BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 64. S)e Em&bchc (BotP£a/nt Bureau OUDG SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1-30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/8 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Frankrijk. Er is in Frankrijk een man gepakt zijn medeplichtigen is men op het spoor die in het bezit bevonden werd van 231.000 valsche postzegels van 10 cent, met de beeltenis van de Zaaister. !Men denkt dat die lieden piet minder idan 1.000.000 van die valsche postzegels in omloop hebben gebracht Maar nu nog een aardige bijzonder heid: het bestuur der posterijen heeft ontdekt, dat die postzegels valsch wa ren, doordat „de vignetten beter gegra veerd, de kleuren levendiger en beter verzorgd waren dan bij de echte post zegels". Het bestuur der posterijen oor deelt wel streng over de officieele kunst fcegt het Fransche blad, waaraan dit be richt is ontleend. België. De toestand van deiu. Koning van Bel gië blijft uiterst zorgelijk. Z. M. heeft de laatste H. Sacramenten ontvangen. Uit het „Handelsblad van Antwerpen" nemen wij over den loop der ziekte, die zoo plotseling althans voor het groote publiek plotseling het leven van koning Leopold in gevaar bracht, het volgende over: „Zaterdagavond is plots een ernstige .verwikkeling ingetreden in den toestand Zijner Majesteit. Dr. Thiriar werd ont boden te Laeken en bleef den ganschen nacht aan het ziekbed van den vorst, dat hij eerst Zondagmorgen te vijf uur verliet. Om half acht was hij reeds terug bij den doorluchtigen lijder en hield een consult met dr. Stiénon. du Pré, dat tot ropd den middag duurde. Men zegt dat, toen dr. Thiriar van een consult sprak, de koning verlangde de volle waarheid te kennen. Dr. Thiriar drukte daarop zijne onrust uit en-de koning deed alsdan verschei dene wilsbeschikkingen kennen." „In het paleis te Brussel is men na tuurlijk zeer terughoudend in het meedee- len van tijdingen. Men zegde er evenwel, dat de koning leed aan een verstopping der ingewanden, verkeld door een water gezwel. Een inlichtingsagentschap deelt het volgende mee dat wij enkel onder voorbehoud meedeelen, alhoewel het grootendeels de bovengemelde slechte tij dingen bevestigt: „Z. M. lijdt aan eene verstopping van den grooten darm. De geneesmiddelen hadden geen uitwerking meer. De' buik is buitengewoon gezwol len. De zwakheid is groot. Z. M. zou met de darmjicht (miserere) liggen." „Een hooggeplaatst ambtenaar gaf Zondagavond de volgende inlichtingen aan de Patriote: „De toestand van den ko ning is uitzonderlijk zorgwekkend. Hij lijdt aan eene obstructie en heeft sedert «enige dagen allen eetlust verloren. Ik geloof niet dat het de miserere is. Het ernstige van zijn toestand dagteekent ech ter niet van heden. De koning heeft ech ter al zijn tegenwoordigheid van geest be houden en geeft zich volkomen reken schap van zijn toestand.... De koning is fel verouderd" „Den ganschen afgeloopen nacht heeft de Koning gesluimerd en is bij tusschen- poozen wakker geworden. Hij ontbood baron Goffinet (zijn particulieren secreta ris) om met hem eenige zaken te regelen. Dezen morgen, na het consult, deed hij zijn advocaat en zijn notaris komen, met dewelke hij een lang onderhoud had. Hij ontving den pauselijken nuncius, die hem den zegen van den H. Vader en de wen- schen van zijn diplomatisch korps bracht. M. Max, burgemeester van Brussel, be gaf zich ook naar Laeken, doch kon door den koning, die erg vermoeid was, niet ontvangen worden. M. Max drukte aan baron Goffinet de wenschen der Brus- selsche bevolking voor het herstel des Konings uit. De moed des Konings, te genover de pijnen, die hij moet onder staan, wordt algemeen besproken. Hij blijft nog orders geven en heeft prinses .Clementine ontboden. Ook ontving hij Zijn secretaris en den Spaanschen ge zant." De advocaat van prinses Louise, voor- Zien van een lang, door haar verzonden, telegram, heeft zich naar het koninklijk slot te Laeken begeven, met het verzoek, Pm den koning de bede v^n de grins,es te mogen overbrengen, die haar vader smeekt, haar te veroorloven, zijn sponde te naderen. Het telegram zal den koning worden overhandigd, die zijn antwoord er op zal doen weten. De gravin van Vlaanderen ën prinses Clementine zijn hedenmiddag door den koning ontvangen. Z. M. is reeds bediend door den pastoor van Laeken, tegen 5 uur in den middag van gisteren. Gisteren zou de koning tot den premier Van Beernaertgezegd hebben: „Ik geloof dat ik thans de groote reis ga onderne men." Nicaragua. De Amerikaansche regeering schijnt van plan om met geweld in Nicaragua in te grijpen, en president Zelaya, die aan 't noofd der regeeringstroepen naar Bluefields optrekt een geduchte afstraf fing te geven. De Amerikaansche consul te Moffat heeft n.l. Estrada, den leider der revolutionairen en den gunsteling der Amerikaansche regeering de verzeke ring gegeven, dat de mariniers van den kruiser „Desmoines" met zes snelvuur- kanonnen op hun post zullen zijn, zoodra Zelaya met z'n 3000 manschappen voor Bluefields verschijnt en deze stad, die door de revolutionairen bezet is, nemen wil. Op verzoek van Estrada is ook de krui ser „Tacoma" in de onmiddellijke na bijheid voor anker gegaan en zullen nog 700 Amerikaansche mariniers aan wal gaan om hem tegen Zelaya te steunen. De aanvoerder der revolutionairen heeft verklaard, dat hij alleen langs het staatsdepartement te Washington met Zelaya wil onderhandelen. De laatste, die ieder oogenblik voor Bluefields verwacht wordt, beweert, d'at hij reeds een beroep heeft gedaan op de Amerikaansche r^geering, doch dit blijkt onwaar te zijn. Ieder oogenblik kan dus een treffen verwacht worden, zoo een scheidsrech terlijke uitspraak van Mexico of de Ver- eenigde Staten er niet in slaagt, om langs vredelievenden weg tot een op lossing te-komen. Hofbericht. Men seinde ons gisteren uit den Haag Heden is hier bekend geworden dat H. M. de Koningin voornemens is a. s. Woensdag van Het Loo voor enkele uren naar de Residentie te komen. Prins Hendrik der Nederlanden k'wam Zaterdagmorgen met gevolg te Berlijn aan. Hij steeg af in het hotel Espla nade. Koninklijke Besluiten. J. O. C. Bouma, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Wijk bij-Duurstede, is op zijn verzoek met ingang van 24 Dec. ontheven van zijn tegenwoordig beheer. Aan mr. R. D. Baart de la Faille, is op zijn verzoek met ingang van 1 Janu ari 1910 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-president der Arr.- Rechfbank te Utrecht, onder dankbetui ging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Aan mr. N. J. v. Luttervelt is op Zijn verzoek met ingang van 15 Dec. eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van rechter-plaatsvervanger in de Arr.-Rechtbank te Tiel, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewe zen diensten. Aan L. Ruysseneers is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van kantonrechter plaatsvervan ger in het kanton Zevenbergen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. Met ing. van 1 Januari 1910 is aan J. Romunde, directeur van het Huis van Bewaring te Leeuwarden, op zijn ver zoek uit die betrekking eervol ontslag verleend. De ramp te Katwijk. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Oorlog aan de zes kinderen van de militairen, die bij het ongeluk te Katwijk zijn omgekomen, eene uitkeering ineens voor elk ad f 1000 toe te ker.nen, zulks ten dienste van hunne opvoeding. Burgemeesters en secretarissen in Z.H. Gisteniamiddag kwam te Rotterdam de sters en Secretarissen in Zuid-Holland in buitengewone algemeene vergadering bijeen op verzoek van een zestal leden der vereeniging. Men wenschte de missi ve van den Commissaris der Koningin te bespreken, d. d. 4 November, betrek king hebbende op de vaststelling van nieuwe voorschriften ten aanzien van het houden der Bevolkingsregisters, waarbij, het persoonskaartenstelsel voor alle ge meenten verplichtend zal gesteld worden. Reeds bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter, mr. A. R. Zimmer- mann, mede, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken een nader schrij ven over dit punt is verschenen', waarin wordt medegedeeld, dat het in geen geval in de bedoeling ligt om voor 1911 de nieu we voorschriften verplichtend te stellen. De zaak kwam dus hierop neer, dat nieu we voorschriften in overweging zijn, doch nog niet werden gepubliceerd van Re- geeringswege. Er moest dus gediscussi eerd worden over de missive van den Commissaris der Koningin, waarin slechts in hoofdtrekken de bedoeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken is weergegeven. Vandaar dan ook dat de voorzitter der vergadering, nadat uitvoe rig was gedebatteerd, waarbij vooral bleek van de vrees der kleinere gemeen tebesturen voor meer uitbreiding van werk en dus vermeerdering van perso neel en gevolgelijk stijgende kosten voor het budget, welke laatste men Üoor het Rijk in elk geval wifde zien overgenomen de vraag stelde, of nu, reeds over het onderwerp met voldoende kennis van za ken van gedachten kon worden gewisseld, en of het niet beter was zich te bepalen tot een verzoek aan de regeering om tij dig in kennis te werden gesteld van het voorloopig ontwerp en der ingewonnen adviezen, zoodat gelegenheid zou bestaan om e en opinie uit te spreken. De vergadering vereenigde zich met dat voorstel, zoodat andere moties, die, het zij een afkeuring van de zaak, hetzij een andere afwijkende overtuiging inhielden, kwamen te vervallen. Wijk. „De Standaard" schrijft: „Het schijnt dan toch in Wijk nog tot een vredelievende oplossing te zijn ge komen en alle eere komt aan onze Cen trale in dit district toe, die op de jongste vergadering de niet gemakkelijke aange legenheid nog bijtijds in beter spoor heeft pogen te leiden en hierin door verhelderd inzicht van de afgevaardigden der locale kiesvereenigingen zoo uitnemend ge- Men mag dan ook vertrouwen, dat onze kiezers den hun nu gegeven raad volgen zullen, en dat de bezetting van den va- canten zetel reeds bij eerste stemming gelukken zal Dit zal den goeden samenhang van de Coalitie versterken, later de saamwerking in andere districten te beter verzekeren, en de positie van het Kabinet vaster maken. Breukelen had den Coalitieband te sterk gespannen, Wijk zal thans die valsche spanning te niet doen, en we zullen weer even heeht aaneengesloten staan als daags na den afloop der Juni-stembus". LEIDEN, 14 December. Het Leidsche Universiteitsfonds. Aan het verslag van den staat van het Leidsche Universiteitsfonds over den jaarkring! 19081900 is bet volgende ontleend. Het aantal leden in dit afge loopen jaar toegetreden bedraagt 159, waaronder twee hoogleeraren, zes oud studenten, waaronder twee dames, 128 studenten en 23 dames-studenten. Door den dood ontvielen een donateur en drie begunstigers. Voorts bedankte 67 leden. Het aantal leden bedroeg op 1 Mei 1909 1477. De inkomsten bedroegen f7930, waaronder een jaarlijksche bijdragen f3096, aan renten f2068 en aan giften f 600. De uitgaven waren te samen f 6219, zoodat het saldo is f 1731. Behalve toelagen aan eenige studenten en aan anderen voor wetenschappelijken arbeid, werd besloten tot den aankoop van de volledige serie van jaargangen van het „Zeitschrift für Kristallogra- phie" ad f 500, een voorschot aan prof. Holwerda tegen 4 pCt voor den aan koop van pleisterbeelden van f500, aan de Leidsche Studenter.vereeniging voor gMd&p&s 1M&. Jm Èh fi- x* Sande Bakhuijzen werd verleend, voor hulp bij wetenschappelijken arbeid f 250aan den lector in de histologie J. Boeke, voor hulp bij teekenwerk voor een wetenschappelijk onderzoek f200; aan prof. R. P. van Calcar voor kosten bij een wetenschappelijk onderzoek f250; aan den bibliothecaris der Universiteit, voor aankoop der Patrologie Migne f300. Het kapitaal van het fonds is thans ge stegen nominaal tot f91.000, het fonds Schlegel bedraagt f1067 ,het fonds Kai ser f 10.634. In de maand September trad de voor zitter, prof. H. G. van de Sande Bak- huyzen, af, dewijl hij den 70-jarigen| leeftijd had bereikt. In zijn plaats is door den Senaat prof. H. A. Lorentz tot lid der commissie benoemd. Prof. S. J. Fockema Andreae heeft daarop het penningmeesterschap neergelegd en is tot voorzitter gekozen. Als penningmeester trad nu op prof. J. van Leeuwen. De privaat-docent in de electr. chemie dr. W. Stortenbeker heeft de afscheiding der producten van de elektrolyse aan de electroden uitvoerig beschreven bene vens de toepassingen daarvan op de che mische analyse. De privaat-docent in het internationale privaatrecht mr. C. D. Asser Jr. behan delde eenige gedeelten de algemeene leertakken van dat recht alsmede een historisch overzicht van dit gedeelte der rechtskundige studiën. Aan dr. E. F. van de Sande Bakhuyzen werd een bedrag van f500 verleend ten einde het mogelijk te maken dat de heer J. A. Voute, die reeds vele jaren het ver richten van meridiaan-waarnemingen aan 't observatorium öp zich genomen had die waarnemingen kon voortzetten. Aan het slot van het verslag werd me degedeeld dat de studenten-commissie voor dit fonds de pogingen van het be stuur om de nieuw aangekomen studen ten tot deelneming op te wekken, krach tig heeft gesteund. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een jeugdigen kan toorklerk, die ten nadeele van zijn pa troons, de firma de K. Co., meel fabrikanten alhier, zich op zeer listige en doortrapte wijze geld had toege ëigend. De knaap heeft volledig be kend. Zaterdagavond is naar het politie bureau geleid de 50-jarige meelsjouwer V. K. wonende in de Ruime Concientie- straat (in de Willem-Frederikspoort. On der den invloed van sterken drank ver- keerende en daardoor zeer prikkelbaar was de man de woning van een zijner buren binnengedrongen en had daar de boel kort en klein geslagen. De man ge droeg zich bij zijn overbrenging zeer woest en scheen niet toerekenbaar te zijn. Op het bureau werd dr. Kruimel ontboden teneinde de gearresteerde, die bij zijn inval zich zelf danig toegetakeld had en vele bloedende wonden aan hoofd handen en andere lichaamsdeelen had1 opgeloopen, te verbinden. Dr. K. achtte opname in het Ziekenhuis noodig, waar heen de man per politiebrancard werd vervoerd. Den 15 December a.s. zal voor de miliciens der najaarsploeg en de tweede helft der viermaanders lichting 1909 de loting voor het blijvend gedeelte plaats hebben bij het 4 Regiment Infanterie welk gedeelte onder de wapenen moet blijven van 16 Juni tot 15 Augustus 1910. Heden, dinsdag, bracht de Gene- raal-Majoor H. C. A. Neeteson, Com mandant der le Divisie een bezoek aan deze gemeente ter bijwoning van de tac tische oefeningen op de kaart voor H.H. Officieren van het 4 Regiment Infanterie, in het gebouw Gravestein. ALFEN AAN DEN RIJN. De drie kleur is geplant en wappert blijde op de nieuwe voorgevelbekapping van het Si Josephgesticht. Ondanks het ongunstig weer der laatste weken, zijn de werk zaamheden aan het gebouw zoover ge vorderd, dat men dezer dagen de eer ste spanten voor het dak plaatsen kon en ijverig aan de bekapping is begonnen. Oelukkig bleven winterweer en strenge vorst tot heden weg en hoopt men, goed weder dienende, voor 1910, het nieuwe gebouw waterdicht te hebben. LISSE. De eerste ontwikkelingsavond JM- bfiads,afderiiü& zal jyoiden ge houden op Vrijdag 17 December, deal avonds ,7 uur tot half negen. Als spre ker treedt op de WelE. Heer Bv J,. M. van Rooij, welke na een algemeene! inleiding verschillende vragen zal be antwoorden. LEIMUIDEN. Alhier is een kind met 6 vingers aan elke hand geboren. NOORDWIJK. Gisterenmiddag had op de algemeene begraafplaats alhier de plechtige teraardebestelling plaats van' Douarière Jonkheer Hugo Gevers, ge boren Jonkvrouwe Paulina Johanna Ren- dorp van Marquette, die tal van jaren tot Noordwijk's inwoners behoorde. Des winters vertoefde zij meestal in Den; Haag, alwaar zij op 9 dezer in den' ouderdom van ruim 80 jaren overleden' is. In een aantal volgkoetsen gezeten,' .volgden vele adellijken en hooggeplaats- ten in den lande het stoffelijk overM schot der algemeen beminde vrouwe, die zoowel in de nagedachtenis harer door- luchte familieleden als in die der armen' nog lang zal voortleven. Onder de genoodigden merkten wij o. a. op: Jhr. Mr. Hugo Gevers, zoon der overledene, Jhr. G. S. Boreel, dei schoonzoon, Jhr. L. Boreel, lid der Ge deputeerde Staten van Noord-Holland). Jhr. v. Weede, Jhr. Mr .v. Tets vanj Goudriaan, ex-Minister van Buitenl. Za ken, Baron de Vos van Steenwijk, Ba ron van Zuijlen van Nijevelt, Burgemees ter van Wassenaar en Opperjagermees ter van H. M. de Koningin, Jhr. Mr. J. A. H. van Zuijlen van Nijevelt, ge wezen Kamerheer, Jhr. W. C. van Pan- huijs, Burgemeester van Noordwijk, Ba ron van Hardenbroek, burgemeester van Rijswijk en oud-burgemeester van Noord wijk, Jhr. L. A. van Schuijlenburgh, enz. Ds. S. Verhoeff voerde het woord aan de geopende groeve. Hij sprak de verza melde familieleden, vrienden en belang stellenden toe naar aanleiding van Psalra: 90, het gebed van Mozes, en dankte in zijn gebed den Gever aller Gaven voor het goede, dat Hij gewerkt had in de Hooggeborene Vrouwe, die het tijdelijke met het eeuwige verwisselt heeft. Voor al wees hij op de groote liefde, die de verscheidene haren kinderen had' toege dragen en op hare mildheid van harte ten opzichte der behoeftigen van onze gemeente. Jhr. Mr. Hugo Gevers, de zoon der overledene, dankte met van aandoening; bewogen stem spreker en genoodigden voor de eer, aan zijn geliefde Moeder bewezen. Op er. bij de begraafplaats was zeer groote belangstelling van den kant der inwoners van ^Noordwijk. Onder de dragers bevonden zich pach ters en oud-pachters, bedienden en oud bedienden der overledene. Overeenkomstig den wensch der afge storvene waren geen bloemen gezonden. Slechts een enkele palmtak dekte de baar. NIEUWKOOP. Gisterenavond werd door den ZeerEerw. Pater J. Daalmans van de orde der Redemptoristen een re- traite geopend voor de leden der Hl Familie J. M. J. bij gelegenheid van aanneming der nieuwe leden en de her nieuwing der opdracht der overige le den. Onder het Lof schetste de gewijde redenaar in een boeiende predikatie het leven en de plichten van een waar lid der H. Familie. Vooral werd er den na druk opgelegd, dat het niet voldoende is ingeschreven te zijn en de medaille te dragen, maar dat het er vooral op aan komt, een godvruchtig, Christel ijk leven te leiden, de H. Familie van Nazareth tot voorbeeld te nemen en na te vol-) gen en daardoor aan anderen een goed voorbeeld te geven. OUDEWETERING. Een vergadering van de afdeeling Oudewetering e. o. van „Het Groene Kruis" is belegd tegen' Dinsdag den 14den December a.s., des avonds te half 8 in het café „HolanH dia". Onderwerp„Bouw lokaal voor de afdeeling. ROELOFARENDSVEEN. Tegen Don derdagavond' 7 uur is een vergadering belegd van de R. K. Kiesvereeniging] „Alkemade", in de Si Pancratiuszaal te Roelofarendsveen. Onderwerpen1. Opening door den; voorzitter; 2. Notulen der vorige ver gadering. 3. Rekening en verantwooi* ding van den Penningmeester. 4. Ver kiezing van bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van de heeren P. vai^ Schie en C. van Berkel. 5. Rond vraag- MW&Sr

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1