BINNENLAND. Iiceft niet vaststelling van een bepaald minimum verbruik. Dit gewijzigd stel sel levert de Maatschappij het voordeel op, dat waterverspilling beter wordt te gengegaan. De prijs per kub. M. is be paald op 33 c. evenals voor Leiden én het minimum is zoodanig gesteld, dat het verschuldigd minimumbedrag ongeveer gelijk is aan den thans betaalden abon nementsprijs, gebaseerd op het aantal kamers eener woning. Van bevoordee ling der ingezetenen van Oegstgeest bo ven die van Leiden kan dus door in voering van het nieuwe tarief geen spra ke zijn en daarom geven B. en W. den Raad in overweging het nieuwe tarief goed te keuren. De korperaal C. Schippers van het 4 Regiment Infanterie wordt, ingevolge beschikking van den Commandant der le Divisie, vanaf 15 December a.s. ge detacheerd bij de oefenings-mitrailleur- afdeeling te 's-Gravenhage. ALKEMADE. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is bij besluit van 6 December jl. goedgekeurd de keur van den Zweilanderpolder onder de gemeenten Warmond en Alkemade. BODEGRAVEN. Door het rijk is van de Wed. de Goey een aan tuberculose lijdende koe overgenomen voor den prijs van f 105 en verzonden naar de Rijks- seruminrichting te Rotterdam. H1LLEGOM. Wegens uitvoering van werkzaamheden aan de Hippeiaarsbrug is het verkeer met rij- en voertuigen over die brug vanaf heden voor on'oepaalden tijd gesloten. „Dr. Ariëns". Gisteren hield de Prop.-Club „Dr. Ariëns", onderafdeeling van het Kruisverbond, een zeer geani meerde vergadering. Veel belangrijks werd er besproken en er zal (blijkens mede- deeling van het Bestuur) in de a. s. winter- campagne weer heel wat verhandeld worden. Ook met het oog op de komende feestdagen zal er flink gewerkt worden. O. a. werd ook nog besloten betreffende inkoop van brochures met Lisse en Heem stede te confereeren. Wij wenschen deze wakkere propagan disten veel succes. De door ons reeds aangekondigde vergadering van het Kruisverbond is nu vastgesteld op Donderdag 16 Dec. a. s. des avonds 7 uren. De agenda blijft ge handhaafd. LISSE. De milicien-verlofganger P. C. van R. dezer gemeente, behoorende tot het 4 Regiment Infanterie is wegens het niet voldoen aan de oproeping ora dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen,als deserteur afgevoerd. NIEUWEEN. In het lokaal van den heer D. van Vliet alhier zal de heer A. A. Neeb, rijkslandbouwleeraar voor de provincie Zuid-Holland, op Woensdag 22 December a.s. een lezing houden over: „Doel en werking eener fokvereeniging en melkcontróle"'. VOORHOUT. Zaterdagavond omstreeks 6 uur meldde zich bij den heer J. W. H. een dame aan, komende van Noord- wijkerhout en gaande naar Sassenheim. Zij verzocht of iemand haar een eindje vergezellen wilde, omdat zij tusschen den dregsberg en de Torenlaan tot drie maal toe was aangesproken door iemand, die haar vergezellen wilde. Toen de dame dat niet wenschte, verschool de man zich tot driemaal in den Bosch kant en begon te fluiten alsof hij nog meerderen tot zich riep. Een zekere W. S. M., die daar per fiets voorbijkwam, heeft haar vergezeld tot het dorp Sassenheim. WOUBRUGGEAanstaanden Woens dagavond zal de eerste jaarvergadering gehouden worden van de vereeniging „Onderlinge Hulp", doelende hulp te verleenen in geval van ziekte aan ar beiders (leden der vereeniging), wonende te Hoogmade en Woubrugge. WASSEMAAR. Op Vrijdag 17 dezer ral de heer H. B. Beaufort van Haarlem alhier een lezing houden overde voede ring van hoenders en de samenstelling van ochtendvoeders. WARMOND. Zooals telken jare expo seert de maatschappij Arti et Amicitiae deze week een aantal aquarellen en etsen in de zaal van Café de Zon, die speciaal voor deze gelegenheid is ingericht. De verzameling is dezen keer bizonder mooi en vertegenwoordigt een waarde van on geveer 45000 gulden. Van vele schilders, die hoog staan in onze moderne vaderlandsche kunst kan men hier werk bewonderen, o.a. zien we al direct een vrouwenkop van Jan Sluyters een Schipperus-iandschap met blauw- wazig boomenverschiet en, zooals ge meenlijk bij dezen schilder, een paar witte stammen op den voorgrond. Rustig en poëtisch in zijn sobere kleu ren is „Langs den ÏJssel" van Paul Bodifée, terwijl we in „Buitens langs het Spaame door Koster de rake, breed opgezette geele bladerpartijen bewonderen.In „Hooibouw3' van Nakken zijn vooral de bruine paarden mooi van stand en kieur. Jammer, dat we niet zooals twee jaar geleden een paard van Eerelman hier aantreffen. Nog trekt bizonder de aandacht een prachtige Zuiderzee-visscher-type van Hobbe Smit, «jong moedertje" van Krabbé, een krijtteekening van Aletta v. Tol-Ruysch, een hondje met eenig mooie oogen, van Mevr. Stork-Kruyff, en en nog meer, te veel om op te noemen. Nog dient vermeldmg, dat onze dor; genoot J. H. v. Egmond, van zijn schiltter- dileitantisme een staaltje tentoonstelt, dat heel geen ongunstigen indruk maakt tus schen al de meesterstukken, die hier hangen. Achter in de zaal vinden we een paar juweeltjes van etskunst door Graadt van Roggen en één van Gabrielse, den schilder bij uitnemendheid van ons Hollandsch polderlandschap. We zullen niet verder uitweiden, men ga nu 2elf eens een kijkje nemen, 't Is de moeite en luttele kosten (f0.10)dub- del en dubbel waard. Me:; zegge nu niet „och, ik heb er toch weinig verstand van"wezenlijk, men behoeft zoo'n kunstenaar niet te zijn, om veel te ge nieten van deze prachtige schilderijen collectie. We zijn er vast van overtuigd, dat ingeval u morgen of overmorgen de zaal van Papot bezoekt, u zeker ook na Donderdag, als de schilderstukken door andere zijn vervangen, ander maal opgaat ter Kunstbeschouwing. Koninklijke Besluiten. Benoemd zijn tot rechter in de recht bank te Rotterdam: mr. W. Lunsingh Tonckens, thans subst.-griffier bij gemeld college en mr. D. Lodder, thans kamton- rechter-plaatsvervanger te Schiedam. Benoemd is tot substituut-griffier bij dc rechtbank te Rotterdam, mr. C. M. de Kuiper, thans ambtenaar van het open baar Ministerie, bij de Kantongerechten in het arrondissement Rotterdam. Benoemd is tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Rotterdam mr. C. M. F. Kneepkens, advocaat en procu reur te Roermond. Benoemd is tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerech ten in het arrondissement Heerenveen mr. H. W. Massink, advocaat en procureur te Arnhem. Benoemd zijn tot adj.-secretaris der bij K;. BL van 30 Juli 1909 no. 42 ingestelde Staatscommissie, mr. J. C. Brons, advo caat en procureur te Rotterdam; J. Ger- ritsz, leeraar in de Staatswetenschappen te Haarlem; jhr. mr. H. Laman Trip, ad vocaat en procureur te 1 s-Gravenhage; M. P. Rooseboom te 's-Gravenhage, mr. A. Sikkel, advocaat en procureur te 's- Gravenhage; j. A. Veraart, te Amster dam; mr. J. A. de Visser, tc 's-Graven hage, en mr. W. C. Wendelaar, advocaat en procureur te 's-Oravenhage. f— Benoemd is bij het reserve-personeel dér landmacht, tot res.-officier van gez. der 2e kl., de heer F. J. j. Buijtendijk, arts. Tot gedelegeerde van de Nederl. Regeering is bij het in 1910 te Brussel te houden 3e Intern. Botanische Congres buiteu bezwaar van 's rijks schatkist, be - noemd dr. F. A. F. C. Went, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Utrecht. - Met ingajig van 1 januari 1910 is aan mr. A, B. Cohen Stuart eervol ontslag verleend als commies bij het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, en is, met ingang van 15 Dec. als zoodanig benoemd mr. C. J. Risselada, thans tij delijk werkzaam bij het Departement van Waterstaat. De Katholieke Kamerclub. Het „Huisgezin"" ontleent aan een Brief uit Holland in de Patriote, dat mr. J. A. Loeff voornemens is zijn ontslag te ne men als voorzitter der R. K. Kamerclub, en dat voor deze eveatueele vacature drie candidaten genoemd worden, n.l. generaal van Vlijmen, thans ondervoorz.; mgr. dr. Nolens, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, en jhr. van Nispen tot Seve- naer te Nijmegen, ondervoorzitter der Tweede Kamer. Wijk bij Duurstede. Zaterdag vergaderde in het Gebouw van K. en W. de R. K. Centrale kiesver- eenigingin het district Wijk bij Duurstede onder voorzitterschap van den heer G. W. v. Hazendonk. In zijn inleidiug deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur der Centrale advies was g evraagd aan hei bestuur van den Algvaieenea Bond van R. K. Kies verenigingen in Nederland. Dit advies luidde volgt: Utrecht, 10 Dec. 1909. Aan het Bestuur der R. K. Cen trale Kiesvereeniging In het district Wijk bij Duurstede. Het Bestuur van den Algemc-enen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland heeft, naar aanleiding van uw verzoek om advies welke gedragslijn te volgen bij dc a.s. Kamerverkiezing, op Zaterdag 4 Dec. j.f. te Utrecht vergaderd. Als het eenstemmig gevoelen van het Bondsbestuur kan ik u mededeelen, dat dit adviseert tot het stellen van een katho lieken candidaat. Het vertrouwt, dat uwe onderhandelin gen met de besturen der A. R. en C. H. kiesvereenigingen er toe zullen leiden, dat deze afzien van het sxellen van een eigen candidaat, maar reeds bij eerste stemming hun candidaat overnemen. Inmiddels heeft ons Bondsbestuur, door middel van zijn president, zich in verbin ding gesteld met de Hoofdbesturen der beide .andere Rechtsche partijen en van deze gedaan gekregen, dat deze hoofdbe sturen aan de A. R. en C.-H. kiesvereeni gingen in het district Wijk bij Duurstede hebben geadviseerd, den katholieken Can dida^ over te nemefo - Ook her Provinciaal Comité van A.-R. kiesvereenigingen heeft in dien zin gead viseerd. Het resultaat der stemming was, dat baron de Wijkerslooth met 736 stem men op den heer A. H. J. Engels werd gekozen. Aan het slot van deze geani meerde vergadering werd nog medege deeld, dat baron de Wijkerslooth in ver schillende gemeenten als spreker zal op treden. De Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging in het district Wijk bij Duurstede verga derde Zaterdag in hotel „La Station" te Utrecht, alwaar het advies van het mode- Tamen van de Anti-Rev. Kiesvereenigin gen in de provincie Utrecht werd behan deld. Na veel besprekingen werd beslo ten, geen eigen candidaat te stellen en den R. K. candidaat te steunen. In een te L'trecht gehouden vergade ring van de centrale kiesvereeniging der vrijzinnigen in het district Wijk bij Duur stede is niet algemeene stemmen candi daat gesteld mr. H. C. Dresselhuijs, di recteur-generaal van het gevangenis-, rijks tucht- en opvoedingswezen. De heer Dresselhuijs heeft de candida- tuur aanvaard. R. K. Herstellingsoorden voor long lijders en zwakke kinderen. Wij vernemen van zeer bevoegde zijde, dat in voorbereiding is eene Tournée van R. K. Studenten-tooneelisten uit Amster dam, ten bate der Nederlandsche vereeni ging „R.K. Herstellingsoorden voor long lijders en zwakke kinderen. Wij willen met deze wetenschap niet nalaten nog eens zeer bijzonder te wijzen op het heerlijke doel waarvoor deze jonge lui het land gaan bereizen. Versterking der geldmiddelen van bo vengenoemde vereeniging, waardoor zij in staat zal gesteld worden in afzienbaren tijd, over te gaan tot het bouwen van het eerste R.K. Herstellingsoord in Nederland. Versterking der geldmiddelen opdat spoedig bereikt kunne worden, althans ten deele reeds, de bestrijding der tubercu lose, de genezing van lijders daaraan, een en ander onder geneeskundige leiding en verpleging door R.K. liefdezusters. Waar het eene dusdanige zaak geldt van algemeen Katholiek Nederlandsch belang, rekenen wij het ons tot plicht onze lezers aan te moedigen, tot het organiseeren van een feestavond waar genoemd gezelschap zal kunnen optreden. Wij doen dit met te meer opgewekt heid waar het ons bekend is, dat deze jongelui, getuigen reeds vroeger uit lief hebberij gegeven uitvoeringen te Am sterdam, Nijmegen en elders, waard zijn gezien en gehoord te worden; zij doen in het geven van voordrachten, het zin gen van liederen, het viool- en pianospel, het ten iooneele brengen van goede stukken, niet onder voor menig beroeps- artist. Mogen zij, dank aller steun, na afloop hunner tournee, die zich uitstrekt over het geheele jaar 1910, met voldoening kunnen neerzien op datgene wat zij zich voor oogen stellen, het ruim toevloeien van geldmiddelen voor den bouw van het eerste R. K. Herstellingsoord. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat der R. K. Stu- denten-Tooneelisten, Singel 134, Am sterdam. In zijn brief aan de Groninger Gere formeerde Kerkbode van Zaterdag schrijft Wilhelmus (de heer Oosterbaan, lid van de Tweede Kamer, dat dr. A. Kuyperde vorige week van Zondag op Maandag aan een groot gevaar is ontkomen.Tegen vier uur des nachts wakker wordende toch, bemerkte dr. Kuyper dat zijnslaap- kamer vol gas stond. Er was een klein lekje in de nabijheid van de kraan. De gasfitter had door zijn knecht de buis laten nazien, maar die had het blijkbaar niet voldoende verholpen. Bijna vier uur heeft dr. Kuyper in die met gasdampen vergiftigde kamer geslapen. Was het lek iets grooter geweest, of was hij niet wakker geworden, ongetwijfeld hadden zijne huisgenooten hem des morgens dood gevonden. Niettegenstaande -dr. Kuyper zich dade lijk onder medische behandeling heeft gesteld, heeft hij nog een dag of nacht de nawerking van het ongeval gevoeld. Thans echter is hij geheel en al het on geval te boven. Buitengewone Centrale Raadsvergadering van den Ned. R.-K. Volksbond. (Vun onzen spedalen verslaggever). Gistermiddag één uur werd in het ge bouw van den R. K. Volksbond te 's- Gravenhage, onder voorzitterschap van den centraal-presidcnt, den heer J. W. Smit (Amsterdam) eene buitengewone vergadering gehouden van den Centralen Raad van den R. K. Volksbond. Aanw ezig waren afgevaardigden van 26 afdeelingen, uitbrengende 61 stemmen alsmede de alg. adviseur Mgr. G. W. Konings en de adviseur der Haagsche afdeeling, rector Lucassen. De Voorzitter riep in zijn openings woord inzonderheid Mgr. Konings een hartelijk welkom toe, omdat deze ondanks zijn zwakke gezondheid, toch uit belang stelling voor den Bond tegenwoordig wil de zijn. (Applaus.) De notulen van de vorige raadsverga dering werden door den secretaris, den h^er B. Lammers (Amsterdam) gelezen en na een inlichting aan Loosduinen goedgekeurd. Jecwijl d^ üfg^aLdigdeu zicji yaji lupi ne zetels verhieven, bracht de Voorzitter hulde aan de nagedachtenis van het ont slapen Amsterdamsche bondslid P. Kok. Hij was een eenvoudig werkman, wiens ideaal het was te ijveren voor den Bond, dien hij tot den dood getrouw bleef en dien hij steunde evenals de vakbewe ging met al zijn krachten. Besloten werd den heer W. C. J. Pas- stoors, die verhinderd was aanwezig te zijn, een telegram van felicitatie met zijn gelukkige beterschap toe te zenden. Ter behandeling van de statuten-wij ziging ging de vergadering in een huis houdelijke over, waar alleen centrale raadsleden toegang hadden. Zooals bekend gold deze wijziging al léén art. 8. Oorspronkelijk was dit ar tikel vastgesteld luidend als volgtElke vak- en onderafdeeling heeft een eigen bestuur, voor zooverre vakafdeelingen aanbelangt, vereenigen mannen en vrou wen zich afzonderlijk." Z. D. H. de Bisschop van Haarlem wenschte deze redactie te lezen als volgt: „Elke vak- en onderafdeeling heeft een eigen bestuur; mannen en vrouwen ver eenigen zich afzonderlijk." Hoewel het Centraal Bestuur er niet aan twijfelde, dat niemand der Centrale Raadsleden zich tegen deze beslissing zal wenschen te verzetten, ook al zou men liever de oorspronkelijke redactie behou den, meende het toch, daar het principi- eele wijziging gold, dat voor de definitieve goedkeuring een expresselijke raadsver gadering noodig was, mede in verband met de Koninkl. goedkeuring der statu ten. Verschillende afdeelingen hadden evenwel gemeend geen afgevaardigden te zenden omdat de wijziging zekerlijk zou worden aangenomen. Nadat door het bestuur op eenige vra gen ter nadere informatie was geant woord, werd de wijziging, zooals door Z. D. H. gewenscht, met 61 tegen 1 stem aangenomen. Bij acclamatie werd besloten de Kom goedkeuring aan te vragen en het bestuur gemachtigd gewenschte redactie-verbete ringen aan te brengen. Daarna wordt het huishoudelijk karak ter der vergadering opgeheven. De Voorzitter deelt thans mede, dat door het Centraal Bestuur circulaires zijn verzonden inzake permanente commissies voor de sociale wetgeving. Bij kleine af deelingen als Sassenheim, Voorhout, Ben- nebroek, Voorschoten e. d. bestaan be zwaren zulke commissies uit haar midden te vormen. Laten deze het gecombi neerd doen, en materiaal verzamelen om trent de toepassing van sociale wetten en anderszins, dat onze mannen in de Kamer zoo noodig hebben. De antwoorden, op de verzonden cir culaires, betreffende de patronaten, meld den dat in sommige plaatsen de verstand houding tusschen Bond en patronaten te wenschen overlaat; in andere zeer goed is. Het Centraal Bestuur tracht overal een goede samenwerking te krijgen en heeft een onderhoud gehad met den Z. Eerw. heer van Stee, pastoor te Voor burg en Voorzitter van het Juvenaat in het Bisdom Haarlem, die verklaarde niets liever te wenschen, dan dat overal een goede degelijke overeenkomst bestond tus schen Bond en patronaat. (Applaus.) Z. Eerw. wil gaarne aan de tot stand ko ming eener regeling mede werken en zal een door hem en door den Bond te ont werpen concept op de a.s. vergadering van den bond van patronaten ter spra ke komen. De heer Ignatius (Amsterdam) wil sa menwerking tusschen de vak- en tee- kenscholen van het patronaat, den Bond en de Gezellenvereeniging. Tusschen de ze instellingen moet geen onderlinge con currentie bestaan; alter streven moet er op gericht zijn de katholieke jongens op katholieke vak- en teekenscholen te krij gen. De Voorzitter merkt op, dat dit onder werp reeds een punt van bespreking heeft uitgemaakt en nog nader onder de oogen zal worden gezien. De heer Mooijman (Rotterdam) wijst er op, dat daar ter plaatse patronaten bestaan, die z. i. hunne bevoegdheid te buiten gaan. Spr. zal gaarne de details ter kennis van het Centraal Bestuur brengen. Dc voorzitter dringt er op aan, dat af- deelingsbesturen daar, waar geen patro naten bestaan, het initiatief tot oprich ting zullen nemen. Vervolgens behandelt spreker de cicu- laire omtrent het financieel beheer en betoogt, dat deze geen ongeoorloofde in menging van het Centraal Bestuur in de zaken der afdeeling is, maar dat de con trole der balans door het C. B. der af deeling slechts ten goede komt en noodig is voor eigen verantwoording. Wat de huisindustrie aangaat, spoort spr. de afdeelingen aan om mede te wer ken tot wegneming der ellende daarvan, een onderzoek in te stellen of in hun kring huisindustrie bestaat en te trachten de daarin werkzame arbeiders zooveel mo gelijk tot organisatie te brengen. De heer Mouwens (Schiedam) 2e voor zitter van het Centraal Bestuur, doet ver volgens eenige mededeelfngén aangaande het Nationaal Comité tot verkrijging van een vervroegd sluitingsuur voor winkels en magazijnen. De heer Grobben (Dordrecht) lid van het Centraal Bestuur, brengt de reorga nisatie der ziekenfondsen ter sprake, me de in verband met de te verwachten ver plichte ziekteverzekering. De bestaande ziekenfondsen moeten aanpassen aan dc in te voeren wet, welke tot grondslag heeft4 a$n_ alten cite ij\ Joon- dienst zijn, uitkecring cm geneeskundige hulp bij ziekte te verleenen. Dit laatste behoort niet tot de taak onzer fondsen. De wet gee'ft 70 pet. van het loon, de ver zekerde mag zich nog elders verzekeren/ maar moet dit opgeven en mag in geen geval de rijksuitkeering benevens die van het fonds het gemiddelde dagloon te bo ven gaan. Daarom moet de contributie,, in overeenstemming gebracht worden met: de uitkeering, waarmede men niet gelieve te wachten tot het laatste oogenblik, maar intijdis maatregelen berame, opdat ande ren ons fret gras niet voor de voeten weg maaien. Bovendien moeten de fondsen niet drij ven op donaiien, maar op een gezonde basis worden opgetrokken en ten slotte geelt spr. in overweging, of het niet wenschelijk is een centraal fonds voor den geheelen bond op te richten, waar- doof de risico's beperkt worden, de le den grootere zekerheid hebben en de ge- meenscheppelijke belangen beter behar tigd worden. Amsterdam waarschuwt voor het op richten van ziekenpotten door elke vak- afdeeling. Dit is een groot nadeel voor de fondsen en voor de leden zelf, om dat de versnippering van krachten zich" later toch wreekt, waarvan Amsterdam het treurig voorbeeld is. Spr. legt vooral de nadruk erop, dat men elders niet aldus te werk zal gaan. Thans verkrijgt de algemeen-adviseur Mgr. Konings, het woord. Spr. felici teert het Bestuur met den goeden afloop der statuten-herziening en hoopt dat de nieuwe statuten tot bloei van den Bond zullen spreken. Spr. heeft echter voor een andere zaak het woord gevraagd. Dezer dagen is een schrijven verschenen van Pius X Daar in drukt Z. H. vooral op het Katho liek wezen der vakvereenigingenka tholiek in merg en been. Dit moet het eerste doel zijnechter sluit het niet uit een streven aar de maatschappelijke welvaart en welstand, maar vooral ge werkt voor de katholieke zaak, die scha de lijdt door het toetreden tot neutrale en socialistische bonden. In zuivere vak bonden, afgescheiden van de kracht der katholieke beginselen i s een afdrijving naar links merkbaar. Spreker keurt het streven af om de vakafdeelingen los ser aan den Bond te maken, omdat in den Bond als groote allen omvatten de sociale organisatie de katholieke be ginselen beter tot hun recht komen dan in de vakorganisatie, waar de 4ijd te veel door vakbelangen in beslag wordt geno men. Geen interconefssioneele organisa tie, maar gewerkt om den Bond te bren gen tot den ouden bloei. (Daverend ap plaus.) De Voorzitter zegt, dat het Centraal bestuur de pogingen niet ontgaan zijn die in den laatsten tijd in het werk zijn steld om de vak-afd. van den Bond af te scheiden. Het bestuur der Federatie van de R. K. Werkliedenvereenigingen in Nederland heeft een conferentie gehad met het R. K. Bureau voor Vakorganisa tie over'de vraag: Wat kan geschieden om den band tusschen Volksbond en vak- vereeniging sterker te maken? Te dier gelegenheid heeft het D. B. de overtui ging gekregen, dat het Bureau, hoezeer ook de vakorganisatie willende bevorde ren, het algemeen bondsleven niet op zij wil zetten. Het heeft een onderzoek ingesteld hoe verbetering in de bestaande verhoudingen te brengen en wanneer de resultaten daar van bekend zijn, zal getracht worden door wederzijdschen steun Bond en vakbewe ging sterker te maken. Spreker prijst het, dat de bondsafdeelingen een te gemoetkomende houding tegen de vak afdeelingen aannamen, zooals Amsterdam, Dordrecht en Leiden. Naast de vakbewe ging behoort noodzakelijk de algemeene katholieke organisatie: de Volksbond. Eenheid zal getracht worden te ver krijgen in het verleenen van steun bij werkstaking; aangeraden wordt de Na tionale Vereeniging tegen werkloosheid dezer dagen geconstitueerd, te steunen. Onder applaus der vergadering deelt de voorzitter ten slotte mede, dat afdee lingen te Feijenoord en Scheveningen di rect bij inwerking treding der nieuwe sta tuten zullen worden opgericht en reeds spoedig een te Enkhuizen, waarvoor zich' reeds 77 personen hadden opgegeven. Bij de rondvraag bepleitte een der af gevaardigden de benoeming eener com missie van vijf leden om de regeling der. verhouding tusschen Volksbond ,en vak«\ organisatie voor te bereiden, doch de voorzitter achtte het meer gewenscht eerst den uitslag van de besprekingen van het Bureau van vakorganisatie af te wachten. Nadat nog eenige aanwezigen over za* ken van meer huishoudelijken aard hét woord hadden gevoerd, werd te ruim half vijf de vergadering op dc gebruike lijke wijze gesloten. In ons nummer van Zaterdag werd dit stkk in zijn geheel opgenomen. REDACTIE. "Kerknieuws. Het 21ste Eucharistische Congres. Naar uit Namen gemeld wordt, zal mgr. Heylen in begin van Januari zich naar Amerika inschepen om te Montreal hel 21ste internatiole Eucharistische congres, dat daar het volgende jaar gehouden zal worden, bij te wonen. Zooals men weet, is mgr. Heylen voor zitter van het permanent comité tot voor bereiding van de congressen. Kanunnik Tharcisus vergez.it hem.

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 2