BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang No. 51. 3)e S^idóelve Sou/^omt Bureau OUDE SINGEL S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2*/i cent. Dinsdag 30 November 1909. nsssraBseaESWKBiKB'B' De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Duitsctiland. Men verzekert, dat te Kiel een nieuw marineschandaal ontdekt is. Er zouden bij de levering van levensmiddelen voor de torpedovloot groote onregelmatigheden aan den dag zijn gekomen. Frankrijk. Aanslag op Generaal VeranL Omtrent den aanslag op generaal Ve rant, geeft de Temps" een Jang ver haal, waaraan wij het volgende ontlee- nen Generaal Verant werd door den moor denaar aan het voorhoofd en aan den hals getroffen. Onmiddellijk naar de naastbijzijnde apotheek gebracht,- waar hi| door een jdokter verbonden werd, bleek, dat de wonde aan het voorhoofd weinig betee- kende. Omtrent de wond aan den hals Icon de geneesheer zich nog niet uitla ten. Intusschen had de menigte zich op den moordenaar geworpen en hem hevig toe getakeld. Zijn rechter ooglid bloedde he vig; snikkend riep.hij: justice, justice". Door een verslaggever ondervraagd over de motieven van zijn daad, gaf hij te kennen, dat hij generaal Verant voor den minister van oorlog had gehouden. Dezen wilde hij treffen, omdat men hem jn Algerië wilde vermoorden, wijl hij iconipromitteerende geheimen van een aantal officieren wist. Deze officieren ver- valschten on verduisterden namelijk da gelijks stukken, die op de verdediging betrekking hadden. Hij had reeds door zijn advocaat een adres aan den Minister van oorlog laten schrijven, waarin hij al wat hij wist, had meegedeeld. Maar tot dusver had hij geen antwoord gekregen, en daarom had hij op den Mi nister willen schieten. Uit alles blijkt duidelijk,- dat men met een krankzinnige te doen heeft. De laatste berichten omtrent den toe stand van generaal Verant luiden gunstig. Hij wordt verpleegd in het hospitaal van Val de Grace. De burgemeester van Salles, een stadje in Frankrijk, heeft onlangs een verbod uitgevaardigd, dat verdient voor het na geslacht bewaard te blijven. Het verbiedt n.l. den priester bij begrafenissen op straat te zingen, wel mag hij overluid spreken. Eveneens heeft zijn edelacht bare den lijkdragers verboden de kerk binnen te gaan (uit overgroote zorg voor hun vrijheid van geweten) zoodat zij derhalve het lijk voor de kerk moeten neerzetten, terwijl de familie van den overledene maar moet zorgen dat het lijk in de kerk en er weer uitgedragen wordt. Evenmin mogen zij een lijk van een eerste verdieping of hooger halen. Reeds is de pastoor de dupe van deze dwaze bepalingen geworden en stond hij dezer dagen wegens overtreding van het verbod terecht. Hij had, volgens de dagvaarding, te luid gesproken, zoodat het op zingen geleek. De Kamer van Afgevaardigden is Vrijdag begonnen met de beraadslagingen betreffende het ministerie van eëredienst. Minister-president Briand beweerde dat de vervolgingendie van de Kerk uitgingen er toe gedwongen hadden wetten tegen de Kerk uit te vaardigen. Briand trachtte het breken van het concorda-at te verdedigen. Hij was overtuigd, dat binnenkort het Fransche geweten over het Katholieke geweten zou zegevieren. Abbé Gayraud antwoordde, dat wanneer de Katholieken moeten kiezen tusschen deze beide gewetens, dat zij dan voor hun geloof zouden weten te sterven. De H. Vader kon er van overtuigd zijn aldus de abbé dat hij in de Fransche Katholieken gehoorzame kinde ten zou vinden. Oostenrijk-Hongarije. De correspondent der „N. R. Ct." te (Boedapest schrijft het volgende over een (geval van brutale oplichterij: Vóór eenige dagen was aan verschillen- Me bladen uit Boedapest gemeld, dat dr. JAlbert Leijer, professor aan de universi teit te Helsingfors, uit Rusland had moe ien vluchten, en hier aan zijn collega's foancieeien steyn verzacht liad, dje hen? ook met de meeste bereidwilligheid ge geven was. Nadat hij hier een week als gast der hoogleeraren doorgebracht had, vertrok hij met een aanzienlijke gift naar Mis- kolcz, waar hij hetzelfde verhaal deed aan de leeraren van de daar gevestigde mid delbare scholen, die eveneens besloten den vervolgden Finschen geleerde te hel pen en geld voor hem in te zamelen. Der politie in Miskolcz kwam de zaak evenwel verdacht voor, weshalve zij zich tot den directeur der rijkspolitie te Boedapest wendde, met het dringende verzoek nade re inlichtingen omtrent den professor in te winnen. Toen dit bekend werd, wa ren de leerlingen daarover zoo ontstemd dat in hun naam de directeur van 't gym nasium voor meisjes in een der provin ciale bladen daartegen openlijk protesteer de en mededeelde dat dr. Leijer reeds de noodige stappen gedaan had om zijn di ploma als doctor in de filosofie door de universiteit in Klausenburg te laten er kennen, daar hij zich in Hongarije, dat hem zooveel bewijzen van sympathie ge geven had, wilde vestigen. Het wantrou wen der politie was volgens hen niet gerechtvaardigd. Daar uit Boedapest geen antwoord kwam, liet de politie den man ongemoeid, die na de ontvangst van een flinke onder steuning weer naar de hoofdstad kwam. Hier verzocht hij den minister van onder wijs hem in audiëntie te willen ontvangen, om hem zijne lijdensgeschiedenis te ver tellen maar daar de minister tegenwoor dig niemand ontvangt, liet de secretaris generaal den „professor" bij zich komen. De secretaris-generaal gaf hem ten slotte een brief mee aan den secretaris van de onafhankelijkheidspartij, alweer met het verzoek den ongelukkigen man te helpen. Eergisteravond verscheen dr. Leijer dan ook werkelijk in de politieke club om de zen brief te 'överhandigen en zijn leed te klagen. Daar wachtte hem evenwel een groote verrassing. Twee politie-agen- ten pakten hem in zijn kraag en namen hem mede naar het hoofdbureau, waar men hem zijn fotografie liet zien, die al sedert eenige jaren met zijne levensbe schrijving. daar bewaard wordt. Daaruit blijkt dat de zoogenaamde Finsche pro fessor iBela Waldenauer heet, Hongaar van geboorte is en een der gevaarlijkste oplichters is, niettegenstaande hij nauwe lijks lezen en schrijven kan. In Nyitra werd hij veroordeeld tot 11/2 jaar, in Ol- mütz tot 2 jaren gevangenisstraf, en se dert tien jaren leeft hij uitsluitend van oplichterijen. Hij heeft heel Europa be reisd, nu eens als monnik, dan als pro fessor, en ook dikwijls als officier. En steeds is het hem door zijn gunstig voor komen en zijn optreden gelukt groote giften in te zamelen, waarvan hij dan eenigen t ijd rustig ging leven. Luitenant Adolf Richthofer, van het Oostenrijksche leger, beschuldigd aan verscheiden van zijn mede-officieren gift- pillen te hebben gezonden, heeft, naar luid van een telegram uit Weenen, ten slotte bekend. Wereld-Landbouwtentoonstelling. Naar aanleiding van het bericht van het Correspondentiebureau aangaande eene te 's-Gravenhage bij gelegenheid der inwijding van het Vredespaleis te houden Wereldtentoonstelling, kan het b,Vad." nader mededeelen, dat bij de ten vorigen jare opgerichte Kon. Neder- landsche Landbouwvereeniging, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden op lichter en voorzitter is, het voornemen bestaat om in het jaar der opening van het Vredespaleis eene groote Internatio nale Landbouwtentoonstelling te hou den, en wel op het onbebouwde ter rein, dat zich uitstrekt tusschen de Witte Brug en het circus Schumann. De groot te van het voor dit doel gekozen terrein toont reeds, dat men met grootsche plan nen omgaat. Lohman over den Bijbel. Stephanus schrijft in „het Centrum" Bij de Algemeene Beschouwingen in de Vergadering der Tweede Kamer, Vrij dag 26 Nov. sprak Mr. Lohman „De openbaring Gods kunnen wij niet dadelijk omvatten; ook wij, die er in geloovc.i, kunnen ons niet los- .v,an onzg beperkte denkwij ze en van onze verkeerde neigingen, want de mensch is inderdaad arg listig. Wij nemen uit den Bijbel over wat ons aanstaat, niet wat ons te genstaat." Zou daarom niet noodig zijn een god- dellijk gezag, de Kerk, die ons gebiedt uit den Bijbel over te nemen, niet alleen wat ons aanstaat, maar ook wat ons .tegenstaat Koninklijke besluiten. Benoemd tot Kantonrechter te Bols- ward Mr. Tj. Sleeswijk, thans grif fier ,b'j het kantongerecht te Sneek. Met ingang van 1 Jan. 1910 is be noemd tot griffier bij het Kantongerecht te Zaandam mr. J. N. v. d. Ley, thans griffier bij het kantongerecht te Breuke- len-Nijenrode. Benoemd is tot substituut-griffier bij de Arr.-Rechtbank te Breda: Mr. J. A. v. d. Mersch, thans griffier bij het kantongerecht te Ridderkerk. Benoemd is tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter stand plaats Amsterdam P. W. v. d. Ploeg, candidaat-notaris te Bussum. Aan den officier van gezondheid der le klasse op non-activiteit F. H. Quix" van het personeel van den geneeskundi gen dienst der landmacht is op het door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Bij het wapen der cavalerie is be noemd bij het 1ste depot huzaren tot le luitenant, de 2e luit. J. Knel, van dat De pot Aan H. J. Lovink is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend lid voor Nederland in het Perma nent Comité van het Internationaal land bouw-instituut te Rome, en zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche Re geering ter algemeene vergadering van het Internationaal Landbouw-Instituut te Rome, te houden op 12 Dec. 1909 en vol gende dagen: jhr. mr. H. van Weede, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Rome, en Th. J. Mansholt Rijkslandbouwleeraar in Algemeenen Dienst. Met ingang van 1 Dec. is aan den directeur van het post- en telegraafkan toor te Helmond D. H. W. Laeyendecker op zijn verzoek als zoodanig eervol ont slag verleend. Aan C. F. E. H. Lannoy is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1910, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van ontvanger der successierechten (kantoor no. 2), te Amsterdam, met dank betuiging voor de aan den lande bewezen diensten. H. M. de Koningin-Moeder. Toen H. M. de Koningin-Moeder on langs van Haar verblijf in Italië terug keerde, toefde Zij eenigen tijd in Lu- zern. Twee daar wonende Nederlandsche jongedames, die vroeger te Nijmegen woonden, gaven den wensch te kennen door H. M. te worden ontvangen, aan welken wensch welwillend werd voldaan. Geïntroduceerd door Hr. M's hofdame, werden de beide jongedames, die de na tionale kleuren droegen, in de gelegen heid gesteld de Vorstin in Haar appar tement een bouquet met rose zijden lin ten aan te bieden, die door H. M. met vriendelijke dankbetuiging werd aan vaard en door Haarzelve in een vaas werd gezet. H. M. onderhield zich eenige oogenblikken op zeer minzame wijze met Hare bezoeksters en informeerde naar Hare omstandigheden. Opgetogen keer den de dames van haar bezoek huiswaarts met de dankbare herinnering aan de vriendelijkheid der Vorstin. Kort daarna begaf H. M. zich naar het station om Hare reis te vervolgen. („Nijm. Ct.) Verhooging van gedistilleerdaccijns. De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 42 tegen 32 stemmen het wetsont werp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd aangenomen. Vóór stemde de geheele rechterzijde en de heer Van Karnebeek (vrij-lib.). Tegen de overige linkerzijde. Ned. R. K. Volksbond. In het Bondsgebouw te 's Gravenhage, zal 12 December e.k. een buitengewone Centrale Raadsvergadering worden ge houden van den Ned. R. K. Volksbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft d,e gewijzigde Bondèsjat^ten goed gekeurd, met uitzondering van de 2e al. van art .8 luidene: „Elke vak- en onderafdeeling heeft een „eigen bestuur, en, voor zoover vakafdee- „lingen aanbelangt, vereenigen mannen, „en vrouwen zich afzonderlijk onder „eigen bestuur". Deze alinea wenscht Z. D. H. te doen lezen als volgt: „Elke vak- en onderafdeeling heeft een „eigen bestuur; mannen en vrouwen ver- „eenigen zich afzonderlijk". Het Centraal bestuur zegt in de toe lichting: Hoewel wij er niet aan twij felen, dat niemand der Centrale raads leden zich tegen deze beslissing zal wen- schen te verzetten, ook al zou men liever de oorspronkelijke redactie behouden, meer.en wij toch, daar het hier geen redactioneele, maar wel een principieele wijziging geldt dat voor de definitieve goedkeuring èene expresselijke vergade ring van den Centralen Raad noodzake lijk is. Kamerverkiezing. De verkiezing voor een lid van de - Tweede Kamer, district Wijk-bij-Duur- ste„de, is vastgesteld op Vrijdag 17 Decem ber, de stemming op Donderdag 30 Decem ber cn de herstemming op Dinsdag 11 Januari 1910. Bevolkingsregister. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de commissarissen der Ko ningin en door dezen weder aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat de vast stelling van de nieuwe voorschriften in zake de bevolkingsregisters in geen geval vóór 1 Januari 1911 kan worden tegemoet gezien en dat het 's Ministers bedoeling is aan de Gemeentebesturen een zeer ruimen overgangstermijn te schenken, om de nieuwe inrichting van de bevolkings registers voor te bereiden. In verband zal hiermede Maandag 13 December a.s. des middags te 3 uur de Prov. Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland in het ge bouw „de Vereeniging" te Rotterdam een vergadering houden in verband met de missive van den heer Commissaris der Koningin in zake de vaststelling van nieuwe voorschriften betreffende het hou den van bevolkingsregisters, waarbij het persoonskaartenstelsel voor alle gemeen ten zou worden ingevoerd. Volksbondpropagandaclubs. In het St. Bavogebouw te Haarlem waren Zondag de afgevaardigden der Propagandaclubs uit de afdeelingen van den Nederl. R. K. Volksbond saamgeko- men om te beraadslagen over de stich ting van een Bond van Volksbondpro pagandaclubs. De vergadëring werd geleid door den heer H. Serrarens, voorzitter van des R. K. Propagandaclub „St. Thomas van Aquino, aldaar welke club het initiatief tot stichting nam. Deze Dioc. Bond van Volksbondpropa gandaclubs heeft ten doel uitbreiding van den Bond in ledental en versterking van innerlijke kracht. De voorzitter gaf een résumé der ge voerde correspondentie, der adhaesie- betuigingen van de clubs in de 'onder scheidene afdeelingen en deelde medé, dat 't Centraal Bestuur, de oprichting! van den Bond heeft toegejuicht en zich in hoofdzaak vereenigt met de concept statuten. Een langdurig debat ontstond over eventueele aansluiting bij den Nationa- len bond van Soc. Prop. Clubsover 't algemeen bleek men hier niet vóór te zijn, doch liet voorloopig de kwestie rusten. Vervolgens kwamen de Statuten en het huishoudelijk reglement in behan deling welke na eene ampele bespre king werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Serrarens te Dordrecht, voor zitter Pols te Schiedam, 2e Voorzitter de Bruin te Dordrecht, le Secretaris; Nijhuis te Leiden, Penningimeester en Krijgsman te Hoorn, commissaris. Na de pauze werd nog met algemeene stemmen besloten, dat de Bond zich niet zal aansluiten bij den Nat. Bond van Propagandaclubs. Het zoo noodig instellen van enquête commissies werd aan 't bestuur over gelaten. Bij de ipndvraag werd op voorstel van Hoorn besloten, dat ook de reis kosten dezer vergadering pondspondsge wijze zouden gedragen worden Met de noodige plichtplegingen werd de vergadering vervolgens gesloten. Het ontslag Lovink. De Minister van Landbouw, enz. stemt in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag op hoofdstuk X gaar ne in met de hulde door vele Kamerleden gebracht aan de verdiensten van den heer Lovink, en hij is overtuigd dat diens heengaan voor den landbouw en voor dq Regeeringsbemoeiing mei den landbouw eene leemte achterlaat die niet gemak kelijk zal kunnen worden aangevuld. Had het in de macht van den Minister gestaan de omstandigheden zoo te ver anderen, dat de heer Lovink ware ge bleven, hij zou hebben gedaan wat hij kon. Nu moest hij berusten. De vraag naar de reden van het heen gaan van den heer Lovink zou, uit den. aard der zaak, alleen door den heer Lo vink zelve kunnen worden beantwoord, Wel kan de Minister mededeelen in ver band met de vraag naar de verhouding tusschen den directeur-generaal en hem, dat hij naar aanleiding van de verbrei ding van geruchten door de pers den heer Lovink heeft gevraagd of er in hun ne wederzijdsche verhouding iets was dat hem aanleiding had gegeven heen te gaan en dat de heer Lovink dit ontkende. In verband met den twijfel of de Minister den directeur-generaal het verwezenlijken van hetgeen door dezen noodig werd ge acht wel mogelijk had gemaakt door het bewilligen van de noodige middelen, deelt de Minister mede, dat hij, zoolang hij aan het hoofd heeft gestaan van 'het Depar-y tement, met volle behoud van eigen ver antwoordelijkheid steeds met overtuiging het beleid van den directeur-generaal tot het zijne heeft kunnen maken, zoowel bij de behandeling van de begroo- tingsvoorstellen als bij de behandeling van andere aangelegenheden. Hetgeen door eenige leden werd opge merkt inzake een verschil van meening omtrent de landbouwongevallenverzeke- ring is ten opzichte van het in dit ver band vermelde minder juist. Nadat het eerste verslag der Staatscommissie voor den landbouw tot zijne kennis was ge komen, bleek den Minister in een onder houd met den heer Lovink, dat er verschil van meening bestond omtrent de wijze,- waarop de ziekteverzekering moest wor den aangevat, maar tevens, dat dit ver schil niet was van principieelen aard. Hetgeen de Tuinbouwraad deed op het gebied der ongevallenverzekering en reeds navolging vond bij den Landbouw ïn engeren zin kon de Minister niet hin deren, waar de uitbreiding der Ongeval lenwet hokte. Nu de betrokken kring zelf de zaak aanvatte, zal, mochten deze po gingen slagen, naar de meening van den Minister een middel moeten worden ge zocht waardoor de wet, hetgeen uit het bedrijf is opgekomen, niet verstoort maar ontwikkelt en steunt. Hierbij moet worden herinnerd, dat de heer Lovink niet als directeur-generaal, maar als man van invloed en vertrouwen op tuinbouwgebied voorzitter was van den Tuinbouwraad. De Minister meent, dat een nieuwe di recteur-generaal zoo spoedig mogelijk be noemd moet vTorden, d. i. zoodra hij de overtuiging heeft een man te kunnen voordragen, in staat, dezen moeilijken post te bezetten. Dat aan den Directeur- Generaal een groote mate van zelfstan digheid moet worden verzekerd is 00K zijne overtuiging. De Electrische tram in Leiden. (Vervolg). Men meende, dat tegen deze verzoeken geen bezwaren bestonden, doch B. en W.,- der maatschappijen berichtend, dat voor overdracht der concessie toestem ming van den gemeenteraad noodig was,- achtten het regelmatiger met een daartoe strekkend voorstel te wachten, totdat de noodige overeenstemming omtrent de voorwaarden tot den aanleg en de exploi tatie van den electrischen weg zou zijn verkregen. Hiertegen bestonden geen bezwaren, Inmiddels hadden bij schrijven van 28 Augustus 1.1. commissarissen der stedelij ke fabrieken van gas en electriciteit eeq concept-overeenkomst betreffende de le vering van electrischen stroom door d$ gemeente Leiden aan de Noord-Zuid- Hollandsche Tram wegmaatschappij aan 't oordeel ya,n B. eu §nds(;wfirpeu. De

Leidsche Courant | 1909 | | pagina 1