BERICHT. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, Ie Jaargang. No. 53. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Lelden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij ome agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2y„ cent. Donderdag 3 December 1909. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. jH Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Premie. Zooals onze lezers weten zijn op 1 December de nieuwe portretten van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana verschenen. Onze abonné's zullen voorzeker zeer belangstellend zijn, deze niet alleen te zien, doch ook in hun bezit te hebben. Wij hebben daarom gemeend, niet beter te kunnen doen, dan allen als St. Nicolaas-verrassing GRATIS een zeer fraaie lichtdruk hiervan aan te bieden, welke tegelijk met het nummer dezer courant wordt verzonden. Wij twijfelen niet, of deze premie zal ieders goedkeuring wegdragen. DE DIRECTIE. Samenwerking tusschen de Instellingen van Weldadigheid. (Ingezonden.) Wie dit opschrift leest en op het ter- irein der Armenzorg niet geheel en al een vreemdeling is, zal aanstonds den ken aan de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, welke reeds direct na hare oprichting, in 1908, idit vraagstuk ter hand nam en hare twee eerste Jaarvergaderingen voor een groot gedeelte aan deze kwestie gewijd heeft. Wij weten uit ondervinding dat de wetgevende machine langzaam werkt De weg tusschen de aankondiging van een ontwerp in de Troonrede en het Staats blad is een zeer lange. Hierin zal zoo lang wij te doen hebben met, met ar beid overladen ministeries en praatzieke Kamers, voorloopig nog wel geen veran dering komen. Zoo zal er ook nog heel wat water door den Rijn stroomen, voor dat een nieuwe Armenwet kracht van 'wet zal hebben gekregen en in werking zal zijn getreden. Toch is er hier periculum in mora. Juist door gebrek aan samenwerking tusschen de verschillende instellingen van '(Weldadigheid, wordt ook hier ter stede jaarlijks veel overtollige arbeid verricht, hulp verschaft daar waar geen hulp noo- .dig is, hulp geweigerd, daar waar die niet kon worden gemist, een voor de betrokken hulpzoekenden soms pijnlijk onderzoek van den armverzorger, noode- ioos herhaald. Van dit laatste wordt ons een treffend 'voorbeeld verhaald door Mevrouw M. G. |MuIler-Lulofs te Utrecht op de algemee- «e vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Welda digheid, den 16 November 1908 te Am sterdam gehouden. Een arme weduwe in Utrecht werd ge holpen van zeven verschillende zijden, aan zeven onderzoekers moest zij dus zeven maal alles verhalen, wat haar toestand .betrof, en zeven maal moest zij een gift aannemen. (Vgl. blz. 62 van geschrift I der voornoemde Vereeniging.) Wij vragen, werkt deze wijze van ar menzorg niet demoraliseerend op de be deelden Het gevolg van het gemis aan samen werking is, dat de brutale arme meer hulp verkrijgt, dan hij dikwijls noodig heeft, terwijl de schamele, welke slechts bij een enkele instelling aanklopt, door het overgroot aantal bedeelden, niet of net afdoeinde kan worden geholpen en dus armoede lijdt Men behoeft o. i. niet als practisch Armbezoeker werkzaam te zijn geweest om de waarheid hiervan in te zien. Ook werkt het gemis aan samenwer king nadeelig op de correctheid van het 'huisbezoek en wel om de eenvoudige re den, dat men tengevolge van het groote aantal, daarvoor niet behoorlijk den tijd heeft. Terecht zegt mr. J. Evers in zijn prae- Advies: Inrichting en werkkring van Plaatselijke Anpraden „Een liefhebberij, zelfs een zoo edele ï.liefhebberij als de armverzorging, komt ï.toch altijd, moet toch altijd komen na y.de zorg voor het dagelijksch brood, j,voor eigen gezin, ja zelfs dikwijls na „minder onmiddellijk om behartiging roe- Opende eigen-belangen!" (Vgl. bl. 83 van geschrift II van voormelde vereeni- ging-) Ook dit bezwaar zal door samenwer king worden opgeheven. Wij zouden wenschen, dat evenals dit in Amsterdam, Hilversum en andere plaatsen thans het geval is, de liefdadige vereenigingen zich ook hier ter stede ver eenigen tot een centraal lichaam, be staande bijv. uit twee afgevaardigden van elke vereeniging, welke armenzorg fen doel stelt Meldt zich nu bij een der aangeslo ten instellingen iemand om hulp aan, dan wordt het geval ter fine van onder zoek aan het centraal lichaam toegezon den. Dit stelt het voorloopig onderzoek in en rapporteert daarna aan de betrok ken instelling met mededeeling van wat de arme reeds van anderen ontvangt De aangesloten vereenigingen moeten natuurlijk geheel vrij blijven om in drin gende gevallen van nood voorloopig hulp te verleenen en om, wanneer zij dit noo dig oordeelen, zelfstandig een onderzoek in te stellen. Elke aangesloten vereeni ging moet verder maandelijks aan het centraal college opgave doen van de na men der bedeelden, met mededeeling van hetgeen aan elk gezin is verstrekt. Deze opgave wordt geboekt in een cen traal register, hetwelk voor elke aange sloten instelling ter inzage moet .zijn. O. i. bestaat er tegen deze werkwijze geen enkel bezwaar en zal daardoor de geheele armenzorg ten sterkste wor den gebaat. De kosten van het centraal lichaam zullen natuurlijk door de aangesloten ver eenigingen, b.v. elk naar evenredigheid van het aantal der door elke instelling bedieelde armen, moeten worden betaald, terwijl misschien de gemeente Leiden, hiervoor wel een subsidie zal willen ver leenen. Ook in geval van teen buitengewone malaise, b.v. leen groote werkloosheid, zou dit centraal lichaam tot buitengewone maatregelen kunnen overgaan en het werk kunnen doen van de tegenwoordige werkloosheid-comité's. Verder moet het centraal-lichaam zich o. i. tot den hier aangegeven arbeid be perken en zich niet zelf met de armenzorg bemoeien. Het geldt hier even als met vele nieuwe zaken. Wie neemt hiertoe het initiatief? Laat een onzer armen-inrichtingen nn eens een bijeenkomst met afgevaardig den van zuster-instellingen bijeenroepen en wij twijfelen niet of deze bespreking zal tot resultaten leiden. Wij eindigen deze beschouwing met voor dit idee een krachtig beroep te doen op onze Leidsche armen-inrichtingen, op dat spoedig de zoo gewenschte samen - werking tot stand kome. Verscheiden bladen eischen dat men Pataud in de g evangenis zal zetten, wijl men hem kan beschuldigen van afdrei ging. Maar dat zal niet zoo gemakkelijk gaan, zegt de „Univers". Als men hem vervolgt zal koning Pataud voor de rech ters de redevoeringen voorlezen, die mi nister Briand vroeger heeft gehouden en waarin de wettigheid wordt uiteen gezet van de algemeene staking, van sa botage enz. en de minister zou zedelijk veroordeeld worden. Frankrijk. Koning Pataud. Het had weinig gescheeld, of koning Pataud, de algemeene secretaris van den Algemeenen Werkliedenbond in Frank rijk, had koning Manuel van Por tugal een poets gebakken. Maandag-,1 avond bezocht de Portugeesche koning de Groote Opera te Parijs, waar „Faust" werd gegeven. Korten tijd na aankomst van den koning in het operagebouw ver klaarden de 35 electriciens, dat zij on middellijk tot staking zouden overgaan,, als hun salaris niet verhoogd werd. De directeuren der opera in doodsangst; zonden terstond om den heer Pataud! „maitre de la lumière," zooals de „Ma- tin" hem noemt. Meneer Pataud was in de buurt, kwam dra in het operagebouw en ging er een paar minuten later weer uit met een contract op gezegeld pa pier waarbij den eicctriciens van de Groo te Opera verhooging van salaris werd toegezegd. Dank zij deze wending der zaak, kon de koning van Portugal, ronder dat hij door een algemeene paniek in een donkere operazaal in zijn genoegens gestoord werd, de laatste act en van „FausJ" bijwonen, Tienurendag. Aan de Memorie yan Antwoord ontlee- nen wij nog de mededeeling van den Minister, dat hij met het oog op de nog korte werking van reorganisatie der arbeidsinspectie nog geen regeerings- voorstellen betreffende den i i e n u r i - gen arbeidsdag in uitzicht kan stel len, ofschoon het streven naar beperking van den arbeidsduur van volwassen ar beiders zijn volle instemming heeft. Over invoering van den tienurigen werkdag op door het rijk aan te besteden wer ken zal de min. met zijn ambtgenooten in overleg treden. De Eereraad. In „De Standaard" komt deze driestar voor: Onder de vele onjuiste berichten, die rakende de bekende zaak, door enkele organen der Pers verspreid werden, be hoort ook het zéggen, dat dr. Kuyper het denkbeeld om zijn- zaak in handen van vroede mannen te geven, zou heb ben gewezen van de hand. Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens, maar herhaaldelijk, is door hem aan meerderen verklaard, dat hij van voornemen was dit te doen, maar het uitstelde tot na afloop van de begroo- tingsdiscussiën. Zelfs was het zijn plan geweest, zich in de Kamer van alle ver klaring te onthouden en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. Maar al ging hij thans, op het advies van vrienden, tot het afleggen van een korte verklaring in de Kamer over, hier uit volgt in het minst niet, dat zijn oor spronkelijk voornemen, zou zijn opgege ven. Veeleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wijze, om tot de uitvoering ervan te kunnen geraken." De Photo's van Koningin en Prinses. Gisteren zijn de nieuwe photografische opnamen van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, door de firma Guy de Coral vervaardigd, verschenen. De eene opname toont ons de Konink lijke Moeder met haar kind op den arm en zeer treft zoowel de lieftalligheid der jeugdige Prinses als de in-gelukkige gelaatsuitdrukking van H. M. Op de andere photo ligt de kleine Prinses in echt-kinderlijke, zoo geheel ongedwongen houding, ietwat verwon derd opkijkend. Waarlijk, indien heden niet het heuglijke bericht ons had bereikt, dat Prinses Juliana zeer voorspoedig op groeit, uit deze photo zou men dit reeds gemakkelijk genoeg hebben kunnen op maken Naar uit Amsterdam gemeldt wordt, was de drukte voor het magazijn der firma Guy de Coral te Amsterdam enorm. Bij tal van firma's daar ter stede was de voorraad de verkoop was om half elf begonnen reeds te twaalf uur uit verkocht. Gisteren middag om vier u ur waren er alleen in den winkel te Amsterdam van de firma Guy de Coral naar schatting meer dan twaalf duizend portretten ver kocht aan koopers en koopsters van alle rangen en standen. In het magazijn van de firma te 'sGra- venhage liep de verkoop eveneens in de duizenden. Ook de boekwinkels, die de portretten van de firma Guy de Coral betrokken hadden door middel van de uitgevers Blankwaardt en Schoonhoven te 's-Gra- venhage, verkochten een groot aantal exemplaren. Gistermiddag te half twee was de firma Blankwaardt en Schoon hoven, die ettelijke tienduizenden por tretten in voorraad had, in de kleine formaten reeds uitverkocht Bloembollencultuur. De «\iiiisjer y^nv Landbp^w, Jdandel en Nijverheid deelt in zijn Memorie van Antwoord mede, dat omtrent de plaat sing van een tuinbouwwinterschool voor bloembollencultuur nog geen beslissing kan worden genomen. De vraag in hoeverre de proeftuinen aan de verwachting voldoen is moeilijk te beantwoorden. Subsidieering bijzonder middelbaar onderwijs. Bij kon. besluit van 18 November 1909 is bepaald, dat de wet tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, in werking treedt op 1 Januari 1910. „Staatsblad" no. 368 bevat een kon. besluit van 17 November jl. ter uitvoering van art. 45bis der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs (bevattende de voorschriften voor het toekennen der rijkssubsidie aan de bijzondere hoogere burgerscholen, welker besturen daarvoor in aanmerking wenschen te komen). Koninklijke besluiten. Met ingang van 1 Dec., is aan den officier van gezondheid der le klasse dr. L. Coenen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Aan den reserve-eerste-luit. A. H. F. Craanen, van het 5e regiment infante rie, is te rekenen van 16 Nov. 1909, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Met ingang van 16 Dec. is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Asten C. J. Bartels, thans commies-titulair der posterijen en te- legraphie. Directeur-Generaal van Landbouw. Naar wij vernemen, moet voor de ver vulling van de vacature-Lovink in de eerste plaats in aanmerking komen de heer G. E. H. Tutein Nolthenius, rentmeester van het Kroondomein Het Loo. Het moet echter nog niet zeker zijn dat de heer Nolthenius een eventueele benoeming zal aanvaarden. Tentoonstelling te Utrecht. In een Dinsdagavond te Utrecht ge houden vergadering is definitief besloten tot het in 1910 aldaar houden van een tentoonstelling van handel, nijverheid ën kunst. Het hoofdbestuur voor deze ten toonstelling is samengesteld als volgt: J. van Noordenne, voorzitter; P. H. Vree, secretarisL. P. Esselink, penningmeester; mr. B. L, Ph. van Lier, rechtskundig adviseur; G, M Stuifzand, G. W. P. van Dokkum en D. Kruyf. Het eeuwfeest van onze onafhanke lijkheid. Iti een der Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's-Gravenhage had gister middag de eerste bijeenkomst plaats van het comité, bijeengeroepen door het Haagsche Comité voor Volksfeesten, om het eeuwfeest van Neerlands onafhanke lijkheid in 1913 luisterrijk te vieren. Een 56-tal personen woonde deze bij eenkomst bij, die stond onder leiding van het Kamerlid J. C. Jansen, naast wien de burgemeester van den Haag als eere-voorzitter had plaats genomen. De voorzitter bracht in een korte toe spraak in herinnering, hoe ongeveer hon derd jaar geleden het dwangjuk van Frankrijk werd afgeschud door enkele aanzienlijke mannen en hoe wij vervol gens in een tijdperk van onafgebroken voorspoed onder het geliefde stamhuis van Oranje in velerlei opzichten zijn ge zegend. Die mannen en die zegeningen te her denken was het doel dat het Comité zich bij de voorgenomen viering voor oogen heeft gesteld. Hoe die herdenking zal moeten geschieden, is nog niet be slist. Er werden benoemd een viertal com- missiën nl. lo. een historische, (waarin o.m. zitting hebben prof, Blolc, hoogleer aar te Leiden en rector Hageraats van 's Hage), 2o. een versierings, 3o. een financieele en 4o. een perscommissie. Bij acclamatie werd besloten, om naast den burgemeester, het eerevoorzitter schap aan te bieden aan den commissaris der Koningin in deze provincie, mr. J. G. Patijn en Z. K. H. den Prins der Nederlanden uit te noodigen, het be scherm heersch,ap van het Cpmité te aan- .wdssu Daarna werd de vergadering geslo^ ten. Maskerade te Utrecht. Het Utrechtsch Studentencorps heeft besloten tot het houden van een maskerade ter viering van het 55e lu strum der Utrechtsche Hoogeschool irf 1911. De maskerade-commissie is samenge steld uit de heeren H. van Wely, J. H» van Meurs, J. C. B. de Beaufort, F. J. Frowein, H. J. Rink en R. W. J. B» Besier, welke commissie gisteravond door den Senatus veteranorum werd ge ïnstalleerd. LEIDEN, 2 December. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de overplaatsing naar de 4e Compagnie Hospitaal-soidaten te 's Gravenhage, ter opleiding tot zieken verpleger van den milicien H. T. A. Jansse, uit Leiden, op diens verzoek ingetrokken. ALFEN. Gisteren had alhier de ver gadering plaats der Centrale R.K. Kies- vereeniging in het district Alfen voor de Prov. Staten. In aanmerking genomen het niet zeer gunstige weder en de korte agenda, hadden toch velen aan de op roeping gevolg gegeven. Uit de gemeenten Aarlanderveen, Alfen, Bodegraven, Èos^ koop, Hazerswoude, Nieuwkoop, Roelof- arendsveen, Ter Aar en Zwammerdam waren bestuursleden en afgevaardigden tegenwoordig. O. m. werd met groote meerderheid van stemmen tot afgevaar digde der Centrale naar de vergadering van den Provincialen Bond gekozen de heer Vlasman, van Alfen, en tot plaats vervanger de heer Klijn, van Boskoop, Ook werden de lokale kiesvereenigingen in het district gewezen op de nieuwe artikelen 5 en 10 van het herziene reglement. Het was een zeer geanimeerde ver gadering; eene vergadering die getuigde van toewijding aan de goede zaak, n.L hoog te houden: de „Katholieke Politieke Actie". KATWIJK. De Holland II Katwijk 155 van de reederij A. Ouwehand is gister middag van IJmuiden via Leiden alhier gearriveerd. Dit is de eerste logger der Katwijksclie vloot, die dezen herfst voor de noodige reparatie per sleepboot naar hier is gebracht. Het beruchte gedeelte in den Rijn leverde ditmaal geen ver traging op. LEIMUIDEN. De lotelingen, die in Januari a.s. wenschen deel te nemen aan het onderzoek ter verkrijging van een der bewijzen voor Militaire bekwaam heid of lichamelijke geoefendheid of voor beide bewijzen, kunnen zich daartoe aan melden ter Gemeentesecretarie vóór J.3 December a.s., waar alsook nadere in lichtingen omtrent genoemde bewijzen worden verstrekt. NOORDWIJK. Gisterenavond had onze Noordwijksche worstelclub „Olympia" een gezelligen avond georganiseerd in café „Flora" van den heer P. H. v. d. Voort. Deze club bestaat reeds een jaar en om nu eenige bekendheid te geven aan doel en streven, was zij op de ge dachte gekomen, een uitvoerinkje on der-ons te geven, teneinde het publiek eens te toonen, hoe de jongelui, die lid zijn van „Olympia" zich oefenen, hun lichaam harden en ontwikkelen, hun spieren stalen, om zoodoende een stevig weerstandsvermogen te veroveren. De Voorzitter, de heer J. v. Leeuwen, heette met eenige welgekozen woorden de in- troducé's, die de zaal van den heer P. H. v. d. Voort vulden, hartelijk welkom. Zooals wij reeds aangaven, legde hij uit, dat men dezen avond had georganiseerd, om de club bij het publiek te introdu- ceeren. Hij wekte voorts de Noordwijk sche jongens op, tot de club toe te treden* De jongelui bleken het eerste jaar van het bestaan der club goed- besteed te hebben. Wat wij te zien kregen is 't tillen van zware gewichten, 't heffen en drukken van halters, deed duidelijk aan 't licht komen, wat oefening vermag, deed voorts duidelijk zien, dat de leden, die er op 't oog als kranige jongens uitzien, ook werkelijk goed gespierd zijn. O^k bij 't eigenlijke worstelen, waarbij 't doel is, door bepaalde grepen en vol gens vaste meth i"s, iemand te „leggen", bleek 't, dat de jongelui reeds goed ge-

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1