Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van 14 December. BUITENLAND, België. Een merkwaardig feit Jas ?,Het Cen trum",- een Belgisch blad, dezer dagen. In een modewinkel kwam een jonge .{dameze wenschte een blouse te doen Imaken. Men vroeg haar, of ze die nog ivoor Kerstmis wenschte Ja, als t kan Het zou wel kunnen, als er wat werd (óvergewerkt. Neen, dat wilde ze nietovergewerkt Ijmöcht er voor haar niet worden. De verkoopster, getroffen door dit ant- fcvoord, vertelde het in 't atelier. Maar daar geloofden ze 't niet: Ij,praatjes, zulke menschen béstaan rilet." En goeddeels hadden de ongeloovigen gelijk. Frankrijk. Gruwelijke heiligschennis. Te Oevingey (in de Jura "heeft een gruwelijke profana tie plaats gehad. In den nacht van drie op vier Decem ber hebben een troep kwaadwilligen een beerput geleegd, en toen, na de deuren "der kerk geforceerd te hebben, heel het interieur der kerk overdekt met het vuil. De deur van het Tabernakel hebben de schurken niet kunnen forceeren, maar 1de kolonetten en versieringen hebben zij er toch afgerukt. Het is bijna onmogelijk om het kerk gebouw binnen te gaan wegens den on- (dragelijken stank, welke er uit tegen- fwaait, ook kan men geen' voet op het plaveisel zetten. De verontwaardiging over deze schan- lijk-laffe daad is algemeen en de bur gerij doet alle moeite om de bandieten in handen te krijgen. Beschaafde menschen toch kweekt dat neutrale onderwijs in Frankrijk. Studentenrelletjes te Parijs. In een, door het bestuur der republi- keinsche studentenvereniging belegde vergadering, ontstond een woest ge vecht tusschen republikeinen en came- lots du roi. -Verschillende studenten wer den zwaar gewond. De camelots werden uit de zaal ge drongen en de vergadering nam een mo- jtie aan, waarbij de republikeinsche stu denten verklaren, dat zij de vrijheid in het universiteitsgebouw »:iet alle kracht zullen beschermen. De leekenscholen. Ter kenschetsing van den verderfe lijker geest, die er van de leekenscho len in Frankrijk moet uitgaan en ter ver dediging dus van het goede recht der bisschoppen om de ouders te waarschu wen voor die scholen het volgende be richt uit-de „Express du Midi." Dit blad meldt nl., dat de inspecteur van het dep. Arége dezer dagen sprak op een conferentie van onderwijzers en onderwijzeressen. Daar gaf hij o. m. het volgende te hooren: „De veroordee ling door den brief der bisschoppen uit gesproken (over sommige boeken) moet door ons beschouwd worden als het stempel van een goed leeken-boek." In gelijken zin sprak dezer dagen de inspec teur der lagere scholen in Tarascon. En aan dergelijke leekenboeken zou den de Katholieke oude'rs de ziel van hun kinderen moeten wagen In een brief uit Parijs aaii den „Osscr- vatore Romano" wordt ook de diepe bi jdruk vermeld, door het schrijven van' Mgr. Amette veroorzaakt. En er wordt tevens op gewezen, dat jde aartsbisschop in de stilte der onop gemerktheid nog zooveel meer voor de armen en misdeelden doet. Maar gewoon lijk wordt hetgeen een bisschop goeds verricht, met zorg door de groote pers verzwegen. Graaf Albert de Mun neemt, gelijk ook Veuillot gedaan heeft, de- „Temps" FEUILLETON. Het geheim van het Keizersslot. 2) De Keizer was door dit voorval diep getroffen en zorgde op de edelste wijze voor de familie van de gedoode. Indien hij vermoed had, dat zich werkelijk eene vrouw onder dit witte hulsel bevond, dan zoude hij zeer zeker het schot niet gelost hebben. Keizer Franz had echter gewich tige gronden om een gevaarlijken intri gant in de zonderlinge verkleeding te ver moeden, een persoon, die reeds lang in het geheim gade werd geslagen, wijl hij pogingen deed, om in het Keizerlijke ar chief door te dringen, ten einde daar ge wichtige papieren te ontvreemden. Wellicht had deze persoon, die kort daarop uit Weenen verdween, ook de jonge hofdame omgekocht, om voor hem die gevaarlijke wandeling te maken. De Keizer liet het onderzoek daarnaar staken en beval het diepste stilzwijgen over de geheele zaak. Een lijfwacht - leunde op de tweede verdieping tegen een van de donkere zuilen en keek naar omlaag op het Burg plein. Het was kort vóór middernacht ,want reeds klonk op het plein voor den burg deu hoonl van een vyachter. In de onderhanden, het gematigd-fatsoenlijlke, vredelievende blad, dat naar aanleiding van 's aartsbisschops daad, over „cle rical e demagogie" dorst te schrijden. Wegnemen van kruisen. De gemeente raad van Rivarennes (Iridre-et-Loire, Fr.) heeft op voorstel van den burgemeester besloten als protest tegen de veroordee ling van Ferrer en tegen het manifest der Fransche bisschoppen alle kruisen, die op het grondgebied der gemeente staan, weg te ruimen. Deze maatregel moet nog door den prefect van het ar rondissement worden goedgekeurd. Deze gemeenteraad heeft in dit op zicht, naar de „Croix" herinnert, een treurige vermaardheid. Eenige jaren ge leden deed de burgemeester een zelf de voorstel met de bijvoeging, dat de kruisen zouden vervangen worden door de buste van de republiek. Toen gelukte het niet; allen stemden tegen. Portugal» De geruchten over het aanstaande hu welijk van Koning Manuel houden aan. Men beweert thans als zeker, dat in Mei aanstaande de Koning met Prinses Patricia of Connaught zal trouwen. Nicaragua. Uit New-York komt een bericht, vol gens hetwelk president Zelaya de op standelingen in Nicaragua zou hebben omsingeld. Terwijl de generaal Vasquez, aan 't hoofd van een kleine troepen macht,' generaal Estrada bij Rama bezig hield onder den schijn van onderhande lingen te willen voeren, bracht presi dent Zelaya zijn leger van 3000 man naar voren en omsingelde de opstandelin gen. BINNENLAND. Vergadering Algemeene Onderwijzers Vereeniging „Sectie B" in „Hotel de France" Amsterdam. Deze vereeniging vergaderde Zondag. De voorzitter, de heer J. H. Koeteq, van Rotterdam, opent de vergadering en heet allen welkom op de 26e Algemeene Vergadering en herinnert er aan dat S. B. 121/2 jaar bestaat. Hij gaat in het kort de geschiedenis van de R. K. on derwijzers na en wijst op de belangrijke vooruitgang in dien tijd. Hoe langzaam maar zeker het peil van den onderwijzer omhoog gaathij meent, dat wanneer de opleiding der onderwijzers verbetert ook de stand der onderwijzers zal voor uitgaan. Hij herinnert aan het rapport van de Ineenschakelingscommissie. Hij zegt, dat Sectie B. een standpunt moet innemen, als vereeniging van R. K. On derwijzers. De vereeniging moet front maken, tegen de ideeën voorgestaan door den Bond van Ned'. Ond. en het gezag hoog houden. De Bond van Ned. Ond. is in hooge mate onsympathiek bij Regeering en autoriteiten. Wij moeten trachten de sympathie te verwerven. De wereld ver zetten kan Sectie B. niet, doch invloed ten goede uitoefenen, kan zij wel. Daar is nog geen besliste opinie be kend van de Katholieke onderwijzers om trent verschillende punten het onderwijs betreffende. Door degelijke discussiën kan men tot een grondige meening ge raken. Wij moeten zorgen, dat wij als Katholieke onderwijzers niet achteraan komen bij Christelijke en openbare col lega's. Hij dringt ten slotte aan op be perking bij de besprekingen der punten der agenda. De notulen worden onveranderd goed gekeurd. Daar de penningmeester niet aanwezig was, kon het finantieel ver slag 'piet worden uitgebracht. De heer J. v. Rosendaal (Beverwijk) heeft ontslag genomen als penningmees ter. Punt 5 der agenda vermeldde„Sa larisactie". N. O. G. heeft verschillen lende onderwijzersvereenigingen uitge- noodigd tot het vormen van een Comi té voor Salarisactie, w. o. ook Sectie B. Als grondslagen voor de Salarisactie zijn aangenomen le. Gelijke minima bij eerste benoe- gang heerschte de diepste stilte. Niets bewoog zich daar boven, terwijl beneden de nachtwind met de bladeren van eeni ge oude boomen speelde. Nu en dan weerklonken van uit den anderen vleu gel van het slot de accoorden van de Keizerlijke hofkapel, die een dans in leidden. Slechts weinige verlichte vensters wa ren van hier uit te zien en droomerig keek de schildwacht over het burgplein heen naar deze vensters, achter welke nu en dan een. paar dansend voorbij zweefde. Op dat oogenblik begon de groote klok van den dom middernacht te slaan. De schildwacht ontdstelde en greep zijn buks steviger vast. Hij werd eerst met klokslag van éénen afgelost en moest het hier dus nog een uur uithoudenl De man kwam uit een klein Oosten- rijksch dorp ver van hier en was nog in sterke mate behept met het bijgeloof van den toenmaligen tijd. Wellicht was .het bloot een toeval, dat tnen beneden in de wachtkamer dezen avond de ge schiedenis van de witte vrouw vertelde, die zich nu en dan in de gangen van den Weener Hofburg zoude vertoonen. De man luisterde met alle aandacht naar de schilderingen zijner kameraden. Nu stond hij weder eens sinds lan gen tijd juist in hetjniddemachtelijk ,u.ur ming en gelijke verhoogingen voor al len, zoowel hoofden als niet-hoofden Hiermee zou dus de classificatie ver vallen, die de wet thans kent voor de hoofden van scholen, alsmede de functie van onderwijzer met verplichte hoofd- petq. Een aanmerkelijke verhooging van het aanvangssalaris werd noodzakelijk ge acht. Men acht het echter niet gewenscht nu tot het bepalen van eenT>edrag over te gaan. 2e. Toekenning van de volgende mi- nimumverhoogingen a. negen twee-jaarlijksche verhoogin gen van f 100; b. bij 't behalen der hoofdacte f 200c. bij bevordering tot hoofd eener school f 300; d. bij hu welijk, in den vorm van vrije woninigj of vergoeding van woninghuur. Het bedrag dier vergoeding moet ge heel van plaatselijke omstandigheden af hangen de tegenwoordige bepaling in de wet „vrije woning of vergoeding daar voor" moet gehandhaafd blijven, doch gelden voor alle gehuwde onderwijzers (hoofden en niet-hoofden.) Bij wettige ontbinding van het hu welijk mogen geen toegekende verhoo gingen worden teruggenomen. 3e. Voor geëischte extra bevoegdheden of bijzondere diensten, zooals het ge ven en de leiding van het herhalings- pnderwijs wordt geen bedrag vastge steld, maar een alleszins billijke vergoe ding '.noodzakelijk geacht Deze grondslagen zijn bindend voor de aangesloten vereenigingen. Het bestuur van S. B. heeft, hopende op de goed keuring van de vergadering, zich voor- loopig aangesloten. Alle vereenigingen hebben zich aangesloten, behalve de bond van Ned. Ond. De heer Wisse van Rotterdam, meent dat Sectie B. op deze vergadering zijn meening omtrent punten voor de ver gadering van de Dioc. vereeniging uit moet spreken. De heer Elders (Amsterdam) vraagt of alles onderling is goedgevonden? De heer v. d. Bijl (Amsterdam) meent, dat vóór salarisactie, noodig is actie voor verbeterde opleiding. De voorzitter raadt den leden aan, in de verschillende afdeelingen de ver schillende punten van belang ter sprake te brengen. Aan den heer Elders antwoordt hij, dat de besprekingen in het salariscomité in zeer goede harmonie waren geschied, uitgezonderd met den Bond van Ned. Onderwijzers. Het punt „Opleiding" zal behandeld worden op de volgende vergadering van Sectie B. De heer Kloosterman (Haarlem) vraagt of den voorzitter (Secretaris van het salaris-co Imité ook inlichtingen kan verstrekken omtrent het resultaat van de audiëntie van het comité bij den Mi nister. De heer ten Bergé (Alkmaar) stelt voor om voorstellen-van Sectie B. aan de afdeelingen te zenden ter behande ling voor de alg. vergadering der Dioc. Vereeniging. De heer v. d. Burg (Leiden) meent, dat salarisactie vooraf moet gaan aan verbeterde opleiding, daar beter sala ris zal leiden tot betere opleiding. De voorzitter deelt mede, dat de Min. als antwoord heeft gegeven, dat het nog al in de papieren zal loopen, daar de lUitvoering van de voorstellen 10 a 12 millioen zal kosten. Doch de voorzitter meerit, dat de actie de meening zal doen post vattende onderwijzerssalarissen zijn te laag. Op voorstel van den heer Klooster man zal worden getracht van de Dioc. Vereen, te verkrijgen het recht om voor stellen te mogen doen en afgevaardig den te mogen zenden naar de Algem1. Vergaderingen. Dit voorstel droeg ook de goedkeu ring weg van den Bisschoppelijken advi seur, Rector A. G. v. d. Berg, van Rot terdam. Het voorstel van het Bestuur, om zich definitief aan te sluiten bij het Salaris comité, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een motie was ingekomen om te ge- hier boven in de oude zuilengang, en moest of hij wilde of niet aan de witte vrouw denken. Terwijl eenigen van zijne kameraden hardnekkig bleven volhou den, dat men werkelijk het spook weder in den Burg had waargenomen, en dat het even zeker was, dat zijn verschij nen den dood van een voornaam per soon beduidde, verklaarden anderen we der dat dit eenvoudig een dom bijge loof was; de Keizer zelf toch had dit bewezen, doordien hij de witte vrouw door een welgemikt schot nederlegde. De aanhangers van het geloof aan spo ken, wilden dit niet voor een bewijs la ten gelden en verklaarden doodeenvou dig, dat de Keizer destijds niet het ware spook voor zich had gehad en dat de heele geschiedenis niets beteekende. De schildwacht draaide eensklaps het hoofd om. Tot dusver was het volkomen rustig en stil om hem heen geweest. Nu echter meende hij een licht gedruisch te hooren, 't welk van het einde van den corridor kwam. Een tweede schild wacht stond daar niet, want op iedere verdieping bevond zich slechts één man. Zoude soms een van de in den Burg wonende heeren van het hof zijne ka mers opzoeken? Dit kon wel mogelijk zijn, ofschoon het feest daar ginds nog lang niet geëindigd was. Het was plicht Vftn dep schildwacht pin gen jeder, die raken tot i.'stelling van een commissie die op de hoogte is van de R. K. Bijz. scholen en onderwijzers in dit Bisdom'. Deze motie was ingediend door den heer Plaisier, van Hoorn. De voorzitter maakt bezwaar tegen de ze motie. Volgens toelichting van den voorsteller is het de bedoeling, dat dé Commissie zal beoordeelen of een bepaalde onder wijzer geschikt is voor een bepaalde be trekking. Op voorstel van den voorzit ter wordt dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. Na de pauze kwam aan de orde be spreking van „Het Katholieke School blad". Wordt uitvoerig besproken en men komt tot de conclusie, dat op ons blad nog al wat valt aan te merken. De heer Elders (Amsterdam) doet het voorstel aan de Vereeniging tot Bev. van Kath. Onderwijs of Mgr. den Bis schop subsidie te vragen, om het blad te verbeteren. De vraag: „Hoe kan de D. V. de deel name aan de Hageveldsche Retraite be vorderen werd ingeleid door den heer Frans Wisse, van Rotterdam. Hij weer legt enkele opwerpingen tegen de re traite gemaakt. Hij is van meening, dat de D. V. door woord en geschrift de deelname moet bevorderen, zooals zij gedaan heeft door de uitgifte van een etraiteboekje. Zij moet ijveren voor ge lijktijdige vacantie. Hij verzoekt de hee ren deelnemers van de Hageveldsche re traite hun innige wensch te kennen te geven,' dat zij die retraite wenschen te behouden. Daverend applaus. Hij noemt daar eenige bezwaren te gen op. Zijne woorden worden ondersteund! door de heeren Schouten en Viddeleer. De vergadering verklaart zich ten slot te voor de Hageveldsche retraite. De heer v. d. Bijl (Amsterdam) be spreekt de eenheid in den Katholieken volkszang. Direct na de pauze en na dit punt voerde een gemengd koor, gevormd uit de dames en heeren-leden van de Am- sterdamsche afdeeling een viertal zeer schoone zangstukjes uit, onder leiding van het artistiek medelid, den heer Th. v. d. Bijl. De voorzitter was dan ook de tolk van de geheele vergadering, toen hij het koor en zijnen directeur hartelijken dank bracht en den wensch uitsprak, dat het koor nog meermalen op zou treden. Het verdere gedeelte van de verga dering was gewijd aan de bespreking van het Ondersteuningsfonds, de hoofdL acte-examens en de propaganda van Sec tie B. Een voorstel van den heer Viddeleer (Leimuiden) om de leden van Sectie B. 50 cent extra voor het Ondersteunings fonds te doen betalen, kon de goedL keuring van de vergadering niet weg dragen. Het voorstel van den heer Elders, om lijsten te doen circuleeren, viel meer in den smaak. De voorzitter sloot daarna, ongeveer 5 uur de vergadering. Het is kras. Een luitenant van het Indische, leger is uit den dienst ontslagen, tengevolge van „gedragingen in het openbaar, waardoor de waardigheid van den officiersrang be paaldelijk is aangerand," Het betreft een dronkemanspartij in een café te Soerabaja, waarbij de luite nant de deur uitgesmeten is. Wij zullen ens in deze zaak niet steken, maar vestigen de aandacht op het Rap port van den vvaarnemenden, tevens bri gade-commandant, te vinden in de Han delingen op bladz. 763. Deze commandant komt tot de volgen de conclusies: lo. dat luitenant v. W., zij liet ook dat hij niet in uniform gekleed was, op een voor een officier smadelijke wijze uit het restaurant is verwijderd geworden 2o. dat hij zich daarna heimelijk (vluchtende) heeft teruggetrokken 3o. dat hem voorts uiterst belee- digende woorden zijn toegevoegd ge worden den corridor doorkwam een „halt" toe te roepen. Het gedruisch van zoo even was thans weder weggestorven. De schildwacht moest voortdurend aan de verschijning van de witte vrouw den ken. De laatste klokslag was in den Dom weggestorven. Twaalf uur! De post zoude weldra weder uit zijne rust opgeschrikt worden, want ander maal ontstond er een zonderling ge- ruisch. Het had er veel van alsof een hand langs de muren van de zuilengang streek. De soldaat deed nu een pas naar vo ren en spande zijne oogen in, om iets te ontdekken. Toen hij echter niets ver mocht te onderkennen, dat de aanwe zigheid van een mensch verried, niette genstaande hij toch een geritsel ver nam, dat in 't gehoor was, alsof er iemand een kleed over den steenen vloer liet slepen, begon hij te sidderen. Thans zoude hij liever in de verlichte wachtka mer bij de kameraden zitten, dan dat hij hier in dezen huiveringwekkende^ slotvleugel op post stond. Het slepende geluid had zich inmid dels versterkt en op eens deinsde de soldaat verschrikt terug. Zijne oogen ontwaarden iets lichts. De oogen van (deq QBAji ppenden zich .wagenwijd „en 4o. dat hij in gebreke is gebleken dezen hem sub 1 en 3 vermelde aan- gedanen smaad op eene bij officieren gebruikelijke wijze uit te wisschen; 5o. dat uit de door luitenant v. zelf opgesomde hoeveelheid door hem gebruikten drank, veilig kan ge concludeerd worden, dat hij in een door drank opgewonden toestand verkeerde. Deze conclusies verdienen o. i. zeer de aandacht Waarin bestaan volgens den comman dant degedragingen, waardoor de waar digheid van den officiersrang is aange rand?" Blijkbaar hoofdzakelijk hierin, dat de officier zich het café heeft laten uit smijten, en later verzuimd heeft zijn uit smijters uit te dagen op een duel. Het is kras. Hier wordt door een hoofdofficier van ons leger zoo uitdrukkelijk mogelijk aan gezet tot dtielleeren. Dat wil zeggen tot een door de wet verboden daad. Als morgen een anarchist aanzet tot wie weet welke door de wet verboden daad, en hij beroept zich op het voorbeeld van dien hoofdofficier te Soerabaja, wat zal men dien man dan antwoorden?, (D. v. N.-B.) „Vrede door recht". Gevolg gevende aan den wensch, op de buitenlandsche congressen meermalen geuit, om ook op de godsdienstige zijde van het vredesleven het gewenschte licht te doen vallen, liefst door speciale bij eenkomsten, heeft het bestuur der Haagsche afdeeling van „Vrede door Recht", reeds in het laatst van December van het vorig jaar een bijeenkomst geor ganiseerd in de Waalsche Kerk. Deze „Vredesdienst" was waarlijk indrukwek kend; doch reeds toen was het bestuur van meening, dat samenkomsten, waar een algemeen humanitair streven als de vredesbeweging van godsdienstig stand punt werd besproken, niet tot één enkel kerkgenootschap beperkt moeten blijven, En het bestuur besloot pogingen aan te wenden om dit jaar voor gemeld doel de medewerking te verkrijgen, niet alleen van een Protestantsch predikant, maar ook van een Roomsch-Katholiek priester en een Israëlietisch geestelijke. Het deelt nu aan de leden mede, hierin zeer gelukkig te zjn geslaagd. Op de a.s. bijeenkomst zullen als sprekers optreden de Weleerw. heer A. Rodrigues Pereira Szn., opperrabbijn bij de NederL-Portu- geesch-Israëlietische Gemeente te 's-Gra- venhage Monseigneur dr. H. Nolens, geheim-ka merheer van Z. H. den Paus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ('s- Gravenhage) de Weleerw. heer ds. A. J. A. Verin eer,- predikant bij de Nederduitsch-Hervorm- de Gemeente te 's-Gravenhage. De bijeenkomst heeft plaats op Woens dag 22 December, des avonds te kwar tier over achten, in de zaal Diligentia, Lange Voorhout Het Haagsch Gem. Koor Onder Ons (dir. de heer A. Heyloo) heeft welwillend zijn medewerking toegezegd. Solozang: mej. M. Kessler. Begelei ding: de heer A. N. Koopman. Mr. P. P. G. Quack. Prof. nir. H. P. G. Quack te Amster dam, herdacht gisteren den dag, waarop hij vijftig jaar geleden promoveerde tot doctor in de rechten, op een proefschrift get.: Het Staatswezen in de veertiende eeuw. R. K. Vacantie-kolonies. Door den ZeerEerw. heer A. F. Suid- geest, pastoor te Egmond aan Zee, is aan alle hoofden der R. K. Bijz. Scholen van Nederland de volgende circulaire ver zonden Wij noodigen U beleefd en dringend uit op Uwe school een bak of kist te doen plaatsen, waarin de leerlingen zilverpa pier, capsules, stukjes oud koper, tin, lood, caoutchouc werpen. Worden die oogenschijnlijk waardelooze voorwerpen welke steeds gedachtenloos worden weg geworpen, met zorg verzameld en gesor teerd, dan is de uitkomst verrassend. krampachtig omklemde hij de geladen buks. Het was echter zonderling, dat hij niet op de gedachte kwam om ter stond het geweer in den aanslag te bren gen Intusschen was het lichte voorwerp naderbij gekomen, en de schildwacht herkendehet spook der witte vrouw. Het was een hooge gestalte ge heel in een sluierachtig, wit glinsterend kleed gehuld, 't welk haar lang op den grond nasleepte. Van het aangezicht ver mocht de soldaat niets te onderkennen, want zij droeg het hoofd naar den grond en een witte, ondoordringbare sluier viel daarover. De bewegingen waren werktuigelijk en gelijkmatig, terwijl de armen slap langs h(et lichaam hingen. Ook de handen waren niet te onderschei den onder de witte stoi. De schildwacht opende den mond om den aanroep te doen, doch hij was niet in staat een woord uit te brengen en de tanden klapperden hem tegen elkander. Inmiddels kwam de verschijning steeds nader, zonder het hoofd op te heffen of om te wenden. Het scheen alsof de muziek in het verwijderde slot eveneens opgehouden had want niet het minste ge luid kwam meer vandaan. (Wqrdt vervolgd).

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 5