3)e Geicbofte Son/to/nt 20 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang No. 69. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT P' AO VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. 0NNEMENTSPR1JS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/« cent. kw Maandag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. België. De overleden koning. Zaterdagochtend om tien uur is het lijk des Koning gekist, in tegenwoordigheid der hofdignitarissen en der geneeshee- ren, die den Koning behandeld hebben. Het stoffelijk overschot is avonds bij toortslicht naar het paleis te Brussel over gebracht. De lijkwagen was met acht paarden bespannen. Prins Albrecht en de waardigheidsbeldeeders van het hof volg den den lijkwagen. Een ontzaggelijke me- nitge woonde het indrukwekkend schouw spel bij. Het lijk is om half tien op het paleis aangekomen. Er is niets bijzonders voorgevallen. Het was het eerste waarlijk plechtige oogenblik sedert Leopold's afsterven. Niet dat de oneindige menschenmassa op den doortocht zoo ingetogen was. Men kon ze eerder opgetogen noemen, want toen men van verre de fakkels aanrijden zag, die den lijkstoet aankondigden, ging er een leven, een blij gemompel door de me nigte; men ging iets heel bijzonders bij wonen, iets dat maar eens in een men- Bchenleven voorkomt en dat unieke was als een feestelijke gebeurtenis. Maar de stoet was aangrijpend statig. Het stoffelijk overschot van koning Leopold is Zondag van 11 tot 3 uur ten toongesteld geworden. Van nationalen rouw is intusschen wei nig te bespeuren. De aandacht concentreert zich meer op 'sKonings tweede echtgenoote, barones Vaughan, die men wil uitdrijven en op Wier bezitting beslag is gelegd. In België kan zij niet uitgedreven wor den. Anderzijds zijn de zegels in de villa Vanderborcht gelicht. Na pleidooi van Egmond Picard heeft het vredegerecht be vonden, dat er niets uit te richten was n het bijzondere eigendom van mevr. Vaughan. Bij dit alles wordt de doode vorst bijna Vergeten. Alleen wordt gemeld, dat hij eerst hedenmorgen werd gekist: men vond geen doodkist op zijn maat. Men wa.cht nu alleen nog op zijn testament.... met de hoop op nieuw schandaal! Belangrijk is wat we thans weten over 's Konings testament en over zijn kunst schatten. Wat men vreesde is niet ge beurd: de Koning heeft' zijne dochters niet onterfd. Hij laat'hun echter niet meer na dan, naar zijne eigen woorden „haar toekomt", d. i., in zijne bedoeling, wat zijn vader hemzelf heeft nagelaten: een kleine twintig millioen. Voor wat zijn kunstschatten aangaat: het Staatsblad be vatte vanmorgen iets verbluffends, een acte, n.l.. dragende stichting der ^Com pagnie "oncière, industrielle e't commer- ciale pour Ia conversation et l'embellisse- ment des sites," eene naamlooze vennoot- nootschap, waar Leopold II de voornaam ste aandeelhouder van is, en waarin zijn deel bestaat.... uit de thans tentoongestel de schilderijen en meubelen, uit den in boedel zijnv.tr paleizen, jut zijne biblio theek en verdere verzamelingen. Zoodat er niets meer te verkoopen valt! Eene f,solution élégante", zooals een mathema ticus zou zeggen, van deze leelijke kwes tie: een koning die tot zelfs zijne familie- portrerb n verkooptNu is echter de vraag: aan wien zullen de aandeelen gaan Een blad publiceert het Koninklijke tes tament, waarvan de inhoud reeds bekend Is. Wij deelen er het volgende onder voor behoud uit mee: „Ik erfde van mijn ou ders vijftien millioen; door vele moeilijk heden heen heb ik die vijftien millioen weten tc bewaren. Verder bezit ik niets. Na mijn dood worden die vijftien millioen wettig eigendom van mijne erfgenamen. Baron Goffinet is mijn exécuteur testa mentair. Na mijn dood zal hij mijne pa pieren in orde brengen, vernietigen wat Van geen belang is en aan mijn neef Al brecht overhandigen, wat hij nuttig zal achten. Alleen hij heeft het recht mijne papieren aan te raken." Zoodat de koning arm sterft en de staatspapieren worden overgeleverd ,aan Öe willekeur van een hoveling! Aller sympathie gaat naar het nieuwe koninklijke paar. Koning Albrecht is om tijn bescheidenheid en zijn beminnelijken ^rnst zeer bemind, óók door het volk, jlat zijne demo'.. ï.ische neigingen kent. C%t is natuurlijk g£Cfl.e gcrustjjtelljng voor de socialistische leiders, die mede dinging vreezen, zoodat we op dit ge bied wel aardige tooneeltjes in 't ver schiet hebben. Als een bewijs van koning Albrechts vriende/ijkheid mag gelden, dat twee maal daags de journalisten in zijn paleis om nieuws kunnen gaan. Natuurlijk al leen officieele berichtjes, allang gekend, maar de bedoeling zegt alles. Koning Albrecht heeft een groot „leermeester" gehad, want hij is opge voed onder de directe leiding van den pas gestorven vorst. Ongetwijfeld heeft hij de wijze lessen van zijn oom in acht genomen, zoodat hij doordrongen is van koning Leopold's veelgeroemde denk beelden omtrent binnenlandsche en kolo niale politiek. Zijn rede, die hij 3 jaar geleden in den senaat gehouden heeft, en waarin hij sprak over de noodzakelijk heid om industrie, handel en financiën in België een hoogere vlucht te geven en zijn binnen- en buitenlandsche rei zen waren er wel de beste bewijzen van. Sommige bladen weten ook te mel den, dat de nieuwe koning een groot voorstander is van een Hollandsch-Bel- gische entente, een verbond, waarover de laatste drie jaren veel gesproken is. 't Zou zijn vurigste wensch wezen om tusschen de twee nabuur-staten een eco nomische en militaire overeenkomst in het leven te roepen, waardoor de twee kleine mogendheden en in handels- en in krijgskundig opzicht tegenover een andere mogendheid groot zouden zijn. Koning Albrecht heeft een groot voor ganger gehad.... en de Belgen kunnen met recht van hun jongen vorst, die reeds Lang was voorbereid op de zware taak, die hem nu op de schouders wordt gelegd verwachten dat hij de roemrij ke regeering van koning Leopold II zal voortzetten. Het is niet onmogelijk, dat koning Al brecht den eed ook in het Nederlandsch af zal leggen. Sedert de wet-Devriend'- Coremans zou dit niet anders dan wette lijk zijn. Albrecht van België is liet Vlaamsch zeer genegen. Prinses Louise is Zaterdag morgen 7 u. 50 te Brussel aangekomen. Prins Al brecht heeft een salonrijtuig met gene raal Denny, adjudant van wijlen den Koning en barones de Fierlant, oud eeredame der Koningin, naar de grens gezonden om prinses Louise 'te ontvan gen. Alle leden van de koninklijke familie zullen haar een bezoek brengen in het paviljoen te Laeken van prinses Clemen tine, waar zij af zal stappen. Volgens de Gazette heeft de advocaat van prinses Louise bij de bestuurders der banken beslag doen leggen op alle depots, die zich er ten name van haar vader of van barones Vaughan mochten bevinden. .Hij heeft verder den execu teurs-testamentairs kannis gegeven van het verlof om eenig papier te vernieti gen. Naar een telegram meldt, zoü prinses Louise van Koburg aanspraken doen' gelden op een erfdeel van 114 millioen frank. Het telegram 'dat Koningin Wilhelmi- aa gisteren, na het ontvangen van de tijding van 's Konings dood, aan prins Albrecht gezonden heeft luidt aldus Ik kom uwer Majesteit de oprechte deelneming aanbieden bij gelegenheid1 van het overlijden van uwen geliefden oom. Wilhelmina. Koningin Emma seinde: Uwe Maje steit dankend voor haar telegram, betuig ik haar mijn oprechte en warme deelne ming en ik geef haar de verzekering, dat ik in haar smart en in .die harer familie levendig deel. Emma. Italië* De weezen van Calabrië bij den Paus. Z. H. den Pauis heeft Zaterdag de weezen van Calabrië ontvangen, welke in de gestichten van Rome en der Castelli op kosten van dien Paus worden opge voed. Er waren er een 400. Het gehoor had plaats in de consistoriezaal. Z. H. werd begroet door de vroolijke kreten der kinderen, die hem werkelijk als een vader beschouwen. Z. H. wandelde tusschen hen rond en sJx«êUte de kleineo. die hem liefdevol de i asten. Daarna nam de Paus plaats en troon en luisterde naar het adres, dat een der kinderen las daarna beklom een heel klein meisje uit Calabrië de treden van den troon en reikte den H. Vader een grooten bloemtuil. En toen sprak Z. H. tot de kleintjes, en drukte onder meer de hoop uit, dat zij profijt zouden trekken van de opvoeding die hen ten deel v^lt. Hij bedankte daar na de geestelijken en de zusters, die hun ne zorgen wijden aan deze arme kinderen. Ten slotte schonk hij allen zijnen zegen. Op 28 Dec., verjaardag van de ramp van Reggio en Messina, zal Z. H. de Paus de Mis celebreeren, tot lafenis der zie len van de slachtofefrs. Rusland. In de Russische Doema deelde de ka- det Roditsji bij de debatten over de toe lating van niet-Russiscnhe talen bij plaat selijke rechtbanken mede, dat de den Po len door de grondwet gewaarborgde ld es rechten onwettig zijn afgeschaft. De rechterzijde en een deel der natio nalisten braken hierop in ongelooflijk la waai los; zij sloegen op de deksels der lessenaars, waarbij vele nationalisten de lessenaars stuk sloegen. De voorzitter probeerde naar het scheen de rust te herstellen, doch schors te eindelijk de vergadering. Daarop trachtte Temosjkin (rechterzij de) Adsjemof (kadet) te lijf te gaan; een gevecht werd door de ordebewaarders en de vrienden dier afgevaardigden verhin derd. Ze leeren het daar wel, hoe men het volk' vertegenwoordigen moet. Zwitserland. De misdaad der twee jonge Zwitsers te Jully heeft Zwitserland begrijpelijker wijze deerlijk getroffen. Aan de omstan digheid, dat lectuur van avontuurboeken op deze jongens zoo grooten invloed ge had heeft, schenkt men bijzondere aan- d/ere aandacht. De bekende Paul Seip- pel heeft er nu een hoofdartikel over in het „Journal de Genève". „Het is begonnen met het ongeloof e- Iijk succes van Sherlock Holmes. Daarna is het hoe lager hoe lager gezakt, tot die afleveringen met platen, die als met bloed zijn gekleurd. Men zegt, dat der tig duizend colporteurs Duitschland door trekken om deze dingen bij millioen en aan den man en tot aan de deuren der schoLen te brengen. s,In Zwitserland heeft verleden jaar een groep Zuricher huisvadiers een beroep op de openbare meening gedaan en het kwaad blootgelegd. In den schoolraad heeft men er zich mede bezig gehouden. Men zegt, dat een commissie gevormd is. De misdaad van Jully is een alarmklok. Australië. In den toestand van Nieuw Zuid-Wa- les schijnt verbetering te zullen komen. Er heeft een bespreking plaats gehad tus schen de mijneigenaars in het Westen en vertegenwoordigers van hun arbeiders en deze bespreking had tot resultaat, dat een schikking werd getroffen die nu nog door de stakers moet worden goedgekeurd. Men verwacht dat reeds Maandag het werk zal worden hervat. Sydney zal niet zonder gas komen. De spoorwegen hebben besloten aan de gas fabriek de noodige kolen te leveren. In het parlement is een wet aangeno men waarbij de arbeidersleiders en werk gevers die aansporen tot staking uit sluiting of hiertoe steun verleenen met gevangenisstraf kunnen worden gestraft. Wijk bij Duurstede. Officieel zijn voor de Tweede Kamer candidaat gesteld de heeren H. C. Dres- selhuys (lib.) en J. B. L. C. C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijh (R.- K.). De stemminig zal plaats hebben op 30 December. De anti-revolutionairen' nemen, zooals men weet, den katholieken candidaat over, terwijl de christelijk-historischen blijkbaar eveneens baron De Wijker- slooth zullen steunen. In hun orgaan „Het Sticht" vinden wij een artikel ter aanbeveling van den katholieken candi daat, terwijl daarin ook wordt meege deeld. dat door de C.=IL kiesvereenuriuo' „Di iebergen-Rijsenburg" met meerder heid van stemmen besloten werd den R.-K. candidaat te steunen. „Katholieke Illustratie" aan de Station. Naar uit goede bron wordt medege deeld, is voortaan aan de stations ver krijgbaar gesteld bij losse nummers het geïllustreerde tijdschrift de „Katholie ke Illustratie. t Is nu een daad van Katholieke Ac tie voor hen, die op reis gaan, om dat tijdschrift te bevorderen door het te vragen aan den Stations-boekhandel en aan de couranten-jongens. Wij katholieken hebben te zorgen, dat voortaan worde geroepen langs te trei nen„Katholieke Illustratie" mijnheerI! „Meheeren Sterdenten." In een artikel in „Onze Eeuw" Wijdt prof. v. d. Vlugt de volgende, lang niet malsche regelen aan onze studeerende jongelingschap. De dagen zijn voorbij, aldus Z.H.G., waarin Jan Alleman, in één accoord met heeren en met dames, elke uitspatting der „gulden jeugd boven de wet" van zelf vergoelijkte met een toegeeflijk: „de meheeren studenten doen alevel al tijd wat raars." De dagen zijn gekomen, waarin „de mindere man" staat op zijn recht, de zonen der gegoeden te zien gemeten met de zelfde maat, waarmee ook hij gemeten wordt. Dat hebben on ze „jongelui" te erkennen envan harte toe te juichen. Iedere „Jan Ple zier", die met zijn last van baardelooze academieburgers in kennelijiken staat des morgens de academiestad komt binnen sukkelen na een klaarblijkelijk door waakten nacht, ontsteekt in het gemoed van werkmanszonen, wanneer zij het ding ontmoeten, een wrevel, waardoor hun het bestgemeend sociaal verzoe ningswerk, als onoprecht, gehaat wordt. Als dan bij andere gelegenheden, waar de notabelen van „het corps", plechtsta- tiglijk gerokt, met zijden hoeden en zeer breede halssieradiën in het openbaar verschijnen, die wrevel uiting zoekt, als daar min vriendelijke woorden vallen, somtijds zelfs vuistslagen en steenen, om van de onsmakelijkste werptuigen niet ééns te spreken 1 aan wien de schuld Aan „het volk", getergd door schouwspelen, waarvoor zijn jongens vast (zoo meent het) zouden zijn inge rekend Of aan de „hoop des lands", wier „mos" zoodanige schouwspelen niet streng genoeg verbiedt? Met zul ke vragen nu en dan de hand te steken in haar eigen boezem voegde de stu dentenwereld meer, dan na zoo'n bot sing met de schare op hoogen toon te smalen tegen „het plebs", te dreigen met knuppels en boksijzers en te roepen om de politie." Het is volkomen ad re m gezegd. Koninklijke Besluiten. Aan mr. J. L. A. Stolk is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1910, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van rechter in de Arrondissements- Rechtbank te Zutfen, onder dankbetui ging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Aan H. J. baron Van Doorn van Westcapelle, is op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1910 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kanton- rechter-plaatsvervanger in kanton Wage- ningen, onder dankbetuiging voor de, als zoodanig bewezen diensten. Is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle ter standplaats de gemeente Heino: R. F. H. Baurichter, candidaat-notaris te Raalte, tijdelijk wo nende te Heino. Met ingang van 1 Jan. 1910 is be noemd tot vice-president der Arrondisse- ments-Rechtbank te Utrecht jhr. mr. J W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, thans rechter in gemeld college. A. Van Sonsbeeck is benoemd tot burgemeester der gemeente Goirle. Voor den tijd van vijf jaren, ge rekend onderscheidelijlc van 19 en 26 Nov. zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot reserve-officier van gezond heid der 2de klasse de heeren A. A. Huls- hoff en A. J. Korteweg, artsen. Met ingang van 16 Jan. 1910 is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Kam oen. E. Wind. thans directeur van het telegraafkantoor te Alkmaar. Aan den luitenant ter zee der 2e| klasse P. H. Bussemaker is met 21 Dec. op zijn verzoek in Oost-Indië eervol; ontslag uit den zeedienst verleend'. j- Candidaat-Notarissen. In de jongstleden Zaterdagavond in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Graven- hage gehouden vergadering van de af- deeling Zuid-Holland van de Broederschap van Candidaat-notarissen, werden tot be stuursleden gekozen de heeren: J. A. Huese voorzitter, Jhr. M. B. W. des Tombe secretaris en H. L. Morra allen te 's Gra- venhage. Hierna hield de heer J. W. de Wijn, notaris te Ridderkerk een lezing over „Ruilverhaveling." LEIDEN, 20 December. Gemeenteraad. De Gemeenteraad houdt een openbare vergadering op Donderdag 23 December 1909, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van twee leden van den Gemeenteraad, respectievelijk tot Voorzit ter en plaatsvervangend Voorzitter van het bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs (aftredend: de heeren Dr. H. j. Zwiers en A. Mulder. 2e. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden van het bestuur der Ge meentelijke Arbeidsbeurs. 3e. Benoeming van een onderwijzer aatt de school der 3e kl. No. 1. 4e. Benoeming van een onderwijzeres aan de school der 3e kl. No. 1. 5e. Benoeming van twee onderwijzers aan de school der 3e kl. No. 5. 6e. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school der 3e kl. No. 5. 7e. Benoeming van een onderwijzer aan de school der 3e klasse No. 6. 8e. Voorstel tot bestendiging van T. van Lohuizen in de betrekking van tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gym nasium. 9e. Verzoek van C. J. Leendertz, om eervol ontslag als leeraar aan de Hoo gere Burgerschool voor Jongens. 10e. Voorstel tot de bestendiging van de verpachting van het grasgewas van het Plantsoen, het Park, de kleine Plantsoen tjes, de Jan van Houtkade en de singelkan ten aan J. Belt. 11e. Voorstel a. tot vaststelling van de concessie voorwaarden, waarbij aan de Noord-Zuid- Hollandsche Tramwegmaatschappij ver gunning wordt verleend tot het hebben erf exploiteeren van een tramverbinding met bovengrondsche electrische beweegkracht in deze gemeente b. tot goedkeuring van de overdracht der aan de Rijnlandsche Stoomtram-Maat schappij verleende concessie voor den aan leg en de exploitatie van een stoomtram van Katwijk naar Leiden, aan de Noord- Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij c. tot goedkeuring van de overdracht der aan de Rotterdamsche Tramwegmaat schappij verleende concessie tot den aan leg en de exploitatie van paardenspoor wegen te Leiden, aan de Noord-Zuid-Iiof- landsche Tramweg-Maatschappij. 12e. Voorstel tot aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Electriciteitsfabriek en vaststelling van den desbetreffend en begrootingsstaat. 13e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor de overwulving van het Kort Rapenburg en de vernieuwing van de Blauwpoortsbrug. - 14e. Verordening, regelende de voor waarden, waaronder aan bijzondere be waarscholen subsidie uit de gemeentekas kan v/orden verleend. Maatschappij van Nijverheid. In het Nutsgebouw hield Zaterdagavond het departement Leiden van de Maat schappij van Nijverheid eene algemeene ledenvergadering onder leiding van den heer A. de Koster Jr. In zijn openingswoord herinnerde deze aan het aftreden van den heer Hartevelt als voorzitter, wiens verdiensten door spr. in waardeerende bewoordingen wer den herdacht. Met algemeene stemmen werd tot be stuurslid gekozen de heer dr. Aug. P. Driessen. Uit zijn midden zal het bestuur alsau een voorzitter aanwijzen.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1