Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws VOORHOUT. De Raad dezer Ge meente vergadert Donderdag ,30 Dec. 1909, voormiddags 10 uur. Agenda: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Ontslagaanvragen secretaris en amb tenaar van den Burgerlijken Stand A. v. Sonsbeek. 3. Suppl. Kohier Hoofd. Omslag. 4. Besprekingen Gemeentege neesheer. WARMOND, ledereen die Warmond wel eens bezocht, zal zich herinneren, dat vóór de buitenplaats „Oostergeest" een stuk weiland ligt, waarop een ooie vaarsnest staat. Menig vader uit het naburig Leiden, die, kantoor of winkel ontvlucht, des zomers een gezonden wandeling naar „buiten" gaat maken, omringd door een talrijk kroost, kiest dikwijls den weg langs dit ooievaarsnest. De 'kinders hebben dan de grootste schik in den klepperenden ooievaar en de jongen, die zich den ganschen dag onledig houden met de eerste beginselen der vliegkunst. Ofschoon het nu al lang winter is, schijnt de herinnering aan het Warmond- sche ooievaarsnest bij de kleinen nog levendig te zijn gebleven, want gisteren ontving de huurder van bovengenoemd weidje een briefje uit Leiden, geadres seerd: Aan den Boer van den ooievaar te Warmond. De inhoud was als volgt: „Beste Boer, Hanna had zoo graag een broertje. Ik Geertdiena een zusje." Dan volgt hun volledig adres en huisnummer. Is dit geen alleraardigst staaltje van echt kinderlijke naieviteit? -RMOND. We vestigen de aandacht op de advertentie hierachter, een uitvoe ring annonceerende van de R. K. Zang-, Muziek- en Tooneelvereeniging „St. Cae- cilia" te Wrarmond. Het eerste gedeelte van het programma wordt gevormd door een Weihnachts- Cantate in drie afdeelingen, door Mich. Hailer, den componist van zoo menig reli gieus werk. Moest in vroeger jaren bij uitvoeringen van dergelijke stukken vreemde hulp worden ingeroepen voor het vervullen der solo's en piano- of orgel begeleiding, tegenwoordig bezit de ver eeniging krachten te over om solo- en accompagnem entpartijen deugdelijk te verzorgen, en dan wijzen wij vooral op een tweetal zeer mooie sopraanstemmen en den jeugdigen pianist, die de piano be geleiding op zich heeft genomen. De di recteur Corn. Bonten zal weer succes hebben met zijn vereeniging. Na de Pauze opvoering van: „de Tri omf des Kruises," drama in 3 bedrijven door Pater Duijnstee. Dit drama behan delt het historisch feit, dat, toen Constan- tijn de Groote ten strijde trok tegen zijn medekeizer Maxentius, een kruis aan den hemel verscheen, omgeven door de woor- <den„in hoe signo vinces," in dit teeken zult ge overwinnen. De spelers toonen door hun spel, dat het zien van goede tooneelspeelkunst veel invloed heeft op dilettant acteurs Ook zang en Tooneelliefhebbers van buiten Warmond kunnen we aanraden de ze uitvoering eens bij te wonen ze zullen er geen spijt van hebben. WASSENAAR. Gisteravond vergader den in het Patronaatsgebouw de bloem- botlenkweekers, -die voor de kerk plan ten. De Zeereerw. heer Pastoor dankte allen, die medegewerkt hadden tot het schoone doel, dat de vereeniging zich voorstelt. In het bijzonder werd een «woord van dank gebracht aan den heer J. Kloosterman, die dit jaar de bollen 'geplant en verzorgd bad. De wensch werd geuit, dat allen hem tot voorbeeld zouden nemen. De Pastoor was er ze ker van, dat niemand schade geleden heeft in zijn zaken door het afstaan van bollen. Integendeel, ieder zaf door God worden gezegend. Hij hoopte verder, dat de vereeniging op den ingeslgen weg voort zou blijven gaan. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in kas was een saldo van f 433. Na veel jover en weer praten werd het bestuur 'gemachtigd, dit geld en nog meer te besteden voor de verfraaiing van het terrein voor de kerk. De voorzitter deelde nog mede, dat het bestuur plan heeft een geheel nieu we vereeniging op te richten en in de volgende vergadering aan de Jeden een concept-reglement voor te leggen. Doel hiervan is met meer zekerheid te weten, wie bollen afstaat en wie niet. Alle aan wezigen waren voor dit j)lan. Na de .vergadering werden nog een aantal sier planten tuin gereedschappen en voor- .werpen van kunst en smaak aan de le lden .uitgereikt. WOUBRUGGE. Door den Burge meester is door aanplakking in verschil lende deelen dezer gemeente bekend ge maakt dat den 5den Januari a.s. schiet oefeningen der artillerie zullen gehou den worden en niemand zich zal mogen begeven binnen het afgezette terrein. Alsmede dat van niet ontplofte pro jectielen, die in het veld gevonden wor den, onmiddellijk aangifte moet wor den gedaan aan den gemeenteveldwach ter van Hem essen. Door den heer van Wichen is de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter sprake gebracht „Het Brasemer- meer". Zou dit meer een polder wor den? Menigen visscher slaat reeds de schrik om het -hart. Den 24 December 1622 was men al verder dan nu. Toen droegen „meesteren en regenten van het huiszittenhuis te •Lej'den" aan den landmeester Jan Pie- terse .Dou op het Brasem er me er te me ten en in kaart te brengen. Deze heeft aan die opdracht voldaan en op die kaart geteekent „een dijek- Ring ende vaertsloot daerom afgebeeft, sulx deselve Meer bepoldert ^en tot droogh landt soude mogen werden ge- gemaect". En Dou bevond toen dat het Brase- mermeer groot was „omtrent vijf f hon- dert ende twinhch Rijnlandse Morgens". In 1788 na de overstrooming van den ambachtspolder, verzocht het bestuur dier polder aan de Staten van Holland om het Brasemermeer ,dat zoo gevaar lijk voor hunne dijken was, te mogen bepolderen. Later in 1S39 werd weder van hier aan Koning Willem I hetzelfde verzoek gedaan, daarna in 1S46 bij de besprekingen van het droogmaken der Haarlemmermeer wordt op voorstel van den hr. Cremer v. d. Bergh aan Koning Willem 11 'tverzoek herhaald. Doch Rijn land adviseerde niet gunstig. Zou nu eindelijk den tijd aanbreken? Indien de Minister de nuttigheid daarvan inziet en de Kamer goedgunstig beschikt, komt er een arbeidsveld voor den landbouwer en tuinder, ook onze schippers zullen er niet rouwig om zijn. De kaart van den landmeter Dou uit 1622 zou dan nog wel dienst kunnen doen, ze wordt be waard in het Stedelijk Archief te Lei den. Het is te hopen, dat dit voorstel van den heer Van Wichen werkelijkheid wor de en dat de omliggende gemeentebe sturen daartoe mede werken. Die zelfde kaari van Dou heeft nogt iets bewaard dat voor de Woubruggers en Veenders niet meer bekend was. Op het erf van den landbouwer Bontje, al hier langs het voetpad, heeft in 1622 een kerk gestaan voor de Roomsch Ka tholieken uit Roelofarendsveen. Dat kerkgebouw droeg den naam van „Nou wen boz." Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. F. A. DAflEN Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor Burgsteeg LEIOEN. (13) Rechtszaken. f2 of 2 d.Jan M. 31 j. te Katwijk aan Zee tot f3 of 3 d.; Jan v. d„ N. 62 j. te Noordwijk aan Zee tot f3 of 3 d. Corns. S. 21 j. en Jacobus J. V. 18 j. beiden te Leiden tot tweemaal f3 of twee maal 3 d. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht Antonius v. d. L. 24 j. te Zoeterwou- de tot fl of 1 d.; Willem H. 34 j. te Noordwijk tot f2 of 2 d. Voorts werden nog een aantal personen te Katwijk aan Zee veroordeeld wegens schoolverzuim. Rotterdamsche Rechtbank. De rechtbank veroordeelde H. v. V., heier te Waddinxveen, wegens verduiste ring van een rijwiel, tot een maand ge vangenisstraf; J. G. T., 30 jaar, lossen werkman te Waddinxveen, wegens be- leediging, tot f 10 boete, subsidiair tien dagen hechtenis, en A. Th. M., 21 jaar, sigarenmaker .te Gouda, wegens diefstal, tot f 25 boete, subsidiair twaalf dagen hechtenis. Faillissementen. Uitgesproken: Christina M. Siepe, koopvrouw, te Groningen, weduwe van H, J. Diepenbroek; curator mr. S. C. H. Rorakes, te Groningen. I. S. Pels, manufacturier te Delfzijl; curator mr. B. Hes te Groningen. L. Saris, koopman te Woenselcurator mr. M. Van der Grinten, te Eindhoven. F. Steur, arbei der te Batenburg; curator mr. E. J. J. Van Lidth de Jeude, te Tiel. J. C. Janse, te 's-Gravenhage, curator mr. F. E. H. Groenman. G. van Eek, Den Haag; curator mr. A. S. Oppenheim. Geëindigd: A. Benschop, vroeger koffiehuishouder, thans zonder beroep, te Rotterdam. P. Schipper, koopman en winkelier in schoenen, te Rotterdam. J. Wessel, expediteur, gewoond hebbende te Rotterdam. Hand.vennsch. onder de firma van Leeuwen en van Schaak, beiden te 's-Gravenhage. J. J. van den Berg, tuinier te Apeldoorn. Land- en Tuinbouw. het voorstel der afdeeling vereenigen om te trachten door een schrijven te richten aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland in deze toestand verbetering te brengen. Volgens opgaaf van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Direc tie van den Landbouw is den uit- en invoer van Boom en Bloemkweekerij, Ooftteelt en Warmoezerij, gedurende de maand November als volgt: Invoer tot verbruik (uitgedrukt in 100 tallen, K.G. bruto gewicht). Bloembollen Knol en Wortel gewassen Totaal 1492 Levende bloemen, bladeren, takken, siergrassen 91 Boom en, heesters J} 3022 Vruchtboom en 3) 238 Planten in potten en kuipen 12 Andere planten, stekken enz. 42 Appelen 3390 Peren 724 Noten, wal en hazel 1177 Druiven 156 Sluiikool witte, sav. en roode 517 Bloemkool 106 Uien en sjalotten 3062 Komkomm. en augurken 6 Uitvoer uit het vrije verkeer (uitgedrukt in 100 K.G. bruto.gewicht). Bloembollen knol en wortel gewassen t otaal 15838 Levende bloemen, bladeren, takken .siergrassen enz. 221 Boomcn, heesters 18595 Vruchtboomen 27 Plant, in potten of kuipen 29 Andere planten, stekken enz. 5720 Appelen 66606 Peren 3099 Noten, wal- en hazel 31 Druiven 167 Sluiikool, witte, Sav. en loode,, 2S071 Bloemkool 18237 Uien en sjalotten 62885 Komkomm. en augurken 902 en A. v .d. Kleut jet J. Visser, en H. Blom w. J. Schroef jm. en' Gij sen ij jd. OVERLEDEN: E. C. Vilders, d. 2Q j. K. Blansjaar, z. 6 j. C. G.' van Veen ,d. 18 ra. M. Deurloo,:; geb. Guldemond', w. 59 j. C. Ding-; jan, geb. v. Zeijl, v. 72 j. G. Ser-:, vaas, geb. den Hoed, v. 42 j. Q an Deventer, ra. 62 j. I. I. Geerlof,' 9 j. A. v. Oosterom, geb. Pelle-,' koorn, v. 59 j. C. Souman, geb*. Was-; senaar, v. 40 j. J. E. Koster, d. 62 J. Verhoeven, m. 51 j. HAARLEMMERMEER. BEVALLENM. Schönlage geb. van Gellekom, z. G. de Grauw geb. Maarse, G. A. Vissers geb. Verdoom, z. t H. Zorge, geb. Broertjes, d. A. Glad- pootjes, geb. Koster, z. C. v. Damme, geb. Kroezen, d. A. Bhis, geb van' Eijk, d. OVERLEDEN: F. Bijma, 66 j. M, Quak, 77 j. A. van Wijk, 51 j. r-4 W. M. de Jong, 10 j. M. Rijtn, geb. Pouw, 76 jaar. RIJNSBURG. GEBORENJohannes, Z. van E. H, Broekstra en A. M. Borkema. Pieter, van N. Driebergen en A. Ravens- bergen. Hendrika, D. van J. de Mooy en P. Star. OVERLEDEN: L. Notenboom, 73 j.s echtgen. van W. Bouman. GETROUWDC. Paauw jm. 27 j. en i. de Mooy jd. 22 j. Kantongerecht te Leiden. Uitspraken van hedenmorgen. De kantonrechter veroordeelde Hendrik van R. 34 j. en Paulus van R. 29 j. beiden te Katwijk aan den Rijn wegens strooperij tot f2 of 1 d. ieder; Pieter E. d. M. M. 20 j. t.e Leiden, wegens straatschenderij tot f4 of 1 d.; Anna J. C. Velthuijzen 22 j. te Leiden dito tot f 1 of 1 d.Cornelia P. 16 j. te Leiden dito tot f 1 of 1 week tuchtschoolPieter H, R. 18 j. te Leiden wegens rijden met een rijwiel zonder licht en opgeven van valschen naam tot f 1 en f 8 resp. 1 en 8 d.Petrus v. d. B. 29 j. en Willem v. d. B. 31 j. beiden te Noordwijkerhout we gens loopen op verboden grond tot f5 of 3 d. ieder; Johannes Z. 30 j. en Jaco bus C. de B. 22 j. beiden te Oegstg wegens visschen zonder acte en zonder vergunning tot tweemaal f4 of tweemaal 2 d.Jacobus Johannes van G. 45 j. te Leiden wegens overtreding der Arbeids wet tot tweemaal f2 of tweemaal 1 d. Gerardus H. P. 36 j. te Leiden dito tot tweemaal f3 of tweemaal 1 d.Wilhel mus A. C. H. 27 j. te Leiden wegens het rijden met auto op gesloten weg tot fl of 1 d.; Johan L. G. 53 j. te Watergraafs meer wegens rijden met een auto zonder licht tot f5 of 2 d. Hendrik M. 38 j. te Leiden wegens het aanspannen van een hond zonder licht en rijden met een hon denkar zonder licht tot tweemaal f 1 of tweemaal 1 d.; Jacobus S. 18 j. te Leiden wegens het niet stapvoets gaan naast de hondenkar in de bebouwde kom tot fl of 1 d.Christiaan O. 28 j. te Zoeterwou- de wegens het varen in Rijnlands boezem water zonder vergunning tot f3 of 2 d. Matthias v. d. Z. 60 j. te Lisse wegens het niet op tijd weghalen van palen in den tochtsloot tot f2 of 1 d.Willem v. d. El. £7 j. te Katwijk aan Zee wegens het invoeren van bedorven visch tot f4 of 4d.Johannes J. v. T. 25 j. te Leiden wegens het hebben van een werkhond zonder muilkorf tot fl of 1 d.Abraham v. N. 50 j. te Zoeterwoude wegens het doen besturen van een paard door zijn 13 jarigen zoon tot fl of 1 d.Huibert A. B. 19 j. te Leiden wegens rijden in ver boden richting tot f 1 of 1 d.; Johannes v. d. N. 23 j. te Leiden wegens het rijden met een handwagen op de kleine steen tjes tot f 1 of 1 d.Gijsbertus v. M. 55 j. te Aarlanderveen wegens het onge dekt vervoeren van vieesch tot f 3 of 2 d. Frans B. 51 j. te Oegstgeest wegens het voorhanden hebben van melk, die bezink sel vertoond en de melksoort niet op de bus aangegeven tot 13 en 10 of 2 en 5 d.Gerrit de K. 30 j. te Leiden wegens het te Leiden melk voorhanden hebben in ongesloten vaten tot f 3 of 2 d.Jacob van D. 66 j. te Katwijk aan Zee wegens het te Leiden vervoeren van bedorven visch tot f4 of 4 d.; Gerrit M. 42 j. te Leiden wegens overtreding der loterij- wet tot f2 of 1 d. Voorts werden veroordeeld wegens openbare dronkenschap Petrus v. -d, B. £9 j. te Noordwijkerhojrt tot Het Hollandsche Bloembollenkwee kers Genootschap zal den 24 Jan. 1910 des voormiddags half 11 in „De Kroon" te Haarlem houden haar 22ste Algem. Vergadering. Op de uiigebreide agenda is o. a. het volgende vermeld: Verslag van de rekening en verant woording en van de werkzaamheden van den secretaris-administrateur, over het jaar 1909. Verslag der werkzaamheden der Rechtsgeleerde Consulenten. Verkie zing van een voorzitter, wegens perio dieke aftreding van den heer J. H. Kru- seman, welke echter herkiesbaar is. Voorstel van het Hoofdbestuur een eereprijs, ter waarde van f 100 beschik baar te stellen voor de Nat. Bloemen tentoonstelling in 1910 te Haarlem te houden. Voorstel der afdeeling Heemstede om de prijs der Hyaciuthen niet meer netto te ramen, omrede deze bollen in vele gevallen bruto worden verkocht en net alzoo meer gemak zal opleveren. Voorstel der afd. Rijnsburg om op veilingen welke georganiseerd worden van het Holl. BI. Gen. geen uitgebroeide tulpen voor den verkoop aan te nemen, zulks in het belang der kweekers. De afd. Noordwijk stelt voor meet- ringen te laten vervaardigen voor het meten der bollen. Deze meetringen zoo mogelijk te laten ijken, om dan als standaardmaat gebruikt te worden. Voorstel van de afd'. Uitgeest een bol- lenbeurs te Haarlem op te richten, waar kweekers en exporteurs vrijen toegang hebben. Daar reeds ie Haarlem een beurs van de Alg. Verg. voor Bloem bollencultuur bestaat, meent het Hoofd bestuur dat een tweede beurs weinig le vensvatbaarheid zal hebben en ontraad daarom het voorstel. Voorstel van de afd. Harenkarspel en Omstreken, tulpenbollen te verkoopen per wicht en niet per inhoudsmaat, om hierdoor een einde te maken aan ge schillen die. door verkoop per maat ont staan. Uit het praeadvies van het Hoofdbe stuur blijkt dat deze het geraden acht hierin geen directe beslissing te nemen, doch zal het gaarne ter bespreking zien op de Algem. Vergadering en geeft voor standers in overweging in bet a.s. han delsseizoen proeven te nemen met het aanbieden van partijgoed per gewicht. De afd. Hiflegom stelt voor aan Dijk graaf en Hoogheemraden van Rijnland te verzoeken maatregelen te nemen dat hooge waterstanden, welke in de eer ste dagen van December hebben plaats gehad, in de toekomst te vermijden. In de memorie van toe lichting wijst de afdeeling erop, dat uit het rapport van wijlen den heer van Dissel, d.d. 28 April 1900 uitgebracht blijkt, dat alle machines enz. van het Waterschap Rijn land niet in staat zijn zooveel water te loozen, dat de boezem kan worden be- heerscht, zoodat wanneer de omstandig heden ongunstig zijn te hooge water standen kunnen voorkomen. Daar het der afdeeling niet bekend is, dat sinds 1900 verbeteringen hierin zijn aange bracht, zou het gaarne zien dat -door Holl. BI. Genootschap stappen worden gedaan hierin verbetering te brengen. Het hoofdbestuur, overtuigd als zij is dat de laatste hooge waterstanden op vele iuinen gevaar opgeleverd hebben voor d;e feöllep, kap zich zeer goed met TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 December 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 Horta. Laagste barometerstand 741.6 Wisby. Verwachting tot den avond van 30 Decemberzwakke tot matige Noord westelijke later Zuidwestelijke wind, voor- loopig lichtbewolkte lucht, later toe nemende bewolking. Weinig of geen neerslag. Kouder. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 Boekhouder, 1 jongste kantoorbe diende, 11 timmerlieden, 1 timmerman kistenmaker, 5 metselaars, 5 opperlieden, 2 steenhouwers, 5 schilders, 1 matrassen maker, 1 behanger, 1 wagenmaker, aan komend grofbankwerker, 2 grof-bankwer- kers, 1 smidsjongen, 1 smidsleerling, 1 smidsknecht, 1 smid-vuurwerker, bakkersknechten, 1 aankomend bakkers- Jcnecht, 1 koekbakker-noodhulp, 1 kruide niersbediende, 1 winkelbediende, 1 koet sier, 1 huisknecht, 1 koetsier(tuinman), 1 tuinman, 3 grondwerkers, 4 magazijn knechten, 9 loopknechten, 5 loopjongens, 1 aankomend borstelmaker, 2 oppassers, 2 incasseerders, 4 arbeiders (dekenfa- briek), 1 ziekenoppasser, 34 losse werk lieden, 4 werksters, 1 naaister, 1 dienst bode, 1 waschvrouw. Gevraagd. 1 aank. kleermaker, 1 aankomend ma. honiewerker, 1 kleermaker, inwonend ongehuwd. LEIDEN. GEBOREN: Jacobus, z. v. P. Kop en E. E. de Wit. Elias Abraham Thomas, z. v. L. Vogelenzang en J. v. d, Reijden. Johanna, d. v. H. Fijnen buit en L. Breedveldt Cornelia Ma ria, d. v. N. UI jé en C. J. Dri essen Pieter Johannes, z. v. G. Choudron en M. Marseille. Frans Bartholomeus z. v. A. P. van Es en S. M. van der Nat. Ni colaas, z. v. F. van Weesel en A. J. Turenhout. Johanna Wilhel mina, d. van D. Piket en J. H. Zand vliet Karei Frederik, z. van W. M. Wingerden en E. Vis. Paulus, z. V. P. Marck en S. M. Koordes. Hen drik, z. v. H. Kasteel en J. v. Houten Nicolaas Hubertus, z. v. B. de Kier en M. de Bruin. Maria Agatha, d. v. S. Proper en A. J. Voorn. Mariai Antonia, d. v. P. Jong en G. Droog. Dina, d. v. W. Karei en M. Landes- bergen. Reinder Willem, z. v. J. de Jonge en L. J. Hofkes. Maria Wille mina Lodewika, d. v. C. M. Hartog en J. L. ten Hoope. Sara Jannetje, d. van A. Blok en J. E. de Feij. Wil lem Theodorus, z. v. J. Th. v. d1. Horst en G. Rhijnsburger. Elisabeth Johan na, d. v. A. Schouten en E. J. Brug man. Mas je, d. van G. v. Eijk en. M. v. d. Ploeg. "Douwe, z. van J. Hartkamp en J. de Groot. Corne lls, z. v. N. Turenhout en C. v. d. Blom. GETROUWD: J. Donders, jm. en A. C. v. d. Velde. jd. R. de Boer jm. en M. A. J. v. Egmopd jd!. 1. Pels „De Kruisspin". In het „Volk" lezen wij dit berichtje: Te Maastricht zal in Jannari a.s. ver schijnen het maandblad „De Kruisspin onder redactie van zes gewezen R. K. priesters. Het blad schijnt ten doel te hebben op wetenschappelijke wijze pries terheerschappij en godsdienstte bestrijden. Daarbij teekent het „Huisg" aan: Terwijl de verschijning van het blad als zeker wordt meegedeeld, blijkt omtrent het doel onzekerheid te bestaan. Het is ook mogelijk, dat de bestrijding van priesterheerschappij en godsdienst vaststaat, maar dat aan de wetenschap pelijkheid van die bestrijding wordt getwijfeld. Een dergelijke 'twijfel zou, met het oog op de tot dusver opgedane ervaring, wel eenige reden van bestaan hebben. Indien we ons niet vergissen, is de sociaal-democraat mr. Mendels de eerste geweest, die ineenderpro-Ferrer-meetings droeviger nagedachtenis, het woord kruisspin" bezigde als scheldnaam voor Rome. Het is eenigszins zonderling, dat ge wezen priesters dien scheldnaam kiezen als banierdrager van hun denkbeelden. Veel goeds voorspelt het intusschen niet voor hun onbevangenheid en voor hun toon. En droevig stemt het te vernemen, dat zes mannen, wien het merkfeeken der uitverkiezing onuiiwischbaar in de ziel gedrukt is, zich aangorden tot bestrijding van ^.den godsdienst". Het woord bewaarheidt zich steeds, dat als de besten bedorven worden zij het diepst vallen. Eenvreeselijk ongeluk had de vorige week in de fabriek der firma Van Thiel te' Beek en Donk plaats. De werk man L. v. D. werkte met een ladder aan een riemschijf, viel en kwam op een petro- umlamp terecht, waardoor de olie in zijn; kleeren kwam en de ontstane vlam hem ijselijk verwondde. Het vel was compleet van het lichaam gebrand. De man is na een schrikkelijk lijden aan zijn wonden overleden en naar Vechel vervoerd, ah waar hij begraven wordt. ('s Hl Ct.) De ongewone warmte-goll heeft op vele plaatsen in Zwitserland het wintervermaak in de bergen bedorven. De sneeuw is gesmolten en lawines en aardverschuivingen maken het verblijf in het gebergte zeer gevaarlijk. Het is in Zwitserland de warmste Kerstmis geweest, waarvan men heugenis'heeft en de hotel houders klagen steen en been. De Föhn heeft groote verwoestingen aangericht. Bij Locle zijn achttien oude eiken gevallen, iets verder is een bosch van 1500 pijnboomen weggeschoren. Te Voirons is men aan de berghelling lustig gras aan het maaien. De weerkundige wacht te Zurich voor spelt, dat de ongewoon hooge temperatuur, nog eenigen tijd zal aanhouden en waar schuwt bergeklimmers tegen het gevaar van sneeuwvallen. Sommige weerwijze lieden brengen da stijging van de temperatuur met de „nadering van de komeet" in verband I Te Londen zijn op de Kerstda gen niet minder dan 200.000 Kerstmalen verstrekt aan de armen en ongelukkigen van de wereldstad. In schrille tegenstelling hiermee is het bericht in Engelsqhe bladen over een feestmaal, dat de Amerikaansche million- nair Kessler den dag voor Kerstmis aam een aantal Engelsche en Amerikaansche, vrienden aanbood. Dit feestmaal kostte den gastheer 2000 p. st, dat wil zeggen per gast 60 p. st. Het had plaats in den wintertuin van het Savoy Hotel, voor de* ze gelegenheid in het Poolgebied her schapen. De tafel was aangericht te mid den van ijs- en sneeuwbergen, door Pearjj en Cook beklommen ,op hup weg naar dit

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2