terwijl op het terrein een reservoir van pl.m. 10000 K.G. tricliloraethyleen, met leiding naar de fabriek zal worden ge maakt. Door den commandeerenden off. van het 4e Regiment-lnfanterie is voor het eerste half jaar 1910 de levering van varkensvleesch voor de Soldatennienages van dat Regiment alhier in garnizoen ge gund aan den heer Verhoef, Speksla ger Steenstraat alhier. De Burgemeester van Leiden. Naar wij vernemen, wordt in verschil lende kringen de naam van den Amster- damschen wethouder, mr. S. de Vries, genoemd in verband met een benoeming tot burgemeester van Leiden. (Tel.) HAZERSWOUDE. Bij het schoolfeest van gisterenavond, de herdenking van het 40-jarig bestaan der Chr. School, waar de heer J. v. Andel, hoofd der school te Bodegraven, zou optreden, doch wegens ziekte verhinderd was, heeft gesproken de heer Adr. Francken, secretaris der Schoolvereeniging. De be langstelling ook van de zijde der ouders was zeer groot. Aan Notaris C. Korteweg is verlof verleend zijn standplaats te verlaten van 21 Dec. tot 6 Jan. a.s.de kantoorwerk zaamheden zullen worden waargenomen door den lieer G. J. Stoop, cand.-notaris te Oudshoorn. HILLEGOM. Bij beschikking van den Inspecteur der Infanterie is aan de jon gelingen dezer gemeente Wiedemeijier, Spilker en Goldeman toegestaan om te Haarlem in plaats van te Leiden deel te nemen aan het examen voor het ge tuigschrift voor viermaanders. LiSSE. Gisteravond vergaderde het Kruisverbond „St. Jan de Dooper". De vergadering was matig bezocht. Na het gebed opende de Voorzitter met een woord van welkom de vergadering en wierp een terugblik op het afgeloopen vereenigingsjaar en kon met vreugde ge tuigen, dat dit jaar vruchtbaar is geweest voor de drankbestrijding. Hierna werden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Wederom werden enkele leden geïnstalleerd, waarna de Voorzitter mede deelde, dat de afd. van Patrimonium een adhaesie-betuiging had gezonden in zake het vervroegde sluitingsuur. Verder deelde spr. mede, dat voor de jaarvergadering wegens periodieke aftreding bestuurs- ledencandidaten worden ingewacht. De heer J. Clemens stelt zich niet meer her kiesbaar. Bij de rondvraag wenschte de heer A. Bom, nu de gemoederen een weinig warm zijn, sterke propaganda te maken, waarop een voorstel van den heer Warmerdam, nl. circulaires te verspreiden in de paroche, als het doelmatigste werd aangenomen. Voorts prees de heer W. de activiteit van het bestuur en stelde nog voor in het Bondsgebouw spreuken betreffende de drankbestrijding te doen ophangen. De Voorzitter zegde overweging toe, waarop de vergadering door den Voor zitter, na de leden een Zalig Kerstfeest te hebben toegewenseht, werd gesloten. NIEUWKOOP. Toen vrouw Van 't K. gistermorgen een emmer water wilde scheppen, viel zij door de gladheid op de straat en had daarbij het ongeluk haar rechterarm te breken. NOORDWIJK. Gisterenavond hield het „Sint Jeroengilde" zijn jaarvergadering in café „Het Fortuin" van den heer C. Gor dijn. Mede ter vergadering waren de ZeerEerw. heer pastoor Sarter, Adviseur der Vereeniging en de WelEerw. heeren kapelaans. Nadat de Voorzitter, de heer C. J. L. van der Meer, de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de op- gekomenen geopend had, besloot de ver gadering op zijn voorstel, om de ver gaderingen voortaan te openen en te sluiten met den Christelijken Groet. Bij ontstentenis van den secretaris, las de Voorzitter de notulen der vorige ver gadering, die ongewijzigd werden vast gesteld. De heer W. N. Alkemade, die volgens rooster als bestuurslid moest aftreden, werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl, in de vacature, ontstaan door 't vertrek van den heer J. Prins, voor zien werd door de verkiezing van den heer Alkemade. De rekening en verantwoording van den penningmeester, nagezien en accoord be vonden door de heeren J. H. van der Werf, Th. J. van Went en Jac. Krol, ver antwoordde f 286,95 inkomsten tegen f216,40 aan uitgaven, zoodat een saldo valt te constateeren van 70,55. De Voorzitter van den St. Jeroens- Leesbibliotheek, de heer P. de GrootJz., bracht verslag uit omtrent werkzaamheden enz. van het bestuur dezer onderafdeeling van „'t Gilde". In het leesseizoen 1908/'09 werden 6422 boeken ter lezing uitgereikt, dat is 979 meer dan 't vorige jaar. Ver meld werd, hoe er tegenwoordig ook des Donderdags boeken worden uitge reikt, echter niet gratis, zooals op Woens dag, doch tegen betaling van 2Yt. cent per boek. Het Bestuur sprak den wensch uit, dat de Katholieke burgers van Noord- wijk juist op dezen dag boeken zouden komen halen. Dank werd gebracht aan vele milde gevers, gevers van geld en gevers van boeken. Een bijzonder woord van dank bracht men aan den ZeerEerw. Heer Pastoor, die toont, er trotsch op te zijn, dat men de biblotheek zijn troetel kindje noemt. Tot bestuursleden van de boekerij werden herkozen de heeren H. B. J. Haanoppel en Th. J. van Went, die vol gens rooster moesten aftreden. Tot nieuwe leden in 't bestuur koos men de heeren N. M. Alkemade en W. de Ruiter. De steeds omvangrijker wordende werkzaamheden ook door de Donder- dagsche uitreiking van boeken maakte 't noodzakelijk, dat 't Bestuur werd uit gebreid. De heer J. van Eeden bracht verslag uit over de werkzaamheden van de tooneel- afdeeling „Utile Delci". We hoorden, dat ook deze onderafdeeling meer en meer tot bloei komt, 't ledental is wassende, wat zeer valt toe te juichen. In 't verslag werd een woord van warmen dank ge bracht aan den eersten Adviseur regiseur, den W.Eerw. Heer kapelaan J. de Vlieger en aan den kundigen titularis, den W.Eerw. Heer kapelaan Niehus. Uit het jaarverslag der St. Lidwina- vereeniging, die armen zieken, van 't allernoodigste voorziet, hoorden we daarop dat deze nuttige vereeniging in 't afge loopen jaar had uitgedeeld, 5571 L. zoete melk, 100 L. karnemelk, 671 eieren enz. In warme bewoordingen bracht Gilde- voorzitter dank aan de besturen der drie genoemde afdeelingen, die ieder op haar wijze nuttig zijn werkzaam geweest Vooral wekte hij allen op, om de koorden van de beurs steeds los te houden voor de St. Lidwina-vereeniging. 's Voorzitters rede werd luide toegejuicht. Ten slotte werd uit den boezem der vergadering het voorstel gedaan, om zoo spoedig mogetijk in een vergadering van 't St. Jeroensgilde een spreker uittenoo- digen, die dan dit werd dooreenigen 't meest wenschelijk gevonden een rede of lezing zou houden over Katholieke lec tuur en de Katholieke pers. Het Bestuur nam dit voorstel over en beloofde, voor de Vasten een vergadering te beleggen, waartoe ook de dames leden zullen uitgenoodigd worden, waarin een spreker zal optreden, Met den Christelijken groet werd daarna de vergadering gesloten. RIJNSBURG. Als een bewijs hoe het gebruik van geperste turfmolm voer bloembollen-dek steeds toeneemt, zij ver meld, dat alleen door Gebrs. de Haan alhier, dit najaar voor dat doel 30 scheeps ladingen (tjalken) voor den verkoop zijn ontvangen. De ondervinding heeft hier dan ook geleerd, dat het, tenminste op kleigrond, in alle opzichten aan de gestel de eischen voldoet. Het tekort aan bladriet voor bloem bollen-dek wordt hier dan ook minder gevoeld. SASSENHEIM. Dinsdagavond hield de Eervv. Geest. Adviseur van de Afdee ling Sassenheim en O. van den Ned. R. K. Volksbond eene lezing over het socialisme. In zijn inleiding zeide de Eerw. spre ker, dat zij.i Eerw. niet het plan had, een geleerd betoog te leveren, maar veel meer stelde hij zich voor in de zielen der aanwezigen een vonkje van begeestering te doen opspatten, noodig om met opgewektheid, met taaie volhar ding uw werkdadig aandeel aan te vatten van een bepaald punt in den strijd onzer dagen. Die strijd wordt aangewezen door uw katholiek karakter, door de uiterlijke le vensomstandigheden, doch in Jt bijzonder door uw lidmaatschap van den Ned. R. K. Volksbond, wiens devies is het al oude „Voor God en Kerk, Vorstin en Land." Het eerste artikel der algemeene sta tuten luidt: de strijk! dien de Volks bond aangebonden heeft, is de strijd te gen de maatschappelijke dwalingen van onzen tijd, de vijandige stemming te genover de Christelijke Volksbescha ving, een strijd, die ipet iederen dag voortdringt. Deze vijandige stemming treffen we vooral aan bij het Socialisme. Volgens Leo XIII, z.g. is het socialis me eene moordende pestziekte, die in het binnenste der maatschappij voortsluipt, haar geen rust gunt, maar nieuwe om wentelingen "en rampvolle uitkomsten voorbereidt. Zijn Eerw. wilde slechts waarschu wen om u zeiven en uwe heiligste rech ten tegenover dat goddelooze stelsel te bewaken. Zijn Eerw. geloofde niet, dat hier volbloed aanhangers van het socialisme te vinden waren, maar hij vreesde wel, dat hier personen te vinden zijn met socialistische ideeën behept, daar we hier immers leven onder den rook van plaat sen, waar de roode vaan, al dapper wordt ontplooid. De katholieken en Christelijken moe ten strijden tegen de roode vlammen van het socialisme, opdat zij niet voort kunnen woekerende katholieken mo gen niet «aistig toezien in dezen strijd. Even als de Romeinsche veldheeren hunne legers begeesterden met den strijdkreet „pro aris et focis," wij strij den voor onze altaren voor onzen huise lijken haard en den vaderlandschen bo dem, zoo ook roepen wij in den strijd tegen het socialisme „pro aris et focis", want het gaat om ons heilig geloof, om de christelijke zeden en daarvoor moeten wij strijden en de overwinning behalen. Wat droeg ontzettend veel bij tot den ondergang van het Romeinsche rijk? Het was het gemis aan Christelijke liefde! Op het Pinksterfeest verscheen de H. Geest onder het geloei van een storm, er werd een nieuwe wereld geschapen, de wereld van geloof, van Christelijke gezindheid, van liefde, trouw en offer. Door de kracht van cjen H. Geest over wonnen twaalf arme mannen de wereld en daaiO£ steunend vreezen we niet voor de socialisten, wij bezitten in dezen strijd geen betere wapens, dan de leer des geloofs, hei woord des kruises. De R. K. Kerk wil niet overwinnen met bloed en geweld gelijk de socialisten, maar door de kracht van ons heilig ge loof, door de leer van het Evangelie!. De overwinning is ons, maar dan moet ieder op zijn post zijn. Ieder huisvader moet waken over zijn ffou,isg<ezin en hoe het daar staat met het katholieke leven. De Socialisten beginnen te spreken over de loonkwestie, zij willen alleen het loon van de armen verbeteren en daar na pas spreken over de andere kwesties, in het bijzonder de godsdienstige kwes- tie's een strijd tegen de waarheid, te gen het bovennatuurlijke. Zij gelooven niet aan een rechtvaar digen God, aan een oordeel, aan een leven na dit leven. Daarom moeten wij opkomen voor de rechten en vrijheden, die de katho- ke kerk toekomen, daarom moeten wij de offers brengen, die van ons gevraagd worden en ons in dezen strijd niet te rug trekken. Hoevelen worden langzamerhand in de nétten der socialisten gelokt en na dat zij een vinger gegeven hebben, wor den zvij weldra ge'heel eïi al het slacht offer der verleiding, ja de woorden der socialisten zijn slechts woorden van ver leiding en bedrog. Men heeft wel gevraagd ,hoe het er in den socialisiischen Staat uit zal zien. De geschiedenis leert ons dit duide lijk. De Fransche revolutie onder de leuze van vrijheid, gelijkheid en broe- dreschap, met haar stroomen bloeds van onschuldigen, wier hoofden vielen onder de bijl van het schavot. Onder de zelfde leuze rooft en steelt men de vrijheid, het geld en goed van een groot deel der beste Fransche bur gers in onze dagen. Een republikein uit de dagen der Fransche revolutie zegt: „Een voJi: der godsdienst, een vo?k zonde is een volk zonder vaderland en .xae- lijkheid, is een volk, dat zich zelf het' harde juk der slavernij bereidt." En daarom, al zouden we alles vergeten, wat de Kerk, wat de Pausen o ns van het socialisme hebben gezegd, dan moesten onze eigen belangen ons terug houden, de dwaasheid te begaan het socialisme aan te hangen. De Fransche revolutie zou slechts kin derspel zijn, indien de socialisten de heerschappij bemachtigden. Daarom is het onze plicht ons best te doen, zoo veel mogelijk leden te wenen voor den Volksbond, opdat wij krachtig zullen staan tegenover de eerste opkomende so--: cialistische neigingen en strevingen. Mochten in de toekomst de socialisten ons trachten te verslaan, dan herinneren wij ons de kracht van het heilig kruis, dat kruis zullen we ons niet laten ont rukken ,dat kruis :zal onze borstwering zijn tegen de aanstormende golven van het socialisme. Ook ons vaderland wordt bedreigid door de sociaal-democraten want de so cialisten hebben geen vaderland, geen liefde voor den vaderlandschen bodem en voor dit vaderland moeten wij strij den evenals vooil de katholieke kerk en ook den "koningstroon moeten wij be schermen. Den Eerwaarden spreker viel een uit bundig applaus ten deel. VOORSCHOTEN. Wederom een auto ongeluk aan den Rijndijk. De auto H 26 27 reed gisternacht, uit de richting Leiden, in flinke vaart tegen de ijzeren leuning van de brug nabij de Vink, ver nielde de leuning gedeeltelijk, maar werkte zich daarbij zoo vast, dat hij eerst na toegeschoten hulp kon loskomen en toen zwaar beschadigd zijn weg kon ver volgen. De laatste weken is men aan den Rijndijk druk bezig met het plaatsen van telephoonpalen. Ongelukkig echter is er een groote, omvangrijke paal juist voor een gaslantaarn geplaatst in dier voege, dat het licht uit de richting van De Vink zeer belemmerd wordt. De be woners aldaar zullen ongetwijfeld moei te doen dij: euvel uit den weg te ruimen. Gisteren herdacht Mej. C. H. Proos den dag, waarop zij vóór veertig jaar haar betrekking van hoofd der Chr. Be waarschool aanvaardde. Veel vlaggen waren uitgestoken en het ontbrak haar niet aan talrijke bewijzen van sympathie en belangstelling. Zij werd gecompli menteerd en toegesproken door Jhr. Pompe van Meerdervoort, den heer Pi'jers, hoofd der Chr. School en door den heer Lubacli namens de oud-leer lingen, terwijl de kinderen haar aardi ge versjes toezongen. Een zilveren ca deau namens het Bestuur, een mand met vruchten van het personeel en vij'tf mooie stoelen van de kinderen vormden de stoffelijke bewijzen van belangstelling. Zeer getroffen dankte de jubelarisse voor al de hartelijkheid. WOUBRUGGE. Door een voorloopige commissie zijn alle tiendplichtigen onder deze gemeente, opgeroepen in het oude rechthuis alhier op Donderdagmorgen 22 Dec. Het doel van deze vergadering is om gezamenlijk op te treden en hunne tiendplichtigheid bij den tiendcommissie te 's Gravenhage te behartigen en te be pleiten. Ongeveer een tachtig tiendplichtigen zijn opgeroepen. In de vergadering van leden der Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij „Woubrugge- Oudshoorn" gevestigd te Woubruggc is verslag gedaan van de toestand der maatschappij op November 1909. Daaruit bleek dat het ledental bedroeg 55, vorig jaar 1 November 51 leden, daarvan zijn verzekerd 47 leden tegen 24 't vorig jaar en het aantal polissen is ook vermeerderd met 15 en telt thans 54 polissen. Het verzekerd kapitaal nu bedroeg f 715553 tegen f 446313 op 1 November 1908, en het waarborgfonds heeft thans in kas f 37244. De op 1 November j.l. geinde premie bedraag f 979.556. ZEGVELD. Door den gladden weg en doordat het paard niet op scherp stond, gleed een wagen met glaswerk en ijzer waren van den dijk af in de vaart, waar door de eigenaar, de heer R. van Woer den, een f 50 schade leed. Ingezonden Mededeejingen a 30 cent per regel. HERMAN F. A. DAMEN ZOON. Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (,3) STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 21 December. (Vervolg). Bij voortzetting van het Lager Onder wijsdebat bestreed de heer Blum onder meer de verhoogde toelagen voor de Rijkskweekscholen en de voorgenomen verplaatsing der rijksnormaallessen van Middelburg naar Vlissingen. De heer Bos zette uiteen dat gezorgd moet worden dat het openb. onderw. niet bij het bijzonder onderwijs achter komt te staan en wenschte allerminst beschouwd te worden gelijk hij van sociaal-democra tische zijde is voorgesteld als voorstan der van gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Hij meent dat tot de kosten der open bare school ieder moet bijdragen ook die ouders die hunne kinderen er niet heen zenden, omdat zij er niet vinden wat zij behoeven. De orvenbare school heeft een tweeledig doel: het peil aan te geven voor ons onderwijs en waarborgen voor gewetensvrijheid der minderheden, en de ze beide factoren vindt men niet in het bijzonder onderwijs dat buitendien geen staatstaak te vervullen heeft. Spr. bepleitte verder krachtige bevordering en regeling van het voorbereidend en lager onderwijs. De staatsschool blijft noodig, maar ook het particulier initiatief blijft een groot arbeidsveld vinden. De heer Roodhuijzen sluit zich ten aanzien van het standpunt tegenover het bijzonder onderwijs geheel aan bij den vorigen spreker. De heer v. W ij n b e r g e n brengt hulde aan den heer Bos, die zich op het stand punt der pacificatie heeft weten te stellen. Spreker erkent de noodzakelijkheid der openbare school, als aanvulling in het bij zonder onderwijs, én begrijpt dat daar voor het geld uit de Staatskas noodig is. Ook hij acht veel beter samenwerking tusschen links en rechts, dan voortduren de bestrijding. Spreker wensebt mede krachtige bevor dering van het bewaarschoolonderwijs. Ten slotte zette spreker uiteen, dat de openbare school geen onderwijzers be hoort te tellen die zich stellen op het standpunt van het orgaan van den Bond van Ned. onderwijzers „De Bode", inzake de door dat orgaan opgeëischte vrijheid om al dan niet oranjeliederen op school te laten zingen. De schoolopzieners be hoorden niet mede te werken tot de voordr. ter benoeming van onderwijzers die dat standpunt innemen. De heer K e te laar hoopte dat de Re geering aan dergelijke ketterjagerij niet zal meedoen, anders zou hij daartegen een hoogst ernstig protest doen hooren. Dit ware een grove aanslag op onze vrijheid van denken. Overigens bestreed spr. den aanval tegen de openbare onderwijzers, dat zij een gevaar zijn voor onzen natio- nalen zin. De heer Smeenge vroeg opneming van de schipperskinderen onder de bepa lingen van de leerplichtwet. De heer Janssen (Maastricht) ver dedigde de bijzondere scholen te Maas tricht tegen de heden te berde gebrachte grieven, welke hij hoogst overdreven noemde. De Min. v. Binnenl. Zaken, de sprekers beantwoordende, moet het rap port der ineenschakelings-commissie af wachten alvorens groote hervormingen te ondernemen. Een kapstok is die commis sie niet geweest, er was groote behoefte aan haar voorlichting. Spr. wil den school strijd niet doen opleven. Dat wij met den pacificatie op schoolgebied verder zijn, dan men verwachtte, bleek uit de rede voering van Dr. Bos. Toch zal er nog wel eens wrijving blijven of komen. Niet overal heeft de openbare school hetzelf de karakter. Zij is niet overal aanvulling, bijv .niet in de groote steden; niet over al kan te haren opzichte een relatieve neu traliteit worden toegepast. De kwestie heeft te veel zijden dan dat er nog sprake zou kunnen zijn van een absolute paci ficatie. De openbare school wordt intus- schen meer en meer ■aanvulling, de bijzon dere regel. Men kan de zaak aan haar, ontwikkeling overlaten. Voor openbare scholen wordt nog veel gedaan, gelijk spr. met cijfers aantoont. Verhoogt men het subsidie der bijz. scholen, dan is dat niet tot bevordering van kleine schooltjes, maar wijl het billijk is ook voor den bouw van scholen te sub sidieeren. Een onderzoek daarnaar is nog gaande. Met den heer van der Molen acht de Minister kleine scholen niet goed, maar wettelijke voorziening ertegen is be zwaarlijk De grens van f 80 schoolgeld voor sub- sidieverleening kan niet worden inge krompen. Het is zelfs de vraag of die grens wel in de wet thuis hoort. De school mag niet worden een winstgevend gevend bedrijf, dit is 't criterium. Ten opzichte der concurrentie is zeker de openbare school in gunstiger conditie conditie willen brengen, maar ongelijk heid zal altijd blijven, zoolang de open bare school ook het gemeentegeld, de bijzondere school alleen het Rijksgeld ontvangt. De desiderata der onderw ijzers variee- ren van 4 ton, die de schoolhoofden ver langen tot 3 millioen, welke vervulling van aller wenschen zouden vergen. Dat is op 't oogenblik onmogelijk. Ook wanneer men ten opzichte van het voorbereidend lager onderwijs de hand aan de ploeg slaat, zullen er duizenden guldens noodig zijn. Ten opzichte der examen-commissiën zegt spr. den hr. Oosterbaan overweging toe. Ook opneming van schipperskinderen in de leerplichtwet kan worden overwo gen. Eenige subsidieverhooging voor bijz. kweekscholen zal noodig zijn, wijt anders de verhouding van het subsidie der nor maallessen niet behoorlijk gehandhaafd blijft. Wat te Maastricht gebeurd is, zal wel nooit geheel opgehelderd worden. Ver schillende feiten zijn nog niet geheel be wezen. Het lied tegen de „rooden" in de klassen gezongen, keurt de Minister teil sterkste af. Het gebeurde te Almelo is in strijd met het ambt van openbare onderwijzer. Wij leven in een constitutioneele monarchie en ambtenaren mogen niet te kennen ge ven, dat zij voor een republiek zijn. Het feest te Almelo was een republikeinsche demonstratie. Of ze daarom door de be trokken personen ontslagen moeten wor den is een andere vraag, die niet voor on middellijke beantwoording vatbaar is. De Openbare Onderwijzers moeten echter geen misbruik maken van de hier te lande bestaande lankmoedigheid. Intusschen wil spreker de schoolopzie ners niet aanschrijven, dat zij vooraf een onderzoek moeten doen naar de gezind heid van onderwijzers die solliciteeren.; Een oplossing zoude zijn dat de repu blikeinsche onderwijzers ruiterlijk erken nen dat zij niet het recht hebben in het bijzijn der kinderen van hun gevoelen te doen blijken. Het algemeen debat over de afdeeling Lager Onderwijs werd gesloten. Bij de verdere behandeling bepleitte de heer v. d. M o I en verbetering van de jaarwedden der onderwijzers bij de Rijks kweekscholen, en de heer Ter Laan bij wien de heer Ketelaar zich aansloot deed zulks voor de onderwijzers bij de leerscholen der Rijkskweekscholen. De heer v. Wijnbergen drong aan opj cursussen in de spraakleer bij de Rijks kweekscholen. De Minister meende dat de bedoel de salarissen nog niet voor opvoering vat baar zijn. Vergadering van Woensdag 22 Dec. i De heer Ter Laan bepleitte krach tige bevordering van het onderwijs aan idiote kinderen en meerdere subsidie voor vacantiecursussen in vreemde talen, bij welker laatsten aandrang de heer K e- t e 1 a a r zich aansloot. De Minister kon daaromtrent ech ter geen toezegging doen. Er dient met subsidieverhooging maat gehouden te worden. Wat betreft het amend.-v. Veen hier betreft het geen toelage, doch een schadeloosstelling, en er zal niet meer uitgegeven worden dan noodig is. Na deze verklaring trok de heer Van Veen zijn amendement in. Bij de afdeeling-Kunst en Wetenschap pen, brak de heer Dolk een lans voor meerdere verfraaiing van het Binnenhof en stelde in verband hiermede, ook na mens de heeren Elapd, Helsdingen, v, d. Molen, v. Veen en v. Vlijmen, de volgende motie voor: „De Kamer, van oordeel, dat door de „Regeering de wenschelijkheid en uit voerbaarheid dient onderzocht te wor- „den van de verkrijging van alle terreinen' „gelegen tusschen den nieuwen verkeers weg Spui-Buitenhof, de Kapelsbrug, de „Hofstraat en den Hofsingel, ten einde „te kunnen komen tot een doelmatige uit breiding van de Rijksgebouwen aan de „Zuidzijde van het Binnenhof, gaat over „tot de orde van den dag". Deze motie zal worden gedrukt en rondgedeeld en later worden behandeld,, De heer v. A s c h v. W ij gk opkomende tegen het maken van een tweede Rijks museum van het Museum (Lambert van Meerten te Delft) meende dat^ er niet zooveel £tiu€3 ïF.S€Stcr. ültgëtfóKKcri wör« den voor aankoopen en stelde daarom bij amendement, ook namens de heeren; de Steurs, Dolk, Ketelaar, v. Vuuren en v. Idsinga voor, den post met f2000 tal verminderen. De Minister bestreed het amende ment, betoogende dat hij door dit jaar

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2