13 Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 62. 3)e Ceictaehe ©ou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. Maandag December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. LEIDEN, 13 December. Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt eene verga dering op Donderdag 16 December 1909, ides namiddags te twee uur. ,Te behandelen vonderwerpen le. Benoeming van een Opzichter der Gemeentewerken. 2e. Rekening, dienst 1908, van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis. 3e. Rekening, dienst 1908, van het R. K. 'Armbestuur. 4e. Voorstel tot bestendiging van de verhuring van perceel I van het Raam- land aan den Hoogen Rijndijk aan de ivereeniging s,"Volksspeeltuin en." 5e. Verzoek van Jac. de Groot om be stendiging van de huur van de bouw- frnanswoning Endegeest" en bijbehoo- tend weiland. 6e. Verzoek van C. J. Dieben om het weiland aan |den Rijnsburgerweg, lead, bekend Sectie L No. 554, te mogen pach ten. Te. Verzoek van H. O.ostdam Ezn. ter bekoming in eigendom van een gedeelte Jberm langs den Haarlemmertrekvaart- weg. Se. Verzoek van A. Meyer ter beko ming in eigendom van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg. 9e. Verzoek van de Wed. A. van Don- kelaar-Kret om vergunning tot het dem pen van een gedeelte sloot langs den IMaresingel, gelegen vóór de perceelen kad. bekend Sectie K Nos. 10721075, en .om een bijdrage in de kosten dier dem- ping. 10e. Verzoek van de firma Tieleman |en Dros; om vergunning tot het maken van een overgang over de Middelstegracht, ter verbinding harer fabrieken. 11e. Voorstel om een gedeelte van de 3e Binnenvestgracht aan den openbaren dienst te onttrekken en te verheelen aan de terreinen van de Stedelijke fabrieken van gas en electriciteit 12e. Verzoek van de Leidsche Duin- (watermaatschappij om goedkeuring van liet concept-prospectus 1909, betreffen de de levering van duinwater aan inge zetenen van Oegstgeest. 13e. Verzoek van J. Botermans om eene tegemoetkoming in <le kosten van demping en rioleering van de sloot, ge legen midden in de Sieboldstraat. 14e. VerzoeTc van de vereeniging van bezoldigde agenten van poTitie „Door Een dracht Saamgebracht" om herziening van de jaarwedden van het agenten-perso neel. 15e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van een veran dering der bestrating in de Donkersteeg, friaar aanleiding van een adres van Corns. Dieben e.a. 16e. Verzoek van het bestuur der ver eeniging „Openbare Leeszaal en Biblio theek te Leiden" om toekenning van een subsidie in de kosten van verbouwing van liet ten behoeve der Leeszaal in te rich ten huis. 17e. Verordening, houdende aanvulling van de verordening van 12 Maart 190S (Gem.bl. No. 11), bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onder wijs te Leiden, den omvang van het on derwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden der scholen te verleenen en ,de bezoldiging van het onderwijzend per soneel. 18e. Verordening, regelende de voor waarden; waaronder aan bijzondere be waarscholen subsidie uit de gemeente kas kan worden verleend. 19e. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1909. Nationaal Kegelconcours. Zaterdagavond had in de feestelijk ver sierde Graanbeurs de uitreiking plaats der prijzen, behaald in het Nationaal Ke gelconcours, gehouden van 6 tot en met 28 Nov., uitgeschreven door „Houdt Plank" van hier, ter gelegenheid van zijn 'driejarig bestaan. Nadat de eere-voorzitter, dr, Schroe- ,|der allen welkom had geheeten en Houdt Plank lof had gebracht voor zijn durf len voor de uitstekende organisatie der Wedstrijden, en voor de groote deelname gedankt had,- .begon hij met het uitrei ken der prijzen, hetgeen, daar ambtsbe zigheden hem naar elders riepen, door fcten .voorzitter, den lieer Gorter, werd voortgezet. De uitslagen der verschillen de wedstrijden waren als volgt: Korpswedstrijd. Eereprijs, Groote gouden medaille met vijf gouden dasspelden, district III, Am sterdam. le prijs, Groote Zilv. Lauwerkrans met vijf zilv. draagmedailles, Je Maintiendrai 1,- Den Haag. 2e prijs, Gr. Zilv. Lauwerkrans met 5 zilv. -draagmedailles, .Waterpas I, Haar lem. 3e prijs, Groote Zilv. Lauwertak, Al len Om I, Amsterdam. 4e prijs, Zilveren lauwertak, Phoenix I,- Haarlem. 5e prijs, Zeer gr. verg. zilv. Med., Sans Souci I, Den Haag. 6e prijs,- Groot verg. zilv. kruis m. kroon, .Twee Duifjes I, Amsterdam. 7e prijs, zeer gr. verg. zilv. med., Mi mosa I, Leiden. 8. Gr. verg. zilv. Kruis, Nooit Gedacht, Amsterdam. 9e prijs, verg. zilv. Emaille kruis, O. D. I. A. N.; Haarlem. 10e prijs, verg. zilv. medaille, De Tien, Haarlem. 11e pr. verg. zilv. med., Men heeft ze niet aan een touwtje, Amsterdam. 12e prijs,verg. zilv. med., G. G. P. I,- Amsterdam. 13e prijs, verg. zilv. kruis met kroon, Anti-Poedel, Schiedam. 14e prijs, verg. zilv. med., Onder Ons, Rotterdam. 15. verg. zilv. medaille, Val Om, Rot terdam. 16e prijs, verg. zilv. med., Palma, Lei den. 17e prijs, verg. zilv. med., Je Maintien drai II, Den Haag. 18e prijs, verg. zilv. kruis, Minerva I, Amsterdam. 9e prijs, zilv. med., Onze Club, Alk maar. 20e prijs, zilv. med., R. O. L. I. II, Rotterdam. Eerewedstrijd. le prijs,-groot zilv. lauwertak, 320 p., Onder Ons, Rotterdam. 2e prijs, zilv. lauwertak, 301 p., Wa terpas I, Haarlem. 3e prijs, zilv. lauwertak, 205 p., O. G. P.; Amsterdam. 4e prijs, groot verg. zilv. med., 290 p., Je Maintiendrai, den Haag. 5e prijs, verg. zilv. med., 287 p., Pal- ma, Leiden. Hoogste korpswerper, gouden fanta- siemed., 79 p., J. Beckering. Verstk., niet prijsw. club, zilv. plasque, Onze Club, Alkmaar. Korps wedstr ij d. Eerste prijs, groot verg. zilv. kruis 313 p., Houdt Plank I Tweede prijs, groot verg. zilv. medi, 271 p., Mimosa I. Derde prijs, gr. zilv. med., 240 p., De Blijde Verwachting I. Kampioen Wedstrijd. Eerste prijs, gouden rem. horloge m. inscriptie, H. Carton, Amsterdam. Tweede prijs, gouden medaiile, M. J. Luijsteraar, Amsterdam. Derde prijs, gouden medaille, G. Ui- terwijk, Den Haag. Vierde prijs, gouden kegel, C. P. G. Niemann, Amsterdam. Personeele wedstr ij d. Eerste prijs,- gouden medaille, Becke ring, Rotterdam. Tweede prijs, gouden medaiile, J. M. Palm, Den Haag. Derde prijs, gouden medaille, A. ten Hooven, Leiden. Vierde prijs, gouden medaille, C. T. Schudel, Leiden. Vijfde prijs, gouden medaille, Mattern, Amsterdam. Zesde prijs, gouden medaille, H. Th. G. Coster, Leiden. Zevende prijs, gouden kegel, v. d. Aak ster, Alkmaar. Achtste prijs, gouden kegel, W. v. d. Huijsteede, Amsterdam. Negende prijs, gouden kegel, A. v. Meel Den 'Haag. Tiende prijs, gouden kegel, H. Car ton, Amsterdam. Serie: gouden medaille,- J. Beckering. Consolatie, gouden kegel, Th. Gus- tenhoven. V r i j -e .baan w e d s t r ij Eerste prijs, kunstvoorwerp ter waarde -TO f200^ Richter, Amsterdam, .Li" Tweede prijs, kunstvoorwerp ter waar de van f150, Beckering, Den Haag. Derde prijs, kunstvoorwerp ter waarde van f100, Ten Hooven, Leiden. Vierde prijs, kunstvoorwerp, ter waar de van f75, Gustenhoven, Leiden. Vijfde prijs, kunstvoorwerp ter waar de van f 50, Overeijnder, Rotterdam. Zesde prijs, kunstvoorw., Siebolts, Den Haag. Zevende prijs, idem, Vuijk, Rotterdam Achtste pfijs, idem, v. Duijn, Leiden. Negende prijs, idem, Witters, Leiden. Tiende prijs, idem, Gerritsen, Leiden. Elfde prijs, idem, Revema, A'dam. Twaalfde prijs, idem, Hulst, Leiden. Dertiende prijs, idem, Meijsen, Leiden.. Veertiende prijs, idem, Tieleman, Lei den. Vijftiende prijs, idem, Diepenheim Leiden. Zestiende prijs, idem, Geels, Haarlem. Zeventiende prijs, idem, J. Niemann, Amsterdam. Achttiende prijs, idem, Dros, Leiden. Negentiende prijs, idem, Coster, Lei den Twintigste prijs, idem, Bollin, Leiden. Dameswedstrijd. Eerste prijs, mevr. M., A'dain. Tweede prijs, mevr. S., Leiden. Derde prijs, mevr. T., Leiden. Vierde prijs, mej. M., Utrecht. Vijfd-e prijs, mej. v. d. M., Leiden. Zesde prijs, Mevr. C., Leiden. Zevende prijs, mevr. M., A'dam. Extra prijzen. Korps wedstr ijd. Treffersprijs, zilveren medaille, 13 ne- fers, District III, Amsterdam. Negenprijs, verg. zilv. med., 13 ne gens, Je Maintiendrai, Den Haag. Achtenprijs, verg. zilv. med., 9 achten, Sans Souci, Den Haag. Zevenprijs, zilv. geëm. kruis, 16 zevens, O. D I. A. N., Haarlem. Koekoeksprijs, zilv. med., 4, Onder ons I, Den Haag. Hoogste hout, verg. zilv. med. 560 p., (2 vijftallen), Je Maintiendrai, Den Haag. Verg. zilv. med., voor verstkomende, niet prijswinnende club, Recht naar Doel, Enschede. Personeele eereprijs, gouden kegel, C. Wegeriff, Haarlem. Consolatie, Gouden dasspeld, Ten Bosch, Rotterdam. Na afloop der prijsuitreiking volgde een gezellig onder-onsje, waarop bij schui menden wijn vele hartelijke toasten aan het adres van Houdt Plank, regelings commissie en dignitarissen werden uit gebracht Had Orpheus met zijn vroolijke, goed gespeelde muzeik den avond op geluisterd, niet minder weerde zich het „strijkje" dat de muziek voor het geani meerde bal speelde, dat tot diep in den nacht prijswinners en genoodigden ge zellig bijeenhield. Opzichter Gemeentewerken. Ter benoeming van een opzichter van gemeentewerken hebben B. en W. over eenkomstig de aanbevelingslijst van de Commissie en Fabricage den Raad de volgende aanbeveling voorgelegd le. J. J. Verlinde, buitengewoon opzichter aan het Hoogheemraadschap Delfland, te 's Gravenzande 2o. A. de Poorte, gemeen te-opzichter te Culemborg en 3o. J. C. Leich, tijdelijk opzichter van den pro vincialen Waterstaat te Zwolle. IJzeren overbrugging. De firma Tieleman Dros heeft den gemeenteraad vergunning verzocht haar beide fabrieken aan de Middelstegracht 46-48 en 97-115 door een overloop te mogen verbinden. Bij de commissie van fabricage noch bij B. en W. bestaat hiertegen bezwaar en stellen zij mitsdien voor de gevraag de vergunning onder vaststelling van de den Raad aangeboden voorwaarden te verleenen. De overbrugging is ontworpen op een hoogte van 3.85 M. boven de straat en kan zoomin het rijtuigverkeer als de scheepvaart belemmeren. Verhuring eener bouwtrtaus woning. B. en W. stellen voor aan Jac. de Groot te Oegstgeest te bestendigen de verhuring van de bouwmanswoning „En degeest" en van de bijbehoorende wei landen, weder voor den tijd van vijf jaren onder de bestaande voorwaarden en voor de huurprijs ad f700 's jaars, met dien verstande, dat een straat gronds langs de Gro^n.esieeg, groot pj.ni. §0Q M2, welke aan de N. Z. Holl. Tramweg Maatsch. is verkocht, uit het verhuurde zal worden genomen en dat de voor waarden alsnog zullen worden aangevuld met e en bepaling, krachtens welke het aan den pachter verboden is dieren te stal len, die hinderlijk zijn voor de omge ving. Ten opzichte van het laatste zeggen B. en W. ter toelichting dat in den stal van de Groot paarden worden ge stald, welke dienen als proefdieren voor een der hoogleeraren aan de Univer siteit en ofschoon deze nog geen over last hebben bezorgd willen B. en W. voor eventualiteiten gedekt zijn. Verpachting van weiland. Door C. J. Dieben is verzocht van de gemeente te mogen pachten het on langs aangekochte weiland aan den Rijnsburgerweg groot 2.46.50 H.A. voor den tijd van een jaar tegen f230. Aangezien deze pacht, neerkomend op f93 per H.A., B. en W. te laag voor komt in vergelijking met vroeger bedon gen pachten ad f130 150 per H. A. geven B. en W. den Raad in overweging Afwijzend te beschikken, in welk geval zij tot oepnbare verpachting zullen over gaan. Demping van een sloot. B. en W. geven den Raad in overwe ging aan de wed. A. van Donkelaar geb. Kret te Oegstgeest ingevolge haar verzoek vergunning te verleenen onder de gebruikelijke voorwaarden tot dem ping van een sloot aan den Maresingel voor de perceelen 56-5S en haar in de kosten dier demping een bijdrage te ver leenen van f 135. Verhuring van het Raam land. B. en W. stellen voor aan de Vereeni ging „Volksspeeltuinen" ingaande 1 Januari 1910 wederom voor den tijd van een jaar te verhuren perceel 1 van het Raainiand aan den Hoogen Rijndijk voor f139 's jaa rs. Onttrekking van grond. B. en W. stellen voor nu op het on langs ten behoeve van de Stedelijke fa brieken van Gas en Electriciteit aange kocht terrein weldra een magazijn zal worden gebouwd, heTdaaraan en aan het terrein van de gasfabriek grenzende, doorloopende, achterste gedeelte van de 3de Binnenvestgracht aan den openba ren dienst te onttrekken en aan de ter reinen der fabriek te verhuren. Voor de gasfabriek kan dit gedeelte straat ter grootte van 30 M2 van groot nut zijn en door de onttrekking daarvan aan den publieken dienst wordt geen en kel belang geschaad. Bestrating van de Donkersteeg. Op 30 April van dit jaar wendden zich Corn. Dieben en 22 andere stal houders en expediteurs tot den Gemeen teraad om de bestrating in de Donker- Maarsmans en Groenestegen te doen ver anderen daar de tegenwoordige onge schikt en voor paarden te glad is, zoo dat zij gevaar oplevert en belangheb benden reeds meermalen schade hebben ondervonden. B. en W. hebben daarover praeadvies uitgebracht. Van deskundige zijde, zeg gen zij, bestaat veel verschil van mee ning over het gevaar, dat eene bestra ting met scoriaebricks wegens haar glad heid voor de paarden oplevert. Terwijl bijv. de Directeur van Ge meentewerken de geuite klacht zeer overdreven noemt, sluit de commissie van fabricage zich meer bij het gevoe len van adressanten aan. De directeur wijst op de zeer gunstige beoordeelingen over deze bestrating in andere groote gemeenten en is dan ook over het algemeen het gebruik van sco riaebricks in de laatste jaren belang rijk toegenomen. En waar deze een net en zindelijk plaveisel opleveren, dat bo vendien minder geraas maakt, terwijl zij veel duurzamer zijn en minder onder houdskosten vereischen, dan de gewone klinkerbestrating, blijkt wel dat scoriae bricks vele voordeelen aanbieden. De directeur is er dan ook een warm voor stander van, mits zij doelmatig worden aangewend, n.l. in straten, die er voor geschikt zijn. Eenige meerdere oplet tendheid der koetsiers en voerlieden zal iiaar zijne meening het gevaar voor uit glijden en vallen der paarden volledig opheffen. Ook de Commissie van Fabricage, ont kef niet, d,at een grp&t deel v&n btft gevaar aan het achteloos rijden der koet siers moet worden toegeschreven. Maar toch telt h. i. de directeur het gevaar^ aan de gladheid der straten verbonden, te licht en in andere steden, waar men over de scoriaebricks zoo tevreden is, liggen ze meestal in vlakke breede stra ten met luxe verkeer. Waar vooral ip; de Donkersteeg het verkeer met vracht wagens zeer druk is, meent zij dat er wel reden is om in die steeg de bestra ting in klinkerbestrating te veranderen. B. en W. stonden voor een moeilijke beslissing, en alvorens deze te nemen, hebben zij eerst naar 'de kosten eener asphaltbestrating geinformeerd. Deze zou alleen voor de Dondersteegj f 3400 bedragen. Wel is waar is on der dit bedrag f 1300 begrepen van ver betering van de rioleering en f450 voor het aanleggen van trottoirs, dus f 175Q dat met de eigenlijke asphalteering niets te maken heeft, maar gelijktijdige uitvoering dezer werken is beslist noo- digi, Hoe gaarne B. en W. een aanvang met het aspalteeren zouden willen maken zij huiveren een zoo groote som alleen voor de Donkersteeg beschikbaar te stel len en waar zij overigens wel voelen voor de klachten van adressanten stellen zij den Raad voor de scoriaebricks in de Donkersteeg te vervangen door klin kers en daarvoor f 450 te hunner be schikking te stellen. De salarissen van het agentenpersonecl Door de vereenigingv van bezoldigde agenten van politie „Door Eendracht Saamgebracht", is in een adres aan den Gemeenteraad het eerbiedig verzoek ge richt de regeling der. jaarwedden van het agentenpersoneel te willen herzien en deze te willen brengen in overeen stemming met hunne maatschappelijke positie en met den door hen gepres- teerden dienst. B. en W. merken naar aanleiding van dit verzoek in hun praeadvies op, dat het verzoek om wijziging van deze sala risregeling inkomt, nadat pas ruim twee jaar geleden deze door den Raad was vastgesteld, terwijl de regeling ook voor het toen in dienst zijnde personeel nog? niet geheel heeft doorgewerkt. Boven dien is het niet raadzaam thans eene herziening ter hand te nemen bij ont stentenis van een burgemeester, tevens Hoofd der Politie, omdat aan diens oor deel in een aangelegenheid als de deze groote waarde behoort te worden toe gekend. B. en W. geven dus den Raad in overweging op het verzoek afwijzend te beschikken. Subsidie Openbare Leeszaal. B. en W. stellen voor gunstig te be schikken op het verzoek van de ver eeniging „Openbare Leeszaal en Biblio theek", om een bijdrage in e ens van f 1000 in de kosten van verbouwing van het ter beschikking der vereeniging ge stelde huis Breestraat 27. Zij meenen, dat het algemeen gemeentebelang in rui meren zin door het streven der vereeni ging zal worden gediend en op heil voetspoor van andere gemeenten, zal ook hier een subsidie geen bezwaar ont moeten. Een der leden van het college van B. en W. kan zich met dit praeadviesj niet vereenigen. Blijkens door hem in gewonnen inlichtingen heeft de Open bare Leeszaal deze subsidie niet noodig, omdat zij over voldoende middelen be schikt. Bovendien moeten zij, die der gelijke belangen willen behartigen, ook zeiven de middelen daartoe bijeenbren gen en ten slotte stelt men, deze sub sidie toekennend, een antecedent en in de toekomst kan aan vereenigingen van dezelfde strekking evenmin subsidie kun nen uitblijven. De meerderheid deelt de ze bezwaren niet; en de vrees voor een antecedent behoeft het toekennen dezer subsidie niet te weerhouden, omdat im mers iedere aanvrage op zich zelve zal moeten worden beschouwd en de kans, dat vele aanvragen van dezelfde strek king bij den Raad zullen inkomen, niet groot is. Waterlevering aan Oegstgeest. De Leidsche Duinwatermaatschappij heeft den raad goedkeuring verzocht van een gewijzigd tarief voor waterlevering aan de ingezetenen van Oegstgeest. Zij wenscht het tegenwoordig tarief te ver vangen door een, waarbij betaling naar het TO tal y.erb rujkte Hub. M. plaats

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1