Uit Stad en Omgeving. jdoor hén opgemaakt ontwerp tot het vestigen der nieuwe gemeente, ruim 600 H.A. tot de nieuwe gemeente zullen wor den gebracht, dus een zeer groote opper vlakte voor haven- en industrieterrein, nog te vermeerderen indien ook de gron den langs de rivier, thans onder Naald wijk gelegen, later tot de nieuwe ge meente worden gebracht. Geen vrouwelijke Ind, ambtenaren. Aan het jongste examen voor aanwij zing als candidaat Indisch ambtenaar werd deelgenomen door twee vrouwelijke caii- didaten. Geen van beiden werd als candi daat voor den Indischen bestuursdienst aangewezenzij gaven echter aan den Mi nister van Koloniën te kennen, dat zij desondanks de Indologische studie zouden aanvangen. Naar men nu mededeelt, heeft naar aanleiding daarvan de minister aan de beide dames te kennen gegeven, dat zij ingevolge art. 17 van het besluit op de In dische bestuursopleiding in geen geval voor den Indischen administratieven dienst zullen worden toegelaten. (N. R. Ct.) Hofbericht. Aangezien het Hof wegens het overlij den van den Koning der Belgen voor 14 dagen den rouw heeit aangenomen en die rouw dus 2 Januari eindigt, zal iiet gala bal ten Hove, dat aanvankelijk in een raóut veranderd was, op de gewone wijze doorgaan. Meisjespatronaten. Naar wij vernemen is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, benoemd tot voor zitter van den Bond van R. K. Meisjes- vereenigingen in het bisdom Haarlem, de ZeerEerw. pater A. Verhoeven OP., pas toor van St. Joannes de Dooper te Schiedam. Prins Hendrik naar België. Prins Hendrik, die gisteravond laat te 's-Gravenhage is aangekomen, verliet he den weer de residentie, ten einde de Konin gin a,s. Woensdag bij de begrafenis van Koning Leopold te vertegenwoordigen. Nederl. Paardenstamboek. Gisteren werd te Rotterdam onder voorzitterschap van den heer H. A. Nebbens Sterling eene algemeene ver gadering van bovenstaande vereeniging gehouden. Tot eerelid werd benoemd de heer J. Breebaart, de afgetreden voorzitter. Uit hef jaarverslag bleek, dat het le dental weinig verandering onderging. Alleen in Zeeland bedankten 24 leden. Het totaal bedraagt thans 1136. Ingeschreven werden 36 hengsten, 160 merriën en 239 veulens tegen 34 hengsten. Het totaal aantal der inschrij vingen steeg hierdoor met 101 en be droeg tot 934 hengsten, 4052 merriën en 3413 veulens. Uit de rekening en verantwoording over 1908 blijkt, dat de totale ont vangsten bedroegen fllll,36V2 en de rekening een batig saldo aanwijst van f 105.361/2. Tot vertegenwoordiger der Vereeni ging bij de Kon. Ned. Landbouw Maat schappij werd benoemd de heer J. H. v. d. Torren. Alsnu kwam aan de orde hét vroeger medegedeelde rapport van de commis sie benoemd om de plannen tot reor ganisatie van hét Nederlandsch Paar denstamboek voor te bereiden. Bij de behandeling hiervan in het alge meen verklaarden verschillende afge vaardigden zich in het algemeen met de hoofdlijnen in het rapport aangegeven .te kunnen vereenigen. Daarna kwam het rapport in zijn on- Iderdeelen in behandeling. Intusschen bleek dat wat de onder- öeelen betreft deze nog nader aan het oordeel der vergadering zullen worden onderworpen. Ook achtte Zuid-Holland het wensche- lijk dat geen bepaalde hoogtemaat wordt aangegeven doch op dat j)unt eenige vrijheid te laten, en verder het type ^enigszins anders te omschrijven. Ver schillende andere wenschen werden even eens geuit. Ten slotte werd de commissie diligent verklaard en haar opgedragen om op den Vastgestelden grondslag de zaak nader uit te werken. De heer B. Löhnis wees nog op het groote gewicht dat aan een goed paar denstamboek gehecht moet worden, waar de paardenfokkerij gestadig vooruitgaat pn het eenmaal tot exporthandel ko men zal. Hij vertrouwde dat ook de regeering dit hooge belang zal inzien en haar steun ook niet zal blijven. De begrooting welke nu aan de orde kwam gaf geen aanleiding tot debat en werd in ontvangst en uitgaaf vastge steld op fl 055.311/2. Nadat nog enkele vragen waren beant woord werd de vergadering gesloten. Onderwijs. R.-K. Openbare Onderwijzers. Onder voorzitterschap van den heer D. G. Knijnenburg, werd te Amsterdam de 7e algemeene vergadering van den Roomschen Openbaren Onderwijzersbond gehouden. In zijn openingstoespraak wees de Voorzitter op den schrikbarenden voortgang van het ongeloof, vooral in Frankrijk, dat voor een groot deel aan het goddelooze onderwijs is toe te schrijven, waartegen de Bond een dam kan opwerpen. Ten slotte deelde spr. mede, dat in het aartsbisdom Utrecht in beginsel tot oprichting van een gelijk soortige zustervereeniging was besloten. De volgende algemeene vergadering zal te Haarlem worden gehouden. De heer Bulten bracht verslag uit om trent de ingestelde enquête over het herhalingsonderwijs, die niet bevredigd kan genoemd worden. De secretaris deelde mee, dat het Schoolmuseum te Amsterdam door be middeling van den Bond gratis voor de leden is open gesteld. Met intrekking van het te dier zake be trekking hebbende voorstel-Amsterdam werd een motie aangenomen, waarin de Bond haar sympathie betuigt met het streven van het comité tot verkrijging van eenheid in den volkszang en aan genoemd comité kennis geeft dat hij gaarne tot bereiking van dit doel zijne medewerking verleent. Ook werd het hoofdbestuur opgedra gen bij de Regeering aan te dringen dat de examen-eischen voor het vak zin gen in dien geest gewijtzigd worden, dat ze meer waarborgen geven, dat de onderwijzers in staat zullen zijn het zangonderwijs op de Lagere school naar behooren te kunnen leiden. De afdeeling Amsterdam had voor een muzikaal intermezzo gezorgd. De heer F. van Tulder voerde met piar.olabegeleiding van mej. Brugman een viool-solo nummer uit, getiteld „Mazur", waarna de heer Brugman een lied zong, getiteld „Moederoog" van Wolff. De uitvoering viel zeer in den smaak en bekwam een hartelijk applaus. Uit het verslag der penningmeester es bleek, dat de Bond een ontvangst van f 120.47 en een uitgave van f 114.54 heeft gehad, alzoo een batig saldo van f 4.93. Daarna werd de begrooting voor 1910 vastgesteld. Daarna kwam aan de orde punt 12 der agendaRapport van de Enquête omtrent het godsdienstig karakter van het openbaar lager onderwijs. Van de 71 uitgezonden vragenlijsten waren er 31 ingevuld ingekomen. Slechts twee onderwijzers hadden zich voor absolute neutraliteit verklaard. De algemeene opinie was: wanneer er uitsluitend katholieke kinderen zijn, dan vrij als katholiek te spreken. Daar dit in het Bisdom Haarlem prac- tisch niet. voorkomt, meenen de mee sten, dat het zooveel mogelijk aan kwee ken van christelijke en maatschappelijke deugden eisch is voor den kath. open baren onderwijzer. Ook werd de invloed' van den katho lieken onderwijzer van gunstigen invloed op zijn onderwijs op de O. S. geacht. Verder vonden 26 van de 30 inzen ders behandeling van de Bijbelsche Ge schiedenis mogelijk en nuttig. Over wandspreuken was de meening verdeeld en over 't algemeen pessimis tisch. 20 leden vóór bidden op de school. Ook over controle en de wijze van contro le op het onderhouden der godsdienst plichten, liepen de meeningen zeer uit een. De voorzitter stelde voor over dit rap port geen besprekingen te houden, doch verzocht, dat deze kwestie door een der leden op een volgende vergadering zou worden ingeleid. De geestelijke adviseur, Mgr. Bosman, verklaarde bij de rondvraag opnieuw ver sterkt te zijn in zijn overtuiging, dat de Bond volgens het verlangen van Z. D. H. den Bisschop niet is een vereeniging van Katholieken, maar werkelijk ;n Roomsch- Katholieke vereeniging. Daarna werd de vergadering gesloten. Leger en Vloot. Bij gebrek aan Iogiesruimte in de ka zernes tijdens de opkomst der lich tingen voor herhalingsoefeningen heeft, naar het „Hdbl." meldt, de minister van oorlog bepaald, dat dit jaar bijl wi/ze van proef bij de infanterie en bij de vesting-artillerie aan de verlofgan gers van de landweer en aan die van de militie, voor zoover deze laatsten! voor de derde (laatste) maal voor her halingsoefeningen onder de wapenen zullen komen, alsmede aan de milicien sergeanten der lichting 1909, voor zoo ver zij zulks zullen verlangen, kan wor den vergund, om buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoens plaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor in vloed wordt geoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefenin gen, tengevolge van buiten deze op gedane vermoeienis. LEIDEN, 21 December. Sint-Bonifacius. Zondagavond hield de propagandaclub St. Bonifacius in het gebouw van den R. K. Volksbond haar 2de jaarvergadering. De Voorzitter opende op de gebruike lijke wijze de vergadering met dankzeg ging aan de leden voor hunne trouwe op komst. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, daarin sprekende over de propaganda der dub, vooral door het ver spreiden van goede lectuur. Niet minder dan 610 werken, romans, Futura-uitgaven, apologetische lectuur e. a. zijn door de c(uj) verkocht, terwijl oojt 200 vlugsdyif- tcn en 3200 actie-wcckblaadjcs* deels gra tis,- doch grootendeels tegen betaling zijn verspreid. Krachtig had de club gepropageerd voor den Volksbond, door den leden aan te sporen tot het bezoeken der vergaderin gen en cursussen en vooral tot het deelne men aan de algemeene H. Communie. Groot was de werkkracht geweest der club, tot medewerking aangezocht, bij 't ijveren voor „De Leidsche Courant", en eveneens bij het aanwenen van abon- né's op de Kath. Illustratie. Ook de ver betering der leestafel is voor een groot deel aan de club te danken. In het bestuur had in het afgeloopen jaar eenige verandering plaats en wel door het aftreden van den heer De Ree, die door ziekte genoodzaakt zijn functie van secretaris neerlegde, in wiens plaats werd gekozen de heer B. Goddijn. Ook d)C penningmeester bracht vervol gens zijn verslag uit, hetgeen voor de club zeer gunstig luidde en waarvoor hem even als clen secretaris voor diens verslag, dooi den voorzitter dank werd gebracht. Na een krachtig en opwekkend woord van den eerw. adviseur Pater Haanen, en eenige besprekingen, sloot de voorzit ter niet gebed de vergadering. Wedstrijd voor Solozang. De jury, bestaande uit de heeren N. H. Andriessen, Philip Loots en G. Pli. Zals- man heeft uitspraak gedaan in den wed strijd voor solozang, gehouden in het Brongebouw te Haarlem. Zij kende in de afdeeling sopranen niet algemeene stemmen den tweeden prijs verguld zilveren medaille, toe aan mej. Dora de Graaff, alhier, en met 2 tegen 1 st. den derden prijs, zilveren medaille, aan mej. Willi. H. Korswagens, alhier. De eerste prijs werd verworven door mej. Helene Pohl, van 's Gravenhage. - Voorgedragen worden voor leer- ares in de wiskunde aan de meisjes school te Haarlem, de dames N. Klaas- gens periodieke aftreding van de heeren K Langev eld en Th. Jonkheer. 5. Voor stel van B. en W. tot hét verstrekken van cokes aan inin- en onvermogenden tegen verminderden prijs gedurende de maanden Januari en Februari 1910. 6. Gratificatie gemeente-opzichter voor uit voering van buitengewone werken. 7. Jaarwedde gemeente-opzichter. 8. Voor stel van de raadsleden J. Guldemond en J. H. M. Balvers tot wijziging der verorde ning op de heffing van den Hoofdelijken Omslag. 9. Verzoek van de heeren P. Hof man en lm c.s. tot verbetering van de losplaats aan en het vaarwater van de Weerlanervaart. HAARLEMMERMEER. Treurig einde. Een zekere J. B. uit Haarlem, een bekende varkenskoopman in onze gemeente, heeft zich door een revolverschot van het leven beroofd. Drank is hieraan niet vreemd. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat jongelingen geboren in 1891 zich ter Secretarie moet aanmelden, in de maand Januari 1910, voor de nationale militie. Daarvoor zal in 't bijzonder worden zitting gehouden op Vrijdag 14 Januari voor hen wier namen annvangt met A tot en met L en op Zaterdag 15 Januari voor hen wier namen aanvangt met M tot en met Z. Het kantoor zal geopend zijn van 912 uur 's morgens en van 13 uur 's middags. KATWIJK AAN DEN RIJN. Evenais ten vorige jare is ook nu door de alhier wo nende bakkers besloten geen der beide Kerstdagen te bakken. Voorwaar een zeer te waardeeren besluit, LISSE. Het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" zal een vergadering houden op Woensdag 22 dezer, des avonds te half 8, in het gebouw van den R. K. Volks bond. Punten van behandelingopening, notulen, ingekomen stukken, mededeelin gen van het bestuur, rondvraag en sluiting. Uitslag der op gisteren Maandag 20 December 1909 door B. en W. van Leiden gehouden Openbare Aanbesteding van Bestek 2. Het leveren van 12 cementijzeren beerputten (één perceel). Inschrijvers: B. M. H. Keiler, Leiden voor f 80 per stuk. Wernink's Beton- fabriek Leiden voor f 79.50 per stuk. M. S. Reijst Co., Leiden voor f 74. Bestek 6. Het vernieuwen van gebroken glasruiten 1910—1911. Inschrijvers: ui g Fr. glas, ubh. dik, -O -iS3 75 i£ 5 Matglas, ubb. dik. ja «sc bi) rdley glas pijpribb. ro X*) •3 jcL J bo fa. 1 SS 3 toCI al B 3= oc *o O -g s J. Meijer Jr. f 1.70 f2.55 f2.05 f3.05 f3.— f 3.75 f6.10 f6.10 f6.10 f3.10. J. v. <L Drift f2.10 f3.— f2.80 f3.50 f4.— f5.75 f7.25 f7.25 f7.25 f4.10. P. Wijngaard f 1.70 f2.50 f2.— f3.— f2.75 f3.25 f6.— f6.- f6.25 f3.—. A. J. Bleijs f2.25 f3.60 f3.05 f4.35 f3.82 f5.20 f7.20 f7.20 f8.25 f 4.40. S. Hoope f 2.50 f3.60 f 3.20 f4.25 f5.— f6.— f8.— f8.- f8.— f 3.75. J. H. Hens f2.05 f3.10 f2.70 f4.- f4.— f6.— f7.^. f7.— f7.— f 4.—. D.J.v. Amerom 2.25 f3.25 f3.— f4.— f5.— f6.— f6.65 f 6.65 f 6.65 f4—. P.Marks Zn. 2.40 f3.40 f3.30 f4.30 f5.25 f6.25 f7.50 f7.50 f7.50 f 3.80. J. H. de Jongf2.— f2.90 f 2.50 f3.40 f3.50 f4.75 f6.80 f6.80 f7.— f 3.90. J. V. d. Lecq f2.50 f3.50 f3 f3.50 f 3.50 f5.— f6.— f6.— f9.— f 3.50. A. v.d. Kwast f 1.90 f2.70 f 2.20 f2.80 f3.50 f3.50 f6.50 f6.— f6.— f 3.20. W.G.J.Leswijn 2.15 f3.15 f2.45 f3.60 f4.75 f5.90 f7.90 f7.90 f7.90 f 4.—. M. Ziegelaar f2.50 f3.50 f2.90 f3.90 f4.25 f5.50 f7.50 f7.50 f7.50 f 4.—. Bestek 7. Het Wasschen der glazen der Gemeentegebouwen (in 6 perceelen). Inschrijvers perc. 1 11 lil IV V VI J. Kukler f 140 f 319 f 384 f 439 f 219 f 299. F. F. Fraikin f 140 f 395 f 475 f 470 f 340 f 450. L. van Es f 140 f 274 f 338 f 399 f 199 f 250. Bestek 8. Het Onderhouden van Jalousiën, Gordijnen, Vloerkleeden en horren der Gemeentegebouwen (in 6 perceelen). Inschrijvers perc. I 11 P. Schophuizen f f G. Splinter Jr. f 80 f 140 J. P. C. Meerburg 60 f A. Verstraaten Totaal f 732 (perceel I tot én met V). J. v. Bemmel f 61 f 149 f 123 f f 75 f Firma Van Ewijk Zn. f 155. Alle inschrijvers zijn te Leiden woonachtig. Ill IV V VI f f f f 389.- f 109 f 180 f 85 f f 130 f f f sen, tijdelijk leerares in de natuur- en scheikunde aan de H. B. S. voor meis jes alhier, en W. C. Kerlen, te Amster dam. Blijkens het verslag der districts commissie voor het fonds van den gewa den dienst te Leiden, we rel en in den loop vau het jaar 83 man in het Invalidenhuis alhier verpleegd. Hiervan hadden drie den graad van sergeant-majoor, 7 dien van sergeant en 14 dien van korporaal, de rest waren soldaat. In den loop van het jaar kwamen er 9 man bij, terwijl 20 militairen werden afgevoerd, n.l. 9 wegens overlij den, 10 wegens ontslag op verzoek en 1 wegens wegzenden. Thans zijn er 63 over gebleven. De heer C. Hins alhier, is door den commandant van het 4e regiment infante rie toegelaten tot eene vrijwillige ver bintenis als aspirant-vaandrig bij het re servekader van dat regiment. Als no. 1 op de voordracht voor leer ares aan de meisjesschool voor M. O. te Haarlem, staat mej. N. Klaassen, alhier. Het vervoer en de opbrengst der Rijnlandsche Stoomtramweg-Maatschappij bedroeg in de maand Augustus 1909. Reizigers (aantal 96.68) f 13.841.24, goe deren f 1238.47, diversen f 58.65, totaal f 15.138.36. Per dagkilometer f 54.5. Van 1 Jan.—ultimo Aug. 1909. Reizigers (aantal 430.443) f 59.265.68/% goederen f 5759.01, diversen f 1504 89, totaal f 66.529.58^. Per dagkilometer f 30.42. AARLANDERVEEN. Van den veehou der C. Kempenaar zijn door het rijk vier runderen overgenomen, welke lijdende waren aan tuberculose. HILLEGOM. Vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 22 December des voormiddags te 9.45 uur. De te behandelen punten zijn: 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en over schrijvingen. 3. Benoeming van 4 leden van de gascommissie wegens periodieke aftreding. 4. Benoeming van twee leden van de plaatselijke schoolcommissie, we Enkele barbiers hebben besloten, en dit besluit aan hun cliëntèle bekend gemaakt, dat zij hun zaak op le Kerst dag zullen gesloten houden, zoodat de klanten verzocht worden zich Vrijdag te laten scheren. Dat hier voor de bouwvakarbeiders veel werk is moge blijken uit het feit, dat de aannemer S. F. Barnhoorn achter eenvolgens 3 bloembollenschuren moet bouwen, en wel een voor rekening van de Heeren J. J. van Meeuwen en Tegelaar, een voor rekening van den heer J. W. Lefeber en een voor rekening van den heer J. Marbus. NOORDWIJK. In hoeverre trottoirs en grintwegen geschikt zijn, de rolschaatsen- sport te beoefenen, weten wij nog niet. Wat wij wel weten, is, dat deze jeugdige sport haar intrede ook heeft gedaan in ons dorp. Een der jongens, die zich oefenen, waagde zich reeds op straat, anderen trachten binnenshuis de noodige vaardigheid te verkrijgen, om weldra ook in 't publiek hun kunst te vertoonen. REEUWIJK. De plannen tot den bouw van een Zusterhuis met school voor de R. K. gemeente alhier, beginnen vaste- ren vorm aan te nemen. Door het inko men van contributiën en toevallige ba ten zal weldra het tijdstip gekomen zijn, waarop met den bouw een aanvang ge maakt zal worden MFYE ZEGVELD. Zaterdag reed de heer V. alhier de met Geldersche waren beladen wagen vafn den heer v. Holst uit Bodegraven omver, waardoor tot groot misnoegen van den eigenaar wagen en inhoud zeer werden beschadigd. De royale schadevergoeding, die de heer V. hem gaf, stelde v. Holst evenwel spoedig tevreden. Ingezonden Mededeelingen 30 cent per regel. F. A. DAMEN Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg (13) TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 December 1909, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 758.3 Arlon. Laagste barometerstand 732.5 Horta. Verwachting tot den avond van 22 December: zwakke tot matige zuidelijke tot zuidoostelijke wind, zwaarbewolkte tot betrokken lucht, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Maandag 20 December. Voortgezet werd het algemeen debat over de Oorlogsbegrooting. De heer Ter Laan bestreed de voor genomen uitbreiding van het contingent tot 23.000 man. Spr. noemde den te- genwoordigen Minister van Oorlog mili- tairistischer dan eenig ander minister en critiseerde de diensrrichting als ver derfelijk. De socialisten zijn van plan een motie tot onderzoek naar de be steding der militaire uitgaven voor te stellen. Spreker keurt ten zeerste het duel af tusschen de heeren Roemer en; Capellen en de decoratie van kolonel Roest van Limburg, die door het hoog gerechtshof schuldig was verklaard aan machtsmisbruik. Zeer scherp (zóó dat spr. eenige ma len door den voorzitter moest geïnter rumpeerd worden) laakte spreker de houding van de militaire autoriteit tegen de sociaal-democraten, die eenvoudig z.i. buiten de wet worden gesteld, waarover spr. zijn diepste verachting uitsprak. Ten slotte bepleitte spr. positieverbetering) van de militaire ambachtslieden. De heer Duymaer van Twist bracht hulde aan den vorigen Minister, Sabron, en juichte het zeer toe dat de tegenwoordige Minister zich met de grondslagen der legervorming van dien voorganger kon vereenigen. Hij zette uiteen hoe verkeerd het is van legervor ming een politieke zaak te maken, want dan loopt het steeds mis. Spreker hield een betoog dat het Kabinet, ook op militair gebied, het verwijt van reaction- nair niet verdient. Lettende op het hooge eindcijfer der begrooting, ruim 281/2 millioen, hoopte spreker dat de Minister zijn bemiddeling] zou schenken voor de instelling vanl staatscommissie als indertijd door den heer Talma gewenscht, (nagaan de be- stedittg van de voor oorlog toegestane gelden om zoodoende tot bezuiniging te geraken). Langdurig stond spreker daarna stil bij de kaderquaestie, die nog steeds zeer onvoldoende geregeld is, vooral en voor namelijk door invoering van het capitu- lantenstelsel te verkrijgen. Het vereenigingsleven in dienst be sprekende, critiseerde spr. scherp de on- derofficiers-vereeniging „Ons Belang", die wel verre van op te bouwen, aft brekend optreedt en tevredenheidszin te genwerkt in plaats van .te kweeken. In verband met een en ander noemde spr. het een dure plicht de rechtspositie der onderofficieren te verzekeren. Ten aanzien der zaak van den kolonel Roest van Limburg betuigde spr. dat de oud-Minister Sabron niet het verwijt verdiende dat hem in deze zaak ge4 maakt is. De heer Eland verklaarde in zake de quaestie-Roest van Limburg de meening van den heer Sasse te deelen. Spreker oordeelde uitbreiding van de jaarlijksche lichting zonder over te gaan' tot verkorting van den kazernedienst te duur. Dit zou ook een treurig economisch! stelsel zijn.' Spreker was voor behoud van de bestaande legersierkte, voor in krimping van den eersten oefentijd, voor behoud Van de herhalingsoefeningen metl verkorting van duur, terwijl hij de land-, storm wenschte te zien aangewezen voor mobilisatiedekking. Spreker bepleitte voorts 't aanbrengen| van centrale verwarming en electrische verlichting in de kazernes. Avondvergadering van Maandag 20 Dec. De beraadslaging werd voortgezet over. Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken.) Bij art. 152 (Subsidie aan inrichtingen van handelsonderwijs) drong de heer D e Kan ter er op aan, de subsidie aan de handelsscholen niet langer afhankelijk te stellen van een bijdrage der provincie. De heer v. Asch v. Wijk drong er, op aan om eene commissie te benoemen ten einde inzake de subsidieering der handelsscholen tot eenheid te komen doo^ het geheel e Rijk. De heer S m e e n g e vroeg verzekering van rijkssubsidie aan de handelsschool te Stad-Hardenberg onafhankelijk van 7 provinciaal subsidie. De heer Ter Laan bepleitte eenheM van stelsel op het gebied der stenograi phie, terwijl de. heer De a y or nijd

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2