Ingezonden Stukken. Daar is reeds een vorstelijke kloosterzus ter, n.l. een Beiersche prinses, tante van prinses Elizabeth van België. Land- en Tuinbouw. Bloembollen in Friesland. Op de zandgronden in Oaasterland en in den naasten omtrek zijn proeven ge nomen met de cultuur van bloembollen. Deze proeven zijn zoo goed geslaagd, dat reeds in het a. s. seizoen grootere oppervlakten voor deze teelt beschikbaar zijn gesteld. Deskundigen zijn van oordeel, dat de bloembollenteelt in dit gedeelte van Fries land, evenals de intensieve tuinbouw, waarop men zich meer en meer toelegt, een goede toekomst zal hebben de voorwaarden voor welslagen worden ge acht in voldoende mate aanwezig te zijn. (L. Ct.) 'Raad van Beroep bij De Tutnbotiiv-Ori der ling e. Door het centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad is krach tens artikel 46 der statuten van De Tuinbou w-Onderlinge ingesteld een commissie van scheidslieden (raad van beroep), wier bevoegdheid zich zal uit strekken over het geheele land. In deze commissie hebben zitting 2 patroons, 2 werklieden, terwijl als voor zitter en secretaris zullen optreden twee juristenmr. A. Slotemaker L. Hz. en nir. I. G. Jaxon Deelman, respectieve- xlijk voorzitter en griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam, ingesteld vol gens art. 75 der indnstriëele Ongevallen wet. Naast de bovengenoemde juristen, hebben verder zitting als werkgevers de heeren H. W. Spronsen te Loosduinen en C. H. B. Alsche te Velp, en als werknemers de heeren G. J. Ch. Sarlet te Haarlem en C. Beets te Koedijk. Als leden plaatsvervangers zullen op treden de heeren: mr. Kirberger en mr. E. A. L. Boas, resp. plaatsvervangend voorzitter en griffier van den Raad van [Beroep te Amsterdam, en W. Warnaar te Sassenheim en G. A. van Rossem te Naarden als werkgevers en J. Moonen te Boskoop en Lucas de Hoog te- Hon- selersdijk als werknemers. De zitting nemende werklieden zijn door de ver zekerde werknemers zelve aangewezen. Ongetwijfeld is de samenstelling van de Commissie van Scheidslieden een hoogst gelukkige en waar haar uitspra ken bindend zullen zijn, zoowel voor „de Tuinbouw-Onderlinge", werkgevers als werknemers, daar kunnen de uitspra ken over komende geschillen onder zulk een bij uitstek deskundige leiding, met gerustheid worden tegemoet gezien. Rechtszaken. Haarlemsche Rechtbank. De rechtbank veroordeelde H. M., ar beider te Haarlemmermeer, wegens mishandeling tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis en W. P., werkman en J. C. .V., werkman, beiden te Aalsmeer, de eerste tot 19 d. gevangenisstraf de tweede tot f 10 boete of 10 d. hechtenis. Dienstweigering. Het Hoog Militair Gerechtshobf heeft uitspraak gedaan in de zaak van den anti militarist Dirk Koning, oud 21 jaar, ge boren te Groot-Schermer, ingedeeld als milicien-stukrijder bij de 4e batterij, 11e afdeeling, 2e reg. Veld-Artillerie, appèl- lant van het vonnis van den Krijgsraad te 'sGraven'nage, waarbij hij is schuldig verklaard aan dienstweigering, door op 5 Oct. j.l. te Leiden opzettelijk niet te voldoen aan de lastgeving van zijn meer dere in rang, fourier van der G., om een paar klompen, voor zijn uitrusting bestemd, te passen en dit bovendien uit drukkelijk te weigeren, door o. a. te zeg gen: „ik doe het niet, ik wil niet dienen", en veroordeeld tot vier maanden militaire gevangenisstraf, ingaande 20 Oct. j.l. Ap pellant had beweerd, gemoedsbezwaren te hebben tegen den militairen dienst, dat hij anti-militarist is, doch niet tot de een of andere aangesloten vereeniging be hoor^ nóch tot eenig kerkgenootschap. Het Hof verklaarde hem bij het von nis van den eersten rechter niet te zijn Jbezwaard en bevestigde mitsdien dit von nis. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Vergadering van Viijdag 3 December. De Voorzitter opent te twee uur 'de zitting. Aan de orde is de beraadslaging over de bepalingen betreffende d%n ab s i n th. De Minister van Binnenland- sche Zaken wenscht een opmerking in het Voorl. Verslag te beantwoorden, namelijk die, waarin wordt gezegd, dat deze bepalingen de burgerlijke vrijhe den aantasten. Spreker zet uiteen, dat hier slechts een middel wordt voorgesteld tegen een artikel dat als een langzaam werkend vergif is erkend. Ook bij keuring van levensm/ddelen [wordt de handel op dezelfde manier aan banden gelegd. Des te eer vindt de Re- geering vrijheid dit te doen, wijl in ons land nog geen bepaalde, behoefte aan het gebruik van absinth bestaat; men kan hier dus preventief ontreden. Waar sommige leden tegen het verbod zijn uit vrees dat men nu juist absinth zal gaan drinken, merkt spr. op, dat men volgens deze redeneering geen enkel verbod zou kunnen uitvaardigen. Daar niemand het woord verlangd, wordt het ontwerp aangenomen. Aangenomen worden nu nog eenige kleine wetsontwerpen, waarna de Min. v. Financiën enkele opmerkingen maakt naar aanleiding van het wetsont werp tot wijziging der wet van 16 April 1896 (tot regeling der personeele belas ting.) Het wetsontwerp wordt daarna z. h. s. aangenomen. Daarna worden nog eenige kleinere wetsontwerpen aangenomen, waarna de vergadering door den Voorzitter wordt verdaagd tot vermoedelijk Maan dag 27 December. Tweede Kamer. Wijziging Lager Onderwijswet. (Meer subsidie voor het M. U. L. O.) Blijkens hei Voorloopig Verslag achtten sommige leden de indiening van dit wetsontwerp praematuur. Zoolang t' meer uitgebreid lager onderwijs in zoo chaotischen toestand verkeert, scheen het dezen leden niet wel mogelijk eene be vredigenderegeling van de subsidieering te maken. Andere leden merkten hiertegenover op, dat, al is het voorshands niet mogelijk eene afdoende regeling van de subsidiee ring van het m. u. 1. o. te maken, het niettemin aanbeveling verdienCmet het verleenen van meer steun niet langer te wachten. Dit onderwijs heeft zich inder daad in rijke verscheidenheid ontwikkeld. Door het krachtig initiatief van particulie ren en van gemeentebesturen heeft het zich een belangrijke plaats in het volks leven verwonen. Verdere ontwikkeling is echter zonder meer steun van Re- geeringswege niet mogelijk. Wachten op de Ineenschakelingscommissie ware daar om te betreuren. Naar het gevóelen van zeer vele leden was de voorgestelde regeling niet in over eenstemming met de behoeften van het m. u. 1. o., zooals het zich in de practijk ontwikkeld heeft. Het verdiende h. i. aan beveling om in overeenstemming met de adressen van de gemeentebesturen van Rotterdam, Groningen en anderen, de re geling uit te breiden tot de scholen, die aansluiten bij het 4e, 5e en 6e leerjaar der lagere scholen. Vele leden wenschten meer vrijheid in de keuze der vakken te laten. Met name werd bezwaar geopperd tegen het verplicht stellen van onderwijs in de wis kunde Sommige leden wenschten voor de be paling van het subsidie slechts de leer lingen in rekening te brengen, die behoo- ren tot de klassen, waarin m. u. 1. o. wordt gegeven. Sommige leden drongen voorts aan op verhooging van s~iibisidie voor scholen voor m. u. 1. o. met parallelklassen die spoedig noodig zullen blijken. Door eenige leden werd o. a. ge- wenscht, dat aan de voorgestelde rege ling eene bepaling zou worden toege voegd, welke niet toelating van kinde ren tot bijzondere scholen voor meer uit gebreid lager onderwijs op grond #van hunne godsdienstige gezindheid ver biedt, indien in dezelfde gemeente geen openbare school van dien aard bestaat. Ook werd nog aangedrongen op op neming eener overgangsbepaling, waar bij wordt uitgemaakt dat nfeuwe scholen subsidie kunnen erlangen, al hebben zij nog geen volledig aantal klassen, mits het aantal klassen jaarlijks met één stijge. Vergadering van Vrijdag 3 December. Bij de voortzetting van de behandeling der Justitiebegrooting werd lots verbetering van verschillende categoriën van ambtenaren bij het gevangeniswezen en de Rijkswerkinrichtingen bepleit o.a. door de heeren Van Sasse van Y s- selten Roodhuijzen; behandelde de hr. Ter Laan eenige belangen van on derwijzend personeel bij die takken van dienst; betoogde de heer'Ro essin gh dat de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen meer moet beantwoorden aan de eischen van een werkinrichting en niet moet zijn een bewaarplaats van oude lieden, en wenschte hij betere salarieering van de predikanten pastoor en kapelaan zette de heer van Asch van Wijck uiteen dat reorganisatie der rijkswerkinrichtin gen niet afdoende kan geschieden, wan neer er geen wetswijziging komt op het stuk van landlooperij en bedelarijbrak ook de heer Treub een lans voor be tere bezoldiging van personeel te Veen- huizen. De Minister achtte de salarissen van de door den heer Ter Laan bedoelde onderwijzers voldoende geregeld, zette uiteen dat de beambten bij de Rijkswer- inrichtingen slechts oogenschijnlijk slech ter bezoldigd zijn dan die bij de gevan genissen, omdat eerstbedoeld en genot van vrije woning en meerdere voord eel en hebben. De klacht over de positie van het administratieve personeel bij de gevange nissen en Rijkswerkinrichtingen heeft den Minister rond verbaasd, waar die positie in den laatsten tijd juist zoozeer verbe terd is. Verbeterde salarieering van de godsdienstleeraren zal bij eene reorgani satie der gestichten onder de oogen wor den gezien. Aan wetswijziging op het ge bied van bedelarij en landlooperij wordt ijverig gewerkt doch om een goed beeld te kunnen krijgen van den toestand welke zaji woj.ucn g eschapen, zal eerst de repr- ganisaiie van Veenhuizen haar beslag moeten hebben gekregen. Bij de afdeeling Rijkstucht- en Opvoe dingswezen laakte de heer S n o e c k Henckemans de te grootscheepsche inrichting der Rijksopvoedingsgestichten. Verder vroeg hij salarisverhooging van secretarissen van voogdijraden. De heeren Ter Laan en Ketelaar keurden het af dat de leiding van het on derwijs in de tuchtscholen berust bij den directeur wat tot scheeve verhoudingen leidt. 1 De Minister zal overwegen of en zoo ja welke secretarissen van Voogdij raden salaris-verhooging kunnen krijgen van de te grootscheepsche inrichting der opvoedingsgestichten is de Minister niet overtuigd. De Minister achtte het voor loopig noodig dat de. directeur der tucht school de leiding van het onderwijs houdt. Wel is mogelijk later een hoofd onderwijzer tot directeur te maken. De heer Snoeck Henckemans klaagde over de onvoldoende regeling te 's Gravenhage van de werkzaamheid van den anibienaar der Kinderwetten, in ver gelijking met Amsterdam, waar zulks uit nemend is. Te 's Hage werden de Voog dijraden te weinig gekend. De heer v. For eest, evenals vorige jaren wederom wijzende op den te weel- derigen bouw van Rijkswege, gaf o. a. in overweging om, waar er twee nieuwe adjunct-Rijksbouwmeesters aangesteld worden een dezer te recruteeren uit de buigerpractijk, opdat dez.e remmend zal kunnen optreden tegen te royale bouw plannen. De M i n i s t e r ontkende dat er nieuwe titularissen zullen worden aangesteld. Er zijn op dit oogenbük twee adjuncten. In de toekomst kan met den wenk van den heer v. Foreest worden rekening gehou den. In behandeling kwam een amendement van Veen, strekkende om alleen gelden uit te trekken voor den bouw van een kantongerecht te Groningen, doch niet voor verbouwing van het rechtsgebouw aldaar, dat, gelijk de. voorsteller toe lichtte als het kantongerecht in een nieuw gebouw zal zijn ondergebracht, voldoende ruimte biedt voor de recht bank. Het zal veel besparing geven. De Minister acht de verbouwing noodzakelijk. Intüsschen zal hij eerst den bouw van het kantongerecht laten vol tooien en dan de Kamer later overtuigen van de noodzakelijkheid van de verbou wing. Daarom maakte de Minister dezen post thans los van *de verbouwing van hét rechtsgebouw. Aldus gewijzigd door de Regeering, werd de post (nadat de heer Van Veen, zijn amendement had ingetrokken) goed gekeurd, waarna de gelieele Justitiebe- grooting zonder stemming werd goed gekeurd. Tevens werd goedgèkeurd het ont werp tot wijziging der wet van 18 April 1874 iot vaststelling der'tarieven van ge rechtskosten en strafzaken, waarvan de gewone rechter kennis neemt Na de pauze werd het algemeen debat over de Marinebegrooting voort gezet. De heer Bos raadt den Minister aan zich niet te laten afbrengen van zijn standpunt in de Memorie van Antwoord ingenomen, waardoor aan niemand aan stoot wordt gegeven. Betrachting der rechtvaardigheid is de beste waarborg voor eerbied voor het gezag. Maar spr. wil den godsdienst niet gebruikt zien om dien eerbied op te wekken, noch als middel voor handhaving der tucht. Dan komt spreker tot het beheer en de administratie onzer werven, wijzend op de beteekenis van een goede boek houding en volledige openlegging van het bedrijf met gegevens, die een goed overzicht van zaken geven. Dan zal er criiiek kunnen uitgeoefend worden, wat wat een prikkel zal zijn voor geleidelijke en voortdurende verbetering, ook in on derdeden, terwijl staatscommissies tot re organisatie overbodig zullen zijn. Een dui delijk, overzichtelijk jaarverslag beveelt spr. als de beste controle aan. De heer Thomson op sommige pun ten het beleid Van den Minister, van wien hij niet vee! ingrijpende hervormin gen verwacht, afkeurende, sloot zich aan bij den heer Bos in diens betoog naar aanleiding var. de behartiging van gods dienstige belangen, zooals deze verstaan wordt door den heer Van der Voort van Zijp in diens rede van gisterenavond. Ging men den weg op, 'door den heer v. d. Voort van Zijp aangewezen; dan zou men bij de Marine krijgen verschillende partijschappen, waartegen het reglement op de krijgstucht van 1815 juist waakt. Spreker critiseerde voorts de circulaire van der; Mini sier, waarbij censuur uit geoefend. wordt óp pubiiceering van me- dedeehngen uour zeeofficieren omtrent marine-aangelegenheden. Een dergelijke regeling achtte spreker niet in het belang onzer weerbaarheid. Zelfs een technische vereeniging als de marine-vereeniging wordt door de ceusuur omvat. Want 't is den officieren verboden in openbare ver gaderingen van die vereeniging mededee lingen te doen. Hierdoor wordt het recht van vergadering dier officieren aange rand. 't Gevolg zal zijn, dat de officieren on der een pseudoniem zullen gaan schrij ven. Daarom dro»g spreker er bij den Minister op aan, om terug te komen op zijne censuur-circulaire, aangezien die niet in het belang onzer marine is en als strijdig met het algemeen belang be schouwd moet worden. Sprekff behandelde vervolgens ver schillende aangelegenheden het personeel rakende, daarbij instemmende met hen, die aandrongen op het geven van voe- dingsgeld aan gehuwde onderofficieren. Daarna kwam spreker tot het beleid van den Minister in zake de landsverdedi ging, daarbij nogmaals in twijfel trek kende, dat onze kleine pantserschepen noodig en nuttig zijn voor neutraliteits- handhaving. In het algemeen betoogde spreker, dat wij met onze pantserschepen niets kunnen uitrichten tegen de steeds grooter wordende oorlogsschepen van groote mogendheden. Na nog bedenkingen te hebben geop perd, omtrent 's Ministers werkwijze met betrekking tot den aanbouw van torpedo jagers, kwam spreker terug op de kwes tie van de geschutsleverantiën. Spreker onthield zich van eene bespreking der geheime nota, welke betreffende deze aangelegenheid ter griffie is gedepo neerd. Deze zou hij in overleg met den voorzitter en den Minister bespreken in Comité-generaal, hoewel spreker voor zich 't liever in 't openbaar had gedaan, opdat de belastingbetalers weten hoe 't gaat met het aanschaffen voor oorlogs materiaal. Spreker critiseerde de overdreven prij zen, welke betaald worden tengevolge van het monopolie-stelsel ,dat de firma Krupp ook ten onzent heeft, en dit niet tegenstaande de positie van deze fir ma, die vroeger op artilleristisch gebied vooraan stond, in de laatste jaren geheel veranderd is. Bij de proefnemingen in den laatsten tijd heeft Krupp 't tegen andere firma's overal afgelegd. Spreker vroeg vervolgens hoe 't staat met de levering van de munitie voor het geschut? Zal dit hier worden vervaar digd? Zoo neen, waarom niet? Ook*, vroeg hij hoe 't staat met het torpedo-ma teriaal. Zal dit in 't buitenland worden aangemaakt, of zal ook de binnenland- sche nijverheid er mede belast worden? Vervolgens kwam de Minister aan 't woord, ter beantwoording van de ver schillende sprekers. Tegenover de cri- itek op het klimmende eindcijfer der marinebegrooting ,wees de Minister op de steeds grooter wordende uitgaven voor pensioenen, soldijen enz. Hij becij ferde dat de eigenlijke uitgaven voor onze zeemacht niet meer dan 13,5 milli- oen beloopen. Dit oordeelde de Minister toch waarlijk niet te veel. In zake de Noordzee-entente verklaar de de Minister, dat hij zich geheel kan vereenigen met de uiteenzetting daar van door zijn ambtgenoot van Buiten- landsche Zaken gegeven. Op desbetreffende vragen met betrek king tot de kwestie .van aanschaffing van het rookzwak buskruit, antwoordde de Minister, dat de firma Krupp is ge adviseerd. Maar dit advies gold niet het verwapen ingsontwerp. In uitstel van den aanmaak van de torpedojagers kan Minister heelemaal niet treden. Ook kan niet volstaan wor den met minder diepgang. Voor het leggen van mijnen is een kruiser niet geschikt. Het speciaal in richten van een kruiser tot dit doel, zou bovendien veel te kostbaar zijn. De Mi nister kan ook niet besluiten slechts één mijnenlegger op stapel te zetten. Maandag halftwee voortzetting. Kinderverlamming. Dr. Bilfinger te Berlijn meent de oor zaak van de spinale kinderverlamming ontdekt ie hebben. Hij schrijft: De ziekte ontstaat door het plotseling springen van een klein bloedvat in het ruggemerg waardoor een gedeelte van de ruggemerg-substantie verwoest en zoo doende een verlamming van de daarmee in verbinding staande spieren veroor zaakt wordt. Dat komt vooral voor bij kinderen, wier vaders of ouders een te overdadig leven leiden en bij kinderen, bij wie door het gebruik van alcohol en dergelijke schadelijke stoffen het weer standvermogen van de kleine bloedvaten verzwakt is. Bij de epidemische kinder verlamming in Rijnland en Westfalen moeten nu echter andere, bijzondere oor zaken van de ziekte meewerken. Naar mijne meening ,moet men in talrijke ge vallen van spinale kinderverlamming hoogstwaarschijnlijk de gemeenschap pelijke oorzaak van het ontstaan in een voorafgegane koepokinenting zoeken. Uit de bacteriologische onderzoekingen van dr. Niessen, dr. Landman, prof. Levy e. a. is stellig gebleken, dat de Iymphe van verschillende staatsinrichtingen niet zelden een groot aantal virulente bacte riën bevat. Ik heb bij gelegenheid van het voorkomen van epidemische hersen- vlies-ruggemerg-ontsteking bij rekruten reeds twee jaar geleden er de aandacht op gevestigd, dat bij het ontstaan van deze eveneens zeer noodlottige ziekte in. i. in de eerste plaats aan de vooraf gegane koepokinenting als oorzaak moet gedacht worden. Afgaande op hetgeen ik tot nog toe van verschillende gevallen van de jongste epidemie van spinale kin derverlamming te weten ben gekomen, bestaat voor mij nauwelijks meer twijfel, dat juist bij deze ziektegevallen de koepokinenting een noodlottige rol speelt, hetzij rechtstreeks, doordat met de Iymphe ziektekiemen in het bloed gebracht worden, hetzij indirect, doordat door de open entwonden behalve de ent- lymphe ook nog andere kiemen uit de lucht in het organisme van de patiënten komen. Aldus dr. Bilfinger. Uit zijne beschou- yvipg yal.t op te maken, d^t in Djuitsch- land dikwijls onzuivere ent-lymphe ge bruikt worden en dat ook niet altijd de noodige voorzorgen, om de entwonden af te sluiten, worden genomen. Ingezonden Mededeelingen. 30 cent per regel. F. A. DAMEN Wijnhandelaren - Hofleveranciers. Kantoor Burgsteeg LEIDEN. (13) {Buiten verantwoordelijkheid der redactie „ZEER MOEILIJKE VRAAG?" Hoe kan men zich op een gemakke lijke en voordeel,ige wijze voor den win ter van brandstoffen voorzien HEEL GEMAKKELIJK BEANTWOORD BIJ „ST. NICOLAAS"!, Vereeniging voor Winterprovisie. Onderafdeeling van den Ned. Roomsch- Katholieken Volksbond, afdeeling Lei den en Omstreken. Sedert een tweetal jaren bestaat er in de afdeeling een vereeniging voor win terprovisie, welke ten doel heeft hare leden op gemakkelijke en voordeelige wijze van brandstoffen te voorzien. Welke werkman ziet niet met zorg] den winter tegemoet, den winter met zijn snerpende kou en guur weer. Welnu bondsbroeders, de gelegenheid om brandstoffen te hebben wordt tl zoo gemakkelijk mogelijk aangeboden door de Vereeniging Winterprovisie „St. Ni- colaas". De voordeelen welke door vereenigd samenwerken worden verkregen, wil ik even laten volgen en u kunt zelf oor- deelen. In het vorige jaar heeft de ver eeniging „St. Nicolaas" aan hare deelne mers den geheelen winter door kunnen; leveren: le kwaliteit Steenkolen voor 95 cent per H.L. en Cokes voor 66 cent per H.L. geklopt en thuisbezorgd, ter wijl de steenkolen in den winter zijn gerezen tot f 1.15 en de Cokes 72 ct per H.L Nu deze winter levert de vereeniging de steenkolen voor 86 c. per H.L. en de cokes voor 62 c. per H.L.ook ge klopt en vrij aan huis en hoe duur zul len zij van deze winter worden Ziet, Bondsbroeders, deze voordeelen gevoegd bij het gemakkelijke besparen van uw geld, doet u zeker besluiten deel nemer te worden van deze hoogst nutti ge instelling. Maandagavond van"910 uur houdt het bestuur in het Bondsgebouw* Rapenburg. 10 zitting en zal gaarne verdere inlichtin gen verstrekken. W. P. H., Secr. Samenwerking tusschen de Instel lingen van Liefdadigheid. Met zeer vee! genoegen las en herlas ik het ingezonden artikel onder boven staand hoofd. Terecht vindt men veel van de in dat artikel genoemde toestanden, die niet alleen verkeerd zijn te noemen, doch veel meer, de verkregen resultaten van het ge- schonkene tot nul reduceeren, om de doodeenvoudige reden, dat er omstan digheden voorkomen, waarin de onge^ controleerde gift meer kwaad dan nut sticht. Een klein staaltje ter bevestiging. Ik weet een gezin waar de man Roomsch' en de vrouw Protestant is. Zij worden! beide bedeeld door hunne kerkelijke arm- verzorgers. De man was pakhuisknecht en verdiende f7; de vrouw werkte in vier werkhuizen en bracht f3.20 thuis.'Eerf komt nog het mooiste: ze woonden in bij een moeder die, als weduwe, van hare diaconie die van een andere! richting was als die van haar dochten eveneens ondersteuning kreeg. Ze was echter in dienst bij een onderneming waar ze met avondarbeid ,nog ongeveer 4.00 per week verdiende. Laten we nu eens eên optelsommetje makenZoon 7.00 4" dochter 3.20 -ji' moeder f4 f 14.20. Stel nu de bedeeling. op 1.80 wat weinig is dan komen( we aan de ronde som van 16.00 gulden.; Voorwaar, menig nijver ambachtsman,- die met harden arbeid het dagelijksch- brood voor vrouw en vaak groot gezin', moet verdienen, moet het met minder, stellen en voelt z'n eer te na, om inj handen van de bedeeling" te vallen ën blijft dan ook, dank zij het beheer van een zuinige huisvrouw, een knap lid vatii de maatschappij. Nu is het bovenverhaald feit wel met veelvuldig voorkomend, doch het is al genoeg dat er zulke gevallen zich kun nen voordoen. Bij eene geadministreerd^ armverzorging kan zulk een feit nie^ plaats vinden, daar dan direct de mis bruiken in het oog springen en maatrer gelen kunnen worden genomen ze opJ j te heffen. Een puntje in het artikel wensch ik anders te beschouwen n.l. dit, waar Mr. Evers wordt geciteerd, waar hij spreekt van: „Een liefhebberij ,zelfs een zooi edele liefhebberij als de armverzorging," enz." Er zijn, helaas! menschen die d# armverzorging beschouwen als een hebberij, zeker, en wel eens aardig e#j zei f streelepd vinden, dep arjee $epjbp#,

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 6