BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 18 December. lit de Leidsche Vroedschap. Wie zou beweren, dat eene Raadsver gadering niet buitengewoon nuttig en (leerzaam is, heeft het zeker mis. Althans (wat betreft de vergadering van gisteren middag waar de leden, die bijna allen ,waren opgekomen, een lesje hebben ge had in.... hoefbeslag. 'tKwam zoo. B. (en W. stelden voor naar aanleiding van Jeen adres van stalhouders, de Donker- isteeg van een andere bestrating te voor dien, omdat de tegenwoordige te glad lis voor de paarden. Heel druk werd er geredeneerd over alle mogelijke bestra- jting langzaam rijden, etc. etc., toen de heer Fokker op het idee kwam, of de fout ivan de gladheid misschien niet moest ge zocht worden in de pooten der paarden. [Wacht eens, zei de heer van Gruting, daar zal ik den heeren eens wat van ver tellen en nu volgde een voor deskundigen fceker uiterst belangrijk betoog over hoe- yen en hoefijzers en de straal van het jijzer en weet ik wat al meer, en op grond Wan dit alles ried de heer van Gruting aan den stalhouders hun zin te geven, en het voorstel van B. en W. aan te nemen. Er werd over gepraat door de heeren 5ijtsma en Vergouwen en Pera en Fokker ien Reiminger en Hoogenboom en van .Gruting. Vinden de heeren goed, dat ook «Ie wethouder van fabricage eens een woordje zegt, vroeg de voorzitter oncfer groote vroolijkheid. Ook het betoog van den heer Korevaar mocht niet helpen de Donkersteeg houdt de bestrating, die ze heeft, het voorstel van B. en W. werd .verworpen met 16 tegen 14 stemmen. Eerst was er al een heeie discussie geweest over het adres van de vereeni- ging van bezoldigde politieagentenDoor Eendracht Saamgebracht, om verhooging van de jaarwedden. De heer Sijtsma had een voorstel ingediend om verhooging en werd daarbij gesteund door den heer Pe ra en Fokker, terwijl de heer v. d. Eist een motie indiende, om de zaak aan te houden tot de nieuwe burgemeester, die hoofd der politie is, zou benoemd zijn een motie, die alleszins redelijk mocht heeten, want wie zal zeggen, of de nieuwe burgemeester, de tegenwoordige organisatie der politie wel de beste acht. iBij de discussies, die nog al levendig waren, wees de heer Bosch er terecht op, dat er wel wat veel werd geschermd met groote woorden en dat het werd voorgesteld, alsof degenen, die tegen het voorstel Sijtsma zouden zijn, het minder goed meenden met de agenten, een op zet trouwens, die telkens wordt gebruikt als er kwestie is van verhooging van salarissen van gemeente-ambtenaren. Politie-agenten zijn ook kiezers, weet U. Intusschen de motie v. d. Eist werd aangenomen met 24 tegen 6 stemmen •en c!e agenten zullen dus moeten wachten tot c!e nieuwe burg::-.cester er is. De overige punten die waren voorafge gaan, waren van geen beteekenis. Er had eene benoeming plaats van een opzichter van gemeentewerken, waarbij no. 2 van de voordracht werd gekozen met 15 tegen 14 stemmen. Het voornaamste punt van de agenda was wel het verzoek .van de vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek" om toekenning van eene subsidie in eens van f 1000. Wethouder Kerstens, die reeds als de mi iderheid in het college van B. en W. zijne bezwaren van financieelen aard had ^iieengezèt, deed dit ook nu nog eens in openbare zitting. Hij betoogde dat de oprichting van de leeszaal en de exploi tatie voor de eerste drie jaren was ver zekerd. Ook zonder gemeentelijke sub sidie. Gaat het dus wel aan subsidie te ver- Jeenen, waar deze eigenlijk niet noodig is? Is het niet de eerste stap op een ver keerden weg? Want zullen we niet moe- FEUILLETON. Het geheim van het Keizersslot. 6) Maria Theresia raapte haar kostbaren zijden sleep hoog op, en energiek, gelijk zij steeds was, ging zij de corridor door. |Zij wendde zich naar de zijde, waar de Vertrekken van haar gemaal lagen. Hier iwas de verlichting niet meer zoo rijkelijk, lals daarginds in den grooten vleugel, (waarin dezen nacht het feest plaats had. (Zoo juist begon het op een der torens ,van de stad middernacht te slaan. De [Keizerin kende geen vrees, noch voor 'geesten, noch voor menschen. Doch on- (willekeurig bekroop haar in de eenzaam heid, die haar omgaf, een gevoel van mis hagen. Zij koos een geheimen weg, om miet op de uitgezette schildwachten te istooten en opende eenige kleine deuren, Jdoor welken zij op een tweeden smallen corridor kwam. Hier brandde slechts een enkel licht {tegen den muur. Ook was er niet het frninste gedruisch te vernemen. De Keize rin bleef stilstaan en luisterde. Zij ver- Wachtte het gerinking van glazen te zul- ,len hooren, dat uit de kamer van Jiaren Pemaal moest komci;. Natuurlijk dat TOS |i&t feevel l^ad gegeven, ^at men ten toegeven, als ook anderen, die met deze leeszaal niet instemmen, ook om subsidie komen? Ook de heer Meuleman verklaarde te gen te zullen stemmen. Niet, omdat hij stond op het standpunt van hen, die altijd tegen subsidie zijn, zooals bijv. Profes sor Fockema Andreae, maar hij wilde elke subsidie op zich zelve beschouwd, zien. En dan sloot hij zich aan bij den heer Ker stens, waar deze betoogde, dat de fi- nantiën der vereeniging geen subsidie noodig hadden, die de gemeente zoo moeilijk konden missen, doch hij had ook nog een ander principieel bezwaar en ver klaarde hierbij te spreken ook namens de overige Katholieke leden. Er zijn nu een maal nog tal van menschen, die niet kun nen beoordeelen, wat ze lezen, en voor wie de lezing van rijp en groen beslist verderfelijk is. Daarom moet men, indien men zich stelt op zuiver Katholiek stand punt, beslist stelling nemen tegen der gelijke neutrale inrichtingen. Hij verklaar de niet te kunnen begrijpen, dat de voor standers na al het getob met de neutrale scholen zelf nog niet genoeg hebben aan die zoogenaamde neutrale inrichtingen, die toch inderdaad nooit neutraal konden zijn. Wil men neutrale leeszalen, goed men betale ze zelf, maar gebruike daartoe niet het geld dat wordt opgebracht ook door hen, die van de neutrale inrichting niet kunnen profiteered Maar er zijn toch ook Katholieke leden in het bestuur, werd hem toegevoegd door de heeren van der Eist en Sijtsma, hoe legt ge dat liit. Dat moeten die heeren geheel voor zich zc-1- ven weten, was het antwoord, maar het Katholieke standpunt in dezen, dat ook reeds twee jaren achtereen werd ingeno men in de Tweede Kamer door alle Ka tholieke leden, zonder uitzondering, is, dat wij aan de bevordering van deze zaak niet kunnen deelnemen. De heer Fockema Andreae kwam ver klaren, dat hij waarschijnlijk niet voor de subsidie had gestemd, als het was aangevraagd als jaarlijksche bijdrage: nu echter achtte hij de zaak zoo nuttig dat hij zich verplicht gevoelde voor te stemmen. Wel eigenaardig, dat deze anti- subsidieman aan zijn gevoel tegen sub sidie nog al eens het zwijgen oplegt, ge tuige ook de ongemotiveerde schouwburg subsidie. De heeren Vergouwen, Pera en Briet spraken ook tegen de voordracht, de eerste uit finantieel oogpunt. De heer Pera deed zich kennen als een principieel tegenstander, terwijl de heer Briet niet was overtuigd van het nut van eene lees zaal. Ze bevorderen oppervlakkige kennis en uithuizigheid. De heeren Fokker, v. Gruting en Sijts ma deden zich nog kennen als warme voorstanders. Als al die warmte zich eens had geuit in giften en inteekeningen, zoo als dat bij Katholieke instellingen zoo dikwijls het geval is, dan had de veree niging zeker geeii gemeentelijke subsidie noodig. De voorzitter meende dat er genoeg gedebatteerd was. Alleen wilde hij er nog op wijzen in verband met de bestrij ding van reohts wat ook de heer Sij'ts- ma reeds had gedaan, dat de overleden burgemeester voorstander was van de zaak, welke mededeeling gerustelijk, als weinig ter zake doende, achterwege had kunnen blijven. We zouden nog "haast vergeten, dat de heer Reimeringer bij deze kwestie „la note gaie" leverde. Hij was zoo warm gestemd voor de leeszaal, dat hij gaarne zelfs f1000 meer gaf aan de 'Vereeniging dan ze vroeg; uit zijn eigen zak? Pardon, uit de zakken van de belasting betalende burgerij. Zelfs maak te hij daarvan een amendement. Men wenkte hem van alle zijden, om dat toch gauw in te trekken, wat hij wijse lijk deed. Toen kwam de stemming. Met 15 tegen 14 stemmen werd de gevraag de subsidie toegestaan. Zuiver rechts te gen links. De heer Wildeboer was ver trokken en de heer Timp was wegens ongesteldheid afwezig eene omstan digheid waaraan d'e leeszaal hare subsi die te danken heeft. Toen was er nog een voorstel tot wijziging van de verordening bepalende de bezoldiging van het personeel der openbare lagere scholen, waarbij eenige de toegangen tot zijne kamers bewaken zoude en niemand doorliet, alvorens men er hem van verwittigd had. Maria Theresia kende echter alle ge heime deuren en gangen, zoodat zij van hier uit ongemerkt in de kamer van den Keizer komen kon. Voorzichtig haar sleep omhoog houdende, schreed' zij ver verder en bleef eindelijk voor een kleine deur stilstaan. Wederom luisterde zij en andermaal was er niets te vernemen Hare hand drukte nu op den knop van een deur en deze opend'e zich. Er ont stond daarbij geen enkel geluid dat wel licht de Keizer had kunnen waarschuwen. Even voorzichtig sloop Maria Theresia de kamer binnen, die zich voor haar opende. Het was een werkkamer, waarin de Keizer vaak nog tot laat in den macht zat te arbeiden. Wellicht dat hij zich kort te voren nog iets uit dit vertrek had ge haald, want een waskaars brandde in den gouden luchter, die op de schrijftafel stond. De ijverzuchtige Keizerin keek naar alle zijden rond even alsof zij naar een verraderlijk teeken zocht, een voile, handschoen of iets dergelijks. Zij deed echter vergeefsche moeite. De deur, welke door twee zijden por- tières was afgesloten, voerde naar de groote slaapkamer van den Keizer. Maria EWS» fieft AOg<$jbl& pfi verandering wordt gebracht in tracte- ment en duur van verlof tijdens ziekte. In de vorige vergadering had1 de heer Zwiers uitstel gevraagd van dit punt, omdat de wethouder van onderwijs niet aanwezig was. Nu was er zelfs geen discussie over wat den heer van der Lip aanleiding gaf eenigszins nijdig te vragen waarom nu niemand discussie verlangde. Zoo geheel vreemd was dat echter niet nu B. en enkele wijzigingen hadden overgenonjen van de heeren van der Eist, Fokker en Sijtsma, welke wijzi gingen ook waren bedoeld door den heer Zwiers. Ten slotte kwam nog aan de orde de regeling van subsidie aan de bijzon dere bewaarscholen. Deze zaak was voor behandeling rijp en de verordening door B. cn W. voorgesteld, na advies van de Commissie voor de Bewaarscholen. De heer Carpentier Alting wilde ook de Commissie van toezicht op het Lage on derwijs hooren. Waarom, was ons niet duidelijk. Ook de heer Briet begreep het niet. Wc vragen toch ook de Commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs niet om advies over zaken van la ger onderwijs. De heeren Fokker en Sijtsma steunden den heer Carpentier Alting. De heer Sijtsma wenschte vooral uitstel wegens het late uur, en zegde eene breede uit eenzetting toe van principieelc bezwaren tegen het voorstel. De heer Vergouwen bestreed r.og het voorstel-Carpentier Al ting. Zijn de inlichtingen van de com missie voor de bewaarscholen niet vol doende, dan zendc men het rapport terug met verzoek om nadere toelichting, maar ga niet naar een andere commissie. Het voorstel Carpentier Alting werd verworpen met 16 tegen 13 stemmen, rechts tegen links, behalve de wethou ders, die ook tegenstemden. Wie "soms nog zeggen mocht, dat toch eigenlijk principieele politiek in een ge meenteraad niet thuis behoort, zal na eene zitting als die van gisteren wel tot een andere conclusie komen. Ook daar is neutraliteit onbestaanbaar. In een volgende vergadering zullen we dan antwoord krijgen op enkele vragen van den heer Sijtsma aangaande eene be risping, toegediend door B. en W. aan het bestuur van de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers wegens de wijze waarop zij zich in een circulaire hebben uitgelaten over hunne superieuren en ook op vragen van den heer Fokker over het o.itslag door den commandant van de brandweer gegeven aan een tijdelijk werkman. Zou de heer Fokker niet verstandiger zijn geweest in dien hij deze zaak had besproken in de Kamer van den Wethouder? Maar 't is waar ook, brandweermannen kunnen kie zer zijn. Frankrijk. De strijd. De „Univers" bevat een treffend staaltje, waaruit blijkt hoe de neutrale onderwijzers en onderwijzeressen bezig zijn om de lakens uit te deelen. Een huisvader een staatsambtenaartje had aan zoo'n dochtertje verboden om nog langer de geschiedenisboeken der school te gebruiken. De onderwijzeres had het kind naar huis gestuurd en wat begrijpelijk was, 't meisje bleefthuis. Daar bleef het echter niet bij. Eeni ge dagen later stapte de neutrale op voedster" het huis binnen om het kleine staatsambtenaartje te spreken. „Is het waar," zoo vroeg ze heel snib big, dat ge uw dochtertje verboden hebt uit het geschiedenisboek te leeren, dat wij, bij ons op school gebruiken „Ja zeker," bekende de man ronduit. „Nou pas dan op'k Zal je bekend maken „Zooals ge wilt. Maar ik wil u mijn dochtertje niet overleveren antwoord de de man dapper. Deze brave huisvader waagde er zijn drempel staan en aarzelde om binnen te treden. Eene 'door niets onderbroken, huiveringwekkende stilte omgaf haar.'t Kaarslicht achter haar ging onrustig op en neder, even alsof er een zachte tocht door het vertrek ging. Eindelijk besloot de Keizerin om de zijden gordijnen terug te trekken en "het slaapvertrek van haren gemaal te betre den. Eerst keek zij onderzoekend1 door de aldus ontstane opening en bevond; dat het groote vertrek in een volslagen duis ternis gehuld lag. Zoude de Keizer zich hier niet bevinden Waarheen zou hij dan gegaan zijn, zoo niet hierheen Reeds dacht de Keizerin er over na, of zij zich niet zo ospoedig mogelijk zoude te- rugdreklcei., toen juist het groote, met antieke meubelen gemeubelde vertrek zich begon te verlichten. Waarschijnlijk had de kamerdienaar verzuimd om de zware gordijnen te sluiten en nu drong een streep maanlicht de diepe duisternis binnen;. Duidelijk kon de keizerin het bed' van haren gemaal onderkennen. Dit stond te gen den korten zijwand en was van een grooten troonhemel voorzien. De zijden gordijnen waren gedeeltelijk teruggesla gen en op het bed lag de beweginglóoze gestalte des Keizers. Maria Theresia vergat voor een oogen- blik iWfWfi®. zy iyedie^i jyqs gekpmeq betrekking en z'n broodwinning aan om de goede zaak en zijn goed' recht als vader te verdedigen. Dit is echter niet eenige voorbeeld, dat de oprechte Katho lieke mannen het slachtoffer van de fana tieke vervolging worden. - Gelukkig bestaat er in Frankrijk een vereeniging „Honneur et Conscience," die deze slachtoffers helpt om een nieu we betrekking te vinden en voor hunne belangen opkomt. Nu is het meer dan tijd, zegt „de Uni vers" om deze vereeniging door geeste- delijke en andere bijdragen te steunen, 't blad zelf geeft daarbij 't voorbeeld Duitschland. Gisternacht is de automobiel van den Kroonprins op den straatweg van Berlijn naar Charlottenburg in botsing gekomen met een particuliere auto, doordat beide denzelfden kant uitweken. De Kroonprins is ongedeerd. Zijn adjudant de le luite nant Von Oppen kreeg lichte verwondin gen. De personen in de particuliere auto kregen geen letsel. De zelfmoord in het Duitsche leger neemt op angs(wekkende wijze toe. Bijna steeds zijn de afzonderlijke gevallen te wijten aan vrees voor bestraffing, Op één dag werden naar Berlijn zes gevallen van zelfmoord met doodelijken afloop uit verschillende garnizoenen van het Duitsche rijk gemeld, en de militaire autoriteiten zijn niet zonder reden onge rust over dezen gemoedstoestand onder de jonge soldaten. Nicaragua. Een uit Managua te New-York ontvan gen telegram meldt, dat president Zelya in zijn manifest waarin hij aftreedt, zegt dat de toestand daden van op offering en vaderlandsliefde eischt van den kant der goede burgers, nu het land wankelt onder de schaamtelooze revolu- lutiedat vreemde naties onrechtvaar dig tusschenbeide komen door aan de oproerlingen wapens te verschaffen. Oit is hierom onrechtvaardig, daar anders verder bloedverlies kon vermeden wor- en daar de revolutionairen beloofd' had den de wapens neer te leggen. Zelaya legt zijn lot neer in de han den van de nationale vergadering, in de hoop, dat de keus van een opvolger een goed gevolg zal hebben voor Nicara gua, dat de vrede mag hersteld worden en de vijandelijkheden van de Vereenig- de Staten een einde nemen. Rusland. Vervolging der Katholieken. Dezer dagen werden in het gouverne ment Kowno al de Katholieke priesters, een 350-tal, met hun bisschop aan het hoofd, voor het gerecht gehaald. De aanleiding daartoe was het volgen de: In Augustus van het jaar 1905 was n.l. door den Minister van binnenlandsche za ken bij circulaire bepaald, dat een ieder, die van de Orthodoxe tot de Katholieke kerk wenschte over te gaan, eerst de toe stemming van den gouverneur hiertoe moest aanvragen. Daar die toestemming natuurlijk tot de grootste willekeurighe den aanleiding gaf, zag de geestelijkheid er spoedig van af ze aan te vragen, te meer wijl ook in het bekende keizerlijke manifest, waardoor de overgang tot an dere gezindten met volle vrijheid werd toegestaan, niets vermeld werd van een toestemming van den gouverneur. Ook de gouverneur van Kowno zelf en zijn onmiddellijke chef, de gouverneur- generaal van Wilna, Kowno en Grodno schenen niet erg diep overtuigd te zijn van de wettigheid van deze circulaire. Want vier jaren lang lieten zij het eenvou dig toe, dat de overgang plaats had, zon der dat de toestemming van den gouver neur aangevraagd werd. Nu echter heeft de Orthodoxe bisschop van Kowno de zaak weer eens aan den gang gemaakt, overtuigd, dat de rechter lijke macht hem helpen zou. Hij dreef door, dat met ingang van November van uit St. Petersburg een bevel zou uitge- en trad nu geheel de slaapkamer binnen. Zoude zij haren Franz andermaal on recht aangedaan hebben? Het kon im mers zeer wel mogelijk zijn, dat werke lijk een onwelzijn hem bevangen had en dat hij nu daarom rust zocht. Maar dan die witte gestalte? Wanneer markies Boldier eens onwaarheid ge sproken en alleen maar een sprookje uit gesproken had Daar zoude hij voor boeten. Op de teenen trad de Keizerin naar. het bed van Franz I. In het oog loopend moest het schijnen ,dat er geen licht in de kamer brandde. Dat was anders het geval niet zooals Maria Theresia te goed wist. Zoude het licht soms door den wind zijn uitgegaan De Keizer lag geheel aangekleed te bed, even alsof hij slechts even rusten wilde. Maria Theresia boog zich gedruisch- loos over hem heen en luisterde naar zijn bedaarde ademhalingen. Het aange zicht van haren gemaal scheen haar wel is waar een weinig kleurloos, doch zij schreef deze omstandigheid' alleen aan het maanlicht toe, dat op een deel van het bed viel. Slechts ééne seconde lang dacht ^e Keizerin na en daarop trok zij zich we der even gedruischloos als zij gekomen vyas, Jerug. j^arg Jippeu li,ad,dea vooraf vaardigd worden, waardoor ongeveer 400. Katholieke geestelijken voor het gerecht zouden gedaagd worden. De gouverneur, was daarmede weinig ingenomen, daar. hij vreesde, dat de Katholieke bevolking van het gouvernement door dezen maat regel al te zeer in opschudding zou ge bracht worden. Derhalve zond hij naar St. Petersburg het voorstel om de zaak te laten loopen wijl de regeering deels zelf de schuld was,- omdat zij geen passende maatregelen had genomen tot de naleving der circulaire, Dit voorstel werd evenwel afgewezen en opnieuw is nu de vervolging der gees telijken bevolen. Terecht merkt de ï.Germania" naar aanleiding hiervan op: Blind voor dei talrijke teekenen des tijds blijft de re— geering dus rustig haar politiek van zelf moord vervolgen." Nieuwe halve ceoten. Het „Centrum" kreeg dezer dagen een nieuwe halve cent van 1909 in handen en het trof haar aandacht, dat deze met een geheel nieuwen stempel geslagen zijnde waardeaanduiding H cent is in veel grooter Ietter, de bladerrand daar omheen veel meer uiteen en veel voller, zoodat hij geheel de letters omsluit. De Hollandsche leeuw aan de andere zijde komt zeer vaag uit, omdat hij min der relief heeft en het randschrift daar omheen is in veel kleiner letters dan op de vorige muntslag. Deze uitgifte is vol strekt geen verbetering, noch wat fraai heid, noch wat duidelijkheid betreft op ons kleinste muntstuk. Geschoolde keukenmeiden. De Liberale Unie wil het kiesrecht toe kennen aan ongehuwde vrouwen boven de 25 jaar. Het Kamerlid Roodhuyzen heeft gis terenavond deze jongste beslissing van de Unie enkele jaren terug wilde zij aan geen enkele vrouw het kiesrecht geven voor den Bond van Vrouwenkiesrecht verdedigd. Volgens de Unie krijgt een keukenmeid die de jaren heeft, het kiesrecht; haar mevrouw krijgt het niet. Is dat in den haak? Zeker. Evenmin als aan een kind een scheer mes, zou de heer Roodhuyzen het kies recht willen geven aan de vrouwen, dis er niet voor geschoold zijn. Hier volgt uit, dat de heer Roodhuyzen de keukenmeiden tot de „geschoolden'" rekent, de mevrouwen niet. Beklagenswaardige mevrouwen, geluk kige keukenmeiden! En dan jammerde de vorige week de heer Schaper in de Kamer over het lot der dienstboden. Geheel ien onredhte, zooals thans blijkt. (Het Huisgezin) T uberculose-Museuiii. De Tuberculose-Commissie der Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" heeft in het gebouw „Ons Huis" te Rotterdam aan de Gouvernestraat een Tuberculose-Museum ingericht, dat op Donderdag 23 Dec. des middags om drie uur zal worden geopend met een rede van den Voorzitter dier commissie, den heer C. Dekker, arts te Bodegraven. Het doel van dit Museum is aan zoo wijde kringen der bevolking als mogelijk is een aanschouwelijk beeld te geven, zoowel van den aard, de uitbreiding en de gevaren der tuberculose als van de middelen, waarmede deze volksziekte wordt bestreden en voorkomen. Het Mu seum is eene verplaatsbare tentoonstelling en zal, na gedurende 4 weken te Rotter dam ter bezichtiging te zijn gesteld, naar elders worden overgebracht. Gedurende den tijd dat het Museum te Rotterdam verblijft, zullen op nader ter openbare kennis te brengen data in „Ons Huis" aldaar populaire lezingen worden ge houden over onderwerpen verband hou dende met tuberculose. nog het voorhoofd des Keizers aange raakt en met dezen kus verzocht zij hem vergiffenis voor het aangedane onrecht. Eene onbeschrijfelijke blijdschap vervul de hare borst. Hij was steeds zwak ge weest, gelijk Maria Theresia wist, en dat hij haar niet van zijn heengaan onder richtte, vergaf zij hem gaarne, want ze ker wilde hij haar niet verschrikken. De Keizerin wilde zich door de groote voorkamer verwijderen, waar waarschijn lijk de kamerdienaar van haar gemaal waakte. Juist toen zij de uitgangsdeur naderde, werd de maan wederom door de wolken bedekt en de duisternis viel in. De Keizerin bleef staan en keek om naar het bed, waarop haar gemaal rustte. Ging er zoo juist niet een zonderling klinkend steunen, iets als een langgerek te zucht door de kamer? Het was we der stil geworden, doch plotseling be merkte Maria Theresia ^n de nabijheid van het venster eenige beweging. Daar scheen iemand te staan, hetgeen de Kei zerin zeer onbegrijpelijk vond. Wie toch' zoude zich in de kamer bevinden, ter wijl de Keizer sliep? (Wprdt vervolgd),

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5