam een portefeuille, in houdende f 860 aan bankpapier, was ontvreemd. Van den dader was hem niets bekend. „Zw. Cf'. Een ernstig ongeluk had er plaats bij de goederenloods aan 't spoor wegstation te Leeuwarden. Terwijl de voerman van den heer v. d. W.,- kaas handelaar zich in de loods bevond en een jongen iets op een ledigen wagen^ die naast de loods stond, laadde, schrikte het daarvoor gespannen paard en sloeg op hol. De voerman, die onmiddellijk toesnelde en het paard kon grijpen, geraakte daar- wielen en werd medegc- mmmmrr Daar het paard dwars over den (vëg ging, kwam het over de rail§, die zich tegenover de loods bevinden <et. waardoor de wielen daartegen stuitten. De man geraakte tusschen een wiel en de rail. Nadat de wagen was verwijderd kon de ongelukkige uit zijn benarde po sitie worden bevrijd. Op advies van den geroepen genees kundige werd de man in een draagbaar van het station naar het Diaconessenhuis gebracht. De toestand van den man, die, be halve enkele hoofdwonden, zoodanig aan het bovenachterbeen was gewond, dat hij niet kon staan, is ernstig. (L. Ct.) Woensdagavond werd te Sit- tard Wolters door H., na een korten twist, met een mes in het hoofd ge stoken, tengevolge waarvan hij 's nachts is overleden. De dader werd gearres teerd en legde een volledige bekenten nis af. Een noodlottige gebeurtenis bracht gistermorgen in de gemeente Ter Apel groote opschudding te weeg. De wethouder der gemeente Sellingen, de heer Lub, ging op jacht met zjjn knecht. Bij een sloot gekomen, welke men over moest springen, gaf de heer Lub zijn geweer aan den knecht over. Het vuur wapen ging hierbij af en trof den onge- lukkigen knecht in het hoofd. De man was terstond een lijk. Hij laat vrouw en twee kinderen achter. Er in gevlogen. Hij had 't zoo slim aangelegd. Zoodra 't bekend werd, dat de accijnsverhooging zou wor den ingevoerd, had hij zjjn yoorraad ge distilleerd eens nagezien en bemerkt ,dat er nog tien Liter aan de toegestane hoe veelheid ontbrak. Nog tien liter dus kon hij er bij koopen, zonder belasting te behoeven te betalen. Tien liter is echter een kleine hoe veelheid. En hij had graag wat meer in zijn huis. 't Is zoo gemakkelijk wat in vooraaad te hebben en als hij 't nu kocht ,kon hij er nog wat aan verdie nen ook. Zou hij 't dus niet wagen nog wat meer te koopen? En dan natuurlijk stil houden, dat hij al een bepaalde hoe veelheid had. Hij aarzelde eerst wel, maar besloot toch maar er toe over te gaan zich nog twintig liter aan te schaf fen. Hij beging dan wel een overtre ding, maar "wie deed dat niet? En trou wens zoo'n kleine overtreding kon hij wel met zijn geweten overeen brengen, dacht hij. Maar hij dacht verkeerd. Hij gevoelde zich niet gerust met die 35 Liter in huis, of liever met die 10 Liter ,die| hij te Veel ingeslagen had. Allerwegen hoorde hij van inspecties door de amb tenaren en van de veroordeelingen die er op volgden. Men vertelde hem, dat het bij de inspecteurs der belastingen algemeen bekend was, hoeveel de drank verkoopers hadden verkocht. En hij be gon bang te worden. Zoo bang te wor den, dat hij besloot dan in 's hemels naam, wel niet alles, maar dan toch 10 liter aan te geven. De daad bij het woord voegende, be gaf hij zich naar den belastingambte naar. Gaf daar te kennen, dat hij 10 liter drank wilde aangeven. De ambte naar verwonderd over zooveel eerlijk heid, stelde hem gerust en zeide dat dit niet behoefde. Maar hij, in zijn hoeda nigheid van eerlijk man. alle voorzich tigheid vergetende, zei, dat weet ik wel, maar de andere 25 Liter dan Toen hij het belastingkantoor verliet, was hij een bedrag, gelijkstaande aan de belasting van 35 liter drank, armer geworden N. Gr. Ct Een Van Dyckvan lOO.OOOgld. bij een dief teruggevonden. De veilig heidspolitie te Parijs heeft den 28en j.l. een goede vangst gedaan. Zij legde n.l. de hand op 'den dader van 'talrijke dief stallen, van schilderijen, die in de laat ste tijden in verscheidene musea van Europa plaats hadden. De dief is een Russische schilder, Paul Modroff gehee- ten en in 1886 te Lodz geboren. Bij een onderzoek ingesteld in de woning waar hij verbleef, ontdekte de politie een gansche verzameling schilderijen van waarde, o. a. den vermaarden Van E^ijck die 4 Aug. 1908 uit de galerij van graaf Harrach te Weenen, verdween. Het doek is op 100.000 gulden geschat en graaf Harrach loofde destijds een premie van f 15.000 uit aan wie de schilderij wist op te sporen. Op den Rus werd ook een valsche pas gevonden, welke hij zich verschaft had, om naar Rusland terug te keeren. De stationschef van Uhersko (Bohemen) wordt gerechtelijk vervolgd omdat hij op den dag van het spoor wegongeluk zonder verlof zijn post ver laten en den dienst overgelaten heeft aan den assistent, wiens onacht zaamheid het ondeluk veroorzaakte. Een ongedeerd gebleven passagier van den verongelukten trein de meubelma ker Wondra, is Dinsdag krankzinnig ge worden, tengevolge van de doorgestane schrik. Volgens een telegram van Mainz aan het „BerL Tageblatt" heeft de politie een gewezen Fransch onder officier, Joseph Labourdelle onder be schuldiging van spionnage gearresteerd Eenige jaren geleden wegens valsch- heid in geschrifte tot dwangarbeid en de gradatie veroordeeld, ontsnapte hij van de galeien en vond een betrekking als kamerknecht bij een hooggeplaats amb tenaar van Luxemburg van wien hij wel- djqa, eei} som jan circa óQQQQ Er. wist te kapen. Daarna naar Duitschland, naar Bonn gevlucht, knoopte hij daar weldra goede betrekkingen aan en liet zich Ro bert Guitry noemen. Na een verblijf in scheidene steden van puitschland, stap te hij onlangs te Mainz in een hotel af werd daar in arrest genomen. Men zou op hem plannen van vestingWe-ken, fotografiën, zoomede tal van aanteeke- ningen gevonden hebben. De ziektekiem der luiheid. In de zuidelijk Vereenigde Staten verkeert een deel der bevolking door gebrek aan wilskracht en traagheid in een ellendigen toestand. In 1902 werd dit verschijnsel toegeschreven door C. W. Miles aan een worm (Necator Arnericanus C. W. Miles 1902), die voorheen met anchylostoma werd verward en vermoedelijk door het verwekken van bloedarmoede en hart zwakte de slachtoffers uitput. Het aantal lijders wordt ten minste 2 millioen ge schat. In den aanvang werd de ontdek king van een „ziektekiem van de luiheid" met spot begroet, maar nu wordt zij door de eerste zielkundigen des lands beves tigd. Dit heeft J. R. Rockefeller aanlei ding gegeven, een commissie te vormen onder voorzitterschap van prof. Welch van de John Hopkins University, met op dracht, de uitbreiding der ziekte te on derzoeken en haar te bestrijden. Gedu rende vijf jaren zal de commissie over bedragen van te zamen een millioen dol lars mogen beschikken. De commissie heeft de opdracht aanvaard. Zij acht het zeer goed mogelijk de ziekte te herkennen te behandelen en met eenvoudige maat regelen te voorkomen, en wijst er -op, dat daardoor ook de sterfte aan malaria, typhus, pneumonie en tuberculose zal verminderen, omdat de dragers van den .hookworm" daarvoor zeer vatbaar zijn. (T. v. G.) Münchhausen herleefd. Een jachtavontuur, dat aan do befaamde ver halen van baron yon Münchhausen doet denken, overkwam dezer dagen den heer R. H. te Wehl. Deze schoot n.l. een rei ger uit de lucht en toen het beest naar beneden tuimelde, hield het nog een snoek van een paar pond in den snavel. (Geld.) Een slangengrot. In het Javaan- sche dorp Lorogan, ongeveer vier posten van Pasoeroean verwijderd, is een grot, waarin het krioelt van slangen. Men zegt dat ongeveer een driehonderdtal van' de ze griezelige dieren er verblijf houdt. Vóór den Jngang van de grot vroe ger begroeid met dicht en ondoordring baar struikgewas en kleinhout, doch te genwoordig schoongekapt en onderhou den, kan men van een veiligen afstand steeds een kleine honderd van deze die ren ontwaren en gadeslaan. Groote en kleine, vergiftige en scha delijke, sommige zoo dik als een kleine pisangstang, de groote niet-vergiftige boomslangen, zoo dun als een zweep- touw, alles kronkelt en kriewelt daar als een verward, glibberig, glimmend kluwen door elkaar en jaagt een rilling van griezel huiverig door de leden van den toeschouwer, die meestal als betoo- verd zijn blikken niet kan afwenden van deze weerzinwekkende dieren. De beesten doen overigens in het ge heel geen kwaad. Ten minste zoo be weert de oude inlander, die een krotje vlak bij de grot bewoont, en die zich zelf aangesteld heeft tot verzorger der beesten, 's Avonds tegen het schemer donker verlaten de meeste slangen hun grot en stroopen de omliggende rijst velden af, doch schijnen zich in hoofd zaak met kikkers te voeden, daar nogl nooit in het dorp een kip of een schaap door deze slangen is >veggekaapt. De beesten schijnen hun verzorger te kennen, want hij begeeft zich onbekom merd onder hen, hier en daar een der beesten uit het verwarde kluwen trek kend, om dat om zijn hals, zijn borst, zijn beenen of armen te laten kronke len. Ongestraft hanteert hij de meest vergiftige nummers onder zijn vertroe telingen de beesten denken er zelfs niet aan hem te bijten. Voor de mees ten hunner heeft hij zelfs namen, waar naar ze luisteren, en waarbij hij hen zelfs naar zich toeroept. Eenige dagen geleden onti moette een 17-jarig leerling van de open bare school te Monastier (Haute Loire) tegen den avond een kloosterzuster, die een eindweegs mét den jongen opliep, hem toen plotseling met een stok een paar hevige slagen in den nek toebracht, hem daarna eenige messteken toedien de en toen op d evlucht ging. Van het gebeurde werd aangifte ge daan bij de rechtbank en weldra bleek dat dit feit niet op zich zelf stond, en dat d egeheimzinnige zonderlinge klooster zuster reeds geruimen tijld de wegen in1 d ébuurt onveilig had gemaakt. Herhaaldelijk waren boeren, die wat laat huiswaarts keerden, onverhoeds door haar aangevallen, eenmaal zelfs had zij acht landbouwers die in den nacht van een kermis terug kwamen, en waar schijnlijk mih of meer onder den indruk van de gesmaakte genoegens waren, ge kwetst e'n van hun geld beroofd. Een andermaal zou zij een zwaar stuk rots hebben doen neertuimelen vlak voor een équipage en toen de inzittenden hebben leeggeplunderd, enz. Uit een ingesteld onderzoek is nu gebleken, vooreerst dat de verhalen omtrent het gebeurde veel overdreven waren, en vervolgens dat de zoogenaamde „kloosterzuster" een heel gewone struik oover was, die zich in npapenge^aad had gestokefi Pffi te gemakkelijker zijn slag te kunneft slaafn., De aanslag dubbel waard! Ift de gemeenteraadsvergadering van Me l dembiik, Woensdagavond gehouden, was ingekomen een verzoek van iemand, iri de hondenbelasting aangeslagen in de ie klasse (f3). Hij vroeg in de tweede k$ (f l)t e Worden geplaatst, omdat zijn hond werd gebezigd.... om bij zijn zieke dochter te slapen; dus als geneesmiddel. De Raad oordeelde dat zulk een hond blijkbaar een geneesheer verving en den hoogeren aanslag dubbel waard was Snel recht. Voor het Amsterdam- schc Hof werden heden in een civiele jkwestie de pleitdagen bepaald op Fe bruari1911. Verijdelde inbraak. Door'de ac tiviteit van den portier der fabriek van, de Naaml. Venn. v.h. Enthoven 8t Co.j te Delft, is een brutale poging tot in braak verijdeld. Reeds in het begin der vorige week was de hond van genoem den portier blijkbaar vergiftigd. Nu een der laatste nachten meenden de inbrekers ongestoord hun gang te kun nen gaan, daar het hun zeer zeker be kend was, dat niemand op de fabriek zou zijn. Doch de portier was thuis geble ken en hoorde bij zijn ronde, dat het op_ het kantoor niet pluis was. De dieven,- klaarblijkelijk voor ontdekking bevreesd,- kozen ijlings het hazenpad door een open staand raam, en kregen een revolver schot achter hen aan, zonder evenwel te worden geraakt. Het bleek, dat de op het kantoor aan wezige brandkast waarin een zeer aan zienlijk bedrag aan geld voorhanden was,- reeds zoover was geforceerd, dat men bij het geld kon komen, terwijl de gereed schappen gereed lagen om de kast ge heel open te breken. Londen heeft thans een offi- cieelen rattenvanger. Dezer dagen is als zoodanig benoemd John Jarvis, op een salaris van 48 p. 12 sh. 6 d. per jaar. Jarvis stamt uit een dynastie van ratten vangers, en schijnt een matador in zijn vak. Reeds sedert vier geslachten, zoo verklaarde hij aan een journalist, want de nieuwe ambtenaar is natuurlijk geïnter viewd, hebben we in onze familie een geheim middel om de ratten te lokken, en geen rat zal me ontsnappen, als ik hem op het spoor ben. Jarvis werkte tot dus ver, als zijn voorouders, voor eigen reke ning als ,-.zuiveraar van gebouwen". Nu •wordt dus de ratten vangerij ook al in ge- ïneente-exploitatie genomen. Kruit als lekkernij. De uitvinder van het Cordite, het zaadvormige rook- zwakke kruit bij de Engelsche marine in gebruik, zal bij het samenstellen van het vreeselijke ontploffingsmiddel wel niet gedacht hebben, tegelijk een lekkernij te hebben uitgedacht, die in vredestijd door de jeugdige Marskinderen met graagte gebruikt zou worden. Volgens de „Gau- lois" moet dit toch door onderzoekingen bewezen zijn. De Engelsche „Jantjes" be schouwen de corditedraadjes als een heer lijken plaatsvervanger voor pruimtabak,- daar het door rijkelijke toevoeging van nitroglycerine een zoete smaak heeft. Voornamelijk is het zeer geliefd, wijl het een soort bedwelming veroorzaakt. Door, dezen algemeenen „roes"-toestand wer den de autoriteiten op het feit opmerk zaam gemaakt, waartegen nu strenge maatregelen genomen zullen worden. Eenige weken geleden maak ten wij melding van een gruwelijken moord in St. Petersburg, waarvan het slachtoffer met afgesneden neus en andere verminkingen was gevonden. Zekere Pieter Gilewitsj kwam vertellen dat het zijn broer was. Daar deze echter voor 100.000 roebel verzekerd was, vatte men argwaan en bevond, na onderzoek, dat de vermoorde was een zekere Podlowtzky, de secretaris van Andreas Gilewitsj, door dezen vermoord en onkenbaar gemaakt om de verzekeringssom machtig te wor den. Te Parijs werd dezer dagen Gile witsj gearresteerd, doch maakte met cyaankali een einde aan zijn leven. Uit Orense (Spaansch Gali- cië) wordt gemeld, dat tengevolge van de stortregens van de laatste dagen, een reusachtige rots is neergestort en daar door verscheidene huizen van het stadje Viana, oostenlijk van Orense, zijn ver nield. Zes en twintig menschen werden STATEN-QENERAAL. Tweede Kamer. Woensdag kwam de Tweede Kamer even bijeen, om na huldiging van de nagedachtenis van oud-minister Pierson, te stemmen over het amendement-Roes- singh, om f 5000 uit te trekken voor een predikant te Nieuw-Nickerie, Suriname. De minister stelde voor f3000 uit te trekken voor een hulpprediker. Ka eenig debat, waaraan bijna alle dominees-Kamerleden deelnamen, werd het amendement-Roessingh verworpen. De voorzitter zegt, dat het zijn be doeling is, de Kamer weer bijeen te roepen tegen 15 Februari a.s. en somt eenige ontwerpen op, die dan worden behandeld óf in het openbaar, óf in de afdeelingen. Hieronder behoort ook enquête-voorstel- Troelstra. „En nu niets meer aan de orde zijnde", zegt spr. (gelach), „sluit ik de vergadering. (Gejuich). Ik wensch den heeren op oud-Hollandsche wijze veel heil en zegen in het nieuwe jaar." (Her- haald gejuich.) De Kamer ging daarna uiteen.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 10