Nieuwjaarswenschen. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 29 December. In het nummer verschijnende Vrijdag 31 December a.s. zullen Nieuwjaarswenschen opgenomen worden tot den prijs van 25 cents voor elke vier regels. Deze Nieuwjaarswenschen worden, mits het bedrag bij de opgave gevoegd is, aangenomen tot uiterlijk Donderdagavond 30 December. BUITENLAND. Frankrijk. Hoe ver men gaat. Onze lezers weten, dat binnenkort in 'de Fransche Kamer een noodwetje in behandeling zal komen, waardoor al len, die hetzij als ouders of als voog den, ofwel zonder daartoe eenige wet telijke macht te bezitten, een kind, dat op de openbare school gaat, beletten willen van de door de departemen ten goedgekeurde boeken gebruik te ma ken, met straf worden bedreigd. De Commissie van Rapporteurs heeft nu voorgesteld dat aan deze wetsover treders eerst een waarschuwing zal {worden gegeven. Maar tevens dat ook ook al degenen, die druk uitoefenen op 'de ouders, voogden of kinderen, hetzij door redevoeringen of affiches, straf baar zullen zijn. Men denke eens aan de Fransche Bis schoppen. En wat zal men daar ginds nog be leven, als dit tirannieke wetje van 1 (artikel aangenomen wordt: Dan zal iedere waarschuwing tot de ouders een voudig aanleiding zijn, om de waarschu- ,wers in de gevangenis te brengen of een hooge geldboete op te leggen Natuurlijk zal men daardoor den mond dergenen ,die zich tot spreken gerech tigd en verplicht achten, niet sluiten. 'Maar het is me toch de toestand wel. Alle vrijheid, om door woord en ge schrift de grondslagen der samenleving te ondergraven. Alle vrijheid om alles te doen, wat revolutie en tirannie uit denken kan. Maar... vrijheid, om Ka tholiek te zijui en te handelen, dat niet. Een vermakelijk staaltje van anti-cleri- calisme geeft het fijne blad „La Lan- terne". Een onderwijzer beklaagt zich bij die redactie, dat de Geestelijkheid somtijds beslag legt op de kinderen on der schooltijd en hen dan in de kerk als misdienaars gebruikt. De ouders, zegt hij, geven eenvoudig een briefje mee, waarin zij met dat doel verlof vra gen, hun kinderen uit de school te hou den. Weiger ik, dan komen zij dien hee- len dag niet. En hij vraagt de redactie om raad, wat 'daarmee aan te vangen. Dai zulk een onderwijzer er tegen op komt, dat de kinderen de school dik wijls verzuimen, is nog te verklaren. Maar welken raad geeft nu „La Lan- terne" Men moet eenvoudig den Pastoor voor de rechtbank halen wegens het tegen de wet doen verrichten van werkzaam heden door kinderen, zegt ze. Want al slaat die wet ook op industrieelen, op werkgevers, de Pastoors zijn immers „Fabricants d'oremus". Dus de geestelijken fabrikanten. Van een nieuw artikel, dat althans tot nu toe niet op de markt kwam. Fabrikan ten van Oremussenvan bidderijen. ,t Is fraai. (Nbr.) Er is zeer onlangs een boek versche nen; „Villes meurtrières"Lancry en Guérillon zijh de auteurs en Landonzy heeft er een voorrede bij1 geschreven. Verneemt, welke stellingen deze Fran- FEUILLETON. Het geheim van het Keizersslot. in lil den beginne scheen het, als hecht te Hare Majesteit in 't geheel geen ge wicht aan het voorval. Doch het scheen maar zoo, want de verschijning van de tWitte vrouw begint weder, evenals voor zoovele jaren, in den Burg te spoken, en zelfs Maria Theresia schijnt er niet meer zoo zeker als vroeger van te zijn, dat het hier slechts eene grappenmake rij betreft, Hoe dan ook, de Keizerin ver langt dat er schielijk en met kracht ge handeld worde. Het schijnt alsof zij zelve ve in dien bewusten nacht iets van het spook heeft bemerkt, zonder achter het ware van deze verschijning te kunnen komen. Kortom, ik heb het bevel ontvan gen, om een officier op te sporen, die zich uitsluitend met de vervolging en de arrestatie van dit raadselachtige wezen wezen bezighoudt. Veel tijd is mij niet ge laten, om deze moeilijke aangelegenheid tot een einde te brengen. Binnen 14 da gen na heden wjl de Keizerin zekerheid hebben, of het hier een .mensch betreft, die het een of ander doel bereiken wil en zich daartoe van deze zonderlinge ver momming bedient, of wel, dat de ver schijning werkelijk niet te grijpen is scheii omtrent hunne hoofdstad, la Viile Lumière uitspreken: „Parijs is een ongezonde stad. Het leven is daar voor den enkeling moeilijk, voor een gezin onmogelijk. Parijzenaars zijn er maar weinigen, slechts 1/3 van de bevolking, en daarvan is weer het vier de part buitenechtelijk geboren. Slechts rijke Parijsche families kunnen zich voortplanten en dan nog maar alleen hierdoor, dat zij een groot d'eeL^an het jaar ver van Parijs leven en alrffd weer nieuw bloed uit de provincie of dei\ vreemde toevoeren. De arbeidersfami- liën planten zcih in Parijis slechts tot de tweede generatie voort. Het gewone lot van den Parijschen werkman is, in het ziekenhuis te sterven en ten slotte van de arme begraven te worden. „Als Parijs roem draagt op haar laag kindersterftecijfer, dan komt dit alleen hiervan, dat er daar zeer weinig kin deren zijn, en van die weinigen wordt een derde deel naar de provincie ter verzorging gestuurd. In weerwil van alle liefdadigheidsinstellingen is de kinder- mortaliteit te Parijs minstens even groot als in het overige Frankrijk. „Parijs is een afgrond, waarin het Fransche ras zich stort, om erin te gron de te gaan". Pataud, de lichtend-oover, heeft zijn meester gevonden. Hij had weer èens een staking geproclameerdin den Kerstnacht zou Parijs in het donker zit ten, of zich met kaarsen en lampions moeten behelpen. Doch Tissier, de di recteur van het Kabinet van minister Briand zond hem een krachtig verzoek zich bedaard te houden, daar het an ders ditmaal niet goed met hem zou afloopen. E11 de overwinnaar van het hotel Continental en de Opera koos de wijste partij en gelastte de staking af.- Het blijkt dus dat tegenover een eenigszins flink optreden zelfs koning Pataud wel naar rede luistert. Misschien had men dat vroeger kunnen beproeven. België. De schatten van Leopold II. Het bedrag waarop men Leopolds ver mogen begroot stijgt dag aan dag. Het „N. W. T." berekent dat de overleden Koning ten minste 500 millioen francs bezat. Een niet onbelangrijk qleel van zijn vermogen zette de koning vast op den naam van zijn lijfarts, dr. Thiriar, die groot vertrouwen bij hem genoot. Op zijn naam stelde hij ongeveer 90 hui zen te Ostende en Laeken. Men spreekt van een gelijksoortige akte, waarbij het geheele verdere vermogen van den Ko ning op barones Vaughan en naar zoon werd vastgesteld. Bij de berekening van van het eindcijfer moeten verder de som men opgeteld worden die de Koning in de laatste zes maanden kreeg voor zijn schilderijen, meubelen, porselein en de kostbare antiquiteiten. Nog 14 dagen voor zijn dood verkocht hij voor zes millioen aan schilderijen. Waar zijn die millioenen gebleven Dat zal dé onge lukkige prinses Louise wel dienen uit te visschen voor zij of haar schuldeischers aan het procedeeren gaan. De schulden van prinses Louise. Het „Neue Wiener Tageblatt" heeft de onbescheidenheid begaan, de schul den van de Belgische Prinses Louise ie berekenen en is tot het angstwekkende cijfer gekomen van omsireeks 15 mil- kronen. Te Weenen alleen is de spil zieke prinses 875.000 kronen schuldig aan modisten, en 400.000 kronen aan haar gezelschapsdame mevr. Stögger, die haar spaargeld leende in het volle ver trouwen, dat alles terecht zou komen. Hotels te Parijs, Berlijn en Monte Carlo hebben bedragen van 50.000 tot 260000 frcs (hot.el Westminster te Parijs) aan haar tegoed. Een Berlijtisch consortum heeft 1.500.000 Mark aati wissels op de Prinses. In de laatste jaren is der Prinses ver weten, herhaaldelijk landgoederen te tot de geestenwereld behoort. Het is ken schetsend genoeg, dat onze verheven ge biedster zich reeds met deze gedachte bezighoudt, terwijl dat vroeger niet het geval was. Het zoude mogelijk kunnen zijn, dat in de verkleeding, gelijk reeds eenmaal geschied is, slechts een hofda me schuilt. Gij weet thans wat ik van u verlangde, luitenant. Het is geheel aan u overgelaten om de noodige maatregelen te nemen. Ik wil u daarbij hoegenaamd geen bevelen geven, doch wil u alleen den raad geven oin de grootst mogelijke voor zichtigheid in het oog te houden, 't Zij mensch, dan wel geest, zekerheid moe ten wij in elk geval hebben. Wanneer gij eenige manschappen van de wacht noodig mocht hebben, zoo kies deze dan zelf uit. Verder verlang ik dat zoodra ge u op de een of andere wijze zeker heid verschaft mocht hebben, gij mij on verwijld bericht zendt. Het is juist he den een tijdstip, waarop wellicht het spook zich andermaal vertoont. Om mid dernacht is er juist een jaar na den dood van den vorigen keizer verloopen. Ge- 'woonlijk kiezen de geesten zulke uren, om zich te vertoonen. Dit doen echter ook de bedriegers, welke van hun ver momming gébruik maken. Wij krijgen mogelijk onweer, want de lucht is on verdraaglijk zwoel 'geworden en Tic geef toe, dat het alles behalve aangenaam is, Pül urenjang .alleen Ju de yeriaten cos- hebben gekocht, die zij nooit gezien had en waar zij nooit een voet zette, en wel alleen om daarop hypotheek te kunnen nemen. De. grootste transactie van dezen aard was het landgoed van graaf Pali Szapary in ZuidrHongarije. Graaf Sza- pary stelde tot voorwaarde dat de Prin ses het landgoed'eerst mocht aanvaarden 11a 31/2 nullioen kronen te hebben ge deponeerd. Verder kocht zij van een ad vocaat het landgoed1 Tattendorf bij Wie- ner-Neustadt voor 400.000 kronen, en betaalde den prijs in wissels, die de ver- kooper goed verkocht; zij kreeg op het goed evenwel geen hypotheek. De villa Stögmann te Aken kocht zij verleden jaar toen zij voornemens was zich daar te vestigen, voor 1.250.000 Mark, welk bedrag eveneens met wissels werd af gedaan. Dit is een vorstelijk ingerichte buitenplaatsonlangs ging ^ij voor 250.000 Mark over aan de nrijïimaat- schappij Phönix, die er geld op gege ven had. De Prinses is echter het ge heele bedrag nog schuldig. Dan kocht de prinses voor twee jaren Ammersee, een landgoed in Opper-Beieren, bij Oberammergau, voor 1.100.0Ü0 M. en in den alierlaatsten tij'd een landgoed in Hongarije, waarop zij 1.500.000 M. hypotheek op nam. Uit een en artder ziet men dat het bovengenoemde bedrag van 15 millioen Mark wel geen te hooge schatting zal zijn. Wij lezen nog in de Vlaamsche Gazet. Het koninklijk testament bevatte geen cent ten voordeele van de oude dienaars van het hof. De oude dag der gepensio neerde dienaars was niet verzekerd. En de oude dienaars, welke dit jaar moes ten aftreden, stonden ook voor de el lende, te meer daar de erfgenamen be weerden niets voor hen te kunnen doen. Koning Albrecht heeft een edele ge dachte gehad. Hij zal zelf voor de oude pensioenen zorgen en ook voor'die pen sioenen, welke thans zouden moeten ver leend worden. Zoodoende neemt hij een last van verscheidene honderduizenden franc 's jaars op zich. Wat de zeer tal rijke kleine bedienden en dienstboden betreft, zij mogen tot Z. M. de aanvraag rcihten opnieuw in dienst te treden. De natie zal die menschlievendheid met bei de handen toejuichen. Volgens de XXe Siècle is het kerke lijk huwelijk van 'wijlen Leopold II met mej. Delacroix in de laatste levensdagen des konings voltrokken, opdat hem de Sacramenten der Stervenden konden toe- gedend wordien. Dit bericht klopt volkomen met de onomwonden verklaring van den Brus- selschen advocaat der „barones" Vau ghan èn past ook geheel in het leader der zeer gereserveerde verklaringen van den hoogeer w. deken van Laeken. ËngetortcS. In Engeland is verplichte inenting in gevoerd, 111 et dien verstande, dat een vader, die ten stadhuize verklaart, ge wetensbezwaar te hebben tegen de in enting, vrijgesteld wordt. Een wijziging der wet in 1907 heeft het nog gemak kelijker gemaakt zich te onttrekken. Dientengevolge schijnt plotseling het aantal gewetens onder de bevolking- sterk te zijn gestegen zoodat in 1908 voor een zesde deel der gebo renen vrijstelling is gevraagd voor in enting. Ir. aanmerking genomen de pro paganda die er wordt gemaakt om de iieden op te stoken tot het verzinnen van een of ander gewetensbezwaar, is het te- verwonderen, dat vijfzesden der bevolking doof zijn gebleven voor deze inblazingen. Maar het „geweten" is niet overal even ruim vertegenwoordigd. In enkele streken daalt het tot 1.8 pCt. maar op één plaats zijin 80.5 pCt. on- ingeënt gebleven. Neemt men daarbij nog in aanmerking, dat hier en daar groote slapheid wordt betoond in de toepassing der inenting op kinderen, waarvoor geen vrijstelling is gevraagd, dan komt men tot de gevolgtrekking dat in een aantal plaatsen de bevolking ridors van den ouden Burg te wachten. Gij plaatst wellicht eenige soldaten op verschillende punten, doch dient hun dan nauwkeurig te zeggen, wat zij te doen hebben, opdat er niet te vroeg alarm gemaakt worde. Dit alles laat ik, zooals ik u reeds zeide, aan u zei ven over. George ven Walden had deze mede- deeling in zich opgenomen en inmiddels reeds zijn besluit opgevat. Hij verklaarde den commandant, dat hij zich geheel al leen op den loer wilde leggen en niet van plan was om een soldaat of iemand an ders in het geheim te betrekken. De oude bevelhebber van den Burg knikte slechts kort. Eigenlijk gezegd had hij ook niets anders verwacht. Voor hij den luitenant heenzond, wien hij zulk een zonderlinge opdracht gaf, schudde hij George de hand. Ik wenscb u alle geluk bij deze moeilijke onderne ming, zeide hij. Wanneer gij echter po sitieve bewijzen in de eene of andere rich ting verschaft, dan kunt ge er van over tuigd zijn, dat Maria Theresia den be wezen dienst nimmer zal vergeten. In den eerstvolgende!! nacht kampt ge dus om zoo te zeggen voor uw gansche toe komst. Deze woorden vielen als een lichtende bliksemstraal in het hart van George. De Witte vrouw zoude dus toch in zijn lot ingrijpen. Kwam hij niets te weten in de eerstvolgende veertien, dagen4 dan moest zoo goed als onbeschermd is tegen de pokken, zoodat de eerstkomende epi demie volgens geneeskundigen, tallooze offers zal eischen in het land, waar de inenting werd uitgevonden. Met de armoede in Engelandi gaat het toch niet slechter. Minister Burns heeft in een toespraak met cijfers aangetoond, dat, al zijn de Uitgaven voor armenzorg uit de alge mene kas nog geweldig groot en in den laatsten tijd voortdurend gestegen, de armoede betrekkelijk aanmerkelijk is af genomen. 'Zestig jaar geleden waren er in Ierland op elke 1000 inwoners 72 armlastigen in de armhuizen, nu 23 in Engeland en Wales is het aantal arm lastigen gedaald van 62 tot 26; in Schotland van 42 tot 22. Onderstand1 aan huis kregen er 60 jaar geleden in Engeland en Wales 50 op de duizend inwoners, nu 15. De vermindering in armoede, gelijk in het aantal misdrij ven, schreef Burns ten deele toe aan het afnemen van de drankzucht. De hertog van Sutherland heeft al de menschen, die op zijn land wonen en dat zijn er heel wat, hij bezit ruim 543.000 H.A. grond aangeschreven, om hen te overtuigen, hoe gewenscht het toch is, dat de begrooting, die de grondbezitters treft, van de baan gaat en er tariefhervorming wordt ingevoerd. Bedektelijk dreigt hij met ontslag van personeel, als hij meer inkomstenbelas ting enz. moet'betalen. Beschermende rechten zouden daarentegen 16 tot 20 millioen pond opbrengen, en die zou de vreemdeling betalen. De Petersburgsche correspondent van de Daily News geeft juist een grappig staaltje, hoe de vreemdeling het in voerrecht betaald. Hij heeft uit inge land een plumpudding gekregen van on geveer 2 K.G. en daarvoor f 2 aan in komende rechten moeten betalen, hij de verbruiker, en niet de vreemdeling^ die de pudding zond. Italië. Kardinaal Satolli. Naar de „Osservatore Romano" mede deelt, is de toestand van kardinaal Sa tolli nog altijd onveranderd hij blijft hopeloos, zoodat men ieder oogenblik het einde verwachten kan. Zweden. Een onderzeesche tunnel van Denemarken naar Zweden. Het tot in détails uitgewerkte plan van den Zweedschen ingenieur Quist- gaard, tot het maken van een tunnel tusschen Kopenhagen en Malmö, dat in Zweden en Denemarken al meer en meer en meer uitvoerbaar wordt geacht, is thans aan al de leden van den Zweed schen Rijksdag ter hand1 gesteld. Men neemt aan, dat het bouwen van den tunnel geen moeilijkheden zal op leveren, die niet betrekkelijk gemakke lijk overwonnen kunnen worden. Het water is nergens zoo heel diep, gemid deld zelfs maar 10 en een halve Meter. De bedoeling is natuurlijk door den tun nel een trein te laten loopen, die het spreekt al weer van zelf in onzen tijd door electriciteit zal worden ge dreven. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Benoemd is tot adj.-commies bij het Departement van Justitie, D. M. H. Hat- tinga Raven, thans eerste klerk bij dat Departement. Aan. jhr. mr. C. L. Rendorp is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1910, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter te Maastricht, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Met ingang van 8 Januari 1910 zijn benoemd tot burgemeester der gemeente de commandant van den Burg daarvan natuurlijk mededeeling doen aan de Kei zerin ,en daarbij zoude ook de naam ge noemd worden van den officier, aan wien de zaak was opgedragen. Maria Theresia hield zich hardnekkig vast aan het eenmaal opgevatte besluit om helderheid te willen hebben. Nimmer zoude zij, voor het geval dat George niet slaagde, hare toestemming tot diens hu welijk geven. Was het geluk echter den garde-luitenant gunstig en vatte hij den bedrieger, dan kon hij het veilig wagen om der Keizerin te verzoeken, hem Anna tot vrouw te geven. Het ergste was maar, dat George het bevel had ontvangen om met geen sterveling over zijn moeilijke opdracht te spreken. Hij zoude anders zoo gaarne raad ge vraagd hebben aan den ouden hofarchi- varis, want Dominikus was natuurlijk in alles, wat vroeger in den Hofburg ge schiedde, evenzoo ingewijd, als hij de meest verborgen gangen en geheime deu ren kende. Deze wetenschap gewerd hem uit de vele boeken, welke hij te behee- ren had, hier hielp het echter niets. Ge orge moest op zichzelven vertrouwen en zoodoende vermeed hij het, ook op de zen dag bij den hofarchivaris te komen, ten einde niet blootgesteld te zijn aan mogelijke angstige vragen van de zijde van zijne bruid. Gewoonlijk legde hij in de schemering nog een kort bedoek af, Oud- en Nieuw-Gastel A. G. J. Mast boom; met ingang van 1 Januari 1910 tot burgemeester der gemeente Baarland, Bruggéman, secretaris dier gemeente5 met ingang van 2 Januari 1910, tot burgen meester der gemeente St. Annaland, Au. J. Bierens; met ingang van 6 Januari 191Q tot burgemeester der gemeente Batlo, mr< H. Verloren van Themaat; met ingang van 8 Januari 1910, tot burgemeester der gemeente Limbricht H. Nelissenmet in* gang van 13 Januari 1910 tot burgemees ter der gemeente Posterholt J. H. EJj M. Geradts. -•Benoemd zijn voor het tijdvak van li Januari tot en met 31 Dec. 1910, tot assistent bij het Centraal Laboratorium; ten behoeve van het Staatstoezicht op dë Volksgezondheid: C. J. van Putten, arts< assistent aan de R. Universiteit te Utrecht* en dr. W. P. H. van den Driessen Ma- reeuw, apotheker te Utrecht. Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1910 zijn benoemd tot technisch ambtenaar bij den Centralen Gezondheidsraad C. J. H. van Eek te Utrecht en W. P. Smit, technoloog. Met ingang van 16 Januari 1910 ig aa-n mr. W. F. van Leeuwen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Amsterdam, met dankbetui ging voor d evele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Met ingang van 15 Januari 1910. is aan den eerste luitenant-kwartiermees ter op non-activiteit C. de Ruyter, van het personeel der Militaire Administratie^ op het daartoe door hem gedaan verzoek^ een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Benoemd zijn tot buitengewoon Ud van den Raad van Bestuur der kolonie? Suriname: ten eerste: C. Peereboom, lid der fir ma Strater Esser en Co., te Paramaribo, ten tweede: M. Nassy, districts-com- missaris van Beneden-Suriname en Bene den-Para. Hofbericht. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben gisternamiddag ten 41/2 uur in de balzaal van het Köninklijk Paleis aan den Kneuterdijk, waarin fraai versierde Kerst boom en prijkten, aan een groot aantal kin deren van 6 tot 12 jaren van het dienst personeel der Koninklijke Hofhouding Kerstgeschenken uitgereikt, bestaande uit speelgoed en versnaperingen. Deze feestelijkheid waarbij ook chefs der Departementen van de Koninklijke Hofhouding en de ouders der kinderen tegenwoordig waren, werd voorafgegaan en gevolgd door een Kerstcantate, woor den van Jacoba Mossel, muziek van Ca- tharina v. Rennes, gezongen door een dameskoor. Zooals bekend, was ditmaal wegens het verbl der Koninklijke familie met Kerst mis op het Loo, deze jaarlijksche viering tot na Haar terugkomst uitgesteld. Het „Katholieke Volk". Het eerste nummer is verschenen vaa „Het Katholieke Volk," orgaan van de Roomsch-Katholieke Werklieden-organi saties iri Nederland. Het staat onder re dactie van de heeren Henri Hermans te Maastricht, H. Brouwer te Hiversum, F. C. J. van Huiten te Breda en A. van Rijen te Tilburg. Aan het hoofdartikel van H. Hermans ontleenen wij het volgende: Naast plichtsbesef rechtsbewust- z ij n. De God van liefde, die geboren werd in 't nederige stalletje van Bethle hem, is ook een God van Rechtvaar digheid. In Zijn Naam willen wij ook: strijden voor de rechten van ons volk,' dat door het moderne kapitalisme werd verdrukt en nog leeft onder de rampzalige gevolgen van een stelsel op sociaal en politiek terrein, dat geboren is uit eene wetenschap ronder God. Tegenover hen,' die dit stelsel nog consequent toepassen,- tegenover de liberalert van onzen tijd, zul len wij plaatsen en verdedigen de christe lijke democratie. Zonder andere standen in hunne rechten te kort te doen, zullen wij in onze samenleving de plaats op vorderen, welke toekomt aan den werk- waarbij de minnenden onder de bloeiende struiken nog een poos over de toekomst zaten te praten. De commandant van het slot had het met zijne voorspeilingen weer bij het rech te einde gehad. Het werd vroeger donker dan gewoonlijk en een onweer trok zich boven de stad Weenen samen. Nog ver nam men niet het doffe rollen van den donder, maar de wind nam van uur tot uur in sterkte toe en dreef de zwarte wol ken dicht over elkander. Aan de ijzeren stangen, die den gevel van den burg kroonden, werden de vanen rondgedraaid^ zoodat er een gefluit en een gesteun ont stond, alsof nu reeds de geesten door de lucht trokken. George bleef daarom op zijn kleine kamer en hoe zwaar het hem ook viel om heden Anna niet meer te zien, toch achtte hij het meisje te zeer om juist nu haar bijzijn te vermijden. Tot in de minste bijzonderheden maak te hij nu al zijn plan op. Zonder zich van de hulp van eenige soldaten te bedie nen ,die hem slechts hinderlijk konden worden, was hij besloten om geheel al leen met de Witte vrouw af te rekenen* voor het geval zich deze zich dezen nacht vertoonen mocht. (Wordt vervo'gd)".-

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5