3)e £cidóclie Soma/rilJ 23 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie jaargang. No. 72. i Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Donderdag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Engeland. Een ontsnapte non. Groot rumoer is er eenigen tijd; geleden in Engeland geweest over een religeuze, wie het „gelukt" was uit een klooster te i,ontvluchten", en die nu van haar vrijheid gebruik maakt om in verschillende plaat sen lezingen te houden, over haar vroe gere „gevangenschap". De niet-katholie ke pers heeft het weken lang zeer druk over miss Moult, eertijds zuster Maurus, gehad; uitvoerige verslagen werden van haar lezingen gegeven en nog uitvoeriger beschouwingen daaraan vastgeknoopt Maar de Engelsche katholieken ver droegen het niet te worden belasterd en telkens wanneer miss Moult ergens was opgetreden, werd ze eenige dagen later gevolgd door den heer Anstruther van de Truth Society, de apologetische vereeni- ging, en diens rede zóó hoog staat toch de Engelsche pers in tegenstelling met véle „neutrale" en „liberale" bladen op het vasteland werd dan ook door de bladen weergegeven. En wat hij gaf, waren geen losse beschouwingen; als practisch Engetschman kwam hij met een document: Dit stuk is geteekend door drie protes tanten, een Anglikaansch predikant, een lord en een vrederechter. Zij hebben op verzoek van de abdis van het klooster, waaruit miss Moult „ontsnapte" dit con vent bezocht, van boven tot beneden ge ïnspecteerd en vrijuit met alle bewoon sters, zooveel zij verlangden, gesproken. De weggeloopen religieuse beweerde, dat verschillende zusters vurig verlangden ■evenals zij uit het klooster te ontkomen. Maar deze protestantsche heeren getui gen, dat allen, met wie ze elk afzonderlijk konden spreken, zich volmaakt gelukkig verklaarden. Bovendien bevonden zij, dat niets gemakkelijker was dan te „ontvluch ten", want er was niets dat haar belet te, wanneer ze Wilden, heen te gaan. Een Londensch blad, de „Daily Chro nicle" heeft een zijner reporters naar een ander klooster gezondenook deze was protestant maar getuigde, dat hij een in druk kreeg van een gelukkig leven in ar- .beid en gebed. Een der zusters legde hem uit hoe er voortdurend voor de wereld werd gebe den en deze daardoor zeker beter werd gemaakt. Zoo is de „vlucht" van zuster Maurus ten slotte een gebeurtenis met zeer geluk kige gevolgen geworden. De leugen heeft de waarheid te voor schijn doen treden. Frankrijk. Mgr. Amette over den nachtarbeid. Onder voorzitterschap van mgr. Ainet- te aartsbisschop van Parijs, heeft de vereeniging „katholieke jeugd" Dins dagavond een zeer druk bezochte verga dering gehoüden voor de afschaffing van dei bakkers-nachiarbeid. Na verschillende andere redenaars nam mgr. Ameite 't woord. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid dat deze her vorming en uit godsdienstig en uit maatschappelijk oogpunt en ter wille van het huisgezin en den staat moest worden toegevoegd. „Een zeker blad, heeft mij wel eens de vriend der bakkersknechts genoemd," zoo zeide monseigneur. „Dezen titel -neem ik aan, maar ik ben ook een vriend der bakkers." Daarna legde mgr. Amette de verga- 'idering een besluit voor, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat zoo spoedig mogelijk maatregelen zouden ge troffen worden, om de afschaffing van den nachtarbeid in de bakkerijen te ver wezenlijken. Onder .grooten bijval en daverende toejuichingen werd dit besluit aangeno men. België. De uitvaart van Koning Leopold. Gisteren is de Koning begraven. Het SHüSChSir SSS; Een ontzaglijke menigte begaf zich naar het plein voor het paleis. De brandende lantaarns waren er met rouwsluiers om floerst, van de balkons hingen zwarte draperieën neer. De troepen namen hun plaatsen in. De autoriteiten, civiele en mi litaire gingen naar het paleis of naar de St. Gudule-kerk, Om tien minuten voor half tien brachten hofrijtuigen de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden naar het paleis; onder hen Prins Hendrik. Prins Albert kwam ten paleize en stond lang gebogen voor het stoffelijk overschot des Ko- nings. Om kwart voor elven maakten de aarts bisschop van Mechelen, de Belgische bis schoppen en vele geestelijken zich op voor de overbrenging van het lijk. Achttien on der-officieren van het leger tilden de kist op en plaatsten die op den lijkwagen. De kist was met een zwart fluweelen kleed gedekt, waarvan franje afhing. De ko ninklijke mantel en de kroon worden op de kist neergelegd. Acht paarden trok- den lijkwagen. Toen deze van het paleis afreed, presenteerden de troepen 't geweer, de klaroenen klonken, de tam - boers roerden de trommels; de artillerie loste salvo's en de doodsklokken van de St. Jacobskerk luidden. Achter den lijkwa gen ging prins Albert, gevolgd door de vertegenwoordigers uit andere landen. De lijkkoets werd omringd door de hofdig- nitarissen en de adjudant des Konings. De presidenten van Senaat en Kamer, de president van den ministerraad, de minis ter van justitie, de inspecteur der burger wacht en de commandant in het vierde militaire district hielden de slippen van het over de kist gespreide kleed. Na de godsdienstplechtigheid bege leidde de geestelijkheid in optocht 't lijk en prins Albert en de buitenlandsche vor stelijke personen tot aan het portaal der kerk. Prins Albert, de leden van het ko ninklijk huis en van de buitenlandsche afgezantschappen enz. gingen dan weer in de rijtuigen, de stoet vormde zich weer en richtte zich naar Laeken. Om half 12 kwam de stoet aan de St. Gudule-kerk, waar zich een onafzienbare menschenmassa verdrong. De afsluitingen rond de kerk heen werden omver gewor pen. Er ontstond gedrang. De versiering der kerk was indrukwek kend Het .lichaam des Konings werd door den kardinaal-aartsbisschop, omringd door de Belgische bisschoppen en vele geestelijken ontvangen. Prins Albert, de leden der Koninklijke familie en de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden namen plaats in het koor. De dienst werd met de voorgeschre ven ceremoniën voltrokken en eindigde om tien minuten over half een. Over de plechtigheid in de Sainte Gu- dule ontleenen wij aan een Belgisch blad nog de volgende bijzonderheden Alles was klaar in de onmetelijke kerk. Niet minder dan vijftig werklieden heb ben tot het laatste oogenblik alles in ge reedheid gebracht. Groote zwarte drape rieën met zilveren franjes bekleeden de kollegiale kerk. Twee domtronen zijn op gericht in het koor, boven de zetels der leden van de koninklijke familie Honderden en 'honderden waskaarsen lichten in talrijke kandelabers rond het altaar en in het koor Op de draperieën staan de naamletters van Leopold 1.1 Links van het hoofdaltaar rijst de koninklijke troon, van boven tot onder bekleed met granaten fluweel, wier kleur verzacht wordt door rouw sluiers. De katafalk staat midden in de kerk, over de middenbeuk. Hij is zeer groot, de nationale driekleur is er over uitgespreid. In de hoofdkerk werd het lijk ontvan gen door kardinaal Mercier, al de Belgi sche bisschoppen, talrijke missionarissen en de Brusselsche geestelijkheid. Het orgel speelde een treurmarsch. De leden der koninklijke familie namen plaats onder den dom, op den voor hun opgestelden troon. Onder leiding van den lieer Marivoet, wordt de Gregoriaansche doodenmis ge zongen. Om half een was de plechtigheid ten einde. De klokken luidden. De leden van de koninklijke familie, de vreemde vertegenwoordigers, kardi naal Mercier, de leden van Kamer en Se naat, stappen in rijtuigen. En de rouwstoet reed naar Laeken ,te midden der woelige, niet te bedwingen menigte. Té .'Uii daarop de begrafenis in de crypta plaats. Italië. De broeder van Pius X. Uit Rome wordt aan de Pall Mall Ga zette" gemeld, dat daar dezer dagen de tegenwoordigheid van een zeer in teressant persoon onopgemerkt is voor bijgegaan. Bedoeld wordt Angelo Sarto de eenige broeder van den Paus, die naar Rome gekomen was om Pius X sedert 1903 voor het eerst te boezoeken. Angelo Sartö is, zoo schrijft het En gelsche blad, verre van een alledaagsch man. Hij was reeds gedurende 30 jaar brievenbesteller, toen zijn broeder tot de hoogste kerkelijke waardigheid ver heven werd. Ook nu nog vervult hij1 deze betrekking, ofschoon hij reeds 71 jaar oud is. De Paus had hem een post aangeboden op het Vatikaan, maar de waardige man antwoordde, dat hij steeds zijn brood had weten te verdienen, en dat hij verreweg de voorkeur gaf aan zijn dorp en zijn Idein maar dierbaar huis. Beieren. In de Beiersche Kamer hebben de journalisten Maandagavond veel wil van een door hen afgekondigde staking ge had. De Kamer zat nog tot over de ooren in de begrooting van oorlog en hield maar niet op met over de leveran ties aan de can tines te praten. Toen het centrum om kwart voor achten een voorstel tot verdaging van de beraad slaging verwierp, draaiden de journa listen, die al dagen lang met dubbele vergaderingen geplaagd waren jgewor- den, eenvoudig het licht uit en verlie ten hun tribune. Dadelijk daarop was ook de Kamer verdaagd. Rusland. Dynamietaanslag. De chef der geheime politie te St. Pe tersburg, kolonel Karpof, is gister om trent middernacht nagenoeg aan stukken gescheurd door de ontploffing van een bom of ontplofbare stoffen. Het geval is nog niet geheel opgehel derd. De tot dusver bekende feiten zijn de volgende. Eenige dagen geleden huur de een jonge man in de Wiborgsche wijk een kamer. Zij paspoort stond ten name van Michiel Wosskressenski. Gisteren kwamen twee personen (naar 't heette, een oom van Michiel en een knecht om onbekende redenen op Michiel's kamer. Toen zij zich op de trap bevonden, had een hevige ontploffing plaats in de ka mer, die geheel vernield werd. De oom werd bijna onherkenbaar verminkt. De knecht werd ernstig gewond. Woskres- senski snelde in zijn hemdsmouwen en zonder hoed de straat op. Toen een agent hem wilde tegenhouden, haalde hij een revolver uit zijn zak, maar werd overmee sterd en in hechtenis genomen. Men meende eerst te doen hebben met een bende samenzweerders, maar eenige urén later kwam men tot de ontdek king dat die oom de chef der geheime politie was, als hoedanig hij een klein jaar geleden was aangesteld. De knecht is eveneens in dienst der geheime poli tie. Zij zouden beiden op de kamer van Michiel gelokt zijn. Op Woskressenski zijn zeven passen gevonden Amerika. In Ohio ts een groot financieel schan daal ontdekt. Het schijnt dat staats-* ambtenaren knoeierijen hebben gepleegd en den Staat voor aanzienlijke bedra gen hebben bestolen door vervalsching van posten in boeken. Niet alleen zullen de schuldige amb tenaren worden vervolgd, maar ook zal tegen sommige bankiers een klacht wor- dne ingediend wegens het betalen van die bedragen. De knoeierijen zijn vijf jaar geleden begonnen en betreffen voor namelijk twee ambtenaren. De Staat moet bijna 500,0O0p.St. hebben verlo ren. Hoewel een der schuldigen dood is, is een vervolging ingesteld tegen zijn medeplichtige. Verscheidene hoogge plaatste ambtenaren zijn betrokken in de zaak en het onderzoek zal dus veel gerucht maken. Nicaragua. Blijkens berichten, uit de kringen der revolutionairen in Nicaragua ontvangen, heeft Estrada Dinsdag de aanhangers van Zelaya verslagen bij Rama. Volgens-_de lezing van de consulaire ambtenaren van de Vereenigde Staten in Nicaragua zijn de aanhangers van Zelaya in de buurt van Taumbla e« Recreo verslagen en op de vlucht ge jaagd. De consul verklaart dat zij verscheiden dooden, 100 gewonden en 150 gevan genen verloren. De correspondent te Managua van het nieuwsagentschap Associated Press, heeft geseind, dat Madriz (de nieuw- gekozen president) een amnestie heeft afgekondigd voor de politieke gevan genen. Volgens berichten uit Bluefields heeft Estrada te Rama een volledige over winning op de regeeringstroepen be haald. Van beide legers werden 600 man gedood en 1900 man gewond1. Ze laya heeft zich overgegeven. Koninklijke Besluiten. Aan C. Vening is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van leerling-consul. Met ingang van 1 Januari 1910 is le. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. F. Th. Westerwoudt, Staatsraad in buitengewonen dienst, als curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen. 2e. benoemd tot curator dier Universi teit mr. R. H. A. M. Romme, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. Bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Nederl.-In- dië is benoemd en aangesteld tot officier va ngezondheid der 2e klasse de arts W. A. Wiemer. Benoemd is tot raadsheer in het Ge rechtshof te Arnhem, mr. C. W. Maris, doctor in de Staatswetenschap, thans rech ter in de arr.-rechtbank aldaar. Benoemd is tot subst.-griffier bij het Gerechtshof te 's-Hertogenboschmr. C. E. A. baron van Hövell tot Westerflier, thans plaatsverv. griffier bij den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te 's- Hertogenbosch, advocaat en procureur al daar, onder gelijktijdige toekenning van ■eervol ontslag uit zijne betrekking van plaatsvervangend griffier bij den Raad v. Beroep (Ongevallenverzekering) te 's Her togenbosch. Bepaald is dat de vacature van rech ter in de Arrond.-Rechtbank te Heeren veen ontstaan door de benoeming tot an dere functiën van mr. P. A. Rutgers v. d, Loeff, niet zai worden vervulden zijn benoemd tot rechter-plaatsvervanger te Heerenveen, mr. T. Bennerts en Wj. H. de Oreve, beiden advocaat en procureur al daar. Het K. B. van 30 Oct. houdende be noeming van mr. A. Heringa tot rechter in de arrond.-Rechtbank te Winschoten, is op zijn verzoek ingetrokken en be noemd tot rechter in de Arrond.-Recht bank te Winschoten mr. A. R. Dorhout Mees, thans substituut-griffier bij gemeld college. Dr. Kuyper en de eereraad. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Nu mr. Troelstra zijn enquete-voorsfcl heeft ingediend, heb ik mij tot dr. Kuy per gewend, met de vraag, of de instel ling van een eereraad nog door hem wordt overwogen. De heer Kuyper was zoo welwillend, mij de gevraagde in lichtingen te geven en antwoordde, dat de besprekingen over een eereraad nog gaande zijn, en dat hij zich voor de instelling ervan gereed hield. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft in hare ver gadering van gistermiddag de Begrooting van Binnenlandsche Zaken zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. LEIDEN, 23 December. Het St. Elisabeths-Gesticht. In „Leidscli Kleingoed" van de „Re sidentiebode" schrijft de WelEerw. rec tor S. M. Bots over het nieuwe St. Elisabeth Ziekengesticht. „Neen, de beschrijving van die kran- ken-inrichting verwacht gij hier niet, want zij heeft onlangs „in de Courant g.estaan." Herinner u maar, hoe men in de nieuwe afdeeling boven de opera tie-tafels, dubbele glazen zolderingen kon zien, met elecbisciie lichtgëlcidiugen tusschen dat glaswerkhoe electrische, warmte voor de verschillende keukens werd benut, hoe hygiëne, opgewektheid, gemakken en keurige afwerking hier van! zjaal tot zaal, van verdieping tot veri dieping en van afdeeling tot afdeeling! eikeen toelachtenhoe in één woord, al het nieuwste en beste van de inrichting! der Ziekenhuizen hier was saamgebracht Dus niet daarover ons woordMaar wij vieren, is 't niet waar, juist in dat Ziekenhuis, hetwelk dient voor allen; de hooge belijdenis des Christengeloofs. Op eenige meters afstand slechts van Sint Elisabeth, staat nog altoos de aloude Sint Pancras- of Hooglandsche Kerk„ een mooi monument van Roomsche Mid- deneeuwsche bouwkunst, doch thans iff bezit der Onkatholieken. Helaas, die Sint Pancras staat in rou we Gij weet het immers, Amice, één zij zijner hoofdsieraden was een krans vaii mooie kolossale beelden, buiten tegea zijn muren van kruisvorm en hoogkoor. Evenzoo zoude de heilige Pancratius zelf boven den hoofdingang gepraald hebben. Doch zie toch eens! Deze, zelfs op 's rijkskosten, gerestaureerde dom, hij draagt daar in de hoogte nog wel alle zijne voetstukken, zijn nissen en zijn: pinakels, maar men 'heeft daar na de Hervorming geen enkel beeld durven; neerzetten.... En evenzoo wonderkaal, en evenzoo wonder leelijk staat het voetstuk van St. Pancratius boven den hoofdingang, 't Is alles en alles een Koningspaleis zonder rechtmatige be woners. De Keizer ging heen, de Pala dijnen vielen eveneens. Maar keer U nu even, door de Sint Pancrassteeg of door de Heerensteeg, naar Sint Elisabeth O wat verschil De charitas, de naaste! ie fdeu zege-, praalde! Zij houdt reeds lang aan de voorgevels van haren reuzenbouw, op een hoog voetstuk, Sint Elisabeth met de welbekende rozen in den voorschoot, en thans op het nieuwe—gedeelte, zie, daar fonkelen U, in goud en kleuren, precies als in de dagen der Roomsche eeuwen, zelfs twee bisschappelijke wa penschilden toe, het wapen van Haar lems bisschop, in wiens rechtsgebied dit gesticht staat, het wapen van Breda's bis schop, in wiens bisdom het moederhuis is der verplegende nonnen van 't Sint Elisabeth-gesticht. En als zoodanig dus, staat het mooie en heerlijke Godshuis, tusschen Leidens kerken en scholen, als een der jongste, maar grootste plantsoenen der charitas, uit het bekende mostaardzaadje des ge- loofs in betrekkelijk korten tijd omhoog- geschoten, en nog altoos verder voort- wassende. Mogen velen, onder het lommer van dat liefde-woud1, troost en genezing vin denMaar, wij voegen er tevens bij: „Moge de vele Katholieken, die te Leiden „uit armoede, thans altoos nog aan het „Rijks-Ziekenhuis vervollen, weldra, „trots op hun armoede, op Sint Elisa beths volkszalen kunnen liggen De Wijkverpleging, door den hoog- eerw. Deken ingevoerd, roept, trots al hare wonderen van hulp, toch wel dege- gelijk om deze kostelooze verpleging in Roomsche gestichtenSteunen wij dus Sint Elisabeth Aan den Ontvanger der Directe be lastingen is ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 14, van den dienst 1909- '10, executoir verklaard den 20 Decem ber j.l. Belanghebbenden worden her innerd aan hunne verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Aan de Maatschappij tot Detailver koop van petroleum „de Automaat" en rechtverkrijgenden is vergunning ver leend tot het oprichten van eene be-», waarplaats van 240 L. benzine in een kluis op het open terrein van het per ceel Rijnsburgerweg no. 13. Aan K. Blans te Zaandam en recht verkrijgenden is vergunning verleend tot het inrichten van het fabrieksgebouw aan het Utr. Jaagpad kad. sectie M. W. no. 9222, 2103 gedeeltelijk, tot het verJ werken van afvalproducten uit graan- en rijstsiijfsel fabrieken ter fabricatie van olie, vet, eiwit, vloeibare maltose ea' veevoeder. In de inrichting, die zal ge dreven worden door 24 electroinotoren, zullen 2 sloom ketels worden geplaatst; élk van 140 M2 verjyarmingsopperv 1 ak,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1